DE VUURRODE SCHOENTJES. PRODCNT De aardappelvoorziening, Ht5 Tfud16r? onderzoek bracht aan het licht, dat boos opzet van de zijde van Janna in bet spel was, die den jongeman uit den weg wilde ruimen om zelf vrijen omgang te trachten te verkrijgen met diens meisje. nn tegen tandstee^ TOONEEL. RADIOPROGRAMMA DAMRUBRIEK. Art.-Rechtbank. De- rijwieldieven moeien leeren, dat Alkmaar geen gemakkelijk operatieferrein is. In haar zitting van gisteren be-, handelde de rechtbank een viertal zaken tegen rijwieldieven. De of ficier van justitie mr. Brueys Tack toonde zich vooral verbolgen tegen de Amsterdamsdie zwijntjesja gers, die hü toevoegde, dat zij niet moeten denken, dat Alkmaar voor hun onsociale manupilaties een gemakkelijk terrein is. Zij zullen wel zoo langzamerhand weten te ervaren, dat de Alk- maarsche politie hen spoedig weet te achteïhalen en hij zegde hun toe, dat hun veronderstelling, dat de Alkmaarsohe Rechtbank lichter straft dan de Amsterdamsche een verkeerde veronderstelling zal blijken te zijn. Aangezien de be handelde zaken diefstallen betrof fen, die -gepleegd waren in den tijd waarin ieder nog van een rijwiel gebruik kon maken, be paalde hij zich er toe, daarvoor de gebruikelijke straffen van ruim een jaar gevangenisstraf te eischen, doch hij kondigde aan, dat het zijn ernstig voornemen was, nu slechts zij die een rijwiel, voor him arbeid noodig hebben daarvan gebruik kunnen maken, zeer zware straffen te zullen eischen, om aan het euvel een einde te maken. De eerste verdachte was J. van H. uit den Helder, die 3 Juni te Alk maar een rijwiel had ontvreemd, door de rechtbank reeds eerder in vrijheid was gesteld en zich daarna weer aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt, zoodat hij thans gedetineerd was. Tegen hem werd 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. C. Smal, er kende teleurgesteld te zijn over de handelingen van zijn cliënt, doch voegde er aan toe, dat dit ook bij beklaagde het geval is. Door drank en echtscheiding was hij tot zijn ver keerde handelingen gekomen. Dit maal had hij er echter voor gezorgd, dat het rijwiel weer in rechtmatig bezit kwam. Pleiter hoopte, dat de rechtbank er rekening mee zal hou den. dat verdachte nog voor een an der feit terecht zal moeten staan. Zijn verdediger onkundig van de dagvaarding gehouden. De 2de verdachte was de bakkers knecht J. J. H. uit Hoorn, die even eens eenn rijwiel had ontvreemd -en daarvan de banden had verkocht. De man beweerde uit geldnood te heb ben gehandeld, hetgeen de president, geen verontschuldiging noemde en hem bovendien een reprimande gaf over het feit,'dat hij zijn verdediger, mr. de Groot, onkundig van zijn dagvaarding had gehouden. Ook tegen hem werd 1 jaar en 3 maanden geëischt. De 3de rijwieldief was J. J. de H., die 8 Augustus te Alkmaar een rij wiel had ontvreemd, daarmede naar het station te Heiloo was gereden, daar achterhaald was geworden, ge tracht had te vluchten, doch in het bosch was gegrepen. Deze knaap had in Amsterdam reeds meerdere ver oordeelingen wegen rijwieldiefstal achter den rug. Bij zijn aanhouding bleek hij nog 374 op zak te heb ben, naar hij beweerde voor handel, doch de officier veronderstelde voor den „zwarten handel", terwijl de pre sident voor iemand die nog zooveel geld bij zich had, geen verontschul diging had. Ook hier luidde de eiscb- 1 jaar en 3 maanden. De machine-houtbewerker C. E. B. uit Amsterdam had op 26 Juni te Alkmaar een rijwiel weggenomen, waar hij, naar hij beweerde, was ge komen om het défilé, dat op dien dag op de kaasmarkt plaats had, te gaan zien. Hij had het rijwiel te Hei loo naar Amsterdam verzonden, waar hij geknipt werd. Verdachte vertelde, dat hij veel moeilijkheden had ondervonden. Hij was getrouwd en had een kind. Om dat hij werkloos was, was hij in Frankrijk en Duitschland gaan wer ken. Zijn. vrouw schreef, dat de baas baar niets uitkeerde, waarom hij naar Holland was teruggereisd. Hier vond hij igeen werk en kreeg 'hij geen steun. Wegens huurschuld, die zijn vrouw moest maken, toen hij in het buitenland werkte, werd hij uit zijn woning gezet. Uit armoede had hij het feit gepleegd. De eisch luiddé 1 jaar en 6 maan den. De verdediger, mr. D. H. Buis- Kool wees uitvoerig op verdachtes moeilijke omstandigheden en drong er bij .de rechtbank op aan hiermede rekening te houden. De president merkte op, dat ver dachte in 1941, wegens diefstal van vee reeds tot 2 maanden was oordeeld en bepaalde de uitspraak in deze zaken op 1 September. De rechtbank wenscht ook nog rekening te houden met het individueel belang. Diefstal bij de spoorwegen. De 23-jarige losse arbeider bij de spoorwegen J. M., thans gedetineerd, had zich te verantwoorden wegens een door hem gepleegden diefstal bij de spoorwegen van sigaren en siga retten, die voor het 'grootste deel bij hem waren teruggevonden. Op ver zoek van zijn verdeddged, mr. de Groot, was eerder deze zaak uitge steld en uit het uitgebrachte psychia trisch rapport bleek, dat de man niet geheel verantwoordelijk geacht kon worden en in een ziekenhuis ver pleegd diende te worden. De officier wilde hiermede wel rekening houden, doch was van oor deel, dat in onzen tijd nagenoeg ieder uit zijn evenwicht is en vond het, ter beveiliging van de gemeen schap noodig tegen verdachte een gevangenisstraf van 6 maanden met 3 maanden aftrek van voorarrest te eischen. Mr. de Groot voerde hiertegen aan, dat uit het rapport bleek, dat verdachte niet door de tijdsomstan digheden, doch door erfelijkheid zenuwpatiënt was. Slechts door ver pleging in een ziekenhuis zou hij tot zijn evenwicht kunnen komen en waar pleiter overtuigd was, dat bij verdachte misdadigheid zich niet zou herhalen, vroeg hij diens on middellijke invrijheidstelling. Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest, deelde de president mee, dat dit verzoek was ingewilligd in de verwachting, dat verdachte zich ook onder verpleging zou stel len, waarvoor mr. de Groot «instond. De diefstallen in Bergen. Hierna stond terecht de 38-jarige J. H. B., thans gedetineerd, die 12 Sept. van het vorig jaar bij den win kelier Koster te Bergen een radio toestel en kleedingstukken en op 16 September van het vorig jaar bij den winkelier Seewald te. Bergen kleedingstukken had ontvreemd. Reeds eerder was verdachte veroor- deeeld geweest tot 2 jaar terwijl nog een andere zaak tegën hem loopende was. De officier noemde dezen ver dachte „een zware jongen", die van de eene gevangenis in de anders komt. Rekening houdende met het feit, dat hem nog een andere straf te wachten staat, vorderde hij 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Buiskool bepleitte clementie, waarna verdachte betoogde, dat hij door werkloosheid tot zijn strafbare handelingen was gekomen en ont kende, dat hij in betrekking stond tot de Amsterdamsche onderwereld, waarover de president hem aan den tand had gevoeld. Uitspraken 1 Sep tember. N.V. PRODENTA ZWARE STRAFFEN TEGEN INBREKERS GEEISCHT. UTRECHT, 18 Aug. Meer dan ze ventig japonnen en 500 meter japon- stof hadden vijf inbrekers weten te bemachtigen bij de inbraak in een perceel aan de Lijnmarkt alhier. Vandaag moest het vijftal voor de rechtbank verschijnen, maarde hoofddader, een zekere B., uit Am sterdam, had kans gezien te ont vluchten, zoodat hij op het appel ontbrak. Op den avond van den 30en Juni was de inbraak gepleegd. Voor meer dan 4000 hadden zij weggehaald. Drie verdachten gaven de feiten wel toe, maar zij wierpen de groot ste schuld op den vijfden verach te, die nu schitterde door afwezig heid. De officier van justitie vroeg te gen verd. de B. twee jaar pn zes maanden gevangenisstraf, tegen verd. W. een jaar en zes maanden en tegen verd. v. d. K. twee jaar ge vangenisstraf. Tegen den vierden verdachte, die zich aan heling had schuldig gemaakt, werd een jaar en zes maanden geëischt, terwijl bij verstek tegen verd. B.. gevraagd werd twee jaar en zes maanden. Toen pakte ze een doek van Jacob aan en knielde bij den Prins neer. Heel voorzichtig streek ze met die prachtige doek over de ogen van den Prins. MOORD DOOR GASVERGIFTIGING. Voor de Haagsche rechtbank had zich 'gister de 41-jarige Janna C. Sch, wegens moord te verantwoqpden. Zij werd ervan beschuldigd, dat zij in den nacht van 2 op 3 December Van het vorige jaar in haar woning aan de Deimanstraat 160 te 's-Graven- hage den 20-jarigen Joh. Hoevenaar door gasvergiftiging van het leven had beroofd, welke misdaad zij negen dagen later voor de politie had bekend. Volgens de verklaring van den deskundige, dr. Westerterp, was ver dachte een hysterische persoonlijk heid met karakterafwijkingen, ook op sexueel gebied, doch overigens verstandelijk normaal. De inspecteur van politie J, H. Groeneveld gaf een overzicht van den toestand zooals hij dien des ochtends van den derden December uL-011™® had aangetroffen. Het slachtoffer moet toen reeds eenige uren dood geweest zijn. De vrouw het ziekenhuis overge bracht. Hij achtte het reeds dadelijk dat de jongeman, k? den Ned. Arbeidsdienst en jïïfJSoW* goedgekeurd was, het slachtoffer van een niet-opzette- lijke gasvergiftiging zou zajn gewor- TGn' bi^ dezetfde oorzaak Janna het leven behouden zou heb ben, Later bekende Janna in den voor nacht dé gasslangen, stofzuigerbui zen e. d. aan elkaar te hebben ge koppeld van de keuken tot de slaap kamer van Hoevenaar, de gaskraan te hebben geopend toen H. sliep en door in Parelwitte. 9e*°"^®|,e^maa een met dop. TANDPASTA - met disperg°"J®=A™ ring van „Witte van Haemstede", een historisch stuk van dr. J. van Cittert, dat in de veertiende eeuw speelt. De décors voor dit goed ge schreven Nederlandsche stuk, waar van de repetities in vollen gang zijn, werdrfi ontworpen door Cees Visser. Zooals de naam reeds zegt, zal het Noordhollandsch Tooneel op de eer ste plaats in Noord-Holland spelen. Daarnaast echter zal het ook in an dere provincies optreden. De pre mières worden in Haarlem gegeven. Verder zal het Noordhollandsch Too neel op geregelde tijden spelen in Alkmaar, Schagen, Zaandam, Purmerend en Hilversum. Omdat het repertoire vele en moeilijke repetities vereischt, zal het reizen echter zooveel mogelijk beperkt worden. Het is vanzelfsprekend moeilijk om thans voldoende materiaal voor décors en costumes te krijgen. Dat zal echter geen bezwaar zijn, omdat het in mijn bedoeling ligt op de eer ste plaats den nadruk te leggen op de zuivere tooneelspeelkunst. Maar al te vaak heeft men vroeger het tooneel verdronken in de aanklee ding en vergeten, dat de montee ring er slechts is om het spel te on dersteunen.' Ter herdenking van den tachtig sten verjaardag van Gerhard Hauptmann zal het Noordhollandsch Tooneel op 15 November te Haar lem diens „Rose Bernd" opvoeren':/ „Ik hoop", zoo besloot de heer Jan de Vos, „te kunnen aantoonen, dat het tooneel in Nederland nog altijd beschikt over meer dan vol doende talenten, die, mits zij goed geleid worden en de gelegenheid krijgen in goed repertoire te wer ken, voorstellingen te zien kunnen geven, die van beteekenis zijn en waarvan groote opvoedende waarde uitgaat". WAT ZAL HET NOORDHOLLANDSCH TOONEEL BRENGEN? Epn onderhoud met intendant Jan C. de Vos. Het Noordhollandsch Tooneelris in het leven geroepen. Om aard en 'inhoud van hetgeen dit ensemble voor het' voetlicht zal brengen, scherp voor ijogen te stellen, heeft het A.N.P. een .onderhoud gehad met den intendant Jan C. de Vos. Het Noordhollandsch Tooneel wil goed werk brengen, d.w.z. het wil stukken spelen van eigen bodem, stukken, die iets beteekenen voor den Nederlander. Er moet nu einde lijk worden afgerekend met het amusetaents-tooneel, dat aantrekke lijk is voor hen die in de kunst niet anders zien dan een onschuldige of minder onschuldige tijdspasseering. Er moet positief tooneel voor in de plaats komen. Dat wil echter abso luut niet zeggen, zooals maar al te vaak beweerd wordt, dat er dus vervelend tooneel" gaat komen. Dat is een goedkoope bewering van hen, die het tooneel blijkbaar niet serieus kunnen of willen bezien. Evenmin is er sprake van dat men zijn heil zal moeten zoeken in ten- denzstukken. Wil men het publiek boeien en dat is een der eerste ver- eischten bij den opbouw van ons vaderlandsch tooneel, dan moet men stukken spelen, die teruggrijpen op eeuwigheidswaarden. Ik weet, dat tot heden het „kasstuk" bij den tooneeldirecteur hoog in aanzien is geweest. Wat in dit stuk verkon digd w^rd, deed er niet toe, als het maar geld opbracht. Dergelijke kas stukken hebben het peil van ons tooneel omlaag gehaald en er zal heel anders gewerkt moeten wor den, willen wij weer op den goeden weg komen. De klassieken moeten tenslotte weer onze kasstukken wor den en dat kan heel goed, mits die klassieken maar met liefde en over tuiging gespeeld worden. Ik wil dus met mijn jonge gezelschap in de toe komst vooral klassiek en. romantisch werk spelen. Wat de samenstelling van het Noordhollandsch Tooneel betreft, moet ik erop wijzen, dat het niet in de bedoeling lag, tooneelspelers bij andere gezelschappen weg te lok ken. Een van de principes was: de jeugd een kans te geven aan het woord te komen. Ik heb dus naast beproefde krachten een aantal jonge menschen geëngageerd, die m.i. over talenten beschikken en die bereid zijn, serieus te werken. Zij zullen niet figureeren, zooals zoo vaak ge schiedt, maar zij zullen rollen moe ten spelen. Dat geeft hun de gele genheid in een jaar tijds meer te leeren dan anders in vele jaren. Zij zullen hier een echte tooneeloovoe- ding krijgen door de harde praktijk. Bovendien zal dan de grondslag ge legd worden voor degelijk ensemble- spel, waaraan ons tooneel meer be hoefte heeft dan aan het geschitter van enkele uitzonderlijke krachten. Tot de vaste kern van het Noord hollandsch Tooneel behooren de da mes: Wilhelmina Duymaer van Twist, Gusta ChrispijnMulder, Willy de Vos—Dunselman, Tine Opscholtens, Cilly Bach, JokeBusch, Scheila Clarijs en Alma van Brussel en dé heeren: Willem van der Veer, Carl Veerhoff, Ton van Otterloo, Jean Stapelveld, Karei Baars, Ton van Aelst, Just Chaulet, Jan Jas pers, Henk Sluyter, Theo van Duyn en Jan Jansen, terwijl ik zelf ook speel en de regie voor mijn reke ning neem. Op Zaterdag 19 September geeft het gezelschap in den Stadsschouw burg te Haarlem de eerste opvoe- daarna zelf naar haar slaapkamer te zijn gegaan, om eerst des och tends ongeveer zeven uur, na ge constateerd te hebben, dat H. geen teeken van leven meer gaf, de slan- gencombinatie te demonteeren. De verdere behandeling van deze rechtzaak werd uitgesteld tot Dins dag 25 dezer, met het oog op inlich tingen, die nog van dr. Rochat om trent de sectie, door dezen verricht, moeten -worden verkregen. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymn. 7.B.N.O.: Nieuws berichten. 7.15 Orkesten in den ochtend stond (gr.pl.) 7.45 Ochtendgymn. 8.— B.N.O.: Nieuwsberichten en programma uittreksel. 8.15 Marsch en lied (gr.pl.1 9.15 Voor de huisvrouw. J.20 Ochtend- rhythme (gr.pl.) 10.30 Concertgebouw orkest (opn.) 11.Radio-Vacantieschool 1.1.20 Vlooi en piano. 11.45 Zang met pia nobegeleiding (gr.pl.) 12.— Ensemble Willy Kok. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13. Het groote Omroeporkest en solist. l4.- Symphonisch middagconcert (gr.pl.) 15.- Zang met pianobegeleiding en piano- soli. 15.30 Voor de zieken. 16.— Zondag 26 van den Heidelbergschen Catechismus en gewijde muziek (opn.) 16.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Strijkorkest. 18. De ruïne van hel „Huis Ie Merwe". Een nieuw licht. DORDRECHT, 18 Aug. In een bijeenkomst, die gehouden werd na-ar aanleiding van de tentoon stelling „Groeiend Dordrecht", h-eeft ir. C. van Buuren, de directeur van bouw- en woning- wezen dor gemeente, medege deeld, dat het onlangs onder zijn leiding blootgelegde „Huis te Me-r-we" niet, zooals tot dus verre werd aangenomen, d-oor den St. Eldsabethsvloed' van 1421 is ondergegaan-, maar reeds enkele jaren tevoren, in 1418, door dei burgerij van Dordt was verwoest, nadat de kasteelheer geweigerd- had, het grafelijk ge zag van Jacoba ^van- Beieren te erkennen. D-e aangerichte schade werd weliswaar door den vloed van 1421 vergroot, maar in eigenlijken zin gesloopt werd het slot eerst tusschen 1421 en 1450, toen de inwoners van de stad al wat er van den bouwval nog bruikbaar was, weghaalden. Aardappelziekte veroorzaakt stagnatie. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Eeni- gen tijd geleden kon de geruststel lende mededeeling worden gedaan, dat de aardappelvoorziening van heden tot den oogst van het vol gende jaar verzekerd is. Dit wilde natuurlijk niet zeggen, dat er zich van tijd tot tijd geen moeilijkheden, tengevolge van onverwachte om standigheden, zullen voordoen. Men zal intusschen gemérkt heb ben, dat een dergelijke moeilijkheid zich thans voordoet. Evenals verle den jaar omstreeks dezen tijd, treedt ook nu weer de zoo gevrees de aardappelziekte op. Hoewel er over voldoende aard appelen beschikt kan worden, dient er rekening mede te worden gehouden, dat men de eerstko mende weken tengevolge van de bovenbedoelde aardappelziekte wel eens minder goede kwaliteit kan ontvangen. Het heeft geen zin, zich hierover bij allerlei instanties te gaan bekla gen. De aardappelziekte is een ge volg van de weersomstandigheden en zij treedt momenteel in het ge- heele land op. Niemand kan daar tegen iets doen, zoodat het de eerste paar weken niet mogelijk zal zijn, uitsluitend geheel gezonde aardap pelen aan te voeren. Wel wordt er naar gestreefd, zoo gezond moge lijke aardappelen in consumptie te brengen. Teneinde teleurstelling zooveel mogelijk te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de aardappelen momenteel niet langer dan .enkele dagen bewaard kunnen worden. Aangezien eventueel bij den con sument bedorven aardappelen niet bij den kleinhandelaar omge ruild noch door hem vergoed kunnen worden, wordt het pu bliek aangeraden, zich voorloopig dagelijks van de noodige aardap pelen te voorzien en ze direct na ontvangst te schillen en nog den zelfden dag te koken. Op deze wijze houdt men het meest moge lijke van zijn rantsoen over. De aandacht wordt er tenslotte op gevestigd, dat de kleinhandelaar verplicht is, de aardappelen 4n on bedorven toestand aan den consu ment af te leveren. Men dient dus bü het ontvangen van zijn aard appelen goed uit te kyken, daar de kleinhandelaar naderhand niet meer verantwoordelijk kan worden ge steld. Inbraak in sigarenwinkel. - Zondagnacht zijn ongewenschte be zoekers een sigarenwinkel aan den Zeedijk te Amsterdam binnengeko men. Een hoeveelheid rookmate- riaal, een bontmantel, een actetasch. welke f 1200 aan geld inhield en eenige flesschen sterken drank vormden dga buit. DE NOORDOOSTELIJKE POLDER. Toegangsbewijzen noodig. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Na 24 Aug. a.s. zal ieder, die zich zonder toegangsbewijc in den noordooste lijken polder bevindt, daaruit kun nen worden geweerd. De toegangsbewijzen worden uit gereikt op formulieren volgens nieuw model (formaat persoonsbe wijs). Alle bewijzen van ander model zijn na 1 September a.s. ongeldig. Elk bewijs moet voorzien zijn van het stempel van één der beide diensten, te weten den dienst der Zuiderzeewerken, aan de Heeren gracht no. 2 te 's-Gravenhage en de (Directie van de Wieringermeer Noordoostpolderwerken)postbus 56, te Zwolle, en van de handteeke- nirtg van den tot uitreiking bevoeg den ambtenaar. Deze bewijzen gel den slechts gedurende de daarop vermelde periode. Voor het betreden van den dijk wordt afzonderlijk vergunning- ver leend, waartoe alleen de kantoren der Zuiderzeewerken te Den Haag, Lemmer, Urk, Kampen en Vollen- hove bevoegd zijn. Het proefveld te Kadoelen wordt tot den dijk gere kend. De sluiswachters van de Friesche- sluis, te Lemmer, dé Urkersluis, te Urk en de Voórstersluis bij Vollen- hove zijn uitsluitend bevoegd tot het uitreiken van bewijzen aan op varenden van door hen in den pol der te schutten schepen (behalve pleziervaartuigenopvarenden t van deze, laatste dienen zich te wenden tot een der kantoren te Zwolle, Kampen, Ramspol, Vollenhove, Kuinre en Lemmer. Met de controle zyn belast: de marechaussee; de sluiswachters, wat betreft op varenden van schepen; de pont- en brugwachters te Ramspol, Kadoelen en Vollenhove, wat betreft personen, die in hun bedieningstij d de pont of brug pas- seeren. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN NAARDEN. Maandagmiddag vond in het raad huis van Naarden de openbare ambtsaanvaarding plaats van den burgemeester, den heer M. J. G. J. van Leeuwen, waarbij de installatie verricht wera door den commissa ris der provincie, den heer mr. A. J. Backer. Onder de talrijke lelang- stellenden waren de Beauftragte van den rijkscommissaris in Noord- Holland en tal van burgemeesters uit omliggende gemeenten. Een vraaggesprek over de tennissport met T. Hughan. 18.15 Een strijkorkest. 18.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O.: De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.05 Brandende kwesties, cau serie. 19.20 Pianovoordracht. 19.50 Sym- phonie-concert (gr.pl.) 20.40 Het Zep- paroni-kwartet en gramofoonmuziek. 21.40 Gr.pl. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22.Pianospel (gr.pl.) 22.15 Muset- teorkestenspelen (gr.pl.) 23-24.Luchti ge avondklanken (gr.pl.) HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45-8.16 Zie Hilversum I. 8.15 Balletmuziek door Symphonie-orkesten (gr.pl.) 9.10 Strijk kwartet (gr.pl.) 9.42 Orgelconcert (opn.) 10.Morgenwijding. 10.15 Fragmenten uit Italiaansche Opera's (gr.pl.) 10.40 Voor de vrouw .11.Orkest Timm en gr.pl 12.Het Harmonie-orkest. 12.45 B N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.— Tweegesprek over het leven van den boer in de prov. Groningen. 13.15 Orkestconcert (gr.pl.) 13.45 "Voordracht. 14.Theo Uden Masman en zijn dans- orkest. 14.30 Orgelconcert. 15.— Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordracht. 16.Otto Hendriks en zijn orkest. 16.45 Kinder koor van den Nederl. omroep. 17.15 Va ria, gevarieerd, programma. 18.30 Reeks „Arbeidsdienst": Levend verleden. 18.45 Musette (gr.pl.) 19.Hier W.A. 19.15 Hier W.A. 19.15 Marschmuziek /gr.pl.) 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.Amusements orkest en soliste. Als intermezzo: „Wij trekken er op uit. 21.— Gr.pl. 21.15 Avondlied (gr.pl.) 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.B.N.O.: Militair over zicht. 22.10 Avondwijding. 22.15-24.Zie Hilversum I. vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. MANNEN IN DIENST VAN ONS vol::. HILVERSUM, 18 Aug. In het weke- lijksch kwartiertje op Donderdagavond, dat van 19-19.15 uur over den zender Hilversum II wordt uitgezonden, zal ipet ingang van 20 Aug. de uitzending plaats hebben van een nieuwe serie, welke den titel draagt „Mannen in dienst van ons volk" Zij wordt ingeleid door een lezing van den oppervaandrig George de Vries. Met de restauratie van de uit «te t2de eeuw dateerende kerk te Garmarwoide in Groningen is men thans begonnen. De kerkdeur aan de Zuidzijde, die dicht gemetseld was, wordt weer in gebruik genomen VNP-Folkers-Pax Holland m DE KINDERBIJSLAG. AMSTERDAM, 18 Aug. De hoofd- afdeeling Rechtsbescherming van het Nederlandsche Arbeidsfront vestigt er met nadruk de aandacht van de belanghebbbende arbeiders op, dat de medewerking aan de uit voering van de kinderbijslagwet in hun eigen belang 'dringend ge- wenscht is. Reeds zijn in sommige gevallen de aanspraken op kinder bijslag verloren gegaan, omdat geen tijdige aanvraag werd gedaan. Op grond van artikel 82, 2e lid, verjaart de rechtsvordering wegens uitkee- ring na verloop van vier maanden. Het is echter eveneens van be lang, dat de noodige formulieren juist worden ingevuld, want weige ring van kinderbijslag kan geschie den indien de arbeider geen rede lijke medewerking verleent tot het verkrijgen van inlichtingen, welke voor een juiste beoordeeling van het recht van kinderbijslag, noodig zijn. (Art. 73, le lid). Ten slotte zij de aandacht erop gevestigd, dat een toegekende uit- keering, die niet is ingevorderd binnen vier maanden na den eersten dag der betaalbaarstelling, niet meer wordt uitbetaald. TOT HET BITTERE EINDE. De strijd in het Oosten tegen den aartsvijand van de beschaafde Euro- peesche volkeren zal door de Duit- sche weermacht en haar bondgenoo- ten tot het bittere einde uitgevoch ten worden. Tot het bittere einde, tot het bolsjewisme volkomen ver nietigd is. Alleen dan zal het mo gelijk zijn een nieuw Europa te bouwen. Landgenooten, 't zou oneervol zijn onze mannen aan het Oostfront al léén dezen strijd tot het bittere ein de te laten uitvechten. Maakt U gereed Uw aandeel te le veren. Bewijst dat ook gij pal staat voor een betere toekomst van ons land en volk. Meldt U aan bij het vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. a TREKKERSKAART VEREISCHT VOOR JEUGDHERBERGEN. AMSTERDAM, 18 Aug. Het komt her haaldelijk voor, dat voor overnachting in jeugdherbergen zich, personen aan melden, die niet in het bezit zijn van een geldige trekkerskaart. Meestal be treft dit jongeren, die na opgedane slechte ervaringen in kampeerboerde rijen e.d. een fatsoenlijker "onderdak zoeken. Nogmaals moet er op gewezen worden, dat de herbergouders slechts toegang verleenen aan leden van de N.J.H.C. Van dezen regel kan onder geen enkele voorwaarde afgeweken wor den: Ieder, die van plan is, van de jeugdherbergen gebruik te maken, dient dug tijdig een trekkerskaart aan te vra gen bij de N.J.H.C. te Amsterdam. Oplossing 1760 vorige rubriek. Stand. Zw. 5 sch. op: 71, 72, 63, 53, 33 en dam op 11, W. 6 sch. op: 52, 31, 32, 34, 21, 13. Oplossing: 1. 1322 (zw. 33X12), 2. 31—41 (zw. 12X31). 3. 34—43 (zw. 11X61). 4. 43X81 (zw. 31X??) Waar zwart de daim ook plaatst, steeds slaat de witte dam 81, twee dammen plus schijf 63. Partij KL bord, gespeeld; Aug. 1942 in het U. D. G. te Utrecht, tusschen C. H. R. met wit en H, Hoogland met zwart. 1. 34—44. I. 63—54. 2. 44X63. 2. 73X54, 3. 32—42. 3. 61—51. 4. 2132? Beter was hier de afruil 4252. Nu gaat zw. het z.g. stra- tsgeem formeerem, welke stelling veel overeenkomst heeft met de hek-stelling op het groote bord, doch Meel gevaarlijker in zijn uitwer king is. 4. 7261. 5. 2334. 5. 5444. 6. 14—23. 6. 62—52. Nu is het strategeem voltooid. Het is niet te zien, hoe wut zonder nadeel uit deze omklemming kan komen. 7. 34—43. 7. 74—63. 8. 23—34. Op 2434 was 6354 heel sterk. 8. 44X23. 9. 13X34. 9. 82—73. 10. 34—44. 10. 81—72. 11. 43—54. Het is interessant na te gaan hoe wit vastloopt als hij 4353 speelt en zwart hierop 7362 antwoordt. 11. 64X43. 12. 33X54. 12. 52X33. 13. 22X43.' 13. 72—62. 14. 12—21. 14. 61—52. 15. 32—42. 15. 52 X 33. 16. 43X22. 16. 83—74!! Wit is nu verloren want op 5464 volgt 62—53 en 51X13. 17. 22—33. 17. 74—64. 18. 33—43. 18. 51—41! 19. 31X52. 19. 62X41. Wit geeft op, t Ter opèossing voor deze week: Probleem 1761 van A. Roos te Alkmaar. (KI. Bord N.S.) Zw, 7 sch. op: 73, 74, 61, 62, 51, 53, 44 en dam op 72. W. 9 sch. op: 54, 41, 32, 33, 22. 23, 24, 13, 14. Oplossing volgende -rubriek.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3