CIRCUS SALTARINO. Wat doet men voor den Muziektuin? muziek i duivelssti STAD EN OMGEVING LAATSTE BERICHTEN. Wederzijdsche luchtaanvallen. DmSschlctnd wint op alle fronten. Vernietigende veldslag «en westen van Kalatsj. AGENDA LAND- EN TUINBOUW Doperwten en boonen voor den winter. Burgemëesiersbenoemingen. Watersport op het 1 Merwedekanaal. AmsSerdamsche Beters m FEUIl Een Nederlandseh drens met een uitstekend pro gramma. Ook een Mein circus kan ia het teeken der romantiek staan, al heeft men dan even tijd noodig om zich in de sfeer van het Bohemien-leven te verplaatsen als men door de over groote publieke belangstelling een klein half uurtje in de rij staat en Pluvius de god van den regen intussehen de sluizen zoo wijd open zet, dat men dóórnat op zijn plaats komt. Maar dat kan de circusdirecteur na tuurlijk ook niet helpen. Die heefi t niet laten regenen en ziet niets liever dan vroolijke gezichten en om al zijn gasten de tent was geheel gevuld weer in een goede stem ming te brengen, heeft hij zajn artis- ten op het hart gedrukt hier in Alk maar eens extra him best te doen en zij hebben werkelijk bewezen, dat een circus niet uit den vreemde be hoeft te komen en ook niet groot be hoeft te zijn om een alleraardigste voorstelling te kunnen geven. Het was alles bescheiden al thans in omvang het orkest, de levende inventaris der stallen en zelfs het aantal artisten, al bleken daaronder dan ook krachten te schui len, die 'voor een nummertje meer of minder niet uit den weg gaan. Er waren geen leeuwen en tijgers, •j^en gedresseerde olifanten en ook geen drommedarissen, maar er wa ren enkele fraaie paarden in groot en klein formaat, wat honden en kat ten welker dressuur in een cir cusprogramma niet aangenaam aan doet en ook een. beetje uit den tijd is er was een schat van een na- maakpaard, dat op den rand der manege kon zitten en zijn „beenen" over elkaar leggen en er was Bosco, een snoezig ezeltje voor kinderen, maar een duivel zoodra er iemand op zijn rug durft klimmen, die oud genoeg is om te begrijpen, dat een ezel niet zoo stom is als hij er uit ziet. Wie van acrobatiek houdt in de manége en in den nok van het cir cus kan hier zijn hart ophalen. Er zijn sterke en'vlugge mannen, als die van het Ajax-trio, het Holborn trio, de Kenton's en de Brions, die in samenwerking met hun bekoorlijke assistenten verbazingwekkende staaltjes van kracht, lenigheid, durf en' behendigheid geven. Er is een Lissy, die in den nok van het circus werkt en de harem der toeschouwers zoo nu en dan over eind doet staan van ontzetting als zij zich schijnbaar achteloos in de diep te dreigt te werpen. Er is voor liefhebbers van paar den iets fraais in de dressuur van Mr. Henri's schimmels,voornamelijk in het Hooge-school-rijden op een prachtigen Lippizzaner schimmel, waarbij men in het nummer „Bal lerina en paard" een klassiek, ro mantisch circusbeeld brengt. Als extra nummer werd een fakir vertoond de heer Hatamara die op het oogenblik blijkbaar lieverin Holland dan in Britsch-Indië zit en cp een bedje van spijkerpunten even gemakkelijk kan slapen als een niet- fakir op een springveeren matrasje. En verder was er goede muziek niet alleen van het circusorkest, dat klein maar onvervaard is, maar ook van de familie Brox, een gezelschap van drie dames en drie heeren in Markercostuum, die niet alleen klompendansen uitvoeren, maar met zes prachtige accordeons een uitvoe ring van populaire liederen gaven', wélke het geheele cireuspubliek tot meezingen 'gebracht heeft. Ten slotte was er Pipo. Zijn voor naam is August en daaruit bleek reeds, dat hij de clown van het ge zelschap is. Hij werkt maar alleen, maar juist in zijn isolement ligt tijn kracht, omdat hij geen partner heeft, die zijn grappen kan bederven Clowns worden niet gemaakt, maar geboren. Je bent het of 'je bent het niet en als je 't niet bent, is alle studie waardeloos. Maar Pipo is van het echte ras en hij blijkt in staat om een circustent vol oorlogsmoede menschen een half uur lang te doen schateren van het lachen. En zoo is er van alles wat en is de avond om voor men het weet. Het is jammer, dat het bonte gezelschap maar twee dagen hier is. De kennis making was kort maar aangenaam. Men heeft in dezen tijd weer eens kunnen lachen en dat alleen al is een bezoek aan het circus overwaard. Tj. Adema. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt ver zocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secretarie, afd. bevolking: Christina Maria Frederika Elsina van Dijk, echtg. van Izaak Johannes van Opbergen, geboren te Amster dam, 29 Maart 1907. GESLAAGD. Mej. J. A. Weiier, alhier, slaagde voor het examen Duitsche handels correspondentie. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor de acte middelbaar teekenen M.A. mej. J. P. Visser te Alkmaar. Voor de acte Fransch L.O. slaagde te Utrecht o.m. mej. M. C. Scheffe- ner te Castricum. -*> TWEEDE OPVOERING NACHTDIENST. Voor een uitverkochte zaal heeft -het gezelschap van Joh. Kaart gis teravond met groot succes 'n tweede opvoering gegeven van „Nacht dienst". De aanwezigen hebben weer tranen gelachen om de vele vermakelijke scenes in deze dwaze klucht, die uitstekend -gespeeld werd, niet het minst door Joh. Kaart en Adolphe Engers. Hedenavond heeft de derde op voering plaats. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ, De 20.000 eruit, 12 Augustus! 20.000 21476 200 8645. Voorts lootten gisteren in onze omgeving prijzen van 20 uit op de volgende nummers: 2173, 2179, 2193, 2231, 4314, 4329, 4331, 6488, 6491, 8333, 13501, 17925. DE EERSTE PERZIKEN, Aan de veiling van de L. G. C. te Broek op L. werden hedenmor gen de eerste perziken aangevoerd door den heer P. Kool te Heerljugo- waard. KLACHTEN OVER DE GROENTEN- VOORZIENING. Adresen, tot welke het publiek zich kan wenden. 's-G&AVENHAGE, 11 Aug. De groentenvoorziening heeft, zooals in den laatsten tijd is gebleken, tot be paalde moeilijkheden aanleiding ge geven. De overheid streeft er echter naar deze zoo goed mogelijk te over winnen. Daartoe zet zij alle zeilen bij, doch roept tevens niet alleen de medewerking van den groentenhan- del in het algemeen, maar ook die van het publiek in. Het is rj.melijk gebleken, dat tal van klachten de ronde doen, die, wanneer zij de be voegde instanties zouden bereiken, ongetwijfeld onmiddellijk aan een diepgaand onderzoek zdhden worden onderworpen. Daar het publiek er veelal niet van op de hoogte is tot wien het zich eventueel kan wenden, laten wij- hieronder nadere adressen volgen. Indien zich gevallen mochten voor doen, waarin de groentenhandelaar zijn clfëtèle dwingt tot aankoop van bepaalde groenten (zoogenaamden koppelverkoop) of wanneer hij be weert geen groente te kunnen leve ren, omdat hij zelf niets ontvangen heeft, dan wende men zich tot de „Ned. groenten- en fruitcentrale", Laan Copes van Cattenburch 62, den Haag, tel. 55.74.80. Bij eventueele klachten over de aardappelvoorziening, wende men zich tot de „Bedrijfsschap voor aardappelen", Wassenaarscheweg 80, den Haag, teL 18.34.56. Voor klachten, die verband hou den met de prijsvoorschrif- ten (dus ook bij vermeend achter houden van groenten door den groentenhandelaar met het oogmerk ze tegen een hoogeren prijs dan vastgesteld is, te verkoopen) wende men zich in Noord-Holland tot den prov. commissaris v. d. prijsbe- heersching, de Lairessestraat 109, Amsterdam, tel. 97897. WARMENHUIZEN. Tijdens de Warmenhuizer ker mis is een dames-armbandhorloge gevonden.-Inlichtingen zijn te beko men bfj de gem. politie. URSEM. Op Zaterdag 15 Aug., de dag van het feest van Maria ten hemel-opne- ming, zal de secretarie gesloten zijn. BERLIJN, 12 Aug. (D.N.B.) Na het verrichten van ondoeltreffende storingsvluchten boven Noord- en West-Duitsch kustgebied hebben Britsche bommenwerpers in den af- geloopen nacht een West-Duitsche stad met brisant- en brandbommen bestookt. Berichten over aangerichte schade zijn in bijzonderheden nog niet beschikbaar. Zes der aanvallen de bommenwerpers werden neerge schoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen richt ten in denzelfden nacht aanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke militaire inrichtingen m Zuid- en Midden-Engeland. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 Aug. (D. N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Troepen van het leger onder be vel van den generaal der pantser troepen Paulus voortreffelijk on dersteund door de luchtdoelartil lerie en de vliegende artillerie on der bevel van den generaloberst Freiherr von Richthofen, hebben in de groote bocht van den Don ten Westen van Kalatsj de massa van het 62e Sovjet-leger en sterke deelen van het eerste pantserleger vernietigd. In dezen vernietigenden veldslag werden tot dusver 57.000 gevange nen gemaakt, meer dan 1.000 pantserwagens^ en 750 kanonnen van allerlei aard vernietigd of buitgemaakt. De. bloedige verlie zen van den vijand zijn hoog. Bij deze gevechten hebben zich ook Kroatische troepen onderscheiden. Sipds het begin der voorjaars campagne van den slag op het schiereiland Kertsj tot aan den afloop van den slag in de groote bocht van ,den Don hebben de Duitsche en verbonden troepen aan Oostelijke front 1.044.741 gevan genen gemaakt, 6.271 pantserwa gens en 10.131 kanonnen van al lerlei aard buitgemaakt of ver nietigd. In denzeïfden tijd werden 4.960 vijandelijke vliegtuigen in lucht gevechten, 664 vliegtuigen door luchtdoelartillerie neergeschoten en 432 vliegtuigen op den beganen grond vernield. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De heerscher (rom.-dram.) 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoOfdnum mer Pygmalion (rom.) Alle leeftijden. (Geprolongeerd). Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Zooiets doet mijn dochter niet (komisch). 18 jaar. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Truxa, de variété-sensatie (circusfilm). 18 jaar. Woensdag 12 Augustus. 2 uur, Ziekenhuisterrein: Middagvoor stelling Circus Saltarino. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, derde op voering van Nachtdienst. 7.30 uur, Ziekenhuisterrein: Avond voorstelling Circus Saltarino. LANGEDIJK. Kiezen van veiling noodzakelijk. - Blijkens een bij de veilingen ont vangen bericht' zullen de geweste lijk bij de LCO aangesloten tuinbou wers, die niet tot de gewone aange slotenen bij de Ned. Groenten en Fruit Centrale behooren en nog geen veiling hadden gekozen, waar over zij hun geteelde producten willen veilen, nu ook een veiling moeten kiezen. Zij zullen daarvoor bestemde formulieren, welke hun toegezonden worden, aan de veiling van hun keuze -moeten toezenden. OUDKARSPEL. Vertrek Rotterdamsche kinderen. - Het vertrek van de Rotterdam sche kinderen, die in Oudkarspel en Noordscharwoude hun vacantie door brengen is vastgesteld op Woensdag 19 Augustus a.s. DE AARDAPPELZIEKTE. Zoowel op de klei als op de zand en veengronden treedt dit jaar de aardappelziekte (Phytophthora in- festans) reeds in het loof op, terwijl in enkele gevallen ook de knollen reeds blijken te zijn aangetast. Om de aantasting der knollen nóg zoo veel mogelijk te voorkomen, raadt de Plantenziektenkundige Dienst den verbouwers met klem aan om het rooien bij nat weer achterwege te laten en alleen te rooien, wan neer het gewas volkomen en de grond behoorlijk is opgedroogd. Er moet dus ook niet gerooid wor den, wanneer het gewas nog nat is van den dauw. Het bedekken van de aardappelen met loof, zelfs al is dit slechts tijde lijk, moet sterk worden afgeraden. De aardappelperceelen, waarvan het loof thans nog niet of slechts weinig door de ziekte is aangetast, moeten tot op het laatst van. het groeiseizoen toe bespoten worden met Bordeauxsche of Bourgondische pap of andere koperhoudende mid delen. Het kan echter, wanneer de omstandigheden gunstig blijven voor het optreden van de ziekte, in menig geval voordeeliger zijn. het gewas voortijdig dood te spuiten dan het te laten uitgroeien. Nadare inlichtingen worden ver strekt door den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen en de bij dezen dienst werkzame ambtena ren, alsmede door de Rijksland- en tuinbouwconsulenten. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. - Met ingang van Dinsdag 11 Aug. moeten de exporteurs bij export naar Duitschland de volgende hef fingen aan de Ned. Groenten en Fruit Centrale afdragen: Bloemkool II, van 18-22 cm. 0.60, komkommers, lps verladen IA 2, 1 1.60, II 2.20, III 3.40, idem verpakt in E-kisten, IA 0.50, I 0.30, II 1.10 en III 2.40 per 100 stuks. Peen zonder lof, ongewasschen III van 201-500 gram, los verladen 0.40, roode kool ^0.90 en spitskool 1.10 per 100 kg. De Centrale verleent met ingang van denzelfden datum de volgende exportbijdragen: Augurken V 0.30, idem I en II stippel 0.40, idem III en IV 0.30, peen zonder lof II, 51-200 gr. ongewasschen los verla den 0.70, tomaten I t.m. IV, in car- tonnen doozen van 5 kg 1.20 per 100 kg bruto. Bloemkool IA, boven 27 cm. 2.60, van 22-27 cm., 0.30, koolrabi I boven 7 cm. 0.40 per 100 stuks; kropsla 1.10 per 100 krop BRANDSTOFFEN VOOR DEN TUINBOUW. Ten aanzien van de brandstof- fenvoorziening voor de tuinbouwbe drijven is thans een regeling getrof fen, welke ten doel heeft, de be schikbare kolen zoo doeltreffend mogelijk te doen gebruiken en slechts aan die tuinbouwers kolen toe te wijzen', die ze werkelijk noo dig hebben, waarbij dan natuurlijk ook rekening wordt gehouden met'' de teelten, Welke een tuinbouwer zal uitoefenen. De kolen worden nu niet meer toegewezen op basis van het verbruik in een voorgaand jaar maar er worden als maatstaf geno men, welke behoeften er bestaan aan de hand van het teeltplan van den kweeker. Om zijn bedrijf in het komende seizoen, te kunnen verwarmen zal de tuinder in het bezit moeten zijn van een „stookvergunning", aldus delt de Tuinderij mede. Het verwar men van het bedrijf zonder die ver gunning is verboden. De tuinbouwer krijgt deze ver gunning van den rijkstuinbouwcon- sulent, als hij op een aanvragefor- mulier, dat hem wordt toegestuurd, een aantal gegeven over zijn teelt plan van het volgende jaar heeft in gevuld. Dit teeltplan moet men sa menstellen met de wetenschap, dat slechts een bepaalde hoeveelheid kolen beschikbaar komt en dat men allereerst de voorteelt in alle kas sen en warenhuizen tot een goed einde moet brengen. Het aanvrage- formulier wordt ingevuld, door den assistent van den rjjkstumbouwcon- sulent, die het bedrijf komt bezoe ken. Het spreekt vanzelf, dat de tuinder zelf eerst zijn gedachten over dit teeltplan laat gaan, opdat hij bij het bezoek van den assistent Een stad zonder caféterrassen is een gezicht zonder glimlach De oudere Alkipaarders herinne ren zich nog wel, dat het voormalige Stedelijk Muziekcorps vóór het den kraaienmarsch heeft geblazen in een tent in den Hout concerten gaf, die weinigen voldeden. De muzikanten waren aan weer en wind blootgesteld en moesten zoo nu en dan eens ophouden om hun weggewaaide partituren achterna te draven en het publiek bestond voor negentig procent uit jongens en meisjes, die van meening waren, dat de Hout niet allereerst voor de kunst maar wel voor de liefde was geschapen. Bij de qude muziektent lagen de gebouwen van twee societeitsveree- nigingen, die meer stoelen dan leden telden. De gemeente kocht beide panden, restaureerde de vroegere Buitensociëteit door het front naar de achterzijde te verplaatsen en daaraan twee groote waranda's te bouwen en maakte achter het fraaie terras een tuin van een halve hecta re, omgeven door een breede haag van hoog geboomte. Er werd een keurig gazon in gemaakt, een fraaie rotspartij en Gemeentewerken bouwde een muzieknis, die een trou we copie was van de beroemde nis uit Wiesbaden. Bij de opening in 1923 was de tuin te Hein om alle belangstellenden te bevatten. Er werden redevoeringen vol toekomstbeloften afgestoken en men was zoo verrukt over de nieuwe aanwinst, dat alle concerten, wed strijden en concoursen in den Mu ziektuin werden gehouden en school kinderen van elders, die de kaas markt kwamen bekijken,' benevens ouden van dagen, die op een rij- toertje getracteerd werden, trokken vrijwel allen napr den Muziektuin, waar de restaurateur voor een be hoorlijken koffiemaaltijd zorgde. v Evenwel, de Raad was in die tij den ook wel eens een beetje conser vatief en de pachter, die meende, dat bij muziek ook een dansje be hoort, kreeg uit zedelijkheidsoog punt geen schijntje van een kans op een dansvergunning. Een bal-champêtre bleef een uit zondering, maar de pachter had al thans het succes, dat het Stedelijk Muziekcorps voortaan zijn subsidie zou moeten verdienen door jaarlijks een twintigtal concerten in den tuin te geven, terwijl de plaatselijke mu- ziekvereenigingen zoo nu en dan voor leden en donateurs eens hun musicale vorderingen konden de- monstreeren. Het publiek, dat deze concerten bezocht bleek nu juiSt niet het meest aangewezene om den pachter een winstgevende exploitatie te bezor gen. Het besluit om van een deel van den tuin een speeltuin te maken had weinig financieel succes en men mag gerust constateeren, dat de Alkmaarders over het algemeen het bezit van dezen prachtigen tuin niet voldoende gewaardeerd hebben. Toegegeven moet Nvorden, dat de pachter den tijd niet mee had, want wie rustig in zijn kamer kan zitten en door het omdraaien van een knopje de meest bekende muziek- vereenigingen in eigen huis kan la ten concerteeren, neemt vaak de moeite niet naar de uitvoering van een plaatselijke vereeniging te gaan. Er was een tijdlang een te veel aan muziek en een zekere moeheid bij de luisteraars en de radio heeft er ongetwijfeld toe meegewerkt, dat de tuin niet winstgevend geëxploiteerd kon worden. Bij verstrijking van den pachtter- mijn is de tuin door het gemeente bestuur in vakbladen als iets bui tengewoon voordeeligs gepresen teerd, maar bij de vroegere raming van een pachtsom, van 2700 bleek er geen enkele liefhebber te zijn. De hoogste inschrijver wilde f 1100 ge ven, de laagste bood 100, één wilde zelf de voorwaarden bepalen en een ander stelde voor twintig procent van den omzet af te staan. De oude pachter is er toen in ge bleven en men heeft hem in en bui ten den Raad meermalen verweten, dat hij vrijwel niets gedaan heeft om den tuin tot een winstgevende attractie te maken, maar wij hebber in het verleden meermalen betoogd dat hij van gemeentewege daarvoor ook niet de minste medewerking heeft ondervonden. Er waren raadsleden, die verkon digden, dat de gemeente geen café mocht exploiteeren alsof B. en W. de een of andere bar in een achter straatje wilden openen en zaj ver gaten, dat de gemeente den tuin met het buffet nu eenmaal bezat, dat men hem verpacht had en dat de pachter niet het gevoel moest krij gen, dat hij door de heeren van zijn kapitaaltje werd afgeholpen. Er is toen voorgesteld er desnoods een muziektuin zonder muziek dus een tuin van te maken en ze te exploiteeren als een voor ieder toegankelijke buitensocieteit, maar wie op warme zomeravonden, als alle café's hun ramen opschoven,'in den Muziektuin een biertje bestelde, kwam meestal tot de ontdekking, dat hij er vrijwel alleen zat, zoodat Het geen wonder was, dat de vroe gere pachter er na de verstrijking van den iermijn geen 'prijs meer op stelde het contract te verlengen. Een der voornaamste, oorzaketi hiervan is geweest, dat deze sprook- jestuin vanaf den straatweg niet zichtbaar is. Het gevolg daarvan was, dat dui. zenden touristen jaarlijks den tuin in hun auto's voorbijreden zonder te weten welk een prachtige gelegen- beid zij hier kregén om eens af te stappen en zich te vertreden. En anderzijds beteekende die on zichtbaarheid, dat de tuin ook .geen uitzicht had op den Kennemerstraat- weg, dat men dus, op het terras van den tuin zittend, het publiek niet kon zien passeeren en de ondervin ding heeft geleerd, dat een café zon der uitzicht ten doode is opgeschre- ven. Wanneer men in andere steden komt, ziet men overal straten met gezellige caféterrassen. Wie kende en kent niet het Vrijthof in Maas tricht, de markten van Middelburg, Den Bosch en zoovele andere mark ten en pleinen, die in het vierkant omzoomd zijn door gezellige terras sen, waar men voor bevolkingsgroe pen van verschillend maatschappe lijk milieu op zomeravonden een ge zellig buitenzitje kan vinden. In Alkmaar kent men deze terras sen niet of vrijwel niet en dat heeft deze stad altijd een minder gastvrij althans minder gezellig aan zien gegeven. Wij hebben jarenlang gepleit voor bet denkbeeld den muziektuin een terras naar de zijde van den Kenne- merstraatweg te geven, maar alleen de gedachte, dat daarvoor wellicht eenige boomen gerooid en enkele struiken verplaatst zouden moeten worden, is oorzaak geweest, dat zij, die in den Raad aan overdreven natuurbescherming deden, deze plan nen altijd als een ontoelaatbare aan tasting van Alkmaarsnatuurschoon hebben bestreden en daardoor de be langen van den tuin, van stad en bevolking willens en wetens hebben geschaad. De pachter van den Muziektuin, die jarenlang des zomers zijn ledige stoeltjes heeft bekeken en er de rest van het jaar een winterslaap in heeft gehouden dat wil zeggen in het gebouw natuurlijk en niet in de stoeltjes heeft er het vorig jaar den brui aan gegeven en is vertrok ken. De nieuwe pachter doet zijn' best van, den tuin te maken wat er van të maken is, maar is eveneens de dupe geworden van hen, die uit den Muziektuin een zoo groot mogelijke pacht willen halen, maar niets willen doen om een loonende exploitatie mogelijk te maken. Misschien, dat hij in dezen tijd dén wind meer in de zeilen kan krij gen, zoodat het hem zal gelukken dit gemeentelijk stiefkindje einde lijk eens uit de verdrukking te ha len. Hij zal ef zich zelf allereerst>_maar daarnaast ook de stad en haar be volking een dienst mee bewijzen. Drogen inplaats van weeken. KUNT U opgeven hoe doperwten en groote boonen gedroogd moeten worden, zoo dat ze van den winter voor de consumptie geschikt zijp?, vraagt ons mejuffrouw M. C. Plomper te Be/gen en voortgaande schrijft zij: „Andere ja ren werden ze geweckt, maar dit gaat nu niet met het oog op 't gas". In verband met dit próbleem* waarvoor velen zich gesteld zien, zullen wij hier een uitvoerig ant woord geven, waarmede ongetwij feld ook tal van andere lezeressen haar voordeel zullen doen. ANTWOORD: De Rijkstuinbouw- consulent, die uiteraard gewoonlijk advies geeft aan boeren, die dop erwten en groote boonen i n groote hoeveelheden moeten drogen en daartoe op het land met de z.g. ruiters alle gelegenheid hebben, adviseert derhalve voor gr o o t e partijen in dien zin. Grootere partijen wor- HEILOO. (Juli). Geboren: Johannes, z. v. T. Sengers en C. A. Levering. Eva- lina Margaretha Maria, d. v. E. Du- dock en A. C. M. Scheerman. Clazina Petronelle Jacoba Louise, d. v. L. Cats en P. J. M. W er fier' Petrus Maria, z. v. A. W. Jonker en Guurtruida C. Roskam. Adrianus Johannes Andries, z. v. C. A. Zoon en M. A. Streicher. Petronella Zwaantje, d. v. J. Bockholt en P. Gosligfi. Getrouwd: Cornelis Johannes van Zaal en Dievera Koopman. Abram van Eijk en Trientje van der Meer. Overleden: Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk Govers, 65 jaar, overleden te Alkmaar. DE RIJP. (Juli). Geboren: Anton, z. van Ariën Veld en Antje Kroon. Sjouke, z. v. Pieter Palsma en Guurtje Kroone. BERGEN. (30 Juli t/m 5 Aug.) Geboren: Jacobus Johannes, z. van-Jacobus Th. van den Berg en E. E. A. van Berkum. Johannes Wilhelmus, z. van Reinier Beukers en A. A. Groot. Ondertrouw d.'Nikolaas Wil lem Bakker, en Femmetje Kroon. 'Getrouwd: Wilhelmus Ludo- vicus Reijers te Schoorl en Betsy Weijl. Overleden: Ina Dekker, een maand (overleden te Allernaar). Gerrit Kouwenaar, echtg. van M. H. G. Brinkman, 67 jaar (overleden te 's-Gravenhage) niet al te veel tijd noodig heeft, om te beslissen. Er wordt de nadruk op gelegd; dat men met de uiteinde lijke toegewezen hoeveelheid kolen in het stookseizoen 1942-'43 zijn be drijf zal moeten verwarmen. Aan vulling der toegewezen hoeveelhe den is niet mogelijk. den, wanneer de onderste peulen „op springen staan" met stroo en al uit den grond getrokken en aan hoopen of ook onder een afdak ge droogd. Bij zonnig weer dan buiten uitspreiden. Wanneer de zaden door en door droog zijn, kunnen ze door dorschen uit de peul verwij derd worden. Een andere werkwijze zou het product voor den boer te duur maken. Voor particulieren evenwel, die uiteraard kleine hoeveelheden zelf telen dan wel koopen, geeft het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad het advies eerst tot doppen over te gaan en d a n tot drogen. Hoewel ook deze categorie tot drogen in de peul bij goed droog wèer zou kunnen overgaan, bestaat het gevaar dat zij tengevolge van onvoldoende gelegenheid tot drogen of ten gevolge Van vochtige weers gesteldheid een product verkrijgen, dat spoedig zou bederven. Daarom is de methode ,-,eerst dop pen, dan drogen" de meest aanbe velenswaardige voor particulieren. Bij kleine partijtjes kan net immers geen bezwaar opleveren de groen ten eerst te doppen, terwijl men de door Woriqpjés aangetaste erwten welke bij doperwten dikwijls •voorkomen tegelijk met het dop pen kan verwijderen. Bovendien kan men .de gedopte erwten en boo nen even opwellen, waardoor men .een product verkrijgt dat langer 'dan een jaar houdbaar is. Aldus krijgt men een hoogwaardig kwali teitsproduct met de minste kans 'op bederf hetgeen het volgen van deze meer bewerkelijke methode ten volle rechtvaardigt. Wie zoo noodig nog meer gegevens omtrent deze methode wenscht, kan zich wenden tot het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad te Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemd: W. Pot, fabrikant te Sneek, tot burgemeester van Muntendam; H. Sieling, koopman te Groningen,tot burgemeester van Usqherd; J. E. Oterdoom, magazijnmeester te Win schoten, tot burgemeester van Fin- sterwolde en B. H. G, Pisters, ge- /neente-ambtenaar te Valken-burg. tot burgemeester van Elsloo. Waterpolo KROOSDUIKERS I-DAW I 4-0. •DAW met drie invallers uitko mend heeft met 4-0 van Kroosdui kers verloren. De overwinnaars heb ben zeer veel te danken aan hun doelverdediger, die zijn buitenge wone talenten weer duidelijk toonde en. een zeeiSfcroot aantal felle scho ten uit zijn doel wist te houden. Uit 10 corners wist DAW niet éénmaal tot doelpunten te komen. De uitslag, die van geen invloed meer was op de bezetting der eerste plaats, geeft de spelverhouding niet weer. 's-GRAVENHAGE, 12 Aug. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: De bevelhebber der marine in Nederland verleent op grond van Art. 5 al. 1, sub 1 al. 2 der verorde ning van den Rijkscommissaris nr. 100/41 over speciale maatregelen 1 ten dienste van de kustbescherming, vrijstelling van het voorschrift van Art. 2 al. 1 van de verordening voor hei in het verboden gebied liggende deel van het Merwedekanaal van Amsterdam tot aan het kruispunt met den straatweg naar Bussum, met dien verstande, dat watersport- vaartuigen tusschen zonsopkomst en zonsondergang op dit deel van het Merwedekanaal mogen varen. Veel beloven, weinig gevenDe Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woen&ag 1.2 Augustus 1942. STAATSLEENINGEN. Vork., lu.40 3H Nederland 1941 .100% 4 Nederland 1941 100»/4 4 Nederland 1940 II l003/4 33i/2 Nederl. 1938 97'%, 3 Ned.-lndië 1937 88% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 14U/a Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50129 Koloniale Bank .128 Ned. Ind. Handelsbank 88 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 158 Calvé JDelft Cert. .129 Nederl. Ford 300 Lever Bres194 Phil. Gloeii. Gem. Bezit 340 CULTUUR MAATSCH. H. V. A329 Java Cultuur 157i/s Ned. Ind. Suiker Unie 163 Verg. Vorstenlanden 92% PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Am.-terd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. JJeli Batavia Oude Deli 188 Senembah ,1561/ SPOORWEGEN. Deli Spoor - 1 621/ -Ind. Spoor 43' .377 2171/2 1 8 97 168% 14b 213 ,203 148 106% 100'/, 100% 88% 144% 129 1301/, 88% 15S 130 305 197 343 331 158 163 92 383% 220 118 97 169% 151V, 215 205% 146 189 156% 45 I ONTWIKKELING SPAARTE 's-GRAVENHAGE, December 1941 hebb bij de rijkspostspaarl bijzondere spaarbank- land, exclusief de boe de terugbetalingen z<J kele onderbreking o schijnt dus thans een de gekomen te zijn wikkeling, welke in 1| nen en zich tot het heeft voortgezet, nl. goed regelmatig afna zoowel van mindere i grootere terugbetalin; lende factoren haddei 'in het leven geroepen/ de kwestie van het vq 'de spaarbanken. In de jaren 1939 el een daling waar te ne f 300 millioen. In 194 tendenz zich voortgezj zijn nog geen nauwke bekend. Zij bedraagt millioen gulden. In 1942 was in de den reeds weer meerl méér ingelegd dan tq VERVOER VAN GAGE 's-GRAVENHAGE, reeds meermalen op g, maatregelen ter bespa gas- en electricteifc nauwkeurig mogelijk 1 nageleefd. Dit geldt nj particulieren, doch o café- en restaurants mede wat betreft het Het is echter gébl<j voorschriften inzake van personenliften soms worden overtred] gasten van bedoelde in de gelegenheid gebruik te maken lift. Het spreekt van niet kan worden toegè tegen overnemers vanj richtingen, die dit ged vorderen, strenge maan worden genomen. Zij 1 zelf bloot aan onmidd] van hun bedrijf. Ook alle strikt ove bronnen moeten buite, den gesteld. Ook hiera voldoende aandacht bt. overtreders zullen sooij maatregelen worden overheidszijde wordt dat het vooral in het mogelijk moet zijn aa. van vermindering van te voldoen. Zelfs wan stane rantsoenen van citeit voldoende zoude,, verlichting op den oud handhaven, moet zulte laten, ten einde mede tj een zoo zuinig mogelijl DE ZEEVTSCHW| GEREGELI HA 's-GRAVENHAGE, lj regeling van den drif ring behoevenden zeev een margebeschikking waarin voorschriften voor reeders, gr.oot- er laren en verwerkers v de zeevischprijs tijd, nu de zeevisschl risico met zich meebif zijn dan menige beurs oorloven, zal weinig wekken. Ontoelaatbaar] wel, dat prijzen gevrb die de laatste weken i| visehhandel schering eJ r®nj f 4 voor een gestool of 8 voor een kilo' seh laas geen zeldzaamhefi anderen kant is het, j oog op de gevaren voor schenj in oorlogstijd, oil prijzen van v oor dei te houden, omdat die vil schers een groote onbill den beteekenen. Daarorr zakelijke regeling van pnjzen zoodanig uitgevq sehen deze twee uiterst] denweg wordt bewandel] De gemachtigde voo] deelt nu mede, dat in df rant van 10 Augustus IS vischprijzenbeschikking gekondigd, waarin de n reeders en handelaren j aahsluiting dal de bladen van vandal murnprijzen voor zeevis] afslag gepubliceerd iif ^igTtL'S as" waarop! ren hun verkoopprijzen' rekenen. Over het al| den\PryZ,en aangepast dezo S St Van het voricj V?™ ii omsta"dighedeni king genomen, zeer looi ten worden genoemd. Dl echter, dat de prijzen oogenblik worden gevn zienlijk omlaag zijn gebl de meeste gevallen zelfs f van het tegenwoordige Hoofdredacteur: A. R. J ;r, Alk' I maar. Plv. hoofdred.: F van den Aardweg, Alkmaar. -Jtenlann- Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage; D. A 'Klomp, Bergen. Rinnenlann- B. tDaalder. Bergen. S 1 en Provin cie: G HÉ»W ter Hoeven Alkmaar Sport: J. Werkman. Alk- -aar. Verantwoordelijk voor de advertenti T. Bus, Alkmaar 27 door S. BROCK „Genoeg", zei Borro ei kind het zakje af. „AnJ hij ziek". Daarop borg hiw zijn jas weg. Toen begon pas het waar alles om begonnen* vogel klom langs de vel I yan,don orgeldraaier naa I hijden zak gel: 1 i jes kaaPte hij uit -g een paar nootjes minste aandacht te wij dei j sentimenteele melodie, di- dertusschen aan ziin ontlokte. Het meisje jr Plezier, klapte in de Tfansten om het orgeltje 1 eens, wat éénig!" ju Borro de papegaai eindrt;1

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 6