KIJKEN is KOOPEN su CLOECS DE VUURRODE SCHOENTJES; Hoe ontstaan de distributie bescheiden? Nieuwe Minister van Justitie in Duitschland. SABOTAGEPOGING. Minder boterbonnen noodig Ventverbod groenten en fruit. 152 Britsche oorlogsbodems gingen verloren. Nieuwe handel bloeit op RADIOPROGRAMMA VRACHTWAGEN OMGESLAGEN. Hedenmiddag is de bestuurder van een vrachtwagen op den hoek van de Sint Annastraat en het Luttik Oudorp door het te scherp nemen van een bocht met zijn wagen zoo danig in botsing gekomen, dat deze omsloeg. De wagen was geladen met zakken cement en kisten die over de straat tolden, zoodat de straat weldra onder het cement geraakte. Paard en voerman kwamen er zonder verwondingen af. DIEFSTAL VAN BONNEN. Naar wij vernemen is Vrijdag ten nadeele van den winkelier J. M. te Zuidscharwoude een belangrijk aan tal levensmiddelenbonnen uit den winkel gestolen. Het gaat hier om bonnen voor ongeveer 80 pond bo ter, ruim 100 kaasbonnen en een aantal vleeschbonnen, welke in een daarvoor bestemd doosje waren op geborgen. De politie heeft de zaak in onderzoek. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 5000 16208 1500 1234 1000 19487 11995 3764 400 21910 200 19647 17518 15515 3789 100 19640 10509 10652 10154 7867 9116 6025 In onze stad en omgeving werden de volgende nummers uitgeloot: 2163, 2167, 2168, 2169, 2204, 2223, 8804, 18807, 18823, 6448, 6457, 6472 en 15836. ALKMAARSCH SYMPHONIE- ORKEST. In de Rustende Jager te Bergen gaf gisteravond o. 1. v. den heer D. de Vlieger het Alkm. Symph.-orkest een concert, waarvoor de belang stelling niet. groot bleek te zijn. Twee redenen zijn daarvoor aan te geven: ten eerste, het grootste deel der zomergasten is reeds vertrokken en ten tweede: de gasten die er nog zijn, krijgt men met zulk weer niet naar de concertzaal. Die er echter waren hebben, getuige het applaus, het gebodene zeer gewaardeerd. Men noemde het een zomerconcert en daarnaar was ook het program ma ingericht. Met uitzondering van Beethoven's Egmont ouverture, be stond het uit nummers waarvan de inhoud geen problemen opleverde, n.m. marschen van Fucik en Teike, een wals van Paul Lincke, Suite Oriëntale, van Popy, de balletmu ziek uit de opera Faust van Gounod een nummer, samengesteld uit mu ziek van Mozart, van Urbach. En wat de Egmont-ouverture betreft, zij is wel zóó bekend, om niet te zeggen: populair, dat zoo goed als niemand daar meer vreemd tegen over staat. Over het algemeen werd er zuiver gespeeld; een enkele maal mislukte het wel eens bijv. in de fluitsolo „Alpenscene", van W. Popp, wat jammer was want die solo werd door den heer L. v. d. Togt zeer goed uitgevoerd. A. Kooger HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 11 tot 18 Augustus. Nieuwe inschrijvingen: Urk: R. P. Kale en Zoon, timmer en aannemersbedrijf, Raadhuisstr. 24. Bestuurswijzigingen. Alkmaar: de r.-k. coöp. boerenleen bank, Laat 194. Edam: Ned. haar- en vezelindustrie E.N.K.E.V. te Volendam, Burgemeester Kolf schotenstraat 10. Langedijk: Noord -Hollandsche Brandwaarborg mij., Oudkarspel, Dorpsstr. Wijk A 137. Texel: Dorpskring „Steunt Elkaar", Oudeschild 127. Andere wijzigingen: Alk maar: „De Mlizenvreugd", eig. P. Bloothoofd, Heerenstraat C 2, café en verhuur van luxe-auto's, han delsnaam gewijzigd in: Café „De Friesche Brug". „Kajopo", Snaarmanslaan 56, winkel en gros' sierderij in manufacturen e. d., be noeming procuratiehouder. Edam: Firma wed. J. Steur, Ker- kepad 141 te Volendam, boekhandel enz., benoeming nieuwe vennoote. Egmond aan Zee: N.V. Egmond's schelpkalkbranderij v.h. G. Ruige- waard, Voorstr. 39, schelpkalkbran derij enz., omgezet in 'n comm. ven nootschap. Enkhuizen: N.V. Hol landsche bazar en manufacturenhan del „De Vlijt" v.h. W. Ruiter in liq.. Westerstraat 47-49, winkelbedrijf, omgezet in een comm. vennootschap. Langedijk: KI. Schuit, Dorpsstr. A 98, Oudkarspel, timmerman, over gegaan aan K. Schuit Kzn. Wie- ringen: T. Takes, Hoofdstraat 36, manufacturenhandel en bierbotte larij; de afdeeling manufacturen handel is overgegaan aan J. Takes. Zfjpe: Wed. L. van der Oord, 't Zand, Rijksweg K 76, koloniale waren en fourage-artikelen, overge gaan aan L. van der Oord Jr. INGEZONDEN STUKKEN. BALDADIGHEID TE BERGEN. Geachte Redactie, Inzake de waarschuwing van den waarn. burgemeester móner ge meente en het naar aanleiding daar van ernstige redactioneele woord In uw blad van j.l. Vrijdag, stel ik er prijs op te algemeener kennis te brengen, dat er in de afgeloopen week eenige naar schatting ongeveer 10-jarige jongens zijn gezien, die be zig waren te trekken aan de zich aan den Lijtweg bevindende borden van de Duitsche weermacht. Ook vóór dien tijd zijn er op een andere plaats jongens gesignaleerd, bezig hetzelfde kattekwaad te bedrijven. En het zijn niet alleen de borden van de weermacht, welke het moe ten ontgelden,, ook naampalen van wegen en brievenbussen zijn hier niet veilig voor de attenties en de vernielzucht van het opgroeiend ge slacht, dat tegenwoordig in de va- cantie en buiten de schooluren geen andere bezigheid schijnt te kennen dan zich op straat met al of niet ge oorloofde vermaken onledig te hou den. Ik acht het dan ook zeer waar schijnlijk, dat het schenden van de Duitsche richtingborden niet is te wijten aan eenig boos opzet onder de burgerij, maar aan de tuchteloos heid en baldadigheid der jeugd. Wat betreft de vermaning uwer redactie tot waakzaamheid der om wonenden, wenschte ik,op te mer ken, dat op dit punt de vrijwel al gemeen geldende mentaliteit zóó is, dat, wanneer men kinderen, die de vernielende hand uitstrekken naar eens anders eigendom, daarover wil onderhouden, men u eenerzijds aan raadt zich er niet mee te bemoeien en u anderzijds belachelijk vindt, daarmee demonstreerend niet te be seffen, dat wij, hetzij in positieven of in negatieven zin, allen elkanders opvoeders zijn en ook allen aan sprakelijk voor elkanders daden. In de kinderen ontmoeten wij de naaste toekomst; doch wanneer de zen kinderen in het ouderlijk huis niet méér tucht, zin voor orde en lust tot nuttig en leerzaam tijdverdrijf wordt aangeleerd 'dan heden ten dage in het algemeen ge schiedt, dan vrees ik, dat het futu rum ons weinig beters zal brengen. Met dank voor de opname. Hoogachtend, J. Th. Gehrels. Bergen, 23 Aüg. 1942. (Inderdaad doet het merkwaar dige verschijnsel zich voor dat, in dien men zijn medemensch hij zij dan kind of volwassen wijst op eenige tekortkoming, men in de meeste gevallen een grooten mond terugkrijgt. „Waar bemoeit ge u me de" heet het dan in het Neder- landsch en in tegenstrijdigheid tot de geijkte uitspraak: Hij is mijn vrjend die mij mijn feilen toont. Het feit van deze reactie mag ech ter nimmer weerhouden tot ernstig en eerlijk vermaan: het is ook geen excuus om niet in te grijpen. Het is immers met opvoeding hetzelfde als met gezondheid: zachte heelmeesters tpaken stinkende .wonden. En ten slotte dient men te bedenken dat wie zijn kinderen (in den ruimsten Zin des woords) lief heeft, de roede niet mag sparen. Geldt dit reeds in het gewone le- ven, meer nog bezinne men zich, wanneer het de eigendommen be treft van de bezettende overheid. Een kijkje in de „fabriek". HAARLEM, 24 Aug. „Hoe komen onze distributiebescheiden tot stand en welke maatregelen zijn er genomen voor de beveiliging van deze waardepapieren tijdens de fabricage?" Voor het ant woord op deze vraten hebben we dezer dagen op uitnoodiging van den pers dienst van het Departement van Land bouw en Visscherij een bezoek gebracht aan de drukkerij van Joh. Enschedé en Zonen aan het Klokhuisplein te Haarlem, waar de ons zoo welbekende distributiebonnen het levenslicht zien, een firma, die reeds meer dan een eeuw gespecialiseerd, is in het vervaardigen van waardepapieren. Dat de firma zich het gestelde ver trouwen ook thans weder heeft waardig getoond, hebben zoowel het publiek als de handelaren telkens bij het ontvangen van de vakkundig en technisch tot in de puntjes uitgevoerde waardepapieren kunnen constateeren. Doch ook de overheid is, naar ons bleek, tevreden, want in haar strijd tegen de verschillende vormen van misbruik van bonnen, kaarten of toe wijzingen geeft zij in de eerste phase van den levensloop dezer bescheiden, n.i. bij de fabricage in Haarlem, den grootst mogelijken waarborg van veilig heid. Bij een rondgang door het bedrijf, waar ruim 800 man personeel werkt, hebben we kunnen ervaren, dat van de ontvangst van den bestelorder van het centraal distributiekantoor af tot aan de laatste bewerking van de zorgvuldig af getelde papieren de controle van den rijksdienst en de bedrijfscontrole tegen over elkaar en in samenwerking met elkaar'zoo intensief zijn, dat mensche- lijkerwijze gesproken geen snippertje papier bij het productieproces onge merkt kan verdwijnen. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen en daarbij neemt de uit 17 man bestaande bedrijfspolitie een voor name plaats in. Per periode gaan er meer dan tien millioen levensmiddelenkaarten uit, meer dan een millioen toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid en meer dan twintig millioen coupure^ (toe wijzingsformulieren), enz. X}it zijn alle even zoovele waardepapieren, waarvan de namaak wel mogelijk is, maar die door de geperfectionneerde druktechniek ten zeerstebemoeilijken. We hebben in het laboratorium der drukkerjverschillende soorten van ver- valschingen kunnen aanschouwen, som mige zoo primitief, dat ze onmiddellijk met het bloote oog opvallen, andere, die van meer vakmanschap getuigen, en waaraan vergrootglas of kwartslamp te pas moet komen. Men kan bijna met zekerheid zeggen, dat alle vervalschin- gen kunnen worden opgespoord. De overheid staat voor de zeer zware taak, de aanwezige voorraden naar bil lijkheid over de geheele Nederlandsche bevolking te verdeelen, het is in ons aller belang, dat zij daarin niet wordt bemoeilijkt door misdadigers, die zich op laaghartige wijze vergrijpen aan de gemeenschappelijke levensbehoeften. Universiteit van Amsterdam. - Tot rector-magnificus der universi teit van Amsterdam is voor het stu diejaar 1942/1943 door den burge meester van Amsterdam benoemd prof. dr. H. T. Deelman, hoog leeraar in de ziektekundige ontleed kunde en gerechtelijke geneeskunde aan die universiteit. Dan komt men in aanraking met de harde wetten van den oorlog, die geen rekening kunnen houden met kinderspel of volwassen onbezon nenheid, doch slechts met de feiten welke geconstateerd worden en dienovereenkomstig reageeren.' Red.) AGENDA Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Een nacht in Venetië (eomedie) 14 j. Woensdag, 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u„ hoofdnummer Mens mennoodlot (circusfilm). 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De trouwelooze Eckehart (hum.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Drie vrouwen en Verdi (rom.) 14 j. Woensdag 2.30 uur matinée. Dinsdag 35 Augustus. 8—9 uur, geref. kerk, Oudegracht, orgelbespeling door Feike Asma. Woensdag 26 Angustus. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering blij spel Cupido speelt eomedie. Donderdag 27 Augustus. 2 uur, Torenstraat te Castricum, hard draverij om het kampioenschap van Noord-Holland. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering blij spel Cupido speelt eomedie. MOORD DOOR GASVERGIFTIGING. Behandeld voor de Haagsche rechtbank. Voor de Haagsche rechtbank is hedenochtend de behandeling' voort gezet van de zaak tegen de 41-jarige Janna "C. Sch., die ervan werd be schuldigd, dat zij in den nacht van 2 op 3 December van het vorige jaar in haar woning aan- de Deimanstraat 160 te 's-Gravenhage den 20-jarigen Joh. Hoevenaar.door gasvergiftiging van het leven had beroofd, welke misdaad zij eerst negen dagen later voor de politie had bekend. In de rechtszitting van 18 Augus tus j.l. werden de verhooren gehou den, zooals wij, toen meldden. Hedenochtend werd nog voorle zing gedaan van het rapport van dr. Roctoat omtrent de sectie op het lijk van het slachoffer. Dood door gas- verstikking' wefd daarin als vast staand beschouwd. De officier van justitie bracht in herinnering, dat verdachte een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. Spr. gaf uiting aan zijn gevoelens van deernis jegens de familie van van het slachtoffer van dit afschu welijke misdrijf dat na kalm beraad en langdurige voorbereiding werd gepleegd. Verdachte had zich tevoren mees- taer gemaakt van den sleutel van Hoevenaars slaapkamer en zij had, na een mislukte poging harerzijds om den jongeman door een (gefin- geerden) rijwieldiefstal in handen der politie te spelen, een zeer uit voerige, zij het ook technisch uiterst' gebrekkige, installatie aangebracht om het gas naar 'de slaapkamer van het slachtoffer te voeren. Aan de toerekeningsvatbaarheid van verdachte behoeft niet te wor den getwijfeld. De eisch luidde: v ij f t i e n ja ren gevangenisstraf. Uitspraak op 8 September. ZOON STUURDE ZIJN VADER EEN DREIGBRIEF. Een - aannemer in Hilversum wachtte, toen hij eenige dagen ge leden van vacantie terugkeerde, thuis een weinig aangename verras sing, n.l. een dreigbrief, waarin hij gesommeerd werd, 2500 te beta len, daar het anders slecht met hem zou aflcopen. De brief was intus- sehen al achterhaald door een twee de schrijven, waarbij het geëischte bedrag tot 4000 werd verhoogd. Deze som moest hij Zaterdag j.L om 15 uur op het Frederiksplein te Am sterdam aan twee mannen overhan digen. Op dat uur kwam de aanne mer ter plaatse met een envelop, welke echter geen geld, maar slechts waardeloos papier bevatte en zoodra de twee mannen haar hadden aan gepakt, voelden Zij ieder de hand van een rechercheur op hun schou der. Het bleken een 21-jarige bank werker en een 20-jarige tegenhou- der te zijn en spoedig kwam aan het licht, dat het plan was uitgegaan van een zoon van den aannemer, die te Amsterdam in een café werk zaam is. Het drietal is thans naar Hilver sum gebracht en daar achter slot en grendel gezet. VESTIGINGSWET VOOR STOFFEERDERS EN BEHANGERS. Ingang heden. In de Staatscourant van gister is op genomen een beschikking van der Secretaris-Generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, betreffende de uitvoering van d Vestigingswet Kleinbedrijf. Hierb wordt de vestiging, overneming, ver plaatsing enz. zonder vergunning va den Secretaris-Generaal verboden va inrichtingen, bestemd of mede bestem voor de uitoefening van het stoffeer ders-, onderscheidenliik van het behan gersbedrijf, voor zoover dit uitoefening betreft. Deze beschikking treedt op 25 Augustus 1942 in werking. Ten gevolge van deze beschikking treedt het besluit algemeen vestigings verbod kleinbedrijf 1942 ten aanzien van dezen bedrijfstak buiten werking. Jongetje gedood. - Zaterdag avond is te Utrecht de elfjarige G. V. in de Radiumstraat bij het spelen onder keen vrachtauto geraakt -en op slag gedood. Bennenhandel ontdekt. - In Drunen en omgeving is een wijdver takte bonnenhandel ontdekt, waar bij meer dan 50 personen zijn be trokken. Verschillende daders zijn reeds gearresteerd. Duizenden bon nen, welke waren opgekocht bij boe ren en arme gezinnen, waren ver handeld. Dr. A. Th. Planten overleden. - Op 59-jarigen leeftijd is in het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht overleden dr. A. Th. Planten, direc teur van den gemeentelijken genees kundigen dienst te Hilversum. Hij was om. geruimen tijd lid van het hoofdbestuur der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst en lid van den Centra- len Gezondheidsraad. BERLIJN, 24 Aug. (D.N.B.) Offi cieel wordt medegedeeld: De Führer heeft met het oog op de bijzondere beteekenis, welke in oorlogstijd gehecht moet worden aan de rechtspleging, besloten, den post van Rijksminister van Justitie, die sinds het overlijden van den rijksminister dr. Guerner onbezet was gebleven, opnieuw te bezetten. De Führer heeft daarom den pre sident van het Volksgerichtshof, den gepensionneerden staatsminister dr. Thierack, die na het overnemen van de macht tot aan het overnemen van de justitie in rijksbeheer Sak- sich minister van justitie was, tot Rijksminister van justitie benoemd. Tevens heef de Führer Professor dr. Schlegelberger, die belaft was met de leiding der zaken van het Rijks- ministerie van Justitie, van deze functie ontheven en op zijn verzoek gepensionneerd. Officieel wordt medegedeeld: De Führer heeft dr. Thierack, door het volgende besluit bijzondere volmachten verstrekt: „Ter vervulling van de taak van het Groot-Duitsche Rijk is een ster ke rechtspleging noodzakelijk. Daar om machtig ik den Rijksminister van Justitie en draag hem op om volgens mijn richtsnoeren en aan wijzingen in overleg met den Rijks minister en chef der Rijkskanselarij en den leider der partij-kanselarij een nat.-socialistische rechtspleging op te bouwen en alle daarvoor ver- eischte maatregelen te treffen. Hij kan hierbij van het bestaande recht afwijken". Op spoorwegtraject Deventer. bij 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. De DienStstelle van den höheren SS- und Polizeiführer Nordwest deelt mede. Zondag, 23 Augustus 1942, tegen 8 uur des ochtends, is geconstateerd, dat de rail op het traject Deventer- Apeldoorn door losdraaien van de schroeven en verbindingsstukken buitenwaarts verplaatst was en dat het weggenomen verbindingsstuk tusschen de vastliggende en de los gemaakte rail was geklemd, zooaat een opening ter breedte van 8 cm was ontstaan, die voldoende zou zijn geweest om een trein tot ontsporing te brengen. Het onderzoek in deze strafbare zaak duurt voort. Met het oog op de omstandig heid, dat de Nederlandsche spoor wegploegbaas Christian Kruitboscli bewust, eigener beweging, terstond alles in het werk heeft gesteld om het trein verkeer te doen stoppen en der halve door een lid van de Neder landsche bevolking de aanslag is verhinderd, is er van afgezien in dit geval gijzelaars te doen boeten, In diepgaande besprekingen bij den höheren SS- und Polizeiführer heeft thans de Nederlandsche spoor wegdirectie de verantwoordelijkheid op zich genomen voor een belang rijke uitbreiding van de beveiliging. Voor maaltijden in hotels, restaurants enz. In hotels, café's, restaurants en pensions waren tot dusverre voor den hoofdschotel, verkrijgbaar on der den naam „Wat de pot schaft" 2/50 boterbonnen noodig. Voortaan zal voor dit gerecht slechts 1/50 bo terbon mogen worden gevraagd. Bo vendien zal voor een z.g.n. vastmenu en per dagschotel in den vervolge slechts 3/50 boterbonnen behoeven te worden ingeleverd. Deze laatste bepaling brengt mede, dat in de ge vallen, waarin voorheen 4/50 rant soenen vet, boter of margarine werd gevraagd, dit thans ook niet meer mag zijn dan 3/50 rantsoenen vet, boter of margarine. Tenslotte mag bij het verstrekken van belegd klein- brood, zooals cadetjes, of wanneer tënminste 40 gram gesneden brood „half rantsoen" wordt verstrekt, slechts een bon voor 1/50 rantsoen boter worden gevraagd. VERKOOPVERBOD VERSCH FRUIT IN RESTAURANTS ETC. EN DOOR TELERS RECHT- TREEKS AAN PARTICULIEREN. In het belang van een zoo recht- rardig mogelijke verdeeling van e beschikbare hoeveelheden groen- .n en fruit over de Nederlandsche uishoudens dient, naar het rijks- ureau voor de Voedselvoorziening .1 Oorlogstijd mededeelt, de ver- „oop van versche groente en fruit mders dan in de winkels welke ie normale kanalen geacht moeten .vorden, waarlangs groente en fruit de huishoudens bereiken verder te worden beperkt. Te dien einde is door den secr.- gen. van het dep. van Landbouw en Visscherij met ingang van 2? Aug. 1942 het volgende bepaald: le. Het venten met groenten en fruit is verboden, onder welk ver bod tevens valt het hebben van een standplaats voor den verkoop van evengenoemde producten. Dit ver bod geldt niqt alleen voor den ver koop op of aan den openbaren weg, maar ook op voor het publiek toe gankelijke perrons van stations. Onder dit verbod valt niet het bezoeken door groentenhande- laar aan vaste klanten. 2e. Voorts ls In alle eetgelegenheden zooals restaurants, restauraties van stations en treinen en cafetaria's de ver koop van versch frui'. verboden. 3e. De verkoop van fruit door tejèrs rechtstreeks aan particulieren is voor taan in het geheele land verboden. Dit verbod geldt dus ook voor hoeveelheden minder dan 21/, kilo, zoowel als voor verkoop aan particulieren woonachtig binnen de eigen gemeente van den teler. 4e. In boomgaarden of fruitteeltbedrij- ven zijn de eetgelegenheden voor fruit niet meer toegestaan. BERLIJN, 24 Aug. (D.N.B. )i Na de vernietiging van het Britsche vliegkampschip Eagle en twee krui sers bij den recenten aanval op een Engelsch convooi in deMiddelland- sche Zee, gingen er in Engeland stemmen op naar publicatie van de tot dusver door Amerikanen en En- gelschen geleden verliezen aan oorlogsbodems. De Britsche admiraliteit- geeft thans een eerste opgaaf van 15£| oorlogsschepen met een totalen in houd van 631.400 brt. Onder deze 152 verloren gegane oorlogsbodems bevinden zich vijf slagschepen, vijf vliegkampsche pen, 21 kruisers en niet minder 'dan 83 torpedojagers. Daar de werkelijke verliezen der Engelschen en Amerikanen aan oor logsbodems meer dan 300 schepen bedragen, valt aan te nemen, dat de Britsche admiraliteit binnenkort een tweede "opgaaf zal verstrekken. De eerste gedeeltelijke Britsche be kentenis vormt dus een opmerke lijke bevestiging van dé door de asmogendheden opgegeven cijfers aan torpedeeringen van Britsche en Amerikaansche oorlogsbodems. Pioniersarbeid door Duit sche iirma's in de ver overde gebieden. BERLIJN 25 Aug. De weder opbouw in het Oosten is niet mogelijk zonder medewerking van den handel. In de voor een deel verwoeste gebieder^ moet economische samenwerking vaak eerst zeer in het klein weer tot ontwikkeling gebracht worden. De „Deutsche Volkswirt" schrijft hierover het volgende: Terwijl in het gebied van het Rijkscommissa riaat Ostland nog de vroegere econo mische verhoudingen als uitgangs punt konden worden genomen, is echter in de oudere gebieden van de Sovjet-Unie de particuliere handel sedert langeren tijd geheel onbe kend. Voorzoover het militaire be stuur niet met de eigen organen heeft ingegrepen of wel gemeen schapsbedrijven werden opgericht, zijn op verschillende plaatsen Duit sche firma's aan het werk gezet, meest zulke op het gebied van den buitenlar.dschen handel, welke veel ervaring hebben in het' bewerken van nog niet ontsloten gebieden. Daarbij heeft vooral het factorij- stelsel goed voldaan dat wij kennen uit Afrika en Zuid-Amerika. De in- heemsche bevolking krijgt in direc- ten ruil tegen producten gezochte handelswaren als suiker, sacharine, ijizewaren, sieraden en dergelijke aangeooden. De tewerkstelling van groothandelsfirma's met'een groote keuze van goederen bleek in, dezeh vorm vooral in het Generaal-Gou vernement zeer te voldoen. In de audere Sovjet gebieden werkt als overbrugging van de versóhillende distributievormen, van de Sovjet be sturen in den landbouwsector de „Zentral-Handels-Gesellsehaft Ost", een gemeenschapsstichting onder deelname van de toporganisatie van den Duitschen handel. Daarnaast zijn. in den loop des tijds veel verschil lende particuliere groothandelsfir ma's ingezet, welke voorloopig 'slechts de overige bevolking moe ten verzorgen. In Ostland zijn be halve twee firma's op het gebied van den groothandel en den buitenland- schen handel, welke voor het eerst den algemeenen warenhandel uit oefenen, maar zich later zullen spe- cialiseeren op een bepaald vakge bied, ig twee pharmaceutische en één chemische groothandelsonder neming toegelaten. Verder vijf han delsondernemingen voor ijzerwaren, één voor looistoffen en schoenen en twee voor bouwmaterialen. Aan de toelating van Duitsche handelsonder nemingen in andere branches wordt gewerkt, hoewel dit slechts lang zamerhand zal kunnen geschieden, daar veelal eerst de arbeidis- en leve ringsmogelijkheden veilig gesteld moeten worden. In de Oekraine is men evenals destijds in het vroe gere Generaal Gouvernement uit gegaan van een regionale verdeeling en heeft men den ondernemingen bepaalde gebieden toegewezen waar zij het groothandels- en verzorgings apparaat nieuw moeten opbouwen. Zij moeten hun arbeidsveld zoeken naast de voor den landbouwsector en voor twaalf speciale warengebieden zooals textiel, huiden en vellen, pelterijen, ijzer en kolen ingezette Oostmaatsehappijen. Hun werk is vooral het leveren van ge- en ver- bruiksgoedren aan de communale detailhandel en van de benoodigde artikelen van de industrie en het verzorgen van de in het Oosten werkzame Rijksduitschers. In het Rijkscommissariaat Oekraine zijn tot nog toe een twaalftal algemeene handelsfirma's ingezet voor de ver schillende districten; bovendien wer den nog zes handelsfirma's voor bouwmaterialen en vijf groothan delsfirma's ojó chemisch-pharma- ceutisch gebied toegelaten. In Wit- Roethenië, dat weliswaar tot OciSt- land behoort, maar oud Sovjet-ge- bied is, werden allereerst twee districtondernemingen ingezet, welke volgens1 dezelfde beginselen als in de Oekraine zullen werken. Bovendien werkt een groothandelsonderneming voor bouwmaterialen in Minsk. Voor de gemeenschappelijk verzorging van deze ver uiteenliggende en on der de moeilijkste omstandigheden -werkende handelsondernemingen zijn door den rijksgroep Handel drie maatschappijen in Berlijn opgericht, welke hun belangen bij de autori teiten behartigen, voor transport middelen zórgen, bij de reis behulp zaam >zijn enz., waarvan voorloopig alleen die voor de Oekraine werk zaam is, daar in Oostland en Wit- Roethenië nog te weinig onder nemingen in bedrijf zijn. HILVERSUM I, 'il5,5 M. 6.4i> Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.— BNO; Nieuwsber. 7.15 Ochtendklanken (gr.j 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.L 6: Nieuwsber. en Gesproken Programma- uittreksel. 8.15 Rhapsodie en Fantasia (gr.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Trio concert (gr.) 10.Orkest van Gerard van Krevelen en soliste en pianosoli (opn.) 11.— Vacantiekleuterklas. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.Orgelconcert en zang. 12.40 Alma nak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.— Fluit, cello en piano. 14 Bertus van Dinteren en zijn orkest en gr.pl. 15.— Causerie „Het Bevolkings vraagstuk". 15.20 Vierhandige Piano- voordr. 16.— Godsdienstige lezing. 16.20 •Voor de jeugd. 17— Orkestconcert (gr.) 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beurs- ber. 17.30 Luisterspel voor Jeugdstof- mers. 17.45 Een Strijkorkest en gr.pl. 18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNÓ: Zakelijk praatje over den landbouw. 1905 Pianovoordr. (gr.) 19.15 Omroep» opera-ensemble en orkest en solisten. 19.55 „De zwarte handel lokt", luister spel. 20.15 Vervolg van 19.15. 20.35 riet Rotterd. Pianokwartet. 21.Orkestcon cert (gr.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Herbert Ernst Groh zingt (gr.) 22.15 Or kestconcert (gr.) 23.-24.— Dansmuziek (gr.) HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Populaire gr.pl. 9.10 Berlijnsch Philharmonisch orkest (gr.) 9.45 Balletmuziek uit „Caruien", -Bizet (gr.) 10.Morgenwijding. 10.15 Piano voordracht. 10.40 Voordracht. 11.— Zang met pianobegeleiding. 11.30 Viool en or kest (gr.) 12.— Berlijnsch Staatsopera- orkest (gr.) 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.„De eerste oogst in den Nrd- Oost Polder", reportage. 13.15 Ensemble Joan Lancé en gr.pl. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.30 Gevarieerd Operette programma (gr.) 16.Het Haarl. Trio. 17.Den tuin in. 17.30 Bertus van Din teren en zijn orkest. 18.„Pedicure", luisterspel. 18.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 19.De Praatvaars. 19.15 Mannenzang (gr.) 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Brabantsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.— Omroep-Harmonie-orkest. 20.15 Ber liner Lehrergesangverein (gr.) 20.30 Om roep-Harmonie-orkest. 21.— Familie de Boer. 21.15 „Op 't Kantje af" (gr.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.1524.— Zie Hilversum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. MARKTBERICHTEN BROEK OP LANGENDIJK, 25 Aug. 1942. 137000 kg Roode kool 4; 6100 kg Gele kool 4; 200ü kg Peen 3.20— 4.20; 1300 stuks Bloemkool 14; 10200 kg Tomaten A 16; 900 bos Rabarber 4; 53375 kg Aardappelen: Schotsehe muizen 4.35; Eigenheimers en Blauwe eigen heimers 4.60; 37600 kg Vroege witte kool 2.80; 300 kg Slaboonen 16; 300 kg Druiven: Westfrisia 75; Franken- thalers 65; Alicante 60; 500 stuks Komkommers 5.5013.50. NOORDSCHARWOUDE, 25 Aug. 194Z. 16500 kg Roode kool 4; lfOO kg Bieten 3.50; 124400 kg Aardappelen: Schotsehe muizen 4.35; Eige-heimers en Blauwe eigenheimers 4.60; Geelblom 4.25; Koopmans blauwe 4.85; 9500 kg Vr. witte kool 2.80; 7270 kg Slaboonen 16; 425 st. Sla 2. WARMENHUIZEN, 24 Aug. 1942. 72500 kg Aardappelen: Schotsehe muizen 4.35; Eigenheimers 4.60; Ko:pmans blauwe 4.85; 8900 kg Roode kool 4.20; 18700 kg Witte kool 2.80. Amslerdamsche Be«ra Opg. Amsteidamsche Bank N.V. Bükantoor Alkmaar, van Dinsdag 25 Augustus 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. lu.40 3J4 Nederland 1941 .100 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II100% 331/5 Nederl. 1938 98 3 Ned.-lndië 1937 88% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .143 Handel Mij. Cert. v. 2.501281/4 Koloniale Bank 133% Ned. Ind. Handelsbank 90 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 155% Calvé Delft Cert. ,139 Nederl. Ford .310 Lever Bros 213 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 357 CULTUUR MAATS CH. H. V. A342 Java Cultuur .162 Ned. Ind. Suiker Unie 169 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn 90% .382 .222 148 ,102 163 150 Kon. Ned. Stoomboot 2061/1 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor 1 lnd. Spoor j 196 .152 197 158 64 46% 99% 100% 100% 99% 88% 142 130 135 90% 155% 142% 310 221% 364 349-51 162 170 911-2 389-92 225-8 150 102 166 151 210 200 153 200 160 64 46 264. Opeens sprong de Prins op en zei vrolijk: „Ik weet wat! Jij hebt zo goed voor mij gezorgd, nu ga ik jou helpen. Ik weet hier heel goed de weg In de bergen. Jij vertelde mij, dat je je schoentje in een grote boom had ge zien. In de buurt van een oud hutje, Hoe zou je het vinden, als we met z'n allen eerst het schoentje gingen halent

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2