AGENDA Verkoop kousen uit voorraad. Waterschap „De Schermeer" Afscheid van heemraad Houden van openbare collecten. Distributie van wollen goederen. SPORT. De voedselvoorziening van Europa. Berlijnsche bevolking paraat. Amsierdamsche 3eta&s KNAP WEEK. In du roentezaak van deli heer Broersen, Payglop, hoek Vlaander- hof, werd oris oog getrokken door één in de etalage staande kleurige Rekening, voorstellende ons Waag gebouw met omgeving zooals dit er apt het einde van de 18de eeuw Éfeeft uitgezien. Bij een nadere be schouwing bleek ons, aat wij te doen iadden met een waterverfteekening wel een reproductie van die van cobus Andreas Cresent, door hem in 1801 vervaardigd. Deze waterverfteekening, gemaakt in het genre van de oude kleurpren- ten, toont ons een gezicht op den Voordam, waarin vijf zeilschuiten gemeerd liggen,, alsmede een gezicht op de Mient en een stuk van den Zijdam, met de Waag en het markt- gedoe in het centrum. Bij het aan schouwen wordt men getroffen door Alkmaars oud stedenschoon, waar van door de vergrooting van het marktplein veel verloren is gegaan. Het front van de Waag toont ons nog den ouden harmonischen gevel en bij het aanschouwen ervan krijgt men geen bewondering voor het latere stadsbestuur, dat gemeend heeft dien gevel met buitenlandsch materiaal te moeten verfraaien. Het moet ons maar tot troost strekken, dat wij het oude door het oog van een kun stenaar te zien krijgen, zoodat wij er bij kunnen bedenken, dat de werkelijkheid wel niet die bekoring zal hebben gegeven. De jonge C. Broersen, die de reproductie ver vaardigde, is daarmede wel bijzon der geslaagd. De oude fijne kleuren wist hij weer te geven en zóó knap is deze teekening, dat de eigenaar van het orgineel, de heer Holsmuller, bij het passeeren van de etalage veronderstelde, dat om het origineel een andere lijst was gezet. De heer Broersen heeft zich met het vervaar digen van deze reproductie een knap copiïst getoond. De teekening werd, in opdracht, als geschenk voor het hoofdkantoor van de firma Holsmuller, ter «gele genheid van het 100-jarig bestaan der firma vervaardigd. D. A. Klomp. EENST VAN T HOF IN HET GULDEN VLIES. Na het jongste succes van dit be kende radio-ensemble hier in Alk maar, zal dit orkest Zondag nog twee voorstellingen in het Gulden Vlies geven en wel om 3 uur en 8 uur. De zangsolisten Maria Za- rnora, Annie Meeuwig en Jan de Vries verleenen ook nu weer hun medewerking o.a. in Aurora. TOM POES IN HET *6 GULDEN VLIES. Zaterdag is er in het Gulden Vlies weer een prettige middag voor de jeugd. Het Tirelantijn-tooneel onder leiding van Wim Sonneveld komt dan n.l. een opvoering geven van één der nieuwste avonturen van Tom Poes en Ollie B. Bommel, de helden uit het bekende verhaal van Maar ten Toonder, dat door duizenden jong en oud. wordt gelezen. Tom Poes en de tooverbril" zal ook hier weer klein en groot amu seeren. GESLAAGD. Voor het op 1 Juli j.l. ,door de Ver- eeniging van Leeraren afgenomen examen Engelsche Handelscorresponden tie slaagde o.m. de heeiü W. Keizer te Alkmaar. ALKM. MIDDENSTANDS AVONDSCHOOL. Nu alle kleinhandels- en am- bachtsbedrijven sedert kort onder de werking van de Vestigingswet- Kleinbedrijf of het Algemeen Vesti- gingsbesluit 1941 zijn gebracht, staat in middenstandskringen de opleiding voor het diploma „Algemeene Han delskennis" in het brandpunt der belangstelling. Voor zoover dit nog niet is geschied, mag n.l. verwacht worden dat zeer binnenkort voor al deze ondernemingen voor het ver krijgen van een vestigingsvergun ning het middenstandsdiploma als eisch zal worden gesteld. De Alkmaarsche Middenstands avondschool, waarvan reeds 190 cur sisten het diploma behaalden, ver- waeht dan ook dit jaar een groote toevloed van leerlingen, te meer daar gebleken is, dat haar opleiding dank zij het grondige onderricht en de deskundigheid harer leeraren uit stekende resultaten mocht boeken. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde gisteren voor de acte Engelsch L.O. o.m. mej. A. J. S. Vahl te Heiloo. BENOEMD. Tot tijdelijk leeraar aan de RHBS te den Helder is benoemd de heer P. W. van Buul, thans tijd. leeraar te Middelburg. 21 JAAE ONDEEWEG. De heer H. te Hoorn ontving de zer dagen een briefkaart, die in 1921 te Alkmaar op de bus was ge daan en thans, in 1942, eerst Hoorn als plaats van bestemming bereikte. Over den afstand AlkmaarHoorn heeft deze kaart dus maar eventjes 21 ajar gedaan, waarmede alle be staande records zijn geslagen. Ge lukkig heeft „Tante Pos" ruim schoots het bewijs geleverd, dat het ook vlugger kan. SCHOOEL. Kapperszaken gesloten. - Door den secr.-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart werd goed gekeurd het besluit van den burge meester, waarbij werd bepaald, dat de kapperszaken in onze gemeente voortaan des Dinsdag na 13 uur ge sloten moeten zijn. Winkeliers met vaeantie. - In onderling overleg met de winkeliers werd een vacantieregéling getrof fen. In Augustus en September zul len de zaken beurtelings sluiten, zoodat het publiek er het minste ^ongerief van zal hebben. Bioscopen. Albm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De heprscher (rom.-dram.) 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Pygmalion (rom.) Alle leeftijden. (Geprolongeerd). Victoria-Theater, 7.30 ïi., hoofdnum mer Zooièts doet mijn dochter niet (komisch). 18 jaar. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Truxa, de variété-sensatie (circusfilm). 18 jaar. Zaterdag 15 Augustus. 2.30 u., Gulden Vlies, Kindermatinee: Tom Poes en de Tooverbril. Olympia herleeft. - De Schoorl- sche gymnastiekver. Olympia heeft een nieuw bestuur gekregefi. En met dit bestuur is een nieuwe directeur gekomen, n.l. de heer K. Boot uit Bergen, o.a. leider van de Halter te Alkmaar. Vol goeden moed is de vereeniging weer begonnen. Aan het bondswerk gaat men weer deelnemen en zeker zal Olympia onder leiding van den heer Boot een goeden tijd tegemoet gaan. Het bestuur bestaat thans uit P. Zuurbier, voorz., P. de Jong, pen- ningm., mej. G. Akkerman, secr., alsmede C. van Zoonen en mevr. Schoen-Geus. BEEGEN. H. O. V. concert gaat niet door. - Het concert dat door de Haarlem- sche Orkestvereeniging op Maandag 17 Augustus a.s. in de concertzaal van „De Rustende Jager" te Bergen zou worden gegeven, gaat in ver band met verkeersmoeilijkheden niet door. OFFICIEELE MEBEDEELINGEN. Rectificatie max. grossiers- en detaillistenprjjzen voor fruit. Bekendmaking no. 26. In de fruitprijzen, die heden zijn ge publiceerd, is de volgende fout ge slopen: Onder druiven stond: groep 2: gros siersprijs 84, detaillistenprijs 1.Dit moet zijn respectievelijk 89.50 .en 1.07. Onder groep 3 stond respectievelijk 89.50 en l.OTfe Dit moet zijn 84. en 1. Overal „speciale kousendagen. 's-GRAVENHAGE, 12 Aug. Van ver schillende kanten bereikten het Rijks bureau Distex klachten over de onmo gelijkheid tot inwisseling der speciale kousenbonnen van de textielkaart. Uit de beschikbare gegevens over voor raden en productie blijkt echter, dat er voldoende kousen ter beschikking van het publiek gesteld konden worden. Een ingesteld onderzoek heeft deze ge gevens bevestigd. De oorzaak van de klachten bleek gezocht te moeten wor den in het niet voldoende in verkoop brengen der voorraden. Aan den handel is daarom de ver plichting opgelegd de te groote voor raden onder toezicht van een inspecteur van genoemd Rijksbureau aan het pu bliek te vgrkoopen. Over het geheele land hebben thans dergelijke speciale kousenverkoopen plaats, of mag men ze waar zulks nog niet geschiedt te zijner tijd verwachten. De opvatting van het Rijksbureau is, dat bij de thans heerschende schaarschte in bepaalde artikelen de beschikbare goederen ten gunste van de geheele bevolking dienen te komen en niet ge reserveerd kunnen worden voor een bepaalde groep afnemers, die als klan ten pij de zaken staan genoteerd. In verband met het feit, dat het voor de clientèle niet in alle gevallen moge lijk is kousen te kóopen, op de daarvoor speciaal vastgestelde dagen en uren, wordt er van overheidswege naar ge streefd een regeling te treffen, die zoo veel mogelijk aan de wenschen van het publiek in de verschillende streken en plaatsen van het land tegemoet komt. Deze maatregelen van het Rijksbureau zijn in het bijzonder genomen om het publiek in de gelegenheid te stellen alle kousenbonnen in te wisselen. Nie mand behoeft dus bevreesd te zijn, dat deze bonnen niet kunnen worden ge honoreerd. Dekker. De hoofdingelanden van het wa terschap „De Schermeer" kwamen gister ten stadhuize bijeen, onder voorzitterschap van den dijkgraaf, den heer Kramer Glijnis. Deze vergadering was vooral daarom belangrijk, omdat de heer P. Dekker, wegens het bereiken van de wettelijke leeftij dsgreqs, als heemraad niet meer herkozen kon worden, zoodat een aanbevelings lijst voor eên nieuwe moest worden opgemaakt. De benoeming geschiedt door het hoogere gezag, dat steeds no. één van de aanbevelingslijst be noemde. Den laatsten tijd kwam het nog al eens voor, dat het nieuwe hoogere gezag iemand' buiten de aanbevelingslijst om benoemde. Over het opmaken van de aanbe velingslijst, vooral over de plaats van no. 1 ontstond nogal verschil van meening, die slechts in de stem mingen tot uiting kwam. Bij de eer ste stemming verkregen de heer D. de Boer Pz. en de heer S. de Jong ieder 6 van de 18 stèmmen. De ove rige stemmen waren verdeeld. De 2de stemming had tot resultaat, dat de heer de Boer 9 en.de heer de Jong 8 stemmen verkreeg, terwijl bij de herstemming op ieder van hen 9 stemmen werden Afgebracht. Aangezien de heer de Jong in 1886 en de heer de Boer in 1890 geboren was, werd, volgens het reglement, de heer 'de Jong als oudste als no 1 op de aanbevelingslijst geplaatst. Met 13 stemmen werd de heer de Boer no. 2 en met 10 stemmen de heer Korver no. 3. Gezien het feit, dat voor no één langs dèmocratischen weg geen meerderheid' verkregen kon wor den, zal men zich niet al te zeer be hoeven te verwonderen, wanneer ditmaal ook het hoogere gezag bij de benoeming van de aanbevelings lijst afwijkt. De heer C. J. Baltus, die periodiek aftrad, wer^ met algemeene stem men weer als no. 1 op de aanbeve lingslijst geplaatst, no. 2 werd de heer M. J. Groot met 9 tegen 8 s' mmen op den heer C. Laan, die met 15 stemmen als no. 3 werd ge plaatst. In de vergadering van 27 April yiel het besluit om van de provincie de onderhoudsplicht van de wegen langs de Noordervaart, de Zuid en Westdijk af te koopen en daarvoor .de gelden te bestemmen, die van de provincie waren ontvangen voor den verkoop van land en water en voor het ontbrekende een geld- leening aan te gaan. Aangezien het provinciaal bestuur nog geen beslui ten voor het aangaan van geldlee- ningen mag goedkeuren, moest de goedkeuring aan het'besluit worden onthouden, waarom het dagelij ksch bestuur voorstelde, het zoodanig te wijzigen, dat alleen de onderhouds-' plicht van den. Zuid en Westdijk voor een bedrag van 2079.40 werd afgekocht. De heer Jb. de Boer vroeg of het niet mogelijk was, met het nog in kas zijnde geld een gedeelte van den onderhoudsplicht van de Noorder- vaart af te koopen, doch de voorzit ter achtte dit niet mogelijk, waarop overeenkomstig het voorstel van het dagelij ksch bestuur werd besloten. Z. h. st. werd het bestuur ge nach- tigd de jaarlijfeche vergoeding van 15 per rijwiel voor de werklieden, tot een nader vast te stellen bedrag te verhoogen. Aangezien de geloofsbrieven van de herkozen leden K. Korver, J. Hemke en E. Govers in orde bleken en dit ook het geval was met die van het gekozen lid G. Govers, werd tot toelating besloten. Op een 'vraag van den heer C. Lagn, deelde de voorzitter mede, dat de schouw langs den nieuwen provincialen weg voor rekening van de provincie komt en wel voor die, gedeelten, Waar een nieuwe sloot is gegraven. Waar dit niet het geval is, dient de boer aan de landzijde voor de schouw zorg te dragen. Een waardeerend woord. Aan het einde der vergadering richtte de dijkgraaf woorden van waardeering en dank tot den 'heer P. Dekker, .die 17' jaar deel van het bestuur had uitgemaakt, waarvan 11 jaar als heemraad en die thans voor 't laatst de vergadering bijwoonde. Na mens het college bracht spreker den heer Dekker dank Voor alles wat hij voor den polder had gedaan. Per soonlijkheid die u was, aldus spr„ hebt gij nooit geschroomd uw ge dachten in het belang van den pol der naar voren te brengen. Jn het dagelij ksch bestuur heb ik die ge dachten leeren waardeeren, omdat het mij duidelijk 'werd, dat gij uit sluitend de belangen van den polder op het oog had. (Instemming). De hêer Dekker bracht den dijk graaf. dank-, voor diens vriendelijk afscheidswoord. Voor mij, aldus spr., is het steeds een aangename taak geweest, deel van het polderbestuur uit te maken. Ik neem afscheid van de hoofdingelanden met mijn er kentelijkheid te betuigen aan die hoofdingelanden die, tot het laatst toe, mij hun vertrouwen hebben ge schonken. Hierop volgde sluiting der verga dering. De huidige regeling. 's-GRAVENHAGE, 13 Aug. Te be- voegder plaatse heeft het A.N.P. in lichtingen gevraagd over den stand van zaken met betrekking tot de vraag, of voor particuliere vereeni- gingen, welke een algemeen nuttig doel nastreven gelegenheid bestaat, openbrire collecten te houden. Te dien aanzien werd verwezen naar Artikel 28 der Verordening 138 van 1941, welk artikel tot uitdrukking brengt, dat openbare inzamelingen niet zonder meer, verboden zijn, doch wel een voorafgaande goed' keuring behoeven. De procureurs generaal beschikken op, eigen ver antwoordelijkheid met inachtne ming van de door de Duitsche in stanties vastgestelde richtlijnen op de tot'-hen gerichte verzoeken, voor zoover hun ressorten betreft. Voor een collecte, welke zich niet beperkt tot het ressort van een procureur- generaal, dient men aanvrage te doen bij di-.i secretaris-generaal van het departement van justitie. Bij het beoordeelen van deze aan' vragen staat op den voorgrond, dat het uitsluitend aan het Nederland- sche volk dienstige werk van Win terhulp Nederland en Ned. Volks- dienst van de collectevergunning geen nadeel mag ondervinden. Waar door een overmatig col lecteeren de goedgeefschheid ongunstig wordt beïnvloed, worden dus in beginsel aanvra gen van instellingen, welke zich bewegen op het terrein van Winterhulp of Volksdienst of aanvragen voor belangen, welke uitsluitend een voorwerp van overheidszorg uitmaken, afgewe- z.en al kan in bepaalde gevallen een vergunning toch worden verleend, waarbij kan worden bepaald, dat een zeker percen tage der opbrengst of het be drag boven een vastgesteld ma ximum, moet Vorden afgedra gen aan Winterhulp óf Vólks- dienst. Voorts wordt aan sommige'ver- eenigingen of stichtingen, die een algemeen belang van beteekenis be hartigen, dat niet valt onder het terrein van Winterhulp of Neder- landsche Volksdienst gelegenheid gegeven tot collecteeren of het hou den van een verloting bijv. vereeni- gingen tot steun aan blinden of doofstommen, kunstenaarsvereni gingen als Pulchri-studio, Arti et Amicitiae, Maatschappij Rembrandt, Sint Lucas, Haagsche Kunstkring en Ambachtsscholen. Ook tegen van ouds gebruikelijke inzamelingen ter gelegenheid van het Sint Nicolaas en Kerstfeest wordt in het algemeen geen bezwaar gemaakt. Ook wordt wel toestemming ver leend voor kleine inzamelingen ten bate van huldigingen vai: personen, die zich jegens de gemeenschap bij zondere verdienstelijk hebben ge maakt. De toestemming wordt dan echter niet verleend aan willekeu rige particulieren, doch bijv. aan een comité, dat o f van overheids wege is ingesteld of waarin het gemeentebestuur vertegenwoordigd is. Inzamelingen van eenig kerkelijk karakter, voor zoover zij in de ker ken worden gehouden, behoèven geen toestemming. Alleen in bijzondere gevallen. 's-GRAVENHAGE, 12 Aug. Nog enkele wollen goederen staan voor de distri butie ter beschikking, die uitsluitend in heel bijzondere gevallen verkrijgbaar worden gesteld. Naar het Rijksbureau Distex te 's-Gravenhage mededeelt, dienen zij die hiervoor in aanmerking komen, niet alleen aan de hieronder ge noemde voorwaarden te voldoen, doch ook- over een bijzondere vergunning van den plaatselijken distributiedienst te beschikken. Wie een vergunning krijgen. Wollen dekens (50 pet. of meer na- tuurwol). 1 eenspersoons of 1 tweepersoons wol len deken wordt verkrijgbaar gesteld: a. voor personen, die in het huwelijk treden en een jaarlijksch inkomen heb ben van 3500 of minder; b. vöor gezinnen, die op of na 27 December 1941 door oorlogsgeweld zijn getroffen, op vertoon van een ver klaring van den luchtbeschermings dienst. De overige dekens moeten op V.V.W.- putiten worden aangeschaft in de kwa liteit van minder dan 50 pet. wol. Wollen handbreigarens (50 pet. of meer natuurwol). Een halve kilo wollen handbreigarens wordt verkrijgbaar gesteld: a. -'-oor moeders, wier kind op of na 1 Maart 1942 is geboren, b. voor aanstaande moeders, tegen overlegging van een verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Wollen manshemden, -borst rokken, -onderbroeken, knie' warmers of lijfgordels (50 pet. of meer natuurwol). Deze artikelen worden verkrijgbaar gesteld voor mannen van 15 jaar en ouder op vertoon van een attest, ge- teekend door een arts, waaruit blijkt, dat in verband met den gezondheids toestand van den patiënt het dragen van deze kleedingstukken noodzakelijk is. Wollen truien en pullovers met mouwen (50 pet. of meer natuur wol). Voor visschers, die er hun beroep van maken op de Noordzee te visschen, wordt verkrijgbaar gesteld 1 trui of pullover met lange .mouwen. Slipovers (z. mouwen), hand schoenen, wanten, ij s- en bi' vakmutsen, shawls en pols moffen (50 pet. of meer natuurwol). Voor deze artikelen komen alleen in aanmerking personen, die een desbetref fend bewijs van den Ned. volksdienst kunnen overleggen. roor al deze wollen goederen is dit wordt met nadruk vermeld een bij zondere vergunning van den plaatse lijken distributiedienst vereischt. Met de verkregen bijzondere vergun ning kunnen de houders zich wenden tot alle bij het Rijksbureau „Distex" in' geschreven textielhandelaren, die de betreffende artikelen steeds hebben verkocht en die alle inlichtingen, prijzen en punten kunnen verstrekken. Te Alkmaar worden in het gebouw» van den Nederlandscben Landstand weke lijks spin-cursussen gegeven door mevrouw Tholen van Sanden, een Drentsche boerin, die echter reeds 45 jaar In Amsterdam woont. Tjjdens een der lessen, welke ook door een vertegenwoordiger van het sterke geslacht worden gevolgd. (Polygoon-Kuiper-Pax Holland m) INVAL IN SPEELHOL TE' AMSTERDAM. AMSTERDAM, 12 Aug. Gister middag hebben een ispecteur, een rechercheur en eenige agenten van politie voor de tweede maal binnen een week een inval gedaan in het. benedenhuis Burgerstraat 47, op ver moeden dat .daar gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Daar ook na herhaalde sommatie tot opendoen, de deur gesloten bleef, werd deze opengebroken. Intussrihen trachtten de bezoekers aan de achterzijde van bet perceel te ontvluchten,- doch ook daar stond de politie geposteerd, die hen belette te ontsnappen. Daarbij moesten de politiemannen, van hun vuurwapenen gebruik maken. Er waren dertien mannen en twee vrouwen aanwezig. Deze werden ge arresteerd en naar het bureau Mar- nixstraat overgebracht. Slechts drie van hen werden in hechtenis gehou den, de overigen konden na ver hoord te zijn huiswaarts keerenc De eigenaar van het speelhol bleek de zelfde, die ook reeds eerder was aangehouden als exploitant van een dergelijke gelegenheid in de Wenslauerstraat. TORNOOI DE SPARTAAN. Het voetbal-tornooi van de AW de Spartaan om de Zilveren Wester- kerk, zal dit jaar plaats vinden op 23 en 30 Aug. a.s. Deelnemende ver- eenigingen zijn: Alcmaria Victrix, Hilversum, Stormvogels en de Spar taan. Er wordt een halve competitie gespeeld. Programma: 23 Aug. 12 u. Alcmaria Victrix-Hilversum; 13.15 u. de Spartaan-Stormvogels; 15 u. Stormvogels-Alcmaria Victrix; 30 Aug. 12 u. de Spartaan-Hilversum; 13.15 u. Alcmaria Victrix-de Spar taan; 15 u. Stormvogels-Hilversum. KEURING WAFFEN SL EN VRIJWILLIGERSLEGIOEN. 's-GRAVENHAGE, 8 Aug. Het S3- Ersatzkommando Nederland, den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de Waff,en-SS gehouden worden in den tijd van 17 tot 24 Aug. 1942 in de volgende plaatsen: 17 Aug.: 10 uur, Rotterdam: Deut- sches Haus; 16 uur, Tilburg: Werk- liedenvereeniging, Tuinstraat 68. 18 Aug.: 10 uur, den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 16 uur, Eindhoven: Huis Maria, Kruisstraat. 19 Aug.: 10 uur, Roermond: N.S. D.A.P., Swalmerstraat 61; 16 uur, Arnhem: Weberstraat 16b. 20 Aug.: 10 uur, Hengelo: Deut- sches Haus; 16 aur, Meppel: Hotel Y/esterbeek, Woldstraat. 21 Aug.- 10 uur, Groningen: Con certhuis, Poelestraat; 14 uur, Leeuwarden: Huize Schaaf, Breed- straat. 22 Aug.: 10 uur, Amsterdam: school, Iepen weg 13; 16 uur, Utrecht: Wehrmachrtsheim, Mariaplein. 23 Aug.: 10 uur, Amersfoort: Pol. Durchgangslager, Kapehveg. 24 Aug.: 10 uur, den Haag: Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Mannen zullen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar dienst doen, voor ondersteuning van de achter blijvende gezinsleden, voor zoover het om kostwinners gaat, wordt ge zorgd. Bij het SS-Ersatzkommando Nederland, Stadhouderslaan 132, kunnen gratis reisbiljetten van de woonplaats naar de plaats van de keuring worden aangevraagd. Bil jetten voor de terugreis worden uit gereikt dóór het keuringsbureau, on verschillig of de candidaat is aange nomen of niet. WARMENHUIZEN (Juli). Cornells, z. v. C. Houtkooper en E. J. van der Ham. Pietertje, d. v. A. van Buuren en J. Raat. Anto- nius Johannes, z. v. J. Groot en C. J. Glorie. Catharina Johanna, d. v. J. Groot en C. J. Glorie. Johan nes'Quirinus, z. v. C. N. Nannes en W. Jonker. Alida, d. v. A. Ligt- hart en C. G. Klaver. Maria Elisa beth, d. v. P. Blokker en M. C. Dek ker. Peter, z. v. J. C. Nannes en C. Bruin. .Petronella Agatha, d. v. W. J. Berkhout en P. Zutt. Getrouwd: Nicolaas J. Ligt hart en Catharina A. van Duin. Hillebrand Dekker en Susanna van der Meulen. Cornells J. Beemster- boer en Geertruida Suiker. Overleden: Alida Ligthart, oud 3 dagen, d. v. A. Ligthart en C. G. Klaver. JONGEN STAL 2600. VAN? ZIJN MOEDER. AMSTERDAM, 12 Aug. Een we duwe, wonende aan den Laanweg, vermiste dezer dagen een befl'rag van 2600, dat zij in de linnenkast had opgeborgen. Zij stelde de politie er van in kennis, en deze slaagde er reeds spoedig in den diefstal op te helderen. De dader bleek te gijn een 17-jarige zoon van de weduwe, die zich niet had ontzien zijn moeder te bestelen. Een klein gedeelte van het geld had de jongen reeds verbrast, doch het overige werd nog op hem gevonden. Veel beloven, weinig gevenDe Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u san als lid. De oogst staat er niet ongunstig voor. BERLIJN, 12 Aug. (ANP). De ANP-correspondent meldt:- Uit verschillende berichten kan worden opgemaakt, dat de oogst er niet ongunstig voor staat, al zal men nog eenige weken moeten wachten, en dit vooral wat het graan betreft, alvorens men over definitieve gege vens kan beschikken. De Deutsche 'Allgemeine Zeitung knoopt aan een beschouwing over de -oogstvooruitzichten in Duitsch- land den volgenden belangwekken- den commentaar vast. Natuurlijk is het niet voldoende, alleen de Duitsche oogsten in aan merking te nemen, onze balans is reeds lang niet meer binnenlandsch- Duitsch, doch in zekeren zin conti nentaal geworden. Dat Duitschland dezen.winter ook voor gebieden moest inspringen, die anders zich zelf kunnen voorzien, behoort tot de oorlogsverrassingen, die men op den koop toe moet ne men. Het kon zich deze luxe ook permitteeren, daar gebieden, die bij het Duitsche Rijk zijn gekomeri, in- tusschen zijn geworden van streken met een tekort tot gebieden met" een overschot. Als voorbeelden noemt het blad de Wartheg^ü, Dantzig, W.- Pruisen, Oostelijk Oppersilezië en het Protectoraat. De Oekraine heeft naar de DAZ verder schrijft reeds uit de oude oogsten voor de Duitsche oorlogvoe ring een hoeveelheid beschikbaar kunnen stellen, die over het geheel genomen alleszins van gewicht is. Het Oosten is inderdaad reeds we der in een productiesta lium geko men, dat in velerlei opzicht alle ver wachtingen overtreft. De landbouw in de Oekraine kon op voor 70 pet. van de normale oppervlakte zaaien. De Oekraine zou, indien de trans portsituatie dit gedoogde, thans reeds groote hoeveelheden vet en eieren, alsook gevogelte kunnen levereri. De hoofdzaak blijft, aldus de DAS, dat het productiepotentieel van het Oosten weder gestimuleerd wordt, dat de voorwaarden voor uitvoer in het algemeen aanwezig zijn. En dat belooft de arbeid der landbouwlei- ders tot stand te brengen, nog niet thans, doch in het Komende oogst jaar. Een gesloten afweer- front der bevolking. BERLIJN, 12? Aug. (A.N.P.) De ANP-correspondent meldt: Onder het motto „Zelfverdediging der bevolking" zullen krachtens een verordening van den politiepresi- dent van Berlijn voortaan alle in de rijkshoofdstad wonende Duitschers, voorzoover zij niet op grond van hun leeftijd of om andere redenen zijn vrijgesteld, geacht worden op geroepen te zijn voor den luchtbe schermingsdienst. Alle hiervoor in aanmerking ko mende personen, zoowel mannen als yrouwen, zullen in zekeren zin bescliouwd worden „als reservisten" naast de reeds dienst doende leden van den Reichsluftschutzbund. Zij zullen voorloopig twee uur door dezen bond onderricht worden in de bestrijding van brandbommen. Tot dezen maatregel is men over gegaan om op luchtaanvallen op de rijkshoofdstad zoo goed mogelijk voorbereid te zijn. De vijand, aldus de toelichting, zal zich bij even- tueele luchtaanvallen geplaatst zien tegenover een gesloten afweerfront der bevolking. De cholera in China. (D.N.B.) - De eholera-epidemie in het Weste lijk deel der provincie Junan heeft volgens radio-Tschungking ontzag lijke uitbreiding gekregen. Getallen worden niet verstrekt over den om vang van deze epidemie, die al bijna Twee maanden woedt. Pe oorlog in 'China. (D.N.B.) - Domei meldt, dat de Japansche troe pen in 316 gevechten in het Oosten en Westen van Hopeh in de maand Juli meer dan 40.000 man vijande lijke troepen vernietigd hebben. Engeland en de Baltische lan den. (D.N.B.) - Engeland heeft thans aen diplomaten die tot dusverre Est land, Letland en Littauen vertegen woordigden de officieele erkenning van hun positie als vertegenwoordi gers van souvereine staten gewei gerd. Dit feiVdat door de Zweedsche bladen Dagensnybeter en Nya Dag- ligt Allehanda wordt vermeld, wordt door de Evening Standaard sensatio neel opgemaakt gepubliceerd. Het Epgelsehe blad schrijft, dat de maat regel van het Britsche .departement van buitenlandsche zaken 'zijn oor sprong vindt in Russische wenschen. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Biikantoor Alkmaar, van Donderdag 13 Augustus 1942. lu. 40 1001/) 1003/) 1003/, 98 8 144'/a STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3Vi Nederland 1941 ,1007/jg 4 Nederland 19.41 100%e 4 Nederland 1940 II l00%6 3_3V5 Nederi. 1938 98%. 3 Ned.-lndiê 1937 88% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .,.144% Handel Mij. Cert. v. v 2.50 129 Koloniale Bank 129i/s Ned. Ind. Handelsbank 89 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 157% Calvé Delft Cert. .129'/., Nederi. Ford .303 Lever Bros .156 Phil. Gioeii. Gem. Bezit 343 CULTUUR MAATSCH. H. V. A328% Java Cultuur .160 Ned. Ind. Suiker Unie 166 Verg. Vorstenlanden- 91% rster 1 PETROLEUM. Kon. Petr. RUKKERS. Amrterd., Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. "Holland-Amerika lijn 169% Java-China-Japan lijn 149 Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Dell Batavia Oude Deii Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind Spoor 3S4 218% 1 '9 98 210 ,204 .149 189 158 62 44% 129 129 89 158 130% 305 195 342 332-28 /160 166 91J-2 384 220'/) 140 168 153 215 204-5 145 189 158 62 44 Hoofdredacteur: A R. Jonker, Alt" maar. Plv hoofdred.: H P. van,"® Aardweg, Alkmaar. BuitenW; Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage- D. A Klomp, Bergen. Binnenland- E Daalder. Bergen, Stad en ProvW* cie: G. H W ter Hoeven, Alkmaar. -* Sport: J. Werkman. Alkmaar. Verantwoordelijk yoor de advertentie5 T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2