KIJKEN is WEN m CLOECK KIEFT Co. AGENDA „RENOVATUM" Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. TEL. 3183. Prov. Kantoor van den Landstand in Noord-Holland. Willem Saal's sterfdag herdacht. Treinbotsing op station te 's Hertogenbosch. Moord op een 8-jarig meisje. Vijandelijke schepen in den grond geboord. Inlevering van fietsen. Concert H. O. V; I TERAARDEBESTELLING WIJLEN P. TERMAAT. A Onder zeer groote belangstelling had gistermiddag op de algejneeae begraafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Termaat, in leven lid van de firma M. Meijer en Zoon en bestuurslid van verschillen de organisaties hier ter stede. Onder de velen, die gekomen waren om'den overledene de laatste eer te bewij zen, merkten wij o.a, op: de prop.- commissie van de 8 Oct. vereen., de heeren M. Rentenaar voor de Mid denstandsavondschool, Endel als voorz. van „De Hanze", Scheffel seer. K. v. K., H. de Raat uitScha- gen, voorheen voorz. van de Alkm. vereen, v. d. handeldr. en industr. middenstand, bestuursleden van Alcmaria V.V.V., dr. Hofstee, mr. Schuurman, Hj> Bakker leider V. d. distriibutiekring Alkmaar, R. J. Schierbeek gem.-ontvanger en leden van het uitgebreide personeel der firma Meijer. In twee auto's en een zevental rij tuigen kwamen met de familie van dén overledene mede o.a de heeren Wilbers uit Schagerbrug, weth. G. van Slingerland, ds. Tuinstra, Heu- seveldt "secr. middenstandsvereen.. mr. Bosman voorz. V.V.V. Alcmaria, mr. C. J. de Lange voorz. van de 8 Oct. vereen. Alkmaar Ontzet, en voorts de mede-firmanten, de naaste medewerkers uit de zaak en ver tegenwoordigers van, de landelijke coöp. manufacturenhandelsvereen. Mercurius. Bij de groeve. Aan de groeve werd, nadat het lijk aan den schoot der aarde was toevertrouwd, allereerst..het woord gevoerd door den heer Stouten- b e e k uit Beverwijk, als bestuurs lid van de landelijke coöp. manufac- turen-handelsvereen. Mercurius én tevens als vriend van den overle dene, die van de oprichting af (22 jaar geleden) voorzitter dezer orga nisatie was geweest. Spr. schetste hem als een stoer werker, die alle moeilijkheden in de vereenigirig had weten te overwinnen en die de maandelijksohe vergaderingen op onnavolgbare wijze had geleid, zoo dat de leden ook zijn vrienden wer den. De wijze, waarop de heer Termaat zooveel werk had weten te verzetten, zal nooit worden verge ten en zegde spr. toe wij zullen ons best doen voort te gaan in dien geest. Mr. C. J. de Lange huldigde den heer Termaat als krachtig wer ker in de 8 Oct. vereen. Alkmaar Ontzet, waarvan spr. voorzitter is. Hij was het, zei spr., die de feesten leidde en organiseerde, hij wasde ziel der vereeniging. Zelfs toen hij bij het naderen van het einde afscheid nam van zijn medewerkers, was hij een gevend en brengend vriend door de manier waarop hij het aardsche leven vaarwel kon zeggen om naar een ander leven over te gaan. De heer Kerlmeer sprak als huisvriend, mede namens zijn echt- genoote en den heer en mevr. Bruin, een woord van dank voor de gedu rende 30 jaren ondervonden harte lijke vriendschap. ■Eén der chefs van de firma Meijer en Zoon, de heer Jansen, herin nerde dankbaar aan wat de overle dene voor het personeel was ge weest en hoe hjj steeds met woord en daad had geholpen als er moei lijkheden dreigden. Namens de Alkm. vereen, v. d. handeldr. en industr. middenstand sprak haar secretaris, de heer H e u- seve-ldt, die met grooten eerbied gewaagde van het beleid van den overledene als voorzitter, waarbij hij had getoond te beschikken over enorme stuwkracht, zoodat hij voor allen een lichtend voorbeeld was geweest in zijn voortdurende ver dediging van de belangen van dert middenstand - en van zijn stad. „Hij stelde zijn leven in dienst van zijn medemenschen", zei spr. „Zijn taak, rijk aan arbeid en ook aan succes en teleurstellingen, is volbracht, maar hij zal voor ons blijven voortleven. Spr. richtte als vriend ten slotte'nog eeni-ge woorden tot de achtergeble ven familie. De heer G. van Slingerland herdacht den gestorvene alq lid van het dagelijksch bestuur van Maat schappelijk Hulpbetoon, in welke hoedanigheid hij een goed gebruik wist te maken van zijn groote kermis van personen en toestanden in dé stad, waar hij geboren en getogen was. Menschelijker wij s gesproken, had hij nog veel goeds kunnen doen het heeft evenwel niet zoo mogen zijn. Voor de familie zij het een troost dat hij een goéd mensch is ge feest. Persoonlijk dankte spr. hem nog voor de ondervonden vriend schap. Laatste spr. was dr. T u i n s t r a, predikant bij de herv. gemeente, die begon met voorlezing uit Openb. 21 en daarna den overledene noem de een man, die veel gearbeid heeft en veel strijd had te voeden, maar die van God alles ontving waaraan de mensch zich hecht. Vervolgens schetste spr. de groote geloofszeker heid, waarvan de heer Termaat zelfs in de laatste dagen van zijn ziekte nog héd getuigd. Spr. eindigde met het „Onze Vader" te bidden. De zoon van den overledene dankte ten slotte de aanwezigen voor de laatste teer en degroote be langstelling. aan zijn vader be wezen. De droeve plechtigheid was hier mede ten eitlde. De ééne groep zwijgend, de andere napratend over hetgeen gesproken was, verliet men den doodenakker, overtuigd dat een goede vriend, een braaf Alk- maarsch burger naar zijn laatste rustplaats was gebracht. Hoewel verzocht was geen bloe men te zenden, waren zooveel kran sen e.d. gekomen, dat niet alleen de lijkkist er geheel mede bedekt was, maar ook nog een aparte baar noo- dig was om den bloemengroet naar het graf te dragen. Behalve van fa milie en vrienden waren er kran sen van de Ontzetvereeniging, de V.V.V. Alcmaria en de manufactu- renhandelsvereeniging Mercurius. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Incognito (rom.) Alle leeft. Woensdag 2.30 uur matinée. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 u„ hoofdnum mer Het testament (rom.-dram.) Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Frau Luna (operettefilm). 14 j. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.35 u., hoofd nummer Zijn beste vriend (rom.-sens.) Woensdag 2.3o uur matinée. Woensdag 22 Juli. 7.30 uur, Harmonie, kleine zaal, voor dracht- en lichtbeeldenavond door Albert Schenk. NED.-DUITSCHE KULTUUR- GEMEENSCHAP. Lezing met lichtbeelden. Op Woensdag 22 Mei a.s. des avonds half acht, heeft de NederL- Duitsche Kuituurgemeenschap een lezing met lichtbeelden georgani seerd in de Harmonie te Alkmaar. ZILVEREN JUBILEUM. Den 23 Juli a.s. Donderdag zal alhier G. W. Boots, Lyceumstr. 5, boekhouder bij gemeentewerken, gedurende 25 jaar in dienst der ge meente zijn geweest. RECHTER BENOEMD. - Tot rechter in de rechtbank alhier is benoemd mr. J. N. Alblas, thans substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam. WAARS CIIU WIN G SDIENS T AARDAPPELZIEKTE. DE BILT, 20 Juli. In het etmaal van 's avonds 17 Juli tot 's avonds 18 Juli, alsmede in het etmaal van 's avonds 18 Juli tot 's morgens 19 Juli, is de weersgesteldheid in de Streek ten, Noorden van Alkmaar kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. EERSTE SPERCIEBOONEN AANGEVOERD. Aan de Langedijker Groenten- Centrale werden heden -de eerste spercieboonen aangevoerd door de ver. Ons Belang te Hensbroek. M.U.L.O.-E^AMEN. R.K. M.u.l.o. Te Hoorn zijn geslaagd voor diplo ma A: Jaap Blokker, Kees Bos, Ria Bos, Gerda Langius, Ben van Bockx- meer, ,Cor Warnik, Nel Sombeek, al len te Hoorn; Piet Borst, Nel Putter te Obdam^Quirinus van Diepen, Jo ris Schouten, Jan Veldhuis te Blok ker; Kees Groothuizen, Richard Ze- gers, Gerrit de Wolf te Purmerend; An Mooy te Wognum; Henk Pronk te Spanbroek; Agatha Boots te Zui- dermeer; Cor Stroomer te Hoog- karspel; Theo Tulp, Jan Brink, Nico Zwarthoed te Grootebroek. acL*i dz, Bv djL£jtv\&*njztLü deA Afditeding - De gevallen schaden, in de op 30 Juni 1942 afgesloten vierde periode, kunnen ruimschoots uit de beschikbare middelen worden voldaan. Daarom wordt ook thans geen omslag geheven, terwijl de reserves wederom zijn versterkt. De verwaarborgde som bedraagt momenteel f 1.350.000.000 en het aantal deelnemers 95.000 Algemeen Onderling; Waarborg Genootschap Amsterdam, Singel 202/8 Telefoon 35626-32219 ONDERWIJZERES BENOEMD. Mej. H. Klimp te Alkmaar is be noemd tot onderwijzeres aan de o.l. school te Twisk. 'Tot nog toe was zij als tijdelijk onderwijzeres aan deze chool werkzaam. (Vervolg van pag. 1.) De tijd, waarin wij nu leven, is vol gevaren. De tijd, waarin wij nu leven, al dus spr., is vol van gevaren. De nieuwe orde, waarin de boeren lea ven zullen naar recht en eer en in organische gebondenheid, die een waarborg zal zijn voor de vrijheid, is nog niet' gekomen. Wij leven in een tijd van over gang en worden door slechts één wet beheerscht: „De oorlog moet gewon nen worden". Dat beteekent niet, dat in dezen oorlogstijd de leiding gegeven moet worden door de Engeland-vrienden en de boeren leiding kunnen ver krijgen van hen, die mee willen bouwen aan de nieuwe orde pas na den oorlog; zij, die dat zeggen, zijn öf oppervlakkige fantasten en dan moeten zij uitgeschakeld worden, of het zijn ploertige misleiders en dan moeten zij worden vernietigd. De bezettingsoverheid bestaat niet uit idioten, maar weet, wat voor vleesch zij in de kuip heeft. Men kan den boerengeest, die eindelijk is doorge broken, niet meer tegenhouden door bij een plaatselijk bureau een anti man te handhaven. De Landstand is niet aan het eind van zijn Latijn; al les, wat tot nu toe georganiseerd werd, was slechts-een voorbereiding, óm de geheele leiding van de voed selvoorziening te kunnen óverne- men. Dat dit gebeurt,' daarop kan nen de saboteurs zich voorbereiden. Dit moet, omdat ons volk anders van den winter omkomt van den honger. i D? kanker van den sluik handel. I De sluikhandel schrijdt voort als een kanker en de geheele voedsel voorziening wordt erdoor ontwricht. De grondoorzaak van den sluikhan del is de verpestende geest, die uit gaat van de vele aangestelden van het huidige voedselapparaat en van de voedselvoorziening. De mannen van den Landstand zullen daar.tegen gauwer toeslaan, dan zij in hun ver dwaasde koppen denken. Het boterrantsoen is verlaagd, om dat er geen boter was; dat komt, omdat door den zwarten handel de boter aan een rechtvaardige verdee ling wordt onttrokken. Er zijn stre ken in. ons land, waar de melkfabrie ken geen 50 pet. melk ontvangen. De Landstand zal dit niet langer lij delijk aanzien. Onze melkveehouders zijn op het oogenblik met hun in komen weër teruggezakt tot het peil van 1930-1935, toen ze leefden van de schulden die ze gedwongen waren te maken. Daarom voert de Land stand op het oogenblik een heftigen kamp voor toeslag op den melkprijs voor de boeren. Zullen de boeren die niet meewerken aan den Land stand, dan Ook dien toeslag weige ren? Dan heb ik tenminste respect voor hen. De graanprijzen zijn recht vaardig; de prijzen voor de tuin bouwproducten redelijk. Als de melkveehouders ook hun rechtvaar dig deel zullen verkrijgen, dan heeft de Landstand voor de boeren ge daan, wat menschelijkerwijze moge lijk is en ik garandeer dien boeren, die dan nog aan den zwarten han del meedoen, dat zij in den Land stand een apparaat zullen vinden, waar het heele. crisis-apparaat nog maar kinderspel bij is. Doch alv.o- rens wij dezen maatregel toepassen, zullen wij eerst zorgen, dat het, landbouwcrisisapparaat volkomen gezuiverd wordt. In Nederland zal geen gezonde'or de kunnen worden opgebouwd on der leiding van die menschen, die hier reeds 12 jaren lang, tot verdriet van het hoerendom, de lakens uit deelden. Iii hoogste instantie is het beslissende, dat den beer op zijn be drijf recht wordt gedaan. Hierop, verklaarde spr. het gebouw voor ge opend. Rede van den heer Saai. De prov. boerenleider, J. Saai, bracht allereerst dank aan den Ortscommandant voor de beschik baar gestelde arbeidsruimte, als mede aan den gemachtigde van den Rijkscommissaris. In dit gebouw zal den boer worden voorgehouden, dat hij mensch is. Dit gebouw moet 'het tehuis voor alle boeren zijn en-dit huis. moet een sfeer van vertrouwen scheppen. Op geregelde tijden ko men de dorpsboerenleiders 'té Alk maar bijeen, om hun ervaringen uit te wisselen. Op geregelde tijden vergadert ook de prov. boerenraad. Steeds heeft spr. getracht den bes ten man op de beste plaats te krij gen en hij gelooft, dat dit hem in het algemeen is gelukt. Spr. heeft zich voorgenomen, dit devies te blij ven huldigen, om te voorkomen, dat de Landstand een dood lichaam wordt en vérstart in ambtenarij en bureaucratie. Het be'lang van den boer wordt steeds meer door den boer zelf in samenwerking met landbouw- en andere deskundigen geregeld, opdat theorie en praktijk nauw kunnen samenwerken. Het stadsche ele ment heeft steeds over Noordhol land geheerscht. De Landstand heeft de taak van de stadsprovincie Noordholland een boerenprovmeie te maken.* Wij willen de oude cul- tureele waarden weer opwekken, zóó, dat de boer zelf voelt, welk een kostelijk bezit hij in die waarden heeft. In nauwe samenwerking met de drie andere afdeelingen, welke het werk der vroegere organisaties hebben overgenomen of zullen over nemen, -zal Volk en Bodem vechten voor het hoogste goed van den boer, zijn vrijheid'; Een- rug, die in nede righeid en afhankelijkheidsbesef is kromgegroeid, strekt zich echter niet dadelijk recht; de jeugd zal daarvoor ons zijn. Zij zal onze "beginselen moeten uitdragen. Open en eerlijk treedt de Landstand den hoeren tegemoet, allen, niet één uitgezonderd. De Landstand kent geen hokjes- en schptjesgeest; hij ziet het nut van van geitenfokvereenigingen op christelijken grondslag niet in; hij dwingt geen zijner leden in een be paalde politieke ^richting, noch pro pageert hij èen bepaalde geloofs overtuiging; hij streeft in zijn op bouw naar. de vorming van den boe- renwil die de hem toekomende plaats in de volksgemeenschap ver zekert; meer niet. Ook de Land stand stelt overtuigend het alge meen boven het groepsbelang en het .groepsbelang boven het belang vafi den eenling; en dat dit nu toe vallig ook de nationaal-socialistische overtuiging is, is waarlijk niet de schuld van den Landstand en daar voor behoeft hij zich in geenen deele' te schamen. Dat zich daardoor in de eerste plaats de nationaal-soeialis- ten tot denu Landstand voelen aan getrokken, is duidelijk, maar het is een verheugend feit, dat ook velen, die zich door de uiterlijke vormen niet voor de nationaal-socialistische beweging laten winnen, zich voor den Landstand, welke evenzoo de nationaal-socialistische beginselen uitdraagt, hebben ingezet. Uit het boekje, dat u straks wordt uitge reikt, blijkt, dat velen nog de ach terdeur binnen' komen. Spoedig zal echter alleen de voordeur worden opengezet. Vandaag, zoo eindigde spr., waait de vlag van ons géfióuw; onze vlag, nog door velen verguisd en bespot. Spoedig zal men nog slechts met eerbied haar zien wap peren en de dag zal komen, dat iedere boer ons groen en geel, de kleuren van wasdom en oogst, zal verdedigen tegen een ieder, die zal wagen deze te bezwadderen. Omdat de Landstand het goede' wil en het goede overwint. Na de bezichtiging van het ge bouw, welke groepsgewijze ge schiedde, en waarbij te constatee- ren viel dat de inrichting aan sobere eischen voldoet, vereenigden de ge- noodigden zich aan een gemeen-, schappelijk diner van hotel Proot. Wijdingsdienst la de herv. kerk te Wognum. Gister was het 25 jaar geleden, dat Willem Saai, onder wiens be zielende leiding de Wognummer zangers opklommen tot een koor van wereldvermaardheid, op den nog jeugdigen leeftijd van 49 jaar uit het aardsche leven werd 'geroepen. In een eenvoudigen, doch niettemin treffenden wijdingsdienst, gehouden in het oude kerkgebouw der herv. gemeente, heeft Wognum Zondag morgen zijn grooten doode herdacht en werden zijn figuur en beteekenis weer tot nieuw leven gewekt door de woorden, die ds. Baudet sprak in een volkomen aan d"ze plechtigheid waardige vocale' omlijsting, verzorgd door het kerkkoor uit „Wognums Zangkoor", dat onder leiding van Dirk Saai in deze kwarteeuw is voortgegaan op den weg, door diens vader ingeslagen. Hoewel waarschijnlijk tengevol ge van de slechte weersgesteldheid, velen zich van een tocht naar Wog num hadden laten weerhouden, be vond zich toch een talrijke schare, zoowel uit Wognum als uit naburige gemeenten, onder het gehoor van ds. Baudet, die in het eerste gedeel te van den wijdingsdienst een pre dikatie hield naar aanleiding van het evangelie van Matthfus, hoofd stuk 25 en daarvan de verzen 21 en 23, handelende over de gelijkenis der talepten, waarvan de diepere beteekenis door dèn predikant in het licht werd gesteld, er daarbij o.m. op wijzende, dat God den een meer talenten heeft geschonken dan den ander, doch dat Hij niemand heeft overgeslagen, zoodat zelfs de een- wudigste mensch iets van zijn leven kan maken. Herdenkingsrede. In zijn herdenkingsrede noemde ds. Baudet het een fijne en piëteit volle gedachte, nog eenmaal de ge dachtenis aan Willem Saai te eeren, juist in deze kerk, waar hij op het orgel zoo veel van zijn hooge kun nen heeft gegeven en waarvoor zijn borstbeeld staat, aan welks voet thans een bloemkrans was neerge legd. In het centrum ook van dit eenvoudige dorp, waarvan de naam eenmaal heeft geklonken en nog blijft klinken in ons geheele land en zelfs ver buiten de grenzen. Dit was te danken aan hem en zijn mede werkers, aan de aanvaarding van de talenten, die door God waren ge schonken. Een fijne gedachte ook, oirfldat in dezen wijdingsdienst het koor zou- zingen onder leiding van den zoon, die erfgenaam in rijke mate zich heeft willen kwijten van den heiligen plicht, het werk van zijn vader voort te zetten en die zonder te vragen naar goedkoope populariteit en den smaak van het groote publiek, de kunst heeft wil len dienen ter eére van haar zelf en ter eere van Hem, die ook door den zang wil worden geëerd. Het eeren van de nagedachtenis van-Willem Saai is een danken voor wat God in dezen mensch gegeven heeft, die, hoewel jong heengegaan, nog steeds is blijven leven. Slechts éénmaal heeft spr., „Jakob Kwast" mogen hooren en wel in zijn studen tentijd te Genève; dit echter heeft een onuitwischbaren indruk bij hem nagelaten. In Willem Saai heeft hij gezien het voorbeeld van den mensch, die dienaar heeft willen wezen, die met blijdschap zijn taak heeft aanvaard en volbracht, vol doende aan de woorden: „Wanneer gij Heer vindt dat ik kan, dan zal ik, omdat ik weet, dat ik moet". Wij alletf weten, waartoe dit heeft" ge leid, wat de vruchten zijn geweest van dezen toegewijden arbeid'. Willem Saai was een dienaar in hoogeren dienst en zijn werken vol gen hem na. In hem werd het woord bewaarheid, dat de dienaar voorbij ging, doch dat de dienst ongeschon den bleef. Vermelden wij nog, dat aan het slot van den dienst door de aanwe zigen staande werd gezongen 't eer ste vers van Gezang 242. DIEFSTALLEN /TE CASTRICUM. Een expediteur te Castrieum deed bij de politie aldaar aangifte dat uit zijn auto een pak met rook artikelen is ontvreemd. Een onder zoek iS ingesteld. Dpor een bewoner van Bakkum (Noord) werd aangifte gedaan van diefstal van te veld staande aardap pelen. Het is de politie gelukt den dader te snappen. Eén gewonde, groote schade. HERTOGENBOSCH, 20 Juli. He denmorgen te ongeveer tien over acht is op het station der spoorwe gen te 's-Hertogenbosch een electri- sche trein uit de richting Utrecht op 'n stilstaanden personentrein, welke uit Eindhoven gekomen was, gere den. De botsing was vrij hevig, zoodat groote materieele schade werd aan gericht. Slechts drie personen wer den hierbij gewond, waarvan een ernstig. De zwaargewonde, een pas sagier uit Helmond, afkomstig, is naar het groot-ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch vervoerd, doch verkeert Üians buiten levensgevaar. Ook een der lichtgewonden is ter observatie naar het ziekenhuis ver voerd. -De derde gewonde kon, - na verbonden te zijn, den teruchtocht aanvaarden. Hét onderzoek is nog in vollen gang. ARNHEM, 20 Juli. Op den weg langs het Hazegrietje tg Arnhem, even buiten de stad, is gisteravond door een voorbijganger een vreese- lijke ontdekking gedaan. Op den berm van dezen weg, die in een boschrijke omgeving ligt, zag hij het lijk van een meisje liggen. Het meisje bleek te zjjn het acht jarig dochtertje van de familie van Braak, wonende aan den Klaren- dalscheweg. Zij was gistermiddag omstreeks zes uur de deur uitgegaan om bij kennissen in de buurt te gaan spelen. Een uurtje later is zij daar weggegaan en en sindsdien heeft men haar niet meer gezien. Vermoedelijk heeft een onverlaat haar -meegelokt. Het meisje is, na aangerand te zijn, waarschijnlijk door worging om het leven gebracht. De politie is terstond een uitgebreid onderzoek begonnen. Het lijk is per ziekenauto naar het gemeentezie kenhuis overgebracht, waar heden de sectie zal worden uitgevoerd. Hoofdredacteur: A R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: •TJ. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder. Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven. Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Duitschlan4 wint op alle bonten. EXTRA BERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 Juli, (D. N.B.) Het opperbevel der weermacht rna^kt bekend: Duitsche duikbooten heb ben van een zwaar bevei ligd' convooi met oorlogsma teriaal, bestemd voor Afrika, op den- Atlanti-schen Oceaan ten Noorden van de A'zorien zeven schepen met een in houd van- 38.000 brt., o.m. een groot munitièschip, dat in de lucht vlóóg,- in den grond gebpord. Een duikboot is doörge- drongen tot in de St. Lau- rence-rivier en heeft daar drie schepen- met een inhoud van 15.000 brt., die in be-' waakte cojwooien- voeren, in den grond geboord. Een vierde schip met een inhoud van 4500 brt. werd getorpe deerd en door c'e bemanning op het strand' gezet. Boven dien zijn in het Anaerikaan- sche gebied zes schepen, met een inhoud van 51.000 brt. tot zin-ken gebracht en een vrachtschip door een torpe dotreffer zwaar beschadigd. In totaal verloor daarmedé de vijandelijke ravitail'lee- rinigsscheepvaart in de laat ste vier dagen door Duitsche duikbooten 16 schepen met een inhoud van 104.000 brt, 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. Of ficieel wordt bekend gemaakt: De Duitsche weermacht -heeft voor haar doeleinden een aantal heerenfietsen noodig. De inleve ring van de gcrequireerde rijwie len, die een geringe fractie van alle fietsen in Nederland vormen, moet uiterlijk 22 Ju)i bij de Duit sche weermacht zijn geschied. Bij den spoed, waarmede de fietsen moeten worden ingeleverd, was het menigmaal onvermijde lijk, dat door de Nederlandsche organen, die met de uitvoering zijn belast, ook beslag moest wor den gelégd op de fietsen van per sonen, die principieel uitgezonderd moesten worden van dén inleve ringsplicht, te weten alle arbeiders - (b.v. fabrieksarbeiders, mijnwer kers, enz.), alle in den landbouw werkzame personen en degenen, die voor de uitoefening van hun beroep het rijwiel volstrekt noo dig hebben. Aan deze groep van personen zal evenwel op last van den Rijkscommissaris zoo mogelijk voor 15 Augustus hun fiets terug gegeven of een andere ter be schikking gesteld worden. De uit voering van deze bepaling berust bij de Nederlandsche autoriteiten. Desbetreffende verzoeken moeten behoorlijk gemotiveerd worden in- INLEVERING VAN INLANDSCHE TABAK. 's-GRAVENHAGE, 20 Juli. Ver schenen iseen besluit van den se cretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij waarbij tabak wordt aangewezen als crisisproduct in den zin van de land- bouwcrisiswet. Naast verplichtingen voor de te lers van tabak tot het verstrekken van inlichtingen over de met tabak beteelde oppervlakte en. op ver langen van de productiecommissaris voor den tuinbouw en de ooftteelt en om de geteelde tabak, voor zoover daarvan geen ontheffing is verleend, ter beschikking van dezen produc tiecommissaris te houden is in dit besluit de verplichting opgenomen voor iederen teler om de hoeveel heid tabak, welke hij voorhanden of in voorraad heeft bij een door den productiecommissaris aan te wijzen orgaan-of lichaam in te leveren, in dien er voor zoover zuls door dien commissaris wordt verlangd. Deze levering kan gevorderd wor den zoowel bij"algemeene bekend making als door afgifte van een schriftelijken last. Voor de ingeleverde tabak zal een vergoeding worden toegekend, bere kend op basis van e«n nader door den secretaris-generaal' in overleg met den gemachtigde voor de prij zen vast te stellen prijs. - Dit besluit treedt Dinsdag 21 Juli in werking. Amslerdamscke Beun Opg. Amsterdamsche Bank N'.V. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 21 'Juli 1942 lu. 40 1007, 1007, 1007* 987, 883/, STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3)4 Nederland 1941 1ÜO3/, 4 Nederland 1941 1001%, 4 Nederland 1940 n 100u/,6 3—3V5 Nederl. 1938 987, 3 Ned.-lndië 1937 887, BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank .142 Handel Mij. Cert. v. 2.50 1273/, Koloniale Bank .1267, Ned. Ind. Handelsbank 857, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 154 Calvé Delft Cert. 1217, NederL Ford .293 Lever Bros174 Phil. GloeiL Gem. Bezit 305 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. .312 Java Cultuur 155 Ned. Ind. Suiker Unie 159 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust - SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor .340 .214 .136 937, 156 .1247, 199 ,-184 .14U/, 177 .118 61V, 421/, 141% 128 128 851/, 1537, 122 300 174-7, 3033/, 312 156 160 87^-8 338 214 137 93 156-7 125 1981/, 1837, 135-7 173-5 145 62 42 KUNST EN WETENSCHAP H. O. V., .nu niet in Alkmaar, maar in de zaal van de Rustende Jager te Bergen concerteerde gister avond voor het eerst de Haarlem- sche Orkestvereeniging," o. L v. Ma- rinus Adam. In alle opzichten heeft dat concert 'n schitterend verloop gehad, de be langstelling voor dit concert was buitengewoon groot, en de Haarlem- sche musici hebben zich van /hun beste zijden doen kennen in Mozart's Jupiter symphonie, vooral vermaard door de geweldige bewerking van het thema (een oude kerkmelodie) waarmede de Finale is opgebouwd die voorafgegaan wordt door een op gewekt „Allegro Vivace", 'een ont roerend „Andante Cantabile", en een gracieus Manuet. 'Vervolgens in de legende „Zora- hayda" van Joh. Svendsen uitge voerd een echt stemmingsstuk, waar in de fijnste nuancen en klankcom binaties voorkomen en waarin- de vioolsolo door G. Beths, den concert meester gespeeld werd. De „Piet Hein" rhapsodie van P. v. Anrooy zoo gloedvol en enthousiast uitgevoerd bracht orkest en dirigent een ova tie van het publiek, dat na het'slot nummer, de Ouverture „Amphi- trion", een belangwekkend stuk mu ziek v.'Johan Wagenaar, de Ha«- lemmers opnieuw huldigde. Op dezen avond werd' medewer king verleend door het Motet- en Madrigaal [Vrouwenkoor te Bergen, pnder directie van Corn. Jonker. Men bracht ons in kennis met Mise rere (Psalm 51) van Joh. A. Hasse (1699-1783) voor vierstemmig koor, sopraan en alt-solo, en strijkorkest. Het bleek een werk van beteekenis te zijn waarvan de uitvoering door Jonker met zorg was voorbereid en mede door de solisten mevr. Trude Westerunen van Meeteren (sopraan) en mej. Catharina Hessels (alt), en ook door de begeleiding van het strijkorkest in het gunstigste licht werd geplaatst. 't Was een belangrijke bijdrage op het programma, door het publiek zeer gewaardeerd. Daarvan getuig de het enthousiaste applaus. 20 Aug. a.s. Vindt het tweede con cert der H. O. V. alhier plaats met als soliste een Hongaarsche violiste. A. Kooger. gediend bij den burgemeester ter plaatse van inwoning. Degenen, die hun fiets hebben ingeleverd zonder haar terug te krijgen of te zien vervangen door een andere, krijgen van den bur gemeester van hun woonplaats schadevergoeding; bovendien zul len zij- voorkeursbehandeling ge nieten bij de aanschaffing van een ander rijwiel.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 6