\m STAD EN OMGEVING AGENDA BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL FILMNIEUWS. MARKTBERICHTEN AmstertSamsche Béun OPGESPOORD. In Maart 1942 werd bij de recher che aangifte gedaan van diefstal van een heerenrijwiel. Een dezer dagen kwam aan het licht wie de vermoedelijke dader was. Hij is ge hoord en tegen hem is procesverbaal opgemaakt. SCHAAP GESTÓLEN. Een landbouwer alhier heeft aan gifte gedaan van diefstal van een schaap uit zijn weiland. Naar den dader wordt een ernstig onderzoek ingesteld. INBRAAK. Door middel van overklimming en braak zijn uit een rijwielzaak alhier' dntvreemd: een nieuw hee renrijwiel,' gemerkt „Poort" (voor stellende de Amsterdamsche Poort te Haarlem), een aantal z.g. regee- ringsbuitenbanden, electrische rij wiellantaarns en enkele ingewis selde rijwielbandenbonnen. Door de recherche wordt een onderzoek in gesteld. RIJWIELDIEF GEVAT. Op Woensdag 15 Juli ontvreemd de een goede bekende van de politie in de Nieuwpoortslaan, al hier, uit een van de voortuintjes van een perceel aldaar, een heeren rijwiel. Een dezer dagen kwam de politie ter oore, dat de vermoedelijke ver dachte zich ophield in de woning van zijn ouders te Heiloo. Hij is on middellijk gearresteerd. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt en ver volgens is hij ingesloten in het vHuis van Bewaring alhier. MISHANDELING. Procesverbaal terzake van mis handeling werd opgemaakt tegen een caféhouder te dezer stede, die een controleur van de Landbouw Crisiswet 1933, toen deze een con trole kwam verrichten, inplaats van behoorlijk te woordstond een slag in het gelaat toediende. STICHTING NOORDHOLLANDSCH LANDSCHAP. De Stichting N.-Hollandsch Land schap hield gister in de Rustende Jager te Bergen haar jaarvergade ring, onder voorzitterschap van den heer de Bordes. Het jaarverslag en de rekening en verantwoording werden conform vastgesteld. Het le dental was stationnaïr gebleven. Na afloop der vergadering werd door het gezelschap, onder leiding van den heer Roggeveen, directeur van gemeentewerken en den heer Waterschoot van der Gracht, een wandeling langs het Oude Hof en de Voert gemaakt, waarbij met voldoe ning geconstateerd werd, dat Bergen zijn landelijk karakter heeft behou den en tot een van de mooiste dor pen in ons land behoort. Deze uit spraak van zoo gezaghebbende zijde, o.a. van de heeren Westerman en mr. van Tienhoven, is zeker eervol voor hen, die tot nog toe aan Bergen leiding hebben gegeven. Bij een bezoek aan het Hof trof men in de van 1600 dateerende ma nege, thans werkplaats, den 83- jarigen oud-burgemeester, den heer J. van Reenen, in overall bezig met zijn geliefden arbeid, 't construeeren van een molen, die zich zelf regelt, waaraan hij reeds jaren arbeidt, ge steund door een paar trouwe hel pers. Het laat zich denken, dat de deelnemers, w.o. vele oude kennissen groote bewondering toonden voor deze werklust. ERNST v. 't HOF MET ZIJN 15 SOLISTEN IN 't GULDEN VLIES. Zondag a,s. is er in 't Gulden Vlies om 8 uur een zeer bijzonder avond. Het grootste dansorkesf van Nederland, n.L Ernst van 't Hoff en zijn 15 solisten, zal den liefhebber een prachtigen avond brengen. De vorige week Zaterdag en Zondag traden zij op in Theater Carré te Amsterdam en het* succes was zoo overweldigend, dat zij voor Woens dag en Donderdag nogmaals door de Directie van Carré uitgenoodigd werden. Voor de eerste avonden moesten honderden teleurgesteld worden. Het is dan ook werkelijk iets buitengewoons. A.s. Zondag hoort men ook den beroemden schlager „Aurora" gezongen door Maria Za- mora en Jan de Vries, terwijl boven dien Annie Meeuwis bij het vocale gedeelte haar medewerking zal ver- leenen. KLACHTEN OVER TUINBOUW PRODUCTEN. Strenge voorkeuring noodzakelijk. *De kwaliteit, sorteering, verpak king en verlading van de tuinbouw producten welke gedurende de laat ste maanden naar Duitschland wer den verladen, heeft nogal eens te wenschen over gelaten. Het UCB heeft aan de veilingen een circu laire verzonden, waarin melding wordt gemaakt van ernstige klach ten, welke hierover van de' Duitsche instanties zijn ontvangen. Eensdeels hebben deze betrek king op onvoldoende verzorging van het product door de exporteurs, an derdeels echter op het niet vol doende marktklaar aanvoeren der producten door de tuinders, resp. het onvoldoende opvolgen van de kwaliteitsvoorschriften met betrek king tot sorteering en gewicht. Van de veilingen en van de con trole vraagt dit meer dan normale aandacht, en de veilingsbesturen .■worden dan ook verzocht, de uiter ste zorg aan de voorkeuring te ge- yen, opdat geen uitwassen ontstaan, Het goede voorbeeld door verschil lende veilingen gegeven, om een tlinke boete te geven bij het consta- teeren van de bovenstaande euve len, zal door alle veilingen moeten worden nagevolgd. EERVOL ONTSLAG. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd is met in gang van 1 Augustus aan den heer L. J. Folkèrs, leeraar aan de am bachtsschool alhier, eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de aan de school bewezen diensten. GESLAAGD. Voor het op 16 en 17 Juni alhier gehouden examen boekhouden van wege de Ned. Associatie voor prac- tijkexamens slaagden de dames P. Kes en B. Visser en de heeren R. Hiem- stra, L. G. de Ley te Oudorp, P. Swier W. v. d. Pak, L. H. de Leeuw, J. de Lange, J. Bakker, J. Nool, J. Bruin, D. W. Mooy, H. J. Godijrt, A. J. Kuys en P. Berkhout, allen te Alkmaar, alsmede de heer A. Uiterdijk te Wie- ringerwaard; voor Ned. handelscor respondentie slaagden de dames T. Stammes te Bergen, M. J. Visser en M. Deurlo te Alkmaar en M. Been- ders te Broek op Langedijk, alsmede de heer M. van Engelen te Alkmaar; voor Duitsche handelscorresponden tie mej. T. Ooms te Alkmaar. N BELASTINGDIENST. De inspecteur van 's Rijks belas tingen M. Ganlag, hoofd van de in spectie der invoerrechten en accijn zen te Sittard, is verplaatst- 'haar Alkmaar en hier aangewezen als hoofd van de inspectie der belastin gen, le afdeeling. LEZING OVER WILHELM BUSCH. Slechts een vijftigtal belangstel lenden waren, tengevolge van het slechte weer, gisteravond Harmonie- waarts gekomen, .waar prof. A. Schenk te 's-Gravenhage een lezing hield over Wilhelm Busch. De voorzitter, mr. Meyer, sprak er zijn vreugde over uit, dat prof. Schenk nog tijd heeft kunnen vinden om den humorist en karikaturist Wilhelm Busch ook in Alkmaar voor de Nederlandsch-Duitsche Kuituur gemeenschap nader bekend te ma ken. Na een -korte levensschets van den grooteïi kunstenaar, waarin hij deed uitkomen,' dat Busch, die van 1832 tot 1908 geleefd heeft, als zoon van een eenvoudigen landman inge nieur zou worden, na 3 A jaar studie in Hannover besloot schilder te worden, naar Dusseldorf en Antwer pen trok en tenslotte jn de groote kunststad München als kunstenaar en illustrator de wereld veroverde. zeide spr. dat Busch ons den warenUvoor partijen, welke los worden humor heeft getoond, in dien zin, dat in het geestige een ondertoon van ernst doorklinkt. Zeer scherp is de gezichtsuitdrukking, die hij in zijn teekeningen van mensch en dier weergeeft. Wat het meest opvalt is niet wat hij in de houding laat zien, maar het zijn de kleine trekjes, die men bij rustige beschouwing waar neemt. Spreker verduidelij kte een en ander door gekleurde lichtbeel den, waarbij opviel, dat Busch ook de voorlooper is geweest van de ge- teekende film. Ook declameerde prof. Schenk verschillende geestige gedichten, van groote aan Schopen hauer ontleende wijsheid getuigen de. O. m, gaf prof. Schenk in enkele gedichten weer hoe Busch dacht over het vrijgezellenbestaan. Na de pauze vroeg prof. Schenk aan dacht voor „Die fromme Helene", een geschiedenis waarin Wilhelm Busch partij koos in den „Kultur- kampf' van zijn tijd en aan Bis- marcks zijde staande, fel het bijge loof en de huichelarij bestreed. Mr. Meyer bracht aan het slot, onder hartelijke ingenomenheid der aanwezigen, prof.- Schenk dank voor zijn leerzame en geestige lezing. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL ALKMAAR. Gisteren werd het getuigschrift van de primaire opleiding uitgereikt aan: M. Abelskamp, G. Boonstra, I. Cristofoli, I. Dekker, G. Groothui zen, Tr. Hofland, D. Janson, T. de Jong, A. Kiewiet, W. Kort, R. Leek, M. Loots, A. van Medenbach de Rooy, A. Meyer, N. Nierop, G. Prins, A. Rustenburg, A. van Viegen, C. de Waal en^N. de Weerd te Alkmaar, M. Besse, M. Bood, J. van Houten en J. Muys te Heiloo, A. Beider, T. van Dijk en M. Hogensteyn te Cas- tricum, Tr. Dekker en W. de Leeuw te Schagen, T. Aafjes èn S. Harms te Limmen, H. Michels én N. Mooy te Bergen, L. Kuiters te Heerhugo- waard, G. Strooker te Egmond aan den Hoef. Afgewezen: één. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" 2-jarige opleiding aan: B. Beekman, L. van Berkum, R. de Bood, G. Brouwer, R. Dingjan, J. Hoorns, N. Janssen, R. Jimmink, M. Prins, .T. Sieben en C. de Waal te Alkmaar, C. Bakker, W. Buizer, J. Schmidt, R. Scholten, R. Verburg en C. Voorthuyzen te Bergen, M. Fris. V. Klerk en G. de Zwijger te Hei loo, K. Dalenberg te Schaorl, N. Koppen te West-Graftdijk, M. Ruij- ter te Beemster, M. Winkel te Hoorn. Het -getuigschrift „Hulp in de Huishouding" 1-jarige opleiding aan: A. v. d. Akker, A. Appel, Tr. Bots. C. Haakman, G. v. d. Horst, T. Hum berts, B. Jager, J. Kater, A. Spaans en J. Steunenberg te Alkmaar, D. Hoedjes, Tr. de Jongh, C. Jonker en Tr. Reek te Heiloo, A. Hogensteyn te Castricuna, N. Schaak te Koedijk, R. Hartland te Schoorldam. Het getuigschrift „Costuumnaai- ster" aan: W. v. d. Bil en G. Mans te Alkmaar, G. Lampe, G. Visser, J. Wijker en L. Zwart te Egïnond aan Zee, A, Schot te Oudorp, G. Koele- mey te'Spanbroek, A. Willig te Ber gen. Het getuigschrift „Dienstbode" aan: H. Bulens, D. Grootkarzijn, Tr. de Boorder, A. Jager, A. Schoone- wil, J. Schoen, S. de Vlugt en M 'mdel -te Alkmaar, D. Koedijk te Broek op Langendijk. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Het testament (rom.-dram.) Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Frau Luna (operettefilm). 14 j. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Zijn beste vriend (rom.-sens.) GARAGE UITGEBRAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks kwart vóór drie, brak brand uit in de garage van de N.V. P. Daalder, aannemersbe drijf te Alkmaar, staande in Cal- lantsoog. Het uit hout opgetrokken gebouw stond weldra voor het grootste gedeelte in lichterlaaie. In het zeer brandbare materiaal wak kerde het vuur flink aan. De 'vrij willige brandweer was spoedig ter plaatse en greep, onder leiding vgn den burgemeester, het vuur aan. Een gedeelte der garage, waarin den vorigen dag juist een flinke hoe veelheid generatorkolen was opge slagen, kon worden gered. Door een in de onmiddellijke nabijheid wo nenden monteur en een arbeider is een vrachtauto gered, een tweede is geheel verbrand. De eigenaar is verzekerd. De oorzaak van den brand is vermoedelijk een gasgene rator. - EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. Met ingang van Dinsdag j.l. moeten de exporteurs de volgende heffingen aan de Nederl. Groenten- en Fruitcentrale afdragen: Augur ken I 0.20, landbouwerwten 0.60, spitskool 1.70, boonen 15.10, tuinboonen 6 per 100 kg; bloem kool 1822cm 0.60, komkommers losverladen Ia 2, I 1.60, II f 2.20 en III 3.40; verpakt in E-kisten: Ia 0.50, I 0.30, II 1.10 en III 2.40 per 100 stuks; bospeen ver pakt in kisten 0.60 per 100 bos; to maten I t/m IV verpakt in kisten van 12 A kg 2.20 per 100 kg bruto, I t/m IV verpakt in cartonnen doo- zen a 5 kg 0.90 per 100 kg. De Centrale verleent met ingang van denzelfden datum de volgende exportbij dragen: Augurken II t/m V 0.30, I en II stippel 0.40, III en IV stippel 0.30 per 100 kg; bloem kool boven 27 cm 2.60, van 2227 cm 0.30, koolrabi I 0.40 en n 1.60 per 100 stuks; kropsla I 1.40 per 100 krop. OOGSTVERBOD yOOR ZAAI- UIEN. Bij de veilingen is bericht ont vangen, dat het oogsten en veilen van alle zaai-uien tot nader order is verboden, inclusief gezaaide pootuien. Dit verbod geldt zoowel voor partijen welke in bossen als aangevoerd. DANSAVOND MARIE JEANNE v. d. VEEN EN JO BARENDS. I Na het triomfale succes van onze stadgenoote Marie Jeanne v. d. Veen op haar eersten dansavond in Alk maar (een uitverkochte zaal was van het succes getuige) lag het in de lijn der verwachtingen dat een her haling zou vó-lgen. Gelukkig is zij er thans in geslaagd een* datum voor Alkmaar vrij te houden en op Don derdag 30 Juli a.s. des avonds half acht zullen haar vele vereerders en vereersters in de gelegenheid zijn haar tweeden dansavond in Alkmaar te kunnen bijwonen. Zij brengt met haar partner Jo Barends een geheel nieuw programma, terwijl de ook in Alkmaar bekende uitstekende pia nist Peter Kellenbach de muzikale begeleiding zal verzorgen. Wij twij felen er niet aan of voor dezen kunstzinnigen avond zal groote be langstelling bestaan. INGEKOMEN PERSONEN. E. Mook, geen, venter, Voormeer 18, van Wieringen. H. van Etten, R.K., chauffeur, en gezin, Ranonkelstraat 8, van Amsterdam. W. C. Bouman, geen, huisknecht, Boomkampstraat 12, van' Amsterdam. H. Kwast, geen, portier Gew. Arbeidsbeurs, en gezin, Andoornstraat 5, van Den Helder. J. Has, G.K., wed. van P. Sjerp, z.b., Frans Halsstraat 39, van Amsterdam. M. M. Oudeiank, R.K., dienstbode, van Houtenkade 12, van Amsterdam. J. P. F. A. Jansen, R.K., verver in chem. ververij, Metiusgracht 3, van Tilburg. H. J. M. Megens, R.K., onderwijzer, en echtgenoote, Ranonkelstraat 10, van Bcesel. F. Groot, N.H., tuinbouwer, en echtgeooote, Kruislaan 14, van Koe dijk. W. van Roon, R.K., kapper, Nieuwstraat 11b, van Ommen. M. C. P. van Dijk, N.H., zonder beroep, en kinderen, woonschip ligpl. Baansingel, van Apeldoorn. H. Agricola, R.K., hulp in de huishouding, Kennemersingel 28 I, van Heiloo. J. Bajema, G.K., chauffeur, Nieuwpoortslaan 91, van Heiloo. C. Konings, geen, dienstbode, Kennemerstraatweg 18, van Loosdrecht. W. de.Jong, N.H., leerl. mach. N. S., en gezin. Spoorstraat 20, van Amers foort. G. M. Maas, R.K., echtgen. van A. H. J. van Meersbergen, zonder ber., Snaarmanslaan 56, van Eindhoven. A. G. Spaans, R.K., zonder beroep, Pie terstraat 1, van Koedijk. M. Baltus, H.K., directrice Marthahuis, Nieuw- landorsingel 70, van Oudorp. P. A. Greidanus, geen, zonder beroep, Bos boomstraat 15, van Groningen. A. van Zandbergen, geen, winkelier in groenten en fruit, en kinderen, Mient 2, van Den Helder. J. Lastdrager, geen, zonder beroep, en echtgenoote, Andoornstraat 4, van Den Helder. E. Heijblok, geen, besteller P. T. T., .en gezin, JRanonkel- straat 12, van Haarlem. S. Sjoerdsma, G.K., stuurmansleerl., Zeswielenstraat 13, van Groningen. P. L. Maas, R.K., stoker, Andoornstraat 3, van Den Helder. J. J. Kroone, N.H., oplichter R.W.S., van Everdingenstraat 2,' van Arnhem. C. A. van Stfalen, R.K., dienstbode, van Everdingenstraat 18, van Heerhugowaard. C. D. Roggeveen, geen, echtgen. van A. J. van Luijk, z.b., en kinderen, Ranonkelstraat 16, van Nijmegen. A. F. Bovenkerk, G.K., en broeder, geen, Houthavenstraat 32, van Den Helder. E. V. Arend, geen, hulp i. d. huish., Burg. Palingstraat 15, van Amsterdam. G. VerfalUe, geen, z.b., en dochter, Gerard Doustraat 18, van Den Helder. J. Soutendijk, geen, commies dir. belastingen, en echtgen., Oudegracht 297, van 's-Gravenhage. J. M. Beerepoot, R.K., religieuse, Emma- straat 12, van Delft. A: E. Hermes, E K., zonder beroep, Drebbelstraat 24, van Zoeterwoude, B, fc geen, zonder beroep, van Leeuwenhoek straat 9a, van Amsterdam. G.'"Alders, R.K., electrictën, en gezin, Irisstraat 7, van Nijmegen. M. J, Schóp, G.K., en gezin, Ranonkelstraat 23, van Zwijn- drecht. C. van der Molen, G.K., land arbeider, Ramen 24," van Schagen. P. de Leeuw, R.K., zonder berobp, Oudor- perdijkje 36, van Breda. M. J. van Egmond, N.H., leerl. verpleegster, Harddraverslaan 11, van Groningen. S. Lievendag, R.K., wed. van H. Kops, zonder beroep, en dochter, Kennemer straatweg 92, van Heiloo. D. Spieren burg, geen, confectiebediende, van der Helststraat 1, van 's-Gravenhage. E. M. Peet, N.H., echtgen. van D. Spieren burg, zonder beroep, van der Helst straat 1, van 's-Gravenhage. K. Zuiderbaan, geen, transportarbei der, Uitenboschstraat 61, van Zwolle. W. Woonijk, HAZEA, dienstbode, Uiten boschstraat 61, van Zwolle. C. Loch, N.H., straatmaker, Bisschop Botte- mannestraat 17, van Haaften. J. van Kerkwijk, geen, zonder beroep, Heilig land 2, van Epe. J. Hartman, N.H., znder beroep, Stationsstraat 7, van Am sterdam. J. N. Joustra, D.G., werktuig kundig ingenieur, Pr. Hendrikstraat 42, van Delft. M. J. van Elburg, R.K., zonder beroep, Vogelenzang 12, van Amsterdam. L. de Rijber, R.K., echt gen. van H. L. Stappers, z. ber., en zoon, geen, Bisschop Bottemannestraat 28, van Amsterdam. G. de Das, N.H., besteller P.T.T., Kweerenpad 16, van Bergen. J. W. van Es, N.H., boekhouder, en echt genoote, H.E.L., woonschip Alkmaar* van Blokzijl. G. T. Asma, R.K., con troleur C.C.C.D., Zocherstraat 7, van Zwolle. J. Otter, N.H., verpleegster, Harddraverslaan 11, van Ermelo. A. Meijer, N.H., leerl. verpleegster, Hard draverslaan 11, van Katwijk. J. Gomes, geen, machinestikster, Ranon kelstraat 18, van puilen. K. Erdtsieck, D.G., zonder beroep, Emmastraat 37, van Amsterdam. J. Bakker, R.K., dienst bode, Rozenstraat 27, van Bergen. A. F. Kruk, N.H., dienstbode, Laat 83, van Hilversum. F. D. C. Zwart, geen, dienstbode, Forestusstraat 24, van Ber gen. N.- Blokdijk, G.K., verpleegster, Harddraverslaan 11, van 's-Gravenhage. C. A. Geertzema, geen, landbouwkun dig ingenieur, en echtgenoote, van der Helststraat 5, van Bergen. J-. M. Tops, Rem., onderwijzeres) Ferdinand Bol straat 24, van Rotterdam. A. G. Bus- ser, N.R., dienstbode, Juliana van Stol berglaan 2, van Rerikum, Oosterbeek. S. Bauer, R.K., echtgen. van M. Bruin, zonder beroep, en kinderen, Compagnie straat 16, van 's-Gravenhage. L. van Duijn, N.H., exporteur, Spoorstraat 29, van Oegstgeest. G. de Wolff Peere- bóom, N.H., z.b., Kennemerstraatweg 55, van Amsterdam. A. Oudhuis, R.K., dienstbode, Van Everdingenstraat 7, van Bergen. Z. Gerssen, G.K., leerl. ver pleegster, Harddraverslaan 11, van 's-Gravenhage. J. Tiessellnk, N.H., echtgen. van P. W. Sjerp, zonder beroep, Frans Halsstraat 39, van Amsterdam. P. W. Sjerp, R.K., ass. accountant, Frans Halsstraat 39, van Amsterdam. M. G. J. Hirdes, R.K., kantoorbediende, Wes- terweg 264, van Amsterdam. A. Sloo- ten, N.H„ zonder beroep, Nassaulaan 22, van Heemstede. M. C. C. Arnold, R.K., zonder beroep, van Houtenkade 12, van Apeldoorn. A. Vogelpoel, N.H., pakhuisknecht, Heiligland 10, van Middenmeer. K. N. Haakban, R.K.^ chauffeur, Clarissenbuurt 31, van Hil versum. A. Heijne, R.K., dienstbode, van Everdingenstraat 18, van Uitgeest. C. A. de Keijzer, N.H., bankwerker, Andoornstraat 3, van Zijpe. M. E. Nuisker, E.L., lëerl. verpleegser, Hard- dravërslaan 11, van Huizen. J. M. Constant, R.K., zonder" beroep, Vondel straat 5, van 's-Gravenhage. C. G. Frijn, geen, hulp in de huishouding, Eg- monderstraat 20, van Bergen. VERTROKKEN PERSONEN. L. M. van der Bijl, gpen, onderwijzer, van Emmastraat 69 naar Oegstgeest. W. Metz, N.H., winkelier in rijwielen, en gezin, van Langestraat 88a naar Haarlem. F. van Leeuwen, N.H., hulp in de huishouding, van Juliana van Stol berglaan 2 naar Nieuwer-Amstel. G. de Lange, R.K., 'hulp in de huishouding, van Mient 19 naar Bergen. N. de Wit, R.K., heerenkapper, van v. d. Lijnstraat 10 naar Wieringerwerf. W. Molenaar, N.H., broodbakker, van Kooltuin 23a naar Heiloo. A. C. Jansen, R.K., in strumentmaker P.T.T., van Heul 22, n. Heiloo. D. Keizer, geen, tuinbouwer, en gezin, van Nieuwesloot 83 naar Sint- Pancras. C. Jongejan, R.K., choco ladebewerker, van Zeglis 59 naar Ko.e- dijk. J. H. de Vries, geen, zonder, van Tienenwal 64 n. Zeist. J. H. Nop- peneij, ge.en, machinebankwerker, van Koorstraat 33 naar Heiloo. B. Bakker, G.K., linnenmeisje, van Kruislaan 14 n. Ridderkerk, Slikkerveer. F. W. Leij- tenaar, R.K., schoenmaker, van St. Annastraat 23 naar Amsterdam. J. P. G. Winter, R.K., wed. van M. W. Hin, zonder, en kinderen, van Kooltuin 19a naar Amsterdam. S. Deen, N.I., win kelierster in boeken, van Laat 58 n. Amsterdam. B. Deen, N.I., zonder, van Laat 58 naar Amsterdam. J. B. van Amerongen, geen, leeraar Eng. taal, van Harddraverslaan 22 naar Amster dam. G. Nap, N.H., leerl. verpleegster, van Harddraverslaan 11 naar Koedijk. A. Drukker, N.I., koopman in zakken, en gezin, van Langestraat 37 naar Am sterdam. J. H. Elzas, N.I., ass. huish., van Boterstraat la naar Amsterdam. L. D. Schipper, N.H., Control. C.C.C.D van Koorstraat 15 naar Purmerend. OUDKARSPEL. De Rctterdammertjes zijn er. - Woensdagmiddag zijn de honderd jeugdige gasten uit Rotterdam, die een vacantie van 3 weken zullen doorbrengen in gezinnen te Oud karspel en Noordsc&arwoude, aan gekomen. Zij zijn met een groote auto van de fa. Éeeen van het station te Noordscharwoude afgehaald, waarna zij bij de verschillende pleegouders werden „thuisbezorgd". Alles had een zeer vlot verloop. Naar verluidt, zijn er enkele kinde ren, die met heimwee te kampen hebben, maar dat zal, naar wij ho pen, wel spoedig veranderen. HEILOO. Op eigen brandweer aangewezen. - i* Doordat eenigen tijd geleden Heiloo een eigen brandweer heeft 'gekregen, is er nu een rijksregeling gekomen, waardoor de regeling met de gemeente Alkmaar, die bij brand verplicht was hulp te verleenen, is komen te vervallen. Bij brand zal Heiloo dus, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, op haar eigen brandweer aangewezen zijh, een brandweer, die na de vele oefe ningen van den laatsten tijd, zeker in staat zal zijn een eventueelen brand te bedwingen. En al zullen wij hopen, dat het nimmer noodig zal zijn, bij de instal latie heeft de commandant van de Alkmaarsche brandweer, de heer Ringers, gezegd, dat de Alkmaarsche brandweer steeds klaar zal blijven staan voor iedere gemeente die hulp noodig heeft, VERHOOGING MINIMUM EN MAXIMUM GELDBOETEN. 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. In het heden verschenen verordeningen blad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris, waarbij het minimumbedrag der geldboete wordt gebracht van vijftig cents op een gulden. .Voorts wordt bepaald, dat waar in strafbepalingen een maximum van de geldboete is opge nomen, dit maximum wordt verdub beld. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. DE BILT, 23 Juli. In het etmaal van 's avonds 21 tot 's avonds 22 Juli is de weersgesteldheid in de Wierin- germeer, het midden van het land en op de Zuidhollandsche eilanden kritiek geweest voor het optreden Van aardappelziekte. LIBRETTI VOOR OPERA <EN OPERETTE. Wedstrijd uitgeschreven door dep. van V. en K. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Het dep?" van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: Nu ten gevolge van den materieelen en moreelen steun der overheid de Nederlandsche muziekdramatische kunst •in ons land tot grooter ontwikkeling zal kunnen worden gebracht, doet zich de behoefte gevoelen aan oorspronkelijke Nederlandsche opera- en operette- teksten? die inspireerend kunnen wer ken op de fantasie en den scheppings drang van den Nederlandschen compo nist, teneinde te bereiken dat de opera in Nederland op overtuigende wijze eigen Nederlandsche weg^n zal Inslaan en volgen. Om -te trachten in die behoefte te voorzien wordt door het departement (afdeeling Theater en Dans) een wed strijd ingesteld voor het schrijven van libretti voor opera en operette, als volgt: Gevraagd wordt een libretto: a. voor opera in e e n bedrijf zonder koor, b. voor opera in e e n bedrijf met' koor, c. voor opera in meer dan een bedrijf, zonder koor, d. voor opera in meer dan een bedrijf, met koor, e. voor operette. Het eventueel inlasschen van balletten wordt aan het inzicht van den librettist overgelaten. Het libretto moet een uitgesproken Nederlandsch karakter dragen en zoo veel mógelijk gebaseerd zijn op grond elementen van onzen Nederlandsehen volksgeest en volksaard. Elke Nederlander kan aan dezen wed strijd deelnemen. De inzending kan ge schieden onder eigen naam of ken spreuk. In dit laatste geval moet de in zender een gesloten enveloppe aan zijn werk toevoegen, waarin naam en adres worden medegedeeld. Op de gesloten enveloppe wordt de kenspreuk vermeld, die ook op het betreffende libretto wordt aangegeven. Ingezonden kunnen worden teksten, al of niet in druk verschenen, mits zij het werk zijn van een nog levenden Nederlander. Aan dezen wedstrijd zijn de volgende prijzen verbonden: Voor liretto onder a: eerste prijs 150, tweede prijs 100; voor libretto onder b: eerste prijs 150? tweede prijs 100; voor libretto onder c: eerste prijs 300, tweede prijs 150; voor ilbretto onder d: eerste prijs 300, tweede prijs 150; voor libretto onder e: eerste prijs 250, tweede prijs 125. De keuring geschiedt door het hoofd van de afdeeling Theater en Dans van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, bijgestaan door het Bureau Dramaturgie van het. Departement en enkele toondichters. De inzendingen kunnen geschieden bij het hoofd van de afdeeling Theater en Dans voornoemd, Prinsessegracht 21, 's-Graveuhage, tot uiterlijk 1 November 1942. ALKMAAR. GEBOREN: Heinrich A., z. van Ger- brand J. Bot en M. A. Sünder. GETROUWD: Pieter L. Volkers en Engelina Kool. Johannes B. Hoogland en Catharina A. Roskam. Francois R. van Rosevelt en Fempje Blom. Johan J. Kroone en Guurtje de Graaf. OVERLEDEN: Anthonius Zwaanswijk, gehuwd met D. Stroomer, 76 jaar. DE R.K. KERK TE OBDAM 50 JAAR. - Zondag is het vijftig jaar geleden dat de parochiekerk van St. Victor te Obdam door den toenmaligen bis schop van Haarlem, mgr. C. Botte- manne, plechtig werd geconsacreerd. De tegenwoordige bisschop, mgr. J. P. Huibers, zal in de kerk om half elf een pontificale Hoogmis opdra gen. Dan zal tevens het orgel, dat o.a. als geschenk van de parochie geheel werd afgebouwd, voor het éérst zijn schoone klanken daten hooren. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de Berger Schoolvereeniging te .Bergen is be noemd de heer J. Daalder te den Dolder. BEROEPEN. Tot predikant bij de geref. kerk te Heerhugowaard is beroepen de heer, B. Richters, hulpprediker te Weesp. Ds. K. T. Gorter te Den Burg (Texel) is alstweedy predikant be roepen bij de doopsgéz. gemeente te Groningen. De Britsche matroos: „Maak. U maar niet bezorgd, kapitein. Dat hindert niets. U zult zien, dat het oorlogsbericht er niet eens over spreekt". („Sannio Fascista" Benevento, 13-4-42- Öplland-JPax Holland al DE NIEUWE PROGRAMMA'S. Het Harmonie-Theater brengt een vlot gespeelde operettefilm met tal van dolkomische momenten, n.l. Dolores weet wat zij wil. De rolbe zetting is uitstekend. Naast Jenny Jugo in de ttelrol treden vooral Louis Graveure de bekende zanger, Heinz Rühmann en R. A. Roberts op den voorgrond. Mensch, erger je niet is een zeer vermakelijke film, die met Hans Moser in de hoofdrol, in 't Victoria- Theater vertoond zal worden Hpe de tyran, die zich aan alles ergegt, tenslotte getemd wordt, yerzuime men niet te gaan zien. Een reeks van alleraardigste avonturen zal U voortdurend bezighouden. Frits Kampers en Hans Holt vervullen belangrijke rollen. In het Cinemi-Theater komt een interessante film van Heidemarie Hatheyer en Albert Matterstock nL Een meisje regeert. Het besturen van een landgoed valt niet mee voor een meisje en als dankten slotte de lief de nog in het spel komt wordt het nog moeilijker. Maar ook hier komt een blij einde. Een boeiende en grappige geschie denis, nl. „De schijnheilige Florian". spelend in het Beyersche bergland, komt in het Alkm. Bioscoop-Theater en zal menigeen weer zeer prettige ontspanning brengen. Het kostelijke spel der hoofdfiguren zal hier niet weinig toe bijdragen. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Juli '24. (Langendijker Groentenveiling). 13900 kg Roode kool 7; 7800 kg Tomaten 24< 700 bos Peen 7; 291725 kg Schotsche muizen 5.90; Kriel 3.50; 350 kg. Tuin boonen 7. NOORDSCHARWODE, 23 Juli 1942, (Noordermarktbond). 277000 kg Schotsche muizen 5.90; Eigenheimers 5.90; Kleine 3.50; 30 kg Tuinboonen 7. WARMENHUIZEN, 22 Juli 1942. 157825 kg Schotsche muizen 6.10; Kleins 3.50. RADfOPHOGüAAfMA VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.BNO; Nieuwsber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Qr.pL 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.r Voor de kleuters. 11.20 Orkest Willy, Eberlé. 12.Luisterspel „Als de Goden ontwaken". 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Ensemble Willy Kok en gr.pl. 14.Haarl. Orkest- vereen., solist en gr.pl. 16.Godsdien stige lezing. 16.20 Zang met planobegel, 16.50 Orgelconcert. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 „Zóó word je winkelmeisje", beroepskeuze voor meisjes. 17.45 Viool, piano en gr.pl. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: Binnenl. zakelijk praatje. 19.05 Reportage. 19.30 De Melodisten en solist. 20.15 Vrijdag avondcabaret. 21.Cabaretprogramma. 21.25 Het wekelijksch sportpraatje. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.15 24.Zie Hilversum I. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Salonorkest (opn.) 9. Omroeporkest en solist (opn.) 9.45 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 Causerie „Amsterdams oudste monu ment in gevaar?" 11.Pianovoordracht. 11.30 Cello en piano. 12.— Bertus van Dinteren en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Lezing over koolzaadteelt. 13.15 Tusschen da bedrijven, gevarieerd programma. 15. Voor de vrouw. 15.45 Gr.pl. 16.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 17.Als je verre reizen doet. 17.15 BNO: Nieuws?, zakelijke en beursber. 17.30 Orkest Ma- lando en solist. 18.15 Reportage. 18.30 Ensemble Willy Kok. 19.— Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 1!).50 Spiegel van den dag. 20.— BNO: Eng. uitz.: „Holland's political aspects". Voor de Radio-Centrales:, Gr.pl. 20.15 Fluittrio. 20.40 Gr.pl. 21.— Landmans Lust. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.— Zie Hilver sum I. Var.af 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 23 Juli 1942. STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3)4 Nederland 1941 .100% 4 Nederland 1941 100is/16 4 Nederland 1940 II100% 33i/, Nederl. 1938 98i/8 3 Ned.-Indië 1937 88% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank ,142 Handel Mij. Cert, v.- ƒ2.50 ,127% Koloniale Bank .127% Ned. Ind. Handelsbank 85 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 153% Calvé Delft Cert. 1217/s NederL Ford 303 Lever Bros174 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 304% CULTUUR MAATSCH. H. V. A313 Java Cultuur .154 Ned. Ind. Suiker Unie 156% Verg. Vorstenlanden 87 PETROLEUM. Kon. Petr. 338 RUBBERS. Amsterd. Rubber .212 Deli Bat. Rubber .135 Oostkust 93 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 154% Java-China-Japan lijn 123 Kon. Ned. Stoomboot 199% Scheepvaart Unie ,183 TABAKKEN. Deli Batavia .135 Oude Deli172 Senembah 1 "2 SPOORWEGEN. Deli Spoor a 62 Ind. Spoor ,42 lu. 40 100% 100»/, 100% 98% 88% 142 128 127 85% 154 122 303 174% 303»/, 312 153 156 87 339 213-4 135 154 123 19;»/, 181 134% 171% 141V. 61 41% Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: P Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: Werkman, JA"

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2