geslaagd. mulo-examen. Diploma b. murmellius-gymnasium. Toelatingsexamen. op het drietal. zomer-zotternuen. advies-bureau voor gezins- en levens moeilijkheden. vacantieprogramma voor de radio. eerste appelen aan de markt. staatsloterij. egkcJnd aan zee. AGENDA Vereeniging vari-Oud-Leer lingen der Rijkslandbouw- winterschool te Schagen. schermerhorn. heiloo. Smeerolie en veiten voor motorrijtuigen. MARKTBERICHTEN schorsing accijnsheffing op rundvee. Geldkistjes met f 68.000 verdwenen. frincïpieele beslissing. loonregeling in het kaaspakhuisbedrijf. Jarenlang ondrage lijke hoofdpijn. Amsterdamsche Bears ERNSTIG ONGEfAL. Het 3-jarig zoontje van den heer Sch. te Egmond^aan Zee viel Woens dagmiddag van een vrachtauto in de Voorstraat aldaar, waar hij achterop was geklommen en kreeg het ach terwiel over zijn been. Hij werd bij dokter Belonje binnengedragen, waar dokter Berkhout de eerste hulp verleende. Hierna is het ventje dat aan hoofd en beenen verwond was, naar het ziekenhuis alhier ver voerd. t' Gisteren slaagde te Utrecht vpor de acte Fransch M. O. (A) onze stadgenoot, de heer Koos Kraakman De heer A. Braak alhier is te Den' Haag geslaagd voor het examen handteekenen l._o. Voor het tp Den Haag gehouden examen Coupeuse is geslaagd mej. Co5a Blok te Broek op Langendijk. De heer H. Brons te Castricum slaagde aan de machinisterischoól te Amsterdam voor- het eindexamen B. M. Tevens is hij toegelaten tot de 2e klasse van de M. T. S. afd. werk tuigkunde te Amsterdam. Geslaagd zijn gister: C. J. Heij te Den Burg, C. Wagenaaryte Heerhu- gowaard, J. Leguit te Schagen en G. A. Oskam te Callantsoog. Nie mand werd afgewezen. Diploma a. Geslaagd: C. A. de Boer te Alk maar, D. Reijst, A. Modder enC. Dekker te Bergen, M. J. J. Bosker te Slootdorp, A. T. Kadijk en J. J. Wester te Middenmeer, S. Varwijk te Medemblik, M. Peereboom en U. J. Steenblok te Hoorn, J. P. Keuris te Zijpe, J. Veldhuijzen van Zanten en' K. Bruijn te Enkhuizen, S. L. Krijger te Oudesluis en C. W. H. Slort te den Helder. Afgewezen 8 candidaten. Geslaagd zijn: H. C. Albertz, J. Arnoldus, N. A. Baken, J. J. Beeker, A. J. Berman, H. G. Bestevaar, P. C. Blankers, C. M. Blom, F^J. H. Buis kool, J. C. Butter, T. R. P. Bijlsma, A. Dorgelo, W. Eilers, H. F. Fer- werda, J. Groeneveld, J. G. Hübner, T. A. Kaars-Sijpesteyn, M. E. Knook, C. G. Kroes, H. A. v. d. Laan, A. v. 't Laar, K. M. de Lange, C M; van Leyden, F. J. Leysen, A. Luinge, G. J. Ludding, J. W/ Merkelbach, J. E. M. Meijer, M. H. Schenkeveld, M. Visser, P. H. Vooren, C. C. Weber, O. Weyand, A. W. M. Wiarda, C. de Wit en D. M. v. d. Woude. Afgewezen werd één candidaat. De heer H. G. Bender, hulppredi ker te Schagen, komt voor op het drietal voor predikant bij de herv. gein. te Aagtekerke (Walcheren). Het Gulden Vlies brengt a.s. Zon dagavond een vroolijke ontspan ningsavond. Het Lach-Cabaret zal dan n.l. een Cabaret Revue opvoe ren onderden titel: Zomer-Zotter- nijen. Verschillende ook in Alkmaar bekende artisten verleenen hun me dewerking, zobals Roland Wagter, de clown Fantasio, de komiek Jan Ganzebord, Anna Frank met liedjes en schetsen, Nico de Vroede, Bob Bleyehberg en Colines, de jongleur. Het programma biedt een aanéénge- sloten reeks 'van J komische num mers, waarbij ieder zich'zal amusee ren. Het Bureau houdt in Juli nog. één maal spreekuur, n.l. a.s. Vrijdag avond van 7.30-8.30 uur op het Cen traal Bureau voor Maatschappelijk Werk, Langestraat 87boven. Gedurende de maand Augustus wordt geen spreekuur gehouden; voor dringende aangelegenheden kan men zich echter wenden tot den secretaris, Langestraat 87boven, op diens spreekuur v.m. 11-12.15 uur. In het programma „Na gedanen arbeid... muziek en vroolijkheid", dat a.s. Zaterdagmiddag van 14,20- 15.45 uur wordt uitgezonden .„over Hilversum I, komt een cabarétpro- gramma voor getiteld „Zomertijd vacantietijd", waaraan medewerken: Ans Heidendaal, Jeanne Verstraete, Dries Krijn, Gerrit Limper en de melodisten o.l.v. Piet Lustenhouwer. De. muziek voor dit programma, waarvan de tekst is geschreven door Nico Splinter, is voor hpt grootste gèdfeelte .gecomponeerd door den heer Jan van "den Brink, alhier, die als componist van de lichte muze Men laatsten tijd nogal op den voor grond tredt. Woensdagmorgen zijn door den heer J. Stuifbergen te Heiloo, de eerste appelen (Yellow,Transparant) aan de veilin'g aldaar aangevoerd. Kooper werd de heer -Kaas te - N.- Scharwoude. Gister vermeldden wij, dat op no. 10363 een prijs van 20 was geval len. Dit moet zijn no. 10763. Vrijstelling rijwielvordering. - De bewijzen van vrijstelling van rij wielvordering zullen te'Egmond aan Zee worden uitgereikt aan het èteun- bureau van 9-12 u., van 14-17 'uur en 20-21 u., op Vrijdag 31 Juli a.s. Men dient een schriftelijke aanvra ge om vrijstelling mee te brenger volgens officieel model. De vereeniging van oud-leerlin gen "hield Woensdag haar jaarlijk- sche zomervergadering in „café Breed te Wieringerwaard. Voorzit ter was de heer C. Lakeman, die er ^zijn vreugde over uitdrukte, dat zoovélen aan den oproep, van het bestuur gevolg hadden gegeven. Mededeelingen. Het bestuur van den Provincialen Bond heeft, naar aanleiding van een correspondentie met de Ned. Land jeugd, aan deze laatste medegedeeld, dat voor een eventueele toetreding een persoonlijke overtuiging noodig is, wqlke het moeilijk maakt zonder meer een besluit vte i nemen. Het heeft de Ned. Landjeugd geadviseerd bij de leden te informeeren naar deze overtuiging. In verband daar mee, is een ledenlijst afgestaan. Omtrent de .liquidatie van het Station voor Melkonderzoek kunnen nog gee9« nadere mededeelingen worden gedaan. Ook de mededeelingen van de commissies ter bevordering van de controle op aangekochte partijen veevoeder en "kunstmest bleven ach terwege in verband met de geringe hoeveelheden veevoeder en kunst mest welke ter beschikking stqan. De financieele commissie wera bij acclamatie hêrkozen. Prijsuitreiking. Hierop volgde de prijsuitreiking aan den besten leerling,/ eindexamen 1942. Er waren 4 leerlingen, die .een uitmuntend examen aflegden, waarvan twee met een even hoog aantal punten. Dit waren de heeren Hoornsman en Spaan, die ieder een boekwerk mochten ontvangen. Rondvraag. Door den heer Lienesch werd ge ïnformeerd! naar de commissie voor zelfwerkzaamheid. Geadviseerd werd den' heer Meurs te verzoeken een inleiding te willen houden over'de verhoudingen op de boerderijen in Gelderland in verge lijking met die in Noordholland. De heer Lienesch meende, dat de commissie op zich zou kunnen ne men de samenstelling van een rap portje over de meest gewenschte wijze van scheuren met een even- tueèlen lijst van personen, tot wie men zich in de omgeving om advies kan wenden. Hooionderzoek. De heer Visser meende, dat de commissie zich zou kunnen bezig houden met een onderzoek naar de wenschelijkheid van het gebruik van hooiruiters. Verschillende veehou ders hebben er bezwaar tegen deze in gebruik te nemen, terwijl er on der bepaalde omstandigheden toch voordeel aan verbonden is. De heer Lienesch zou hooimon- sters willen nemen, waarvan de voorgeschiedenis zoo goed mogelijk wordt genoteerd en die voor onder zoek naar Wageningen worden op gezonden. Er zullen ten minste een 50 irfenschen noodig zijn, die elk voor zich de kostep van 4 per monster zelf willen dragen. Een subsidie van 50 pet. der kos ten door de vereeniging leek spr. welbesteed geld. Tot dit laatste werd besloten, echter tot een maximum van 200. Het woord werd hierop verleend aan den heer P. Kooyman te Anna- Paulowna, die enkele mededeelingen deed betreffende de excursie naar het proefbedrijf van den N.A.K. in de (jjVieringermeer. Deze proefboerderij is 40 ha groot in twee kavels. Oorspronkelijk is het zandgrond geweest, die is diep ge spit, waarna kleigrond is boven ge- korr^n. Er is een proefgedeélte, dat voor een paar hectare uit een con- troleveld bestaat. Op dit veld staan thans 529 monsters aardappels uit 22 rassen. Elk monster, steeds be staande uit 110 knollen waarvan er 100 worden geplant wil een beeld geven van de resultaten van den oogst 1941. Tevens dient dit contróleveld als controle op de be slissingen der keuringscommissie. Uit den aard der zaak zijn- er om standigheden, die kunnen maken, dat een resultaat, verkregen op het contróleveld, niet steeds de uit spraak der keuringscommissie in het ongelijk behoeft te stellen. Er zijn voorts vlas- en gerstproef velden. Ten einde wat onderricht te geven was er een „ziekenstal", die echter met het oog op besmetting, it ge rooid. Men .vindt voorts contrólevelden met erwten en in het bijzonder met Noord-Hollandsche bruine boonen. Voorts zijn proeven genomen met Mansholttarwe, die verleden jaar sterk onder stuifbrand had geleden. Dit jaar kwam in de partij deze ziekte niet voor, slechts'één enkele aar vertoonde stuifbrand. Overigens bestaat de boerderij uit practjjkvelden. Verschillende pro ducten staan hiér als eerste, tweede en derdë gewas op diepgespit land. Tenslotte mag nog worden geme moreerd de moderne potersbewaar- plaats. De voorzitter dankte den inleider, waarna werd gepatiseerd tot. 1 tftir. Op dat tijdstip vertrök men naar het pftefbedrijf. Aardappelcampagne. - De aard appelcampagne brengt 's mórgens in ons dorp een ongekende drukte. Aan de opscheping in het Swet wor den, behalve de aardappelen van de tuinders hier ter plaatse, groote wa gonvrachten uit Beemster en Scher mer aangevoerd. Deze worden door personeel van de veiling te Broek op Langendijk hier gewogen en ge keurd en in schepen geladen en ver. voerd naar de plaatsen van bestem ming voor de voedselvoorziening. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdhum- mer Mensch, erger je niet (kom.) Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.30 ui, hoofdnummer Een' meisje regeert (rom.) Alle leef tijden. Alkm. 'Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De schijnheilige Florian (hum.) 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Dolores weet wat zij wil (hum.- ro.n, operettefilm). Alle leeftijden. Donderdag 30 Juli. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, dansavond Marie Jeanne van der Veen en Jo Barends. Inlevering heerenfietsen. - Heden avond zullen ten raadhuize van 7 tot 9 uur aan belanghebbenden bewij zen worden uitgereikt voor vrijstel ling van inlevering "van heerenfiet sen. Gemeenschapsavond V.V.V. Voor een groot aantal belangstel lenden vond Woensdagavond in de muzieknis de tweede gemëenschaps- avond plaats. Behalve St. Caecilia en DOVES, die ook de vorige maal hun medewerking verleenden, waren er nu nog het herv.' kerkkoor o.l.v. den heer Blaauw en 'de schoolvereen. „E.W.W.", die ieder op hun wijze een gedeelte van het uitgebreide pro gramma verzorgden. De koorzang klonk zeer goed in de nis, er werd muzikaal en met voordracht gezon gen. „Lentezang" was uitstekend. Voor',,An die schonen blauen Donau" leek ons de bezetting hoewel de grondtoon voldoende was iets te klein. „E.W.W." bezit jeugdige talen ten zoowel op tooneel- als muzikaal gebied en heeft de bezoekers zeker geamuseerd, al w'as het bij het or kest te bemerken, dat het vacantie was. „DOVES" heeft, behalve en kele herhalingen van de vorige maal, oefeningen aan de ringen ge geven, welke veel succes oogstten. Met een pittigen marsch besloot St. Caecilia, dat in hët begin van den avond zich ook had,doen hooren, on geveer kwart voor elf, dezen ge- avond. F. Schmidt, gë^p, echtgen. van W. J. E. van den Berg, zondqjr bêroep, van Groenelaantje 14a naar Amsterdam. C. M. A. de Moes, R.K., dienstbode, van Tuinstraat 36 naar Beverwijk. M. Zweedijk, N.H., zonder beroep, en echtgenoote, van Maclaine Pontstraat 10 naar Zeist. K. Visser, OBisCl., auto monteur, van van der Kaaijstraat 5a n. Egmond aan Zee. M. Kok, N.H., techn. gem. gasfabriek, van Bisschop Bottemannestraat 43 naar Amsterdam. F. R. van Rosevelt, geen, vertegen woordiger, en echtgen., van Lindenlaan 103 naar Oudorp. N. Schouten, R.K., acquisiteur, en echtgen., van Landstraat 69 naar Heiloo. J. L. M, Huiberts, R.K., ass. bem. Gew. Ar. bur., van Ly ceumstraat 21 naar Schagen. G. Kos- sen, R.K., dienstbode, van Oudegracht J86 naar St. Maarten. J. S. Korver, R.K., distr. chef APC, en gezin, van Huigbrouwerstraat 10a naar Oudorp. N. Denneman, N.H., koopman in 2e hands goederen, en gezin, van Hekel- straat 8 naar Den Helder. S. Bakker, R.K., koopman In 2e hands kleeding, van Hekelstraat 8 naar Den Helder. L, Kramer, S.G., dienstbode, van Gees tersingel 4 naar Urk. J. C. van de Laar, N.H., wed. van J. Slomp, zonder beroep, van Koningsweg 24a naar Hei loo. G. H. Breman, N.H., echtgen. van J. C. Groot, zonder beroep, van Kruis- laan 14 naar Veere. H. G. Melchior, geen, zonder beroep, van Van der Meij- straat 4 naar Barsingerhorn. C. Schuit, R.K., dienstbode, van Uiten- boschstraat 5 naar Wognum. J. F. G. Herlé, geen. mach. bankwerker, van Wildemanstraat 5 naaf Heiloo. N. Meijering, R.K., wed. van J. van Baar, van Tulpstraat 18a naar Bergen. M. Winder, R.K., dienstbode, van Steijn- straat 92 nSar Heiloo. Omzet aardbeien. - Aan de vei ling „St. Willibrordus" zijn dit jaar circa 90.000 kg aardbeien verkocht voor 0.35 per kg. Een betrekkelijk klein kwantum,/doch men bedenke, dat het begin van het seizoen dui zenden sloffen uit de hand zijn ver kocht. Later is die verkoop verbo den. CASTRICUM. Inlevering van rijwielen. - Zij die meenen in aanmerking te komen voor vrijstelling yan vordering van heerenrijwielen moeten zich daarvoor vervoegen aan de secretarie der ge meente (ingang politiebureau) tot het afhalen van een aanvrage. Ver dere inlichtingen, ook voor hen wier .rijwiel in een andere gemeente is gevorderd, wofden ter secretarie verleend. URSEM. Rivierpolitie. - Naar wij verne men zal met ingang van 1 Aug. in deze gemeente een post van de ri vierpolitie gestationneerd wofden. Zij zal bestaan uit-3 man. Uitbreidingsplan. - Het uitbrei dingsplan in deze gemeente is in een dusdanig stadium gekomen dat erstdaags met den bouw van de 24 voningen voor de Heldersche vluch telingen een aanvang gemaakt kan worden. Ook met den wegenaanleg zal worden begonnen nu de werk zaamheden die verband houden met rioleering en electriciteit zoo goed als beëindigd kunnen worden -be schouwd. Van de 600.000 steenen die aangevoerd zullen worden voor we gen en huizen, is reeds het grootste gedeelte ter plaatse. Ook het be- noodigde hout en de dakpannen zijn reeds hier. INGEZONDEN STUKKEN. INGEKOMEN PERSONEN. W. Lourens, D.G., zonder beroep, Laali 69, van Hoorn. J. D. van Bek- kum, geen, kantoorbediende, en gezin. Ranonkelstraat 34, van Amsterdam. H. J. Blei, geen, chauffeur, K. van Veerstraat 30, van Castricum. C, Beekma, R.K., reiziger, en gezin, Ra nonkelstraat 5, van St." Maarten. A. Wever, G.K., los arbeider, Kennemer- singel 17,- van Langedijk. T. G. B. Koopman, R.K., Kennemersingel .16, van Katwijk. J. J. Broeder, geen, zonder beroep, Roemer Visscherstraat 8, van Arasterdam. G.rde Vries, geen, tim merman, en gezin, Langestraat 88a, van Amsterdam. M. M. van Dijk, G.K., wed. van R. Biersteker, zonder beroep, Ritsevoort' 25a, van Warmenhuizen. C. H. Vogelpoel, N.H., werkmeester, en gezin, Kruseman van Eltenweg 10, van Haarlem. C. Dijkman, geen, contro leur CCCD, Oudegracht 55, van Amster dam. M. H. Boxem, N.H., confectie arbeidster, Westerweg 350, van Enschede, R. Frankot, HAZEA, bankwerker lasscher, Ranonkelstraat 15, van Den Helder. C. G. Smit,. R.K., dienstbode, van Everdingenstraat 18, van Heerhugo- waard. A. R. Rensmaag, N.H., los werkman, Groot Nieuwland 32, van Centr. Bev. Register. L. G. M. Scha kers, Rem., violist, en echtgen., Oude gracht 15'8a, van 's-Gravenhage. A Mooij, N.H., dienstbode, Fnidsen 82, van Castricum. A. Molenaar,» R.K., dienstbode, Laat 179, van Harenkarspel. K. Groot, N.H., hulshoudster, Vis- 'scherslaantje 19, van Zijpe. S. Verver, R.K., wasschèrijbediende, eh echtgen., Nieuwpcortssteeg 2, van Limmen. F. L. C. Brandon, R.K., ambten. VVO, Pa ternosterstraat 5b, van Tilburg. V. A. denOuden, D.G., hulshoudster, Stuartstraat 76, van Amsterdam. M. A. E. Amsterdam, Rem., echtgen. van B. Loer, zonder beroep, Laat 227a, van Rotterdam. P. Henke, HEvL., bank werker, en gezin, Andoornstraat-10, van Den Helder. M. C. Stam, R.K., dienst bode, van der Kaaijstraat 1, van Hilver sum. Ch. E. Koppen, N.H., hulp in de huish., Stationsweg 106, van Obdam. A. C. Poelman, R.K., dienstbode, Uiten- boschstraat 87, van 's-Gravenhage. VERTROKKEN PERSONEN. C. C. van de Winkel, R.K., kokkin, van Verdronkenoord 94 naar Rotterdam. E. Koenen, N.H., huisschilder, en ge zin, van Metiusgracht 5 naar Harlingen. M. A. Qieling, R.K., dienstbode, van Westerweg 28C naar Obdam. C. A. Brugman, R.K., dienstbode, van-Wester ly olkstraat 14 seas' Egraond-BinnaB- Bergen, 29 Juli 1942. Geachte Redactie, Gaarne zag il#het volgende opge nomen in uw veel gelezen dagblad, waarvoor ik u bij voorbaat mijn dank betuig. Dat er nog steeds menschen zijn. die blijk geven van weinig inschik kelijkheid jegens anderen, blijkt uit wat ik dezer dagen heb medege maakt op een boottochtje van Zwol le naar Amsterdam. Zooals bekend, wordt er door vakantiegangers in zop'n sterke mate gebruik gemaakt van dit vervoermiddel, dat deze booten altijd overvol zijn. Zoo ook in het hier door bij bedoelde 'geval. Ik had plaats genomen op het bo vendek en zat in de nabijheid van een heer en een dame van naar schatting ong. 45 jaar, die, te oor- deelen naar hun bagage, zeker op hun vacantietochtje waren of hier van terugkeerden. Deze bepakking werd demonstratief op een* zitbank neergelegd, ofschoon de hofmeester juist vriendelijk had verzocht de niet terstond noodige bagage te de- oneeren in een 'daarvoor aangewe zen bergplaats, opdat ieder ruimte zou verkrijgen. Het echtpaar had blijkbaar geen lust om aan zijn ta fel medepassagiers te laten aanzit ten en trachtte daarom de nog open gebleven plaatsen te vullen met kof fers en tasschen. Het ergste komt echter nog. dame, schijnbaar een hartstochte' ke lezeres, vond het prettiger op het achterdek te zitten en verzocht daarom haar man, de door haar tot nu toe bezette plaats vrij te houden totdat het haar zou believen terug te keeren. Zij legden aldus beslag op twee plaatsen, terwijl men in dezen tijd van overvolle vervoermiddelen eigenlijk geen plaats bezet mag houden. Manlief moest véle keeren zeg gen: „Pardon mijnheer" of „Pardon juffrouw, deze plaats is bezet". Daar een ieder echter naaf een plaats moest zoeken en het mij en- andere reizigers danig verveelde, dat door iemand zoo weinig gevoel van naas tenliefde werd betoond, ben ik er toe overgegaan qm bedoelde reizi gers te wijzen op hun verkeerde ge dragslijn. Zij waren natuurlijk zeer verontwaardigd en zetten een ge zicht alsof ze wilden zeggen: „Waar bemoeit U zich mede?" of „We heb ben toch ook betaald". In ieder ge val bereikte ik er dit mede, dat de Dame (met een hoofdletter) naar haar oorspronkelijke plaats terug keerde, die 2oo trouw door haar eega was vrijgehouden. Nog was het niet mooi genoeg ge weest. Aangekomen in Kampen, voegden zich nog meer vacantie- gangers bij ons en werd aan meer- bedoelde passagiers beleefd verzocht hun bagage te willen wegnemen van de bank, opdat men op de plaatsen kon gaan zitten. Dacht U, lezers, dat zö aan dit verzoek voldeden? Geen sprake van, het zoojuist gegeven les je in educatie was dus voor niets gegeven. De hofmeester moest er aan te pas komen en toen de nieuw- aangekomenen dan toch aan het langste eind hadden getrokken en hun plaatsje hadden veroverd, zaten de egoisten te kniesooren en geen woord kwam meer over him lippen zuur en strak was hun vaeantiege- zicht. „Heerlijk, die vacantie toch. Al leen moest ik de eenige zijn, die va- fcantie kreeg", waren zeer zëker hun gedachten. H. Joh. Fillet, Jan Olden- burglaan 1, Bergen. Inzender schildert hier wel een staaltje van geringe inschikkelijkheid en wellevendheid van passagiers tegenover medereizigers. Zij hebben blijkbaar nog geen nota genomen van de verzoeken en vermaningen door de Ned. Spoorwegen per ad vertentie in de bladen gedaan. Der gelijke reizigers deden beter om maar niet met vacantie te gaan, al thans niet in dezen tijd, nu de open bare vervoermiddelen overvol zijn en op lederen reiziger de plicht rust om zooveel mogelijk mee te werken dat het overbelaste verkeer zoo goed verloopt als het nog kan. (Red.) 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Met ingang van 1 Augustus 1942 zal blijkens een dezer dagen in de Staatscd^rant af te kondigen be- sghikking van den Secretaris- Géneraal van het Département van Handel, Nijverheid en Scheepvaart het koopen en in ontvangst nemen en het verkoopen en afleveren van smeeroliën en -vetten, bestemd voor verbruik in motorrijtuigen voor wegverkeer (met uitzondering van het verkeer per rail) uitsluitend zijn toegestaan onder afgifte van geldige, distributiebescheiden. De rijksverkeersinspectie zal daartoe aan de verbruikers aanvraagformulie ren zenden. De verbruikers behooren deze formulieren ingevuld en ondertee kend aan de rijksverkeersinspectie terug zenden. Vervolgens ontvangen zij de rijksverkeersinspectie machti gingen, waarop zij bij den plaatselijken distributiedienst, gedurende de maand, waarin de machtiging is afgegeven, bonnen kunnen verkrijgen, die op het koopen van smeeroliën en -vetten récht geven. Hierbij worden de verbruikers onderscheiden naar de omstandigheid, of zij al dan niet zelf de afgewerkte olie regenereeren. Verbruikers, die niet zelf regenereeren, ontvangen van de rijksverkeersinspectie roode machtigin gen. De distributiediensten zullen tegen déze roode machtigingen ook roode bonnen afgeven, verbruikers, die zelf regenereeren, ontvangen van de rijks verkeersinspectie blauwe machtigingen en van den dfttributiedienst blauwe bonnen. Bij de afgifte van de blauwe machtigingen, houdt de rijksinspecteur van het verkeer rekening met de om standigheid, dat de verbruiker zelf rege nereert door den betrokkene 20 procent op zijn hoeveelheid te korten. Verbruikers, die niet zelf regeneree ren en die dus roode machtigingen en pen ontvangen, zijn verplicht bij vèrversching van het carter de afge werkte olie aan den leverancier af te staan. "oowel de roode als de blauwe bon nen worden uitgegeven in coupures van eenr halve eenheid, 5 eenheden en 25 eënhaden. Een eenheid^ smeermiddelen bedraagt een liter smeerolie of een kg smeervet. De bonnen, die gedurende de maanden Augustus tot en met Oc- tooer worden uitgegeven, zijn voorzien met den opdruk „Periode A5 en zijn tot en met 31 December 1942 geldig. De handelaren dienen de volle hoe veelheid, die op de bonnen verkrijg baar is gesteld, af te. leveren en mogen dus geen korting toepassen. Met ingang van 1 November 1942 zul len met „Periode B" gemerkte bonnen worden uitgegeven, die tot en met 30 Juni 1943 geldig zijn. WARMENHUIZEN, 29 Juli 1942. 69600 ■kg Schotsche muizen 5.60; Kleine 3.50; 650 kg Roode kool 6; 450 bos Peen 6; 1000 kg Rabarber 4. NOORDSCHARWOUDE, 30 JuU 1942. (Noordermarktbond). 186000 kg Aardap pelen: Schotsch; muizen 5.60; Blauwe Eigenheimers f 5.60; Kleine 3.50; 205 Koffifcommiwi JUeBÉ fc 's-GRAVENHAGE, 29 JuU. Bij besluit van de secretaris-generaal van het departement van financien is bepaald, dat de heffing van den accijns op geslacht wordend ruhd- vee tijdelijk woidt geschorst. a Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf had de chauffeur van een Amsterdamsche expeditiefirma zijn vrachtauto even onbeheerd achter gelaten voor een perceel op de Prinsengracht te Amsterdam. Het contactsleuteltje had hij in zijn auto laten zitten. Toen hij terug kwam bleek de vrachtauto verdwenen te zijn. In den auto, die een blauwe kleur heeft, waren vele pakken ge borgen, die in de stad bezorgd moes ten worden en voorts twee trom mels, inhoudende 68.000, n.l. 8000 zilverbons van 2-50 en 48.000 van 1, alsmede verscheidene trommels met films. Het geld kwam van bui ten de stad en was bestemd voor een Amsterdamsche bank. De auto b later leeg in Amster dam teruggevonden, maar de dief en de inhoud van den wagen zijn nog niet 'achterhaald. op Te hooge prijzen verkoopingen. AMSTERDAM, 29 JuU 1942. Een gerechtsdeurwaarder te Utrecht is door den Inspecteur voor de Prijs- •beheersching te Amsterdam tot een geringe boete van principieel karak ter veroordeeld, omdat hij bij een executoriale verkooping een naai machine tegen te hoogen prijs had geveild. Een beroep van den deur waarder op het Wetboek van Bur gerlijke Regtsvofdering, dat voor schrijft, dat bij dergelijke verkoo pingen de goederen aan den meest biedende bij opbod moeten worden verkocht, werd door den Inspecteur verworpen, aangezien de werking van dit voorschrift geacht moet wor den te zijn ingeperkt door de latere prij svoorschrif ten. Een veilingmeester te Haarlem, die een rijwiel te duur had ver kocht, werd veroordeeld tot een Uchte boete. De feiten hadden plaats gehad voor de inwerkingtreding van de Prij zenbeschikking Gebruikte Goe deren, onlangs afgekondigd. Na de inwerkingtreding van deze beschik king zal het te minder toelaatbaar zijn, dat op veüingen ,te hooge prij zen worden gemaakt. Tegen deur waarders en veUingmeesters zal dan oftk niet meer worden volstaan met het opleggen van principieele straf fen, doch voortaan zullen strengere straffen worden opgelegd." Ook de koopers en inbrengers op veilingen steUen zich aan straffen bloot, indien overtredingen van prijsvoorschrif ten plaats vinden. 's-GRAVENHAGE, 29 JuU. Het coUege het rijksbemiddelaars is 'voornemens een régeling van loo nen en andere arbeidsvoorwaarden in het kaaspakhuilbedrijf vast te stellen. De concept-regeling Ugt tot 8 -Augustus 1942 ter visie bij de dis trictshoofden der arbeidsinspectie en bij het college van rijksbemidde laars. Bij laatstgenoemd college kunnen tevéns bezwaarschriften te gen bedoeld verzoek worden inge ijjpud. Thans weer plezier in het werk. Mevrouw M. G. te W. schrift, dd. 18-7- 40: „]Tien jaar lang kwelde mij ondra gelijke hoofdpijn. Nadat,'ik evenwel een kuur metOvaal- cjes heb gevolgd, zijn de pijnen geheel verdwenen. Nu doe ik weer met plezier mijn werk." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpij n helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trim ral Agentuur, Nassiukade 373, Amsterdam MOET IK OOK? „Neen, U moet niet, maar fUn- ke kerels, melden zich aan". Eoo staat het op het nieuwe affiche van ons legioen. Het laat aan .duideUjk- heid niets te wenschen. over. Het spreekt vanzelf, dat in ons legioen geeij, plaats is voor slappelingen en lafaards. In ons legioen, dat strijdt tegen het duivelsche bolsjewisme is uitsluitend plaats voor flinke kqrels, die hun volk en land zoo üéf heb ben dat zij bereid zijn, als het moet, het hoogste offer te brengen» Moet ik ook? Neen landgenoot, U moet niet, maar indien gij be grijpt waarom het gaat, indien gij den moed hebt een strijd op leven en dood te aanvaarden tegen de machten der duisternis die onze be schaving en cultuur bedreigen, meldt U dan aan bij tiet VrijwilU- gerslegioen „Nedeiland", Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. EEN GUNSTIGE REGELING VOOR LANDBOUWERS. Werk door anderen laten verrichten en nog geld toe. s-GRAVENHAGE, 30 JuU. Een bijzonder gunstige regeling is thans voor de landbouwers in de provin cies Utrecht en Noord- en Zuid-Hol land tot stand gekomen. Vele landbouwers beschikken er over grasland, dat, na gescheurd te zijn, zich uitstekend leent voor aardap- pelverbouw. Het ontbreekt hun zeker niet aan goeden wil, maar wel aan paarden, werktuigen en erva ring, noodzakelijk bij het scheuren. Het bureau Aardappelverbouw, Cronjestraat 9 te Arnhem, biedt thans de behulpzame hand. De land bouwers kunnen, indien "zij den wensch daartoe te kennen geven, het geheele werk door dit bureau doen verrichten. De exploitatie, het scheuren, het verplegen, het oog sten, kortom het geheele proces. De landbouwers zelf hebben daarbij niet'de minste kosten. Zij krijgen integendeel nog geld toe, want voor het beschikbaar stellen van den grond ontvangen zij een vergoeding van 500 per H.A. met inbegrip van de scheurpremie. Voor zeer goede kleigronden bedraagt de ver goeding zelfs 600 per HA. Ongetwijfeld zullen vele landbou wers van deze gunstige gelegenheid, die voor hen tot 2fy Augustus a.s. open staa't, willen profiteeren Wie na 20 Augustus komt, krijgt onher roepelijk geen kans. Doodeluk ongeluk. - Dinsdags middag is onder Steenbergen het vier-jarig dochtertje van H. de Jong onder een uitwijkenden wagen te- "recht gekomen. Het kind kréég «een der wielen over het lichaam en was op slag dood. Drieling geboren te Ainsten- rade. - Het echtpaar G. Wietherink— Waanders 'uit Amstenrade wem gis teren verblijd met de geboorte van een drieling. De kinderen werden geboren in de vroedvrouwenschool te Heerlerbaan. Het zijn allen meis jes en tevens de eerste kinderen. Moeder en kinderen maken het goed. De vader werkt op staatsmijn Hendrik te Rumpen. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 30 Juli 1942. STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3)4 Nederland 1941 .lOO'/s 4 Nederland 1941 lOOs/s 4 Nederland 1940 II100% 3—3»/, Nederi. 1938 973/., 3 Ned.-lndië 1937 88»/< BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 1427/g Handel Mij. Cert, v, 2.50 .128»/, Koloniale Bank .126Vj Ned. Ind. Handelsbank 88i/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1551/. Calvé Delft Cert. ,128 Nederi. Ford .305 Lever Bros188 Phil. GloejJ. Gem. Bezit 340 CULTUUR MAATSCH. H. V. A324 Java Cultuur 1551/, Ned. Ind. Suiker Unie 159 Verg. Vqrstenlanden 88'/, PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amstërd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 161 Java-China-Japan Üjn 132»/, Kon. Ned. Stoomboot 203»/, Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor ,354 .216 135'/4 91 .1891/, 1401/, 1781/, 117 60'/, 431/2 lu.40 IOOV2 •100'/, 1005/, 97 881/, 143 129 127 881/, 1561/, 1281/, 310 1901/, 345 327-5 156 160 91 360 218 135 161.2 133 203 191-2 142'/» 179 147.52 62 45 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Aljrmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland. B. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. - Sport: J. Werkman, Alkmaar, -

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2