62 MILLIARD 450.000 Drie Men door vergiftiging Tegen de lamp geloopen. AGENDA 9 BURGERLIJKE STAND. Amsterdamsche Beters Aanmelding personen, wien huisvesting wordt verstrekt Burgemeestersbenoemingen Strand en duin zijn verboden gebied. „Hulpwerk beeldende kunst" £M3M3!Bk GULDEN VERZEKERDEN. ÉÉN UWER BUREN Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER! Aanbieding 2de handsph goederen. Schadeloosstelling van f 50.- voor ingeleverde rijwielen. VRIJSTELLING INLEVERING VAN RIJWIELEN. Voor iiert, da© door omstandig heden tot nu toe niet Sm staat waren öp de aangegeven uren te verschij nen, wordt op Ddüjsda'g 4 Augustus op het politiebureau (Kamer 3) vco® het laatst alsnog gele- genheid gegeven een bewijs van vpijstiellmig) van inlevering van hee- wnrnjjwielen in ontvangst te nemen. Het Bureau is geopend van 912, 25 en 78 uur. Personen, die zich schriftelijk tot den burgemeester alhier hebben ge wend, met het verzoek om vrijstel ling van den inleveringsplicht, moe ten zich eveneens op plaats en tijd, hoven aangegeven, vervoegen. JUBILEUM. Zaterdag herdacht de heer J. A. Beeldman te Bergen algemeen bekend als Jaap Beeldman den dag, waarop hij vóór 25 jaar in be trekking kwam bij het Noordhol- landsch Landbouwcrediet (thans Amsterdamsche Bank, bijkantoor Alkmaar). Des morgens werden ten kantore hartelijke woorden van geluk- ivensch, vriendschap en medeleven gesproken door de heeren mr. M. Jïoens, directeur en A. van Kleef, procuratiehouder en van dank door den jubilaris zelf, terwijl bloemen én geschenken werden aangeboden. De dag werd verder in den huise- hjken- en' familiekring doorge bracht. Het was daar een komen en gaan van hen, die kwamen gelukwen- schen. De V.V.V. te Bergen, de Maskerspelers, Be-Quick, de bus dienst AlkmaarBergen, eenige busvrienden en anderen zonden bloemen en bloemstukken. Het is een dag geworden, die niet spoedig vergeten zal worden. ALKMAAR LEVERT GAS AAN SCHAGEN. Aan de gasfabrièk alhier is men geruimen tijd bezig geweest met (Jen bouw van een derden kameroven, nöodig geworden omdat ook de fa briek te Schagen door Alkiriaar is overgenomen en dus'te eenigertijd zou ophouden gas te produceeren. Nu was er den laatsten tijd wel al be gonnen met de levering van Alk- maarsch gas, maar ondertusschen werkte de fabriek te Schagen ook nog door, om mogelijke stoornissen in regelmatige levering te voor komen. Met ingang van heden zal nu aan het Schagerbedrijf ,geen gas meer worden gemaakt. Wel zullen de re torten nog enkele dagen op tempe ratuur blijven om te kunnen werken als er plotseling nog stagnatie mocht komen. Alleen de gashouder 'blijft nóg in dienst. TERUG VAN VACANTIE. Gister zijn eenige honderden kin deren, die vanwege den Ned. Volks- dienst een zesweeksche vacantie in Thüringen hebben doorgebracht, vandaar teruggekeerd. Onder hen waren een 40-tal Alkmaarsche jongens en meisjes, die vol blijde verwachting door cuders en andere familieleden werden afgewacht. Om bijna 3 uur een kwartier over tijd kwam de.trein binnen en vlaggetjes, uil de coupéramen gestoken, kondigden van verre reeds aan in welk een. goede stemming de jeugdige reizigers verkeerden, hoe wel zij toch reeds van Zaterdag avond 7 uur af onderweg,waren. De begroeting op het perron o.a. was daar de heer D. M. Postma aanwe zig was allerhartelijkst en met groote voldoening werd -geconsta teerd, dat de gezondheidstoestand van de jeugdige vacantiegangers uit stekend was en dat althans de mees ten in gewicht waren toegenomen. De kinderen waren in Thüringen op boerderijen ondergebracht ge weest en hebben daar een inderdaad prettige vacantie doorgebracht.' Aan "het eind van deze maand zullen weder een 40-tal kinderen door bemiddeling van den N.V.D. een buitenlandsch vacantiereisje on dernemen, n.l. naar het schitterend in de bergen gelegen Linz in den Ostmark. LANDBOUWTENTOONSTELLING OP 23 SEPTEMBER. N&ar we vernemen heeft de bur gemeester van Alkmaar toestem ming - verleend voor een op 23 Sep tember te houden landbouwtentoon stelling gebruik te maken van het Waagplein en voor zoover noodig van de Marktstraat, het Hofplein en de Nieuwesloot. Tevens werd door hem eèn subsi die aan deze tentoonstelling toege kend van maximaal 100. DE VEEVORDERING. Voor de veevordtring waren heden een 18'0 runderen en een 80 kalveren aangevoerd. Van de run deren werd» eeni gering aantal op weidecontract verkocht; doch deze dieren blijven voor de consumptie bestemd. Op de markt werden voorts een tiental veulens te koop aangeboden wtarvoor groo:te belangstelling werd getoond. Te hooge prijzen en andere delicten van zwarte hande laren. Wegens het verhandelen van een partij toiletzeep zonder bon voor veel te hooge prijzen is tegen een drietal personen procesverbaal op gemaakt. Een woonwagenbewoner, die dameskousen trachtte te verkoopen zonder punten en tegen veel te hooge prijzen is aangehouden, •..waar na procesverbaal en inbeslagneming der kousen volgde. Terzake van het in strijd met de voorschriften vervoeren van een partij ruwe tabak en het voorhanden hebben van ongebanderolleerde sigaren is tegen een tabaksfabrikant procesverbaal opgemaakt. De tabaks- artikelen werden in beslag genomen. Wegens het verhandelen van een partij sigaren zonder bon voor den prijs van 53 cent per sigaar, is tegen twee personen procesverbaal opge maakt en zijn de sigiaren in beslag genomen. Twee personen^ die een. partij frauduleus gefabriceerde boter en kaas vervoerden, werden geverbali seerd. De goederen, die in, beslag ge nomen werden, zijn op dé normale wijze indistributie gebracht. Een winkelier, die een plankje, ter waarde van 75 cent, verkocht voor den prijs van 2,50, is wegens prijsopdrijving geverbaliseerd. Wegens het verhandelen van een partij minderwaardige lotion voor een abnormaal hoogen prijs is tegen een tweetal personen procesverbaal opgemaakt. Terzake van het vervoeren en ver handelen van een partij versch rund- vleesch en vet, afkomstig van een frauduleus geslachte koe, is tegen vier personen procesverbaal opge maakt. Het vet was verkocht voor 18 per kg. Het vleesch en het vet, dat in beslag genomen werd, is voor de consumptie afgekeurd. Acht personen die ongeveer 10.000 Limmer turven zonder bon en bo ven de vastgestelde prijzen hadden verhandeld, werden geverbaliseerd, terwijl de turf in 'beslag genomen werd. Tegen vier personen, die zich be zig hielden met het koopen en ver koopen van de nieuw uitgekomen- bonkaarten voor voedingsmiddelen, is procesverbaal opgemaakt. Een vrouw die eenjg. vervalschte suikerbonnen bij een kruidenier trachtte in te leveren, kreeg even eens een procesverbaal. Door den economischen dienst van de politie alhier is tejeen een twee tal personen, die zonder vergunning van het Rijksbureau voor huiden en leder een partij van 3400 stuks ge droogde lamsvellen hadden verhan deld voor den prijs van ruim 7300, is" procesverbaal opgemaakt. De hui den zijn in beslag genomen. GEVAARLIJK SPEL. Zaterdagavond waren op de bin nenplaats van de Nicolaas Beets- school aan de Snaarmanslaan eenige knapen aan Nhet „roovertje spelen". De 12-jarige C. H. H., wonende 2e Tuindwarsstraat, was hierbij aan de achterzijde op het dak van het schoolgebouw geklommen om zich daar te verstoppen. Op.een gegeven oogenblik verloor hij zijn evenwicht en viel van een hoogte van ongeveer vier meter. Hij kwam hierbij op den tegelvloer van de binnenplaats te recht en bleef kreunend liggen. Een onmiddellijk gewaarschüwde arts constateerde een zware hersenschud ding. Per auto van den G.G.D. is de knaap naar het St. Elisabeth-zïeken- huis vervoerd. Bioscopen. y Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Immer nur du (operettefilm). 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Ik heb je lief (rom.) Alle leeft. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Pygmalion (rom.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria-Theater, 7,30 u., hoofdnum mer De veldtocht In het Óósten (docu mentaire film). Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Maandag 3 Augustus. 8 uur, De Rustende Jager te Bergen, poppenkast en cabaret. d. 18, met dr. 15; meloenen, an dere dan suiker en kL groene ana nas 26; peren Precose de Treyoux groep II 25 voor kwal. A en 10 voor kwaL B.; peren, groep IV overige soorten kwal. A 15 en kwal. B 10 per 100 kg. Bospeen 5 per 100 bos. De binnenlandsche max. prijzen zijn als volgt: Savoyekool 5, .Chi- neesche kool 4, peen zonder lof sort. 2050 gr. gewasschen 8, kro ten 5, bosuien 4, andijvie 7.50; boonen stokprincesse 25, stok-, snij- en spek 20, witte/Stamprin- cesse z. dr. 18, overige soorten lp; tomaten bonken 14, kriel en gescheurde 8; ramenas 9; drui ven groep I 85, groep H 80 en groep III 75; meloenen (suiker en kleine groene ananas 36) overige soorten 26, alles per 100 kg. Per ziken boven 8 cm 32, van 6—8 cm 17, van 56 cm f 9, van 45 cm 2.50 per 100 stuks, beneden 4 cm 30 per 100 kg; pruimen (glas) bo ven 50 mm 12, van 4050 mm 6, van 3540 mm 3 per 100 stuks, minder dan 35 mm 20 per 100 kg. In de prijzen van kersen, aalbessen, frambozen, rijpe kruisbessen, appe len en peren zijn geen veranderin gen gekomen. Kroten mogen niet meer per bos, maar moeten uitsluitend per kg worden geveild. Ten .aanzien van 'de tomatensor- teering wordt gemeld, dat de sor teering n wordt gewijzigd in 57 mm en hooger. Onder bonken worden verstaan alle onregelmatig gé- vormde tomaten boven 40 mm. M.U.L.O.-EXAMENS. Diploma A. Geslaagd. C. Driessen, N. Hoog- carspel, P. Duijff en G. de Reus te Alkmaar, H. H. Spandaw, G. M. Hu- ting, C. W. Hali, J. Hoogvorst, G. Volkers en S. N. Schagen te Bergen, P. Spaan te Schoort, H. Lenters, K. H. Langédijk, D. Jongejeugd en K. P. Sluis te Enkfcuizen, J. Peters te Heerhugowaard, W. Smit te Hoog- karspel, "W. T. te Lintei Hekkert, S. G. Swierstra en J. G. M. Wils te Hoorn, G. Zwaan te Wognum, G Trompetter te Abbekerk en K. Iwema te Middenmeer. Afgewezen 4 candidaten. GESLAAGD. Mej. C. C. dé Haas, te Hoorn, slaagde te Utrecht voor het examen Franseh 1. o. ALKMAAR. GEBOREN: Hermanus C., z. van An- thonius M. van Zijl en C. C. Cortie. Afra E. H., d. van Jacobus A. G. Vader en P. M. Zeldénthuis. Cornelia H., d. van Cornelius H. Streicher en G. van Leijen. Hendrica G., d. van Johannes B. M. Pureveen en J. Slenters. Ineke, d. van Jan de Bakker en T. A. van" der Meuten. Jacob, z. van Hendrikus J. Hooêland en J. C. Hoogland. OVERLEDEN: Klaas Gelder, wedr, van M. Keeman, 73 jaar. Maartje de Jong, gehuwd niet C. Kroon, 53. jaar. ZOMER-ZOTTERNÏJ. Cabaret-Revue in ,,'t Gulden Vlies". Het ensemble van Roland Wagter bracht gisteravond in het Gulden Vlies een vrooiijke cabaret-revue onder den titel Zomer-Zotternij, en de talrijke aanwezigen hebben zich zeer goed geamuseerd en hartelijk gelachen, wat de bedoeling van het optreden van dit ensemble ook is geweest. Roland Wagter toonde zich als conférencier, als scéne-speler in eenige aardige schetsen en vooral ook als snel- en caricatuur-teekenaar een goed artist. Bij het teekenen waren ook aardige uitbeeldingen van personen uit de zaal en een zeer geslaagde fantasie naar aanleiding van de letters A. M. De korte stukjes Het bankje in 't park, Het bezoek van Jan Ganzebord aan „de Koopman van Venetië" en O, dat lastige Franseh, brachten veel vroolijkheid. Bob Bleyenberg en Annie Frank verleenden hierin hun medewerking. Het uitstekende nummer van den muzikalen clown Fantasio was een alleszins verdiend succes en ver wierf dan ook een luid applaus. En zeker mag ook genoemd wor den het optreden van Nice de Vree- de: voor de pauze als handschaduw- tkunstenaar in welk genre hij ver rassende resultaten wist te bereiken tot vermaak der aanwezigen; na de pauze als goochelaar en jongleur, waarbij hij vele sterke staaltjes van zijn kunnen vertoonde. Het geheel was een aardige avond, met een klein gezelschap, dat zich echter uitstekend van zijn taak heeft gekweten. G. C. van Gulik. NIEUWE PRIJZEN GROENTEN EN FRÜIT. Met ingang van Dinsdag 4 Aug. zullen voor verschillende tuinbouw producten nieuwe prijzen" gelden. Deze zijn, voor producten, welke ook gedeeltelijk Vopr export bestemd zijn, als volgt: tomaten I t/m IV 18, roode kool 5, witte kool 3.50, spitskool 4, tuinboonen 6, augurken sort. V en sort. Ill en IV stippel 3, sort. I en II stippel 10, peen zonder lof van 51-200 gr. onf"i wasschen 5.50, van 201500 gr. 4; boonen, stamprincessgboonen z. Opg. Amstcrdarnsclic Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 3 Augustus 1942. STAATSLEENINGEN. Vor k. lu.40 314 Nederland 1941 ,1003/s 1007/16 4 Nederland 1941 .1003/4 1 00'/8 4 Nederland 1940 II .lOOf/io 100V8 3—3V„ Nederl. 1938 973/, 973/s 3 Ned.-lndië 1937 88»/4 881/2 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .144 144 Handel Mij. Cert. v. 2.50 128 129 Koloniale Bank .127 112 Ned. Ind. Handelsbank 89 87 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 154'/4 155 Calvé Delft Cert. 126 127 Nederl. Ford .307 307 Lever Bros1851/. 187J-8 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 333 336-9 CULTUUR MAATSCH. H. V. A319i/s 323"8 Java Cultuur .155 154 Ned. Ind. Suiker Unie 153 158 Verg. Vorstenlanden 89 891/, PETROLEUM. Kon. Petr351 355-91 RUBBERS. Amsterd. Rubber 2121/s 217i/, Deli Bat. Rubber .136 135 Oostkust 97'/4 94 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 1581/» 1611-4 Java-China-Japan lijn'. '32 132 Kon. Ned. Stoomboot 202% Scheepvaart Unie TABAKKEN. l)eli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind.- Spoor .v .-44 44 .188 193% 142J/S HG'/:, 179 179-80 .150 147-9 &l3/< 61 Va Verordening van den Rijkscommissaris. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. Het van daag verschenen Verordeningenblad be vat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied, houdende uitbeelding der verplichting tot aanmelding (Aanmel dingsverordening). Hierbij wordt in artikel 1 bepaald: De houders van ondernemingen, welke dienen tot het b$j wijze van bedrijf of in het algemeen belang verstrekken van huisvesting aan reizigers en vreemdelingen, dan .wel tot verblijf van herstellenden (b.v- hotels, herbergen, pensions, lief dadige instellingen, herstellingsoor den, jeugdherbergen, tehuizen voor dakloozen), particuliere personen, die geregeld kamers verhnren, als mede de bestuurders van kloosters, ordetehuizen, retraitehuizen en te huizen van kerkelijke genootschap pen, zijn verplicht de personen, wien huisvesting wordt verstrekt, op een door den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnen landsche zaken voorgeschreven aan meldingsformulier bij het plaatselijk hoofd van politie aan te melden. Voor iederenpersoon dient een af zonderlijk aanmeldingsformulier te wor den gebruikt. Sleshts kinderen beneden 15 jaren kunnen met een ouder op een gemeenschappelijk formulier worden aangemeld, waarbij slechts van de per soonlijke gegevens van den ouder op gave dient te geschieden en van de onder diens geleide zich bevindende kinderen beneden 15 jaren slechts het aantal behoeft te worden opgegeven. De aanmeldingsformulieren dienen zes uren na aankomst van den aan te mel den persoon, bij personen evenwel, die voor 22 uur aankomen, in ieder geval uiterlijk te 23 uur, en bij personen die na 22- uur aankomen, uiterlijk des voor middags te 7 uur, bij het plaatselijk hoofd van politie te worden ingeleverd. Volgens artikel 2 dienen particu liere personen en openbare of par ticuliere inrichtingen, welke niet b(j wflze van bedrijf of geregeld een persoon boven 15 jaren, al of niet tegen vergoeding, langer dan vier en twintig uren te hunnent huis vesting verstrekken, hiervan in elk bijzonder geval binnen vier en twin tig uren na aankomst van denzelve een sohriftelijke aangifte bij het plaatselijk hoofd van politie in te leveren. De persoon, die huisvesting verstrekt, en degene, wiea huisves ting wordt verstrekt, zijn beiden voor de inlevering der aanmelding op gelijke wijze verantwoordelijk. De verplichting op grond van het vorige lid geldt niet, wanneer de in een particulier huishouden opge nomen persoon tot den hem opne- menden persoon staat in de rechte linie dan wei in de zijlinie tot en met den derden graad van bloed- of aanverwantschap. Artikel 4 schrijft voor dat de tot aanmelding gehouden personen het aan meldingsformulier eigenhandig naar waarheid dienen in te vullen en te on derteekenen. Onjuiste, onvolledige of onleesbare gegevens dienen door den logies verstrekkenden persoon te wor den aangevuld. Indien een tot aanmelding verplichte persoon weigert het aanmeldingsformu lier ,in te vullen, zijn persoonlijke ge- gevéns op te geven, dan wel het formu lier te onderteekenen, dient de logies verstrekkende persoon onverwijld, in het betreffende geval eerst telefonisch, het plaatselijkhoofd van politie daar van in kennis te stellen. Artikel 5 verplicht de houders van de genoemde huisvestingsgelegenheden een vreemdelingenregister te voeren. Krachtens artikel 7 zijn de bestuur, ders van ziekenhuizen, klinieken, in richtingen voor kraamverpleging, sa natoria en dergelijke inrichtingen, en in geval van verhindering hun vertegen woordigers, vgrplicht, aan het plaatselijk hoofd van politie op verzoek een vol ledige lijst der in de inrichting ter be handeling opgenomen personen be nevens derzelver persoonlijke beschei den ter inzage over te leggen. Personen, die opgenomen worden met schot-, steek- of slagverwon dingen, dan wel in een anderen 05 een strafbare handeling duidenden toestand, moeten door al deze in richtingen, onder opgave van den aard der verwonding, onverwijld, in het betreffende geval eerst tele fonisch, bij het plaatselijk hoofd van politie worden aangemeld.. Aanmelding. Artikel 10 bepaalt, dat de houders van ondernemingen van de in art. 1 eerste lid genoemde soorten en de particu liere personen, die geregeld kamers ver huren, voor zoover dit nog niet is ge schied, hun bedrijf, resp. hun werk zaamheid, binnen een week na het in werking treden dezer verordening bij het plaatselijk hoofd van politie moeten aanmelden. De houders van nieuw te te openen ondernemingen moeten van den aanvang van deze werkzaamheid ten minste twee weken te voren bij het plaatselijk hoofd van politie aangifte doen. Bij de aanmelding moeten de ligging van het huis, waarin het huisvestings- bedrijf zich. bevindt, alsmede de lokali teiten, welke door het huisvestingsbe- drijf worden gebruikt, nauwkeurig wor den aangeduid. Het plaatselijk hoofd van politie kan aanvullende gegevens be trekkelijk het huisvestingsbedrijf ver langen. volgens artikel 11 reikt het plaatse lijk hoofd van politie den persoon, door wien de aanmelding geschiedt, een ver klaring uit, dat de aanmelding heeft plaats gehad. De opening of voortzetting van het bedrijf zonder een verklaring van aan melding is verboden. Bij artikel 12 worden voor zoover niet op grond van andere voorschriften een zwaardere straf is bedreigd, handelingen in strijd met de bepalingen van deze verordening gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geld boete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffere Artikel 13 belast met het opsporen van de in deze verordening vermelde strafbare feiten behalve de ambtenaren, bedoeld bij artikel 141 van het "Wetboek van Strafvordering ,alle ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie. Zij zijn bevoegd elke plaats, daarin begrepen gesloten lokalen, erven en wo ningen, binnen te treden, voor zoover zij dit voor een goede vervulling van hun taak noodig oordeelen. Indien hun de toegang wordt geweigerd, verschaf fen zij zich dien zoo noodig met behulp van den sterken arm. In woningen treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen dan ver gezeld van een commissaris van poli tie of van den burgemeester van de gemeente, dan wel voorzien van een algemeenen of bijzonderen schriftelijken last van den procureur-geheraal bij het gerechtshof of van den officier van jus titie of van een bijzonderen schrifte lijken last van den commissaris van po litie of in gemeenten, waar geen com missaris is, van den burgemeester. Van dit binnentreden wordt binnen tweemaal vier en twintig uren procesverbaal op gemaakt. Daarin wordt mede van het tijdstip van het binnentreden en 'van het daarmede beoogde doel melding ge maakt. De opsporingsambtenaren zijn bevoegd zich van bepaalde door hen aan te wijzen personen te doen verge zellen. In dat geval wordt hiervan in het procesverbaal melding gemaakt. Artikel 15 verklaart de bepalingen van deze verordening niet van toepassing op de leden van de Duitsche weermacht, van de „Waffen SS" en op het overige personeel daarvan, op de leden der Duitsche politie en van het personeel van de bureaux van het Duitsche rijk of van de N.S.D.A.P. in het bezette Nederlandsche gebied, wanneer deze in uniform zijn gekleed of een behoorlijk legitimatiebewijs, voorzien van een foto, bii zich drageif. Deze verordening is 1 Augustus in werking getreden. HOENSBROEK, 3 Aug. Zater dag heeft zich hier een zeer ernstig vergiftigingsgeval voor gedaan, aan de gevolgen waar van drie personen zijn overle den. Vier slachtoffers zijn in zorgwekkenden toestand in hqt St. Jozefziekenhuis te Heerlen opgenomen. Na het eten van witte kaas, die de menschen zelf gemaakt hadden, voelde de familie O., man, vrouw en drie kinderen, zich onwel. Ook een kleinzoontje, de 9-jarige van der B., die bij zijn grootouders op bezoek was en een boterham met kaas kreeg, alsmede de verloofde van een zoon des huizes, werden ziek. Een geneesheer liet de patiënten Zondag ochtend naar het ziekenhuis over brengen. Hier bleek al dadelijk, dat de toestand zeer ernstig was. In den loop van Zondag zijn de 19-jarige dochter L. O., de 17-jarige zoon J. O. en het kleinzoontje overleden. De toestand van vader en moeder O., hun zoon en diens verloofde is zorg wekkend. Zoowel het politieonderzoek) dat in handen is van de marechaussee te' Hoensbroek, als het toxicologisch onderzoek zijn in vollen gang. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor "be stuur en justitie heeft d#1 volgende personen tot burgemeester benoemd: J. A. Eekhof, plaatsvervangend burgemeester te Hilversum, tot bur gemeester van Denekamp, en S. H. L. Woldringh, landbouwer te Olden- hove, tot burgemeester van Olde- kerk. Noodlottig ongeval. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. Het bu reau van den weermachtbevelheb- ber in Nederland deelt mede: Dezer dagen heeft zich een, noodlottig ongeval voorgedaan.' In strijd met het verbod is een Nederlander het strand opge gaan, yvaar hij in aanraking kwam met een aldaar neerge legde mijn eii door de ontplof fing terstond gedood werd. In dit verband wijst de weer machtsbevelhebber in Neder land er nog eens op, dat het be treden van het strand en de dui nen, zooais zulks overal door borden is kenbaar gemaakt, al gemeen verboden is, en dat de schildwachten opdracht hébben, bij overtredingen gebruik te maken van de wapens. Wie on danks het bestaande verbod een militair terrein betreedt, loopt bovendien, zooals bovenstaand voorbeeld leert, gevaar, in een der talrijk aangelegde mijn- velden te geraken en zijn leven op het spel te zetten. TEEROLIEN ALS MOTOR BRANDSTOF. 's-GRAVENIJAGE, 1 Aug. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op het sinds 9 Juli 1940 geldende verbod teerolien (carboli- neum, creosootolie e.d.) al dan niet vermengd met andere brandstof, voor stookdoeleinden te gebruiken, tenzij men daartoe een schriftelijke vergunning heeft ontvangen van den direceur van de sectie teer van het rijksbureau voor chemische pro ducten. Ter voorkoming van misverstand wordt er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat dit verbod ook van kracht is voor het gebruiken van teeroliën als motorbrandsof. AMSTERDAM, 2 Aug. Öedenmid- dag werd in het rijksmuseum de tentoonstelling „Hulpwerk beelden de kunsten" geopend, welke werd georganiseerd door het dept. van volksvoorlichting en kunsten, eh den Ned. Volksdienst, in samenwerking met de Ned. Kultuurkamer. De" landelijke leider van den Volksdienst, de heer F. W. van Vlo ten, heette in de eerste plaats den Kommissar-general z. b. v. Schmidt en den secretaris-generaal van het dep. van volksvoorlichting en kun sten, prof. dr. T. Got/dewaagen, te vens president yan de Ned. Kul tuurkamer welkom met de andere vertegenwoordigers van weermacht, staat en beweging. y Vervolgens ging spr. even in op de samenwerking van N. V. D. en Kul tuurkamer en op de noodzakelijk heid daarvan. Hij wees er op, hoe de "afdeeling „Hulpwerk beeldende kunst" een blijvende instelling' van den N. V. D. wordt, omdat ook de kunstenaar bij kan dragen tot de gezondmaking van ons volk en an-, derzijds de steun van dat volk voor' hem onontbeerlijk is. Uitgebreider over dit punt sprak vervolgens de leider van 't Gilde beeldende kun sten, bouwkunst en kunstambacht, de schilder Jan Bakker. Spr. zag de expositie als een wel sprekend bewijs, dat de Kultuurka mer, hier metterdaad de economische en sociale belangen van de kunste naars behartigt, waarbij spr. dank baar de samenwerking met den N. V. D. gedacht. In „Hulpwerk beeldende kunst" is de kunstenaar, die dezen naam in derdaad verdient, geborgen in zijn volk, daarom ressorteert dit ook on der den N. V. D. Met deze tentoon stelling, die slechts de inleiding is van vele, die zullen volgen, heeft de „bedeeling" opgehouden, de kunste naar is hiermede metterdaad vrij ge maakt. Tenslotte deelde Spr.' nog mede, dat de N. V. D. en N. S. V. ieder voor 50.000 op deze tentoonstelling zullen koopen, terwijl ook het de partement nog aankoopen zal doen. Ir VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ GEVESTIGD Tl "S-GRAVEHHAGE GESTUUK: J-C.f.E. fAÜ HELDER TUCKER, A-A.0. ÓflCtft, JtQITüH. O. L L GRQBflEB. f. LEYCTt. Het ingeschreven bedrag van ruim 'is verdeeld over ongeveer Dit beteekent, dat tenmin ste heeft ingezien zijn belang bij het groote geheel te moeten voegen. Neemt ook GIJ deel in de steeds groeiende risico- spreiding I1 BROEK OP LANGENDIJK, 3 Aug. 42. (Langendijker Groentenveiling). 105200 kg Roode kool 6; 2302 kg Gele kool 6 94975 kg Schotsche muizen 5.35; 3100 kg Vroege witte kool 4. NOORDSCHARWOUDE, 3 Aug. 1942. (Noordermarktbond). 120300 kg Aard appelen: Schotsche muizen 5.35; BI. eigenheimers 5.35; Geelblom 5.35; 180 kg Tuinboonen 7. WARMENHUIZEN, 1 Aug, 1942. 129100 kg Schotsche müizen 5.60; Klei ie 3.50, Prijs, naam en adres. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. De secretaris-generaal van het dep. van volksvoorlichtingen en kunsten heeft bepaald, dat, in verband met de be schikking van den secretaris-gene raal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart, be treffende de prijzen van gebruikte goederen, Vanaf Zaterdag 8 Augustus alle advertenties, waarin goede- reö te koop worden aangeboden, den prijs dier te koop aangebo den goederen per artikel, den naam alsmede het adfes van den aanbieder moeten be vatten. Deze bepaling geldt zoo wel voor nieuwe als ge bruikte goederen van eiken aard. Uitgezonderd hiervan zijn de ad vertenties van bekende firma's, die uitsluitend'nieuwe artikelen te koop ■aanbieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de advertenties waarin gebruikte goede ren, .waarvoor een afzonderlijke prijsregeling gqldt of wordt getrof fen of goederen, welke een verza mel- of i kunstwaarde bezitten, te koop worden aangeboden. In herinnering wordt gebracht, dat gebruikte goederen mogen wor den verkocht tegen ten hoogste den prijs, die, in aanmerking genomen den toestand, waarin het goed ver keert, in een redelijke verhouding styrt tot den op het moment van den verkoop toelaatbaren prijs voor het zelfde of soortgelijke goed. De voor gebruikte goederen be rekende prijs mag echter in geen ge val meer dan 7.5 pet. bedragen van den in vorenstaande zinsnede be doelden prijs. Verstrekking rijwielbonnen. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. Offi cieel wordt het volgende bekend ge maald: De schadeloosstelling voor een ingeleverd rij wiel, dat niet teruggegeven wordt of waarvoor geen ander rijwiel wordt ver strekt, bedraagt 50. Behalve deze schadeloosstelling krijgen personen, die door het in leveren hun eenige rijwiel verloren hebben, zonder daarvoor een ander rijwiel in de plaats te krijgen, een formulier voor de aanschaffing van een nieuw rijwiel, voor zoover zij het volgende kunnen aantoonen: 1. dat zij voor de uitoefening van hun beroep onvoorwaardelijk een rijwiel noodig hebben. 2. dat zij cp andere wijze niet aan een rijwiel weten te komen. Wie een dergelijk formulier ont vangt en houder van een vetkaart is, wordt' op verzoek bij de aanschaffing van het nieuwe rijwiel vrijgesteld van de betaling van het verschil tusschen de uitbetaalde schadeloos stelling en den prijs van een eenvou dig heerenrijwiel. Schadeloosstelling, aanschaffings formulieren en bonnen zullen wor den uitbetaald en uitgereikt door den burgemeester,in wiens gemeen te de inlevering is geschied. De beslissingen van de burgemees ters over verzoeken tot het verstrek ken van een aanschaffingsformuliei' en tot het uitreiken van een bon zijn bindend. De burgemeesters zullen nadere inlichtingen over de- uitvoering van deze maatregelen bekend maken. Men wordt verzocht, voordien geen verzoeken tot schadeloosstel ling in te dienen. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder. Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman. Alkmaar. Verantwoordelijk voor de advertentie» T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2