DE VUURRODE SCHOENTJES. MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE SCHRIFTEN BL1CATSES IHJKE STAND. vrscH. CHURCHILL'S BEZOEK AAN S1AUM. DE STRIJD BIJ DE SALOMONS EILANDEN. Commandowisseling in het Midden-Oosten. De besprekingen 0 in Moskou. WEDERZIJDSCHE LUCHT AANVALLEN. SPORT. Reizen per spoor. FEUILLETON RADIOPROGRAMMA IS ;em dsche )t NEDERLANDSCHE FRONTKRANT. het eerste nummer van de nieuwe krant voor vrijwilligers aan het lent zich aan als schakel die aan het front een en dood voeren tegen mschentum" en hun betrek- itria. Het ligt in de bedoe- eens in de maand te doen eerste oog maakt het blad rgden indruk. In het eerste een paar interessante ar. iver de Sibbetentoonstelling he Bijenkorf, de beteekenis Nederland en 'een aardig .Titeltureluur". Verder is rzorgd binnenlandsch over- gedegen en evenzeer ver. landsch overzicht. En ten. en uitvoerige sportbrief. er een paar kleinere arti- an het ons toeschijnt, dat ren aan het front minder iseeren dan eenige kleinere gebeurtenissen in Neder- is toch aan te nemen, dat de gewone dagbladen qpk een artikel als „Ameri. tegen tweede front" fei. lig is. Wij gelooven 'echter, een misgreep is van het daar wij uit de doel- ken, dat men een gedeelte in de toekomst wil doen de frontsoldaten zelf, jok mededeelingen wil op- familiekring der front- igszins verbaasd staan wij ver de laatste pagina. Het duidelijk worden, waarom opj es-met-plaatjes er vijf ten zijn aan Engelsche de overige zoo'n beetje van de Europ. moppen- deeld is. Afgezien van het men met alle geweld Amerikaansche humor, er geestigers te vinden, ware. begin is moeilijk. En nog- s van de bijdragen is goed .rom hebben wij dan ook rtrouwen, dat de redactie ummers van de vermelde il weten te houden. Verberne. DING VAN HOTELS, IONS ENZ. EN ■ERE PERSONEN, DIE GELD KAMERS VERHUREN. VHSSARIS VAN POLI- MAAR maakt bekend van ondernemingen, i tot het bij wijze van het algemeen belang van huisvesting aan vreemdelingen, dan wel van herstellenden (bijv. ergen, pensions, liefda- gen, herstellingsoorden, ;en, tehuizen 1 voor n particuliere personen, kamers verhuren, zich 'IGSTE bij hem moeten oor zoover dit nog niét openen ondernemingen den aanvang van deze :d ten minste twee we ien aangifte doen. melding moeten de lig- huis, waarin het huis- jf ch bevindt, alsme- ïiten, welke door het edrijf worden gebruikt, svorden aangeduid, anmelding wordt een an aanmelding" uitge- of voortzetting van ónder een verklaring ing is verboden. ;sformulieren zijn aan an Politie (Kamer 10) 0 Augustus 1942. nmissaris van Politie, MAARLEVELD. ALKKAAR. Adrianus van Houwe- arina M. A. Ottenbros. •ouwe en Margaretha Th. ries Eendebak en Pleter- artingsveldt. [Y jocqupsjtvg osnrepjajsmy '?do j |dag 20 Augustus SIINGEN. Vor.kJ hnd 1941 .100% ld 1941 100is/lo nd 1940 II 100is/M Iderl. 1938 9S% lë 1937 887/ie ILLINGEN Ik .1431/s Sert. v. .130% nk .138 ndelsbank S9'/6 fclNNENL. de Unie .155'/4 fcert. ,139 .318 - .210 |em. Bezit 359 .353 .165 Eker Unie 171 llanden 93% .398 |bér 228 óber 150i/s .100 ftTEN. -•ika lijn 173 apan lijn 161 pombpot 218 Jnie 208 .153 198 .1,60 64% 65 47 47 1942. lu. 40 1007/g 100is/m lOO^As 88% 143 132 138 90 156 139% 320 208 355 351 165 170 93 395 228 150 105 171 158 218% 207 152 198% 161 Od het Drentsche land is de boer dadelijk na den oogst van de rogge begonnen met het gereed maken van den grond voor het tweede gewas. Deze landbou wer onder Ruinerwold maakt nog gebruik van een zeer ouderwetsehen ploeg. 1 (Van Buiten-Landstand-Pax Holland m) lur: A. R. Jonker, Alk" Plv. hoofdred.: H. P- van Alkmaar. Buitenland: 1 Alkmaar. Binnenland b. A. Klomp, Bergen. ■teie: G. H. W. ter Hoeven, Kport: J. Werkman, Alk" ich redacteur: P. E. H. I»' 1 Haag. Lijk voor de %dve*tenxies. In overall aan galamaaliijd V-teeken aanleiding «tot pijnlijk misverstand. BERLIJN, 20 Aug. (V.P.B.) De Duitsche pers legt een begrijpelijke belangstelling aan den dag voor de berichtgeving over Churchills reis naar Moskou in de Engelsche bla den, die thans geleidelijk te Stock holm en te Lissabon binnen komen. De militaire correspondent van de Daily Telegraph noemt het van groote beteekenis, dat de kwestie der geallieerde leveranties van oorlogs materiaal aan de Sovjet-Unie thans tot nader order is opgelost. De cor respondent te Moskou van hetzelfde blad zegt te hebben vernomen, dat Churchill en Stalin het goed_ met elkaar kunnen vinden, wat hij be- gijpelijk acht daar beiden realisten zijn en mannen, die er een gewoon te van hebben gemaakt, intensief te werken. Churchill heeft zich te Moskou geen tijd gegund, om de beziens waardigheden der stad te gaan be kijken. Na vier dagen van conferen tie, die in totaal elf en een half uur hebben geduurd, en die nog werden aangevuld met particuliere bespre kingen, was hij nog in de beste stemming. Donderdagavond woonde hij een theatervoorstelling bij en "Vrijdagavond zat hij aan bij een der avondmaaltijden in het Kremlin, waarbij ditmaal meer dan 20 tafel- redevoeringen werden gehouden. Voor de Sovjets sprak Stalin meestal. Churchill droeg bij die ge legenheid een overall met trek- sluiting, die hij te Londen pleegt aan te trekken, wanneer hij hij luchtalarm den kelder moet op zoeken. Stalin was gekleed in de bekende kiel, die aan de tunica van het roode leger her innert» Churchill en Stalin ble ven tot in de vroege ochtend den ernst van het oogenblik te on derschatten. Het gevaar is thans greoter dan een jaar geleden, toen de Duitsche tyoepen voor Moskou stonden. Alle krachten moeten wor den ingespannen, om den Duitschen opmarsch tot staan te brengen. De rede had kennelijk ten doel het op timisme van het volk te temperen. Toen .Churchill op het vliegveld van Moskoü arriveerde, had hij, zoo als dat in Engelsche en Amerikaan sche kringen gebruikelijk is, twee vingers Opgestoken om het bekende V-teeken te maken. Dit teeken is echter in de Sovjet-Unie onbekend, met het gevolg, dat zich als een loo pend vuurtje door Moskou het nieuws verspreidde, dat Churchill het tweede front had beloofd.... uren. /£- Het feest werd besloten met dam sen der prima ballerina van het Staatstheater te Moskou. In de hoofdstad liepen talrijke geruchten over Churchills bezoek aan Stalin. Slechts weinigen, uit de directe om geving van Stalin, hebben den Brit- schen premier en zijn gevolg te zien gekregen. Het Kremlin werd streng bewaakt. Onmiddellijk na de publi catie van het slotcommuniqué, hield de propagandachef van de Sovjets. Gregory Alexandroff, een radiorede, waarin hij er tegen waarschuwde Amerikaansche valscherm troepen leden groote ver liezen. LISSABON, 19 Aug. (A.N.P.) In een Reuterbericht wordt woordelijk gezegd, dat ondanks de cfficieuse be wering van Washington, volgens welke de Amerikaansche troepen 5.000 vierk. Ion der Salomonseilan den veroverd zouden hebben, de openbare meening aan deze en gene zijde van den Atlantischen Oceaan •in geen enkel opzicht' over den af loop van den slag gerust is en voor een langeren duur van den strijd vreest dan men gewenscht acht. Ken ners van de omstandigheden ter plaatse nemen aan, dat de strijd van het eene eiland naar het andere overslaat en de Amerikaansche strijdkrachten niet toereikend zijn om geruimen tijd met succes tegen stand te bieden, vooral niet, daar hun de dringend noodige aanvoeren ontbreken. Een tweede Reuterbericht is nog duidelijker en spreekt onverholen van de zware verliezen, die de Ame rikanen geleden hebben. In het,, be richt wordt tevens onthuld, dat de Amerikaansche valschermtroepen, die bij den aanval op de Salomons eilanden hebben meegewerkt, ver liezen geleden hebben die, verge leken met hun aantal, enorm ge noemd moeten worden. Auchinleck en Ritchie naar huis gestuurd. Generaal Auchinleck en gene raal Ritchie zijn afgezet van hun posten bij het Britsche leger in Noord-Afrika. De Beriijnsche bla den zien hierin de gebruikelijke methode van Churchill om aon- denbokken te zoeken voor een ne derlaag teneinde zelf de handen in onschuld te kunnen wasscben. De afzetting van generaal Auchin leck en zijn medewerkers wordt door de Romeinsche ochtendbladen een van die mutaties genoemd, die Londen pleegt te ondernemen na ieder en nederlaag. Wat zijn opvolger betreft, herinneren zij aan de onaf gebroken reeks nederlagen, die ge neraal Alexander in Birma heeft ge leden. Critiek van Londensche bladen. De door Churchill bevolen wijzi ging in het opperbevel in het Mid den-Oosten wordt in een deel der Londensche bladen openlijk becriti- seerd. De Daily Mail spreekt haar verwondering uit, dat in het Midden-Oosten voortdurend nieuwe militaire leiders moeten worden be noemd. Men mag zich de vraag stel len, waarom, eigenlijk zoo veel commandanten in het Midden-Oos ten geblekên waren ongeschikt te zijn._ Het blad der Labourpartij, de Daily Herald, trekt zich vooral het lot van Auchinleck aan en is van meening, dat de openbare meening ingelicht moet worden of Auchinleck zelf afstand heeft gedaan of Ontsla gen is. Het communiqué van het mi nisterie van oorlog deelt dienaan gaande niets mede. Het blad spreekt openlijk de meening uit, dat Auchin leck wegens den tegenslag in Libye ontslagen is. ACHTER DE SCHERMEN. De strijd tegen de bolsjewistische misdadigers is een strijd die niet achter de schermen wordt uitge vochten, maar op de slagvelden in het oosten. Hier speelt de diploma tie geen rol, hier is geen compromis mogelijk. Hier spreekt het zwaard, totdat er geen bolsjewisme meerzai bestaan. Achter de schermen trach ten Roosevelt en Churchill, de boe zemvrienden van Stalin, Europa aan het bolsjewisme uit te leveren. Op de slagvelden in het Oosten echter strijden dappere kerels. Zij voegen nieuwe overwinningen toe aan de reeks die zij reeds behaal den en zij zullen ook de eindover winning bevechten. Achter de schermen fluisteren en hitsen „Ne derlanders". Zij beschimpen zelfs onze dappere oostfrontstrijders. Landgenoot, komt vanachter die schermen, treedt voor het voetlicht, meldt u aan bij het vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. Be aanwezigheid van generaal Waveil, BERLIJN, 19 Aug. (A.N.P.) De verrassende factor bij de bespre kingen te Moskou is volgens Duit sche politieke kringen ongetwijfeld de aanwezigheid van generaal Wa veil geweest. Reuter heeft dit om schreven met de woorden: „Het is wenschelijk geweest, dat Waveil als een der meest ervaren Britsche ge neraals deze conferenties in Moskou bijwoonde, waar eenige der belang rijkste problemen in verband met de voortzetting van den oorlog bespro ken zijn". Waveil is dus, naar men in Berlijn opmerkt, belast met de ondankbare taak in den passieloozen vorm van een soldaat de Sovjet-Russische toe hoorders op de hoogte te brengen van de spanning in het Indische ge bied en hun bij te brengen dat de verrassende toespitsing van de Britsch-Indische toestanden en dé toestand in Egypte den Engelschen de uitvoering van hun belofte be treffende een tweede front moeilijk te maken. Niet oninteressant noemt men verder de rol der Amerikanen in Moskou. De Amerikaansche pers laat reeds, zoo verklaart men-, dui delijk doorschemeren, dat de Ver. Staten zich eigenlijk op een afstand 260. Opeens hoorde ze den Prins zacht- houden van de gespreksonderwerpen jes zuchten. Ingespannen keek Anneke lusschen Churchill en Stalin, terwijl toe. De Prins zuchtte nog eens en nog aan den anderen kant de officieele een3,q I Amerikaansche instanties verklaren, Luchtaanvallen op Engeland, BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.) Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt, gisteren tijdens een aanval bij daglicht een kuststad in het Z.O. van Engeland met bommen bestookt en aanzienlij ke schade aangericht in militair eco nomische installaties. Andere Duit sche gevechtsvliegtuigen waren op gestegen voor bewapende verken ning over zee. Alle Duitsche vlieg tuigen keerde op hun steunpunten terug. De Britten zfjn gisteren in den loop van den dag herhaaldelijk de Belgisch-Noord-Fransche kust gena derd. Zij werden nog voor het berei ken van het kustgebied gedwongen rechtsomkeert te maken. Bij eigen jachtaanvallen schoten Duitsche ja gers twee Spitfires en een bommen werper van het type Vickers Wel lington neer. Sovjetvliegtuigen boven Duitsch gebied. Tijdens systeemlooze storings vluchten hebben Sovjetvliegtuigen in den loop van vannacht, naar .aan het D.N.B. wordt gemeld, bommen geworpen op verscheidene plaatsen in Oost- en West-Pruisen. In woon wijken der burgerbevolking ont stond geringe schade aan huizen. Twee der aanvallers werden neer geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopeh nacht mili tair-economische installaties van Norwich gebombardeerd. Er ont stonden langdurige branden. Alle vliegtuigen keerden op hun steun punten terug. De Zuïdafrikaansche verliezen bij Tobroek. (D.N.B.) - De tweede en laatste lijst met Zuidafrikaansche verliezen bij Tobroek, die volgens den Engelschen nieuwsdienst Woens dag te Pretoria is gepubliceerd, om vat 5000 namen, van wie de meer derheid als „vermist" of „vermist, waarschijnlijk krijgsgevangen" staat opgegeven. Australische kruiser verloren gegaan. (D.N.B.)' - De Engelsche be richtendienst meldt uit het geallieer de hoofdkwartier, dat volgens een officieele mededeeling de Australi sche kruiser Canberra in den slag bij de Salomonseilanden verloren is ge gaan. Heemkunde tentoonstelling. Een groep jonge Boschenaren heeft het initiatief genomen tot het orga niseeren eener Brabantsehe heem- kundetentoonstelling op 22 Augustus a.s. aldaar. Zij zal een uitgebreid overzicht geven van Brabant' folklore, landbouw, veeteelt, in dustrie ê.d. dat Harriman op zijn minst in de rol van een controleur op de besprekin gen van den Britschen premier met Stalin heeft toegezien. NU NIEUWE AARDAPPELEN IN DE SCHIL. 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Het is noodig, dat iedere huis vrouw er voor zorgt, dat de gedistri bueerde voedingsmiddelen zoo goed mogelijk klaargemaakt worden, zoo dat het maximum van de voedin-gs waarde aan het lichaam ten goede komt. Dit geldt zeer zeker ook voor den aardappel. Voor diegenen onder u, die nog steeds niet konden komen tót het eten van aardappelen in de schil, is nu het beste moment aange broken om het eens te probeeren Niet alleen te probeeren, doch ook door te zetten. Nieuwe aardappelen worden altijd door iedereen mét vreugde begroet. En geheel terecht, want zij sma ken veel beter dan de oude. Bo vendien bevatten de nieuw^ meer vitamine C. Nu moet men echter ook zorgen, dat door oordeelkundig klaarmaken het hooger vitamine C- gehalte aan het lichaam ten goede komt. Welke bereidingswijze zal de huisvrouw nu toepassen schrap pen of in de schil klaarmaken? Mis schien heeft zij zelf al aarzelend voor deze keuze gestaan. Wil men ten volle van den aardappel als voe dingsmiddel profiteeren, dan kiest men het laatste. De redenen waaiom het eten van in de schil gekookte aardappelen zooveel beter is dan van geschrapte of geschilde soorten zijn u wellicht bekend. In het kort nog even gezegd, levert het ons de volgende voordeelen: Door het eten van aardappelen met hun jasje aan heeft er geen ge wichtsverlies plaats. Dit beteekent zoowel besparing van geld als van voedingsstoffen. Bovendien geven aardappelen op deze manier bereid een grooter verzadigingsgevoel, vooral in gezinnen met opgroeien de kinderen of waar de man zwaar werk verricht van groot belang, Een derde belangrijk voordeel is, dat door deze bereidingswijze geen of nagenoeg geen verlies van vita mine C, eiwit en zouten (o.a. jodi um, ijzer- en kalkzouten) plaats vindt. Door het koken van geschilde aardappelen gaat n.l. 60 pet. van het vitamine C verloren, terwijl ook de oplosbare eiwitten en de zouten in het kookvocht overgaan. Door het schrappen gaat eveneens een deel dezer stoffen verloren. Het is nu de beste tijd om met het eten van aardappelen in de schil te beginnen. Het schilletje is uiterst dun, zoodat men het nauwelijks merkt en de smaak van den aardappel wordt er eerder iets beter dan minder van, n.l. pittiger. In de komende maan den wordt het schilletje geleidelijk dikker in dien tusschentijd went men ongemerkt aan de gekookte aardappelen „op zijn allerbest". Aardappelkoelt. 500 gr. koude gekookte aardappe len, boter of vet. De gekookte koude aardappelen op een grove rasp fijn verdeelen. Een weinig boter of vet in de koe- kepan heet laten worden en de kom met geraspte aardappelen bo ven de pan omkeeren. Met 'n pan- nekoeksmes de massa glad strijken en heel licht aandrukken. De pan eeven heen en weer schudden en de koek op een zacht vuur bruin laten bakken pl.m. 10 min. Daarna met een pannekoeksmes de koek losma ken, op een deksel laten glijden en voorzichtig keeren. De tweede kant kan iets sneller gebakken worden. Afhankelijk van de rest aardappelen is deze koek meer of minder dik te maken. In stukken gesneden en warm opgegeten met vruchtenmoes of appelmoes is dit een heerlijk hapje om, er het brood mee aan te vullen. Deze koek kan ook hartig gemaakt worden door voor het bakken b.v. geraspte kaas, selderij, zout, gehakte groene kruiden, een gesnipperd uitje of preitje een groente- of vleeschrest door het mengsel te roeren. Tennis HET TORNOOI VOOR DE RIJPERE JEUGD. Te Haarlem is dit tornooi gehou den, waaraan spelers en speelsters uit de 14 districten van den N.L.T.B. kunnen deelnemen (tot 20 jaar). Zooals verwacht mocht worden zijn de van Lennep-beker eh de Kea Bouman-vaas evenals verleden jaar gewonnen door B. van Meegeren Jr. te den Haag en mej. v. d. Wal uit Amsterdam. Dit is voor de eerste maal dat dezelfde speler en speel ster den prijs tweemaal achter elkaar wonnen. De einduitslagen waren: Halve eindstrijden: B. v. Meegeren sl. R. Rahusen 6-1,- 6-1, A. v. d. Ven sk J. Volkmaars 3-6, 6-1, 6-2. Eind strijd: v. Meegeren sl. A. v. d. Ven 6-2, 6-0. Om de derde plaats Rahu sen sl. Volkmaars 7-5, 6-4. Halve eindstrijden dames: mej. J. v. d. Wal sl. mej. I. v. d. Horst 6-4, 4-6, 6-1, mej. T. Eggersman sl. mej. N. Hermsen 6-3, 6-4. Eindstrijd: mej. v. d. Wal sl. mêj. Eggersman 6-0, 6-3. Zeilen ZESTIG JAAR ZAANLANDSCHE ZEIL- VEREENIGING. Eén der oudste Zaansche vereenl- gingen, de Zaanlandsche Zeilveree- niging bestaat 60 jaar. 30 Juni 1882 werd zij opgericht door de heeren D. Latenstein van Voorst, P. Aten, H. Leenhart Avis, W. Aten, R. Aten, M. Grootes Jr., C. Tip, P. Donker Jzn. en H. J. van Meeteren. Amsterdamsche zeilers verleenden spoedig steun. 2 Jan. 1883 werd de eerste vergadering gehouden te Zaandam en Zaterdag 11 Aug. van "dat jaar werd de eerste zeilwedstrijd gehouden en na afloop daarvan bood een damescomité een fraai bewerkte vereenigingsvlag aan. De wedstrij den eischten in de eerste jaren groo te financieele offers en de Zaanland sche had geregeld met een kastekort te kampen. In 1897 werd het 15-jarig bestaan herdacht en werd een door den heer Ingrijpende wijzigingen in dienstregeling. ÜTRECHT, 20 Aug. ïn, de bestaande dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen wor den ingaande 24 Augustus a.s. verschillende ingrijpende wijzi gingen gebracht, die niet door middel van wijzigingsbladen ter kennis van de reizigers gebracht kunnen worden. Een aantal1 treinen vervalt, andere worden vervroegd of- later geisteld. Dit beteekent, dat het niéuwe spoorboekje, geldig van 24 Augustus af, in belang rijke mate afwijkt van het thans geldende. Ter voorkoming van teleurstelling zal men, 'n nieuw spoorboekje dienen aan te schaffen. Het nieüwe zoekje zal van 22, zoo mogelijk reeds van 21 Augustus af, verkrijgbaar zijn. G. J. Honig samengesteld stuk opge voerd door „Vondel" over het ver blijf van Czaar Peter in 1697 te Zaandam. In 1909 werden de jaar- lijksche wedstrijden voor het eerst op de Alkm. Meer gehouden. In 1922 werd het 40-jarig bestaan op grootsche wijze herdacht. Van 18- 24 Juli werden op het Alkm. Meer internationale wedstrijden gehouden waaraan door meer dan 150 vaartui gen werd deelgenomen. Ook buiten onze grenzen deden de Zaansche zei lers van zich spreken. De namen Maarten de "Wit, J. H. v. d. Stadt en C. Bruijnzeel mogen onder vele an deren zeker genoemd. En thans staat de viering van het 60-jarig bestaan voor de deur. Het bestuur bestaat in dit jubileumjaar uit de volgende personen: J. H. v. d, Stadt, H. Hallie, J.' en G. van Lijnen Homan, P. Schoen Pzn., H. de Rooy Jr. en Jb. de Vries. Op Vrijdag 21 Aug. zal een her- denkings-bijeenkomst worden ge houden, waarrta van 22 t.m. 25 Aug. op het Alkmaarder meer groote na tionale wedstrijden worden georga niseerd. Zaterdagmiddag 22 Aug. zal om drie uur een aanvang gemaakt wor den met de wedstrijden, waarbij el- ken dag in alle klassen één wed strijd wordt gevaren. Natuurlijk 'heeft de Zaanlandsche als gastvrouwe ook te zorgen voor logies enz. van de' deelnemers, doch ook deze moeliijkheden heeft men weten te ondervangen. Voor logies heeft men de beschik king over een beperkt aantal beddén bij particulieren, verder een aantal gebouwen waar volgens kampeer- gebruik op stroo geslapen kan wor den (het comfort zal men kunnen verhoogen door zelf een grondzeil of matras mede te nemen). Tenslotte heeft men de beschikking over het motorschip „de Stierop", hetwelk aan het Eiland gemeerd zal worden. Hierop zal echter alleen maar plaats zijn voor personen die zelf dekens en matrassen mede nemen. Ook de voeding is reeds geregeld en zal verzorgd worden door het restaurant J. Verduin te Akersloot, Zoo ziet men dus dat niets nagela ten wordt om het 60-jarig bestaan der vereeniging op waardige wijze te herdenken en gezien het organi satorisch talent van het bestuur twij felen ,we ook niet aan het welslagen hiervan. Gymnastiek INSTELLING DIPLOMA'S. Dat het 't N.G.V.-bestuur ernst is, om zijn taak als leidinggevend or gaan voor gymnastiek uit te voeren, blijkt uit een mededeeling, welke ons bereikt over de instelling van een diploma le, 2e en 3e klasse bondsturner(ster). Dit diploma moet gezien worden als een aanvulling van de reeds be staande vaardigheidsproeven, waar van de populariteit overduidelijk blijkt uit het aantal van 5000 ge slaagden in 1941. De voorgeschreven oefenstof is vooral voor le klasse aanzienlijk zwaarder dan de vaar digheidsproeven, maar ook nu vlot en logisch van opbouw en zeer ge schikt voor de keurturners(sters) die daarin tevens een aanmoediging vinden tot verhooging van het turn- peil. HET GEMAK VAN EEN GIROBOEK. Voor in uw giroboek is een blad zijde waarvan u veel gemak kunt hebben. Daarop kunt u aanteekenen welke automatische overschrijvin gen u maandelijks laat verrichten. Overschrijvingen waaraan u dan verder niets meer behoeft te doen. U kunt het dan ook niet vergeten, Hebt u het gironummer 8 7 6 0 0 er reeds op vermeld staan? Neen, dan wordt het toch hoog tijd, want dan zult u zeker niet meer vergeten maandelijks een bepaald bedrag te storten, op de girorekening van de Nederlandsche ambulance. Maak het daarom vandaag nog even in orde. Maandelijks een automatische overschrijving op gironummer 87600 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, den Haag. door S. BROCKHOFF. 34 Joep dacht lang na. Het Duivels- steegje zond wat namiddagsgeluiden in Gerda's kamertje, de blaren van den hoogen boom ruisehten in den lu wen zomerwind, in het voortuintje geurden de roode rozen. Eén ding stond nu wel vast. Niet de wijn bij Frederik, niet de cognac bij van Hagen en evenmin de drank, die misschien genuttigd was tijdens het onderhoud met den geheimzinni- gen mijnheer Piccard konden 'den doodelijken slag toegebracht hebben. De vraag was alleen, kon het toch niet een van die drie geweest zijn, die de melk vergiftigd had? Kon men nu maar opeens beweren, dat die drie onschuldig waren? Eigenlijk met feitelijk was er niets veran derd, als je streng logisch redeneer de, Zelfs Thea Schooneman zou op de een of andere wijze in dezen de hand gehad kunnen hebben. Alleen, een ding scheen moeilijk aan te ne men, n.l. dat die drie, of die vier lie ver gezegd die vrij geregeld met Kampscholta in aanraking kwamen, dien lastigen en gevaarlijken om- ï*5, metde melk gemaakt zouden S*1 was een glas "wijn °f cognac toch veel gemakkelijker. „Maar Joepiejoep, wat zit je hier eenzaam! nep Gerda en wierp de zware actentasch op den divan. „Én voorhoofd?1" rimp6ls op het Zij begroetten elkaar hartelijk en Joep mocht zelfs een heelen tijd lang het venster sluiten.omdat men anders binnen kon kijken Maar daarna moest het toch wéér open. Gerda luisterde ademloos. Die geschiedenis met Peppie leek onge looflijk. Alles moest ze er precies van weten. Dat Joep niets tegen Wielers gezegd had, vond zij erg verstandig. En daarbij had zij ook nog een goed idee. Men moest eens informeeren bij Banga. Natuurlijk zou die wijzen pp haar pngeevenaar- de hygiënische verpakking en de betrouwheid van de knechts, maar wie weet, misschien kreeg je een nieuw aanknoopingspunt. Eén ding begreep zij goed, men kon niet zeg gen dat haar vader nu opeens vrij gepleit was. Men zou beweren, dat de kater van een geheel andere zij de vergiftigd was geworden, ten slotte bleef de aanwijzing in het la boratorium bestaan. Gerda bemerkte een bekende ge stalte in het Duivelssteegje. Het kleine meisje van de pinda's kwam langzaam met gebogen hoofd de trappen af. Gerda was verbaasd. Vandaag speelde Borro toch niet? Het kleine meisje kwam langzaam dichterbij. Het buide, dat zag Ger da duidelijk. Het hield de vuile hahdjes voor het gezicht en strui kelde bij iederen stap. Joep moest niet veel van huilende kinderen heb ben, maar Gerda trok hem gewoon mee de straat op. Zij was eenvou dig te nieuwsgierig. „Waarom huil je zoo?" vroeg zf vriendelijk en hield het kind staan de. Het kleintje gaf geen antwoord en snikte verder. Gerda liet zich echter niet ontmoedigen. „De pape gaai komt toch vandaag heelemaal niet? Die rust uit en droomt van de pinda's die hij van je zal krijgen. Maar die mag hij niet iederen dag hebben want dat zou te zwaar voor zijn maag zijn". Het meisje nam de handen van het gezicht, dat vol vuile strepen van de tranen zat. „Ik heb vandaag van moeder geen geld gekregen om nootjes t'e koopen", jammerde zij'. „En nu kan ik ze morgen niet aan Koko geven. Omdat ik ze niet heb". Tegen deze logica was inderdaad niets in te brengen.' Zonder geld kun je nu eenmaal niets koopen. Maar Gerda .was toch tamelijk ver baasd. „Koop je dan de nootjes al tijd een dag tevoren?" Het kind knikte, alweer half getroost. „Mor gen kan ik toch niet omdat ik dan school heb. Daarom haal ik ze altijd van te voren. Maar moeder wil me nu geen geld geven, omdat ik een vlek in mijn schrift heb gemaakt. „Waar haalde je je nootjes?" in formeerde Joep. (Wordt gfosplgd.) BROEK OP LANGENDIJK, 20 Aug. 1942. 167800 kg Roode kool 4.20; 11600 kg Gele kool 4.20; 2000 kg Peen 4.24 200 kg Bieten 3.50; 900 st. Bloemkool 14; 1300 kg Rabarber 4; 68675 kg Aardappelen! Schotsehe muizen 4.35 Eigenheimers en BI. eigenheimers 4.60 28600 kg Vroege witte kool 2.80; 1000 kg Andijvie 6.50; 700 kg Rammenas 8; 900 kg Slaboonen 16. NOORD-SCHARWOUDE, 20 Aug. '42, 30450 kg Roode kool 4.20; 134500 kg Aardappelen: Schotsehe muizen 4.35 Eigenheimers en BI. eigenheimers 4.60 Bevelanders en Koopmans blauwe f 4.85 25800 kg Vroege witte kool 2.80; 5680 kg Slaboonen 16, 105 kg Tuinboonen 6. W ARMENHUIZEN, 19 Aug. 1942. 139700 kg Aardappelen: Schotsehe mui zen 4.35; Eigenheimers 4.60; 2500 kg Roode kool 4.20; 20400 kg Witte kool 2.80; 430 kg Slaboonen 16; 2000 kg Rabarber 4. Italiaansche lucblafweer-stellingen op een eiland in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee Orbis-Luce+lolland Pax Holland m Schaken BONDSWEDSTRIJDEN TE EINDHOVEN. Bij de voortgezette wedstrijden, wist de Waal in groep 3 hoofdklasse van Landwehr te winnen en met Oostrijch remise .te spelen. Na de vierde ronde heeft Oostrijch in deze groep de leiding met 3 pt., ge volgd door de Waal met 3 pt. In groep 4 heeft Bronkhorst uit Eindhoven momenteel de leiding met 3 pt., daarop volgen' v. d. Linden en Oudenaarden met 2K pt. en See- wald, Moonen en Jacobson met 2 pt. Er is hier dus weinig verschil. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymn. 7.B.N.O.: Nieuws berichten. 7.15 Scheer u bij muziek (gr. pl.) 7.45 Ochtendgymn. 8.B.N.O.: Nieuwsberichten en programma-uittrek sel. 8.15 Kamerprkest „Ars Nova et An- tiqua" (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Composities voor strijk-trio (gr.pl.) 10.Tempo (gr.pl.) 11.Vacantie-kleu- terklas. 11.20 Gerard Lebon en zijn or kest. 12.Luisterspel: „De geschiede nis antwoordt". 12.15 Bertus van Dinte- ren en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.Otto Hendriks en zijn orkest en gr.pl. 14.Nederlandsche orkesten en solisten (opn.) 16.Bijbellezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Orgel concert (gr.pl.) 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 De knutselklas. 17.45 Gr.pl. 18.Omroep- Pianotrio. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 B.N.O.Nieuwsberich ten. 18.55 B.N.O.Binnenlandsch zake lijk praatje 19.05 Het wekelijksche sport- praatje. 19.30 Front en vaderland, geva rieerd programma, voor de Ned. strij ders aan het Oostfront. 20.15 Gr.pl. 21.Orgelconcert. 21.25 Gr.pl. 21.45 B. N.O.: Nieuwsberichten. 22.Eduardo Bianco en zijn orkest (gr.pl.) 22.15 Ope- ra f-a,'menton (gr.pl.) 22.45-24.Ope rette-programma (gr.pl.) HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45-8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Frisch en vroolijk (gr. pl.) 9.Melodisten en soliste (opn.) 9.45 Klassieke muziek (gr.pl.) 10.Morgen wijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.Zang met pianobege leiding en gr.pl. 11.30 Solistenconcert (gr.pl.) 12.Ensemble Joan Lancé. 12.45* B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.Technische Voorlichting „Juiste wijze van melken". 13.15 Tusschen de bedrijven, gevarieerd programma. 15. Voor de vrouw 15 45 Om en om pro gramma. 17.Als je verre reizen doet.... 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Het groote Om roeporkest. 18.15 Reportage. 18.30 Amu sementsorkest en solist en gr.pl. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 20.B.N.O.: Engelsche uit zending: „Hollands political aspects". (Radio-centrales: Liederen van Richard Strauss - gr.pl.) 20.15 Hobo. viool, altviool, cello en piano. 21.Landmans lust. 21.30 Solistenconcert (gr.pl.) 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.B.N.O.: .Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.15-24.Zie Hilver sum I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de Studio beschikken.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3