Hauptdienstleiter Schmidt over vragen van den dag. STAD EN OMGEVING AGENDA DISÏRIBlJTIE~NiEUWS. WAARSCHUWINGSDIENST. AARDAPPELZIEKTE. De voederposifie in den winter 1942-'43. De vooruitzichten. SPORT. Geraffineerde oplichters RADIOPROGRAMMA Amsisrdamsche Bears UITZENDING VAN MOEDERS. '-/De Ned. Volksdienst schrijft ons: A.s. Donderdagmiddag zal de keu ring plaats vinden van de moeders die zich opgaven voor uitzending door de Ned. Volksdienst. Moeders die alsnog voor deze uitzending In aanmerking wenschen tè komen die-' nen zich omgaande op te geven aan het bureau Langestraat 87. GESLAAGD. Voor het door de Vereeniging van Leeraren in stenografie en machine- schrijven gehouden examen voor kantoorstenograaf in de Duitsche taal slaagde de heer C. Helderman, alhier. BIJEENKOMST „OUD ALKMAAR". Maandagavond werd in hotel Proot een jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Oud Alkmaar". De voorzitter, de heer P. A. de Lan ge, opende met een hartelijk wel komswoord, en deed een beroep op de leden zooveel mogelijk propa ganda te maken voor de vereeniging, die vooral de bedoeling heeft.- om, naast het levendig houden van de historische belangen van Alkmaar, oude gehouwen aan te koopen, ten einde deze voor het nageslacht te bewaren. Het ledenaantal steeg in het afgeloopen jaar van 22 tot 52. Het kassaldo bedraagt thans in to taal 322,57. Als bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren mr. Moens en G. Vos. Gezien de meer dere werkzaamheden werd met ver kiezing van de heeren H. Ringers en H. van Drunen overgegaan tot uit breiding van het bestuur. Na de pauze werd door den heer H. Ruygh een vertooning met licht beelden gegeven van diverse fraaie en historisch» Alkmaarsche stads beelden. VEREENIGING VOOR GEZINS VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Juli 113 patiënten en legden 1630 bezoeken a!f, waarvan 663 be taalde, 905 voor 't A.Z.A. en 62 gra tis. Er werden één keer een dokter geassisteerd en 7 maal de laatste hulp verleend bij 't afleggen. De wijkkraamverpleegster ver pleegde 18 patiënten, legde 247a be zoeken af en heeft 1 keer' den dokter geassisteerd. KINDERMATINEE IN HET GULDEN VLIES. Donderdagmiddag zal speciaal voor de jeugd een kindervoorstel ling-worden gegeven-in het Gulden Vlies. Opgevoerd zal worden het mooie Sprookje van Sneeuwwitje en de Zeven dwergen. Dit belooft voor de jeugd een gezellig vacantieont- spanning en ook ouderen zullen zich vermoedelijk tot deze matinee voe len aangetrokken. ONTHULLING GEDENKRAAM IN DE KAPELKERK. Op plechtige en ietwat feestelijke wijze werd heden in de Kapelkerk, door den em.-pred. A. C. de Regt uit Bergen een gedenkraam onthuld. Dit raam was een geschenk van mevrouw HolsmullerWichers als uitvoerster van den wil van haar het vorig jaar overleden echtgenoot, den heer Willem Holsmuller, voor malig president-kerkvoogd, wiens wensch het was geweest, dat dit „ou geschieden ter gelegenheid van het' 100-jarig bestaan van de zaak van de firma Holsmuller. De plechtigheid geschiedde in te genwoordigheid van de familie, het personeel der firma £n het college van kerkvoogden en notabelen. Het gedenkraam bevat een twee ledige voorstelling. De eene helft stelt naar het woord „Een vaste burcht is onze God" in den lichten den hemel een burcht voor met daar beneden de wisselende wereld met als centrum de kerk. De andere helft Luther teekent in zijn gods vertrouwen zooals hij voor den Rijksdag in Worms stond met als onderschrift zijn woord „Hier sta ik, Ik kan niet anders". Het raam is ontworpen door den heer Bogtman en in diens atelier te Haarlem vervaardigd in prach tige kleuren, wa'-fdoor het licht dat in de kerk schijnt een warme tint geeft. De heer de Regt schetste den over ledene, erop wijzende, dat het een geliefd denkbeeld van hem was ge weest om in zijn geliefde kerk een raam toe te voege aan die er al wa ren. Aanvankelijk had men gedacht aan een voorstelling van „De Zaai er". Hiervan moest worden afgezien, omdat die er al was. De keuze viel toen op zijn lievelingslied en op Luther, met wie Willem Holsmuller zoo veel karaktertrekken' gemeen had. Hij toch was een man met een vaste overtuiging, nam, als het noo- dig was, geen blad voor den mond. Voorts bezat hij een emotioneelen aard en een diep godsvertrouwen, benevens een groote liefde voor het godsdienstig lied in het algemeen. Bovendien was hij echt gemoede lijk en leefde hij sterk mee met de menschen uit zijn omgeving. Dit alles noemde spr. een bewijs, dat de keuze van de voorstelling een gelukkige was geweest en hij bracht den heer Bogtman dank voor de uitvoering. De president-kerkvoogd, de heer Saai, aanvaardde namens de kerk voogden, de notabelen en de ge meente het geschenk, waarbij hij verzekerde, dat men in dankbare herinnering van de goede verzorging verzekerd kon zijn (Vervolg van pag. 1.)' 9 De 375 Nederlandsche nationaal- socialisten, die de vorige week weer vrouwen en kinderen verlieten en zich ter beschikking stelden voor den strijd tegen het bolsjewisme, hebben zich méér offers getroost, dan wanneer een rijk aard zijn rijwiel voor de verdediging ook van zijn land zou afstaan. Der halve zal de dag komen, waarop de nationaaal-socialisten zoo n'oodig de rijwielen zullen ontnemen aan hen, die ze werkelijk bezitten. Zij moeten zich niet verbeelden, dat wij niet zouden weten, waar zij die rijwielen hebben of hoe wij ze in handen zouden kunnen krijgen. Het valt niet te ontkennen, dat deze maatregel hard is geweest. De Rijks commissaris heeft echter reeds laten mededeelen, dat hij aan allen een schadeloosstelling van 50 gulden voor hun rijwiel zal laten uitkeeren en zorg zal dragen, dat zij zoo spoedig mogelijk een gebruikt of nieuw rijwiel terug krijgen, voor zoover zij een fiets voor hun werk noodig-hebben. De sluikhandel. Een andere kwestie is die van den sluikhandel en van de woekerprijzen. Vorige week Vrijdag zijn vier saboteurs doodgeschoten. Anderen worden nog berecht en wachten hun rechtvaardige bestraffing af. 1200 zijn er reeds in een kamp ondergebracht en leeren daar, wat ordening beteekent. Hun zal worden bijgebracht, wat het zeggen wil in het zweet zijns aanschijns zijn brood te ver dienen. Alle krachten moeten zich thans ter beschikking stellen van deze controle, de Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten in de eerste plaats. Geen persoon en geen rang zal worden ont zien. Elkeen moet zich aan deze ijzeren wet onderwerpen, onverschillig wélke uniform hij draagt, of welken civielen rang hij dekleedt. Partijgenooten, gij zijt jegens mij er voor verantwoordelijk, dat elke over treding terstond ter kennis wordt ge bracht van de Duitsche of Nederland- *sche politie-instanties en dat daarvan aan mij een afschrift wordt toegezonden. Nooit zal het gebied dat aan 9 mil- lioen Nederlanders 280 menschen op een vierkanten km ter beschikking staat, toereikend zijn om een normale voedselvoorziening te waarborgen. Alleen met inspanning van alle krachten en de zorgvuldigste indeeling der benoo- digde rantsoenen is het mogelijk de Nederlandsche bevolking te voeden. De oogst staat er goed voor en daar mede is ook de yoedselvoorziening voor het komende jaar 1942/43 gewaarborgd. Dat deze voedselvoorziening gering is en dat zij eens weer beter moet woeden weet ieder van ons. Derhalve-stellen Duitsche en Neder landsche instanties pogingen in het werk om de aanvullende hoeveelheden brood en koren uit het Oosten te be trekken. Het gaat er dus niet om dat 3 millioen Nederlanders naar h,et Oosten vertrekken, doch dat wellicht 3000 of 30.000 Nederlandsche pioniers van het beste gehalte ginds het bestuur van landgoederen op zich nemen en daar mede er toe bijdragen dat de broodvrij heid in eigen land gewaarborgd is. De officieren van de vroegere Nederlandsche weermacht. Vaak heb ik in opdracht van den Rijkscommissaris en van den weer machtsbevelhebber waarschuwend mijn stem verheven. De vroegere officieren van de Nederlandsche weermacht wilden hier niet naar luisteren en leenden steeds weer het oor aan vijandelijke influiste ringen, totdat de hun door den Führer geschonken vrijheid door den weer machtsbevelhebber moest worden ont nomen, om hen voor den ondergang te behoeden. De tijd is ernstig. Belachelijke pam fletten fn radiostemmen probeeren de goede en fatsoenlijke .Nederlandsche be volking op te hitsen en haar voor hun smerig wagentje te spannen. Zooals ik reeds tevoren vermeldde, beleven tvij een der ernstigste beslissende veldsla gen der wereldgeschiedenis. Elkeen die het waagt Duitschen militairen of civie- ien dienstinstanties moeilijkheden te berokkenen, wordt met de gestrengheid van de wet gestraft. Niemand, kan ont zien worden. De gijzelaars. Meer dan 1000 Nederlanders zijn ge gijzeld en moeten mot hun leven in staan voor de daden die hun volksge- nooten in onbezonnenheid plegen. Elk een moet zich van dezen maatregel goed bewust zijn en er niet op rekenen dat Duitsche .militaire instanties daarvoor zouden, terugschrikken. Zij het ook de geringste sabotage, terstond zal met de hardste maatregelen geantwoord worden. Wanneei» vroeger vaak de spreuk ge bruikt werd „Rust is de eerste burger plicht" dan geldt zulks vooral in den tijd van heden. Aan elke verordening van de weermacht of van de verant woordelijke politie-instanties moet ter stond gevolg gegeven worden. Elke overtreding kan slechts met de ooriogs- wetten gestraft worden. Het gaat er echter om, in het Oosten het bolsje wisme vernietigend te verslaan en in het Westen het hoofd te bieden aan de plutocraten en democraten totdat ook zij vernietigd zijn. Elke Nederlander, jong of oud, moet zich derhalve m dezen tijd er van bewust zijn wat hij 'aan zichzelf, zijn familie en zijn volk verschuldigd is. Elkeen verrichte rustig zijn. werk en houde zich verre van vij andige acties. Laat het tweede front over aan de Duitsche soldaten en de civiele bestu ren, dan zal niemand iets gebeuren. Elkeen zal ook daardoor zichzelf en zijn volk van dienst zijn. Wat er ock mag komen, deze woorden blijven geldig: „Geen vierkante meter grond zullen wij prijsgeven". Duitsche soldaten hebben dezen grond van En- gelsche en Fransche troepen gezuiverd en zullen het ook met eiken nieuwsgierige weten klaar te spelen. De legers van het Oosten, die reeds in honderden veldslagen bewezen hebben wat zij waard zijn, zullen den voorstanders van het z.g. tweede front wel mores weten te leeren. Wij als nationaal-socialisten willen echter onzen plicht doen, wij willen ons werk voortzetten en willen den Führer in hoogste plichtsvervulling dienen, om dat wij weten dat wij daarmede niet alleen do wetten van den Führer op volgen maar ook werken in het welzijn van het Duitsche zoowel als van het Nederlandsche volk. De zeer opmerkelijke uiteenzettingen van den Hauptdienstleiter werden her haaldelijk met luide instemming en bij val onderbroken. Met een drievoudig Sieg Heil op den Führer aller Germanen en met de nationale liederen werd de 'waardig, herdenking van het tienjarig bestaan der Ortsgruppe gesloten. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Immer nur du (operettefilm). 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Ik heb je Hef (rom.) Alle leeft. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdTium- mer Pygmalion (rom.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria-Theater, 7,30 Us, hoofdnum mer De veldtocht in heb Oosten (docu mentaire film). Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Woensdag 5 Augustus. 2.30 uur, Sportpark te Alkmaar, lange baandraverijen. 7.30 uur, 't' Gulden Vlies, opvoering Nachtdienst door gezelschap Johan Kaart. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Ruimten voor bijzondere doeleinden. De Leider van den Distributie- dienst, Kiring Alkmaar, vestigt er de aandacht op, dat zij, die in gebreke zijn gebleven een aanvraagformu lier Br. C 250 of Br C 251 bij den Distributiedienst in te dienen, hier voor alsnog onverwijld hebben zorg te dragen, aangezien zij anders voor het a.s. stciokseizoen van brandstof fen verstoken zullen blijven. Een automatische toewijzing op grond van gegevens van het vorig seizoen heeft niet plaats. UITREIKING KAARTEN BIJZONDEREN ARBEID. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat op Woensdag 5, Donder dag 6 en Vrjjdag 7 Augustus 1942 kaarten M 106, M 206 en M 306 voor bijzonderen arbeid en toeslag aard- appelkaarten zullen worden uitge reikt aan personen, die hun arbeid verrichten in de Gemeente Alk maar. De kaarten zullen worden uitge reikt in het Distributiekantoor, in gang Ridderstraat, van 91 uur en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met: letter A, B, C, D, E, F, G of H op Woensdag 5 Augustus 1942; letter I, J, R, L, M, N, O of P, op Donderdag 6 Augustus 1942; letter Q, R, S, T, U, V, W, X, Y of Z op Vrijdag 7 Augustus 1942. De distributiestamkaart moet wor den overgelegd. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Alkmaar, 4 Augustus 1942. BENOEMD. De heer J. Borghardt, cand. tot den H. D. te Alkmaar, die door de evangelisatie te Den Helder tot voorganger is benoemd, is thans door den kerkeraad benoemd tot hulppre diker van de herv. gem. Op Zondag 6 Sept. zal hij tot zyn dienstwerk worden ingeleid door ds. Enkla'ar. De thans nog in functie zijnde hulppredikante, mej. van Drimmelen, zal wegens vertrek naar Assen op 23 Aug. afscheid nemen. JOHAN KAART IN HET GULDEN VLIES. Het bekende gezelschap van Joh. Kaart zal a.s. Woensdag in hiet Gulden Vlies een opvoering geven var. de succesklucht Nachtdienst. Dit stuk heeft de bedoeling den toeschouwers een dpl-komischen avond te bezorgen eri zeker zullen bij de opvoering hier ^e lachsalvo's niet* van de lucht zijn. Naast Johan Kaart treden alle leden van het gezelschap in dit stuk op. HEILOO. 25-Jarig jubileum bij de posterijen. - Zaterdag herdacht de heer F. Abbenes het feit, dat hij 25 jaar ge leden bij de P.T.T. in dienst trad als postbesteller. Het heeft den jubi laris, die het feest in huiselijken lering vierde, op dezen dag niet aan belangstelling ontbroken. De heer Abbenes, die 46 jaar oud is, begon.zijn loopbaan als postbe steller op 1 Augustus 1917 te Bur- gerbrug en werd in 1934 overge plaatst naar Heiloo. In zijn woning aan den Holleweg kwamen reeds Zatèrdagamorgen telegrammen en felicitaties, o.a. van de vroegere col lega's uit Burgefbrug en Petten, bin nen, terwijl hem 's middags door den directeur van het postkantoor Alk maar, den heer van Gelder, ten huize van den heer Abbenes, namens de P.T.T. een keurig geteekende oorkonde werd overhandigd. Door het personeel van het kantoor Hei loo, dat 's avonds voltallig aanwezig was, werd hem een eikenhouten tafel aangeboden;. Vele bloemstuk ken, w.o. van den ambtenarenbond afd. Alkmaar en Omstreken en fami lie en kennissen, gavén de kamer een feestelijk aanzien. Benoemd. - De heer J. Keeman is benoemd tot stationsbeambte al hier. WARMENHUIZEN. Ongeval op de kennis. - Tijdens de kermis deed zich Zondagmiddag .een vrij ernstig ongeval voor. Een Rotterdamsch kind, dat hier ver toeft, kwam te dicht bij den zweef molen van Lamar en. kreeg een schop tegen het hoofd. Het kind werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Onmiddel lijk werd de dokter gewaarschuwd, die een lichte hersenschudding con stateerde. Veilingomzet in Juli. - Aan de veiling alhier werd in de afgeloopen maahd verhandeld: kg Vr. aardappelen 2.184.125 (2.019.500) Rabarber 8.845 (.17.925) Roode kool 650 Witte kool (3.500) Bospeen (per bos) 750 (130) Slaboonen (810) Tuinboonen (520) Zilver uien (425) De tusschen haakjes geplaatste getallen geven de aanvoer in Juli 1941 aan. De omzet bedroeg 141.346.15 te gen 120.855.49 in Juli 1941. DE BILT, 4 Aug. In. het etmaal van 's avonds 2 tot 's avonds 3 Aug. is de weersgesteldheid in de streek ten Noorden van Alkmaar, in de Wieringermeer en vermoedelijk ook in de streek 'tusschen Hoorn en Enkhuizen kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte en in het midden van het land en op de Zuidhollandsche eilanden kritiek be houdens iets te geringe bewolking. ONGELUK IN ARTIS. Jongetje van 2 jaar door panter gegrepen. Onoplettendheid van de begelei ders is gistermiddag oorzaak ge weest van een ernstig ongeval in Artis. Een tweejarig jongetje kroop n.l. onder de afzetting der wilde die ren door tot vlak bij de hokken kwam, waar 'n panter plotseling een poot naar 't ventje uitstak en 't zijn klauw in het gezicht sloeg. De hoofd huid met het haar werd den kleine afgerukt en ook aan de wangen werd het ernstig gewond. In zorg- wekkenden toestand is het jeugdige slachtoffer naar het O.L. Vrouwe gasthuis overgebracht. PRIJSKAARTJES OP GROENTENWAGENS. 'S-GRAVENHAGE, 4 Aug. Daar er bij de prijsaanduiding op groen- tenwagens onzekerheid bestaat om trent de wijze, waarop zij moet ge schieden, vestigt de gemachtigde voo% de prijzen er de aandacht op, dat groentenventers verplicht Zijn de waren op hun wagens alle afzon derlijk te prijzen. Volgens artikel 2 van het prijsaanduidingsbesluit 1941 moeten zichtbaar uitgestalde waren immers van duidelijk zichtbare en leesbare prijskaartjejs worden voor zien. Het meevoeren van een prijs lijst is derhalve niet voldoende. INBREKER WIST TE ONTSNAPPEN. SOEST, 4 Aug. Toen de wed. van E., wonende aan de Torenstraat, hedenmorgen in de vroegte beneden kwam, vermoedende daar een harer zoons aan te treffen, trad in haar woonkamer een onbekend persoon op haar toe, greep haar bij de pol sen, liep vervolgens langs haar heen naar de keuken, verliet door de openstaande deur de woning, pakte een fiets en maakte zich uit ~-de voeten. De politie toog er dadelijk met een speurhond op uit. Vermist wer den een goeden damesarmbandhor loge, distributiebescheiden, een por- temonnaie met geld, een beurs met oude munten, een portefeuille van een der zoons, inhoudende eenig geld, een persóons- en een rijbewijs en verder eenige levensmiddelen. Een tasch, inhoudende driehonderd gulden, bleef onaangeroerd. 's-GRAVENHAGE, 3 Aug. Onver mijdelijk brengt het derde oorlogs jaar evenals de twee vorige met zich mede, dat de veehouder den plicht heeft om het in ons land beschik bare veevoeder zooveel mogelijk ten goede te doen komen aan een passenden melkveestapel. Voor de veehouderij zijn daarom voor het komende jaar nieuwe bepalingen in het leven geroepen. In het algemeen zal het aantal runderen ouder dan één jaar, dat de veehouder mag houden, gelijk mogen zijn aan ongeveer 9/10 gedeelte van de toewijzing van het vorige jaar, doch de veehouders hebben de vrijheid, wanneer de voederpositie van het bedrijf het toelaat vóór 15 October a.s. te verzoeken méér vee te mogen aanhouden. Deze aanvrage zal worden beoor deeld door een speciale commissie, die zal nagaan of een hoogere vee bezetting van het bedrijf in overeen stemming is met de voedervoor- raden, waarover beschikt kan wor den en of de melkveestapel zich wel zoodanig tot den jongveestapel Ver houdt, dat met -Aanwending van het beschikbare voeder zooveel mogelijk melk geproduceerd wordt. Wanneer de veehouder meent min der vee tè kunnen aanhouden, dan dienst hij dit eveneens vóór 15 Octo ber a.s. mede te deelen, doch hij wordt daardoor geenszins ontheven van zijn verantwoordelijkheid voor een juiste aanpassing van zijn vee stapel aan de voederemstandigheden op zijn bedrijf. Voor de verplichte veelevering zal de basis worden gevonden in het aantal runderen, dat de veehouder mag aanhouden en dat hij dus zelf op grond van de voederpositie van het bedrijf heeft vastgesteld. De veehouder meet er reke ning mede houden, dat een aan slag voor de verplichte levering van hooi en stroo onvermijdelijk is; dat alle granen (uitgezon derd de havertoewijzlng voor de paarden op het eigen bedrijf) en de aardappelen, welke voor consumptiedoeleinden geschikt zijn, wederom moeten worden ingeleverd; dat voor rundvee en schapen geen krachtvoer aan wezig is en dat de oppervlakte bouwland, gezien den scheur- plicht, nog aanzienlijk uitgebreid zal worden. Bijzonderheden over deze bepa lingen voor de veehouderij en over de verplichte veelevering 1943 zijn te vinden in de vakbladen en te ver nemen bij de plaatselijke burepu- hoqders, terwijl de veehouders ten spoedigste in het bezit gesteld zullen worden van de volledige regeling. Tennis WESTFRIESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Zaterdag en bondag zijn te Hoorn de uitgestelde partijen gespeeld. In het heeren enkelspel ging de eind strijd tusschen Jn. Schmidt en mr. H. Schuurman. Met 6-3, 2-6, 5-7, 7-5 en 6-2 won Jn. Schmidt en behield daardoor titel en beker, die hij in 1941 te Eindhoven won. De eindstrijd heerendubbel was bijzonder spannend en inspannend. Hij duurde 214 uur. Tenslotte won nen mr. D. H. Buiskool en T. Stum- pel van J. Deetman en E. Verroen met 8-6, 6-3, 5-7, 5-7, 10-8. In het gemengd dubbel hoopte men den eindstrijd Maandagavond te kunnen spelen. De uitslagen der halve eindstrijden waren: mej. de Wit en T. Stumel sl. mej. J. Brandse en F. Beek met 6-1, 6-1. Mej, Ver mande en Schmidt sl. mej. D. Bou- chier en mr. Buiskool met 6-4, 6-1. Wandelen ZOMERSERIE 1942. Individueele wandelingen (met herinnering). Het bestuur van den N.H.W.B. or ganiseert naast de permanente par- coursen een aantal individueele wandelingen, genaamd: Zomerserie 1942. Hiérvoor is een speciale herinne ring ontworpen. Deze tochten zullen gehouden worden op de Zondagen 9 en 23 Aug. en 6 Sept. a.s., alsmede op de daaraanvoorafgaande Zaterdagen. Ze worden georganiseerd te Am sterdam, Bloemendaal, Hoorn, Scha- gen en Weesp. Er wofden voorbereidingen ge troffen ook in,Alkmaar deze tochten te doen houden. Men is niet gehouden aan deelna me in één bepaalde plaats. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van den wandelbond, deze serie t.z.t. voort te zetten met een Herfst-, Winter- en Lenteserie. Schak en KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De afgebroken partij uit de eerste ronde tusschen van der Hoek en van Scheltinga eindigde, zonder dat er verder gespeeld werd, in remise. Tweede ronde: Van Scheltin- ga-van Steenis 1-0. Een Engelsche partij, waarin van Steenis in de ope ning een fout maakte. Na een lang- durigen strijd wist van Scheltinga het kleine voordeel, bij de opening verkregen, in winst om te .zetten. Stumpers-van der Hoek remise. Indische party, die langen tijd langs theoretischen banen ging. Van der Hoek wilde Jiiervan-tenslotte afwij ken en nam een uur bedenktijd voor een zet. Na herhaling van zetten werd het tenslotte remise. •Cortlever^Kramer 1-0. Fransche party, die geruimen tijd gelijk op ging. Kramer liet toe, dat Cortlever tot ruil op den damevleugel kon overgaan, hetgeen Kramer de partij kostte. De Groot-Mulder 1-0. Spaansche partij met zeer moeilijk spel aan beide kanten. De Groot blokkeerde den damevleugel en ging op den an deren vleugel tot den aanval over, hetgeen hem het gewenschte succes bracht. Be]aard echtpaar bestolen. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Zater dagavond belde een man aan bij een bepaard echtpaar, wonende in de Retiefstraat alhier. Hij vroeg of me neer thuis was en zeide de groeten te komen brengen van Jaap. Mevrouw begreep er niets van en verzocht hem om 11 uur terug te komen, als haar echtgenoot thuis was. Zooals gevraagd geschiedde. De man kwam om elf uur tglrug en werd nu te woord gestaan door den echtgenoot, maar ook deze bleek geen Jaap te kennen. Al pratend in de gang bood de man zoo langs zijn neus weg thee te koop aan, en toen hierop niet werd ingegaan, vroeg hij het echt paar geld. Hij had niets bij zich en moest nog onderdak zoeken. Inmiddels werd er weer gebeld. Voor de deur stonden twee mannen, die zich uitgaven voor rechercheurs van de politie en mededeelden den theeverkooper den heelen dag ge volgd te zijn en hem met een pakje het perceel te hebben zien binnen gaan. Zij wensehten thans huiszoe king te doen en zetten hun verhaal kracht bij- door daaraan een bedrei ging toe te voegen. Het echtpaar zwichtte en men verstrekte hun de sleutels van laden en kasten. De mannen stelden hierop* een onder zoek in, haalden alles overhoop en legden beslag op een tasch, inhou dende 4300 gulden, welke zij in een kast aantroffen, twee gouden hor loges, een Zeeuwsohe gouden bro che, eenige gouden medailles en twee lappen stof. Toen de vrouw hiertegen protesteerde, werd haar aangezegd haar mond te houden. Zoo niet, dan waren de heeren volgens hun zeggen bevoegd haar dood te schieten. Toen men genoeg in beslag had genomen, vroeg de' theeverkooper of hij nu weg kon gaan. De twee pseudo-rechércheurs weigerden dit verzoek natuurlijk in te willigen, en gedrieën verlieten zij het perceel. De oudjés zouden er wel meer van hooren Toen deze Zondag nog eens over de affaire nadachten, rees het denk» beeld dat er iets niet in den haak kon zijn. Maandag deden zij dan ook -aangifte bij de politie. In verband hiermee verzoekt de commissaris van politie van den justitie.elen dienst BI dengenen, die inlichtin gen kunnen verschaffen, zich zoo spoedig mogelijk en bij voorkeur tusschen 912 en 1517 uur te mel den aan zijn bureau, Alexanderplem 13 te 's-Gravenhage, Turnen DE KAMPIOENSWEDSTRIJDEN. Aan de wedstrijden van het N.G.V. te Krommenie zal ook deelnemen de heer Jac. Lensen van Turnlust te Alkmaar, die reeds bij eerder gehou den districtswedstrijden een vol doend aantal punten heeft behaald en van de wedstrijden van j.l. Zon dag was vrijgesteld. Zwemmen BJ. BORG BIJ MOTORONGELUK GEWOND. Zwedens beste zwemmer, Bj, Borg, is het slachtoffer geworden van een motorongeluk, tengevolge waarvan hij einde dezer week bij de Zweedsche kampioenschappen niet kan uitkomen. WOENSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nieuwsber. 7.15 Lichte gr.muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.— BNO: Nieuws ber. 8.15 Gewijde zang (opn.) 8.45 Cello en piano (gr.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Kindermuziek (gr.) 10.Geliefde melodieën (gr.) 11.Vacantie-Kleuter- klas. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen. 12.Klaas van Beeck.en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.— Zang met pianobege leiding en gr.pl. 13.45 Strijkkwartet (gr.) 14.Melodisten en soliste en gr.pl. ,15.Voor de vrouw. 15.20 Viool en piano. 16.Cyclus: Gelijkenissen die alleen In het Evangelie van Lucas voorkomen. 16.20 Voor de jeugd. 17. Valse musette (gr.) 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Jeugdstorm reportage. 17.45 Koor en orkest van den Nat. Jeugdstorm (gr.) 18.Een half uur Roemenië, gr.pl.-programma. 18.30 Ned. solistenplaatjes. 18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: Zakelijk praatje over den landbouw. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Zang met pianobegel. en gr.pl. 20.Residentie-orkest en solist. 21. Luisterspel: „De zwarte handel lokt". 21.20 Residentie-orkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Humoresk Melodios (gr.) 22.15 Walsen (gr.) 23.-24.— Van A tot Z liefde (gr.) HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest, solist, Damesk. „Aether- charme" en orgelspel (opn.) 9.Om roeporkest (opn.) ü.40 Opera- en film muziek (gr.) 10.Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voordr. 11. Klassieke gr.pl. 12.Bertus van Din- teren en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Reportage. 13.15 Otto 'Hendriks en zijn orkest. 14.Kin derkoren zingen (gr.) 14.15 Voordracht. 14.30 Opera: „Un ballo in Maschera" (opn.) 16.Klassieke kamermuziek (gr.) 16.30 Beethoven's le Symphonie (gr.) 17.— Den tuin in! 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 Ensemble Willy Kok. 18.Luisterspel: „Van Soeten Dranck". 18.30 Ensemble Willy Kok. 18.45 Marcel "Wittrisch en Erna Sack (gr.) 19.De Praatvaars. 19.15 Marschen en marschliederen (gr.) 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Brabantsch praatje van den Dré. 19.50 Spiegel van den dag. 20.Cabaretpro gramma. 20.45 De Familie de Boer. 21.Anna del Rio zingt (gr.) 21.15. Amusementorkest en solisten. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.1524.Zie Hilversum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekent: blijdschap in vele ge- BROEK OP LANGENDIJK, 4 Aug. '42. (Langendijker Groentenveiling). 13200 kg Roode kool 5; 2300 kg Gele kool 5; 9700 kg Tomaten 1818757 kg Aard appelen: Schotsche ifmi2en 5.35; Eigenheimers 5.35; Blaiiwe eigen heimers 5.35; 60 kg Slaboonen 18; 265 kg Tuinboonen 6; Komkommers 8.50—11. NOORDSCHARWOUDE, 4 Aug. 1942. (Noordermarktbond). 1750 kg Roode kool 5; 103500 kg Aardappelen: Schotsche muizen 5.35; Blauwe eigenheimers 5.35; Geelblom 5.35; 5000 kg Vroege witte kool 3.50; Tuinboonen ƒ6; 450 kg Zilveruien 12; Nep 12; Drielingen 12. WARMENHUIZEN, 3 Aug. 1942. 48700 kg Aardappelen; 800 kg Roode kool 6. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 4 Augustus 1942. STAATlLEENINGEN. Vork. lu.40 334 Nederland 1941 .1003/16 10ü%.- 4 Nederland 1941 100is/lc I0(jn/j# 4 Nederland 1940 II 1009/10 lOO'/, 3—3»/, Nederl. 1938 977/;6 9?7/;6 3 Ned.-lndië 1937 S8>/, 8S»/a BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 144% 144 Handel Mij. CertAv. 2.50 .129 12T Koloniale Bank 129 19 Ned. Inü, Handelsbank 89 90 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1551/, Calvé Delft Cert. 129 129>/4 Nederl. Ford 3051/, 308 Lever Bros .193 1911/4 Phil. Gloeii. Gem. Bezit 343 342 CULTUUR MAATSCH. H. V. A329 326-7 Java Cultuur .155 157 Ned. Ind. Suiker Unie loo 162 Verg. Vorsterianden 91% 92 PETROLEUM. Kon. Petr. .362 364 RUBBERS. Amsterd. Rubber .219 219 Deli Bat. Rubber -. .138 138 Oostkust 96 97 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn .165 164, Java-China-Japan lijn 133 139 Kon Ned. Stoomboot 203 210 Scheepvaart Unie .1961/, 197 TABAKKEN. Deli Batavia .143 142 Oude DelilSC3/4 179 Senembah .1491/, 149 SPOORWEGEN. Deli Spoor x1 61'/, 62 Ind. Spoor 45 44>/j Hoofdredacteur; A R. Jonker, Alk maar. Plv hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A Klomp, Bergen. Binnenland: E. Daalder. Bergen. Stad en Provin cie: G H W ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman. Alkmaar. Verantwoordelijk voor de advertenties T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2