Ziekenfonds Alkmaar e.o. EEN MEESTER EXPOSEERT. "MUZIEK I DUIVELSST STAD EN OMGEVING Installatie Mr. Meyer als economische rechter. AGENDA Wijziging winkelsluiting. De R.K. Kerk en de kleeding der vrouwen. Eerste jeugdkamp van den N.V.D. geopend. HET ORGANISEEREN VAN BIJEENKOMSTEN. Dirk Nap's eigen werk een openbaring. DIS TRIBUTIE-NïEUWS Amsterdamsche Bern* Uitgebreide berecht. FEVi Hedenmorgen is, in tegenwoordig heid van de leden van We balie, fa milie en genoodigden mr. J. H. Meyer als economische rechter in het arrondissement Alkmaar geïn stalleerd. De samenstelling van de rechtbank was als volgt: officier mr. de Brueys Tack, mr. Feitsma, mr. de Flines, mr. Krabbe, die die taak van den president waarnam, mr. Meyer, 'mr. Alblas en de griffier jhr. mr. v. d. Brandeler. Nadat mr. Krabbe de zitting voor geopend had verklaard, was het woord aan den officier, mr. de Brueys Tack. Deze zeide o.m. mr. Meyer als een objectief en kundig pleiter te hebben leeren kennen, die blijk gegeven had de -eischen van dezen tijd te hébben begrepen, die niet een formeele berechting, maar een rechtspraak eischt, die in over eenstemming is met wat het volk als juist en rechtvaardig voelt. Spr. feliciteerde mr. Meijer met zijn benoeming en sprak de ver wachting uit, dat de samenwerking met het O.M. ook in de toekomst goed zal zijn. Vervolgens verklaarde de president, na de voorlezing van de acte van beëediging door den griffier, mr. v. d. Brandeler, mr. Meijer als geïnstalleerd. Hierop sprak de president nog een kort woord. Hij feliciteerde de recht bank en sprak zijn voldoening er over uit, dat zij thans weer voltallig is en hierdoor gelijken tred zal kun nen houden met den stroom van eco nomische zaken, die door den rech ter moeten wordenbehandeld. Mr. Langeveld sloot zich als deken van de Orde van Advocaten bij deze woorden aan. Tenslotte was er gelegènheid den nieuwbenoemden rechter te compli menteeren. ALS RAADSHEER BEEEDIGD 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. De Höoge Raad heeft beëedigd als raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam mr. W. A. Ubbens, rechter in de rechtbank te Alkmaar. IN HET OPENLUCHTTHEATER TE BERGEN. Zondag 9 Augustus a.s. om 6.30 uur geeft de Bergensche gymnastiek vereniging Be Quick in het Open luchttheater te Bergen een voorstel ling. De entree bedraagt slechts 40 cent, voor kinderen 20 cent en is dus geen beletsel voor het bijwonen daarvan. De Bergenaren en de gas ten weten, dat Be Quick, onder lei ding van haar wakkeren directeur, den heer van Zoonen, steeds iets be hoorlijks voor het oog weet te bie den. Reeds het optreden van alle leden in keurig sportcostuum met de kleuters voorop maakt deze" uitvoe ring tot iets wat men gaarne bij woont, terwijl het werken van de jongens en meisjes aan de toestellen, alsmede de orde-oefeningen en de tableaux een sportevenement ge noemd mogen worden. Thans een zeer incom pleet bestuur. Gistermiddag werd in de van Teylingenzaal van het hotel Proot een algemeene vergadering gehou den van bestuur en vertegenwoor digers der leden van het Alg. Afd. Ziekenfonds Alkmaar en Omstre ken. Tevoren hadden de vertegen woordigers een bijeenkomst gehad in het café Ceres. In totaal waren er een 20-tal heeren aanwezig. De voorzitter, de heer C. de Vries, van Dirkshorn, sprak een kort welkomstwoord, zijn spijt be tuigende over de afwezigheid van doktoren en apothekers. Spr. deed een ernstig beroep op allen, om de zaak van het fonds te dienen, wat nu, tengevolge van de onvoltallig- heid van het bestuur, meer dan ooit noodig is. Jaarverslag. Het jaarverslag van den secretaris, den heer B o n s e m a, werd zonder bespreking vastgesteld. De voorzitter sprak de hoop uit, dat spoedig het 100.000e lid zal mogen worden ingeschreven. Wij ontleenen aan het jaarverslag en het financieele verslag het vol gende: Allereerst wordt gememoreerd het in werking treden van het zie- kenfondsenbesluit op 1 Nov. 1941 en het aftreden van den secretaris penningmeester, den heer B. H. J. Schouten op 1 December 1941. Hij heeft gedurende meer dan 25 jaren voor een groot gedeelte zijn stempel op het A.A.Z.Ak. gedrukt. De heer Schouten bleef bestuurslid. Na zijn aftreden werd de functie yan secr.- penningmeester „gesplitst, waarbij de heer Bonsema als secretaris en dr. Leenaers als penningmeester ge kozen werden. De inwerkingtreding van het zie- kenfondsenbeslyit had tengevolge, dat het fonds administratief in twee deelen gesplitst werd, nl. de contri- bueerende vrijwillig verzekerden en de verplicht verzekerden. Daar deze laatste groep de loontrekkenden omvat, welke verzekerd zijn inge volgd de ziektewet, had de invoe ring van het ziekenfondsenbesluit een zielental-vermeerdering van ons ziekenfonds tengevolge. .In de afd. Alkmaar steeg het zielental tot 31 Dec. 1.1. tof 23926, een vermeerde ring van 2637 zielen. Daar de nor male stijging ongeveer 600 zielen per jaar bedraagt, komt hiervan ruim 200(J door de toename inge volge het ziekenfondsenbesluit. De fd. buitengemeenten had op 3l ec. 1.1. 68495 zielen, een toename van 8224 zielen. Daar het zie lental tot 31 Oct. 1941 steeg mei 2251, n.i .v.: totale toename GESLAAGD. 'De heer F. J. J. Groothuizen alhier is te Den Haag: geslaagd voor de ak te handteekenen l.o. Mej. J. J. M. Hakewessel te Bo- venkarspel heeft te "Utrecht de akte Engelsch l.o. behaald. Voor het examen Hoogduitsch l.o. slaagde te Den Haag de heer H. Cornelissen te Wieringen. De heer W. N. A. Hos te Oudorp slaagde Dinsdag te Den Haag voor het examen Duitsch l.o. OPVOERING NACHTDIENST. Johan Kaart in «het Gulden Vlies. Het gezelschap De Komedianten onder leiding van Johan Kaart vond hier gisteravond een totaal uitver kochte zaal in het Giflden Vlies, toen het de klucht: „Nachtdienst" kwam opvoeren. Het ensemble beoogt met de op voering niet andeps, dan den toe schouwers een dol gezelligen avond te bezorgen, waarbij de lach niet van de lucht 'is. Nu, het is in alle opzichten een prettige ontspanning geworden. Velen konden terecht ver klaren, dat zij in langen tijd niet zoo hadden gelachen. Andere pre tenties heeft de dwaze klucht „Nachtdienst" niet en kan zij ook niet hebben. De geschiedenis van Theodoor Hagemann, zijn vrouw, een dwazen musicus, een zangeresje, een leeraar, een professor, een hotel directeur en epn piccolo met alle aanverwante zaken is zoo dwaas in gewikkeld en geeft aanleiding tot zulke" dolkomische tooneelen, dat zii niet is te vertellen. Maar ook hier loopt alles voor den ober uit „De Groene Krokodil" nog goed af, al ziet het er meermalen heel benauwd voor hem uit. De leden van het gezelschap heb ben in de vertolking van zoo'n klucht een zeldzame routine gekre gen en kennen den smaak van het publiek. Johan Kaart als Hagemann was het middelpunt. Zoo'n echtgenoot, die den geheelen avond in benauwd heid zit, speelt hij perfect. Adolphe Erigers typeerde bijzonder den zon derlingen leeraar Findeisen. Mevr. BouwmeesterKluun als mevr, Ka- geman was zeer goed. Johan Valk was zeer verdienstelijk als de componist. Lydia de Jong was een sympathieke dochter en Mary v. d. Berg maakte van de zangeres een jongedame met temperament. Noe men wij verder nog Gerard Hart kamp als hoteldirecteur en fa briekseigenaar. Jerry Kitz als pic colo, Annie Laagenaken als de geroutineerde dienstbode en Wim Vesseur als neef Felix. Zij allen heb ben op zeer vlotte wijze aan het amusante geheel medegewerkt, dat a.s. Dinsdag opnieuw de aandacht der liefhebbers zal vragen. G. C. van Gulik. ZUEDSCHARWOUDE. Rctterdamsche gasten. - Woens dagmiddag zijn een dertigtal kinde ren uit Rotterdam te Zuidscharwou- de aangekomen, waar zij door be- Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Immer nur du (operettefilm). 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Ik heb je lief (rom.) Alle leeft. Harmonie-Theater, 7l30 u., hoofdnum mer Pygmalion (rom.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7,30 u., hoofdnum mer De veldtocht In het Oosten (docu mentaire film). Alle leeftijden. middeling van het kerkbestuur van de herv. gemeente' bij verschillende ingezetenen eenige weken vacantie zullen doorbrengen. Alle Rotterdam- sche gasten bij elkaar geteld zijn er thans aan den Langedijk wel ruim 300. CASTRICUM, Herijk. - De herijk van maten en gewichten zal plaats hebben voor Castricum op Donderdag 20 Aug. a.s. van 10 tot 12 uur en 1316 uur en Vrijdag 21 Aug. a.s. van 912 uur; voer Bakkum op Vrijdag 21 Aug. a.s. van 12 tot 15.30 uur in het gymnastieklokaal der openb. lagere school te Bakkum. Inenten. - Op 27 Aug. a.s., des middags te 2.30 uur, zal ten huize van de doktoren gelegenheid be staan tot inenting der- kinderen tegen pokken. Alle kinderen moe ten vóór het voleinden van hun eerste levensjaar tegen pokken zijn ingeënt. EGMOND AAN ZEE. Herijk. - De herijk van maten en gewichten zal te Egmond aan Zee plaats hebben op Maandag 17 Aug. van 13-16 uur en 18 Aug. van 9-12 uur en van 13-16 uur voor de inwo ners van Egmond aan Zee en op 19 Aug. van 9-12 uur en van 13-16 uur voor de inwoners van Egmond-Bin- nen. De herijk zal plaats hebben in de kleuterschool aan de Duinstraat. LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE. Regelmatig aanvoeren van kool gewenscht. Alle producten een dag tevoren opgeven. Het bestuur van de veilingsvereeni- ging Langedijker Groenten Centrale vergaderde Dinsdagmiddag onder lei ding van burgemeester H. Schelhaas. Afwezig was de heer S. de Boer wegens ziekte. Ten aanzien van de aardappel campagne zeide de voorzitter, dat de aardappelen een loonende teelt hebben gegeven. Naar aanleiding van de circulaire van het UCB, waarin geklaagd wordt over de minder goede verzorging van de producten voor export, zeide de voor zitter, dat bij de LGC hieraan wel de noodige zorg wordt besteed. Hij drukte den tuinbouwers nochtans op het hart, alle mogelijke zorg aan het product1 te geven. De secretaris vestigde er de aandacht op, dat de verplichting bestaat de te veilen producten een dag vooruit op te geven. Niet vóór 12 uur den - vorigen dag opgegeven producten kunnen niet meer worden afgenomen en moeten blijven liggen tot den volgenden dag. Spr. ried, in iedere plaats iemand aan te stellen, die-zich met het opgeven van de aan te voeren hoeveelheden belast. Voorts drong de heer Visser er op aan, dat de kool zoo -regelmatig moge lijk wordt aangevoerd en niet, zooals zoo vaak gebeurt, voornamelijk óp de laatste dagen van de week en op Maandag, in verband met de vastgestelde prijzen. De heer C. Wagenaaar Kz. gaf een toelichting, waaruit bleek, dat, als men tot dagelijksche veranderingen in de prijzen zou overgaan, dit onoverkome- plm. 6000 door den aanwas der ver plicht verzekerden. De invoering van het ziekenfond senbesluit deed het zielental in totaal met plm. 8000 stijgen. Tegen over het totaal zielental per eind 1940 van ,81560 staat het zielental per eind 1941 van 92421, een stijging uitmakende van 10861 zielen. In verband, met de invoering van het ziekenfondsenbesluit werd de 2e algemeene vergadering in December '41 niet gehouden. Om dezelfde re den heeft het bestuur gemeend .ook dit jaar geen verkiezing yan ver tegenwoordigers der verzekerden te houden. Het aan het Ziekenfonds verbon den aantal deelnemers was op 1 Jan. 1942: huisartsen 15 (v.j. 14), apo theekhoudend geneesk. 54 (53), specialisten 13 (19)> apothekers 6 (6). Financieel verslag. De exploitaties-rekening afd. Alk- ma a r over 1941 sluit op f 208.186.53 met een winstsaldo van 1499.10. Aan huisartsen, specialisten, apo thekers en tandartsen werd in totaal uitgekeerd 163.276.54, voor genees- eq verbandmiddelen werd uitgege ven 18.566.06, aan ziekenhuiskos ten 9.301.59, aan salarissen 2.001.09, bodenloonen 4.570.79, pensioenen 2.122.02. Aan contri buties werd ontvangen 207.391.94. De Ijalans afd. Alkmaar over 1941 geeft als eindbedrag 132.295.49 met een totaal van het reservefonds van 53.316.04. De exploitatie-rekening Buiten gemeenten sluit op 513.137.98 met een winst van 3.771.87. Aan apotheekh.-geneesk. werd uitge keerd 334.882.80, aan specialisten 75.348.25, aan tandartsen 18.719.68, aan genees- en verbandmiddelen 4.282.80, aan ziekenhuiskosten 17.028.07, salarissen 5 218.90, bo- denloon f 40.339.73, pensioenen 779.18. Aan contributies werd ont vangen 512.011.50. De balans Buitengemeen ten heeft een eindbedrag van 55.762.53. De accountant, de heer D. J. Wol- dendorp, bracht in een uitvoerig rapport lof voor de wijze, waarop de administratie van het Zieken fonds wordt gevoerd. Ook het financieele verslag werd goedgekeurd, waarbij de voorzit ter dank bracht aan de administra tie voor het vele werk en aan de fi- nancieele-commissie voor het na zien. Bestuursverkiezing. De heer Schouten, die periodiek als bestuurslid moest aftreden, had voor een herkiezing bedankt en, naar dr. Hartong van Ark mededeelde, had geen der andere apothekers een bestuursfunctie geambieerd ter ver vanging den heer Schouten. He- sloten werd de vacature voorloopig te laten blijven bestaan. In de vacature-C. de Vries was door de vertegenwoordigers candi- daat gesteld de heer P. Hart van Koedijk, aangezien de aftredende om verschillende omstandigheden had gemeend voor een nieuwe can- didatuur te moeten bedanken. Als plaatsvervanger van den heer Hart werd aangewezen de heer Bouman van Zuidscharwoude. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van de doktoren Blok; Frederikse, Leenaers en Sluymer, waren geen nieuwe candidaten ge steld, zoodat zij nog blijven bestaan. De voorzitter betreurde dezen gang van zaken, omdat het bestuur nu slechts zal bestaan uit één apo theker en eenige vertegenwoordi gers van de verzekerden. Rondvraag. De heer Bouman zegde den voorzitter bij diens heengaan dank voor het vele, dat hij voor het fonds heeft gedaan. De voor zijn aftreden opgegeven redenen wilde.spr. vol komen billijken. Hij was overtuigd, dat de heer Hart nog vele moeilijk heden zal hebben te overwinnen. Op een vrgag van den heer Kolk man naar de tarieven van kunstge bitten werd door den administrateur geantwoord, dat de verplicht verze kerden voor een vol gebit 42.50 moeten betalen; de vrijwillig verze kerden zullen ongeveer 80 hebben te betalen. Naar aanleiding van de verder ge noemde besprekingen werd besloten, dat het bestuur deze gebitten-kwes tie zal bespreken met tandartsen, bij het fonds aangesloten. Bij deze besprekingen kwam o.a. naar voren, dat de verplicht-verze kerden méér voordeelen genieten van het fonds dan de vrij willig-ver zekerden. De voorzitt er advi seerde, af te wachten of die meerde re voordeelen ook niet nog zullen worden opgelegd voor de „vrijwilli gers" en zoo dit niet gebeurt, er voor te ijveren dat alle leden van het fonds eventueel genieten. Een paar sprekers betreurden nog meer of minder uitvoerig de af wezigheid van doktoren, apothekers en specialisten, waarbij den voorzit ter hulde werd gebracht voor de wijze, waarop hij steeds voor de za ken van het fonds in de bres sprong. De wensch werd uitgesproken dat de heer de Vries nog eens weer zal kunnen terugkeeren in het bestuur. Bij het sluiten dankte de voor- z i 11 e r voor de medewerking en het vertrouwen, hem betoond tijdens zijn lidmaatschap van het bestuur. Hij verzekerde, dat hij het fonds steeds met' liefdehad gediend. Ver der bracht spr. nog dank aan den heer Schouten voor alles wat hij tijdens zijn langdurig secretariaat heeft gedaan voor het fonds* lijke moeilijkheden zou geven. Vroeg tijdige opgave van de aan te voeren hoe veelheden is noodig voor het aanvragen van wagons, het verkrijgen van de adressen van bestemming enz. De sercetaris deelde mede, dat de zuurkoolfabrieken 's Zaterdags 'n halven dag werken. Hij adviseerde daarom in het witte kool seizoen op Zaterdag niet te veel aan te voeren. De voorzitter deed eenige mededee- lingen over den omzet/Deze was in Mei 11.782,99 (V. j. 22.363,72); Juni 148 577,63 (v. j. 125.370,02) en Juli 725.937,66 (v. j. 676.660,37). De heer W. J. Balder, Broek op Lan- gendijk, besprak den verplichten ver bouw van koolzaad. Wordt er aandacht aan geschonken, dat onze bewaarkool- selectie niet in gevaar komt? De secretaris antwoordde, dat de tuinbouwbedrijven vrij zijn van deze verplichting, terwijl de Productie commissaris hem tevens had medege deeld, dat de landbouwbedrijven in den polder wel blauwmaanzaad zullen mogen telen in plaats van koolzaad. Hierna werd een bespreking gevoerd over de brandstoffenvoorziening van ,de koolschuren en voor het bewaren van pootaardappelen. Besloten werd om hierover zoo spoedig mogelijk met de autoriteiten te spreken. De secretaris deelde npg mede, dat men stroo voor het inkuilen van late aardappelen, bieten en wortelen moet aanvragen bij den plaatselijken bureau- houder van den Voedselcommissaris. De heer P. de Geus Jz., Zuidschar woude, informeerde naar den gang van zaken bij de overname der aardappelen door de VBNA. De heer H. Wagenaar deelde mede, dat er weinig klachten zijn. Over de uit Broek verzonden aardappelen zijn heele- maal geen! klachten ontvangen*. Daarna volgde sluiting. Hoogstens een vrije halve dag. 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. In de Staatscourant van 5 Augustus 1942 is opgenomen een op 17 Augustus 1942 ingaande wijziging in de thans ingevolge het Winkelsluitingsbesluit 1941 geldende regeling inzake de verplichting tot openstelling van winkels, in dien zin, dat winkels, voor welke voor een ander tijdvak dan den Maandagmorgen toepassing is gègeven aan het bepaalde in Art. 6 der Winkelsluitingswet (sluiting gedurende een halven werkdag per week in verband met de verplich ting om ingevolge de Arbeidswet aan het personeel gedurende een gelijken tijd per week vrij te ver- leenen), des Maandags van 9 tot 13 uur voor het publiek geopend moe ten zijn, voorzoover de verplichting hiertoe tot dusverre nog niet voor die winkels bestond. Per week is er voortaan voor iederen winkel dus hoogstens een „vrije" halve dag, behoudens voor de bakkers-, krui deniers-, melk-, slagers-, en groen ten- en fruitwinkels, voor welke de huidige regeling blijft gelden. ROME, 5 Aug. In verband met herhaaldelijk in de pers besproken geruchten, volgens welke de kerke lijke overheid de bepalingen ten aanzien van de kleeding del» vrou wen by kerkbezoek zou hebben ver zacht (mouwlooze zomerkleeding en bloote foeenen zouden veroorloofd zijn), schrijft de „Osservatore Ro mano" in een officieel geïnspireerde verklaring, dat de richtlijnen voor een zedige kleeding der vrouwen volledig bevestigd zijn. Aan vrou wen, wier kleeding een bezoek in een fatsoenlijk huis onmogelijk zou maken, is ook het betreden van de kerk verboden. NED. KULTUURKAMER. 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. Afge kondigd is de verordening van den president der Ned. Kultuurkamer betreffende de tuchtrechtelijke strafprocedure. Zij regelt de berech ting van overtredingen der verorde ningen en beschikking van de Kul tuurkamer. HOENSBROEK, 5 Aug. Gisteren is op het kasteel te Hoensbroek het eerste Jeugdkamp in Nederland, dat op initiatief van den Ned. Volks- dienst tot stand is gekomen, geopend. Hieraan had men een eenigszins feestelijk karakter gege ven. De opening werd o.a. bijge woond door den commissaris der provincie Limburg M. Graaf Mar- chant et d'Ansembourg, den heer Coenen, landelijk leider van de sociale afdeelihg van den N.VD., den heer Duqué, leider van den N. V. D. in Limburg, den heer Ge- vaert, propagandaleider van den N. V. D. in Limburg, verschillende partijfunctionarissen van de N.S.B. en anderen. Dit eerste jeugdkamp'van den N. V. D., dat in de z.'g. economiegebou wen van het mooie kasteel is onder gebracht en waarvoor de N.V.D. zich veel moeiten heeft gegeven, wordt thans door 225 jongens van 8 14 jaar, w.o. leiders en leidsters begrepen zijn, uit Amsterdam, den Hdag, Rotterdam en Zeeland be woond, om er een prettige vacantie door te brengen. Daftk zij aller hulp en medewerking en niet het minst van de- W.A. van Hoensbroek en Brunssum, is men erin geslaagd de verblijfplaatsen in het kasteel vol komen het karakter van een zomer kamp te geven.- Bijde opening heb ben het woord gevoerd de heer Duqué, die de bedoeling van dit zo merkamp door den N.V.D. in het licht stelde, nl. de kinderen uit de groote steden gezondheid bij te rrengen, en de heer Steegmans, de leider van ttit kamp. Vervolgens brachten de aanwezi gen een bezoek aan de verblijfplaats van de jongens om zich daarna in de ontvangkamer aan een warmen maaltijd te vereenigen. Hier hebben nog verschillende sprekers het woord gevoerd, o.a. de commissaris van de provincie Limburg, Gfaaf Marcbant et d'Ansembourg en- de heer Gevaert namens den N.V.D. 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. De commissaris voor niet-commer cieele vereenigingen en stichtin gen, Waalsdorperweg 72, 's-Gra- venhage( brengt nogmaals in herinnering, dat verzoeken tot het organiseeren. van bijeen komsten, vergezeld van het in- sohrijvingsbewijs van het com missariaat, bij het hoofd der plaatselijke politie behooren te v worden ingediend. Inschrijvingsbewijzen worden door den commissaris uitgereikt aan alle organisaties, die voldaan hebben aan den aanmeldingsplicht. Onder deze verplichting .tot aangifte vallen niet alleen alle niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen in den zin van de wet van 22 April 1855, doch eveneens alle niet-commercieele or ganisaties als comité's, commissies, clubs, fondsen, instituten, kransen, kringen, groepen of anderszins en is dus van toepassing op alle vereeni gingen, stichtingen en/of fondsen, voorzoover 'deze niet bij de oommis sie Woltersom zijn ingeschreven. Ontbinding van eenige niet-com mercieele organisatie is niet dan'na vooraf verkregen vergunning van den commissaris voornoemd toege staan. Bij niet-nakoming der voorschrif ten, omtrent .aanmelding en ontbin ding vastgesteld, kan tot strafver volging worden overgegaan. Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekentj blijdschap in ^ele ge zinnen. Dirk Nap, de leider Van de beken de teekenschool, die zijn naam draagt en die met veel succes opleidt voor verschillende akten, heeft tot nog toe, gedurende de acht jaren sinds hij in Allernaar gevestigd is, ons slechts de resultaten van zijn onder wijs, door het exposeeren van het werk zijner leerlingen laten zien. Thans was daarvoor het gebruike lijke gemeentelokaal niet beschik baar. Zijn leerlingen zijn met vacan tie of zwoegen op de examens voor hun akte. Nap heeft dezen tijd benut om de Alkmaarsche kunstminnenden in de gelegenheid te stellen, met zijn eigen werk kennis te maken. Achter zijn woning, Westerweg 322, een eind voorbij de algemeene begraafplaats, ligt zijn atelier, een ruim gebouw, opgetrokken van het materiaal van een boerderij, die daar eertijds stond. Dit atelier is rijk voorzien van gips figuren en Voorwerpen, noodig voor het onderwijs aan zijn leerlingen. Al deze voorwerpen hebben thans op in de hoogte aangebrachte planken een plaatsje gevonden en daardoor is er aan muurvlakte een ruimte vrijge komen, die het mogelijk maakt, een twintigtal van zijn werken zoo te exposeeren, dat men ze alle goed belicht kan bewonderen. Nap, die figuren, stillevens, land schappen en bloemen schildert (hij behoorde tot de oprichters van „Doorwerken", waar wij eerder staaltjes van zijn kunnen zagen) heeft deze eerste tentoonstelling van zijn eigen werk voor een expositie van bloemstukken benut. Hij schil derde rozen, anturiums, zonnebloe men magnolia's, primula's, lathyrus, ehristendooms, ja wat niet ah Zijn bloemstukken kenmerken zich evenals die van den schilder Koe man, door een juiste weergave. Zijn werk is naturalistisch, doch het is opvallend, dat zij een groote inner lijke rust, een uitstekend compositie vermogen en een bekwaam vakman- chap venaden. Opvallend, is het schilderij met de magnolia's in een rechte glazen vaas op blauw kleed met grijzen achtergrond, alles zoo gerangschikt, dat het een juiste compositie werd. Grootsch gezien is het doek met de zonnebloemen iq groene flesch. Een fijn schilderijtje is dat met de donker paarse flesch op de lichtpaarse magnolia's met licht grij zen achtergrond, het geheel in een diagopale compositie gezet. Zijn laatste werk, waarop hij weken heeft gezwoegd, dat met de Christusdoor nen op grijsgroenen achtergrond, vijst naar het streven om door soberheid het hoogste te bereiken. •Wie ervan houdt om des morgens, ook bij triest weer, de illusie te heb ben van de stralende zomerzon, doet. goed zich het bezit te verzekeren van het doek, waarop een bloemstuk van rozen is uitgebeeld en dit tegenover zijn bed te hangen. Ook voor een meisjeskamer is dit reine schilder stuk ideaal. Nap is nog sléchts 34 jaar en zeker een veelbelovend kunstenaar. Hij werd aan den Langedijk geboren en voelde in dit kooloord reeds als kind den drang om schilder te worden. Eindelijk verkreeg hij daarvoor toe stemming, mits hij een akte haalde, opdat hij als teekenleeraar zijn brood bon verdienen. Door eigen studie behaalde hij de lagere akte en slaagde hij erin, tot de 4e klasse van de academie voor teekenaar te Am sterdam te worden toegelaten,'waar hij onder prof. Luns in 214 jaar de akte M.O. behaalde. Daarna werd hij vrij kunstenaar en nog steeds is hij gelukkig, zijn roeping te hebben ge volgd. Nap is dus geenszins de eerste de beste, jdie ook schildert. Het is een genoegen met hem over kunst geschiedenis te praten. Wie dat doet, ontdekt in hem ook den rustigen paedagoog en begrijpt onmiddellijk, waarom zooveel van zijn leerlingen voor hun examen slagen. Kunstliefhebbers raden wij aan deze expositie, die 23 Augustus ge sloten wordt, te bezoeken. Etesog. A.S. LEERLINGEN MIDDELBAAR M. O. Arbeidsdienst verplicht. 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. In de Staatscourant is *een besluit opgeno men, volgens hetwelk de secretaris generaal van het departement van algemeene zaken bevoegd is tot het doen vervullen van arbeidsdienst! plicht of tot medewerking aan een onderzoek naar hun geschiktheid daarvoor, op te roepen personen, in het bezit van een in 1942 verworven einddiploma, van het gymnasium of de hoogere burgerschool B. of van een met zoodanig diploma gelijkge steld getuigschrift, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en zich hebben opgegeven of nog zullen op geven voor den in September a.s. aanvangenden cursus van scholen voor mfddelbaar nijverheidsonder wijs of- met het oog op dien cursus 'eenige practischè vooropleiding hebben gevolgd of zullen volgen. 't IR. B. F. VAN NIEVELT DIRECTEUR PROV. WATERLEIDINGBEDRIJF VAN NOOKDHOLLAND. De commissaris der provincie Noord- Holland heeft "kis opvolger van ir. W. Mensert per 1 September 1942 benoemd tot directeur van het Prov. Waterlei dingbedrijf van Noord-Holland den tech-' nischen adjunct-directeur van dat be drijf, ir. B. F. van Nievelt. Ir. van Nievelt werd in 1888 geboren en studeerde aan de Technische Hooge- school te Delft, alwaar hij in 1912 af studeerde. In 1909 trad hij op als presi dent van het Delftsch studentencorps, van 1912 tot 1914 was hij werkzaam als ingenieur bij de Maatschappij tot Bouw en Exploitatie van Gemeentebedrijven en van 1914 tot 1919 eerst als ingenieur en vervolgens als ingenieur 1ste klasse bij het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening. Onder directie van wijlen den heer J. van Oldenborgh trad ir. van Nievelt op 1 September 1919 bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland in dienst als ingenieur. Sedert dien werd hij bevorderd, in 1920 tot ingenieur 1ste klasse, in 1924 tot hoofdingenieur en in 1941 tot technisch adjunct-directeur. Ir. van Nievelt is secretaris van de Vereeniging voor Waterleidingbelangen in Nederland, lid van de Centrale Com missie voor Drinkwatervoorziening en le wnd. voorzitter van de Vakgroep Waterleidingbedrijven der Bedrijfsgroep Openbare Nutsbedrijven. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Ruimten voor bijzondere, doeleinden. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, vestigt er de aandacht op, dat zij, die in gebreke zijn gebleven een aanvraagformu lier Br. C 250 of Br C 251 bij den Distributiedienst in te dienen, hier voor alsnog onverwijld hebben zorg te dragen, aangezien zij anders voor het a.s. stookseizoen van brandstof fen verstoken zullen blijven. Een automatische toewijzing op gTond van gegevens van het vorig seizoen heeft niet plaats. EGMOND AAN ZEE. Rantsoenbonnen melk. Aanvraagformulieren voor extra melk (MD 107) voor de 9de periode kunnen %n het distributiekantoor worden afgehaald. Z,ij moeten weder worden ingeleverd 'vergezeld van 'n lijst betreffende, den aard der werk zaamheden enz. (giftige arbeid). De rantsoenbonnen worden uitgereikt op 9 en 10 Aug. a.s. op de gewone zitdagen. Zeep. - Aanvraagformulieren voor zeep wegens vuilen arbeid zijn vanaf heden aan het distributiekan toor verkrijgbaar, evenals formulie ren vóór kappers. Inlevering moet plaats hebben op de bekende zitda gen, tusschen 10 en 14 Aug. Op deze zelfde zitdagen zullen 6 rantsoenen extra toiletzeep worden uitgereikt aan pqkktiseerende artsen, tandart- sèn en veeartsen. Opg. Amsterdamsche Bank N.¥. Bükantoor Alkmaar. van Woensdag 5 Augustus 1942. STAATSLEENINGEN. Vor.k. VA Nederland 1941 lOOs/m 4 Nederland 1941 100i%6 4r% Nederland 1940 II1CQ9/1G 3—3»/, Nederl 1938 97% 3 Ned.-lndië 1937 88% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 144 Handel Mij. Cert. V. t f 2.50 128% Koloniale Bank .133 Ned. Ind. Handelsbank 89 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .157 Calvé Delft Cert. s12S% Nederl. Ford 300 Lever Bres .192 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 339 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. .326V, Java Cultuur 155% Ned. Ind. Suiker Unie Ib2 Verg. Vorstenlanden 901/. PETROLEUM. Kon. Petr,368 RUBBERS. Amsterd. Rubber .218 Deli Bat. Rubber ,140 Oostkust 9Si/s SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 165 Java-China-Japan lijn 141 Kon. Ned. Stoomboot .211% Scheepvaart Upie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor .,200 146% 1S5 156% 63 45 lu. 40 100% 100% 100% 97H 8 144»/, 129 13^ 88 156% 128% 297 190-li 333-41 323J-8 156 163 90% 366-71 217-8 139-40 96 167»/, 141% 210-1 199-201 146 187-9 '157 62 44' UI r Zitting van 5 Vervoer groene boonen, tarwe, koe verboden afleveric uien, koop pieren melk zonder bon, bereiding van bo' enzoovoortad Welgeteld 38 za eindelooze reeks ren behandeld. E toch zeldzaam Bont omdat 'bij al feiten anders lage standigheden verse tonig omdat vrijw len in laatste instj oorzaak hebben „zaak", maar als v langrijk zijn. e Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk* maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, AJkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage; D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen, Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman. Alkmaar. Verantwoordelijk voor de advertenff» T. Bus, Alkmaar. Een uitzondering de zaak tegen den Homan. Deze was d I maanden van het vo bediende bij de firma maar. Hij kreeg opdi plakken van textielg plakvellen en heeft ding niet kunnen we genoemdén tijd verdi der dan ongeveer 26 honderd hiervan heel lijk doorverkocht aal te Oudorp, voor de o zij uitsluitend tusschl weest. Zekere HaneJ van beroep, had dezel kocht aan Pieter L01 te Hoorn, voor 70 gtj Deze punten zijn i weer- terecht gekome: die ze in een café o gekocht en ze aanva zijn manufacturenza kunnen gebruiken, h onderweg wèggewori verdere lotgevallen v niets bekend. De officier zag Homan als eenig feit, dat het hier en geen levensmi betrof, waardoor v voedselvoorziening zou hebben, gebrai die nog een straf va uit anderen hoofde ondergaan, heeft a! in voorarrest in kamp te Amersfo bracht. Rekening h dit feit eischte mr. gevangenisstraf vj jaar. Mr. Krabbe week schriftelijk uif De zaak tegen Aalt l: aangehouden, aangezii I nader onderzoek duid ten worden of zij, als een broer van den ve, hoogte was met diensl en met' het feit, dat diefstal afkomstig wa naar zij verklaarde, I ze voor „een zacht pri gekocht. Zij had ze i hem overgenomen vo 100 stuks. Maria Zuurbier, hulj tionsrestauratie, had Schot 400 punten ge gulden per 100 stuks, met een kleine winst gedaan. Ze had alleen| matige bezoeksters wi haar verdediger, mr. 1 te den eisch van den. maanden gevangenisst onevenredig zwaar, w toogde hij, Maria Z. voor alles op, terwijl den 'aankoop van de den uitgelokt, vrijuit dien had ze al 16 dag ningen in voorarrest Krabbe maakte er zes De bovengenoemde neveld, die al 2 A mas rest had doorgebracht, den economischen reo deeld tot een straf van kooper van de partij 1 ten, P. Lourens te Ho minder goed af: 't vor maanden gevangenisst! Tenslotte kwamen v< ders Koopmans te Ouc hen, Gerrit K., had IC Aaltje Schot gekocht, gulden of 10 dagen. Z de punten alleen in c genomen, kwam eraf r van 20 gulden of 5 da; Tarw De vrachtrijder D Limmen had half sêj f en partij tarwe verhar; door S. BROCK] 22 I, „Ja, dat is zoo", zei Kelend. „Ik had sinds zakelijke relaties me Kampscholte". „Waren die van vil Ujken aard?" vroeg Wi| den man af. „Vriendschappelijk of I <?en kwestie die u niet I de professor geprikkJ «peelde hij met een pot] „Zij waren dus niet I pelijk", ging de hoofdif] verstoorbaar voort. „W moeilijkheden met Kanl moet u in mijn functie? man om een antwoord Ik zie niet in, waarol probeert uit te hooren"! Van Hagen geprikkeld, slotte is de zaak onbelai ife Ijevgc Bist, dat

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2