ACHTERVOLGING DER SOVJETS IN VOLLEN Duitschers in Woronesch, DAGBLAD VOOR Spoorwegdoelen bij Moskou aangevallen. Timosjenko's nederlaag. Gemeenschappelijkheid in front en doel. Prov. Ktintoor van den Landstand in Noord-holland. schers morcheeren op in het Oosten. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooi uitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prjjs der gewone ad^ertentiën; J 0 10 per m.M., minimum 14 m.M. 1.40. elke 3i/9 m.M. meer 0.35. rarieveii op aanvrage. Brieven *aan de Uitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 168 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar Dinsdag 21 Juli 1942 A kj f Pantserstrijdkrachten In Egypte buiten S/AI 1Wgevecht gesteld. Bolsjewistische colonnes bij Rostof vernietigd, Duitsch legerbericht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHREK, 20 Juli (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend; In het Zuiden van het Oostelijk front zijn de achtervolgïngsge- vechten in Z. en O. richting weer in vollen gang, nu er een eind is gekomen aan den regenval. Formaties gevechts- efi slagvlieg- luigen hebbep vijandelijke colonnes ten O. van Rostof vernietigd,' be langrijke etappe-verbindingen van den vijand bij den mond van' den Don vernield en de achtervolgings gevechten in de bocht van den Don doeltreffend gesteund. De vijand heeft ook gisteren met sterke strijdkrachten het brugge- hoöfd Woronesj aangevallen. Alle pogingen tot herovering van de stad werden in zware gevechten afgeslagen, ten deele in tegenaan vallen met succesvollen steun van de luchtmacht. Hierbij werden van 60 aanvallende tanks 36 ver nietigd. In de omgeving van Moskou -zijn overdag en 's nachts spoorwegdoe- lenv .met vernietigende uitwerking aangevallen. Ten Z. van het Ilmen- meer mislukten plaatselijke aanval len van den vijand. Bij deze gevech ten werd een bolsjewistische groep vernietigd en 19 vijandelijke tanks werden kapotgeschoten. Het havengebied -fan Moermansk werd gisteren met bijzonder, succes gebombardeerd. In haveninstallaties, autoparken en benzineopslagplaatsen ontstonden groote branden. 'Jacht vliegtuigen schoten hierbij boven de baai van Kola 17 vijandelijke vlieg tuigen neer. In Noord-Afrika wederzijdsche gevechtsbedrijvigheid van plaatselij ke beteekenis. Ten N.O. van Londen heeft een gevechtsvliegtuigen overdag voltref fers geplaatst op een belangrijke wapenfabriek. In het Duitsch-Nederlandsche grensgebied heeft een Britsch vlieg tuig gisteren enkele bommen laten vallen op woonwijken. Het vliegtuig werd omlaaggeschoteni De Britsche luchtmacht heeft 's nachts met» vrij zwakke strijd krachten 'n aanval gedaan op enkele plaatsen aan de Duitsche bocht, vooral de steden Bremen en Olden burg. De. burgerbevolking, leed ver liezen. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de succesvolle afweergevech- ten op het bruggehoofd Woronesj heeft een Silezische divisie infante rie £ich bijzonder onderscheiden. Het jachteskader Udet heeft zijn 2500ste overwinning in de lucht be haald. Italiaansch legerbericht. ROME, 20 Juli (Stefani.) Het Ita- liaansche weermachtbericht luidt als volgt: Vijandelijke aanvalspogmgen zijn afgeslagen in den N.*en Centralen sector van onze stellingen aan het Egyptische front. Eenige gepantser de strijdmiddelen van den vijand werden vernield. Duitsche jagers hebben een krachtige formatie Hur ricanes aangevallen en er 7 van neergeschoten. Slechts atmosferische omstandigheden beperkten de ope raties tegen het eiland Malta, waar desondanks eenige belangrijke doe len werden getroffen. De sterkste vesting ter wereld over wonnen. Slechts 25 dagen konden de sovjets Sebastopol houden en moesten zij de stad na verbitterde gevechten aan de vereenigde Duitsche en Roemeensche troepen overgeven. Taai en vertwijfeld verweerden zich de bolsjewisten in de reeds om-haar rotsen tot de sterkste vestingen ter wereld behoorende stad Atlantic-Holland-P.K, Augusiin- Pax Holland m BlKische aanval op ziekenhuis Hoewel 10 groote roode-kruis vlaggen de plaats aangaven. Vernielde operalielenten en talrijke dooden. BERLIJN, 20 Juli. (D.N.B.) Van militaire zijde wordt gemeld: Tijdens de gevechten om de stel ling van El Alamein is in den-afge- loopen nacht een Duitsch lazaret door Britsche bommenwerpers aan gevallen. Naast den kustweg, 11 K.M. achter de gevechtslinie van El Alameinst hadden twee colonnes van het^ Roode Kruis hun verband post gevestigd. Tien groote Roode- Kruis vlaggen gaven de plaats aan en boven iedere tent woei eveneens een. Roode Kruisvlag. Tegen mid dernacht verschenen Britsche bom menwerpers boven de verbandpost. Nadat zij zich door middel van lichtkogels hadden georienteefd, wierpen zij hun bommen op de tenten met gewonden. Deze aanval duurde 3 >4 uur. De. operatietenten werden ver nield, dokters, hospitaalsoldaten, .verpleegsters en gewonden door bomsplinters getroffen. Den lei der die juist bezig was een zwaar gewonden Brit te opereeren, werd de linkerhand door bomsplinters afgereten. De verbandpost werd volkomen yerwoest. De aanval eischte talrijke dooden. De Britsche pers ziet de hopeloosheid der Sovjets in. Is Timosienko in ongenade? GENEVE, 20 Juli (DNB). De ne derlaag van Timosjenko beheerscht evenals de vorige dagen het beeld van de geheele Londensche pers. De speciale correspondent van de Times te Moskou schrijft, dat het Duitsche offensief niet alleen in den voor- naamsten gevechtssector doch ook op verschillende andere plaatsen aan het Oostelijke front nog steeds in vollen gang is. De Daily Tele graph verklaart: Voor de Russen bestaat er geen kans, dat zij op hun vo.ortdurende terugtochten zich er gens kunnen verschansen. In de Daily Mail wordt o.a. verklaard, dat de gevechten aan den Don in het teeken staan van dep terugtocht der Sovjets. De terug trekkende Sovjets zijn overigens, /zoo verklaart het blad, voortdurend blootgesteld aan de permanente Duitsche luchtaanvallen. Tegen de Duitsche bommenwerpers kunnen zij zich bijna niet meer beschermen. De News Chronicle schrijft o.E)„ dat alle pogingen, welke Ti mosjenko tot dusverre heeft gedaan om het Duitsche offensief tot staan te brengen, geen succes hebben op geleverd. Steeds nieuwe en belang rijke successen worden door de ge stadig oprukkende Duitsche troepen behaald. Over het algemeen kan men van. de gevechten in Zuid-Rus land zeggen, zoo verklaart het blad, dat alleen nog een wonder de Sov jets kan redden. De Daily Express publiceert een bericht van den specialen cor respondent te Moskou, volgens het welk de Duitsche troepen onweer staanbaar oprukken en dat op geen enkele wijze hun opmarsch tot staan zou kunnen worden gebracht. Timosjenko ontslagen? Het gerucht doet de ronde, dgt Timosjenko na zijn nederlagen van zijn functie ontheven is en wordt vervangen door den chef van den ge- neralen staf der Sovjet-Unie, gene raal Sehaposchinkow, aldus meldt een speciale correspondent uit Berlijn. Te Berlijn wordt dit gerucht niet bevestigd, evenmin als de bewering, dgt Stalin 'n overhaasten inspectie tocht door het Zuidelijk deel van de Sovjet-Unie maakt. De Wilhelmstrasse wenseht deze geruchten uitsluitend te beschouwen als belangwekkende graadmeters voor de grootte van de catastrofe, waar de Sovjet-Unie is geSraakt. Zoon van Koning Leopold van België geboren. BRUSSEL, 20 Juli. (D.N.B.) Naar thans hier officieel bekend is ge maakt, is den 18en Juli een zoon van koning Leopold den derden geboren. Deze heeft de namen Alexander, Emmanuel, Henry, Albert, Maria, Leopold gekregen, t (Polygoon-Zeylemaker) DE VERJAAR©AG VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Zijn levensloop. Op 22 Juli den verjaardag van den Rijkscommissaris worden in breêden kring beschouwingen aan diens persoonlijkheid en loopbaan gewijd. Dr. Seyss-Inquart woonde in zijn jongensjaren in het oude marktdorp Stannern in het Duitsche bevol- kingsejland Iglau. Toen de wereldoorlog uitbrak was hij student in de rechten. Hij onder brak zijn studie en stond als keizer lijk jager aan het Isonzo-front en na den oorlog voltooide hij zijn studie en vestigde zich vervolgens als ad vocaat te Weenen. Hij interesseerde, zich, dadelijk sterk voor het politieke leven en nam deel aan de oprichting van den Oostenrijksch-Duitschen volksbond, "welke een zoo nauw mogelijken band met Duitschland beoogde. Op 16 Febr. 1938 begon zijn groote politieke taak toen hij benoemd werd tot bondsminister van Binnen- landsche Zaken en Veiligheid. Kort daarop trachtte Schuschnigg een staatsgreep te ondernemen, waarna Dr. Seyss-Jfiquart de leiding nam van het,, lol der Ostmark door als hoofd van de nieuwe Oostenrijksche regeering op te treden. Hij verzócht op 11 Maart 1938 den Führer zoo spoedig mogelijk Duitsche troepen te zenden om orde en rust te her stellen. Hij werd vier dagen later benoemd tot Rijksstadhouder van de Ostmark en, op 1 Mei 1939 toen de aanhechting van de Ostmark <^fn feit was geworden volgde zijn be noeming tot Rijksminister. Na den veldtocht tegen Polen be noemde de Führer Dr. Seyss-Inquart tot plaatsvervanger van den gouver neur-generaal van het in Polen be zette gebied. Nadat Nederland ge capituleerd had, werd Dr. Seyss- Inquart bij decreet van 18 Mei 1940 door den Führer benoemd tot Rijks commissaris voor het bezette gebied in Nederland. Uit erkentelijkheid voor zijn suc cesvollen arbeid werd hij op 19 Sept. 1940 door den Führer ^onderscheiden met het oorlogsverdienstekrüis le klasse. Op 20 April van het vorige jaar bevorderde de Führer Dr. Seyss- Inquart 'tot S.S.-Obergruppenführar. Redevoeringen van Haupt- dienstleiter Schmidt en van Geelkerken. Strijd tegen den sluikhandel. ROTTERDAM, 20 Juli. Wanneer de politieke leiders der N. S. D. A. P. en N. S. B. iederen Zondag, nu eens in deze, dan in gene plaats in Ne derland, elkander in groote scho- fingsdemonstraties ontmoeten, dan komt daarin de gemeenschappelijke doelstelling van hun strijd, vooral met het oog op de groote taken, tot uitdrukking, die uit de groot-Ger- maansche gemeenschap reeds thans, en vooral in de toekomst, voort vloeien. De grootheid van die taak vormt de hechte en onverwoestbare basis van vastberaden nationaal- socialistischen wil. Op den voor grond staat daarbij de beveiliging van de Europeesche ruimte tegen de vernielende krachten van het bolsje wisme en de beveiliging van het Westen tegen democratie en impe rialisme. Onbegrijpelijk is het der halve, dat er nog steeds vele men- schen, zijn, die de noodzakelijkheid van dezen gemeenschappelijken strijd voorgeven niet te begrijpen of ook werkelijk niet begrijpen. Nadat des ochtends de plaatsver vangende scholingsleider Kallmann en de vormingsleider der N. S. B., van Genechten, gesproken hadden over de idee "van het nationaal-so- cialisme, nam in de vergadering des middags het eerst de plaatsver vangende leider der N. S. B., van Geelkerken, het woord. Als een roode draad liep de na- nadruk op de gemenschappelijke strijdverplichting door diens rede heen. Waarover echter debatteert men in Nederland: 1. Wat gebeurt er met Nederland na den oorlog? 2. Behouden wij onze diplomaten en wat gebeurt er met de geëmi greerde regeering? Op de eerste vraag kan gezegd worden: Wij nationaal-socialisten vragen niet, maar handelen. 12.000 onzer kameraden staan met de Duit sche soldaten aan het Oostelijk front en strijden tegen het bolsjewisme. Wanneer deze strijd ten einde is, zal deze kwestie van den staatsvorm vanzelf opgelost worden. De tweede vraag is gemakkelijker op te lossen en kunnen wij rustig aan de toekomst overlaten. Hauptdienstleiter Schmidt stelde in vele opzichten de uiteenzettingen van Van Geelkerken in het licht. De Duitsche nationaal-socialisten weten, dat de N. S. B. in het verleden heeft moeten strijden tegen dén-ongehoord harden tegenstand van de omringen de vijandelijke wereld. Thans echter marcheeren de kameraden der N. S. D. A. P. en N. S. B. zijde aan zijdg. 'Het heeft wel zoo moeten zijn, dat VERDUISTER GOED ZON 21 Juli ouder: 21.47 22 Juli op: 5.45 MAAN 21 Juli op: 14.34 onder: 0.53 21 Juli Eerste Kwartier. Worosjilowgrad was de wapensmidse der Sovjets. 1 Duitsche manoeuvre brengt Bolsjewistische troepen in wanorde. BERLIJN, 20 Juli. De A.NP.- ccrrespondent meldt: Nu de Duitsche en verbonden troepen het Donetzz-bekifen groo- tendeels in hun bezit hebben, kan gezegd worden, dat zij bij eén ver der oprukken in z.o. richting de voornaamste hindernissen achter den rug hebben. Wel liggen in de ze richting nog eenige versterkte' steden, doch deze behoeven niet zooveel moeilijkheden op 4e leve ren als het gebied, dat de troepen van de spil de laatste dagen in hun macht hebben weten te bren gen, en dat door den aard var. het terrein als een waar bolwerk voor de verdedigers kon worden beschouwd. Reeds in de afgeloopen weken was het tempo van den opmarsch belangrijk sneller dan het vorige jaar, toen toch ook reeds geweldige préstaties werden volbracht, wan neer men de enorme afstanden in het oog houdt. Thans strekken de operaties zich over nog weer groo- tere afstanden uit, zoo zelfs, da't men niet meer met kilometers, doch met lengtegraden rekent. De beteekenis van het verlies van Worosjilowgrad. De verovering van "Worosjilowgrad beteekent voor de bolsjewisten een niet te vervangen verlies. Deze be langrijke industriestad ligt in het centrum van het gebied, dat liiet het Roergebied vergeleken kan wor den. Van hier'kwam een aanzienlijk deel van het door de bolsjewisten gebruikte oorlogsmateriaal. Het was de wapensmidse, die in' de eeijste plaats werkte voor de Zwarte-zee- havens en de in het Z. gelegen ves tingen, doch ook de bij Leningrad en Moskou strijdende bolsjewisti sche legers ontvingen een groot deel hunner wapens uit het Donetz-ge- bied. De zoo buitengewoon rijke productie van dit gebied» is niet te vervangen door die van achtep den Oeral gelegen industriecentra, want zelfs al zóu deze voldoende zijn, dan. blijft er toch altijd nog de moei lijkheid van het vervoer, gezien het feit, dat de Oost- en West-verbin ding reeds enorm overbelast is.' Het is derhalVe duidelijk, dat den bolsjewisten een nieuwe zware slag is toegebracht, waarvan de gevolgen verstrekkend zijn. Dt^f welke meesterlijke opera ties dit resultaat is bereikt, blijkt uit hetgeen thans' bekend is gewor den. De van de linie KoerskChar- kow opgerukte snelle troepen zijn na het bereiken van den Don naar het Zuiden, gezwenkt, waar zij tot diep in de linies der bolsjewisten door drongen en dezen den terugtocht in Oostelijke richting afsneden. Tegelijkertijd is de infanterie v.an het Westen uit een frontalen op- marsrh begonnen^ waardoor de bolsjewisten in de klem geraakten. Het schijnt, dat Timosjenko door deze manoeuvre toch nog verrast is, gezien de wanorde, die in zijn troe pen is ontstaan. Officieel® opening door den boerenleider Roskam. Een goed geoutilleerd gebouw, waarin allen, ongeacht hun gezindheid, die de hoereneer willen verdedigen, en voor het boerenrecht willen opko men, de vriendenhand wordt gereikt. Gister(Maandag)middag' werd het gebouw van den Ned. Landstand in Noordholland, dat gevestigd is "in het voormalige Alkmaarsche burge meestershuis aan den Kennemer- straatweg 23, officieel geopend, in tegenwoordigheid van den Presse- referent voor Noordholland, Eggert, den Landwirtschaftrat Ufer, den boerenleider Roskam, den prov. boe renleider J, Saai, de landbouw-, vee teelt- en tuinbouwconsulenten, de leden van den prov. raad en de lei ders van de bedrijfsgroepen. Ter eere van deze feestelijkheid wapper-' de een aantal Landstandvlaggen met daarboven de Oranje-Blanje-Bleu- vlag van den gevel. J De officieele o"pening geschiedde door den* boerenleider, hoofd van den Nederlandschen Landstand, den heer Roskam, die betoogde, dat de internationale wereldmacht vanuit Londen en New-York, die ons hoe rendom liet zuchten onder de macht van grootkapitaal eri wereldtrust,, voor goed voorbij is. Op het dbgenblik heerscht maar één wet voor het economische leven en wel deze: de oorlog moet gewon de Duitsche legers ook door dit ge bied tegen het imperialisme van het- Westen strijdend moesten aantreden. Hauptdienstleiter Schmidt f sprak vervolgens over de bevei liging van de levensmiddelen- voorziening in Nederland en kondigde den allerscherpsten strijd tegen den sluikhandel aan. Zich keerende tot de Duitsche partijgenooten zeide hij: Gij zijt, zooals gij uit den mond van den Rijkscommissaris vernomen hebt, de verlenging van zijn arm. Kijkt der halve met open oogen om U heen en levert hen, die de wetten schen den, over aan de Duitsche en Neder- landsche politie. Wanneer het na- tionaal-socialisme van den Don tot aan den Atlantischen Oceaan er met zijn kracht zorg voor gedragen heeft, dat de soldaat van het Oosten, van zijn oorlogstooneel tot aan den Alantischen Oceaan slechts door gol vende korenvelden rijdt, dan kun nen wij over het geheel gerust zijn ten aanzien van- den ravitailleefings- toestand. nen worden. Alles, wat de Land stand tot nog toe deed, was slechts een voorbereiding, om de geheele leiding van de voedselvoorziening te kunnen overnemen. In kameraadschappelijken geest. Vóór de officieele opening Jiield' de stafleider, de heei' A. A. Rozen- daal een rede, waarin hij betoogde, dat diegenen, die de toegestoken hand nog steeds afwijzen, wel onder zware narcose moeten staan, want het is onbegrijpelijk', dat zij nog ^teeds niet tot de ontdekking zijn gekomen, dat de Landstand" er niét is om hen dwars te zitten, maar gaarne bereid is, ondanks alle mis kenning, die zij totnogtoe onder vond, op kameraadschappelijke wij ze ook met hen den nieuwen opbouw ter hand te nemen. Blijkbaar wach ten zij op het oogenblik, dat hun overwinning komt en wij, aldus spr., onze matjes kunnen oprollen. Ik kan hen echter de verzekering geven, dat zij dit oogenblik niet zullen be leven en dat het niet zoo heel lang meer zal duren, vóór zij tot de schrikbarende ontdekking komen, dat wij in den tijd, waarin zij slie pen, onzen plicht hebben gedaan en een werk tot stand zullen hebben gebracht, waarvan zij versteld zul len staan. Spr. gaf den boerenleider en -den provincialen leider de -verze kering, dat de staf van het bureau Alkmaar berêid is, zich voor de volle 100 pet, voor dit werk in te zetten en dat zij onder alle omstandighe den, op dezen staf zullen kunnen re kenen. Spr. verzekerde, ervoor te zullen waken, dat de geest op het bureau er eene van kameraadschap zal blijven. Rede boerenleider. Het leven van deri boer, aldus de boerenleider Roskam, wordt ge adeld door arbeid en stiüjd. In strijd vindt de rechtgeaarde boer de ver vulling van zijn leven. De Land stand is gekomen, om de boeren er- wan te doordringen dat alleen de da- gelijksche strijd ons recht op een rechtvaardig aandeel kan verschaffen op de goederen der aarde; want wij telen, niet voor ons zelf, maar voor ons volk. En groot zijn de machten in dat volk, die zich keeren tegen den boer en zijn recht. Zoo was het in den liberaal-kapitalistischen tijd, zoo is het in dezen overgangstijd en zoo zai-het ook zijn in den nieuwen tijd, die komende is. De tijd, waarin de internationale wereldmacht van uit New-York en Londen ons hoe rendom liet zuchten onder de macht van wereldtrust en grootkapitaal, is voorbij. 1 Het Germaansche boerenbloed, ook het bloed van onze Nederland- sche jongens tegen de machten van de hel, zal niet voor niets vergoten worden. - (Zie vervolg pagina 2.) Woronksch door de Duitscjie troepen bezet. Infanterie marcheert door de straten der stad/om welker bezit heftig werd gestreden, om de achtervolging van den verslagen vijand voort te zetten. (Scher rl-Fellinga-P.K. Gregor-Pax Holland m) rnM m$ m - 4 i *1 W'-M iL-JByf fSlKIi mm »t# Mg|i agflK; De uit Woronesch gevluchte bevolking keert weer terug na de inname van deze belangrijke industriestad aan den Don door de Duitsche troepen., (Hoffmann-Stapi-P,K. Gregor-Pax Holland m).

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 5