DU1TSCHE HOOGGERECHTSHOF. lemma* STAD EN OMGEVING mum AGENDA De dood van den hertog van Kent. Boeken dienen zich aan Regeling voor surrogaten. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN Voedingsgewassen in eigen tuin. Amsierdtsmsche Beten •mm. mmmm JONGEN OVERREDEN. Woensdagavond reed op den Hel- Serscheweg ter hoogte van de gas fabriek een met paard bespannen entenwagen, gaande in de rich- ag van Koedijk. De 13-jarige L. O. wonende alhier, trachtte aan de voorzijde op den rijdenden wagen te Springen om, zooals hij later ver jaarde, een paar peren te koopen. laar paard en wagen in draf reden gelukte het den jongen niet om op Sen wagen te klimmen en kwam hij fa vallen Het rechtervoorwiel reed 'óver één zijner beenen en het rech- ferachterwiel ging over zijn lichaam. De wielen waren voorzien van rub Verbanden. De gewaarschuwde G.GJX heeft Hen jongen per ziekenauto naar het gt. Elisabeth-Ziekenhuis overge bracht, alwaar hij is opgenomen. Hij klaagt over pijn in den rug. GEVONDEN VOORWERPEN. .Politiebureau-: dameskous, 2 por- tjanonnaie's met inhoud, sleuteltje, Jcoffersleutels, huissleutel, ceintuur, kwartiermuts, oorknop, schuifpasser, ring met sleuteltjes, inlegvel No, Adam, Noorderkade 8, rol staal draad; Koopman, Vogelenzang 10, gen zak generatorhout; Overdijk, Breedstraat 49, doos tafelzout; Por tier Ringersfabriek, 2 nieuwe hoe" Jjzers; Dijkstra, Stuartstraat 5, arm bandje; Meuleveld, Oudegracht 209, broche; v. d. Zaaken, Westerweg 19, nuissleuttel; Altman, Westgraftdijk 94, geruite regenjas; Visser, Pieter straat, wollen broekje; Schoenma ker, Lindenlaan 38, rijwieltasch Kühne, Verdronkenoord 113, zilve ren ringetje; Harwijnen, Heul 3a, tompouche; Duin, Lombardsteeg 3, kinderschoentje; Wietersma, Hoorn- scehkade 16, foto's; Burcksen, v. d JCaaystraat 25, portemonnaie met in houd; Beemsterboer, Oudegracht 271, armbandhorloge; Groot, Kennemer- gtraaeweg 116, fietstasch; Sweers, Costerstraat 22, zilverbonnen; Cevat, Stuartstraat 9, eenn paar regenpij pen; Domissen, Corfstraat 59, huis sleutel; Endel, Macl. Pontstraat 30, kettinkje met médaille; Schenk. Lombardsteeg 13; vulpotlood; Laats, Óudegracht 121, kinderjasje; Er- kamp, Popelmanslaan 9, portemon naie met inhoud; Hoenselaar, R. Cob- d ens t raat 9, Mariabeeld je; Engel, Stationsweg 9, alpinomuts; Oudsen, Hekelstraat 6, paal. Bij het terugverkrijgen van ver loren voorwerpen dient hiervan o n- middellij k aangifte te worden gedaan aan het Bureau van Politie. XOONEEL IN 'T GULDEN VLIES, Cupido speelt komedie. JMet zeer veel genoegen hebben de aanwezigen gisteravond de opvoe ring bijgewoond, die het gezelschap „De Kleine Komedie" in he Gulden Vlies gaf van het nieuwste blijspel van Henk Bakker en Jan v. Ees geti teld: „Cupido speelt komedie". De opzet van dit stuk is inderdaad kostelijk en de vlotte dialoog heeft ten zeerste geamuseerd. Het stuk is rijk aan verrassingen, vooral het derde bedrijf. Wij kunnen daarom den inhoud niet geheel vertellen, omdat dit een deel van de spanning en het genoegen van hen, die het stuk nog zullen zien, zou wegnemen, Het gaat om Jonker Udo van Elm- schot, een eenigszins verwenden jon geman, die om de toelage van zijn yader niet te verliezen, zal moeten trouwen. Een actrice is dol verliefd op hem, maar zij weet dat hij dik wijls met vrouwenharten heeft ge speeld en nu wil zij hem eens laten voelen hoe het is als een vrouw met een mannenhart speelt. En dan ver schijnt plotseling de dievegge Cleo, een tweede Eliza Doolittie uit het stuk Pygmalion. Udo stelt haar aan zijn vader voor als freule en als zijn aanstaande vrouw. Tot aller ver wondering, niet het minst van den bediende Beeps, verandert Cleo al spoedig in een dame, ook in haar spreken. Tot welke kostelijke en verrassende tafereelen dit voert en hoe tenslotte toch weer de vrouw overwint, ga men eens in dit geesti ge blijspel zien. Men zal er veel ple zier van beleven. Het stuk bleek na een reeks van opvoeringen uitstekend ingespeeld té zijn. En juist door dit goede vlot te spel hebben de vertolkers aller sympathie verworven. Constant van Kerckhoven, die wij na langen tijd weer eens terugzagen, als leider, was als Beeps, de bediende, zeer goed. Een verrassing was Nell Kojopen, die de bijzonder aardige rol van Cleo voortreffelijk speelde, niet het minst in het eerste bedrijf met haar platte accent. En haar metamorpho se was zeer goed. In passende costu mes was ook Anny Schuitema als freule de Roder, zoo goed als wij haar voor deze nog niet zagen. Willem Faassen als Udo sloot zich op zeer vlotte wijze bij dit drietal aan en hij gaf deze lang niet gemak kelijke figuur alle relief dat noodig was. Piet te Nuyl maakte van den ba ron Udo's vader een zeer goed type. Wim v. d. Brink als de tooneelspe- ler, viel vooral op als de bediende Siegfried in de tweede acte, waarin hij de scène met Beeps tot een suc ces maakte. Tini Faassen was een keurig, resoluut dienstmeisje. Costumeering en tooneelaanklee- ding waren welverzorgd. Een zeer geslaagd geheel, dat een bijzondere aanteekening waard is. G. C. van Gulik. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, 'Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar. NIEUWE LEIDER DISTRIBÜTIEDIENST. De heer W. Wagenaar, directeur van den Distributiekring Hoorn, is benoemd tot leider van den distribu- tiedienst te Alkmaar. N.V. VOORHEEN W. HOOGENSTRAATEN CO. De Ned. fabriek van verduur zaamde levensmiddelen N.V. voor heen W. Hoogenstraaten Co. zal aan de aandeelhoudersvergadering voorstellen een dividend van 4 pCt uit te keeren (v.j. 5 pCt.) TOONEELWEEK GULDEN VLIES. Een vroolijk besluit. De traditioneele z.g. kermis-too- neelweek in het Gulden Vlies, zal Zaterdag en Zondag op dolkomische wijze worden besloten. Dan toch komt het gezelschap van den beken den komiek Siem Nieuwenhuyzen drie voorstellingen geven (Zaterdag avond, Zondagmiddag en -avond) van de dolle klucht: Baron Kneut, waarin Nieuwenhuzen de rol van Hannes, den huisknecht, vervult. De twee «voorstellingen in den Haag ge geven zijn volgens het Vaderland en de Haagsche Courant een daverend succes geweest. De lach was niet van de lucht en het publiek ver gat alle zorgen volkomen. Een lang durig applaus was er voor de uit voerenden van wie wij nog noemen Gerard Hartkamp, Pauline Hervé, Mara Venselaar, Colleen Poldi en Daan Nieuwenhuizen. Morgenmiddag is er nog een ver rassing voor de jeugd, riL een we deropvoering van Tom Poes en de Tooverbril onder leiding van Wim Sonneveld. CORN. JONKER's KOORKLASSEN. De eerste les van den nieuwen cursus van bovengenoemde Koor klassen wordt Vrijdag a.s. gehouden inplaats van Zaterdag. INGEKOMEN PERSONEN. W. F. C. Koch, N.H., hulp in de huis houding, Geest arsingel 4, v. Purmerend. R. C. van Essen, N.H., ass. in de huis houding, Kruislaan 14, van Schoorl. A. A. Idema, geen, inspecteur Rijks belastingen, en gezin, van Everdingen- straat 16, van Bergen. M. E. Slijker- man, R.K., steno-typiste, Heul 26, van Warmenhuizen. J. A. Uijtdragers, R.K., leerl. machinist, Prins Hendrik straat 46, van Amsterdam. P. J. Schuijl, G.K., controleur CCCD, Koor straat 15, van Amsterdam. A. J. Bonnes, geen, echtgen. van J. R. Hut, zonder beroep, Prins Hendrikstraat 52. Arie Balder, N.H., tuinbouwarbeider, Hofstraat 11, van Broek op Langendijk. M. P. A. Brekelmans, R.K., echtgen. van W. A. A. C. van Leeuwen, zonder beroep, Emmastraat 105, van Tilburg. J. B. Harms, geen, zonder beroep, Snaar- manslaan 74, van Oldebroek. G. Renssen, geen, tegelzetter, en echtgen., Korenbloemstraat 31, van Heiloo. M. de Ruijter, geen, kapper, Doelenstraat 2, van Egmond aar. Zee. T. C. Zijm, R.K., schrijver RW., en echtgen., Ra nonkelstraat 22, van Den Helder. L. A. C. van Woerden, R.K., tandtechniker, en gezin, van der Helststraat 17, van Haarlem. C. van den Beidt, N.H., hoofd school, en gezin, Bergerweg 142, van Heiloo. C. A. Heijblok, R.K., echtgen. van A. de Graauw, zonder ber., en kinderen, Papaverstraat 10, van Obdam. K. Kluft, geen, kaaspakhuis knecht, en gezin, Andoornstraat 15, van Bergen. M. Kwaad, geen, zonder ber., Rippingstraat 25, van Heerhugowaard. A. Koning, geen, kantoorchef B.I., Frans Halsstraat 24, van Terneuzen. N. W. Mostert, N.H., expediteur, Dr. Schae-,manstraat 25, van Weesp. F. W. Leijtenaar, R.K., schoenmaker, Kool tuin 19a, van A'dam. J. Damiaans, N.H., echtgen. van R. G. de Rovei, An doornstraat 14, van Schoorl. N. J. de Haan, R.K., scheepmaker R.W., en gezin, Andoornstraat 9, van Den Helder. N. van der Kwast, geen, tijdschrijfster, Kerkplein 7, van Bovenkarspel. C. F. H. Heimessen, G.K., ambtn. Gew. arb. bur., Stationsweg 172, van Groningen. M. M. Zoontjens, R.K., echtgen. van J. P. F. Jansen, zonder beroep, Rem- brandtstraat 43, van Tilburg. H. Kroon, motordrijver, en gezin, St. An- nastraat 9, van Den Helder. A. M. van Hal, R.K., wed. van J. van Daalen, en dochter, Kooltuin 13, van Den Helder. T. Boersma, geen, ijzervlechter, Kool tuin 13, /an Den Helder. E. Bertrand, R.K., dienstbode, Oudegracht 283, van Zandvoort. G. J. van Bijnen, R.K., leerling-verpleegster, van Everdingen- straat 18, van Noordwijk. A. C. M. Linssen, R.K., leerl. verpleegster, van Everdingenstraat 18, van Heiloo. H. Krab, OBisCl., metaaldraaier, en gezin, Ranonkelstraat 36, van Bergen. J. M. Neervoort, geen, smid. Regulierslaan 10, van Heiloo. A. C. G. Koeleman, R.K., leerl. verpleegster, van Everdingenstraat 18, van Ter Aar. A. A. Ranzijn, R.K., leerl. verpleegster, van Everdingenstraat 18, van Egmond-Binnen. VERTROKKEN PERSONEN. K. Steegemga, E.L., van Noorderkade 13a naar Koedijk. P. J. A. H. Bie- mans, R.K., kassier, en echtg., van P. Krugerstraat 3 naar Bergen. A. Smid, N.H., wed. van J. Visser, huishoudster, van Nieuwpoortslaan 56 naar Oterleek. J. T. F. Uhlenhop, R.K., stoffenverver, en gezin, van Hooftstraat 23 naar Rot terdam. P. Cloeck, N.H., chef mode magazijn, van Nassaulaan 6 naar Lan- gedijk. T. Laan, geen, dienstbode, van Hof 2 naar Beemster. T. Weeder, N.H., zonder beroep, van Harddraverslaan 26 naar 's-Gravenhage. A. S. de Lange, geen, zonder beroep, van Nassaulaan 7 naar Amersfoort. C. J. M. Holt, R.K., hulshoudster, van Nieuwlandersingel 70 naar Hilvarenbeèk. M. Kromhout, N.H., dienstbode, van Ritsevoort 13 naar Heiloo. J. Seven, N.H., zonder, van Westerweg 308 naar Valburg. C. W. Nieuwboer, R.K., zonder, van Paul Kru gerstraat 11 naar Bergen. D. H. Duin, •K., propagandiste stofz., van Kenne- merstraatweg 82 naar Vlaardingen. Hoekstra, geen, winkelbed. electr. art., van Stationsweg 10 naar Amster dam. E. G. H. C. Roert, etaleur heeren- Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Een nacht in Venetië (comedie) 14 j. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Mens.-hennoodlot (circusfilm). 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De trouwelooze Eckehart (hum.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Drie vrouwen en Verdi (rom.) 14 j. Donderdag 27 Augustus. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering blij spel Cupido speelt comedie. Vrijdag 28 Augustus. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, kinderfeest Tom Poes en de tooverbril. Zaterdag 29 Augustus. 8 uur, 't Gulden Vlies, kluchtspel Baron Kneut, met Siem Nieuwenhuizen. Zie toe dat IJ de dislribufie. bescheiden krijgt waar O recht op hebt! Wol U nader, hand mist wordt niet aan gevuld modes, en echtg., R.K., van Dr. Schaepmanplen 7 naar Enkhuizen. J. C. Pelgrim, adj. insp. verz. mij., N.H., van Bierkade 16 naar Medem- blik. C. In 't Veld, ing. Rijkswa terstaat, geen, en echtg., Rem., en kind, geen, van Bergerweg 142 naar Voorburg. G. G. Ruiter, dienstbo de, N.H., van Dahliastraat 30 naar Delfzijl. J. S. v. Bale, dienstbode, geen, echtg. van H. Meijer, van Snaarmanslaan 56 naar dén Helder. G. van Wielingen, adj. ace. Rijks- acc. dienst, N.H., van Molenbuurt 17 naar Rotterdam. L. M. v. d. Bijl, onderwijzer, geen, van" Emmastraat 69 naar 's-Gravenhage. M. Vlaar, Ll.-verpleegster, R.K., van v. Ever dingenstraat 18 naar Hoorn. H. E. v. d. Wal, verpleegster, geen, van Kruislaan 14 naar-Velzen. C. M. A. van der Linden, huishoudster, R.K., van Kennemerstraatweg 185 naar Utrecht. C. v. d. Molen, ver pleegster, geen, van Kruislaan 14 n. Velzen. W. Gilles, stud., D.G., van Westerkolkstraat 2a naar Dordrecht. H. Biesheuvel, N.H., dienstbode, van Boezemsingel 63 naar Akersloot. M. C. C. Arnold, R.K., zonder, van van Houtenkade 12 naar Apeldoorn. J. J. M. van Egmond, R.K., vertegenw. han delszaak, van Houtweg 20 naar En schede. J. Bakker, G.K., bedrijfs leider levensmiddelenbedrijf, van Zui- derhoutlaan 11 naar Benthuizen. M. de Groot, geen, dienstbode, van Van der Woudestraat 7 naar Andijk. M. Prins, OBisCl., wed. van J. P. Abma, zonder beroep, van Houthavenstraat 33 naar Heiloo. E. de Boer, N.H., zonder beroep, van Oudegracht 116a, naar Am sterdam. T. Blom, geen, wed. van P. Langewis, zonder beroep, van Scher- merweg 97 naar Velsen. A. Klaij, N.H., hulp in de huish., van Hofdijkstr. naar Anna-Paulowna. A. Ohleen, N.H., huishoudster, van Rembrandtstr. 3 naar Delfzijl. L. Veenboer, R.K., ver pleegster, van van Everdingenstraat 18 naar Grootebroek. J. van den Hof, G.K., huishoudster, van Stationsweg 16t naar 's-Gravenhage. N. A. Nicolai, N.H., zonder beroep, van Harddravers laan li naar Amsterdam. R. Prins, D.G.) typograaf, en echtgenoote, z.b. van Stuartstraat 4a naar Schagen. A. Stuut, N.H., verpleegster, van Hard- draverslaan 11 naar Velsen. M. M. Leek, R.K., zonder beroep, van Zeglis 37 naar Uitgeest. A. J. J. Harteveld, N.H., commies strafgevangenis, van Co- mansstraat 45 naar Haarlem. J. M. van Houten, geen, van St. Jacobstraat 1 naar Alphên aan den Rijn. N, M. van Houten, geen, van Groot Nieuwland 26 Alphen aan den Rijn. H. van Houten, geen, van St. Jacobstraat 1 naar Alpen aan den Rijn. Fokje van Houten, geen, van St. Jacobstraat 1 naar Alphen aan den Rijn. J. G. F. Kue- ter, R.K., machinist, van Bagijnenstraat 7 naar Grootebroek. E. Teitsma, G.K., echtgenoote van P. Faas, z. beroep, van Houtweg 28 naar Rotterdam. E. den Das, N.H., leerl. fotografie, van Nieuwe- sloot 87 naar Hensbroek. K. Goemaat, R.K., huisknecht, van Langestraat 70 n. Amsterdam. A. Erdmann, controleur LCW., van Koorstraat 15 naar Amster dam. A. P. Heenbeen, R.K., muzikant, en echtgenoote, zonder beroep, van St. Annastraat 41 naar 's-Gravenhage. M. Baars, R.K., dagmeisje, van Hooftstraat 7 naar Koedijk. D. Zandbergen, N.H., echtgenoote van S. Schoon, zonder be roep, van Koningsweg 61 n. Langedijk. M. Latosinski, R.K., echtgenoote van A. Wessel, huishoudster, van Oudegracht 191 naar Schoorl. HEERHUGOWAARD Verduister goed. - Van de zijde der politie wordt ons medegedeeld, dat, aangezien de verduisterings voorschriften niet overal zoodanig in acht worden genomen als behoort, vanaf heden zonder verdere waar schuwing procesverbaal zal worden opgemaakt bij overtreding van de voorschriften. De afscherming moet zoo geschieden, dat geenerlei licht van buitenaf zichtbaar is. De politie zal door de geheele gemeente ge regeld controle houden. Ophalen vuilnis. - Morgen zal voor het eerst de vuilnisophaaldienst weder functionneeren. De perceelen tusschen spoorwegovergang Broeker- weg (station) en Middenweg (halte) zijn verplicht tot aansluiting. De aansluitingskosten bedragen 3 tot f 5 per perceel per jaar. Het ophalen geschiedt door W. Groot Cz., die ook de beide vorige keeren met het op halen is belast geweest. ZIJPE. Ambtsjubileum. - Op 1 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. A. de Boer zijn functie van secretaris der gemeente Zijpe aanvaardde. nummers, die alle in den smaak vie len: „Ruhe sanft" van Suppé, „Stille Thai", een volkslied, en een drietal composities van Strauss, t.w. Pizzi cato-polka, Sangerlust en Rosen aus dem Süden. De baszanger Dalenberg bracht een tweetal liederen ten gehóore „Die Thrane des Herzens" van Golterman en „Heinrich der Vogler" van Löwe. Het publiek gaf door telkens her haald applaus uiting aan zijn waar deering van het gebodene. Dirigent, koren en verdere medewerkers kunnen met voldoening - terugzien op dezen mooien avond. Verlenging van de vacantie? - Naar wij vernemen bestaat de mo gelijkheid, dat met het oog op het nog voorkomen van dysenteriege- vaöen in onze gemeente, de drie la gere scholen haar vacantie niet op 1 Sept. zullen beëindigen, maar een week later. STOCKHOLM, 26 Aug. (DNB) Het Sunderland-vliegtuig van den Hertog van Kent had volgens den Engelschen nieuwsdienst ongeveer zestig mijl van de reis afgelegd, toen het boven een eenzaam afgelegen gebied neerstortte. Alle inzittenden, 15 personen in totaal, hebben den dood gevonden. Onder hen bevond zich de particuliere secretaris van van den hertog, luitenant John Low- ther en den honourable Michael Strutt. Vier weken hofrouw In Engeland. LISSABON, 26 Aug. (DNB). Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is met ingang van heden wegens den dood van den hertog van Kent een hofrouw afgekondigd, die vier we ken zal duren. „EN NOG EENS DE JEUGD". 's-GRAVENHAGE, 27 Aug. He denavond van 19.05-19.20 spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilver sum I, in de serie „Brandende Kwes ties" over het onderwerp: „En nog eens de jeugd". SCHOORL. Concert. - Onder groote belang stelling gaven Corn. Jonker's ge mengde koren uit Schoorl, Koedijk en St. Pancras Dinsdagavond een openluchtconcert bij de herv. kerk. Medewerking werd verleend door het Alkm. dubbelmannenkwartet, den bekenden baszanger P. Dalen- berg en den pianist Nic. Akkerman. Het programma werd geopend met Psalm 103 8 en 9, getoonzet door Jae. Bonset. Prachtig klonk dit „Gelijk het gras is ons kortstondig levenop deze plaats in dezen stillen avondstond. Onder adem- looze stilte werd het nummer be luisterd door het zichtbaar geroerde publiek. De beide werken van Fred. J. Roeske, getiteld „Troost" en „Pa ternoster" werden ook mooi gezon gen. Als laatste nummer werd door de koren gezamenlijk gezongen het oolijke „Onder de Linde" van Ger. A. Boedijn. Het dubbelmannenkwartet ver gastte de hoorders op een vijftal De inbraak in het distributie kantoor te Beverwijk. 's-GRAVENHAGE, 27 Aug. In den :acht van „1 op ,2 April van dit aar werd ingebroken in het distri- utiekantoor te Beverwijk. Ont- /reemd werden bescheiden en bon nen vertegenwoordigende respectie velijk hoeveelheden van 79.000 kg brood, 1200 kg suiker, 40.000 kg aardappelen, 10.000 kg vleeseh, 11.000 kg boter, 6000 kg havervlokken, 5.000 kg marmelade, 4000 kg kaas, 5000 kg koffiesurrogaat en 16.000 liter melk. benevens 573 gulden uit een geldlade en eenige pakketjes met levensmiddelen. In verband met deze inbraak slaan heden voor het Duitsche hoog gerechtshof te 's-Gravenhage elf verdachten terecht. Het zijn: 1. De typograaf de Groot (Jood), 2. Ca- toen, 3. Heiman Meyer (Jood), 4. van der Linden, 5. Aldewereld, 6. Hendrik Meyer, 7. Clement, 8. Kroon, 9. Piloo, 10. Canez (Jood) en 11. van Loggen (Jood). Uit het vooronderzoek is geble ken, dat de verdachte de Groot, die 4 jaar wegens diefstal heeft uitge zeten, en Catoen elkaar kenden uit de gevangenis. De Groot kende de plaatselijke verhoudingen te Bever wijk en pleegde met Catoen de in braak. Catoen stond op wacht. Van tevoren ontvreemdde men twee rij wielen uit een loods, om daarop den buit te vervoeren. Na de inbraak zijn beiden naar van der Linden, een zwager van de Groot, gegaan. In diens woning werd de buit verdeeld en verpakt. Van der Linden zelf stelde voorts een koffer ter be schikking. De 573 gulden verdeelde men direct onder elkaar. Den volgenden dag werden de be scheiden opnieuw verdeeld. Een groot deel daarvan werd voor 113.000 aan Heiman Meyer ver kocht. Verdachte de Groot kreeg hiervan 75.000. Op Catoen werd bij diens arrestatie 25.000 aangetrof fen. De Groot stelde van zijn part 38.000 ter hand aan zekeren Rodri- gues, die voor hem voor 14.000 in Amsterdam twee perceelen grond aankocht en verder brillianten voor 9000 en een schilderij voor 15.000. Heiman Meyer heeft den afzet der gestolen bescheiden geor ganiseerd. Een zijner hoofdafnemers was verdachte Aldewereld, die aan de affaire f 24.000 verdiende. De verdachten de Groot, Catoen en Hek man Meyer zijn aangeklaagd wegens sabotage; beklaagde Aldewereld, Hendrik Meyer, Clement, Kroon en Piloo staan terecht wegens overtre ding der Kriegswirtschaftverord- nung; aan van der Linden en van Loggen is medeplichtigheid ten laste gelegd. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat verdachte Catoen, nadat hij gearresteerd was, heeft weten uit te breken/- Hij hield zich geruimen tijd verborgen, doch werd later door een Nederlandsch politie beambte met levensgevaar overwel digd en opnieuw gearresteerd. NIEUWE UITGAVEN. Een interessant boekje over Weimar. DEN HAAG, 18 Aug. Heden werd op de dagelijksche persconferentie een keurig uitziend boekje uitge deeld, getiteld: „Weimar im euro- paischen Geistesleben". De auteur van dit boekje is dr. Smidson en de uitgave geschiedde naar aanleiding van de stichting van een Verbond van Europeesche schrijvers en dich ters. Een korte inleiding schildert de historische beteekenis van Weimar als middelpunt van geestelijk leven. Deze inleiding wordt gevolgd door een aantal afbeeldingen van groote kunstenaars en denkers uit vervlo gen tijden. De tweede helft is ge wijd aan een reportage van het dichterscongres 1941, waar het be sluit genomen werd, bovenvermeld verbond op te richten. Het geheel is inderdaad keurig verzorgd cn geeft een goed beeld van het gestelde thema. s Een belangrijke brochure van prof. dr. van Genechten. DEN HAAG, 18 Aug. Eenigen tijd geleden ontvingen de dagelijksche bezoekers van de Haagsche pers conferentie door bemiddeling van de Presseabteilung van het Rijks commissariaat een te Lubeck bij de uitgeverij Charles Coleman versche nen brochure van de hand van prof. dr. R. van Genechten: „Der Kapita- lismus in den Niederlanden". In deze brochure schildert prof. dr. van Genechten, na een historische uiteenzetting van het verschijnsel „kapitalisme" gegeven te hebben, den invloed van dit verschijnsel op de noordelijke en zuidelijke Neder landen. Hij gaat na, hoe in beide landen het kapitalisme is gegroeid uit den handelsgeest van het volk en zet vervolgens uiteen, dat tot aan den oorlog de handelsbelangen den doorslag gaven bij de politieke beslissingen in Nederland. Reeds vroeg in de geschiedenis trachtten de Nederlandsche groote koopmansfamilies de geheele wereld dienstbaar te maken aan den wel- stand van West-Europa en het zijn vooral de Spaansche en Portugee- sche joden en de in de 38e eeuw naar Holland gevluchte Hugenoten geweest, die een zeer sterken in- vloed uitgeoefend 'hebben op de geesteshouding van het Nederland- sche volk. Zeer interessant zijn de in deze brochure verwerkte ideeën van prof. dr. van Genechten omtrent de koloniale prestaties der Nederlan ders. Hij betoogt o.a., dat, hoewel da karaktereigenschappen van den Ne derlander hem ongeschikt maakten het grootste koloniale rijk ter we reld te stichten, hij door dezelfde eigenschappen tot de beste koloni satoren der wereldgeschiedenis werd in het door hem verkregen Te- bied. Eeij der beste gedeelten van de brochure is gewijd aan den invloed, dien de zee en de wijde verten op den Nederlander uitoefenden. Het is duidelijk, dat er in dit boekje critiek, doch dan gedegen critiek wordt geoefend op de ver keerde invloeden, die het kapitalis me hier gehad heeft en gedeeltelijk nog heeft. Het geheel is echter ge schreven met een waardigheid en een kennis van zaken, die doet hopen, dat velen kennis zullen ma ken met den inhoud. Het zal voop hen een oorzaak zijn, een beter in zicht te krijgen van de vele hier nog heerschende spanningen. P. E. H. M. Verbernè. Vergunning noodig voor ■voor fabricage. 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. Een gisteren in werking getreden ver- vangingsmiddelenbesluit V. V. O. 1942 beteekent een belangrijke uitbreiding van het toezicht op de vervaardiging van surrogaten. Van nü af aan zal voor de fabri cage van levensmiddelensurrogaten een vergunning verëischt zijn. Tot nu toe bestond er op dit gebied voor de fabrikanten een groote vrijheid, wel was er sinds het vorige jaar een vervangingsmiddelencommissie in gesteld, die advies uitbracht voor het. beschikbaar stellen van grondstof fen, doch veel verder ging men hier mede niet. Het thans ingevoerd vergunning stelsel maakt het mogelijk invloed uit te oefenen op de samenstelling, de kwaliteit en den prijs van de ve le vervangingsmiddelen. Zoo zal bij voorbeeld van de in vele kwaliteiten, prijzen en verpakkingen in den handel zijnde soorten bouillonblok jes, jusblokjes, aroma's e.d. een aan tal soorten, dat een onvoldoende voedingswaarde bezit, niet meer mo gen worden gemaakt. De belangen van de verbruikers worden door de ze regeling zeer gediend. Men zal er nu zeker van kunnen zijn voor zijn geld ook werkelijk bruikbare artikelen te ontvangen. Het hoofd bedrijfschap voor akkerbouwproduc ten is belast met het verleenen der vergunningen. Ten aanzien van surrogaten voor boter of vet scha kelt het hoofdbedrijfschap het be drijfschap voor margarine, vetten en oliën in. De vergunning wordt ver leend na voorafgaande goedkeuring van den directeur-generaal van de voedselvoorziening; die de richtlij nen voor de verstrekking bepaalt. Bovendien is het afleveren en ont vangen van vervangingsmiddelen voor eieren, eiproducten, boter of vet gebonden aan toewijzingen, voor surrogaten voor eieren en eiproduc ten te verstrekken door het hoofdbe drijfschap voor akkerbouwproduc ten, voor boter of vet door het be drijfschap voor margarine, vettèn en oliën. Het afleveringsverbod geldt echter niet indien de producten, ge schikt om boter of vet te vervangen, blijkens de verpakking, bestemd zijn voor huishoudelijk gebruik. In afwachting van de definitieve regeling der vergunningen geeft het hoofdbedrijfschap voor akkerbouw producten voorloopige vergunningen af om het de bedrijven mogelijk te maken vooralsnog het Werk voort te zetten. Mocht een fabrikant nog niet in het bezit van een voorloopige vergunning zijn, dan dient hij zich terstond tot het hoofdbedrijfschap, Wassenaarscheweg 80, 's-Gravenhage te wenden. LOTERIJ WINTERHULP Uitzending per radio. Hedenavond wordt in hotel „Bel- levue" te Amsterdam om 19.uur de premietrekking van de loterij "Winterhulp gehouden. In den „Spie gel van den dag;' wordt om 19.50 uur (zender Hilv. H) reeds een reportage van deze trekking gege ven met de eerste uitslagen. Arbeidsvoorwaarden betonin- dustrie. - Blijkens de Staatscourant van gister heeft het college van Rijksbemiddelaars eenige wijzigin gen aangebracht in de regeling van arbeidsvoorwaarden in de betonin- dustrie, d.d. 24 November 1941. Ver schillende gemeenten zijn in een hoogere klasse geplaatst, enkele an dere in een lagere. Voorts zijn er een paar wijzigingen gebracht in de loonregeling. Doodelijk ongeval. - Dinsdag- avohd vonden huisgenooten den vee houder H. de Vries te Winsum (Gr.) met een gapende hoofdwonde dood in de schuim liggen. Vermoed wordt, dat de man van den zolder is geval len. ALKMAAR. GEBOREN: Cornelis N., z. van Cor nells Tessela&r en G. Zonneveld. GETROUWD: Jacobus Th. Rood en Hendrika Smorenberg. Jacob Schou ten en Elisabeth M. Jonker. OVERLEDEN: Jan Pranger, wedr. van V. Bok, 78 jaar. Geertje Worp, wed. van A. Blom, 73 jaar. Adriaan Smit, gesch. van T. Hop, 68 jaar. Het rooien van winter aardappelen. De maand September en de aan vang van October vormen het tijd stip, waarop de z.g. winteraardap pelen worden gerooid. Hiertoe be- hooren de Eigenheimer, de Noorde ling, de Bevelander, de Roode Star, Furore en nog enkele andere rassen. Voor dezen najaarsoogst pleegt men de aardappelen te rooien nadat het loof geheel is afgestorven, dit in tegenstelling met het rooien in den zomer, hetgeen gebeurt als het loo- ver nog groen is. Het rooien geschiede bij voorkeur bij droog weer en het liefst als de grond behoorlijk droog is. Men kan voor dat werk het beste een tuinvork gebruiken, doch bij -gemis daaraan kan het ook met een tuinspade geschieden. Met behulp hiervan worden de aardappelstrui ken achtereenvolgens in den grond omhoog gelicht, de knollen uit de losse aarde verzameld en deze ver volgens op breede rij ennog wat op het veld te drogen gelegd. Daarna volgt de sorteering. Hierbij mag niets verloren gaan. De kleintjes het z.g. kriel worden apart ge houden. Beschadigde knollen en exemplaren, die rotte plekken ver- toonen, komen niet voor winterbe- waring in aanmerking. Ze worden het eerst gegeten. Indien het loover door de aardappelziekte (het z.g. kwaad) was aangetast, kan de ziekte soms ook tot de knollen zijn door gedrongen en daarin zieke plekken en rotting veroorzaken, een reden temeer om bij den oogst nauwlet tend toe te zien. Nimmer gebruike men het loover. da* door de ziekte was aangetast, voor afdekking van de aardappel- knollen. Tenslotte zorge men ervoor, dat al de aardappelen uit den grond zijn voordat een vroege winter kan invallen. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Aug. 1942. (Langendijker Groentenveillng). 130400 kg Roode kool 4; 26500 kg Gele kool 4; 400 kg Peen 4.20; 1000 stuks Bloemkool 14; 56000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.35; Eigenheimers en Blauwe eigenheimers 4.60; 19000 kg Vroege witte kooi 2.80; 1500 kg Sla- boonen 16. NOORDSCHARWOUDE, 27 Aug. 1942. (Noordermarktbond). 47000 kg Roode kool 4; 1600 kg Gele kool 4; 109400 kg Aardappelen: Schotsche muizen en Geel- blom 4.35; Eigenheimers en Blauwe eigenheimers 4.60; Koopmans blauwe 4.85; 29500 kg Vroege witte kool 2.80; 14500 kg Slaboonen 16; 490 kg Boeren kool 4. WARMENHUIZEN, 26 Aug. 1942. 115800 kg Aardappelen: Eigenheimers 4.60; Koopmans blauwe 1.85; 3300 kg Ra barber 4 4800 kg Roode kool 4; 15100 kg Witte kool 2.80; 810 kg Sla boonen f 16; 150 kg Tuinboonen 6. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 27 Augustus 1942 STAATSLEENINGEN. Vork. 3y, Nederland 1941 99%, 4 Nederland 1941 Iü0i/s 4 Nederland 1940 II lOO^/s 3—3»/j Nederl. 1938 973/8 3 Ned.-lndië 1937 887/16 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 140 Handel Mij. Cert. v. n f 2.50129 Koloniale Bank 136'/« Ned. Ind. Handelsbank 90 IND. OND. BINNENL. Alg, Kunstzijde Unie 1623/, Calvé Delft Cert. .1391/, Nederl. Ford .318 Lever Bros .213 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 353 CULTUUR MAATSCH. H. V. A340 Java Cultuur .162 Ned. «Ind. Suiker Unie 1681/, Verg. Vorstenlanden ei1/. PETROLEUM. Kon. Petr. .378 RUBBERS. Amsterd. Rubber .222 Deli Bat. Rubber 1481/, Oostkust ï04 SCHEEPVAA1TEN. Holland-Amerika lijn 159 Java-China-Japan lijn 146 Kon Ned. Stoomboot 200 Scheepvaart Unie 193/s TABAKKEN. Deli Batavia158 Oude Deli200 Senembah160 SPOORWEGEN. Deli Spoor 63 Ind. Spoor i i 46'/4 lu. 40 99V, IOO1/2 100»/s 97%; 881/, 141 3291/, 1361/s 89>/a 162V, 1373/, 315 213-4 350 341 ICO 168 91 378 2201/, 148 105 160 148 199 195 157 1981/3 1593/, 63 45

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2