STAD EN OMGEVING AGENDA H. Lodder, Uitenboschstraat 125, gouden ring; C. v. d. Griendt, Hout weg 2, lipssleutel; R. Beentjes, Paar denmarkt 5, capuchonne; Cl. de Rooy, Hoeverkade 10, rechter, hand schoen; P. Fernee, Druivenlaan 32, damestasch; P. Goudsblom, Hekel straat 5, ring; J. Stoop, Uitenbosch straat 18, portemonnaie met inhoud; I. v. Beek, Nassaulaan 3, 1 paar da- meshandschoenen; B. Veen, K. v. 't 'Veerstraat 100, wollen sok; M. Op perdoes, Friescheweg 9, oorknop; Kruyssen, Payglop 2, parapluie; M. Winkelman, Metiusgracht 11, porte monnaie met inhoud; D. Bergsma, Limmerhoek 40, kinderportemonnaie met inhoud; H. Fra, Zaadmarkt 94a, bankbiljet; P. M. Pauw, Steijnstraat 7a, bedlaken; L. Jansen, Lyceumstr. 64, schoolétui; Molenaar, Ritsevoort 22, kinderportemonnaie; A. Kamp, Scharloo 17, ceintuur, C. Hartij zer, Steijnstraat 49, oorknop; J. Bier, Rembrandtstraat 68, fietstasch; C. Blankendaal, Nic. Beetskade 10, da mesmantel; C. Moeyes, DTebbelstr. 6, zadeldekje; M. Uitenbosch, Tuin straat 7, rozenkrans. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Oogstverwachtingen in Frankrijk. TXe rapporten ziin tamelijk gunstig. Bose waarschuwt. Verplichting koolzaadbouw, In eenige gevallen ontheffing mogelijk. Zwendelaars „vorderen'.' fietsen en dekens. Amsierdamsche Bems I t KINDEREN KOMEN VAN VACANTIE TERUG. De kinderen, uitgezonden door den Ned. Volksdienst naar Thürin- gen, zullen Zondag 2 Aug. a.s. te Alkmaar aankomen om 14.40 uur. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen een wit krulharig hondje met bruine vlek ken. Eigenaar of liefhebbers kun nen zich vervoegen bij den heer C. Verwer, inspecteur'dierenbescher ming, Baanstraat te Alkmaar. GESLAAGD. Bij de examens vpor machine- schrijven, alhier gehouden op 24' Juli onder leiding van den heer A W. Groote, slaagden: de dames G. de Rover met 242, G. M. van Asperen Vervenne met 202, A. Ens met 239, C. Kleimeer met 249, M. Westmijze met 247, C. M. Moerenhout met 229, Th. T. v. Essen met 232, N. Sjoerdsma met 227, L. Jansen met 265, allen te Alkmaar en J. Stijnis te Bergen met 217 letteraanslagen per minuut; voorts slaagden de heeren F. Heek met 285, W." Meij met 215, P. Groot met 245, S. Scholten met 278, J. Boon met 217 en J. v. Drunen met 217, allen te Alkmaar, Heerk te Broek op Langedijk met 260 en C. Borst te Heiloo met 277 aanslagen per minuut. Bij de examens voor stenografie en maehineschrijven, gehouden op 28 Juli te Amsterdam, slaagden voor stenografie Nederlandseh de dames G. ten Hoope en W. Blok te Alkmaar en voor stenografie Duitsch de da mes G. Middelbeek (met lof) en J. v. Bodegraven te Heiloo. Voor het vanwege de Ned. Asso ciatie voor praktijkexamens gehou den examen boekhouden slaagden mej. M, J. Westerhof en de heer D. v. Amstel te Alkmaar; voor Engel- Sche handelscorrespondentie méj. T. Tromp te Schoorl en de heerén W. Nühmann te Alkmaar, J. v. d. Berg en W. Visser te Langedijk; voor Duitsche handelscorrespondentie de dames N. v. Veen te Schagen en N. Borst te Bergen. Voor het examen handelscor respondentie van de vereeniging van leeraren slaagden de dames B. Banke, A. Adams, T. Segerius en de heer Savonije, allen te Alkmaar: voor boekhouden de heeren J. Kühne, G. W. van Amstel, C. J. Hendriks, D. van Amstel en P. Bak te Alkmaar en P. C. Briefjes te Ber gen. Mej, W. vander Ploeg tè Bever wijk behaalde te Den Haag de akte Duitsch l.o.de heer J. E. Aartsen te Broek op Langendij'k slaagde te Utrecht voor de akte Engelsch l.o. De heer M. E. Wentink alhier te Den Haag geslaagd voor het examen Hoogduitsche taal (lager onderwijs.) HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ. 400 21465 f 100 9145 9497 Voorts vielen in onze omgeving r.og de volgende prijzen: f 20 op de nrs. 4330, 8807, 10363. EN EXPORTHEFFINGEN BIJDRAGEN. Met ingang van Dinsdag' 28 Juli moeten de exporteurs de volgende heffingen aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale afdragen: Augurken I 0.20, boonen 11.30, landbouw- erwten 0.60, spitskool 0.60 en tuinboonen 4.50 per 100 kg, bloem kool van 1822 cm 0.60; komkom mers los verladen: IA 2, I 1.60, II 2.20, III 3.40; verpakt in E-kis- ten: IA 0.50, I 0.30, II 1.10,/III 2.40 per 100 stuks; bospeen ver pakt in kisten 0.60 per 100 bos. Met ingang van denzelfden datum vergoedt de Centrale de volgende bijdragen bij export: augurken II t/m V 0.30, I en II stippel 0 40 en IH en IV stippel 0.30 per 100 st.; bloemkool boven 27 cm 2.80, kool rabi boven 7 cm 0.40 en kropsla 1.10 per 10Q stuks. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum- her Mensch, erger je niet (kom.) Alle eeftijden. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Een meisje regeert (rom.) Alle leef tijden. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De schijnheilige Florian (hum.) la jaar. Harmonie-Theater, 7130 u., hoofdnum mer Dolores weet wat zij wil (hum.- rom. operettefilm). Alle leeftijden. ^Donderdag 30 Juli. 2 uur, kortebaandraverij te Midden- Beemster. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, dansavond Marie Jeanne van der Veen en Jo Barends. het voordeelig saldo der exploitatie 380.731,11. Daarvan werd voor ver schillende bijzondere aanschrijvingen bestemd een bedrag van 243.089,35. Uit het overschot werd 15.000 aan de pensioenreserve toegevoegd, terwijl het overblijvende gedeelte, zijnde 131.641,76, op de exploitatiereserve werd overgeschreven. Deze reserve is hiermede tot 2.426.458,22 gestegen. GEVONDEN VOORWERPEN. Politiebureau: 1 paar dameshand schoenen, hondenpenning met hals band, armbandje, porterhonnaie met inhoud, sierspeld en koperen sleutel. M.U.L.O.-EXAMEN. Diploma B. Geslaagd: J. Bootsman te Den Helder, W. Broersen te Zjjpe, A. v. Dompselaar te St. Maarten en K. R. de Jong te Barsingerhorn. Afgewe zen geen. Diploma A. Geslaagd; A. T. Gootjes te Haren karspel, A. Eriks te Zijpe, H. v. d. Ben te 'Schagen, T. A. Kaasenbrood te Bergen, N. A. Renooij te Burger- brug, E. M. Koppen te Graft, D. J. Sauer, J. A. Walraven, J. v. Doorne, P. van Galen en A. van Leeuwen te Den Helder, J. R. Alkema te Den Burg. E. Breen te Oosterend (Texel), J. Bosker te Slootdorp, W. Orsel en J. Mes te Hoorn, M. A. Dekker te Spanbroek, G. Witlam en T. Groot te Enkhuizen. Afgewezen drie. UITREIKING EXTRA RANTSOENEN ZEEP VOOR „VUILEN ARBEID" ENZ, De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Augustus 1942 de hieronder genoemde categorieën weer in aanmerking komen voor extra rantsoenen zeep: A. „Vuile Arbeid". De aanvraagformulieren MD 80, ter verkrijging van extra zeep, we gens „Vuilen Arbeid" dienen in het tijdvak van 28 tot en met 31 Juli a.s. aan het Gymnastieklokaal, ingang Ridderstraat, te worden afgehaald. B. Kappers, die extra zeep voor hun bedrijf wenschen te ontvangen, die nen een aanvraagformulier MD 269, in te vullen. Deze formulieren kun nen van 28 tot en met 31 Juli a.s. worden afgehaald eveneens aan het Gymnastieklokaal, ingang Ridder straat. 'C. Praktiseerende artsen. Praktiseerende artsen, tandartsen en veeartsen dienen zich vanaf 1 Augustus 1942 met hun stamkaart te vervoegen aan het Gymnastieklo kaal, ingang Ridderstraat, voor het in ontvangstnemen van hun extra rantsoenen. Alkmaar, 28 Juli 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. KRING OUDORP. Het afhalen van de formulieren MD 80 voor zeep voor vuilen arbeid kan geschieden: voor de gemeente URSEM op Donderdag 30 Juli van 3—5 uur in café Mulder te Ursem; voor de gemeente SCHERMER- HORN op Vrijdag a.s. van 45 in de bodenkamer van het gemeente huis; voor de gemeente OUDORP op Zaterdag a.s. van 912 aan het dis tributiekantoor te Oudorp; voor de gemeente OTEHLEEK op Dinsdar, 4 Augustus van 35 in café Renses te StompetpreA, HET PROV. WATERLEIDINGBEDRIJF. Over 1941. Aan hef verslag over het boekjaar 1941 is het volgende ontleend: Door de wijziging in het provinciaal bestuur trad af als voorzitter mr. A. Brueh en ais waarnemend voorzitter de js heer L. van der Wal. Ais voorzitter werd benoemd mr. W. J. Schönhard en als waarnemend voorzitter de heer W. H. M. Nienhuis Ruys, beiden bestuurs raad der provincie Noordholland. De heer E. Luden overleed, de heeren W. van de Vall en E. T. Clynk traden af als leden. In de hierdoor ontstane vaca tures werden benoemd de heeren D. Kaan Kzn., P. E. G. Grimmon en J. P. Zondervan. Hoewel de omstandigheden waarin ons land verkeert, ook voor het P. W. N. groote moeilijkheden met zich brengen, kunnen de uitkomsten bevre digend worden genoemd. Op 1 October 1941 verliet mr. Schön hard, secretaris der directie en hoofd der afdeellng algemeene zaken, het be drijf, waarin hij ruim 20 jaren werk zaam was geweest, in verband met zijn benoeming tot bestuursraad der pro vincie Noordholland. De oorlogsomstandigheden hebben in meerdere opzichten haar stempel ge drukt op de bedrijfsgegevens van het 22ste boekjaar. Niet'alleen d< oorlogstoestand maar ook zoowel de winter 19401941 als de winter 19411942, N voor zoover deze tijdvakken in het verslagjaar vielen, baarden de bedrijfsleiding zorg. in het algemeen brengt een vorst periode méér waterverbruik mede, zoo dat de vermindering van de afgeleverde hoeveelheid water met 0,05 des te meer opvalt. Dit is de tweede daling van het waterverbruik ten opzichte van het voorafgaande jaar sinds het be staan van het Bedrijf, daar ook in 1936; vergeleken met 1935,.een teruggang viel te constateeren. De 110.000ste aansluiting werd geno teerd op 1 September 1941; de 100.000ste aansluiting was 5 jaar te voren tot stand gekomen. Op 31 December 1941 vielen 110.291 perceelen onder den aansluitingsplicht (v. j. 109.143), waarvan 106.772 waren aangesloten (v. j. 105,133); er waren 3.563 (v. j. 3.494) niet-aansluitplichtige perpeeleny, aangesloten, waardoor het totaal aantal tot 110.335 stijgt. Het aantal der aan het leidingnet aangesloten zuivelfabrieken daalde van 61 tot 58. De ontwikkeling van de waterwin ningsmiddelen veroorzaakte ook in het verslagjaar zorgen. De Hinderwetsver gunning tot het oprichten van een tweetal secundaire pompstations te "Heemskerk, Js op 15 Mei 1941 door den secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken voor den proef tijd van zes jaar verleend. Daar even wel de inrichtingen voltooid en in wer king gebracht moeten zijn binnen twee jaren na dagteekening van het besluit en het zich niet laat aanzien, dat bin nenkort met den bouw zal kunnen worden begonnen, is de verleende ver gunning thans van gering belang. Het zelfde dient te worden opgemerkt met betrekking tot een onder gelijkluidende voorwaarden op 22 Juli 1941 jrerleende vergunning tot het oprichten van twee secundaire pompstations te Castricum. Op 16 December 1941 werd met het oog op uitbreiding van de waterwinplaats te Laren door de rechtbank te Amsterdam aan de provincie Noordholland (het P. W. N.) haar eisch toegewezen tot onteigening van eenige terreinen in de gemeente Laren, groot 12.58.60 ha. Thans worden plannen uitgewerkt voor een definitieve installatie te Enk huizen in verband mét het winnen van IJsselmeerwater. Het onderzoek omtrent het zout gehalte van de boezem- en polderwate ren in Noordholland werd op de in 1939 gelegde basis voortgezet. De opbrengst van het afgeleverde water steeg van 2.568.780,49 tot f 2.635.404,18, derhalve met 66.623,69. Na aftrek van de gewone bedrijfs lasten, rente .en afschrijving bedroeg VERTROKKEN PERSONEN. F. J. Meur, R.K., gevangenenbewaar- der, en gezin, van Stationsstraat 5 naar Breda. E. N. de Vries, N.H., zonder, van Bloemstraat 48 n. Heerhugowaard. W. G. Kollof, R.K., huisschilder, van Schelphoek 10 naar 's-Gravenhage. J. de Jong, G.K., zonder, en kind, van Friescheweg 8 naar Oudorp. S. van der Heide, N.H., zonder, van Paling straat 13 naar Leeuwarden. A. Mooij, R.K., huishoudster, van Voordam 6 naar Wognum. C. van der Tooien, N.H., verpleegster, van Harddraverslaan 11 n. Rotterdam. J. M. Damhuis, R.K., kan toorbediende, van Oudegracht 138 naar Leeuwarden. M. J. Charmant, R.K., huishoudster, van Nassaulaan 4 naar Nieuwer Amstel. W. S. Wijnands, R.K., cand. notaris, en gezin, van Van Everdingenstraat 16 naar Hoogkarspel. J. van Strien, G.K., vert. zaaizaden, van Stationsweg 172 naar St. Philips- land. A. T. van Elten, R.K., liefde zuster, van Emmastraat 12 naar Delft. C. M. Klaver, R.K., zonder, van Reekerstraat 22 naar de Bilt. P. A. Sariemijn, R.K., kantoorbediende, van Tienenwal 42 naar Amsterdam. M. J. Bal, N.H., ziekenverpleegster, van Harddraverslaan 11 naar Amsterdam. D. M. Vennik, N.H., weg- en water bouwkundige, van Koningsweg 30 naar Amsterdam. A. Bijwaard, R.K., ass. i. d. huish., van Laat 219a naar Leiden. C. A. Fem-mann, N.H., verpleegster, van Harddraverslaan .11 naar Zeist. J. Vreeken, N.H., zonder, van Macl. Pont straat 18 naar Enkhuizen. W. Zwart, R.K., administrateur, van Tuindwars straat 25 naar Dordrecht. W. J. E. van den Berg, N.H., chauffeur dagblad, -Van Groenelaantje 14a naar Amsterdam. J. A. M. Copini, R.K., winkelchef, en echtgenoote, van Reekerstraat 29 naar Rotterdam. J. van Binnendijk, C.G., los arbeider, van Westerweg 110a naar Amersfoort. C. P. Raadschelders, R.K., zonder, wed', van W. A. Verhaar, en kinderen, van Vermeerstraat 12 naar Oudorp. A. Bing, N.I., magazijnbediende, van Houttil 54 naar Amsterdam. H. H. Schipper, R.K., pianoreperateur, van Overdiestraat 25 naar Heiloo. S. Englander, N.I., zonder* van Houttil 54 naar Amsterdam. R. van Thijn, N.I., zonder, van Laat 105 naar Amsterdam. A. M. van Hal, R.K., zonder, en kind, van Kooltuin 13 naar Den Helder. W. F. C. Koch, N.H,, hulp in de huish., van Mauritskade 12 naar Purmerend. T. Boersma, geen, ijzervlechter, van Kool tuin 13 naar Den Helder. J.' G. Ver koren, geen, van Harddraverslaan 11 n. Bussum. J. Elzas, N.I., zonder, en gezin, van Langestraat 37a naar Am sterdam. A. Kuut, N.H., dienstbode, van Laat 99 naar Zaandam. M. C. A. Snijders, E.L., pensionhoudster, van Kruislaaa 14 naar Amsterdam. A. A. Snijdërs, geen, zonder, van Wetserweg 338 naar Amsterdam. H. Elte, N.I., architect, van Laat 201 naar Amsterdam. H. Elte, N.I., kantoorbediende, van Snaarmanslaan 137 naar Amsterdam. J. A. Timmers, N.H., adm. ambt le kl. Wieringermeer Dir., en gezin, van Re gulierslaan "19 naar Zwolle. H. S Hamburger, N.I., magazijnbed. tapijt- groothandel, en echtg., van K. v. '1 Veerstraat 20 naar Amsterdam.. H. Hammelburger, N.I., broodbakker, van Nic. Beetskade 11 naar Amsterdam. L. Elzas, N.I., koopman sigaren, en kind, van Emmastraat 53 naar Amsterdam. R. Elzas, N.I., handelsagent in techn. apparaten, en gezin, van Lyceumstraat 60 naar Amsterdam. A. Englander, N.I., manufacturier, en gezin, van Ken- nemerstraatweg 37 naar Amsterdam. H. L. Frankenberg, N.I., dir. kant. boekhandel, en gezin, van Emmastraat 54 naar Amsterdam. J. H. A. de Rooij, N.H., as 3. accountant, van Tesselschade- straat 7.naar Rotterdam. G. H. "Wage- maker, G.K., ,ass. accountant, van Sta tionsweg 3 naar Haarlem. C. Keizer, geen, zonder, van Hofstraat 7 naar Schermerhorn. A. Raijer, N.H., ad ministrateur, van Spoorstraat 75 naar Amsterdam.' S. Dresden, N.I., siga renmaker, en echtgenoote, van Roch- dalestraat 32 naar Amsterdam. P. C. Oudejans, D.G., dienstbode, van Roemer Visscherstraat 22 naar C. B. R. A. K. Witteveen, geen, dienstbode, van Gees tersingel 36 n. Oterleek. A. Imming, N.H., dienstbode, van Krebbesteeg 4 n. Oterleek. C. J. J. Smit, geen, zonder, van Stuartstraat 12 naar Den Helder. J. H. de Jong, geen, ketelmaker, en gez., van Spoorstr. 20 naar Egmond-Binnen. P. Vogelpoel, R.K., vertegenwoordiger in levensmiddelen, en echtgenoote, van Zeglis 8 naar Heiloo. A. de Bruijn, R.K., hotelkellner, van Langestraat 70 naar Tilburg. 0 HEILOO. Fiets uit sclruur gestolen. - Dat een rijwiel ook overdag nog niet vei lig is, al staat 't in de schuur, bleek Dinsdag, toen op klaarlichten dag uit het schuurtje van den heer de J., wonende aan den Stationsweg, een rijwiel werd gestolen. Er ston den nog een. drietal andere rijwie len. LANGEDIJK. Schoolfeest r.k. school. - De oudste leerlingen van de r.k. par. school'van Langedijk hebben Dins dag hun jaarlijksche schoolreisje ge maakt. Het wèer werkte uitstekend mee, zoodat het 's morgens een pret tige wandeling was naar het station te Heerhugowaard. Het doel van de reis was Amsterdam, waar een be zoek werd gebracht aan Artis, waar veel genoten is. Er werd voorts een tramtocht door Amsterdam ge maakt. Ook aan de spoorwegspeel kamer in het Centraal Station werd een bezoek gebracht. 's Avonds werd het gezelschap met paard en wagen van het station Heerhugo waard afgehaald, hetgeen een glo rieyze intocht is gefsrörden. HEERHUGOWAARD. Geslaagd. - De heer A. Kwantes alhier slaagde voor het te Amster dam afgenomen examen chemisch techniker. Naar huis terug. - Dinsdag was opnieuw een dag van actie voor het parochiale comité van de H. Diony- sius. Wagens mét Rotterdammertjes, die na een verblijf van 6 weken in onze gemeente weder „huis toe" gingen, zag men door de gemeente rijden. Welvoldaan kon men, nadat de jeugdige gasten in Heerhugo waard op den trein gezet waren, huiswaarts keeren. WARME NHUIZEN. Costuum en lingerienaaien. - Dezer dagen werden op de Maria- naaischool jaarlijksche examens voor costuum- en lingerienaaien afgeno men. Geslaagd zijn: voor costumière Annie de Nijs, Annie Duin en Alie Dekker; voor lingerie A. te Buck, D. Mosch, L. Mosoh, L. Hoogeboom, V. de Nijs en St. Boekei. Nog meer'gasten. - Dinsdag zijn een 130-tal Rotterdamsche kinderen, ditmaal roomsch katholieke, in deze gemeente gearriveerd om hier een rustige vacantie door te brengen. Opgevischt. De visscher G. uit Zuidscharwoude heeft,dezer dagen in het Waardje onder Oudkarspel bij het visschen een goede vangst ge daan. Het net scheurde er van. Het was echter geen visch, maar een Turner rijwiel; zonder banden, toe- behoorende aan den heer W. S. De fiets bleek 1 April met anderege stolen te zijn te. Oudkarspel. LANGEDIJK. (17-13Juli). Geboren: Cornelis Petrus, z. v. Adrianus Bruin en Wilhelmina C. Boekei. Ondertrouwd: Simon Groot en Theodora Margaretha Bos. Willem Franciscus Frikken en Cla- sina Visser, te A'dam. Leendert Kouwen en Barbera Heinis te Koe dijk. Getrouwd: Pieter Cloeck te Alkmaar en Henriette Sophia van Loo. Klaas Kossen en Jacoba C. den Ouden. Overleden: Maartje Kok, oud 63 jaren, echtgenoote van Abraham Schoon. OUDORP. - (Juli). Geboren: Henderikus Barehd, z. v. B. A. Koeleman en T. Harse voort. Wilhelmus Adrianus, z. v. A. Reus en J. M. Verhaar. Wil helmus z. v. W. M. Veldman en A. M. de Boer. Ondertrouwd: Willem Du- dink en Stijntje Smit. Reinder de Jong te Leiden en Helena Steen hof. Getrouwd: Jacob Dekker en Adriana Mara van Beiischop. Wl- lem Dudink en Stijntje Smit. BERGEN. - (16-22 Juli). Geboren: Jan Piet, v. Arnol- dus Boorsma en Niesje van der Mo len. Ondertrouwd: Carel Izak Hansen, te 's-Gravenhage en Maria Kool. Overleden: Barend van Ame- rongen, oud 63 jaar, echtgenoot van Adriana de Vaal. - Johannes Hen drik Blankendaal, oud 76 jaar,-echt genoot van Aagje van Bouwens. CASTRICUM. - (Juli). Geboren: Henricus Theodoras Jozeph Maria, z. v. Joseph Johan Ja cob Hendriks en van Maria Joanna Bou. 1 PARIJS, 28 Juli (ANP). Volgens berichten van officieele zijde luiden de rapporten omtrent den Franschen tarweoogst tamelijk gunstig. Het binnenhalen van den oogst en het dorschen hebben een bevredigend verloop. Ten einde de landbouwers tot hoogere prestaties aan te sporen, zijn dorschpremies ingevoerd. De oogst van veevoer-producten, voor al het binnenhalen van het hooi, heeft tengevolge van de droogte in de onbezette gebieden geleden. De droogte heeft ook voor den aardap peloogst eenige nadeelige gevolgen, hoewel door de regenval van- den laatsten tijd de toestand zich schijnt te verbeteren. BANGKOK, 28 Juli (D.N.B.) De voorzitter van het dagelijksch be stuur der Indische onafhankelijk heidsliga, Rasj Behari Bose, heeft zijn landslieden per radio gewaar schuwd voor de gevaren der aanwe zigheid van de Engelsehen in Indië. Hij zei, dat men in Burma heeft gezien, dat de Britten daar alles verwoestten, alvorens voor de Ja panners te wijken. Hetzelfde zal in Indië geschieden, als men het zoover laat komen, dat de Japanners tegen de Engelschen in Indië moeten vechten. De Engelschen zullen Indisch be zit vernietigen en de grootste ellen de over Indië brengen en dit kan men slechts verhinderen, als de In diërs de Engelschen terstond uit het lan4 verdrijven. Bose spoorde tot slot zijn landslie den aan Indië vrij te maken van vreemde invloeden. Ernstig autobusongeluk in Spanje. (D.N.B,)) - In de provincie Barcelona, tusschen Manresa en Sol- sona, is een geheel bezette autobus een helling afgestort, waarbij 36 pas sagiers ten deele ernstig gewond werden. Het ongeluk werd veroor zaakt, doordat de chauffeur wilde uitwijken voor een op den weg taande geit en daardoor van den weg af rfU|&& FOURNITURENBIJSLAG 1 VOOR THUISWERKERS IN DE CONFECTIE-INDUSTRIE. Blijkens een in de Staatscourant van 27 dezer gepubliceerde beschik king heeft het college van rijksbe middelaars wegens de prijsstijging der fournituren in de kïeeding- indlstrie, aan werkgevers in de con- fectie-industrie, die niet zelf aan hun thuiswerkers fournituren verstrek ken of deze verstrekken tegen een hoogeren prijs dan gold op 9 Mei"40, de verplichting opgelegd, aan hun thuiswerkers een bijslag van 2% ct. te betalen voor elke 70 cents afge leverd werk. Indien zij echter aan hun thuiswerkers een verhoogirig van minder dan 2% ct. per 70 cents werk in rekening brengen, kunnen zij volstaan met betaling van de door hen in rekening gebrachte ver hooging. Deze beschikking treedt op 3 Aug. a.s. in werking. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE BAKSTEENINDUSTRIE. Concept-regeling. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Het. college van rijksbemiddelaars is voornemens een landelijke regeling van loonei! en andere arbeidsvoor waarden in de baksteenindustrie vast te stellen. Het concept der re geling ligt tot 3 Augustus 1942 ter visie bij de districtshoofden d^r Ar beidsinspectie en bij het college van rijksbemiddelaars. Bij laatstgenoemd college kunnen tevens bezwaar schriften tegen bedoeld verzoek worden ingediend. HET LEVEN IS DUUR. Ja, landgenoot, wij weten het min stens even goed als U. Het leven is duur, de tijden zijn moeilijk. Maar dat is geen wonder. Er woedt een wereldoorlog, zooals er nog nooit een in de geschiedenis voorkwain, omdat nog nimmer onze beschaving en kuituur bedreigd werden als nu door de duivelsche machten van het bolsjewisme. Daarom is het leven duur. Zoo duur kan het echter niet zijn of U zult toch nog wel een be drag kunnen storten waarmede U ons verzorgingsfonds versterkt. Stort Uwé bijdrage op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds vrijwilligersle gioen Nederland, Koninginriegracht 22 te 's-Gravenhage. PREMIE ONGEVALLENWET 1921. De waarnemend secretaris-gene raal van het departement van socia le zaken heeft de bijdrage over het jaar 1941 vastgesteld op 110 pet. van de voorschotpremie betreffende de ongevallenwet 1921. Er zal dus 10 pet. van de voor 1941 betaalde on gevallenpremie worden bij gevor derd. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE MANDENINDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant van 27 dezer heeft het college van Rijksbe middelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden vast gesteld voor werknemers in de man denindustrie. Als regel zal in tarief worden ge arbeid. Voor bepaalde soorten man den zijn de tarieven vastgesteld. Voor de overige soorten manden moeten de tarieven zoodanig worden bepaald; dat door 70 der werk nemers tenminste 22 per week wordt verdiend. De werkgever is verplicht, telkens na 3 maanden, (voor het eerst na 3 maanden na de inwerkingtreding der regeling) aan het college van Rijks bemiddelaars, opgave te verstrekken van de door hun werknemers ver diende loonen, voor zoover door de werknemers arbeid in tariefloon is verricht, waarvoor in deze regeljng geen tarief is vastgesteld. Indien op tijdloon wordt gewerkt, bedraagt dat uurloon 44 cent. De werknemers zullen zes dagen vacantie per jaar genieten. Verder bevat de regeling nog be palingen betreffende doorbetaling van loon over feestdagen en bij zgn. kort verzuim. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maandag 3 Augustus 1942 valt. VERLOFGANGERS VERTELLEN. Op ons hoofdkwartier ontvangen wjj geregeld bezoeken van, Oost frontstrijders die met verlof zijn en ons vertellen van hun ervaringen aan het Oostfront. Altijd weer komt dan het gesprek op de ontvangst van de pakketten uit het vaderland en telkens weer blijkt hoe dank baar onze strijders in het Oosten zijn voor de zendingen die geregeld door ons fonds verzorgd worden. Landgenoot, er kunnen nimmer genoeg pakketten met sigaren, ta bak, sigaretten, boeken, tijdschrif ten, versnaperingen en nuttige ge bruiksvoorwerpen worden gereed gemaakt en verzonden. Laat ons die dappere kerels toch- bewijzen, dat wij "weten hoe groot de offers zijn die zij brengen. Steunt ons fonds zoo veel U kunt. Stort Uwe bijdrage op girorekening 4 3 210 0 t.n. Ver zorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. '^-GRAVENHAGE, 28 Juli. In aansluiting aan de mededeelingen over de verplichting tot het telen van winterkoolzaad of winterraap- zaad vernemen wij, dat de produc tiecommissarissen voor den akker en weidebouw van deze verplichting in eenige gevallen entheffing kun nen verleenen. Dit betreft in de eerste plaats hen, die op contract koolsoorten, koop- rapen, voeder- of mérgkool voor zaadwinning telen. Mits deze perso nen vóór 10 Augustus a.s. onder overlegging van het contract een aanvrage bij den productiecommis saris indienen, verleent deze hun voor de gecontracteerde oppervlakte ontheffing van de verplichte kool zaad- en raapzaadteelt. In dit geval brengt de productie-commissaris de gecontracteerde oppervlakte dus in mindering. Voor het eventueel restant kan dé productie-commissaris den contract teler eveneens ontheffing verleenen, indien naar zijn oordeel gevaar voor kruisbestuiving met het oog op de bedoelde contractteelt bestaat. Dit geldt echter uitsluitend voor den contractteler zelf en niet voor zijn buren. Aan deze ontheffing in ver^ band met kruisbestuivingsgevaar is de voorwaarde verbonden, dat de contractteler een gelijke oppervlakte met blauwmaanzaad of een ander door den productie-commissaris aan te wijzen oliehoudend zaad beteelï. In de derde plaats wordt onthef fing verleend, indien en voor zoover de verplichting tot het telen van koolzaak of raapzaad, met toestem ming van den productie-commissaris, op een anderen teler is overgedra gen. Deae overdracht is uitsluitend mogelijk binnen het werkgebied van de landbouw-crisis-organisatie. Ook deze ontheffing moet vóór 10 Augus tus a.s. worden aangevraagd. Bi) de aanvrage moet een schriftelijke, ge- dagteekende en onderteekende ver klaring van den overnemer zijn ge voegd, inhoudende, dat hij zich ver plicht een in de verklaring aangege ven oppervlakte grond voor den aanvrager met koolzaad of raapzaad te bebouwen. Deze oppervlakte is de overnemer verplicht met deze ge wassen te betelen, boven de door hem daarmede uit eigen hoofde te betelen oppervlakte. 's-HERTOGENBOSCH, 29* Juli. Een zonderling geval heeft zich gis teren te 's-Hertogenbosch afge speeld. Een tweetal met capes en zwarte hoeden uitgedoste mannen hebben gisteren op verschillende wegen om de stad een particuliere „fietsenvordering" op touw gezet. Zij beweerden politie-ambtenaren te zijn en zijn erin geslaagd, onder het mom van vordering, verschillende fietsers van hun karretje te beroo- ven, die zij vervolgens op een hand wagen wegbrachten. Enkele gedu peerden, die de zaak maar half ver trouwden, wendden zich tot het po litiebureau, waardoor deze laaghar tige zwendel aan den dag kwam. Het is nog niet gelukt deze „vor deraars" op te sporen. Tevens is gebleken, dat op ver schillende plaatsen in de stad lieden op eigen houtje dekens hebben op gevorderd, waarbij zij zich eveneens als politieambtenaren voorsteldên. Ook hierdoor zijn verschillende goedgeloovigen gedupeerd. Men ver moedt dat hier een georganiseerde bende aan het werk is geweest en getracht heeft munt te slaan uit de omstandigheden. De politie heeft thans gewaarschuwd voor deze prak tijken en de bevolking aangeraden, bij eventueele hernieuwde pogingen van den betrokkene een legitimatie bewijs te vorderen. Een diepgaand onderzoek wordt ingesteld, waarbij de burgerij is ge vraagd, elke inlichting, welke ter zake dienende is, onmiddellijk aan den dichtstbijzijnden politiepost door te geven. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. .(D.N.B.) - Britsehe bommenwerpers hebben in den af- geloopen nacht opnieuw het gebied van groot-Hamburg aangevallen, zoo wordt van militaire zijde meege deeld, Door brisant- en brandbom men ontstonden verwoestingen en branden, voornamelijk in woonwij ken. De burgerbevolking leed ver liezen. Volgens de. hier ontvangen berichten werden 26 aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Engelschen iri Egypte trekken op oude stellingen terug. (D.N.B - Reuter heeft gisteravond medege deeld, dat de Britsehe strijdkrachten zich in den Noordelijken sector van het Egyptischen front op de stellin gen hebben teruggetrokken, waarin 2Ü iX .WoenfJ&ta lag®. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Woensdag 29 Juli 1942. STAATSLEENINGEN. Vork. 3>4 Nederland 1941 .100% 4 Nederland 1941 1006/8 4 Nederland 1940 II l00s/s 33VS Nederl. 1938 9V/t 3 Ned.-Indië 1937 88% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .142 Handel Mij. Cert. v. 2.50128 Koloniale Bank .1421/, Ned. Ind. Handelsbank 86 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 155% Calvé Delft Cert. .1261/, Nederl. Ford .301 Lever Bros186 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 334 CULTUUR MAATSCH. H. V. A318 Java Cultuur .154' Ned. Ind. Suiker Unie 195 Verg. Vorstenlanden 88% PETROLEUM. Kon. Petr348 RUBBERS. Amsterd. Rubber .215% DeÜ Bat. Rubber .135 Oostkust 91 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 158 Java-China-Japan ijjn 128% Kon. Ned. Stoomboot 200 Scheepvaart Unie .186 TABAKKEN. Deli Batavia .141 Oude Deli i 173 Senembah1 '8 SPOORWEGEN. Deli Spoor 601/s IndK Spoor 43 1*40 100% 100% 100% 91% 88% 142% 128 124 86% 155 127 303 187 339 324 154 159 88 354 217 134 93 160 129 202 188% 140 Va 177% 147 60% I 43 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2