HUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE DE VUURRODE SCHOENTJES. Veertig verdachten passeerden de revue. TWENTHE, EEN IDEAAL VACANTIELAND. Hotelratten aangehouden te Den Haag. De loferij van W.H.N, begint binnenkort. De bezuiniging op gas en electriciteit in hofels, café's enz. Kunst en iVefenschap. FEUILLETON BIJ DE FOXO'S. Getuigen ven Twenthsche pracht: de „schop" te Dene kamp'en de typisch Twenth sche topgevel-boerderijen. (Foto's Jac. Gazenbeek) WIE ook maar eenigszins op de hoogte is van de historie, de folklore en het natuurschoon van ons eigen mooie land, weet, dat Twenthe ni«jt enkel het domein is van de groote textiel- en ma chinefabrieken, waar de vliegwielen gonzen en tal- looze hooge schoorsteenen de donkere rookpluimen hemelwaarts stuwen Twenthe! Dat is het golvende land tusschen Hegge en Dinkel, afgesloten naar den horizon door blau we heuvelreeksen, een land vol afwisseling, waar thans de korenvelden goudgeel beginnen te rijpen en de dopheide haar purperen gloed legt over het lage broekland. Zijn geschiedenis grijpt terug tot de geheimzin nige prae-historie: de bodem bewaart de aanwij zing van velerlei bewoning in grafheuvel en ur nenveld, in resten van tufsteenen gebouwen en bijna vergeten kloosters. Ga naar het prachtige Rijksmuseum in Enschede en zie wat de Twentsche bodem opleverde aan herinneringen aan vorige ge neraties. Nóg oudere taal dan deze oudheidkundige vond sten spreekt de geaardheid, de structuur van den bodem zelf! Oeroude tijdperken uit de wordingsgeschiedenis van de aardkorst teekenen zich af in de aardlagen en hun gesteenten komen aan de oevers van sommige beken zelfs aan de oppervlakte. Dat in zulk een streek de overoude zeden en gebruiken, de eeuwenoude bouw trant, het landelijke natuurschoon niet zoo spoedig en reddeloos verlo ren gingen als elders, behoeft ons, mede gelet pp de ligging van Twen the, niet te> verwonderen. En naast de bekoring van de folk lore, die ge hier kunh ondergaan op de hoogtijdagen van het jaar (met Kerstmis en met Paschen bijvoor beeld), is daar immer weer het af wisselende landschap met de oude bosschen, de Saksische boerenerven, de bochtige beekdalen en de gebo gen schilden der eschgronden. Er zijn boeken te schrijven over al dat schoons, al dat merkwaardigs en „Meester" Bernink van .Dene kamp deed dit dan ook over zijn ge liefd Dinkelland, naast de heuvelke ten Holten-Hellendoorn stellig een der meest bevoorrechte gedeelten van het gewest. Grillig slingert de rivier haar bochten door de barre zandverstui vingen en dennebosschen van De Lutte, prachtig zijn de oevers met hun donkere boomgroepen en welige weilanden. Afwisselend hoog en laag, overwoekerd door een soms tropisch aandoenden plantengroei, zijn die rivieroevers een koninkrijk op zich zelf voor den plantenlief hebber, den vogelkenner, den insec tenverzamelaar. Schilderachtig zijn de houten bruggen, de droomende kasteelen en de havezathen: het Singraven en Hassinkhof, prachtig zijn de panorama's tot ver Duitsch- land in, waar op den horizon de tin nen van Bentheims slot blinken. f\ IE wordingsgeschiedenis, den geheelen rijkdom van dezen Oost-Twentschen bodem vindt men a.h.w samengevat in het hoogst be langwekkende museum „Natura Docet" te Denekamp. Van Denekamp uit kan men prach tige tochten hnaken naar De Lutte en Ootmarsum en verder Noord waarts naar Vasse, Hezinge en Mande. Vasse is maar een gehucht, zoo'n huis of wat om de kerk, een handvol boerderijen, maar de omge ving, en vooral het bronnengebied met zijnjeneverbesgroei is prachtig, rijk aan natuurschoop en praehisto- rische herinneringen. Geheel anders doet het oude Tu- bantenland zich aan u voor, als ge koers zet naar Delden en Diepen- heim, waar de vermaarde bosschen en watermolens van Twickel. Wei- dam en Nijehuia het landschap ac- centueeren. Fraai zijn/ de statige, verweerde kasteelbn, de schaduw rijke loofhoutbosschen. En overal te gen den achtergrond der groote en kleine bosschen liggen de boeren hoeven, vele met de karakteristieke houten topgevels, den gedeeltelijk soms nog bewaarden vakwerkbouw, de ouderwetsche waterputten met wipboom, Nu behoeft men niet alleen bij de kasteelen naar natuurschoon te zoe ken, verre van dat! Men vindt dat ook te kust en te keur in de buurt-' schappen van Twekkelo en Drienen, Oele en Saasveld (los lioes!), Weer*- selo, Buurse en Enter of hoe ze meer mogen heeten. Naast .ontgonnen broeklanden kan men daar nog prachtige brokjes oernatuur vinden, waar de vogels van de lage heide stand hielden, het reewild op lavei gaat, de vos niet tot de zeldzaamhe den behoort en buitengewoon vele en zeldzame planten groeien. Weer van geheel anderen aard zijn de indrukken, die ge opdoet, als ge de opgravingen van het geweldi ge Cistercienser klooster te Sibculo, eens in oogenschouw neemt. Het zal omstreeks 1600 zijn geweest, dat dit rijke convent geheel begon'te ver- loopen en geleidelijk gingen toen ook de gebouwen te gronde. De Enschedeschs fabrikant, wijlen L. van Heek, kocht in 1926 de terreinen en liet eeh aanvang maken met de blootlegging van de geheel in den grond verborgen resten. Een oude, uit het begin der 15de eeuw datee- rende waterput werd gerestaureerd en ook de fundeeringen der' omlig gende gebouwen en werkplaatsen werden in de jaren 1927-'30 ontgra ven. ,C N onmiddellijk na Sibculo gaan onze gedachten naar Weerselo, het veelszins nog onbekende dorpje, dat men van Hengelo, Almelo of Ol- denzaal uit langs rustige binnenwe gen of mooie rijwielpaden kan be reiken. .Ook in Weerselo. leeft de herinnering aan de grijze middel eeuwen voort in kerk en stift. Wanneer men niet terdege oplet, heeft men Weerselo al weer verla- teh zonder kennis te hebben ge maakt met al het merkwaardigs, dat er te zien is, maar 'let aan de uiterste grens van de dorpskom op een smallen zijweg, die naar het hart van het oude dorp (er is nml. ook een nieuwer wooncentrum ont staan) leidt en u brengt naar de vroegere priorij der adellijke maag den. Daar ligt de meer dan acht eeuwen oude stiftskerk en, staat ook nog ach ter de machtige kandelabers van torenhooge linden het vroegere slifthuis, een gebouw van monu mentale lijnen, met kleine in. lood gevatte ruiten, wapens boven den ingang en een prachtigen hof. Zeldzaam mooi en ontroerend in zijn een voud i6 voóral het kerkje en wij kennen in ons land geen tweede gebouwtje zoo vol devotie en stil te als dit kleine juweel, beschaduwd door zwaar ge boomte en omgeven door een oude begraafplaats, waar de zerken even groen zi.jn geworden als het diepfluweelen mos dat onder ös boomen groeit. Loop even naar binnen en bewonder het antieke, Romaansche doopvont, de baksteenen kruisgewelven, de langs de - zijwanden opgestelde grafzerken van de stiftsjoffers, die den eeuwigen slaap slapen on der den vloer van het kerkje. Het is alles zoo vervuld van wijding en stilte, mahrook beseft men hier de vergankelijkheid van het aardsche, want al zijn dc drie bazuindragende engeltjes boven op het kleine pijporgel door den dorps schilder nog maar pas geleden glanzend opgelakt en rijkelijk van Verguldsel voorzien, grauw en grijs staan daar tegen de muren rondom de groote zerken met de ingebeitelde wapenkwartieren der adellijke joffe- ren, één sombere wacht, een nadrukkelijk „me mento mori JAC. GAZENBEEK. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Door de waakzaamheid van een Schie- damschen hotelhouder heeft de po litie twee hotelratten kunnen arres teeren, die de laatste weken in ver schillende vooraanstaande gelegen heden m de residentie logeerden en zonder te betalen met de noorder zon vertrokken. Het waren de 21- jarige P. R., zonder beroep, die zich nu eens voor wegenbouwkundige ■I1 „Weer voor waterbouwkundige uitgaf, en de 21-jarige ongehuwde vrouw C. V., die voor zijn echtge- noote doorging. R. had er slag van zich voor te doen als een belangrijk personage, xlet „echtpaarwendde voor met- vacantie te zijn en verbleef tel kens een dag of tien in verschillende hotels. Er werden veel verteringen gemaakt. Zoo beliep de rekening voor een zulk een periode 203. Voorts leende R. van kellners be dragen van tien tot vijftien gulden. Aan het einde van zijn verblijf deelde hij mede te zullen vertrek ken. Op het presenteeren der reke- ni?? x gaf hi;> meestal ten antwoord geld te moeten halen bij zijn notaris of op het postkantoor een cheque te moeten innen. Eyen later werd het hotel dan opgebeld met de mede- deelmg dat meneer pech had gehad met zijn auto en men nog een. oogenblikje geduld moest hebben. Toen de vrouw blijkbaar wat hui verachtig was geworden van deze dure practijken en het tweetal het in een Sehiedamsch hotel wat ma tiger aanlegde, liepen beiden in de val. De hotelhouder koesterde hier argwaan en waarschuwde de poli tie, die in het pseudo-echtpaar de door de Haagsche recherche reeds gesignaleerde hotelratten herkende Beider identiteit was bekend uit achtergelaten papieren, terwijl voorts geen onjuiste, namen bleken te zijn opgegeven. Aan het tweetal is thans in een overheidshotel gratis onderdak xerleend, 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. „Win terhulp" begint eerstdaags met de tweede loterij. Evenals /vorig jaar zal de prijs van de loten 50 cent be dragen, maar dat is dan ook een van de weinige punten van overeen komst. De loten die thans vervaar digd worden zitten niet méér in een enveloppe, maar zijn in zessen ge vouwen en afgesloten door een banderolle. Hierdoor wordt een pa- pierbesparing bereikt van 3032 hetgeen van zeer groot belang is. De prijskans is, vergeleken bij vorig jaar, toen de verhouding 1 op 6 was, gestegen en is thans 1 op 3. Er zijn namelijk op elke serie van 1 millioen loten om streeks 330.600 prijzen. Dit jaar heeft men 6 van deze series, gemerkt a tot en met f. Na iedere serie volgt een premieloting, waarbij de hoofdpremie f 10.000 be draagt, terwijl er voorts nog 70 pre mies van 100 zijn. De hoogste der directe trekprijzen bedraagt 5000, de totale waarde dier prijzen 1.059.000, De verkoop zal weer op dezelfde wijze geschieden als vorig jaar, doch men zal tevens meer den nadruk leggen op den z.g. „raderverkoop", waar men door het „rad van for tuin" kans heeft eenige loten tege lijk te winnen, hetgeen natuurlijk de prijskans verhoogt. Iets nieuws is, dat deze „raderen van fortuin" ook de provincie in zullen trekken. Prijzen tot een bedrag van 10 zul len direct door de verkoopers aan de winnaars uitbetaald worden, ter wijl hoogere bedragen aan de kan toren van „Winterhulp" geïnd kun nen worden. Deze loterij is echter niet georganiseerd opdat het publiek zijn goklust kan botvieren, maar als onderdeel van het geheele Winter- hulpwerk, heeft ook zij tot hoofd motief: „Voor het volk, door het volk". De Winterhulp-loterij heeft in de eerste plaats ten doel, minder bedeelde yolksgenooten te steunen. Bij de firma Enschede en Zn te Haarlem wordt thans met man en macht gewerkt om de loten zoo spoedig mogelijk af te leveren. De loten bestaan uit twee deelen, een stamlot en een premielot, waar van men het laatstgenoemde moet bewaren tot de premietrekking van de desbetreffende serie is geweest, De doozen" met loten worden ver zegeld met een metaaldraad, die door de -perforatie van'" de loten loopt en waarvan de omgebogen uiteinden van een banderolle wor den voorzien, Het publek moet later de loten van deze metaaldraad los trekken, zoodat ze beschadigd wor den en op deze wijze dus nooit meer in'de do is kunnen worden terug gaSfaan. De doózen worden in kisten verpakt en door het geheele land verzonden. Als alle loten afgeleverd zijn, kan de Winterhulp-loterij 1942 beginnen dan is het startschot gé- lost. v T Het publiek werke mee. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Zooals bekend zijn door den directeur van het hotel-, café-, restaurant- en pen- sionbedrijf, in opdracht van de „Rüstunginspektion Niederlande". met ingang van 14 Juli 1942 drie versoberingsmaatregelen getroffen, die in het kort hierop neerkwamen: 1. Warme maaltijden in restau rants alleen van 12.30 tot 14.30 en van 18.00 tot 21.00 uur; 2. Stroomend warm water in ho tels en pensions alleen van 7.00 tot 8.30 uur; 3. Personenliften en roltrappen alleen voor opgaand verkeer hooger dan de 3de etage. Deze aanwijzingen, die zonder twijfel groote bezwaren zoowel in de be drijfsvoering als1 voor het publiek met zich brengen, zijn gegrond op de noodzakelijkheid om, in verband met de te verwachten drastische be perking in het gebruik van brand stoffen met inbegrip van gas en electriciteit, reeds thans zooveel mo gelijk hierbij aan te passen. Het publiek dient hierbij zijn me dewerking te verleenen en geen eischen te stellen, waaraan niet kan worden voldaan of waardoor b.v hotels, restaurants en café's genood zaak worden de electrische verlich ting min of meer op den ouden voet te doen doorgaan. Men moet wel be denken, dat de coulante behandeling ten opzichte van de stroomlevering niet beteekent, dat men evenveel mag gebruiken als in normale tij den. Publiek en ondernemers dienen er zich bewust van te zijn, dat de vrij gevige behandeling-er alleen op is gericht de ondernemers nog zooveel mogelijk in staat te stellen noodza kelijke lichtbronnen ingeschakeld te houden. Alle overbodige lichtbron nen moeten buiten gebruik zijn ge steld. - De ondernemers zullen tal van lampen moeten doen vervallen of op mindere capaciteit brengen. Voor de in standhouding van decoratieve of gezellige lichtbronnen in voor het publiek geopende inrichtingen is thans volstrekt geen electriciteit be schikbaar. Uitschakeling van electrische -lam pen en gebruik van kaarsen is van zelfsprekend niet geoorloofd. Publiek en ondernemers dienen ieder voor zich een en ander ter dege ter harte te nemen. BEGAAFDE ARBEIDERS WORDEN INGENIEUR. De leiding van den Reichsberuff- wettkampf van het Duitsche Ar beidsfront organiseert ondanks' ver schillende moeilijkheden ook dit jaar selectiekampen, waardoor nieu we begaafde krachten worden ge^ vonden, die dan een verdere oplei ding zullen genieten. De 12 van Ja nuari tot April gehouden selectie kampen telden 603 deelnemers en deelneemsters. In overeenstemming met de behoeften van de oorlogs economie waren vijf dezer kampen georiënteerd op ijzer-, metaal- en luchtvaartindustrie. 124 deelnemers zullen worden opgeleid tot inge nieur met vakschool diploma, 24 tot chemicus, 15 tot vliegtuigingenieur en 10 tot mijnopzichter. Deze cijfers en de ontwikkeling van andere ta lenten getuigen evenzeer van de capaciteiten der Duitsche arbeiders als van de waarde der selectiekam- pen, die het mogelijk maken, dat de leidende krachten, die voor het Duitsche economische leven noodig zijn, uit alle lagen van het werkende volk worden gewonnen. FELLE BRAND TE STEDUM. STEDUM, 22 Juli. In den afgeloo- pen nacht om vijf uur is een felle brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer K. Slage te Stedum, eigenaar de burgemeester, de heer K. Jensema. Binnen een minimum van tijd was alles een vuurzee. De inboedel kon slechts gedeeltelijk worden gered. De brandweer uit Appingedam ver leende assistentie, doch kon niet verhinderen, dat het woonhuis ge heel vernield werd. De boerderij is gedeeltelijk behouden gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Economische rechter. Het verdachte knipoogje. Slechts veertig Noordhollanders moesten zich Woensdag melden bij den economischen rechter voor de een of andere overtre ding op economisch gebied. Slechts veertig! Misschien denkt ■de argeiooze lezer, dat veertig wel zoo ongeveer egh record zou zijn, maar dat is verre van waar: in den regel loopt het aantal zaken op den Woensdag tegen de 60! Zoodat we maar willen zeggen, dat er nog al wat gesmokkeld wordt in onze provincie. En als men dan bovendien nog weet, dat de Wieringermeer slechts vier maal genoemd werd op dezen Woensdag, dan begrijpt men, dat de rechtbankverslaggevers een buitengewoon rustigen dag hadden! Veel copie zat er dezen keer ook al ntet in de diverse zaken. Of het moest zijn de zaak van „den man met het knipoogje". Dat was .een Oosterblokker, genaamd Corn. Karsten. In plaats dat deze jon geman zich bij zijn boeken hield hij studeert, zooals we hoorden, 'boekhou den heeft hij-zich bezig gehouden met den zwarten handel. Althans, meneer de studeerende wist aan malsche boter te komen en deed deze van de hand met de gebruikelijke winst. Je reinste zwarte handel dus. Comelis deed voor <len rechter heel erg gedwee, wekte eendsoort van mede lijden op bij officier en rechter en kreeg slechts 30 gulden boete voor, de transactie van 31/, kg roomboter. Toen het vonnis gevallen was en de verdachte de rechtbank den rug had toegekeerd, volgde een verdacht knip oogje naar iemand op de publieke tri bune; net of hij zeggen wilde: is-ie effe goed? De man op de tribune en de ver oordeelde verdwenen schielijk H. J. Brandt uit Oosterblokker had deze boter gekocht. En nu bleek, dat student Karsten iets,minder onschuldig was dan hij het voorgaf: Karsten had de boter aangeboden, terwijl K. zelf verklaard had, dat Brandt bij hem was k^men bedelen om wat boter! Brandt werd veroordeeld tot 25. S. Groot uit Grootebroek had 10 kg boter zonder bon gekocht, hetgeen hem thans op 75 gulden boete is komen te staan, terwijl J. van Niekerk uit Eg- mond aan Zee voor het koopen van 5 kg margarine 50 gulden boete kreeg. Denkt om de veiling! We zouden thans een waarschuwend woord kunnen richten tot heeren tuinders: een paar van hen bleken na melijk vergeten te hebben, dat er er gens in ons land ook nog veilingen zijn en dat het de bedoeling is, dat de tuin- producten over de veiling verkocht worden, opdat de producten rechtmatig verdeeld worden over de consumenten. P. Slijkerman te Warmenhuizen bij voorbeeld had een 1600 kg roode kool verkocht aan een groentenhandelaar in den Haag en deze transactie was niet geschied via de veiling. De boete werd bepaald op 100 gulden. A. Ligthart uit Warmenhuizen had 2000 kg roode kool aan denzelfden groen tenhandelaar verkocht, ook al buiten de veiling om. Hier was de schuld vereffening eveneens 100 gulden. Nummer drie in deze serie was R. v. d. Berg uit Velsen, die 4000 kg roode peen buiten de veiling om had gekochj. Eenige verzachtende omstandigheden waren oorzaak, dat ook hier slechtg 100 gulden gevorderd werd en dat het vonnis conform luidde. De vee- en vleesohverordening. Natuurlijk waren er ook weer ver schillende heeren, die de vee- en vleeschverordening overtreden hadden. EEN NIEUWE OPERETTE VAN JAN VAN ALFEN. Muziek van Siem Fluister. Jan van Alfen, wiens operette „Florimont, de zwervende zanger" zoo veel succes heeft beleefd, heeft thans een nieuwe operette gereed: „Intermezzo in Bohemenland", waar voor de muziek is geschreven door Siem Pluister.' Eenigen tijd geleden heeft men de ouverture van dit mooie werk voor de radio kunnen hooren. Wij werden in de gelegenheid ge steld, de tekst van deze operette in te zien en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat ook deze operette weer een succes belooft te worden. Wij komen binnenkort hierop nog eens terug. Misschien kunnen wij dan ook iets vermelden over de Spaansche operette, welke Van Alfen in voor bereiding heeft. A. Ottens uit Wieringen bijvoorbeeld had een geslacht kalf gekocht, wat op zich zelf II erg genoeg Is. Erger en be denkelijker was echter, dat hij den ver- kooper-slachter had aangespoord om het kalf te slachten. Gevolg: twee maanden voor Ottens. Zijn collega, J. F. A. Beukers uit Wieringen, had met Ottens het vleesch vervoerd in twee koffers. In de autobus waren z i aangehouden en daarbij bleek, dat elk van hen ongeveer 171/, kg vleeseh hadden vervoerd. Drie weken luidde de eisch; 175 gulden was het vonnis. R. Spikman uit Slootdorp had 15 kg varkens- en kalfsvleesch vervoerd, het geen hem te staan kwam op 150 gulden. Twee clandestine slachters uit Hoorn hebben dit v.oorjaar twee koeien ge slacht en brengen thans hun dagen in de eenzaamheid door. Een broer van een der slachters, t.w. N. Mak, heeft van het vleesch twee zakken, wegende ongeveer 130 kg, vervoerd naar een auto, maar het vleesch werd ontdekt. Eisch en vonnis 1 maand. K. Hart uit Blokker had zijn schuur twee keer beschikbaar gesteld voor het slachten en daarmee in totaal 70 gulden verdiend. Een wel zeer sobere beloo ning, als men weet, dat Hart thans drie maanden moet zitten voor het beschik baar stellen van zijn schuur! Handel in koeien. Tenslotte een paar zaakjes betreffende handel in koeien. D. Vis te Enkhuizen had een koe verkocht aan' zijn stadgenoot J. Groen, zonder dat hij daartoe gerechtigd was. Eisch 500 gulden ^vonnis 300 gulden. J. Groen had de koe gekocht voor 500 gulden; hij hoorde ook 500 guden tegen zich eischen, terwijl het vonnis 400 gul den luidde. J. Boontjes uit Burgerbrug had ook al een koe verkocht aan N. P. Kossen te Warmenhuizen. Bij deze zaak kwam een deskundige om den hoek kijken en deze beweerde, dat het buitengewoon moeilijk is, om de koeien te klassificeeren. De zaak werd aangehouden, om an dere deskundigen te hooren en de Si tuatie is zoo, dat een belangwekkend geval ons te wachten staat. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Siertegels. De Directeur van het Rijksbureau voor de Keramische Industrie maakt bekend, dat'het na 31 Juli 1942 verboden is aar dewerk wand- (muur-) tegels door be schildering of op andere wijze tot sier tegels te (doen) verwerken. Overtreding van dit verbod is .strafbaar. Alle ver leende vergunningen tpt het (doen) ver werken van aardewerk wand- (muur-) tegels tqt siertegels zijn per 1 Augustus 1942 ingetrokken. Kunstmestdistributie. Het R. V. O. Kunstmest Distributie Bureau maakt bekend, dat, aangezien gebleken is, dat niet alle land- en tuin bouwers in de gelegenheid zijn hun kunstmestbonnen voor 26 Juli bij de leveranciers in te leveren, de volgende zegels tot 31 Augustus 1942 geldig blijven: stikstofbonnen, voor zien van opdruk 1, benevens de uit sluitend in Friesland uitgereikte stik stofzegels, voorzien van opdruk G, kalibonnen voorzien van opdruk 1 en 2. Bovendien worden voor het tijdvak 23 Juli31 Augustus 1942 geldig ver klaard: stikstofbonnen, voorzien van opdruk 2, kalibonnen, voorzien van opdruk 3. Alle hierboven vermelde zegels, t.w stikstofbonnen, voorzien van opdruk no. 1 en no. 2 en G, kalibonnen voor zien van opdruk no. 1, 2 en 3 moeten door de verbruikers uiterlijk 26 Augus tus a.s. bij de leveranciers gijn inge leverd opdat deze voor tijdige inzending der bonnen aan het R.V.O. .Kunstmest Distributie Bureau kunnen zorg dragen ter verkrijging van een aankoopmaehti- ging. De kunstmestzegels, welke na den vervaldatum binnenkomen, kunnen door het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau onder geen voorwaarde worden geaccep teerd. De fosforzuurbonnen voorzien van opdruk no. 1 blijven tot nader order geldig. Aanvraagformulieren verfproducten. De Directeur van de Sectie Verf en Verf grondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische Producten maakt be kend, dat het is gebleken, dat velen de aanvraagformulieren (V 127) vobr verf producten voor opdrachten van Neder- landsche overheidsbedrijven en voor an dere opdrachten van vitaal belang al dan niet opzettelijk verkeerd invullen. Uitdrukkelijk wordt gewezen op art. 11 van de distributie-regelingsbeschikking 1941: „Een ieder is verplicht de opgaven en mededeelingen, welke aan hem in verband met de distributie van goede ren of de voorbereiding daarvan worden gevraagd, nauwgezet, prompt, zonder eenige verzwijging en naar waar heid binnen den daarvoor te bepalen termijn te verstrekken". Niet nako ming van deze verplichtingen is straf baar gesteld bij art. 1 van het Econo misch Sanctiebesluit 1941 en kan worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 8 jaar en geldboete van ten hoogste 100.000. 236. Het lachen duurde nu niet zo lang en het klonk niet zo overmoedig meer. Had Jasper niet zo'n pleizier meer in de ongelukken van Anneke en Jacob? Anneke wist feet sift, 10 door S. BROCKHOFF. „Niet zoo dicht bij", zei Aimers, toen Kampscholte zich vlak voor mevrouw Schooneman planjte. Met dien kerel was niets te beginnen. Zij was vast besloten niet te betalen en niet te bestellen. „U wil mij wel verontschuldigen?" zeide zij, zoo hoffelijk, alsof Kamp scholte haar zoo juist een beleefd- heidsvisitie gebracht had. Maar de directeur van „Vinum" dacht er niet over haar te verontschuldigen. Hij pakte haar grof bij den arm en blafte: „Voor het eind van de week be taalt u mij die tienduizend gulden of ik laat het zoodje hier sluiten". Toen rukte zij zich los, de deur sloeg achter haar dicht. In het kantoortje bleven de twee manr.Un achter. De lamp scheen Vaal van de vuile zoldering, de kantoorboeken lagen zorgvuldig gestapeld op de schrijf tafel, de kas was op acht gulden na leeg. Aan de ijzeren jassenstandaard bengelde de lichtgrijze zomerjas van 'Kampscholte benevens zijn hoed en wandelstok. Paul Aimers' grijze oogen hadden een gevaarlijk groene glans, toen hij op den beschonken man toetrad. „Daar", zei hij, wijzend op den standaard. „Neemt u uw kleeren en gaat u door, de achterdeur weg. Het zoo g toch ook wel piet aangenaam zijn als morgen de geheele stad wist, dat de heer Kampscholte dronken in het Odeon rond heeft gehangen". Misschien had de mixer het heele- maal niet beleedigend bedoeld. Het was nu eenmaal zoo zijn manier van spreken. En het zal ook wel niet mogelijk zijn na te gaan, wat de heer Kampscholte op dat moment dacht. Hij kende dien man niet, maar hij mocht hem niet lijden. Ook zag hij niet precies waar hij stond. Er was zoo'n vreemd gevpel in zijn hoofd, dat was misschien wel. de schuld van alles wat daarna ge beurde. Kampscholte greep Aimers arm, hij wist zeker diet dat het de arm was van een man, die hem zoo juist de deur had gewezen. Hij klemde er zich aan vast, omdat het een hou vast was in de wilde golven, die hem op dat moment omspoelden. Daarbij zei hij' en dat was zijn fout iets beleedigends. Ongeveer van den inhoud, dat de dame, die zoo juist de kamer uit was gegaaii eeh bedriegster was, een gevaarlijke bedriegster. Toen had hij ook op het zelfde oogenblik een oorvijg te pakken, dat hij tegen een stoel aanviel en op den grond rolde. Hij gevoelde nog, dat hij een schop kreeg en een zwa- ren slag in den rug. Daarna voelde hij niets meer. Nauwelijks was Thea Schoone man aan den dreigenden directeur van de N. V. „Vinum" ontsnapt of zij hoorde gqschreeuw. Het was af komstig van twee danseressen, die ruzie hadden over een kwestie, die het noemen niet waard was. Ter wijl zij naar de kleedkamer liep, hoorde zü beneden uit het kantoor een doffen slag rr- de sal yap den heer Kampscholte doch zij lette er niet verder op. In de kleedkamer had zij moeite, de ruziemakende meisjes te schei den Zij profiteerde van de gelegen heid om de danseressen te ontslaan, maar zij dacht er niet aan, ze te la ten gaan. Zij wilde alleen maar de gelegenheid gebruiken en de gage naar beneden drukken. „De Torpe- dogirls kunnen jüllie.plaats best in nemen", merkte Zij nog even op en wachtte af of dat schot raak was. Het was niet alleen raak, het pro jectiel ontplofte boven verwachting. Lily en MUy spuwden een stortvloed van verwenschingen uit tegen de on schuldige rivalen en gilden, dat zij liever tegen de halve gage zouden, dansen, dan dat zij die twee begin nelingen een kans gunden. Mevrouw Schooneman opende haar taschtje en haalde een vulpen en. een groezelig contract te voorschijn, waar zij iets in veranderde. Zonder een blik op het papier te werpen, teekenden de beide meisjes met kin derlijke hanepooten. Per week 70 gulden gespaard, be rekende Thea. Zij was tevreden. Zoo tevreden, dat zij niet meer dacht aan dien doffen slag, dien haar ver ontrust had. Zij blikte snel naar het privékantoortje. Uit de zaal klonk weer het gedempte applaus. Het klonk als ver verwijderd ruischen van de zee en herinnerde haar aan haar plicht. Zij gevoelde iets als triomf. Alle vermoeidheid was ver vlogen. Met Kampschélte breng ik het nog wel in orde, dacht zij. Zij herstelde haar glimlach en met een. voorgevoel van de overwinningen, die zij nog zou behalen, gleed zij stralend de zaal binnen. Wordt vervolgd, j

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3