DE VUURRODE SCHOENTJES. AGENDA distributie-nieuws. Het teeltplan voor 1942. RADIOPROGRAMMA Beschikkingsverbod metalen. PUZZLE INVORDERING VAN RIJWIELEN. De Burgemeester van Alkmaar Uaakt het volgende-bekend: Blijkens het door het Departement van Binnenlandsche Zaken uitgege ven Persbericht zijn van inlevering van heerenrijwielen o.m. vrijgesteld: L zij, die in het bezit zijn van een ambtsrijwiel; A zij, die in den landbouw werk zaam zijn; 3. handwersklieden, waaronder worden verstaan fabrieks arbeiders, mijnarbeiders en overige handarbeiders; 4. personen, die het rijwiel voor de uitoefening van hun beroep, ter beoordeeling van den Bur gemeester, volstrekt noodig hebben. Aan hen, die voor deze vrijstel ling in aanmerking komen, zal daarvan een schriftelijk bewijs worden uitgereikt, dat bij gebruik making van het rijwiel desgevraagd vertoond moet worden. Deze bewijzen zullen de vol gende week worden uitgereikt aan het bureau van politie, Kerk plein .10 (Kamer 3) en wel aan hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A toten met C Maandag D„ H Dinsdag I K Woensdag L P Donderdag Q S Vrijdag T Z Zaterdag eiken dag van 913, 1417 en 1930 uur. UITDRUKKELIJK zij er op ge wezen, dat bij de aanvrage deugde lijk zal moeten kunnen worden aan getoond (bij voorkeur door over legging van schriftelijke bewijzen), dat op vrijstelling inderdaad aan spraak kan worden gemaakt. Verder wordt onder de aandacht gebracht van hen, die meenen aan spraak op vrijstelling van inlevering te hebben en wier rijwiel REEDS GEVORDERD IS, dat zij een SCHRIFTELIJK verzoek kunnen richten tot den Burgemeester om hun eigen rijwiel dan wel een ander rijwiel te mogen terugontvangen. Ook hij deze aanvragen moet de aanspraak op vrijstelling DEUG DELIJK kunnen worden aange toond. Alkmaar, 35 Juli 1943. De Burgemeester voornoemd, B. A. v. d. SLUIJS. TABAK IN BESLAG GENOMEN. "Wegens het in strijd met de distri butiebepalingen verkoopen en ver voeren van 25 kg ruwe tabak, is te gen een fabrikant procesverbaal op gemaakt, terwijl inbeslagname van de tabak volgde. GESLAAGD. Gister slaagden aan de kweek school voor machinisten te Amster dam voor het diploma B. M. de heeren A. P. M. A. Meijer te Alk maar en C. ten Bru'ggencate te Hei- loö en voor diploma A. M. de heer P. Wallaart te Heiloo. Voor het examen boekhouden vanwege de Asgociatie voor prac- tijkexamete zijn geslaagd de heeren W. van Rutten, N. A. Dusseljee, A. Dusseljee, H. Verhoeven, B. de Graaf en B. Schoehuys te Alkmaar, L. C. de Laat en H. de Vries te Noordscharwoude, Voor Nederl. handelscorresp. slaagde de heer J. H. Roukens te Sdhoorl, voor Duitsche handelscor resp. mej. T. Schut te Alkmaar en voor Engelsche handelscorresp. de heer J. Visser te Alkmaar. BESLUITEN BURGEMEESTER. De burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten geno men: a. Tot vaststelling van een nieu we loonverordening voor de werk lieden en voor de brugwachters en" intrekking van de bestaande ver ordeningen. b. Tot wijziging van het raadsbe sluit van 3 Juli 1941, nr. 9 tot ver koop van grond-aan A. E. Blom- maert, alhier. ■- .30 TURVEN. Door den Economischen Dienst van de politie, alhier, is terzake van het clandestien vervoeren en ver koopen van 6000 z.g. Limmerturven tegen een tweetal personen proces verbaal opgemaakt. De turven werden in beslag ge nomen. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL ALKMAAR. Primaire opleiding: bevorderd van klasse 1 naar 2: T. Belt, W. Blom, R. de Boer, A. Born, A. Bijl, C. Deugd, C. Gerver, H. van Heems, T. Houtman, J. Ket, G. Kokkes, N. Laan, Th. Lödel, W. Macbielse, Fr. tylelchior, W. v. d. Meyde, T. Nederveen, M. Noort, C. Pik, Z. Reehtuyt, A. Sinjewel, Tr. Slot, R. Smit, B. Venneker, L. Verver, N. 'Verhoeve, B. v. d. Vliet, A. Zalm, A. Zwolsman. Voorwaardelijk bevorderd: D. Gprsse- hng, Tr. de Jong, L. Reuzenaar en L. Storm. Opleiding Huishoudkundige: bevorderd van klasse 1 naar 2: J. Bakker, S. Blokker, N. Eldermans, H'. van Her wijnen, E. de Jager, Zw. v. d. Kaay, Tr. Kamper, W. Kuiper, J. van Leeuwen, I. Meurs, N. Miessen, J. Spit, N. Stikkel, A. Tiemens, M. Visser, T. de Wilde, H. Zuurbier. Opleiding „Dienstbode" bevorderd van klasse 1 naar 2: G. Bijtjes, Tr. den Das, M. Dekker, J. de Graaf, A. Heyn, T. Jol, T. de Jonge, G. Kooge, M. Kooy, A. Meertens, R. Min, A. NouWen, J. Oppedijk, A; Seheffel, A. Schoonenwil, C. Swager, L. Verveld. Niet bevorderd: één. Opleiding „Huisnaaister", bevorderd van klasse 1 naar 2: J. Dekker, N. v. d. Neer en C. Schats. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 26 Juli is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend, welke in de week van 25 t.e.m. 31 Juli tevens den nachtdienst zal waarnemen.. VETBONNEN VERHANDELD. Tegen een tweetal personen, die eenige boter- en vetbonnen hadden verhandeld is procesverbaal opge maakt. De bonnen zijn inbeslaggenomen. 's DENK AAN DE IJKWET. Wegens het voorhanden hebben van gewichten, die niet waren voor zien van den geïdigen ijkletter is te gen eenige personen procesverbaal opgemaakt. JOHAN KAART IN HET GULDEN VLIES. Met het successtuk „Nachtdienst" komen Johan Kaart en zijn kome dianten op Woensdag 5 Aug. in het Gulden Vlies, een buitengewonen amusementsavond geven. Deze voor stelling was oorspronkelijk vastge steld op a.s. Dinsdag, maar kan op dien datum niet doorgaan. EERSTE EN LAATSTE BIETEN. Aan de exportveiling van de L.G.C, te Broek op Lapgendijk wier den hedenmorgen de eerste roode bieten van het seizoen 1942 aange voerd door den heer J. Beers Kzn. te Heerhugowaard. Tegelijkertijd werd het laatste restant van den bietenoogst 1941 aan de veiling gepresenteerd! GEVONDEN VOORWERPEN. Politiebureau: koperen sleutel, kinderschoentje, kinderjasje, twee fietssleuteltjes, 1 paar dameshand schoenen, 7 kg aardappelen. Porck, Nieuwpoortslaan 143, auto- dop; Reinart, Langestraat 79, para- pluie; Blankendaal, Nic. Beetskade 10, portemonnoie met inhoud; v. Enoo, Heiligland 29a, jongensjasje; Vasbinder, Lyceumstraat 18, porte- monnaie met inhoud; Burgering, J. v.v Scorelkade 15, grijzen pet; van Beers, Stationsstraat 23, kinderpor- temonnaie met inhoud: Fa. Worm. Langestraat 54, wandelwagentje; de Heer, Doelenstraat 22. damesporte- monnaie met inhoud (bevr. tusschen 12-13.30 uur); Klok, 2e Landdwars- straat 7, dameshandschoen; Kramer, Wildemanstraat 14, bril; Jacobs, Achterom 16, damesparapluie; Bar- horst; Molenbuurt 32, ringetje; Leeuwangh, Stuartstraat 17, rozen, krans; Bruin, B.Bottemannestraat 9, kinderportemonnaie; Oudes, Pay- glop, inlegvel stamkaart no. 32045; Leider, Uitenboschstraat 125, ring. PROGRAMMATOELICHTINGEN NED. OMROEP. Wij ontvingen van het Dep. van Volksvoorlichtiingen en Kunsten een hantat aardige foldertjes, die speciale toelichtingen geven voor de uitzendingen Ned. Omroep voor de jeugdi in de week van 26 Juli tot 1 Augustur. Inderdaad wordt hier wel duidelijk de aandacht gevestigd op hetgeen voor del jeugd: van be lang is. VRIJSTELLING RIJWIEL- VORDERING BERGEN N.H. Degenen, die voor vrijstelling van rijwielvordering in aanmer king komen, kunnen, ter verkrij ging van een schriftelijk bewijs hiervoor, zich vervoegen ten raad- huize op Maandag 27 en Dinsdag 28 Juli a.s. vanaf 9 tot 13 en van 19 tot 21,30 uur. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 u„ hoofdnum mer Mensch, erger jé niet (kom.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u„ hoofdnummer Een meisje regeert (rom.) Alle leef tijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De schijnheilige Florian (hum.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u„ hoofdnum mer Dolores weet wat zij wil (hum.- rom. operettefilm). Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Zondag 26 Jolt. 2 uur, gem. sportpark Alkmaar, athle- tiekwedstrijden A. V. A. 8 uur, 't Gulden Vlies, orkest Ernst van 't Hoff met 15 solisten. LANGEDIJK. Schoolfeest r.k. school. - Het uitgestelde schoolfeest van de r.k. school Langedijk is Vrijdag gehou den en uitstekend geslaagd. De groo- te motorboot van de fa. Kramer met een sleep van nog drie groote. schuiten vol zingende en juichende kinderen trok al vroeg door het Ambacht naar Schoorldam, Vantjaar werd naar Schoorl gewandeld, waar naar hartelust van de vele attracties is genoten. Verscheidene groepen hebben een flinke duinwandeling gemaakt. Dank zij .de medewerking van velen waren er bonnen voldoen de aanwezig, om voor de talrijke schare (ongeveer 400 kinderen na men aan den tocht deel) feestelijke snoeperij te kunnen koopen. 's avonds werd de thuisreis over Alkmaar aanvaard; om ongeveer acht uur voer de vloot met zijn zingenden last langs den Langedijk, waar het gezelschap zeer veel be langstelling trok. Gratis melk. - Naar wij ver nemen, zal misit ingang van a.s. Maandag, ingevolge een circulaire van het departement van Sociale Zaken, vanwege de gemeente gra tis meik worden beschikbaar ge steld voor kinderen van onder steunde werkloozen, armlastigen en ondersteunde vluchtelingen. De secr.-generaal van genosrnd depar tement schrijft in deze circulaire o.m,, dat hij, aangezien hert onder de huidige omstandigheden van groot belang is, dat de voor kinderen beschikbaar gestelde gestandaardi seerde melk ook inderdaad door hen wordt geconsumeerd, besloten heeft om voor kinderen van ondersteun de werkloozen enz. het-vastgestelde kwantum kosteloos fceschifcbaör te stelten. Iedere week worden door den dienst van Sociale Zaken aan de bovenbedoelde ondersteunde werk- loozen, naar' gelang van het aantal en den leeftijd der kinderen, bonnen verstrekt, welke tegelijk met de nielkbohnen van de levensmidde lenkaart bij den melkboer worden ingeleverd. De melkhandelaar levert zp weer bij de betrokken ge meentelijke instantie in en ontvangt van deize instantie het verschuldig de bedrag. Tweemaal per jaar wor den de door de gemeente uit dien hoofde betaalde bedreigen door het Rijk betaald. HEILOO. Mishandeling. - De heer K., wo nende alhier, die een fiets kwam afhalen op het station, waarvoor hij geen regu bij zich had, 'heeft den wnd. halte-chef H„ die het rijwiel zoo niet wilde afgeven, een oorvijg toegediend. Tegen K. is procesver baal opgemaakt wegens mishande ling. Het oude rijwielpad naar Egmond. Aaijgezien door den aanleg van den Zeeweg, waar aan beide zijden een fietspad aanwezig is, het oude rijwielpad in het algemeen niet meer als zoodanig wordt gebruikt, heeft de commissaris der provincie aan het bestuur van6de rijwielpadveree- niging Noord-Kennemerland vergun ning verleend om het rijwielpad Heiloo-Egmond voortaan te onder houden als een eenvoudig onverhard landpad. De tegels zullen worden verwijderd,' maar de mogelijkheid voor berijding per fiets blijft be staan. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. G. G. Leger des Heils, 10 uur hei ligingsmeeting, 7 uur openbare bij- eenkomtdb.l.v. de heeren Mooi en Hendriks, van Amsterdam; Donder dag 7.30 uur openbare dienst. Castricum, 10 uur, ds. Seulijn. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Krüger. WIJZIGING VAN DEN DISTRIB UTIEDIENST. De Leider van den Distributiedienst Alkmaar maakt bekend dat met ingang van Maandag 27 Juli 1942 het Distribu tiekantoor Breedstraat 40 buiten gebruik zal worden gesteld. De afdeelingen van dit kantoor, als mede die van instellingen en bonkaarten zullen vanaf bovengenoemden datum zijn overgebracht naar het voormalig Gymnastieklokaal van de Tesselschade- school, ingang Ridderstraat. Het kantoor zal op de dagen Maandag tot en met Vrijdag voor het publigk alleen geopend zijn van 9 uur tot 13 uur. Grossiers en detaillisten, dienen er daarom rekening mede te houden, dat inlévering en inontvangstneming van distributiebescheiden op de daarvoor gestelde dagen na 13 uur niet jneer mogeljjk is. Het telefoonnummer blijft 2586. De openstelling van de afdeelingen: Textiel, Keramische producten, Rijwiel banden en Schoenen in het Kantoor Oudegracht 168 ondergaat thans nog geen wijziging. Spreekuur van den Leider. Vrijdags van 14.30 tot 15.30. Aanmelding daarvoor: Oudegracht 168, Alkmaar. De Leider voornoemd, H. BAKKER. (Bewaar deze kennisgeving, welke U wellicht van dienst kan zijn). KOEDIJK. Nieiijwe bonkaarten. De uitreiking van de nieuwe bon kaarten 9de periode zal plaats vin den op Dinsdag 4 Augustus in café Schuit van 912 uur en 1.304.30 uur en op Woensdag 5 Augustus in café Hes van 9.3012.30 en 1.30 4.30 uur. Zelf verzorgers brood, vleesch en; melk uitsluitend op Dinsdagmorgen en Woensdagmiddag. Tegelijkertijd vindt uitreiking plaats van kaarten serviesgoederen en aardappelkaarten (deze laatste kaarten uitsluitend aan" hen, die het thuis bezorgde aanvraagformulier medebrengen!). Stamkaarten en inlegvellen mede brengen! Het vervoer ven oordappelen door volkstuinders. De kwestie van het vervoerbewijs. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. De volkstuinders zijn op grond van de „Bodemproductiebeschikking 1942 Volkstuinen" verplicht hun, volkstuin te laten inschrijven bij de Land bouw Crisis Organisatie in de pro vincie, waarin de tuin ligt. 'Velen hebben aan deze verplichting echter nog niet voldaan onder meer uit vrees, dat zij eerlang de in hun tuin geteelde producten zouden moeten inleveren. Van officieele zijde hebben wij thans de verzekering ontvangen, dat deze vrees te eenenmale onge grond is. De registratie heeft uit sluitend ten doel statistische gege vens omtrent het volkstuinwezen in ons land te verzamelen en tevens om den grondslag te leggen voor de noodzakelijke ordening van het ge bruik van cultuurgronden door volkstulnders. Van inlevering der producten is geen sprake. De groenten, peul vruchten en het fruit, geteeld in den volkstuin, behoeven niet te worden ingeleverd. Ten aanzien vaii de aardappelen Is in de kringen van volkstuinders destijds bekend gemaakt, dat men voor de met aardappelen beteelde oppervlakte boven 200 vlerkante meter een ze ker aantal aardappeldistribütie- bonnen zou moeten afstaan. Dit voornemen heeft inderdaad bestaan, doch ook hiervan is afgezien. De volkstuinder behoeft derhalve van de in zijn tuin geteelde aardappelen niets in te leveren en evenmin bon nen af te staan, tenzij de L.C.O. be slist, dat de met aardappelen be teelde oppervlakte veel grooter is dan voor een redelijken wintervoor raad van het gezin noodzakelijk is. Nu deze, voor den volkstuinder wel zeer gunstige beslissing, is ge vallen, zal de registratie zeer vlot kunnen verloopen, te meer waar zonder registratie het vervoer, zoo als verder is omschreven, verboden zal zijn. De gelegenheid tot aanmelding. De aanmelding door middel van een formulier, dat bij den plaats- lijken bureauhouder van de L. C. O. verkrijgbaar is, is thans nog moge lijk. Het ligt echter in de bedoeling, deze gelegenheid tot aanmelding binnenkort te sluiten. Volkstuinders, die zich nog niet bij de L. C. O. heb ben aangemeld, zullen verstandig handelen door deze verplichting als nog ten spoedigste na te komen, want aan hen, die niet aan den re gistratieplicht hebben voldaan, zul len met ingang van 3 Augustus geen vervoerbewij zen meer worden ver strekt. Het gevolg hiervan zou zijn, dat zij de op him tuin geteelde aardap pelen niet zullen mogen behouden, doch deze door de P. I. C. A. zullen worden gevorderd. Het vervoerbewijs. De volkstuinders dienen er verder rekening mede te houden, dat zij voor het vervoeren van de door hen geteelde aardappelen in het bezit moeten zijn van een door den plaat selijken 'bureauhouder afgegeven vervoerbewijs. Dit vervoerbewijs zal slechts worden verstrekt aan hen, die in het bezit zijn van een bewijs van inschrijving bij de L. C. O. Het vervoeren vaii aardap pelen door volkstuinders zonder een vervoerbewijs is dus verboden, ten zij het vervoer plaats heeft binnen het consumptiegebied (dat is prac- tisch het bebouwde gedeelte van de steden) en de hoeveelheid niet meer dan 7 kg bedraagt. Drie groepen worden onder scheiden. Op welke wijze komt nu een volks- tulnder in het bezit van het vervoer bewijs? Hiertoe onderscheidt men drie groepen: a. volkstulnders, die bij een vereenl- ging zijn aangesloten, b. volkstuinders, die rechtstreeks van de gemeente een tuin hebben gepacht, c. de op zichzelf staande volkstuin ders, niet behoorende tot de groepen a. of b. De volkstuinders, aangesloten bij een vereeniging van volkstuinders, wenden zich tot het secretariaat dier vereeniging' onder overlegging van het bewijs van inschrijving. Is de volkstuin nog niSt geregistreerd, dan dient men hiervoor eerst zorg te dragen. De secretaris vraagt de vervoerbe- wijzen aan bij den plaatselijken bureau houder en reikt deze na ontvangst aan de leden uit. De volkstuinders, die rechtstreeks van de gemeente hun' tuin hebben gepacht, kunnen ter gemeente-secretarie, even eens onder overlegging van hun bewijs van inschrijving, hét vervoerbewijs aan vragen. De gemeente vraagt voor hen de bewijzen aan en reikt deze na ont vangst aan de aanvragers uit. Alle andere volkstuinders moeten het vervoerbewijs aanvragen bij den plaat selijken bureauhouder in hun woonplaats of d^trict. Overlegging van het bewijs yan reg'stratie is noodzakelijk. De vervoerbewijzen zullen geldig zijn t/m 15 November a.s. De voorschriften omtrent het gebruik ervan zijn op de exemplaren afgedrukt en moeten, op straffe van ongeldigheid, nauwkeurig worden nagekomen. De houders van particuliere tuinen, alsmede land- en tuinarbeiders, die per ceeltjes in het bedrijf van hun werk gever hebben beteeld, kunnen zich ter verkrijging van de benoodigde vervoer bewijzen wenden tot den P.B.H. in hun woonplaats óf district. Weinig brandstoffen. - Uit breiding teelt van vroege groenten. Ten aanzien van het teeltplan 1943 geeft de Tuinderij in grove trekken weer, hoe de regeling voor het komende jaar zal zijn,' volgens daarover van officiëele zijde gedane mededeelingen. Ten aanzien van de bloembollenteelt wordt opgemerkt, 'dat de kolentoewijzing aan de bloembollenkweekers en bloemiste rij-bedrijven zeer gering zal zijn. Deze bedrijven krijgen nog kolen voor de noodzakelijke ziektebestrij ding in de gewassen, doch niet meer voor de productie. Voor het 'telen van vroege groenten wordt uit den aard dér zaak een grootere hoeveel heid brandstoffen toegekend maar niettemin zal de toewijzing belang- ZONDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 8.— Gr.pl. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.36 Gr.pl. 9— BNO: Nieuwsber. en Programma- uittreksel. 9.15 Gevraagde opnamen. 10.15 Gr.pl. 10.20 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12. BNO: Nieuwsber. en pop. act. praatje. 12.15 Bachcantate (opn.) 12.40 Uit Ber lijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.— Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Gr.pl. 14.30 Ensemble Willy Kok en gr.pl. 15.30 Voordracht. 15.45 Bertus van Dinteren en zijn or kest. 16.15 Ernst van .'t Hoff en zijn orkest. 17.„Jacht op de „Kraai", luis terspel (IV). 17.30 Gr.pl. 17.45 BNO: Sportuitslagen en Oostlandpraatje. 18.— Otto Hendriks en zijn orkest. 18.45 BNO: Nieuwsber. 19.05 Sport van den dag. 19.30 Omroeporkest. 20.15 Een zeer belang rijke uitzending. 20.30 De zomer is ge komen, vacantierevue. 21.15 Orkest Malando en solist. 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.Orkest Malando en solist. 22.15 Gr.pl. 23.-24.— Dansmuziek (gr.) HILVERSUM H, 301,5 M. 8.— Gr.pl. 9.— BNO: Nieuwsber. en Programma uittreksel. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gr.pl. 10— Voor den kerkgang klinkt de lofzang (opn.) 10.30 Studiodienst. 11.45 Psalmen en geestelijke liederen (opn.) 12.BNO: Nieuwsber. en pop. ast. praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.45 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 13.— Orkest van den Duitschen Arbeids dienst piet zang (opn.) 13.05 Ned. Ver bond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders". 13.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest, solist en zang met orgelbegeleiding. 14.30 Rotterd. philharmoniseh orkest, solisten en gr.pl. 16.Boekbespreking. 16.15 Zang, piano Verplichte aangifte en bevoegdheid tot verbeurdverk 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. In het Ver ordeningenblad is opgenomen een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, hou dende een beschikkingsverbod, een ver plichting tot aangifte, alsmede de be voegdheid tot verbeurdverklaring 'van metalen voorwerpen (metaalverorde- ning). Hierbij wordt o.m. bepaald: Metalen voorwerpen in den zin van deze verordening zijn: 1. gedenkteekenen, 2. kerkklokken, 3. gedeelten en toebehooren van ge bouwen, 4. walsen, 5. melkbussen, 6. bierleidingen en brouwerijketels, 7. be- drijfs- en inrichtingsbestanddeelen van alcoholfabrieken, 8. bedrijfs- en inrich tingsbestanddeelen van café's, bedrijven, welke maaltijden verstrekken, alsmede huisvestingsbedrijven, 9. bedrijfs- en in richtingsbestanddeelen van wasscherijen, 10. lettermetaal, 11. muziekmatrijzen, 12. onderdeelen van buiten bedrijf gestelde benzinelaadstations, 13. electrische ge leidingen, voor zoover deze zich njet binnen gebouwen bevinden. Indien deze voorwerpen geheel of voor een overwegend deel «it koper, lood, tin, nikkel of uit legeeringen daarvan bestaan. Het is verboden zonder vergunning van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (commissa ris-generaal voor financiën en econo mische zaken) of van- een door dezen aangewezen instantie over metalen voorwerpen te beschikken. Hetzelfde geldt eveneens ten aanzien van het beschikken, waartoe iemand op grofad van een voor het in werking treden van deze verordening aangegane rechtshandeling is verplicht. Rechtshandelingen, welke in strijd met het eerste lid vervatte verbod worden aangegaan, zijn nietig. Met rechtshan delingen worden beschikkingen, welke bij wijze van executie of beslaglegging geschieden, gelijkgesteld. De eigenaar of houder- van metalen voorwerpen moet deze binnen een door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris- generaal voor financiën en economische zaken) te bepalen termijn bij de „Rüs- tungsinspektion", afdeeling Nijverheid, Carel van Bylandtlaan 30 te 's-Graven- hage, aangeven. De'Rijkscommissaris voor Tie| bezette Nederlandsche gebied (commissaris- generaal voor financiën en economische zaken) kan door middel van een tot den eigenaar of houder gerichte be schikking metalen voorwerpen ten gunste van het rijk der Nederlanden verbeurdverklaren. De eigenaar of houder van metalen voorwerpen, aan wien een beschikking in dezen zin is medegedeeld, is gehou den de metalen voorwerpen aan de in de'beschikking genoemde instantie en op den aldaar bepaalden tijd in te leveren. Hij ontvangt, indien hij zulks verlangt, van het rijk der Nederlanden de metaalwaarde der ingeleverde voor werpen vergoed. In bijzondere gevallen kan hem op verzoek een hoogere ver goeding worden uitgekeerd. Hij die opzettelijk of door gehuld in strijd handelt met deze voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten'hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een deter straffen. Naast de straf kunnen de metalen voorwerpen, waarop de strafbare han deling betrekking heeft, worden ver beurdverklaard. De strafvervolging vindt slechts plaats op klaehte van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor Fi nanciën en Economische zaken). Deze verordening treedt heden in werking. Zij wordt aangehaald als „metaalverordening". en gr.pl. 16.45 Inleiding volgende uit zending. 17.— „Der fliegende Hollander" opera (opn.) Ca. 19.80 Gr.pi. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Mil. weekover zicht. 19.50 Spiegel van den d#g. 20.— BNO: Eng. uitz.: „Dutch News Reel", Voor de Radio-Centrales: Gr.pi. 20.15 Zang en piano. 21.15 Or.pl. 81.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil, overz. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.Rle Hilver sum L MAANDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nieuwsber. 7.15 Gr.pi. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.BNO: Nieuwsber. en Progr.- uittreksel. 8.15 Ned. Kamerorkest (opn.) 3 15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10. Rococo-octet en soliste (opn.) 10.30 Gr.pi. 11.Radio-Vacantieschool. 11.20 En semble Jack der Kinderen. 12.Gr.pL 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.— Zang met piano begeleiding en gr.pi. 13.40 Gr.pi. 14.— De Melodisten en soliste. Als intermezzo: Pianoduo Thomassen (opn.) 15.Voor de vrouw. 15.45 Altviool en piano. 16. Bijbellezing. 16.20 Vervolg van 15.45. 16.40 Gr.pl. 16.45 „De Langetud Kinderen", luisterspel voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Ita- Uaansche volkszangen, grfpl. programma. 19.— Lezing „Arbeidsdienst: Een Vredes organisatie". 18.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.45.BNO: Nieuws ber, 18.55 BNO:' Internationaal zakelijk praatje. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Omroepsymphonie-orkest en solist. 20.Gr.pi. 20.25 Omroepsymphonie- orkest. 21.10 Gr.pi. 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.— Gr.pi. 22.15-1-24.Gr.pi. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Ziel Hilversum I. 8.15 Omroeporkest en so liste (opn.) 9.15 Gr.pl. 10.Morgenwijd ding. 10.15 Gr.pi. 10.40 Wetenswaardig heden. 10.50 Zang met pianobegeleiding, 11.30 Reportage. 11.40 Pianovpordracht. 21.Bertus van Dinteren en zijn or kest. 12.43 BNO: Nieuws- en zakelijke! ber. 13.Act. nieuws voor boer en tuin der. 13.15 Orkest Malando en solist. 14.—t Zang met pianobegeleiding en gr.pl; 14.30 Orgelconcert. 15.Gr.pi. 15.49 Luisterflits „De groote Hans en der Adellijke Heer". 16.Revida-sexet en orgelspel. 17.15 BNO: Nieuws-, zake lijke en beursber. 17.30 Pianovoordracht en gr.pl. 18.30 Geheimen van den tijd. 18.45 Pianovoordracht (opn.) 19.Bertus! van Dinteren en zijn orkest. 19.30 BNOt Nieuwsber. 19.40 BNO: Friesch praatje, 19.50 Spiegel van den dag. 20.„Prome nade", vroolijk programma. 21.Poli tiek weekpraatje. 21.15 Gr.pi. 21.45 BNO! Nieuwsber. 22.BNO: Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.— Zie Hil versum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. rijk kleiner zijn dan verleden jaar. Een verandering in de teelt van som mige „stookproducten" zal hiervan het onvermijdelijk gevolg zijn. Aan den anderen kant wenscht men echtlr de teelt van groeaited en vroege aardappelen zoo hoog moge lijk op te voeren. liet ligt in de be doeling, om de maatregelen, welke in dit opzicht voor 1942 zijn geno men, te handhaven en wat nauwer aan te halen. De verplichting om vóór de hoofdteelt in kassen en wa renhuizen vroege groenten te telen, wordt Uitgebreid ih dezen vorm, da1) zij zal gelden voor alle kassen en warenhuizen. Er zal dus niet meer, zooals in 1942, om verschillende re denen ontheffing van deze verplich ting worden gegeven. - Aan de bloemisterijbedrij ven zal wederom de verplichting van het betelen van een zekere oppervlakte met groenten worden opgelegd, waarbij evenmin ontheffing zal wor den verleend. Daarnaast wil men voor tuinders, bloemisten en land bouwers de gelegenheid openen om de teelt van groenten op den open grond en van vroege aardappelen uit 'te breiden. DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 25 Juli 1942. Aanvoer 25 stuks van 1/, kg. Kleinhandel 1.25 per V, kg. Handel matig. WARMENHUIZEN, 24 Juli 1942. 114500 kg Schotsche muizen 5.70; Kleine 3.50; 1200 kg Rabarber 6. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juli *42. (Langendijker Groentenveiling). 65400 kg Roode kool 7; 300 kg Bieten 7; 6900 kg Tomaten 24; 1000 kr Rabarber 6; 251850 kg Schotsche muizen 5.70; Kriel 3.50; 1200 st. Komkommers 5,50— 13.50; 1200 kg Tuinboonen 7. NOORDSCHARWOUDE, 25 Juli 1942. (Noordermarktbónd). 313300 kg Schot sche muizen 5.70; BI. Eigenheimers 5.70; Kleine 3.50; 250 kg Tuinboonen 7. Onze Derde Juli-Opgave. De ontbrekende letters. Aangevuld met de letters, die ont braken, ontstonden de volgende zelfst. naamwoorden. 1. Genegenheid. 2. Elfstedentocht. 3. Zelfopoffering. 4. Edelkarper. 5. Luilekkerland. 6. Loterijlijst. 7. In spanning. 8. Groothandelaar. 9. Han delsvloot. 10). Evenwichtsoefening. 11. Invaliditeit. 12. Droombeeld. Zooals men ziet vormen de eerste letters het woord: Gezelligheid. lïet vierde woord en het tiende hadden Velen nog al heel wat moei te gekost. Sommigen waren ver geten, dat alle 12 woorden zelfst. nw. moesten zijn. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der Juli-serie.) Hoeveel droeg elke groep bij? Op een fabriek werkten 75' perso nen: 25 smeden, -20 bankwerkers, 18 electriciens en 12 chauffeurs. Er werd een inzameling gehouden voor een jubileum van één der chefs. Elk der 75 arbeiders gaf iets. Elke groep deed het geld bij elkaar en het geld der 4 groepen samen bedroeg ƒ,39.90. Verder bleek, dat 5 smeden evenveel gegeven hadden als 4 bankwerkers, 12 bankwerkers evenveel als 9 elec triciens, 6 electriciens evenveel als 8 Chauffeurs en 4 chauffeurs even veel als 5 smeden. Gevraagd wordt hoeveel elk der vier groepen voor het feest bijdroeg. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk,'♦doch uiterlijk tot Vrijdag 31 Juli ^12 uur aan den Puzzle-Redacteur van het Dagblad voor Noordholland te Alkmaar. 238. Voor Jacob zat er een heerlijk pakje met nootjes in de rugzak. .Het was het enige, wat ze op 't ogenblik konden doen. Den. weg wisten ze niet meer. Jacob kon hem nu op de land kaart niet meer terug vinden en An neke had hélemaal geen verstand van landkaarten. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2