Buitengewoon kritieke toestand in Indië. Sovjettroepen bij Kalatsj hun vernietiging tegemoet. Zware ahveerslag bij Rsjel rUflgglIgillIl ifitia Fransche krijgsgevangenen keeren uit Duitschland terug. DAGBLAD VOOR Heilige botsingen tusschen betoogers en politie. duurt voort. Een verklaring van Laval Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooiuitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. TeL Administratie (abonn., advert.) 3329, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertpntiën: J 010 per m.M., minimum 19 m.M. 1.40. elke S1/, m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de üitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9. Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 187 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar Woensdag 12 Aug. 1942 De slag bij de Salomons eilanden. Gelande Amerikaansche troepen grootendeels ver nietigd. SJANGHAI, 11 Aug. (D.N.B.) Amerikaansche troepen hebben een ladingspoging gedaan op het eiland Tulagi, deel uitmakende van de groep der Salomonseilanden. De Ja- pansche strijdkrachten, behoorende tot de bezetting van het eiland, heb ben in hevige gevechten de gelande vijandelijke troepen voor het groot ste deel vernietigd. De Amerikaan sche transportschepen werden tot linken gebracht. Het definitieve resultaat van den zeeslag bij de Salomonseilan den staat nog niet vast, doch wel kan reeds gezegd worden, dat de slag tot een vernietigende neder laag voor de Amerikaansch-Brit- sche zee- en luchtstrijdkrachten geworden is. Domei verneemt van bevoegde zijde, dat alle bijzonderheden over den zeesag bij de Salomonseilanden reeds beschikbaar zijn en over een of twee dagen door het keizerlijke Japansche hoofdkwartier zullen wor den bekend gemaakt. DE TWEEDE TEELT IN ITALIË. Tarwe-oogst aanmerkelijk vervroegd. ROME, 12, Aug. (Europapress). De tweede teelt neemt in Italië, vooral in dezen tijd, een zeer be langrijke plaats in. Dank zij een selectie van zaai goed is men erin geslaagd het tijdstip van den tarwe-oogst in vele gebieden van Italië belang rijk te vervroegen. De reeds van de eerste helft van Juli af vrijstaande velden zullen nu voor de tweede maal in cultuur warden gebracht. De Italiaansche boeren werden opnieuw uitgenoo- digd hun volle aandacht aan de tweede teelt te wijden. De meeste boerenleenbanken en andere bank instellingen loven belangrijke pre mies uit voor nieuwe teelt. Daar de verbouw van mais, aardappelen en witte boonen voor de Italiaansche voedselvoorziening uiterst belang rijk is en dè teelt daarvan geen bij zondere moeilijkheden met zich mede brengt, heeft de staat de boe ren juist op deze producten op merkzaam gemaakt. Daarenboven hegft de staat bepaalde toezeggin- gen gedaan 'aan die boeren, dië'Aot de teelt van genoemde gewassen overgaan. Boeren, die na den tarwe oogst in tweede teelt mais, aardap pelen of witte boonen verbouwen, mogen voor elk varken 150 kg mais extra achter houden, voor elk.stuk melkvee 100 kg en voor elk stuk kleinvee 250 kg mais, terwijl boven dien ook gunstige bepalingen zijn gemaakt voor aardappelen en witte boonen. De tweede teelt schept dus voor de Italiaansche boeren de mo gelijkheid een betere voedselvoor ziening voor zichzelf en zijn vee stapel te bereiken. Het indrukwekkende verdedigingssysteem van Mersa Matroe. Een pantserwagen versperring, welke de plaats omgaf. (Orbis-Luce-HoEand-Pax Holland m) CHURCHILL's BEZOEK AAN MOSKOU. Berlijn herinnert aan 1917. BERLIJN, 12 Aug. (V.P.B.) Naar aanleiding van de geruchten, dat in Moskou een wijziging in den regee- ringsvorm op til zou zijn, verklaart men te Berlijn, dat men dit gerucht in verband zou kunneir brengen met de bewering, welke de ronde doet over een eventueel bezoek van Churchill aan Stalin. Mn herinnert in dit verband aan den Britschen ge zant Buchanan, die in 1917 naar St. Petersburg wercj gezonden om den toenmaligen Tsaar Nicolaas tot be paalde concessies over te halen. Tus- rte1 v met eventueel bezoek van rómCii 0n dat van Buchanan-, in 1917, bestaat een zekere overeen- bhjken gelegenertijd zal Vele dooderi er» gewonden. STOCKHOLM, 11 Aug. (D.N.B.) Hedenochtend zijn in de Indische ge bieden dar ongeregeldheden, naar de Britsche berichtendienst meldt, we derom groote betoogingen der Indi sche bevolking gehouden. Uit Londen wordt gemeld, dat vol gens de Daily Mail de Britsche poli tie onmogelijk kan optreden tegen iederen afzonderlijken betoogers- stoet, het zijn er tallooze. In zekere stadswijken beheerschen de demon stranten den toestand en de Indische politie heeft deze wijken daarop af gezet. Ernstige onlusten in Bombay. Als „buitengewoon critiek" be schrijft United Press in een be richt uit Bombay den toestand in Indië. Dagelijks, uur voor uur, ko men uit het geheele land berich ten over ongeregeldheden. Maan dag heeft het Britsche luclitwapen de politie steun verleend en de ongewapende betotogende Indiërs gebombardeerd met traangasbom- men. Een deel van de groote katoen spinnerijen in Bombay en Calcutta heeft het werk moeten stilleggen. Voorts meldt Nya Dagligt Allehanda uit Londen, dat de Britsche politie' in Indië met het vuurwapen op treedt tegen kinderen. Tooneelen van dezen aard, die in Bombay zijn voorgekomen, kunnen ook gemeld worden uit Nieuw-Delhi, Calcutta en Lucknow. Een geregeld gevecht is door de Britsche politie geleverd bij 't sta tion Dadar bij Bombay tegen aan hangers van Gandhi. Ook in Alla habad, Poena, Calcutta en Nieuw- Delhi heeft de politie verscheidene malen op betoogende Indiërs ge vuurd. De Britsche regeering in Indië heeft intusschen de» staat van beleg uitgebreid tot verdere gebieden in Indië. De groote aluminiumfabrieken in Calcutta heben thans, evenals de textielfabrieken, het werk stopgezet. Met bijzondere meedoogenloosheid treedt de Britsche politie op tegen Indische studenten. De Britsche berichtendienst meldt, dat motorpolitie in de straten van Poena en Ahmedabad patrouilleert. Te Poena werden de markten des middags gesloten, te Ahmedabad werd op de textielfabrieken het werk neergelegd. Te Parel -werden eenige menschen gewond, toen de politie het vuur opende _op een me nigte betoogers, die dg meubelen uit het Koning Eduard-ziekenhuis haalden om een brandstapel te bou wen. Elders maakte de menigte van telefoon- en telegraafpalen fcfarrica n.t i. i ,HEÏ PETROLEUMGEBIED VAN MAIKOP. i. l°8rj n ïge,blei1 van Maik°P-Krasnodar, gelegen in de Noord-Kauka- •us, is door de Duitsche troepen veroverd. 7* ')u vfu voor de Zwarte Zee-vloot, beeft nu geen beteekenis meer; de Mailfop-centr^mf 0pbracht.Ve^eS derVe" MkS 1 ton di(! het Noworossij'ke Duitsc'le Voepcn sluiten thans den vijand in tusschen Toeapse en den, om de politie te beletten bij de haarden van onrust te komen. In Bombay waren alle winkels ge sloten, evenals de scholen, de colle ges en de markten. Fabrieken en spoorwegen hadden met een tekort aan arbeiders te kampen. De géeselwet voor gevallen van crisis wordt te Bombay toegepast. Vele honderden politiemannen zijn uit andere districten naar Bombay overgeplaatst. Te Patna heeft de,politie Dinsdag middag op een menschenmenigte ge schoten, waarbij 5 Indiërs gedood en 19 gekwetst zouden zijn. Thans 31 dooden. Rquter meldt uit Bombay, dat sinds het begin der onlusten tot Dinsdagmiddag het aantal gedoode Indiërs 31 bedraagt. Meer dan 200 personen zijn gewond en meer dan 500 gearresteerd. Dinsdagavond zijn er „eenige ongeregeldheden" të Ah medabad, Agra en verschillende an dere plaatsen ontstaan. De Engelsche nieuwsdienst noemt den toestand te New-Delhi slecht. Openbare gebouwen zijn beschadigd en het gemeentehuis is door de op gewonden Indiërs practisch volko men verwoest. Er zijn verscheidene branden gesticht. Voorts meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat er vele leeraren en studenten gearresteerd zijn. De politie heeft verscheidene malen op de 'betoogers geschoten. Te New-Delhi zijn militaire versterkin gen aangekomen, die door de straten patrouilleren. Boodschap van Roosevelt aan Indische volk? Naar United Press uit Washington verneemt, zou president Roosevelt bereid zijn, een boodschap te rich ten tot het Indische volk met het „nadrukkelijke verzoek" de cam pagne van het passieve verzet op te geven. Onlusten te Madras. Te Madras is officieel bekendge maakt, naar de Engelsche nieuws dienst meldt, dat na verscheidene arrestaties van Indische congreslei ders door de politie onlusten zijn uit gebroken. De politie heeft op de de monstranten geschoten. Volgens En gelsche opgave zijn daarbij 5 perso nen gedood en 14 gewond. Bijna volkomen staking in New-Dellii. De staking in New-Delhi is bijna volkomen, zoo meldt United Press. Onafgebroken klinken de strijd kreten van de congrespartij, waar in het terugtrekken- der Engel- schen uit Indië wordt geëischt, en spreekkoren eischen vrijlating van Gandhi en de andere leiders der congrespartij. De studenten heb ben de collegezalen verlaten en zich aangesloten bij de betoogers. De vertegenwoordiger van United Press in Nieuw-Delhi heeft verder verklaard, dat de menigte doel treffend het verkeer heeft stilge legd en er ook- voor gezorgd heeft, dat het winkelbedrijf geheel stop gezet is. Toch hebben de betoogers ner gens geweld gebruikt, maar alle Ëngelschen en Amerikanen, die zij ontmoetten steeds weer dringend uitgenoodigd Indië te verlaten. Toestand in Indië neemt keer ten kwade. LISSABON, 12 Aug. (DNB). Naar de Engelsche nieuwsdienst uit New- Delhi meldt, wordt in een aldaar uitgegeven officieel comuniqué ge zegd, dat de toestand een keer ten kwade genomen heeft. Dit is hoofd zakelijk het gevolg van een bijeen komst van fabrieksarbeiders. De on geregeldheden die na deze vergade ring ontstonden hadden geleid *tot verscheidene brandstichtingen. Het raadhuis is bijna volkomen vernield. In de Queens Road 'is 't administra tiegebouw van de spoorwegen prac tisch afgebrand. Ook andere open bare gebouwen zijn aan brandstich tingen ten prooi gevallen. Er zijn zware militaire versterkingen in de slad aangekomen. Systematisch pa trouilleren de troepen door de sfera- Binnen drie dagen ruim 86,000 ton scheepsruimie vernietigd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 11 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van Maikopf werd de vijand in verscheidene sectoren naar het gebergte' verdreven. Een vaR haar verbindingen afgesneden vijandelijke afdeeling werd in de pan gehakt. De luchtmacht ver scherpte haar aanvallen op de af trekkende en zich inschepende bolsjewieken in het kustgebied, alsmede in de Zwartezeehavens Tuapse, Noworossisk en Anapa. Hierbij werden elf transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 12.700 brt tot zinken gebracht, terwijl andere vaartuigen be schadigd werden. Ten Westen van Kalatsj gaat het in een uiterst nauw gebied samen gedreven Sovjetleger zijn vernie tiging te gemoet. Aan de overige deelen van het front van de Don slechts plaatselijke gevechtsactie, die in een sector van Hongaarsche troepen levendiger vormen aan nam. Formaties duikbommenwerpers ondersteunden ten Z.W. van Stalin grad de gevechten van het leger. Zij bestookten bovendien twee vlieg velden in de nabijheid der stad met bommen van zwaar kaliber, waarbij 20 Sovjetvliegtuigen op den bega- nen grond vernietigd wérden. In het gebied van Rsjef duurt de zware afweerslag voort. Ook ten N. van de stad hervatte de vijand gisteren met gebruikma king van nieuw aangevoerde strijdkrachten zijn hevige aanval len, die in den geheelen gevechts sector mislukten, als gevolg van het heldhaftige verzet der Duit sche infanterie en der Duitsche pantsertroepen. Den geheelen dag durepde bom aanvallen van de luchtmacht op Sovjetstellingen, concentraties pant serwagens en troepen brachten merkbare verlichting voor de for maties van het "leger. Ten Z.O. van het Ilmenmeer en aan het front van de Wolchof wer den verscheidene plaatselijke aan vallen van den vijand, ten deele in tegenaanvallen, afgeslagen. In het hooge Noorden plaatste de lucht macht bomtreffers op- installaties van een vliegveld aan de Baai van Kola, alsmede óp batterfjstellingen ten W. va., den spoorweg naar Moer- mansk. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen werden gericht op ra- vitailleeringsyerbindingen, plaatsen en luchtsteunpunten ten Z.W. en ten N.W. van Moskou. Aan her Ooste lijke front zijn op 9 en 10 Augustus tijdens luchtgevechten door afweer geschut en op den grond 195 vijan delijke vliegtuigen vernietigd, 14 eigen toestellen 'worden vermist. Bij toenemende activiteit in de lucht in het gebied van de Middel- landsche Zee en boven Noord-Afyika heeft de vijand gisteren 16 vlieg tuigen verloren. Eenige Britsche vliegtuigen heb ben gisteren vruchtelooze storings- vluchten ondernomen naar West- Duitschland. .Aan de Zuidkust, evenals in het Z.O. en Oosten van Engeland, heeft het luchtVapen gisteravond en vannacht voor den oorlog belang rijke doëlen bestookt met brisant- en brandbommen. Talrijke branden werden waargenomen. Alle vlieg tuigen keerden van hun actie terug. Zooals in een extra bericht is bekend gemaakt, hebben de laat ste drie dagen den Duitschen duik- booten op den Atlantischen Oceaan ten. Tal van fabrieksarbeiders en studenten zijn gearresteerd. JDe Engelsche nieuwsdienst meldt uit Bombay, dat de regeering der centrale provincies eenige districts raden en een tiental plaatselijke bu reaux voor zes maanden buiten wer king heeft gesteld, daar gevx'eesd werd, dat zij sympathiseerden met de Indische vrijheidsbeweging. De rechten en plichten dezer lichamen zijn in handen van commissarissen gelegd. Uit Moradabad komen berichten over ernstige botsingen tusschen be toogers en de politie( waarbij drie betoogers gedood zijn. Ook uit Luek now en Bombay wordt van botsin gen melding gemaakt. Tex Poena drongen demonstranten zes politie- bureaux binnen en sloegen alles kort en klein. Er werden branden gesticht, telegraafdraden doorgesne den en autobussen beschadigd. Uit Madras njeldt de Engelsche nieuws dienst, dat daar 22 betoogers ge wond zijn, van wie 12 in levensge vaar verkeeren. Te Naghpoer zijn de meeste inrichtingen van onder wijs gesloten. De gouverneur van tie provincie Bombay, Humley, heeft den Ëngel schen troepen bevolen, de scherpste maatregelen .te nemen' en zonder pardon te schieten om de demon straties1 voor de Indische vrijheid te onderdrukken. Duitschland wint op alle fronten. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Engelsch vliegkampschip tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 11 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Een Duitsche duikboot lieeft vanmiddag in het Westelijk deel der MiddHlandsche zee het En gelsche vliegkanipschip Eagle, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd konvooi, met vier torpedotrefférs tot zinken gebracht." nieuwe groote successen gebracht. Een voor Engeland bestemd con- vooi, dat door torpedojagers, bewa kingsvaartuigen en vliegtuigen krachtig beschermd werd, heeft door de steeds herhaalde aanval len overdag en des nachts van onze duikbooten, ondanks het feit, dat de actie veelvuldig door het slechte, zicht werd belemmerd, zware verliezen geleden. Zes schepen met een gezamen lijken inhoud van 41.000 brt. als mede een torpedojager werden tot zinken gebracht en\ zeven an dere schepen getorpedeerd. Men moet aannemen, dat een groot deel van deze schepen verloren is gegaan; Hierbij hebben jeugdige duikbootbemanningen hun eerste proef van bekwaamheid afgelegd. Voorts verloor de vijand voor de Amerikaansche en voor de West- Afrikaansche kust zeven schepen met een gezamenlijken inhoud van 45.231 brt. Drie andere sche pen en een torpedojager werden door torpedotreffers beschadigd. Een deel van deze schepen be vond zich, met oorlogsmateriaal geladen, op reis van Amerika naar Egypte. Daarmede heeft de vijand de laatste drie dagen dertien schepen met een gezaiiienlijken inhoud van 86.231 brt. en een torpedo jager verloren, terwijl tien sche pen met een gezamenlijken Tn- houd van ruim 48.000 brt. en nog een torpedojager beschadigd wer den. VERDUISTER GOED! ZON 12 Aug. onder; 21.11 13 Aug. op: 6.19 MAAN 12 Aug. op: 6.36 .onder: 21.16 12 Augustus Nieuwe Maan. NEDERLANDERS11 Zoo even werd: ons door het SS-aanwullingskommando, Ne derland, het volgende medege deeld: Aan cfe ongehoorde successen in S o w j et -Ru sl and, heeft een SS-ddvisde, waarbij' het SS-regi- ment „Westland" ingedeeld i®, een zeer aanzienlijk aandeel. Tengevolge van den aanhou denden aohtervolgingsstrijd kunnen nog geen bizonderheden medegedeeld worden. Zoodra de operaties tot een einde gekomen zijn zullen, in het bijzonder over de successen van het SS-regiment „West- land" in welk verband hoofd zakelijk Nederlandsche vrijwil ligers strijden, details volgen. Met trots en vreugde verneemt het Nederlandsche volk dit te- richt over de heldendaden van zijn Nederlandsche zonen, het toont ons dat de oude Neder landsche deugden weer ont waakt zijn en tot welke groote daden de Nederlander na een voortreffelijke vorming en on der goede leiding iji staat is. De- daden van ome vrijwilligers zullen er toe1 bijdragen-, ons volk een eer-volle plaats onder de Germa-ansche volkeren in het Nieuwe Europa te ver-zekeren. Het fraaie Renaissance-raadhuis van den architect Ketdermaos te Bergen op Zoom zal thans ook aan de achterzijde gerestaureerd worden, nadat de voor gevel geheel gereed is gekomen Stuvel-Pax Holland r* ELECTRIFICATTE VAN »E SPAANSCHE SPOORWEGEN. MADRID, ^11 Aug. (Euroapress) De minister Voor openbare werken heeft den directeur-generaal voor de spoorwegen, het wegverkeer en ver voer verzocht een plan uit te wer ken voor de electrificatie van het Spaansche spoorwegnet. PARIJS, 11 Aug. (D.N.B.) Ter gelegenheid van den terugkeer der eerste groep Fransche krijgsge vangenen uit Duitschland, heeft de regeeringschef Laval te Com- pieg-ne verklaard, dat de Führér voor 150.000 speciale arbeiders, die Duitschland uit Frankrijk 'ver wacht, den geleidelijken terug keer van 50.000 Fransche krijgs gevangenen heeft beloofd. Andere tremen met ontslagen krijgsge vangenen zullen volgen. Het werk van de Fransche arbeidskrachten in Duitschland, zoo constateerde Laval, zal het mogelijk maken, een grondslag te leggen voor een levensmogelijkheid van Frankrijk in het nieuwe Europa. Op het station van Compiegne kruisten elkaar heden de eerste trein met duizend terugkeerendie Fran sche krijgsgevangenen en een der vele treinen met Fransche arbeiders, die vrijwillig naar Duitschland gaan om daar te wei-ken. Beide treinen stonden op het perron tegenover elkaar. Vooraanstaande Duitsche en Fransche personen waren aanwezig. Pierre Laval heeft uit naam van Frankrijk de eerste terugkeerende krijgsgevangenen begroet en zijn dank betuigd aan de naar Duitsch land gaande arbeiders, die de vrij lating der krijgsgevangenen hebben mogelijk gemaakt. De eersten, zoo betoogde Laval, vormen de avant- gardè van den beginnenden weder opbouw van Frankrijk. De laatsten maken het mogelijk de belangen des lands beter te behartigen. Frankrijk zal zich d.es te eerder herstellen naar-mate zijn zonen de wetten der solidariteit en van de offervaardig heid in acht nemen. Het tooneel op het perron van Compiegne bewijst, zoo zeide Laval, dat hier een nieuw Frankrijk bezig is zich te herstellen. In Duitschland bevinden zich nog 1,2 millioen Fransche. krijgsgevange nen. Hun aanwezigheid is dringend noodzakelijk; want zij vormen de levende krachten van het land. Na den wapenstilstand bevonden er zich bijna twee millioen krijgsgevange nen in de Duitsche gevangenkam pen. Verscheidene honderdduizen den Zijn reeds in vrijheid gesteld. Een politiek van overleg, zooals die van Montoire, heeft hun terugkeer kunnen bespoedigen. Deze politiek is echter te voorvarend geweest óm begrepen te worden en spontaan door allen te worden aangenomen. Rijkskanselier Hitier heeft door een grootsch gebaar aan Frankrijk ge tuigenis gegeven van zijn achting en zijn vertrouwen. Dat is het verleden. Om te protoeeren deze politiek te hérvatten ben ik, zoo vervolgde Laval, thans aan de macht, en al ontmoet ik ook moeilijkheden, niet temin ben ik steeds vol vertrouwen. Duitschland. heeft arbeidskrachten, noodig. 'De gankomst van .den eer sten trein met vrijgelaten krijgsge vangenen legt er getuigenis van af, dat de Fransche arbeiders aan Duitschlands oproep gehoor hebben gegeven. Door hun reis naar Duitsch land voldoen zij aan een plicht van solidariteit tegenover de krijgsge vangenen. Door hun-arbeid dragen zij voorts er toe bij een 'sfeer van vertrouwen te scheppen tusschen de beide landen.' De weg, die betreden moet werden, zal lang zijn en er zul len hinderpalen zijn. Om die te bo ven Je komen, zal het voldoende zijn zich te spiegelen aan het voo-rbeeld van .den .grooten soldaat, die op dit oogenblik het lot van Frankrijk in banden heeft.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 5