SPAAR r£M STAD EN OMGEVING AGENDA Japonsche luchtaanvallen op Port Darwin. De dood van den hertog van Kent. Verklaring van Thailandschen premier. VLAAMSCHE ORGANISATIES DEMONSTREEREN. Amsterdamsche Beters ïoov» i fcjr DE BONNENDIEFSTAL OPGEHELDERD. L Dader had meer op zijn kerfstok. De bonnendiefstal ten nadeele van den heer M. te Zuidscharwoude is thans opgehelderd. Vrijdag is de diefstal gepleegd, Zondag was de vermoedelijke dader opgespoord en gisteren heeft hij een bekentenis af gelegd. Voor de marechaussee van de groep Broek op Langendijk, welke met het onderzoek was belast, is dit een mooi succes. De dader is iemand, afkomstig uit Baarn, die er blijkbaar min of meer zijn beroep van maakte, om op deze manier aan den kost te komen. Hij reisde verschillende plaatsen in N.- Holland af en bood bij winkeliers puddingpoeder zonder bon te koop aan voor een firma, die bij nader on derzoek blijkt niet te bestaan Zoo was dit ook het geval bij den heer M. te Zuidscharwoude. Het dienstmeisje, dat den „reiziger" in den winkel te woord stond, moest even bij de vrouw des huizes infor- meeren, of er misschien een bestel- ling moest worden gedaan. Van deze gelegenheid heeft de man gebruik gemaakt, om het doosje met bonnen, dit onder toonbank stond, weg te hemen. Even nadat de bonlooze-pudding- reiziger-met-lange-vingers vertrok ken was, kwam er een werkelijke reiziger, eën goede bekende, bij den heer M.. Men kreeg een praatje ever de bonnen en daarbij vertelde de bezoeker, dat te Opperdoes bon nen gestolen waren en dat daarvan iemand werd verdacht, die zich uit gaf voor reiziger van een bepaalde firma. Mevr. M. gaf direct opdracht, om in den winkel te gaan kijken, of ook haar bonnen niet verdwenen waren, want de firmanaam was ge lijk aan dien, waarvan zij kort te voren z.g. een vertegenwoordiger had gehad. En zooals wel gevreesd werd, de bonnen waren weg. Bij het ingestelde onderzoek is ge bleken, dat de bonnendief te Opper does en die te Zuidscharwoude de zelfde persoon waren. Ook heeft de man te Sint-Pancras bij den heer M. een zoo goed als volle doos „Santé" theesurrogaat gpkaapt; voorts gaf hij toe, bonnen te hebben gestolen te Jutphaas. Men heeft dus wel de hand weten te leggen op iemand, die heel wat op zijn kerf stok heeft. De bonnen waren inmiddels al weer verkocht aan iemand te Baarn. Ook deze zal zijn straf niet ontgaan. VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmiddag wilde de bestuur der van een vierwielig motorrijtuig den Kennemerstraatweg oversteken en wel van de Kruislaan naar de Ju liana van Stolberglaan. Op het kruispunt gekomen, moest hij voor- pang verleen en aan een wielrijdster, die op het rijwielpad rechts van den weg in de richting Heilooërbrug reed. Hij moest daartoe zijn motor rijtuig even doen stoppen. Uit de richting Heiloo naderde een motor rijwiel, bestuurd door den 44-jari- gen B., wonende te Enkhuizen. De motorrijder kon, doordat de auto op bovenbedoeld kruispunt een moment stopte, een aanrijding niet meer voorkomen en reed tegen den ach terbumper van de auto aan. Hij be kwam. verschillende hoofdwonden en is per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. ONGELUK OP HET STATION. De 33-jarige J. de J., arbeider bij Se Nederlandsche Spoorwegen al hier, kreeg Zondagmorgen op het station alhier, bij het instappen in de goederenlift, den veiligheidsboom op zijn hoofd, tengevolge waarvan hij een bloedende hoofdwonde bekwam. Personeel van de Nederlandsche Spoorwegen verleend de eerste hulp, waarna de J. per taxi naar de wo ning van dr. Steensma is vervoerd ■foor verdere behandeling. ABONNEMENTS VOORSTEL LINGEN GULDEN VLIES. De directie van het Gulden Vlies gal in het komende seizoen weer een aantal abonnementsvoorstellingen geven, die verzorgd zullen worden door de beste gezelschappen. De foorstellingen zijn verdeeld in twee series, nl, drie in Sept., Oct. en Nov. 1942 en drie in Jan., Eebr. en Maart 1943. Die van de eerste serie, op 22 Sept., 27 Oct. en 24 Nov. zullen verzorgd Worden door het gezelschap van Cor V. d. Lugt Melsert, door het Resi dentie Tooneel (dir. D. Verbeek) en 'door het Cor Ruys-Ensemble. Als openingsvoorstelling wordt ge geven het prachtige blijspel van Courbier: Aimée. Van dit stuk werd in ons land een buitengewone voor- Stelling gegeven door 't Wiener Burg theater, waarna ook het Gemeente lijk Theater Bedrijf dit stuk met zeer groot succes op het repertoire heeft genomen. Voor de eerste serie zijn reeds zeer vele abonnementen genomen, wel 'n bewijs, dat de liefde voor de tooneel- Speelkunst in Alkmaar en omgeving nog steeds groeiende is. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. Aangezien in de veilingprijzen geinig verandering is gekomen, kon den ook de meeste exportheffingen en bijdragen ongewijzigd worden gehandhaafd. In verband met de mogelijkheid, Om stek-komkommers, voos zoover het binnenland deze niet afneemt, te éxporteeren, is voor deze komkom- ners een exportheffing bij losse ver- ading vastgesteld van 2.60 per 100 g. Voor tomaten I t.m. IV, verpakt kartonnen doozen van 5 kg, werd net ingang van 18 Aug. j.l. een bij rage verleend van 1.20 per itlO kg bruto. De exportheffing voor de roode kool is met ingang van 25 Aug. vast gesteld op 0.80 per 100 kg, VERSTREKKING VAN KARNEMELK OP OPENBARE SCHOLEN. Het Schoolmelkcomité te Alkmaar verzoekt ons opname van het vol gende: Op Maandag 31 Aug. zal op de openbare scholen voor lager onder wijs, welke hierbij betrokken zijn, de verstrekking van karnemelk her vat worden. Omtrent de hervatting van de verstrekking van karnemelk op de R.K. scholen, waarvan voor de zo- mervacantie leerlingen op school karnemelk gedronken hebben, zul len zoo spoedig mogelijk mededee- lingen volgen. Het bedrag der bijdrage, welke de leerlingen wekelijks moeten vol doen, is, evenals voor de zomerva- cantie, 8 cent per week; in een tijd vak van twee weken zal zeven maal 1/4 liter karnemelk, verstrekt wor den. De leerlingen, die ip het school jaar 1941/1942 gestandaardiseerd^ melk konden drinken tegen betaling van een lagere bijdrage dan 8 cent per week, of zonder een vergoeding verschuldigd te zijn, kunnen de karnemelk eveneens tegen betaling van dit lagere bedrag of zonder een bijdrage te behoeven voldoen, nutti gen, terwijl de ouders of verzorgers van andere leerlingen, die betaling van een bijdrage van 8 cent per week te bezwaarlijk achten, het Schoolmelkcomité kunnen verzoeken de wekelijksche bijdrage op een la ger bedrag te willen vaststellen. WIE RUST EEN KLEINEN WITTEN BOK? Aan het bureau van politie alhier zijn inlichtingen te bekomen over een wit bokje, oud plm. 4 maanden, dat door een inwoner dezer gemeen te "losloopend is aangetroffen. BURENRUZIE. Tegen een persoon, die oneenig- heid had met zijn buurman over een recht van overpad en hem daarbij mishandelde, is door de recherche proces-verbaal opgemaakt. GESNAPT. Tegen den 50-jarigen J. M. is door de recherche procesverbaal opge maakt, terzake van het plegen van niet nader te noemen handelingen in het Victoriepark. DIEFSTALLEN. r Tegen twee personen is procesver baal opgemaakt, die zich aan dief stal van zakken cement hadden schuldig gemaakt. Op verzoek van den commissaris van politie te den Helder werd al hier door de recherche een man aangehouden, die zich te den Helder aan diefstal van een rijwiel had schuldig gemaakt. TOCH WEER MINIMUM BEDRAGEN. Voor de heffingen van de klein handelaren, die op de veiling koopen. Eenige maanden geleden is een nieuwe regeling in het leven geroe pen, waarbij de kleinhandelaren, die zelf op de veilingen kochten, een heffing moesten betalen van 9 van den prijs, welken zij be steedden. Daarbij Varen voor ver schillende producten minima vast gesteld. Dit leverde echter voor de veilingen zeer veel moeilijkheden van administratieven aard op, waar door de baten van deze heffing (de veilingen ontvingen een gedeelte va'n deze heffing) grootendeels weer verloren gingen. Vanwege het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Nederland zijn to^n pogingen ge daan om deze minimum-heffings bedragen opgeheven te krijgen, welke binnen zeer korten tijd met succes bekroond werden. De veilingen hebben nu van de Centrale een rondschrijven ontvan gen, waarin wordt medegedeeld, dat in verband met de daling der prij zen van diverse producten het haar niet mogelijk was om het systeem van heffing zonder minima nog lan ger te handhaven. Vanaf Dinsdag 25 Augustus zijn de minimumheffingen als volgt gere geld: Voor andijvie, kroten, peen zonder lof, roode kool, savoye kool (geel en groen) en witte kool moet 0.65 per 100 kg door de veilingen worden geïncasseerd. Voor sla 0.35 per 100 stuks. Het Centr. Bureau betreurt de we derinvoering van deze minimum- heffingen zeer. Onze veilingen zijn toch reeds zoo met werk overladen dat zij werkelijk geen behoefte heb ben aan nog nieuwen arbeid, waar van zij het nut bovendien niet aan voelen. De argumentatie „daling der prijzen" komt ons al heel raar voor, want een minimum kan toch alleen maar pas werken bij lage prijzen, aldus het C. B. Men hoopt, dat de minima weer spoedig worden ge schrapt. Ten aanzien van de besteding van het aan de veilingen toekomende ge deelte der heffing is aan de vei lingen bericht, dat dit gedeelte kan worden aangewend tot dekking van bijzondere kosten, welke de uitvoe ring van verschillende maatregelen met zich meebrengt. HEILOO. Zanddistributie! - De volgende week zal in de gemeente Heiloo de distributie van zand een aanvang nemen. Nee lezer, schrik niet: het zand komt niet op de bon. Hier wordt slechts een gemakkelijke gelegen heid geschapen, om zand in huis te krijgen ten dienste van de luchtbe scherming. De bedoeling is, dat direct achter den vuilniswagen een Handwagen rijdt en dat het publiek aan dien wagen een of meer emmers zand kan koopen, Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Een nacht in Venetië (comedie) 14 j. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Mens.-hennoodlot (circusfilm). 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De trouwelooze Eckehart (hum.) Alle leeftijd»-i. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Drie vrouwen en Verdi '(rom.) 14 j. WJfensdag 26 Augustus. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering blij spel Cupido speelt comedie. Donderdag 27 Augustus. 2 uur, Torenstraat te Castricum, hard draverij om het kampioenschap van Noord-Holland. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering blij spel Cupido speelt comedie. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van heden. 1500 19916 1000 7084 100 19806 In onze omgeving vielen nog prijzen van 20 op de nos. 13514 en 4332. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 1825 Augustus. Nieuwe inschrijvingen: Hoorn: Jb. Roorda en Zoon, Kleine Oost 21, sleeperij en vrachtrijderij. Bestuurswijzigingen: Alk maar: Alkmaarsche Begrafenis Ver. D. E. V., Mient 20. Anna Paulowna: Coöp., Boerenleenbank, Molenvaart 132. Castricurp: N.V. Autogarage „Horna", Dorpsstraat 7. Langedijk: Noordhol- landsche brandwaarborgmaatschappij, Oudkarspel, Dorpsstraat Wijk A 137. Wieringermeer: Coöp. aankoopver. „De Wieringermeer" G.A., Slootdorp, Kon. Emmaweg. Andere wijzigingen: Alkmaar: Karl Birekoven, Hekelstraat 11, klein en groothandel in borstelwerk, enz., overgegaan aan mw. de wed. Birekoven, geb. Himmelreich. Hoorn: N.V. West- friesche Autocaronderneming, Spoor- singel 26, expl. autobusdiensten enz., fil. gevestigd te Alkmaar, Stationsweg 37b. S. IJ. Bakker, Drieboomlaan 91, tim merbedrijf enz., rechtsvorm gewijzigd. Texel: Wed. A. DekkerBos, Kooger straat 15, Den Burg, slagerij, rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Castricum: N.V. grond- en expl. Mij. „Alkmaar-Zuid" in liq., Dorpsstraat 15. N.V. bouw- en expl. Mij. „De Horn" in liq., Dorpsstraat 15. N.V. bouw- en expl. Mij. „Terra Casa" in liq., Dorpsstraat 15. VERTROKKEN PERSONEN. R. van Dalen, N.H., opperman, van Laat 2 naar Velsen Nrd. J. M. M. de Vries, R.K., onderwijzeres L. O., van Kennemerpark 16 naar Duitschland. J. Bakker, geen, timmerman, van K. van 't Veerstraat 27 naar Koedijk. E. van Baar, R.K., dienstbode, van Tulp straat 18a naar Bergen. A. S. Israëls, N.I., ass. laboratorium, van Ripping- straat 42, vermist burger. G. C. B. van der Feen de Lille, N.H., sub. off. v. Justitie, van Nassaulaan 9 naar C. B. R. A. Dijkman, N.H., wed. van J. C. Toeter, van Piersonstraat 34 naar Amsterdam, S. Leemburg, geen, zon der beroep, wed. van J. C. Toeter, en kinderen, van Roemer Visscherstraat 22 naar Sneek. D. J. Wijminga, R.K., waterbouwkundige, en echtgenoote, van Emmastraat 23 naar Bergen. W. van der Tak, geen, administrateur bouw bureau, en echtgenoote, van Vogelen zang 16 naar Soest. J. Snijders, geen, chocoladebewerker, van Oudegracht 125 naar Heiloo. E. E. Robert, R.K., kantoorbediende, van Kennemerstraat weg 32 naar Westwoud. C. Everhard, E.L., slagersknecht, van Oudegracht 229 naar Oudorp. M. M. A. W. Busink, N.H., hulp in de huishouding, van Hei ligland 38b naar Winkel. E. Kos, geen, dienstbode, van St. Annastraat 37 naar Schagen. T. E. M. Engeln, R.K., win keljuffrouw, van Laat 114 naar Zeist. P. H. de Waard, N.H., zonder, van Kennemerstraatweg 152 naar Veenen- daal. C. Zwankhuizen, N.H., zonder beroep, van Snaarmanslaan 125 naar Amsterdam.,,A. W,Veldman, R.K., winkelbediende, wed. van B. J. Meulen- broek, van 2e Landdwarsstraat 5 naar Almelo. A. Uhlmihop, R.K., ontvlek- ker, en echtg., vaiB Hooftstraat 23 naar Rotterdam. E. C. Hermes, R.K., kap ster, van Ritsevoort 22 naar Heiloo. A. C. Schoon, R.K., dienstbode, van v. Everdingenstraat 18 naar Akersloot. INGEZONDEN STUKKEN. DE NOODKREET VAN EEN OUD-GEPENSIGNNEERDE. Mijnheer de Redacteur, De pers heeft een herziening van het „Reisbesluit" gemeld waarbij vele vergoedingen worden verhoogd. De oud-gepensionneerden gunnen dat belanghebbenden gaarne, maar constateeren alleen, dat zij .(lie Land en Zeemacht hebben gediend met hun schamele pensioentjes weer voorbijgezien worden. Velen 70- en 80-jarigen lijden in dezen duren tijd gebrek omdat vorige regeerin gen met twee maten hebben geme ten. Een nieuw in 't leven geroepen steunregeling komt slechts de aller armsten ten goede en is zoodanig, dat daardoor een soldaat meer pen sioen kan ontvangen dan een adju dant onder-officier. In de Tweede Kamer is vroeger op die onbillijkheid gewezen en heeft men reeds aangetoond dat dit spot met alle hiërarchische en maat schappelijke verhoudingen. Op 19 Maart 1915 en herhaaldelijk nadien zijn stellige beloften tot pen- ■sioenverbetering gedaan. Na alle daarover gesproken woor den zien de belanghebbenden reik halzend uit naar een daad. Met beleefden dank voor de op name. Een 84-jarige gepensionneerde. ALKMAAR. GETROUWD: Leendert J. Wols en Maria A. Boereboom. OVERLEDEN: Marinus Th. Kroese, gehuwd met J. H. M. de Vries, 79 jaar. Gerrit J. Nieuwenkamp, 72 jaar. Cornells Rentenaar, gehuwd met J. Schroor, 66 jaar. Hendrik J. Geels, wedr. van J. A. Wessels, 72 jaar. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Aug. 1942. (Langendijker Groentenveiling). 88000 kg Roode kool 4; 11000 kg Gele kool 4; 1000 stuks Bloemkool 14; 43700 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.35; Eigenheimers en Blauwe eigen heimers 4.60; 19700 kg Vroege witte kool 2.80; 200 kg Slaboonen 16. Rekening van Noord-Holland over 1940. - De ontvangsten en de uitgaven in 1940 van de provincie Noord'-Holland hebben bedragen resp. 38.671.501,88 en 36.415.650,56, zoodat de rekening met een batig saldo van 2.255.851,32 sluit. Het batig slot voor den gewonen dienst yras f 2.042.454,6L TOKIO, 26 Aug. (DNB). Vliegtui gen van de Japansche marine heb ben jl. Zondag een hevigèn lucht aanval ondernomen op Port Darwin, zoo meldt Domei van een onbekend steunpunt. Hierbij ontstonden hevige luchtgevechten, in het verloop waar van de vijand 14 toestellen verloor. Bijzonder zware verwoestingen werden aangericht op een vliegveld ten Zuiden van Port Darwin, waar talrijke branden werden veroor zaakt. Sinds 30 Juli, zoo wordt hier aan nog toegevoegd, was dit de zwaarste luchtaanval op Port Dar win. De Japanners hebben bij de zen aanval 2 vliegtuigen verloren. STOCKHOLM, 26 Aug. (D.N.B.) De teraardebestelling van den her tog van Kent zal, naar de Britsche berichtendienst meldt, waarschijn lijk in particulier bestek geschieden met het oog op „de noodzakelijkheid van geheimhouding van de verblijf plaats van leden der koninklijke familie in oorlogstijd". BANGKOK, 26 Aug. (D.N.B.) de Thai- landsche minister-president Loeang Pi- boel Songgram heeft Woensdag aan Ja pansche journalisten het volgende ver klaard: Het is de plicht van alle Aziatische volken om den oorlog van Japan te steunen. Thailand is vastgesloten niet alleen zijn plicht te doen, doch ook om de vriendschappelijke betrekkingen met alle bevriende staten te handhaven. Voorts verklaarde de Thailandsche pre mier, dat de Aziatische volken zonder den bijstand van Japan hun vrijheid niet zouden kunnen veroveren. Inzake de onafhankelijkheidsbeweging in ïndië merkte Songgram op, dat hij het gaarne zou beleven, dat de Hindoes een gelukkige toekomst van hun land waarborgden. Hij voegde hieraan toe, dat Thailand en Japan vastbesloten zijn alle mogelijke hulp te verleenen aan de Indische vrijheidsbeweging. De handels besprekingen tusschen Thailand en Japan zijn geëindigd. Alleen enkele technische kwesties moeten nog geregeld worden. HET KERSTMANNETJE MET EEN ZUIDWESTER. STOCKHKOLM, 26 Aug. (D.N.B.) De havenarbeiders in Port Said heb ben, naar Svenska Dagbladet meldt, den gezagvoerder van een Neder- landsch schip benoemd tot „Kerst mannetje", Zulks op grond van de volgende gebeurtenis: Het schip van den gezagvoerder werd in de haven getroffen door een Duitschen vlie- gerbom. Daarbij is een paket met drukwerk de lucht in gevlogen, de inhoud werd uitgestrooid en flad derde rond. Tenslotte lagen overal op dp kade-installaties en opslag plaatsen de papieren. Het waren echter geen gewone drukwerken, maar ongesigneerde bankbiljetten, $ie in Engeland voor de Egyptische fegeering vervaardigd waren. De havenarbeiders begonnen terstond en wilden jacht maken op de biljet ten. Verscheidene felle kloppartijen werden uitgevochten. Dev haven politie werd gealarmeerd, doch stond machteloos tegenover den wirwar. De gelukkige „vinders" waren ver standig genoeg hun bankbiljetten terstond in goederen om te zetten, voordat de winkels door de auto riteiten gewaarschuwd hadden kun nen worden. Het geheele havenper soneel is nu diep dankbaar tegen over den Nederlandschen gezag voerder en heeft hem „het Kerst mannetje" gedoopt. HET VENTVERBOD VAN GROENTEN EN FRUIT. En de markthandelaar. 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. In aansluiting op het bericht, waarbij het ventverbodvan groenten en fruit werd bekend gemaakt, deelt het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd alsnog mede, dat dit verbod niet geldt voor den normalen marktverkoop. STRUIKROOVERS VOOR DE RECHTBANK. Gistermorgen hebben voor de rechtbank te Arnhem twee indivi duen terecht gestaan, die omstreeks Mei de omgeving van de Postbank aldaar onveilig hebben gemaakt. Eén van hen, de 23-jarige R. J., los- werkman te Rheden, beroofde alleen wandelende of fietsende dames van haar handtasschen onder bedreiging met een mes. De andere, de 22-jari- ge sleeper G. D. uit Rheden, heeft een oogje in het zeil gehouden als J. op het struikrooverspad ging. Behal ve deze misdrijven pleegde het twee tal diefstallen, waarbij D. hem ver gezelde. Tegen ieder werd zes jaar gevan genisstraf geëischt. Diefachtige rangeerders. - De spoorwegrecherche heeft in samen werking met de Amsterdamsche recherche een complot van vijf ran geerders ontdekt, die zich reeds ge- ruimen tijd heeft schuldig gemaakt aan diefstal van vooral rook- en consumptieartikelen, welke zij óf zelf verbruikten, óf direct van de hand deden. De waarde van het ge- stolene is nog niet bekend, maar is in elk geval aanzienlijk. Door tram gedood. - Maandag morgen is in de Oranjeboomstraat te Rotterdam de twee-jarige J. Wouters door een motorwagen van lijn 9 aan gereden bij het plotseling overste ken. Het kind 'geraakte bekneld tus schen voorbumper en een vlucht heuvel en is in het Zuiderziekenhuis overleden. Wielrijdster "door trein over reden. - Maandagmiddag óm kwart vóór vijf wilde een 37-jarige vrouw op de fiets den onbewaakten spoor wegovergang nabij het Schinkelbad achter den Amstelveenscheweg te Amsterdam passeeren, juist op het oogenfelik, dat in de onmiddellijke nabijheid een trein naderde. Zij werd door den locomotief gegrepen en op slag gedood. De 23ste ijzerbedevaart. DIKSMUIDE, 23 Aug. (Belgapress). De 23ste Ijzerbedevaart was niet de dag van het gebruikelijk voor- oorlogsch massavertoon. Slechts en kele tientallen genoodigden bega ven zich naar de crypte. De plechtigheid in de crypte, waar enkele getrouwen van het eerste uur en vertegenwoordigingen van alle Vlaamsche organisaties wa ren samengekomen, ving aan met de plechtige mis, door oud-legeraal moezenier Bernaerts opgedragen, ter nagedachtenis van onze gesneu velden en voor den wereldvrede. Onmiddellijk na de mis werd de gebruikelijke IJzerplechtigheid inge zet met het gebed voor Vlaanderen en voor den vrede, waarin de vol gende roerende passage voorkomt: Heer, geef aan de zielen der gesneuvelde Vlamingen, geef aan de zielen van da op het Oostfront ge sneuvelden door Uwe barmhartig heid de eeuwige rust". Dit gebed dient oorspronkelijk door Ep. Gallewaert te worden voorgelezen. Voor de eerste maal sedert het ontstaan der jaarlijksche pelgrimtochten naar den Ijzer was deze Vlaamsche voorman niet aan wezig. Voorzegger J. Platteau gaf hiervan als volgt de reden op: „Ep. Callewaert heeft van pijn geeste lijke overheid verbod ontvangen hier op te treden". Kunstzanger Alfons Peeters zong de innig mooie „psalm" van Roden- bach, op muziek van Jef van Hoof. In de door voorzegger J. Platteau voorgelezen bindteksten werd ver volgens de beteekenis van de bede vaart belicht. Als een echo werden steeds de laatsten woorden door de aanwezigen herhaald. Bedevaarders en gij, tientallen van duizenden die in den geest met ons hier vereenigd zijt aldus de voorzegger voor de 23ste maal herdenken wij het lijden, het offer en den levenswil van Vlaanderen. In dezen tijd krijgt het lijden een scherper vorm, het offer een dieper beteekenis. In het teelten van den levenswil stellen wij de offers die op deze vlakte werden gebracht, die in het Oosten op dit oogenblik wor den gebracht. Als een antwoord volgde daarop de .gezamenlijke uitvoering van „vaarwel mijn broeder". En terwijl de laatste tonen nog in de wijde crypte natrilden, hield de heer R. F. Demoen, namens V.O.S. 191418 een toespraak. Hij verklaarde daarin dat men er aan hechtte ieder jaar op dezen heiligen* grond terug te komen. Wij gedenken niet alleen de dooden maar _ook de levenden die, omdat ze de eenheid in den strijd voor hun volk aan beide zijden van het IJzer front tot stand poogden te brengen, thans nog, na bijna vier en twintig jaar, in ballingschap leven. De geest van den Ijzer is niet dood. Hij blijft gedragen door de bedevaarders, die thans bijeenkomen. Hij wordt thans mede gedragen EERSTE PREMIETREKKING WINTERHULPLOTERIJ. Voor ieder toegankelijk. 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. Op 1 Aug. j.l. begonnen, is reeds in de eerste weken gebleken, dat de tweede winter hulploterij haar voorgangster, die de eerste was in ons land, in succes verre zal overtreffen. Het blijkt wel, dat het publiek groote belangstelling koestert voor deze aantrekkelijke loterij en voor al voor de talrijke groote geldprijzen, welke in elke serie voorkomen. De eerste serie van de W. H. N.-loterij, die in totaal uit zes series van elk 1 millioen bestaat, moest in enkele weken aan den man worden gebracht, zoo had men zich voorgesteld. Elke maand on geveer een serie en de W. H. N.-loterij 1942 is in een half jaar achter den rug. En in dezen opzet lijkt men glans rijk te slagen. Reeds onmiddellijk na het startschot steeg de verkoop ,der loten met den dag en wel in zulk tempo, dat de verkoop door de straatverkoopers nog even moest worden uitgesteld. Het rad van avontuur, eikeen heeft zich er van kunnen overtuigen, is wel een groot succes geworden. Zoo was spoedig te bemerken, dat zelfs binnen een maand reeds de eerste serie vrijwel uitverkocht zou zijn en met de eerste premietrekking begonnen zou kunnen worden. En zoo kan thans inderdaad deze trekking morgenavond om zeven uur te Amsterdam plaats vinden in een der zalen van gebouw Bellevue aan de Leidschekade. Deze bijeenkomst is openbaar, zoodat ieder, die er belang in stelt, hierbij tegenwoordig kar. zijn. De trekking van de eerste 71 premies, bestaande uit een hoofdpremie van 10.000 en 70 premies van 100 elk, zal geschieden ten overstaan van notaris Rodenburg te Amsterdam. Zij, die bij deze trekking niet aan wezig zijn geweest, zuhen den uitslag kunnen vernemen door publicaties in <ie dagbladen en door de olficieele trek kingslij sten. DIEPPE. Plotseling een beroemde naam. Dieppe, beroemd door het optreden van de Duitsche weermacht die daar bewijzen gaf van haar kracht. Op hét strand van Dieppe liggen de stuk geschoten Engelsche tanks. Zij getuigen van de onverzettelijkheid waarmede de strijders van het nieu- we Europa iederen nieuwen aanslag op onze beschaving en cultuur af wijzen. Het zijn de strijders die be- hooren tot dezelfde legers als die, welke in het Oosten de bolsjewisten vernietigen, daarbij geholpen ook door onze mannen. Landgenoot, hard wordt er gevochten door dap pere kerels, die hun leven veil heb ben voor ons volk en vaderland. En gij zoudt daarbij afzijdig blijven? Als goed vaderlander? Neen, dat zult gij niet, waar dappere mannen vechten voor onze toekomst, lia is ook uw plaats. Meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht .22 te 's-Graven- hage. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sj>ort: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties T. Bus, Alkmaar. door de Vlaamsche soldaten van den nieuwen tijd. Na hpt lied der Vlamingen kon- digde tromgeroffel de symbolische bijzetting der vernielde en opge- graven heldenzerken aan, de stom me getuigen van schande van den Belgischen staat. Daarna hield prof. dr. N. Dauts, voorzitter van het comité, zijn jaar lijksche rede. Het was de heer G. Lefever, voor zitter V.O.S., die de woorden van den eed van trouw aan Vlaanderen voorzei. Alle handen gingen daarop omhoop en langzaam herhaalden de aanwezigen den beteekenisvollen eed: „O land van roem en rouwe, Van liefde en lijdensnood Gij wordt weer vrij en groot, Wij zweren houw en trouwe U, Vlaanderen, tot der dood." Met het „Wilhelmus" en den „Vlaamschen Leeuw" werd de 23se Ijzerbedevaart besloten. Een nieuwe burgemeester van Batavia. (D.N.B.) - Het Japansche militaire bestuur op Java heeft (ie benoeming bekend gemaakt van 17 provinciale gouverneurs. Voorts is benoemd tot burgemeester van Bata via Sakao Tsoekamoto. De burge meesters van Soerabaja £n andere groote Javaansche steden zullen eveneens gekozen worden uit Japan ners en vooraanstaande Javaansche persoonlijkheden. Amerikaansche tankschip tot zinken gebracht. (D.N.B.) - Met be trekking tot het tot zinken brengen van het 8600 brt. groote Amerikaan sche tankschip „Luisiana" is bekend geworden, dat het schip met benzine en dieselolie naar Rio de Janeiro onderweg was. Omtrent het lot van de bemanning is nog niets bekend. Aardbeving in Peru. (D.N.B.) - Een derde deel der stad Nazca in Zuid-Peru is geheel verwoest door een aardbeving, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Lima. Vol gens een officieel bericht zijn 20 menschen omgekomen en velen ge wond. De eerste aardstoot duurde bijna 5 minuten en daarop volgden verscheidene andere in een paar'uur. Het gemeentehuis, het politiebureau en de kerk bevonden zich onder de vernielde gebouwen, terwijl het postkantoor en het gerechtsgebouw zwaar beschadigd werden. De dak- looze bevolking kampeert op de straten en pleinen der stad en in de omgeving. Drie Amerikaansche bommen werpers neergestort. (D.N.B.) - Naar Svenska Morgenbladet uit New York meldt, zijn Zondag j.l. drie Ameri kaansche bommenwerpers neerge stort, een in Louisiana, een in Vir ginia en een in Texas. 24 recruten kwamen daarbij om het leven, drie werden gewond. ^0SPOf,6'J DF WELVAARr. WELVAART in*WET' gezin WORDT DAAR NIET ZOOMAAR GEBRACHT-NEEN. ZIJ WORDTj ZORGVULDIG GEKWÉÊKToj» ZOOVEEL POSTSPAARBANK* BOEKJES ALS ER KINDEREN ZIJIsR de verantwoordelijkheid' VAN DE OPVOEDING VRAAGT, GEREGELD SPAREN."' DE RDK5 POST SPAARBANK 5PAARBAI Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Woensdag 26 Augustus 1942 STAATSLEENINGEN. Vork. lu.40 3Nederland 1941 99»/4 4 Nederland 1941 1Ü0U/16 4 Nederland 1940 U lOOi/j 3—3»/s NederL 1938 97% 3 Ned.-lndië 1937 881/. BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .142 Handel Mij. Cert. v. 2.50 1297, Koloniale Bank .135 Ned. Ind. Handelsbank 9r IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 163 Calvé Delft Cert. 141 Nederl. Ford .314 Lever Bros218 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 360 CULTUUR MAATSCH. H. V. A344 Java Cultuur .163i/s Ned. Ind. Suiker Unie 170 92 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 162 Java-China-Japan lijn 149 Kon Ned. Stoomboot 207 Scheepvaart Unie" TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind, Spoor t t .387 .225% 149% .104 ,197 .155 200 162 64 47 99% lOOB/g 973/8 887, 141 128% 137 91 1631/, 139'A 318 2123/, 350 338 163 169 917» 376 2217, 149 159 1457, 205 1937, 155 19 9 1597» 64 46'/,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2