«ALAND'S PRENTENBOEK Succesvolle Westfriezendag. DE VUURRODE ■SCHOENTJES. MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE TENTOONSTELLING „STAD EN LAND" IN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM. 17e jaarlijksche bijeenkomst in Koog aan de Zaan, FEWIXETOM R ADWPROGRAMMA De nieuwe competitie- indeeling. In*-de Suasso-kamers een toonbeeld van oud-vader- landsch ambacht. Een aantal journalisten heeft Dins dag IX onder de deskundige leiding van de heeren D. C. Roëll en W. Sandberg, resp. directeur en conser vator van het Stedelijk Museum te Amsterdam, een rondgang gemaakt door de tentoonstelling „Stad en Land", die, gelijk de heer Sandberg opmerkte, niet alleen gezien kpn wor den als Pfeerlands Prentenboek, maar ook als een opwekking tot eiken Nederlander om verantwoordelijk te zijn voor de rijkdommen en de schoonheden van de Nederlandsche steden en het Nederlandsche land schap. Alvorens de tentoonstellingszalen te betreden, deden de deelnemers een wandeling door de zgn. „Suasso- vertrekken", die, tengevolge van den hoogen toegangsprijs fis. 1) tot he den bij het publiek weinig bekend heid genoten; hierin zal thans ver andering komen, want bij rechter lijke uitspraak is bepaald, dat voor de bezichtiging niet meer dan tien cents geheven behoeft te worden. In deze ruime kamers, met hooge plafonds, krijgt men een suggestief beeld van de inrichting der patri ciërshuizen in vroegere eeuwen. Prachtige meubelpn, die den tarid des tijds schitterend hebben weer staan en de belofte geven dit nog zeer lang te zullen doen, bewijzen opnieuw hoe hoog het (sehrijnwer- kersambacht in eere. stond bij onze voorouders, die zich in dit wonder- schoone vak, dat één' der waardevol ste factoren was voor een rustig, ge lukkig en saamhoorig gezinsleven, onvolprezen kunstenaarsbetoonden en zulks met een vindingrijkheid, die meermalen bewonderende ver bazing ontlokt..Zoo staat in een der kamers een vernuftig uitgedachte bibliotheekladder, waarvan de spor ten met een enkelen handgreep in de stijlen verdwijnen kunnen en die zoodoende weinig, en zekér geen ontsierende, plaats inneemt. Nog veel zou over deze produc ten van een nobel -oud-vaderlandsch ambacht te vertellen zijn? doch plaatsruimte gebiedt helaas' tot be perking. De beteekenis der tentoon stelling „Stad en Land". De dichter Potgieter heeft eens gezongen j,Holland, al wat gij zijt, is der Vaderen werk", en zoo ooit deze eerlijke en bezielendevader lander gelijk had, had hij het hier. De tentoonstelling „Stad en Land" geeft dit werk „der Vaderen" te zien in zijn honderden schakeerin gen. In zijn schoonheid en zijn lee- lijkheid, in zijn groei en in zijn te- ijagval. Men zou kunnen spreken van een staalkaart van tegenstellin gen. Hier wordt geleerd hoe het wèl en hoe het'hièt moet. Het is begrijpelijk, dat van deze tentoonstelling, die; ook organisato risch den grootstén lof verdient, ten sterk opvoedende kracht kan uit gaan, en dat het daarom toe te jui chen zou zijn, wanneer de school jeugd in de gelegenheid gesteld werd haar, en het liefct bij herha ling, te bezoeken. Het Hollandsche stads- en landschapskarakter. Holland is karakteristiek door zijn wind, zijn wolken en zijn water. Deze drie élementen, die ook in onze schilderkunst en literatuur hun dwingende weerspiegeling ge vonden hebben, .worden in groote fotografische afbeeldingen weerge geven. Maar met deze drie is het Hollandsche stads- en landschaps beeld niet afgebakend. Daar zijn ook nog de haringkar, het draaiorgel en de heimachine, zonder welke ons land door den loop der tijden heen ondenkbaar^ geworden is. J Niet het doorloopend steken van de loftrompet. Op „Stad en Land" worden tal van belangrijke vraagstukken het publiek onder de oogen gebracht: landwinning, duinafgraving, ontbos- sehihg, ontginningL stedebouw, eischen van licht enjjuoht, Als door een reusachtige caleidoscoop, waar in telkens weer een 'nieuw beeld voor de lens komt, zonder dat noch tans het contact met het vorige .ge heel verloren gaat, aanschouwt men het werk onzer vaderen. Het is en dit is 'mede een der aantrekkelijk heden dezer tentoonstelling niet een doorloopend steken van de lof;^ trompet. Veeleer is het tegendeel waar. Deze tentoonstelling is er ook één van gezonde en opbouwende kritiek. Zij toont de verkeerde we gen, die men eenmaal insloeg en de goede, die ingeslageu moeten wor den. Boven dep ingang Can menige zaal kan het -devies gezet worden: „Niet zóó, maar zóó-" In een uur wandelt men door Holland, doch het is heter De vele zalen (als wij goed geteld hebben, zijn het er' 26!), waar deze tentoonstellirvg uit bestaat, vormen tezamen Holland! In een uur/ kan men heel Holland bezoeken, doch het is beter wanneer men er wat langer den tijd voorneemt. Wij merkten reeds op, dat „Stad en Land],' voortreffelijk georgani seerd is. 'Alles is gescheiden gehou den en.logisbh ingedeeld* Rommelig en vermoeiend, zooals vaak- elders het geval was, is deze tentoonstelling zeker niet. Elke zaal biedt den be zoeker eèn afgerond geheel. In de eene zaal krijgt Jan Luykens be roemde versregel „Het' leven zucht naar licht en lucht" een klemmende demonstratie en in een andere Ziet men aanschouwelijk voorgesteld hoe bij het winnen van nieuwe cultuur gronden „niet komt tot iet", zonder echter dat „iet" zichzelf dan niet meer kent, zooals het in den volks mond heet. Een kind verder kan men aanschouwen hoe de winning van grondstoffen diep iïi het land schap ingrijpt en in een vierde zaal wordt het rijmpje aan de wand „Re-., came kan sojps beschame(n)" op on dubbelzinnige wijze geïllustreerd. De eischen van verkeer, woning bouw, gezondheid alles met als uitgangspunt het welzijn van het volk en niet de bevoordeeling van den enkeling hebben in uitmun tende afbeeldingen en maquettes, die niet nalaten een onvergetelijken in druk te maken, een tastbaren vorm gevonden. En zoo kan men doorgaan. De belangwekkende rondgang, die alle deelnemers ten hoogste op prijs stelden, werd besloten met een ge- .meenschappelijken lunch eri een boottocht door Amsterdam. De 17e Westfriezendag, gisteren te Koog aan de Zaan gehouden, had een alleszins goeden inzet: een zon nige dag en een groote opkomst, zoodat de groote zaal van „De Waakzaamheid" tot in de uiterste hoeken was bezet. Wat dit laatste betreft kan dus het experiment om er eens op uit te trekken bulten de grenzen van het eigenlijke West- friesche land volkomen geslaagd heeten. De dag werd ingezet met een openingswoord van den voorzitter van het Historisch Genootschap „Oud West-Friesland", den heer G. Nobel van Lutjewinkel, die in het bijzonder verwelkomde de ver tegenwoordigers van de gemeenten Koog en Zaandijk, van dr Zaanlandsche Oud heidkamer, het Molenmuseum en het Pink, benevens den heer Evert Smit, die zoo uitstekend heeft medegewerkt aan de voorbereiding van deze samen komst. Het Genootschap heeft thins, 17 jaar met goed gevolg en onder toenemende belangstelling zijn doel'nagestreefd en er kanmet voldoening op worden teruggezien; vooral ook de uitgifte van den jaarlijkschen bundel heeft een groote rol gespeeld tot verbreiding van de ken nis der, historie en instandhouding van datgene, dat bewaard diept te blijven. Spr. besloot met als zijn overtuiging uit te spreken, dat men nog veel zal kunnen doen ten goede van West- Friesland en andere deelen van Hollands Noorderkwartier. Moge het komende jaar daarvan getuigenis geven! De strijd tegen het water. 242. Zelf hield hij de geschilderde doek met de geschilderde oogjes vast en holde voor Anneke uit. Anneke hem -achterna. Jacob snuffelde met z'n neus langs de grond. WITW ASSCHERIJ-INDU SXRIE. Vaststelling van de loonen. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Blij kens de Staatscourant van 29 dezer heeft het college van rijksbemidde laars een regeling van loonen in,de witwasscherij-industrie vastgesteld. Bij deze regeling in Nederland in twee loongebieden ingedeeld. Het eerste gebied omvat (Ie provincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht, het tweede de overige provincies. De weekloonen voor volwaardige mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder (gehuwden van 21 jaar en ouder) bedragen in het eerste ge bied 28.71, iri het tweede gebied 26.10. Voor strijksters Vhn 22 jaar en ouder bedraagt het wèekloon in het eerste gebied 13.75 en in het twee de gebied ,f 12.50, voor andere vrou welijke werknemers in het eerste gebied 13.20, in het' tweede gebied 12. Ook voor jeugdigewerknemérs zijn de weekloonen vastgesteld. De regeling treedt in 'werking- met ingang van de loonweek, -aarin Maandag 10 Augustus 1942 valt. Als Intermezzo werd het woord ge vraagd door mr. A. F. Kamp, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap, die mede werking verzocht voor een onderzoek in hoeverte de strijd tegen het water in ons land zijn uitdrukking in den loop der eeuwen heeft gevonden in de literatuur, niet .Ileen wat betreft het dijkbeheer, doch zich ook uitstrekkende tot lof dichten op de tot standkoming van nieuwe polders, klaagzangen over wa tersnood, enz. In verband met de uit gestrektheid van het terrein zou spreker zich hierbij alleen willen bepalen tot de poëzie. Wie hiertoe zijn medewerking zou willen verleenen kan zich schrifte lijk wenden tot mr. A. F. Kamp, p/a Hoogheemraadschap te Alkmaar. Het Genootschap groeit. Door den secretaris, den heer- Th. P. H. Wortel te Alkmaar, werd een uit voerig jaarverslag uitgebracht, waarin in de eerste plaats werd gewezen op den groei van het Genootschap. Het aan tal beschermers kwam van 9 op 10; dat der leden steeg van 467 op 534. Medegedeeld werd, dat wegens de te hooge kosten het drukken der bekroon de tooneelstukken geen doorgang kon vinden, zoodat is besloten, deze gelei delijk in den bundel op te -nemen en dan tevens daarvan een aantal over drukken te laten maken. Het in de vorige jaarvergadering door het mede-lid, den heer Portel ter tafel gebrachte voorstel om te komen tot een uitgave betreffende de geschiedenis van West- Friesland A (eventueel Noord-Holland boven het IJ) en wel In den vorm van een weten schappelijk werk en/of een werk voor den belangstellenden leek en voor het onderwijs, yoïmde bij het bestuur een punt van ernstige bespreking. In het leven is geroepen een commissie, welke deze zaak zal onderzoeken. Getracht zal worden te komen tot uitgave van een geïllustreerd maandblad voor Noord- Holland boven het IJ, gewijd aan de geschiedenis van dat gebied. De voor bereiding van een dergelijke uitgave is het doel dezer voorloopige commissie, die met nadere plannen hoopt te ver schijnen, zoodra het oogenblik daartoe geschikt zal zijn. Een belangrijke onderneming, welke met flinken financieelen steun van het Genootschap is geschied, vormde het archeologisch onderzoek naar de z.g. Vikinggraven b(J Wervershoof, ondef leiding van prof. dr. A. E. van Giffen. Door dit onderzoek is in ieder geval komen vast te staan, dat daar geen Noormannen een laatste rustplaats hebben gevonden. Er zijn wel graven ontdekt, maar uit een veel ouder, vóór- Christelijk tijdperk. In de onderzochte heuvels zijn z.g. kringgreppels blootge legd en binnen de ringen daarvan zijn eenige resten", van geraamten gevonden, evenwel tonder een enkele bijgave; slechts 'n karig kraaltje vormt het eenig-opgedolven museumstuk. T.z.t. zal door prof. van Giffen een uitgewerkt verslag-van zijn bevindingen aan het Genootschap worden toegezonden. De molens in West-Friesland blijven zorgenkinderen. Van dien te Benningbroek zijn onlangs de roeden afgenomen. Plannen voor restauratie lagen gereed, benevens een subsidie regeling, die zoodanig was, dat de eige naar in de totale kosten tun bedrage van 4500 zelf 1250 zou bijdragen. Helaas is men niet tot overeenstemming kunnen geraken en zoo staat de molen nu onttakeld, zonder wieken. Blijder nieuws, kan worden gemeld betreffende den molen van De Moei te Wervershoof: die is wat men noemt „verbusseld" en draait thans tot aller genoegen. De zorg voor het landschaps- schoon behield de volle aandacht van het Ge nootschap. Zij gaf het bestuur een adres in de pen, gericht aan de Directie van de Zuiderzeewerken, met het verzoek op de hoogte te worden gebracht van de plannen ten aanzien van West-Friesland, in verband met de a.s. drooglegging van den Z.W.-polder, grenzend aan dit ge west, benevens een adres tot den Com missaris dezer Provincie, verzoekend om een verordening in het leven te roe- pfen, waardoor hét niet meer mogelijk zal zijn gebouwen tot stand te brengen zonder goedkeuring van een bevoegde instantie. Verschenen literatuur. Er verschenen in het afgeloopem ver- eenigingsjaar tal van boeken, die de aandacht verdienen en daaronder ver schillende van dé hand van leden van het Genootschap. Spr. wees op: K. Norel, D'speneert niet (uitg. Sijthoff, Leiden), dat het leven van Jan Pietersz. Coen behandelt. Bij de uitgeverij West- Friesland te Hobrn zagen het licht: H. P. van den Aardweg, Menschen; Jac. Broersen, Boerenvolk en U. G. Dorhout, De Hornstta's. Twee andere leden pu bliceerden werken in de bekende Heem schutserie: G. N. Honig, riJe vroegere M. E..in Holland en J. C. Kerkmeyer, De historische schoonheid# van Hoorn. Het medelid, de heer A. Merens, be zorgde een keurige uitgave onder den titel: Een dienaar der O.I.C. te tonden in 1629, Journaal van Abram Booth en. zijn descriptie van Engelandt (bij: A. A. M. Stols, 's-Grav.) Het mede-lid Drs. E. Besse, te Amsterdam, publiceerde in het Tijdschrift van het Nederl. Aard- rijksk. Genootschap diverse door hem gevonden nieuwe gegevens betreffende Jan Adrtaensz. Leeghwater, speciaal in verband met dien; werkzaamheden bij de drooglegging van de Starnmeer. Ds. J. P. van Mullem, eveneens lid van het Genootschap, bracht een eerste afleve ring van een door hem bezorgde uit1- gave betreffende de geschiedenis van het dorp Akersloot. Als van belang zijnde voor de ge schiedenis van West-Friesland wijzen wij voorts op de van de hand van Dr. A. de Goede in de Verslagen en Mede- deelingen der Ver. t. uitg. der bronnen v. h. Oud-Vaderl. Recht verschenen stu dies: „Westfriesch leenrecht" en „De Westfrieshe seniores". Voorts op een boekje over: „De molens te Assendelft" van P. Boorsma (uitg. P. Out, Koog a. d. Zaan) en tenslotte nog een herdruk van „Een Cleyn Cronyxkendoor Dirck Burgher van Schoorel", Versche nen als no. 1 van de Leidsche facsimile uitgaven (door Burgersdijk en Nier- mans). Van verschillende zijden kwamen nog berichten tot ons betreffende werken De oudheidskan te Zaandjjk. (Foto Woudt) dooi S. BROCKHOFF. 16 v Wieiers volgde nu aen spoor en hij liet niet los. Vooral toen hij merkte, dat het wild weinig weer stand meer had. „Waarschijnlijk is het ook, dat Kampscholte op dè hoogte was met uw omstandigheden. Waarom kwam hjj anders op een zoo ongewoon uur om zjjn geld op te eischen? U zei toch zelf, dat hij geld wilde?" „Hij kwam hier dikwijls en dreig de dan", zei Aimers heesch. Nu pas merkte hij, dat ze probeerden Thea in een val te lokken. Hij streek weer met de hand over zijn bovenlip. Verder viel hem geen gedachte in. „Blijkbaar dan toch omdat hü pang was het anders kwijt te zijn. ju was hem dat geld al lang schul dig en het is uiterst twijfelachtig, dat een zoo gewiekst zakenman niet met uw toestand bekend zou zijn ge weest. Merkwaardig is-het trouwens ook, dat mijnheer Airiiers zoo goed op de hoogte is van uw financieele situatie". Wieiers nam een stuk papier, dat een brigadier hem even tevoren had overhandigd. „De verklaringen van den ober Karei bewijzen duidelijk, dat de verhouding van den heer Ai mers een soortvertróuwehsposi- is- Daarop heeft u zeker niets te zeggen?" Thea schudde het hoofd. Dief en diefjesmaat,, dacht zij bitter Over Mily en Lily verwonderde ,zij zich niet. Maar Karei was hier al vijf tien jaar in dienst. Twee maal in de week haórhij zijn vrijen dag en met Kerstmis kreeg'hij altijd een groote toelage. En nu verraadde hij haar. Thea voelde een verlammende moe heid over zich komen, zij begreep, dat Aimers hetzelfde zou gedaan hebben als Karei. „Een schóp in den rug", zei dr. Paulsen. „En een blauwe plek op de borst, die van een stomp afkomstig is. De kleerenstandaard kan die plek niet veroorzaakt hebben. Er is ge vochten „Ik weet daar allemaal niets vangilde Thea. „Ik weet van niets ik was er niet bij. Ik ben weg- gelcfopen en ook heb ik hem niet ge- Schopt". 1 Het was de eerste maal dat, zij gilde en het was de eerste maal, dat Joep haar dapper vond en sympa thiek. Was zij zwakker geweest, dan had men haar minden hoeven te kwel len. Maar zij had zich flink gehou den en de man was een lafaard. Hij moest tot rede gebracht wordfen. „U hebt hem zeer zeker niet ge schopt, mevrouw Schooneman", zei hij kalmeerend. En het deed Thea goed, dat hij haar mevrouw noemde. „Misschien is er na u iemand op het kantoor gekomen, die ruzie met mijnheer Kampscholte kreeg, die dronken was en hem misschien beet gepakt heeft. De ander moest zich verdedigen en zoo ontstond d% strijd „Wie zou dan nog binnen hebben kunnen komen?" vroeg Aimers, die bang voor Thea werd, die hem niet aankeek en niet op hem scheen te letten. Moed en beheersching, dacht hij, moed en beheersching. Maar het gelukte hem niet. Je kon nu een maal niet snel genoeg denken. Na tuurlijk had hij net weer een fout gemaakt. „Prachtig!" zei Wieners. „Ik zie, mijnheer Aimers, dat u de situatie van mevrouw Schooneman begrijpt. U kunt gaan zitten", voegde hij er iets vriendelijker aan toe, 'want Thea hield haar hand tegen haar rug, die weer stekende pijn deed. Dr. Paul sen nam iets blinkends uit zijn zak en mat iets op. Zij mocht het niet zien, want dan zou ze bemerken, dat het 't achterhoofd van den cfoode was. Zij werd een weinig onpasselijk en vreesde dat zij het bewustzijn zou verliezen. Rheumatiek krijg je toch pas als je oud bent, dacht zij zinneloos, ik moet naar 'n badplaats gaan. Zij viel neer op den stoel dien Joep haar toeschoof. „Wanneer niemand binnen kon ko men, moet iemand hier uit huis met den doode hebben gevochten", ging Wieners verder. yeryplgd, over Westfriesche onderwerpen, die in staat van wording verkeeren. Dit verslag werd onder dank vast gesteld. De financiën. Het jaar begon met een saldo van 297,91; de ontvangsten beliepen 1849,591/.,; de uitgaven 1774,47, eind- Saldo aldus 75,12'/9. Van het Claes Barentzfonds waren de ontvangsten 882,02 en Re uitgaven 285: batig saldo 597,02 (vorig jaar 540,78). Aldus goedgekeurd. (In verband met het terugloopen der financiën werd tijdens de vergadering een collecte gehouden, welke ruim f 100 opleverde). Verkiezingen. De periodieke aftredende bestuurs leden meyr. BuishandMolen en de heeren D. 'Brouwer en H. Galis wetden' bij acclamatie herbenoemd en namen dé benoeming weer aan. De heeren H. M. Honijk en D. Saai Cz. werden herkozen als leden der Commissie voor het Lan delijk Schooh. Verslag Landelijk Schoon. De heer H. Galis van Hauwert gaf, verslag namens de Commissie voor het Landelijk Schoon, welke in het afge- loopen jaar ook weer actief is geweest. In het bijzonder heeft men zich geïnte resseerd voor de molens in West- Friesland, waarover in het jaarverslag reeds rapport is uitgebracht. Naar Purmerend. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, den volgenden Westfriezendag te Purmerend te houden. De voorzitter deelde mede, dat daar ter plaatse plan- nen.bestaan tot oprichting van een Oud heidkamer; mogelijk zal deze reeds bij die gelegenheid kunnen worden bezich tigd. Rondvraag. Bij de rondvraag kwamen diverse onderwerpen ter sprake. Door den heer Oortgijsen (Den Hel der) was het plan ingediend, een Noord- hollandsche tentoonstelling te organi- seeren. Het bestuur zal dit plan in ern stige overweging nemen. Door den ver tegenwoordiger der Volkskundecommis sie van de Nederl. Academie voor We tenschappen. werden plaatselijke mede werkers gevraagd voor een aantal Westfriesche dorpen om bijzonderheden te verstrekken inzake verschillende oude volksgebruiken. Tenslotte vroeg de 'heer Roselaar van Hoorn de aandacht voor de oude dan sen. De muzikanten, die deze konden spelen, zijn ten naaste bij verdwenen. De oude heer Roemer van Wijdenes heeft echter de muziek op papier willen zetten -en zoo is deze behouden ge bleven. Wie lust - mocht hebben, deze nog eens met een gezelschap op te voe ren, kan zich met spreker in verbinding stellen. De voorzitter sloot hierop de geani meerde vergadering, waarin nog een aantal hekwerken gratis onder de aan- Vezigen werd verloot. Het middagprogramma. Na een gezamenlijken koffiemaaltijd, door ieder der deelnemers persoonlijk verzorgd, werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het middag programma, waarop als eerste nummer voorkwam de opvoering van „De Gastdag'!, vroolijk spel in één bedrijf uit het West friesche dorpsleven, door wijlen mevr. G, J. LoevensJongejan van Alkmaar. Deze één-acter, bekroond met den eer sten prijs in de door het Genootschap laatst- uitgeschreven wedstrijd, werd op niet onverdienstelijke wijze voor het voetlicht gebracht door het gezelschap „Tonegido" uit Sint-Pancras, onder lei ding van den heer C. Middelburg. Met zeer veel genoegen heeft men de op voering van dit stukje, dat op goed moedige wijze den spot drijft met den afkeer, welke destijds ten plattelande heerschte ten aanzien van alles wat maar eenigszins „stadsjuffer" was, ge volgd en het was alleen maar jammer, dat de schrijfster deze opvoering van. haar geesteskind niet heeft mogen beleven. Excursies. De dag werd besloten met een drie tal 'excursies, n.l. naar de Zaanlandsche Oudheidskamer/ het Molenmuseum en den molen „Het Pink", waartoe de deel nemers in drie groèpen verdeeld werden. Deze excursies werden vooraf gegaan door een korte inleiding van den heer G. J. Honig, die iri vogelvlucht een overzicht gaf van het belangrijke, dat men hier zou aanschouwen. De hier boven genoemde specifiek Zaansche be zienswaardigheden hebben de volle aandacht gehad van de bezoekers, waarbij vooral het interieur van de Oud heidkamer aller bewondering had, ter wijl men In het Molenmuseum een goed beeld kreeg van de belangrijke rol, welke de molen in den loop der'tijden in het economisch leven van de Zaan streek heeft gespeeld. Deze excursies vormden een waardig sluitstuk van dezen dag. De reünie, welke te halfzes nog zou plaats vinden in „De Waak zaamheid", moest in verband met den treinenloop worden afgelast, zooüat de voorzittof- reeds eerder een' sluitings woord had gesproken, daarbij dank brengende aan allen, die dit jaar aan het Historisch Genootschap hun mede werking hadden verleend. VRIJDAG. HILVERSUM I, 413,5 M. 6.45 Gr.pl. 6 50 'Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nieuwsber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.BNO: Nieuwsber. en Pro gramma-Uittreksel. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.10 Omroep orkest en soliste (opn.) 11.Voor de kleuters. 11.20 Orkest Willy Eberlé. 12. „De ware Bohémien", luisterspel. 12.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO; Nieuws- en zakelijke ber. 13.„In het witte spoor", Spaansch programma. 13.30 Gr.pl. 14. Arnh. Orkestvereeinging, solist en. gr.pl. 16.Bijbellezing. 16.20 Orgel en cello. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beurs- ber. 17.30 De knutselklas. 17.45 Viool en clavecimbeL 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. ,18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: Binnenl. zakelijk praatje. 19.05 Reportage. 19.30 Strijkorkest. '20.15 Vrijdagavondcabaret. 21.Gerard van Krevelen en zijn orkest. 21.25 Weke- lijksch, sportpraatje. 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.— Gr.pl. 22.15—24.— Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum^! 8.15 Gr.pl. 9.Omroep orkest en solisten (opn.) 9.45 Gr.pl. 10, Morgenwijding. 10.15 Geestelijke lieae ren (opn.) 10.40 Rondom de molen van Didam, klankbeeldenreeks. 11.Trio „Pro Musica" en gr.pl. 12.Otto Hen driks en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws' en zakelijke berichten. 13.„Het nage- was op den stoppel", vraaggesprek. 13.15 Tusschen de bedrijven, gevarieerd pro gramma. 15.Voor de vrouw. 15.45 De Melodisten, solist en orgelspel. 17.Als je verre reizen doet. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Harmonie' orkest. 18.15 Reportage. 18.30 Piano- soli. 18.45 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden ,19.50 Spiegel yap det) dag, 30.-- SPORT. Voetbal Voor le en 2e kl. distr. I en II. Voor de eerste en tweede klasse in de Westelijke districten van den Nederlandschen Voetbalbond is voor het komende seizoen de volgende in deeling vastgesteld: District I, 1ste klasse: ADO, DFC, DWS, EDO, HBS, Hermes-DVS, Vo- lewijckers, Sparta, Stormvogels en - Xerxes. 2e klasse A: Alcm. Victrix, Alkm. Boys, HBC, de Kennemers, KFC, OSV, RCH, Santpoort, West-Frisia, WFC en ZFC. 2e klasse B: AFC, DOS, DWV, Hercules, Hilversum, HVC, de Spar taan, Volendam, Vriendenschaar, Watergraafsmeer, Zeeburgia. District II, 1ste klasse: Ajax, BI.» Wit, DHC, Emma, Feijenoord, VSV, 't Gooi, Haarlem, RFC en VUC. 2e klasse A: BMT, Elinckwijk, Gouda, HVV, Quick (H), UVS, UW,, VDL, Velox en VIOS. 2e klasse B: Coal, CW, Excelsior, Neptunus, ODS, Overmaas, Slie- drecht, SW, SVW en Unitas. Tennis JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN, Op den eersten dag der Jeugd kampioenschappen te Apeldoorn hebben de twee vertegenwoordigers van Noordholland het niet kunnen bolwerken. J. Hemelrijk verloor in de voor ronde van M. Fruitema, Haarlem, met 8-6, 3-6, 6-2 en in de herkan singsronde van v. Rhoon, Amster dam, met 6-2, 6-3. Mej. T. Sonnevelt verloor in de voorronde van M. Diemer Kool met 6-1, 6-2 en in de herkansingsronde van P. Hepkerha met 6-3, 6-3. Gisteren zijn de eindwedstrijden gespeeld. Zooals te verwachten was, won bij de meisjes de sterke Amsterdam- sche speelster mej. v. d. Wal, die in de finale mej. Eggersma (A'dam) sloeg met 6-3, 6-2. In den eindstrijd jongens kwam T. v. Rhoon (die in de voorronde verloor, doeh in de herkansingsron de zich opnieuw plaatste) tegen G, Lathouwers (N.Brabant). De Bra- bantsqhe speler won met 6-3, 8-6. Wandelen W.S.V. „DE KAASKOPPEN", Gisteravond vond in de vergader zaal van den heer London .een bij zondere ledenvergadering plaats van de wandelsportvereen. „De Kaas koppen". Daar de vereeniging thans meer 'dan 100 leden telt, werd besloten het bestuur met eenige leden uit te breiden. Het werd na stemming al dus, samengesteld: G. Dilling, voor zitter; J. J. Berkhout, vice-voorzit- ter; N. Wester, secretaris; mej. D. Piet, 2e secr.; C. M. de Vet, penning- meer; F. G. M. Conijn, 2e penning meester. Tot wandelleiders werden be noemd C. M. de Vet (wnd.), P. B. F. Meyër van Putten, mej. Jo Brasser, mej. G. van den Klooster en P. Baars. FiLMNIEUWS, DE NIEUWE PROGRAMMA'S. Het Victoria-Theater brengt in de komende week de belangwekkende documentaire film: De veldtocht in het Oosten. Deze film geeft een. boeiend relaas van den reuze-veld tocht. De harde werkelijkheid spreekt direct tot het hart der toe schouwers, die geboeid worden door het grootsche van dit wereldgebeu ren. De succesfilm van Lily Bouw meester, de Hollandsche film Pyg malion, komt in 't Harmonie-Theater en men zgl opnieuw kunnen genie ten van het spel der Holl. artisten in de geschiedenis van prof. Higgins, die van het bloemenmeisje een groote dame weet te maken met alle gevolgen van het experiment. Het samenspel tusschen Lily Bouwmees ter en Johan de Meester, Eduard Verkade en Emma Morel is uitste kend. Ik heb jé lief is de zeer aantrek kelijke titel van de film in het A. B. T. In 24 uur moet een haastige Ame rikaan een meisje tot zijn vrouw maken en hij gebruikt daarvoor wel heel bijzondere maatregelen. Slaagt hij inderdaad? Men ga dit eens zien in de vlotte vermakelijke film in het A.B.T. Victor de Kowa en Luise. Ullrich spelen de hoofd rollen. Onze landgenoot Johan Heesters speelt en zingt met Dora Komar in de aantrekkelijke operette-film Im mer nur du, die in het Cinejna- Theater zal worden vertoond. De aardige geschiedenis speelt zich af tusschen de hoofdfiguren eener suc cesvolle opeiette. Vestiging fotografen. - In de Staatscourant van 27 dezer is opge nomen het vestigingsbesluit fotobe- drijven 1942. Ingevolge dit besluit is het verboden een inrichting, be stemd voor de uitoefening van het fotografisch bedrijf resp.' een klein handel in fotografische artikelen te vestigen of uit te breiden zonder daartoe van de Kamer van Koop handel en Fabrieken verkregen ver gunning. Aan de bepalingen van hetzelfde besluit is ook onderworpen de voortzetting van genoemde be drijven, in geval van wijziging in de personen van ondernemers of. 'be heerders. BNO: Eng. uitz.: „Holland's political aspects. Voor de Radio-Centrales: Gr.pl. 20.15 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 20.30 Gr.pl. 21.Landmans Lust. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.— Zie Hil versum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding mot .dg gtadia beschikken.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3