r rasa AAMBEIENZALF ^ZETPILLEN SPORT. DE sport EN DE SPORTJOURNALIST. van Prof, Dr, T. Goedewaagen. ieMip SioniBii voor voedingsvniMBlen 23 Aug. DIVERSE ARTIKELEN DE VUURRODE SCHOENTJES. FEUILLETON MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE »Dit teer heeft bii ie weinig ge JAAPJJVN. W. MULDER M. M, BAKKER, DIRK SCHUIJTEMAKER Pzn., M. SIEZEN—WILS, NET MEISJE MEISJE bekwame Strijksters, MEISJES voor pers en mangel en SORTEERDER(STER). B. z. a. NETTE NAAISTER, MEISJE, NET MEISJE FLINKE JONGEN, H. H. BAKKERS. B. z. a. een nette R. K. JONG., NET KOSTHUIS SLAAPKAMERTJE WONINGRUIL. Vroeger kon ik geen kwartier rustig zit ten, maar Zwitsal Aambeienzalf heeft mij van alle last be vrijd I POT F,'0.75 TUBE F,».- ZWITSALFABRIEKEN Het kamp der sportjournalisten te Valkenburg is gisteren gesloten door den secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, met een rede over „De sport en de sportjournalist". De sport, zoo betoogde spreker, is een onderdeel der lichamelijke opvoeding van den volksgenoot, die begint met de eenvoudige lichaamsbeweging van het kind binnen het kader van het gezin, om daarna binnen het schoolver band uit te groeien tot methodisch geleide lichamelijke ontwikkeling en te eindigen in het corpsverband van vrije vereenigingen met de sport, waarin het wedstrijdelement naar voren komt en de krachten van den enkeling aan die van an deren gemeten wordt. Dit is wat Nietzsche bij de Grieken de agonale levensstijl heeft genoemd, het voortdurend op alle terreinen der maatschappij in het strijdperk staan, teneinde in edelen wedijver, sportief, een selectie te krijgen der besten en zoo het geheel der volks gemeenschap te dienen. De sport is de meest volledige vorm van licha melijke opvoeding omdat zij den mensch veelzijdig vormt. Het doel van de sport. Wat dan wel het doel van de sport is? Dit laat zich niet in een enkele korte formule omschrijven, haar doeleinden zijn veel en velerlei. In de eerste plaats Wordt de sport be oefend uit tijdverdrijf, uit ontspan ning na inspanning en in zooverre is de sport een spel, door den mensch spelenderwijs gevoerd. Haar beteekenis reikt evenwel veel ver der. Haar tweede, belangrijker, doel is het scheppen van de voorwaarden van een gezond lichaam, en ten slot te van een gezond volkslichaam, be vordering der volksgezondheid. Niet op de individueêle prestatie op zich zelf komt het in de sport aan, niet om de eer van enkeling of groep gaat het in de sport, maar om de prestatie en de eer van heel het volk. Dit is het ethos van den sportsman, althans behoorde het te zijn. Onze tijd, die de volksche opvoeding in zijn vaan geschreven heeft, heeft hiervoor meer oog, dan de nu afge- loopen periode van het liberalisme, dat slechts\ de vrijheid van den en keling heeft gekend. Nog verder gaat de strekking wan de sport. Zij werkt in hooge mate ge meenschapsvormend, zoowel door het element der wedijver als door dat der solidariteit. Zij vormt het karakter: uithoudingsvermogen, rid derlijkheid, moed en zeïfbeheer- sching en het is om die redenen, dat de Grieksche dichter de athleten en sportslieden heeft bezongen voor een volk, dat agonaal van aanleg was. De club, die bond, ja, de volksge meenschap, de stam en het ras ten slotte, allen gemeenschapsvormen van laag tot hoog, staan bij de sport beoefening op het spel. Alleen de sportsman, die van deze hooge waar den iets beseft, beantwoordt aan de eischen van het Olympisch ideaal, dat voorgoed gebroken heeft met het individualismer Ook een geestelijke strekking. De sport, zoo betoogde spr., heeft zelfs een geestelijke strekking. Wij menschen van 'deze eeuw weten dat lichaam en geest geen gescheiden grootheden zijn. Ons levensideaal is niet meer dualistisch, maar is geba seerd op de organische eenheidsge dachte, die lichaam en geest ver biedt. Daarom heeft voor ons de sport een geestelijke beteekenis. Wij ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP 'T K00PEN VAN Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jr. 4 t/m 13 jr. 14 t/m 20 jr. vol- wass. een heid 43A brood 43B brood 43 beschuit 43A vleesch 43B vleesch 43A aardap. 43B aardap. 43A tabak 43Asigarett, t.m. 29 Aug. 1942 4 rants. brood of Va rants. gebak 1 rants, beschuit, brood of gebak 1 rants. vleesch of t/s rants. vl.waren !Va kg. aardappelen Va-kg. aardappelen 1 rants, tabak 1 rants, 'sigaretten 9 Aug. Lm. 5 Sept. 1942 1 kg. suiker 500 gr. jam 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gr. rijst 250 gr. peulvruchten 250 gr. gort 100 gr. vermic./maizena 100 gram kaJs 3Vs liter melk l3/4 liter melk 357 algera. 358 algem. 362 t.m. 365 algem. 4-41,4-42res. 359 algem. 360 algem. 361 algem. 367 t.m. 369 algemeen 41A t.m. 44A melk 41B t.üi. 44B melk 41, 42 versn.1100 gr. chocolade 43,44 versn.|l00 gr. suikerwerk 12 Juli t.m. 5 Sept. 1942 338 algem. 1250 gram koffiesurrog. 20 Aug. t.m, 31 Aug. 1942 42 boter I V2 rants, boter 42 vet I Va rants, boter 15 Juli t.m. 12 Sept. 1942 2-35, 2-36 res. I 1/2 rants, boter 3-35, 3-36 res. V2 rants, boter 4-36 res. 1/3 rants, boter in tijdvak van één week 16 18 22 18 rants. 4 1 rants. lVa 3 3 3 rants. IV. 3 4V. 3 kg. V. V. Va V. kg- 1) 2> rants. 1 rants. in tijdvak van vier weken 1 1 1 1 kg. 500 500 500 500 gram 4 4 4 4 rants. 500 - gram 250 250 250 250 gram 250 250 250 250 gram 100 100 100 100 gram 300 300 300 300 gram 28 14 liter 7 7 liter 200 200 200 200 gram 200 200 200 200 gram in tijdvak van acht weken 250 250 250 250 gram in tijdvak van- één week 87Va 175 175 146 gram Tijdvak 02 petroleum 2 L. petroleum 01 05 B.Vbrandst. 1 eenh. brandst. 0103 K.Prbrandst. 1 eenh. brandst. (geen anthr.) 1 rants. eenheidszeep 1 rants, eenheidszeep 1 rants, waschpoeder 1 rants, waschpoeder ,75 gr. toiletz. 80 7. 50 gr. scheerzeep ?>P™iet meer SeldigNa Zaterdag 22 Aug.: w a»8?,Vleesch, Aardappelen; Tabak. Verlengd: t.m. r P pt"335' 336 A1semeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. 1 Mannelijke personen van 18 jaar en ouder. -) rouwelijke personen van 25 jaar en ouder. 370 algemeen M eenheidszeep 371 algemeen M waschpoeder M toiletzeep U textiel (caann.) 23 Aug. 1942 11 Mei 1942 diverse data 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 1 Mei 1942 31 Oct. 1942 81 Deo. 1942 30 Apr. 1943 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 31 Aug. 1942 zouden het niet meer vreemd vin den, wanneer Faust op zijn levens weg, zooals Goethe dien heeft ge schilderd zich ook aan sport neen niet „bezondigd", maar vervolmaakt had. De taak van den sport journalist. Het is evenwel niet voldoende, dat een volk, zooals wij thans gelukkig overal zien, zijn levenskracht in de sport uitleeft eii verhoogt. Haast even belangrijk is het, dat een volk over de doeleinden der sport ook wordt voorgelicht. De eerste sport journalisten waren dichters als Ho merus, Pindarus en Virgilius, toen zij nauwkeurig de verrichtingen van athleten (roeiers e.a.) beschre ven en hun nederlagen en overwin ningen boekstaafden. Bij hen allen stond evenwel een gemeenschaps ideaal op den achtergrond, ja, zelfs de religieuse idee was daaraan niet vreemd. Evenzoo moet de sportjour nalist, ook de radio-reporter en de cameraman zich steeds bewust zijn, dat hij zijn volk zoo moet voorlich ten over sport en spel, dat het uit zijn verslag en beschouwing leert, hoe eminent deze vorm der lichame lijke opvoeding wel is, waar het er om gagf, ons volk tot wederopstan ding te wekken en het in te schake len in de Groot-Germa-ansche ruim te, waarin het naar wezen behoort. Prof. Goedewaagen wees in dit verband op de politieke en geestelij ke beteekenis van de turnbewegin- gen van Vater Jahn en Konrad Hen- lein in de Duitsche eenwording. Zoo liggen de plichten van den sport journalist: zijn volk te wijzen op het organische verband in heel de licha melijke vorming en het te overtui gen van de waarheid, dat ons volk in een gezond lichaam ook een ge zonden geest behoeft. Ook zijn rechten. Daartegenover staan dan de rech ten van den sportjournalist: dat hij aan het blad, waaraan hij verbonden is voor vol wordt aangezien, dat dit soort journalistiek, als zijnde zoo ge wichtig voor de volksvoorlichting, in handen komt en blijft van beroeps journalisten en niet van keuvelende beunhazen, dat zijn sociale positie verbeterd wordt, dat hij een degelij ke opleiding krijgt, waarin zijn vak kundigheid wordt gevormd of een herscholing, die haar herstelt én hoo- ger opvoert, dat hij allengs een be roepsstand gaat vormen, dat zijn rol van Asschepoester temidden der groote heeren beëindigd wordt. Deze rechten evenwel hebben zijn plichts vervulling tot voorwaarde. Spr. zag ook een belangrijke advi- seerende taak voor deze vakgroep weggelegd, zoowel t.a.v. het depar tement van O,, W. en K., waaronder de lichamelijke opvoeding ressor teert, als voor zijn eigen departe ment. Hij sprak de hoop uit, dat dit contact steeds sterker moge worden. Wie ons volk moet voorliehten, heeft alle terreinen der maatschappij te bestrijken en moet zich steeds weer zelf laten voorlichten door deskun digen uit alle kringen en alle vak ken. Dat de sportjournalistiek een „vak" wordt, is een zegen. Laat het echter gefen „vakje" worden, doordat men het verband met het geheel vergeet. In de verwachting, dat de in Valkenburg doorgebrachte dagen rijke vrucht mogen dragen, sloot prof. Goedewaagen het kamp. Schaken DE BONDSWEDSTRIJDEN TE EINDHOVEN. In de 3e groep hoofdklasse is de Waal thans op de 3e plaats gekomen door een nederlaag tegen Janssens achter Walkate 4 pt., Oostrijch 3 pt., de Waal 3 pt. In groep 4 hebben Bronkhorst, v. d. Linden en J. Moonen thans 3 pt., Oudenaarde 2 A pt., Seewald, Jacob- son en Schoenmaker 2 pt. en Struyck van Bergen pt. door S. BROCKHOFF, 35 „Ik heet Liesje", snikte het kind, zonder te bedenken, dat dat nu niet bepaald het juiste antwoord was. „Liesje Tomberg". „Liesje is wat een mooie naam", zei Gerda. „Maar nu moet je me eerst vertellen waar je de nootjes haalt". „Bij dikke oom Otto", verklaarde Liesje heel verwonderd dat groote menschen zoo dom zijn zoo iets niet e weten, „Die geeft voor een stuiver dubbel zoo veel als een ander. Maar daarom zeg ik ook oom" Duidelijk was de verklaring nu niet bepaald,maar zeker was, dat oom Otto vriendelijk voor kinderen scheen te zun. En het scheen Gerda IfJ1 werk- deze oom bii alm liefdadig wdtis tg !tejjp.ea, 261. Nooit zou Anneke het vreugde volle ogenblik vergeten, waarop dó Prins z'n ogen voor het eerst •- weer opende. Ze keek in een paar grote donkerblauwe ogen, zo mooi, en zo vriendelijk, dat het wel sterren leken. Een glimlach gleed er over het gelaat van den Prins. Paarden. DRAVERIJEN TE PURMEREND. Aan de gisteren te Purmerend gehouden draverij namen 16 paarden deel. Na zeer fraaie en spannende ritten was de uitslag: 1. Welkom, eig. C. van Dam;2. Beminde, eig. J. de Vlieger; 3. Zora, eig. J. Wagenaar; 4. Donar, eig. W. de Boer. Voetbal. H. S. V. TE HEILOO. Zondag vinden de openingswed strijden op het gerestaureerde ter rein plaats. HSv II komt uit tegen het vierde elftal der Alkm. Boys, terwijl HSVI zal spelen tegen het derde elftal der Boys. Jong Holland I zal Donderdag de gast zijn van HSV I. .AL CM ARIA VICTRIX OPENT HET SEIZOEN. Alcmaria Victrix zal a.s. Zondag weer in actie komen en deelnemen aan het tournooi van de Spartaan te Amsterdam. Alcmaria zal uitkomen met het volgende elftal: Brouwer; Maassen en de Waal! ten Herkei, de Grand en Rootring; van Meene, Wit, van Wieringen, Schaaper en Hamstra. Kolven KORPSKOLVERS VAN „GEZELLIG SAMENZIJN" TE ZUIDSCHARWOUDE. Als korpskolvers voor de vereen. „Gezellig Samenzijn" te Zuidschar- woude zijn aangewezep de heeren Th. Rijpijer Sr., G. Mettes en Th. Rijper Jr. Plaatsvervangers de heeren F. Muileboom en K. Spaans. Winterhulp Nederland Loterij 1942 heteekent ook: „voor het volk, door het volk". OFFICIEELE LANDBOUW- MEDEDEEHNGEN. Kunstmest. Daar gebleken is, dat verscheidene kuhstmestverbruikers, de verklaring op het toewijzingsoproepformuller niet heb ben gelezen of hebben begrepen, wordt hiermede nogmaals bekend gemaakt, dat de verstrekte kunstmestbonnen die deze weken uitgereikt zijn.sletfhts voor- Ioopige toewijzingen zijn, berekend naar de eerste toewijzing van het voorgaan de bemestingsjaar, gescheurd grasland, teeltvergunningen, extra toewijzingen, enz. buiten beschouwing gelaten. Binnen korten tijd zullen er tyeer nieuwe aanvraagformulieren voor 'het bemestingsjaar 1942/43 bij den P.B.H. te verkrijgen zijn, hetgeen vooraf gepubli ceerd zal worden. Aan de hand Van deze aanvraagfor mulieren en de gegevens van de inven tarisatie 1942, zal het restant van de. geheele toewijzing 1942-1943, rekening houdende met de door de verbruikers opgegeven bedrljfsveranderingen, bere kend en toegewezen worden. Binnenkomende schriftelijke of mon delinge klachten, betreffende het hier- bovenvermelde worden niet meer in be- handelinl genomen. Betreffende de toewijzingen kunst mest voor de teelt van koolzaad, raap zaad en blauwmaanzaad voor het be- mesth.gsjaar 1942-1943 zal binnenkort nog een publicatie verschijnen. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Zomerrogge oogst 1942 voor zaaidoeleinden. Het Bedrijfschap voor zaaigoed en pootgoed maakt bekend, dat mede in verband met de mogelijkheid, dat een gedeelte van de rogge in den komenden winter zal uitvriezen, het noodzakelijk is de geheele opbrengst van zomerrogge oogst 1942 voor zaaidoeleinden te reser veeren. Den telers wordt op de nood zakelijkheid gewezen, zoowel bij dor- sehlng als bij inlevering de partijen' zomerrogge goed afzonderlijk te houden. Het ligt in de bedoeling aan telers, die zomerrogge Inleveren, boven den richt prijs een nog nader vast te stellen premie toe te .kennen. Mocht evenwel blijken, dat partijen winterrogge ten onrechte als zomerrogge werden aange boden, dan zal aan den desbetreffenden teler tot dekking van de kosten voor onderzoek en administratie een nog nader vast te stellen bedrag op den classificatieprijs voor winterrogge in mindering worden gebracht. Gewijzigde regeling, voor het verkrijgen van zakboekjes rundveehandelaar. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met ingang van 1 September 1942 eenige .wijziging wordt gebracht in de regeling voor het ver krijgen van een nieuw zakboekje voor den rundveehandelaar. Tot dusver Werd een zakboekje uitgereikt aan hen, die daartoe een eerste aanvraag hadden in gediend en naar het oordeel van het Bedrijfschap daarvoor in aanmerking kwamen, voorts aan hen, die, nadat zij een eerste zakboekje hadden bekomen, het achter in het uitgereikte zakboekje, zich bevindende blanco formulier had den ingevuld en ingeleverd aan voor noemd Bedrijfschap. Ingevolge de ge wijzigde regeling is men verplicht voor het verkrijgen van een nieuw zakboekje alle reeds ontvangen zakboekjes vol, in te leveren. Teneinde een nieuw zakboekje te ver krijgen dient men het formulier, dat zich achterin het laatst uitgereikte zakboekje bevindt, ingevuld aan het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, Laan van Meer- dervoort 55 te 's-Gravenhage, in te zenden, onder opgave van het volledig adres van den Plaatselijken Bureau- „Kom, dan gaan we samen noot jes koopen", zei ze. Op koopen was ze doL, Ook al waren het maar pin da's. Liesje, snel getroost, leidde het tweetal naar een winkel voor dieren en vogelvoer. Joep en Gerda ble ven verbaasd staan. Met sierlijke LarkS ston<i ^aar geschreven: O, Gerda trad met het kiifd den win kel bmnen. Het leek wel eeii vo gelhuis m den dierentuin vond Ger- £Pegaaien' ParMeten, kanaries, kryschten en twetterden door el kaar, Een aapje, dat wel wat op een oud mannetje leek, sprong op en neer m een klein kooitje. Stom en traag zwommen een paai- goudvis- sehen rond in een kom en op alle mogelijke planken lagen honderden zakjes, die blijkbaar voer bevatten. Verder waren er nog slangen, schild padden en kikvorschen. De winkel was erg donker. Achter een lesse naar zat Bark, gebukt over een sta pel papieren. Gerda was zoo geïnteresseerd in den winkel, dat de kleine oude man, die naast Barïc stond, haar pas op- Xkli toen hjj enel in een. ^kamgrtje verdween. Dat ging zoo snel, dat Gerda niet kon zien wie hjj was, Bark stond op: „U wenscht?" en Gerda kon uit zijn manier van doen niet opmaken of hij haar herkende of niet. „Voor twee stuiver pinda's", piep te het meiske. Maar weer zoo'ïl groote zak. Het is immers voor Koko". „Voor zes stuiver", verbeterde Gerda grootmoedig. Liesje keek haar met een open mond aan van verbazing, alsof zij een fee was, zoomaar uit haar sprookjesboek weggeloopen, Terwijl Bark een grooten zak vulde, waarbij hij haar telkens een verstolen blik toewierp, nam Gerda den winkel nog eens op. En nu wist zij opeens ook, wie daar zoo snel in dat zijkamertje verdwe nen was. Onder de toonbank, achter het aquarium en de vogelkooien, stond een draaiorgeltje aan een le deren draagriem. Het was Borro ge weest. Snel verlieten zij den winkel. Liesje met haar zes-stuiver-zak vast tegen zich aan geklemd. geven", constateerde zij kwaad, toen zij weer buiten waren. „Dat is toch zeker niet voor zes stuiver. En vriendelijk was hij vandaag ook al heelemaal niet. „Maar toen bedacht zij zich, dat dat niet heel dankbaar klonk en zij voegde er hoffelijk aan toe: „Maar ik ben toch heel blij met den zak, hoor. Daar heb ik lang ge noeg aan. Vast tot het einde van de volgende week. Nu maak ik lekker morgen nog een vlek in mijn schrift. Maar de zak verstop ik onder mijn bed". Met deze goede voornemens be zield nam Liesje afscheid en ver dween huppelend. Joep was zeer verbaasd. Vreemd, dat Bark dien Borro ook al kende. En waarom verdween die zoo snel in-een zijkamer? Dien Bark zou hij toch eens een bee.tje in het oog hou- .den. Trouwens dat zou Alex ook al doen. Zonderling, dat Bark een or geldraaier in zijn zakenpapieren liet kijken. Ja, Gerda herinnerde zich duidelijk, dat het zakenpapieren warén. Groot, geel met de firma naam groot bovenaan gedrukt. .(Wordt yervolgd.j Advertentiën. Met blijdschap jjjjpven wij kermis van de geboorte van onzen zoon J. C. LIND—GLANDORFF. A. P. LIND. Alkmaar, 20 Augustus 1942. Heerenstraat 5. v Tijdelijk Centr. Ziekenhuis. O n der t r ou w d Weduwnaar van M. E. WALBOOM, en Weduw£ van A. NOL. Sint Pancras, Boven weg 84, (gem. Koedijk, 21 Aug. 1942. Huwelijksvoltrekking 3 Sept. a.s. houder tot wiens werkgebied men behoort. Het zakboekje wordt aan den ge noemden P. B. H. toegezonden en bij hem kan men tegen inlevering van het vorige volle boekje, zoo er meer zijn uitgereikt tegen inlevering van alle volle boekjes, het nieuw aangevraagde zakboekje bekomen. By de uitreiking van het nieuwe boekje kunnen de run deren, die nog niet ter rechterzijde van het zakbogkje zijn afgeteekend, over geschreven worden in het nieuwe zak boekje. Teneinde een vlugge uitreiking van het boekje te bewerkstelligen wordt met nadruk verzocht er voor te zorgen, dat de betaling ad 0.50 voor het zakboekje tijdig is geschied op Giro no, 446800 ten name van het Be drijfschap voor Vee en Vleesch, te 's-Gravenhage, aangezien anders het zakboekje niet aan den P. H. B. zal worden afgezonden. Ten behoeve van eiken handelaar of vertegenwoordiger wordt maar een zakboekje tegelijk uitgereikt. Zij, die in 's-Gravenhage, ten kantore van Voornoepid Bedrijfschap een zakboekje wenschen te komen af halen, zijn gehouden alle vorige zak boekjes vol mede te brengen en in te leveren. Metalen huishoudelijke artikelen. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt, 'onder verwijzing naar zijn publicaties in de Staatscou rant van 19 ugustus 1942 bekend,- dat met ingang van genoemden datum de volgende regelingen-getroffen zijn: 1. De fabrikanten en importeurs van, alsmede gfosslers in geëmailleerde, ge galvaniseerde, ijzeren of andere metalen huishoudelijke artikelen of keukengerei zijn verplicht, zich bij het Bureau-voor de Metalen-Verwerkende Industrie te doen inschrijven. De hiervoor bestemde inschrijfformulieren, welke op aanvraag gratis verkrijgbaar zijn bij het Bureau voor de Metalen-Verwerkende Industrie, Riouwstraat 174 te 's-Gravenhage, moe ten daartoe voor 30 Augustus 1942 inge vuld en onderteekend bij genoemd Bureau worden ingediend. 2. Met ingang van 19 Augustus 1942 is het koopen, verkoopen of afleveren door fabrikanten, importeurs, grossiers of detailhandelaren van afwaschbaklten, bedkruiken, deksels, drinkbussen, eet ketels, emmers, inmaakketels, ketels (alle soorten), koffiekannen, koekepan- nen, lepels, melkkokers, pannen (alle soorten), steriliseerketels (met of zonder inzet), teilen, vergieten, waschketels (met of zonder rooster, met of zonder zak), zeeften voor waschketesl zonder ver gunning van het Bureau voor de Me talen-Verwerkende Industrie verboden. Het heeft geen zin aanvragen om ver gunningen tot genoemd Bureau te rich ten, voordat de Directeur van dit Bureau nader heeft bekend gemaakt op welke wijze en in welke gevallen de in sub. 2 bedoelde vergunningen kun nen worden verkregen, aangezien der gelijke aanvragen niet in behandeling zullen worden genomen. Huisslachting varkens. Aan alle belanghebbenden wordt medegedeeld, dat voor de provincie Noord-Holland de huisslachting is vrij gegeven. Het houden van een varken voor eigen gebruik zal derhalve niet meer uitsluitend afhankelijk worden gesteld van een afgesloten varkens-mestcon- tract. Voor de nieuwe huisslachting gelden de navolgende bepalingen: 1 Zij die meer dan één varkens-mest- contract hebben afgesloten kunnen in aanmerking komen voor een tweede huisslachtingsvergunning, echter met dien verstande, dat in verband met het beschikbare vleeschrantsoen en het aan tal gezinsleden het dan geldende vleeschsaldo niet wordt overschreden. 2. Zij, wier aanvrage voor een mest- contract niet meer in behandeling kon worden genomen,'omdat geen aanvraag formulieren meer beschikbaar waren, komen in aanmerking voor één huis slachtingsvergunning. r 3, Aan hen, die over een varkenstoe wijzing beschikken kan één vergunning worden verstrekt. 4 Aan hen die een speciale toewijzing hebben in verband met een gunstige voederpositie, kan één vergunning wor den verstrekt. 5 In het algemeen zullen zij die ver leden jaar een varken voor eigen ge bruik mochten mesten, ook dit jaar we derom een vergunning kunnen ont vangen. Deze laatste categorie kan zich tot hun plaatselijken bureauhouder wenden indien zij ook dit jaar een varken wenschen te houden. Zij, die dit jaar voor het eerst wenschen te mesten dienen een daartoe strekkende aanvraag in te dienen bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor N.- Holland, Alkmaar, Afdeeling Veehou derij, onder opgave van de hoeveelheid ruwvoeder, hetwelk hun bedrijf op levert. Fokzeugen kunnen alleen voor huis slachting worden bestemd door per sonen, die op grond van hun fokzeugen- toewijzing een fokzeug aanhouden. Kleinhandelsprijzen voor zeevisch. Kleine schol 1521 cm p. kg 0,85 2127 cm 1,15 27—35 cm 2,40 Schar 1525 cm 0,60 0 25 cm en grooter 1, Bot V 1.40 Wijting ongestript 1,10 gestript 1,20 Makreel tot 25 cm 0,80 25 cm en grooter 1,90 Horsmakreel 0,65 Roode poon tot 25 cm 1,00 25 cm en grooter 3,50 Zwarte' poon 0,90 Griet tot 1 kg 3,05 1 kg en zwaarder 5,90 Tarbot tot 1 kg 4,30 12 kg 5,90 Tong tot 15 cm 1,60 15—23 em 3,15 23—26 cm 4,75 Kleinhandelaren, die geen venters of marktkooplieden zijn, mogen voor het bezorgen 10 cent per bezorging extra in rekening brengen. Het vragen van hoogere prijzen i" strafbaar. Heden overleéd, kalm en vredig, onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, de Heer in den ouderdom van bijna 81 jaar. Sl'iedretcht, M. ZIJP— SCHUIJTEMAKER. D. ZIJP.. A. K. VOLKER— SCHUIJTEMAKER. A. VOLKER Lz. Berkhout, P. SCHUIJTEMAKER. M. G. SCHUIJTEMAKER- STAPEL. Klein en Achterklein kinderen. Alkmaar, 29 Aug. 1942. „Huize Westerlicht". Liever geen bezoek. De teraardebestelling is bepaald qp a.s. Zaterdag, wam. één uur, te Berkhout. Vertrek vanaf „Huize Wès- terlicht", omTWaalf uur. Tot onze groote droefheid werd door een noodlottig ongeval plotseling van ons weggenomen onze lieve Moeder, Behuwdmoeder, Groot- en Overgrootmoeder, Mevrouw Weduwe van den Heer J. J. SIEZEN Sr., in den ouderdom van ruim 87 jaar. Uit aller naam, J. J. SIEZEN Jr. Emmastraat 195. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 24 Aug. op de Algemeene Begraafplaats te Alkmaar. Vertrek van het sterfhuis 3 uur namiddags. Geen bloemen. gevraagd van 83 uur. GUURTJESLAAN 5, Bergen. gevraagd, leeftijd. 14 k 15 jaar, voor 's morgens 912 uur. Aan melden Ritsevoort 32 's av. 7-8 u. WASSERIJ „DE LELIE", Ber gen, vraagt Flink loon. Vast werk. voor naai- en veranderwerk. Br. onder letter S 750 aan het bureau van dit blad. Gevraagd een van 81234. Aanmelden na 7 uur. v. HOUTENKADE 8. Voor direct gevraagd een. NET MEISJE, voor dag of dag en nacht. Aanm. JOH. v. ENGELEN, Nassaulaan 16. Mevrouw VAN 't HOF, Van Oldenbameveldweg 34 Rakkum, vraagt voor den geheelen dag. Gevraagd een kunnende melken, eivent. intern, bij R. WOGNUM, Schoorl. Tele foon 427. Wij vragen voor onze zaten een NETTEN LOOPJONGEN en een AANK. BEDIENDE. HAIJTEMA, Langestraat 107. P.G. Jongen, 22 j. oud, bekend met puinwerk, z. z. g. g. als INTERNE KNECHT bij puinder of-landbouwer, tegen kost en inw. Br. onder lett. L 744 bureau vafi dit blad. Bieden zich aan 2 Bekw. Aard appelrooiers, ook geschikt voor andere landbouwwerkzaajnheden. TUINSTRAAT 58, Alkmaar. 15 jaar, om het val- te leeren, liefst in Alkmaar (extern) of om geving (intsirn). Brieven onder letter O 747 bureau van dit blad'. Gevraagd door Heer per 1 Sept. GEM. ZIT- en SLAAPKAMER, zoo mogelijk met pension te Alk maar. Brieven franco onder letter U 752 bureau van dit blad. Buitenman op leeftijd vraagt NET KOSTHUIS, in Alkmaar of Langedij'k. Ook net beroepskosthuis komt in aan merking. Brieven ondei letter T 751 bureau van dit blad. gevraagd of alleen ZIT-SLAAPK. door reiziger. Br. m. opg. v. prijs onder letter R 749 bur. v. d. blad. te huur voor meisje, bij juffrouw alleen. Brieven letter E 738 aan het bureau van dit blad. Wie wil een lief huis 4.50 huur in Heiloo ruilen voor een huisje ir. Limmen? Brieven onder letter 1J .742 fewssau van dit Wad.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3