AMBEIEN UMonsecco vAn HOUTeiïs MUZIEK IN DUIVELSSTI STAD EN OMGEVING 1 Ooit. teéfpjUen; mskQgbwi» AGENDA Verzorging van kinderen van Eeden der Duitsehe weermacht. KERK EN SCHOOL De inbraak te Beverwijk. Een grootsche wordings- geschiedenis. BURGERLIJKE STAND, Amsterdamsche Beters Geldige bon FEUIl DOODELIJK ONGEVAL. Bij het zwemmen in het Noord- hollandsch kanaal. De 20-jarige J. t. H., wonende alhier, die met eenige andere personen aan het zwemmen was in het Noordhol- landsch kanaal ter hoogte van de brug te Huiswaard, kwam bij het duiken met zijn hoofd op een bard voorwerp te recht, tengevolge waarvan hij in be- wusteloozen toestand uit het water werd gehaald. Door de gewaarschuwde ge neeskundigen werd opname in een zie kenhuis noodzakelijk geacht, zoodat het slachtoffer per ziekenauto naar het cen traal ziekenhuis alhier is overgebracht, alwaar hij heden Vrijdag is overleden. 14-JARIGE JONGEN ONDER EEN AANHANGWAGEN. Te ongeveer half elf Donderdagavond reed over den Kennemerstraatwegt in de richting van Heiloo een zes-wielig- motorrijtuig (een z.g. truck met opleg ger). Op den oplegger zaten de twee gebrs. S., wonende te Honselersdijk, respectievelijk 14 en 20 jaar oud. De jongste van de twee wilde naast den chauffeur in de cabine plaats nemen, waartoe de chauffeur even stopte. De jongen sprong echter even te vlug van den oplegger en viel vóór een van de wielen van het zware motorrijtuig. Hij werd aan zijn rechterbeen zwaar ge wond en is op advies van dr. Sluymer per ziekenauto naar het centraal zie kenhuis alhier overgebracht. VERDIENSTELIJK POLITIE MAN MET PENSIOEN. Met ingang van 1 Sept. a.s. gaat de hoofdagent van politie J. A. Ra- dejnaker wegens het bereiken van de leeftijdsgrens den dienst met pen sioen verlaten. De heer Rademaker kan dan op een loopbaan van meer dan 27 jaar bij de politie terugzien, Na eerst eenige jaren bij het ge vangeniswezen werkzaam geweest te zijn, trad hij op 9 April 1915 in dienst bij de politie te 's-Gravenha- ge; op 16 April 1918 verwisselde hij van standplaats en werd hij gemeen teveldwachter te Odoorn. Een derge lijke functie in die dagen in een Drentsch dorp, was, in verband met het' vele alcoholgebruik en de lage trap van ontwikkeling der bevol king, lang niet gemakkelijk. Zeer vaak heeft de heer Rademaker daar de orde met een krachtig gebruik maken van de sabel moeten herstel len. Op 1 Maart 1921 kwam hij ten slotte naar Alkmaar. Dat zijn werk hier werd gewaardeerd, blijkt uit het feit, dat hij reeds twee jaren la ter, namelijk op 1 Mei 1923, den titu- lairen rang van hoofdagènt ver kreeg. Ingaande 1 Januari 1926 werd hij definitief als zoodanig aange steld. De scheidende politieman heeft zich alhier steeds doen kennen als een uiterst nauwgezet ambtenaar, wien niets te veel was als hij de be-» volking de helpende hand kon bie- dén. Dat hij hierdoor vele vrienden verworven heeft, is vanzelfsprekend. In het corps nam hjj door zijn reso luut optreden, zijn groote kennis van zaken en vastberadenheid een vooraanstaande plaats in. In moei lijke oogenblikken heeft hij de ge meenschap door bezadigd optreden goede diensten bewezen. Reeds morgen, Zaterdagochtend, zal de heer Rademaker voor het laatst aan het Bureau van Politie dienst doen. Wij gelooyen te mogen aannemen, dat zijn vertrek niet® on opgemerkt zal voorbijgaan en dat zijn heengaan niet alleen een ver lies voor het gemeentelijk politie corps waar hij bjj meerderen, col lega's en minderen in hoog aanzien staat beteekent, doch ook door breede lagen der bevolking als zoo danig zal worden aangevoeld. Wij wenschen den heer Radema ker nog vele jaren, van welverdiende rust toe. DANSSCHOOL TRIANON. pe dansschool Trianon aan het Verdronkenoord is in de afgeloopen weken grondig gerestaureerd en vergroot (de dansvloer zelf is met kgéveer 50 vergroot!), terwijl .èf aantal zitplaatsen is uitgebreid. nHet geheel is thans in een moder ne kleur geschilderd en voorzien van een stemmige wandbekleeding, terwijl de indirecte verlichting een smaakvol geheel heeft bevorderd, zoodat iedere leerjing zich hier ter stond thuis zal voelen. Wat niet al leen de gezelligheid verhoogt, maar ook het. dansonderwjjs ten goede komt. '5>e eigenaar, de heer Hoebe, die reu zijn derde seizoen ingaat, zal Zondag bij de heropening zeker veel belangstelling ondervinden. Ni«| ffè 'itiisïïe list merer «raaf iZMieJ Aambeienzalf helpt Werkelijk uitstekend, doefjeuk èn branderigheid snel bedaren en tefent een heilzame werking «it bp desfiSrzaak van de kwaall FOjTF.J().75 TUBEiF, Tb» DIEFSTAL VAN HOUT. In den laatsten tijd verdwenen er herhaaldelijk partijtjes hout ((uit de werkplaatsen van de carosserieïg- briek der fa Met aan den Frieschen- weg. Hedenmorgen in de vroegte was een onbevoegde wederom bezig om hout bijeen te garen. Iemand uit de omgeving, de heer Akkerman, merkte hem evenwel op en waarschuwde den chef-monteur der firma Met, den heer van Maarle- veld. Een achtervolging van den dief weifd ingezet en men slaagde erin hem aan te houden. Hij had nog van het gestolen hout in zijn bezit. De politie van Oudorp heeft pro cesverbaal opgemaakt. STADGENOOTEN VOOR DE RADIO. Morgénmiddag zullen in het pro gramma van den Ned. Omroep van 14.20-15.45 o.m. optreden onze stad- genooten André Carell en G. van Twuijver. André Carell brengt lied jes en 'wordt daarbij begeleid door den pianist G. van Twuyver, die de muziek voor deze liedjes heeft ge componeerd. DE KAASMARKT, De kaasmarkt bood heden den nor malen aanblik wan een zomerschen Vrijdag. Op één uitzondering na: de aanvoer bedroeg slechts 23000 kg. Zooals steeds was de handel vlug, terwijl de.prijzen direct tot de maxi ma opliepen. Aangevoerd waren 11 stapels fa- brieks- en 8 stapels boerenkaas; de prijzen bedroegen voor de boeren kaas 56, voor 20 plus fabrieks- 43.50 en voor de 40 plus fabrieks- kaas *56. BENOEMD. In de vacature van Hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermings dienst, ontstaan door het overlijden van den heer C. E. P. J. L. Hane- graaff,. heeft de burgemeester te re kenen met ingang van 7 Juli 1942 voorzien door de benoeming alszoo- danig van den heer P. Maarleveld, hoofdinspecteur van politie tevens waarnemend commissaris van politie alhier. Voorts heeft de burgemeester te rekenen met ingang van 1 Aug. 1942 tot plaatsvervangend Hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermings dienst aangewezen den heer W. C. Rijpma, inspecteur van politie^alh. DE KAASDRAGERSKAMER. Eenige jaren geleden hebben de kaasdragers hun zeer verwaarloos de kaasdragerskamer met eigen mid delen gerestaureerd en van meubi lair en wandversiering voorzien, waarbij gezorgd werd, dat het histo rische karakter van deze kai®er niet verloren ging. Trouwens, dat kon ook moeilijk anders, waar de kaas- vader Lutjeharms de leiduig had bij deze restauratie. De heer Lutjeharms organiseert thans eiken Vrijdagmorgen' een „excursie" naar deze kamer en de belangstelling er voor is buitenge woon groot. Hij geeft in het kamer tje op duidelijke en vlotte wijze een historisch overzicht van het kaas- dragersgilde, vertelt aardige bijzon derheden over den bieravond, laat foto's van kaasdragers zien, toont het schild, dat gebruikt werd, als een kaasdrager met kaasdragerseer begraven werd, kortom men krijgt hier in een kwartier tijds een goed overzicht van het werk van de kaas dragers. Dit kwartiertje trekt natuurlijk allereerst de Vreemdelingen, doch we gelooven, dat ook de meeste Alk- maarders nog onbekend zijn met dat wel zeer aparte kamertje, dat wer kelijk de moeite waard'is, om be zichtigd te wórden. zwitsalfabeieken HET DRAMA MET DE ZILVERVOS Mooi succes van de Hoornsche recherche. Onlangs had een brutale diefstal plaats van een zilvervos, vertegen woordigende een verkoopswaarde van plm. 1200, uit een etalage van de fa. Brüggemann aan het Groote Noord te Hoorn. Thans is het aan de Hoornsche politie niet alleen gelukt de hand te leggen op de daders, doch tevens wist zij de zilvervos op te sporen. Het waren twee Amsterdammers, de gebroeders M. G. de W. en C. H. de W., resp. 25 en 17 jaar, die naar Hoorn waren gekomen om te zien, of daar niet iets viel te verdienen. In zake het begrip „verdienen" huldig de dit tweetal blijkbaar zeer ruime opvattingen, wat op een van de ker misdagen het oude echtpaar Jans, dat op den hoek Nieuwland-Mun- nickenveld een groentenwinkeltje drijft, moest ervaren. Hier vervoeg den de beide broers zich om wat fruit in te slaan, waarbij de jongste tevens vroeg van de W.C. gebruik te mogen maken. De oude mevr. J. wees den eenen broer den Weg om daarna den andere weer in den win kel te helpen. Vap deze gelegenheid maakte de jongste gebruik om in de voorkamer door te dringen en daar uit het dressoir een portefeuille, in houdende plm. 100 te ontvreem den. De heeren zijn daarop met hun buit vertrokkenen hebben daarvan hoofdzakelijk in een van de café's in de Havensteeg goeden sier gemaakt. De kermis duurde echter blijkbaar langer dan de heeren financieel kon den uitzingen en zoo hebben zij op 'n nieuwe mogelijkheid gevlast om aan geld te komen; een mogelijk heid, welke zich plotseling voor hen moet hebben geopend toen zij de fraaie zilvervos in de étalage van de fa. Brüggemann ontwaarden, 't Plan Tijpte bij hen om zich hiervan mees ter te maken en in .den avond van 21 Augustus, tusschen elf en twaalf uur, werd dit plan tot uitvoéring ge bracht. De kostbare vos kon men natuur lijk in Hoorn niet verkoopen en daarom is ze naar Amsterdam ge- nsporteerd, waar de gebroeders "n diverse personen tg koop Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer De Zweedsche nachtegaal (rom.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matlnée. Aikm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Een onzichtbare gaat door de stad (sens.) 14 jaar. Zondag van 2 uur af -doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Het getrouwde schoolmeisje (com.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Eiken middag (behalve Zondag) 2.30 uur, kindermatinee film Dik Trom. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Alles voor Gloria (muzikale com.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. "Woensdag 2.30 uur matlnée. Zaterdag 29 Augustus. 8 uur, 't Gulden Vlies, kluchtspel Baron Kneut, met Siem Nieuwenhulzen. 2.30 uur, Sportpark, draverijen. 's-GRAVENHAGE, 27 Aug. Het verordeningenblad bevat de volgen de verordening van den Fiihrer van 28 Juli j.l. betreffende de verzorging van kinderen van leden van de -Duit sehe weermacht in de bezette gebie den. Artikel 1. Tot behoud en ter bescherming van het rassisch waardevolle Ger- maansche erfgoed, wordt aan kinde ren, die in de bezette Noorsche er. Nederlandsche gebieden door leden van de Duitsehe weermacht zijn verwekt en uit Noorsche of Neder landsche vrouwen zijn geboren, op verzoek der moeder, een bijzondere ondersteuning en verzorging van wege instanties van de Rijkscommis sarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden toegekend. Artikel 2. De ondersteuning bestaat in het dragen van de kosten der bevalling, de toekenning van steun in de kos ten vanlevensonderhoud aan de moeder gedurende den tijd voor en na de bevalling, de uitkeering van steun in de kosten vap levensonder houd voor de kinderen, de opneming der moeders in klinieken of tehui zen, en met toestemming van de f loeders ook de opneming van de inderen in tehuizen alsmede soort gelijke maatregelen. De nadere bijzonderheden worden geregeld door de Rijkscommissaris sen voor de bezette Noorsche en Ne derlandsche gebieden. Artikel 3. De verzorging van moeders en kinderen geschiedt met het doel, dat de rnpeders geen enkeR nadeel on dervinden en de ontwikkeling van de kinderen wordt bevorderd. Desgewenscht wordt aan de moe der een passende werkkring ver schaft. Artikel 4. Voor zoover in overeenstemming met het in artikel 2 bepaalde presta ties worden toegekend, gaan de wet telijke aanspraken op onderhoud op het Duitsehe Rijk over. Artikel 5. Op verzoek stellen de weermachts gerechten met toepassing van het Duitsehe recht vast, of het lid van de Duitschei- weermacht als vader van het kind moet worden beschouwd. De gewone Duitsehe gerechten zijn ten aanzien van de beslissing over de vaststelling van het vader schap, over aanspraken op onder houd alsmede andere aanspraken ter zake van het vaderschap jegens leden van de Duitsehe weermacht onbevoegd. Artikel 6. De Rijkscommissaris voor de be zette Noorsche en Nederlandsche ge bieden worden gemachtigd, met toe stemming van den Rijksminister- en chef van de Rijkskanselarij, een re geling overeenkomstig die der arti kelen 1 tot en met 5 te treffen ten aanzien van kinderen van andere in Noorwegen of Nederland te werk gestelde Rijksduitschers. Artikel 7. De chef van het oppercommando van de weermacht wordt gemachtigd de ter uitvoering en aanvulling dezer verordening noodzakelijke rechts- en administratieve voorschriften in overeenstemming met de betreffen de Rijksministers alsmede met de Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden uit te vaardigen. De chef van het oppercommando van de weermacht lfan in overeen stemming met den Rijksminister en chef van de Rijkskanselarij het ge bied, waarvoor deze verordening van kracht is, geheel of gedeeltelijk tot andere bezette gebieden uitbreiden. De uitvoering van deze verorde ning berust bij den Rijkscommissa ris. hebben aangeboden. Eindelijk von den zij hiervoor een gegadigde in een buffetjuffrouw, werkzaam in een der café's aan den Nieuwendijk, die 400 aftikte, doch die niet lang pleizier van haar bezit heeft gehad. De Hoornsche politie had namelijk in dien tijd niet stil gezeten en hoofdagent-rechercheur Feenstra had met zijn assistenten Luijendijk en Den Bakker zijn netten uitgezet, met het gevolg, dat de# beide broers Woensdagmorgen werdén aangehou den, waarna de Hoorhsche politie mannen nasporingen naar de ver dwenen zilvervos zijn begonnen. Toen men tenslotte het betrokken café had ontdekt, bleek de dame in kwestie niet meer aanwezig te zijn, doch even later had men geluk toen zijn getooid met vos en al, het drie tal politiemannen op straat recht streeks in de armen liep. Het be hoeft geen betoog, dat zij Jn een mi nimum van tijd van haar tooisel werd ontdaan en dat dit werd mee gevoerd na^r Hoorn, PREDIKBEURTEN. ZONDAG 30 SEPTEMBER 1942. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Kleyne. Kapelkerk, 10 uur, ds. Prins van Wijngaarden. Remonstr. geref. gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. Drijver, van Den Haag. Doopsgezinde kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. kerk, 10 uur, cand. J. van Eerden (voorb. H. Avondm.); 5 uur, ds. Idema em.-pred. te Alk maar (coll. comité „Overvloed van werk en werkkrachten, enz." Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 9.30 en 4 .uur, dienst. -Vrije ev. geref. gem., Doelenstr. 15,- 10 en 5 uur, ds. Ruys, onderwerp: „Ver troostingen"; Woensdagav. 7.45 uur, St. Jacobstr. 22. G. G. Het Leger des Heils, 10 uur heiligingsdienst, 7.30 uur vérlossingsdienst, Donder- dagav. 7130 uur heiligingsdienst, o. 1. v. den heer en mevr. Bergsma. Ned. chr. gemeenschapsbond, 3.30 uur, jongeliedensamenkomst Hout weg 8; Donderdagav. 8 uur bijbelbe spreking mannen Houtweg .8; Vrij- dagav. 8 uur bijbelbespr. vrouwen Oudegracht 208; Zaterdag 4.30 uur bidstond Oudegracht 208. UIT DE OMGEVING. Bergen, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref kerk, 10 en 3.30 uur, ds. van Minnen. Maranatha, 10.30 u., ds. J. Groeneweg, van Hilversum. IJeiloo, 10 uur, cand. v. d. Winden, van Alkmaar (beurt van den Jeugd raad). Geref. kerk (in het evang. gebouw a. d. Kerklaan), 3 uur, cand. van Eerden (Heidelb. Catech. Zon dag 6); coll. comité „Overvloed van werk en werkkrachten, enz.". Evang., a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. Waardenburg, van Haarlem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Donder dagmiddag 3 uur, bijbellezing Laar manstraat 1'85. Oimtreht de behandeling van de inbraak in het distributiekantoor te Beverwijk voor het Duitsehe hoog gerechtshof te Den Haag, wordt in aansluiting op het gister reeds mede gedeelde nog gemeld: De president herinnerde aan het groote proces terzake' den bonnen- zwendel na de inbraak in het distri butiekantoor te Amsterdam en hij zag hierin veel overeenkomst met de thans aanhangige zaak. Het verhoor der verdachten begon met" dat van den 39-jarigen typo graaf Levie de Groot. 'Hij bleek in totaal tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld te zijn, waarvan in de meeste gevallen voor diefstal. Nadat hij uit de gevangenis kwam, had hij zich naar zijn zwager van der Linden te Beverwijk be geven. Medeverdachte Catoen zeide hij in een café in Amsterdam te heb ben leeren kennen. Tegenover dezen opperde hij 31 Maart het denkbeeld in het distributiekantoor dat ver dachte kende, doordat hij er zijn distributiebescheiden had moeten af halen in te breken. Catoen ging op dit voorstel in en den volgenden dag ging men reeds naar van der Linden. Toen zij daar 's avonds om 10 uur aankwamen, was deze al naar bed. De Groot ver schafte zich toegang tot de woning via een ruitje in de deur. Van der Lindep. bleef rustig te bed liggen. Om pl.m. elf uur leek alles veilig bij het distributiekantoor en toen verschaften zij zich door verbreking van een venster aan de achterzijde toegang. De Groot bleef hierbij Op 'wacht staan. Uit een 30 meter verder gelegen loods waren inmiddels een paar fietsen gehaald en klaar gezet. Toen Catoen.binnen was, riep hij de Groot, die in het. bureau een be tonnen geldkist met houten deuren geopend aantrof. Hierin lagen distri butiebescheiden, die verdachten zoo veel mogelijk in twee in het kantoor aangetroffen koffers pakten. Omstreeks half vijf in den morgen begaven verdachte en Catoen zich naar van der Linden, aan wien ver dachte het gebeurde verhaalde. Deze schrok en verstrekte daarop een koffer om de zaak in te pakken. De gestolen koffers zou van der Lin den verbranden. Nadat de fietsen in het water wa ren geworpen, begaven beiden zich naar Amsterdam om den buit te ver koopen. Van der Linden zou een vergoeding krijgen voor het verblijf. De Groot en Catoen deelden in Amsterdam den buit in ongeveer ge lijke deelen. De Groot verkocht zijn deel aan Heiman Meyer, van wien hij wist dat deze bereid was tot ver handelen van zulke zaken. Mfijer betaalde ongeveer drieduizend gul den a contant. a Op een vraag van den president verklaart verdachte in totaal van Meijer ongeveer zestigduizend gul den te hebben ontvangen. Later kwam verdachte bij Catoen, hoorde dat deze lang niet alles van zijn part had kunnen verkoopen en vertelde dat aan Meijer. Die ver klaarde zich bereid ook dit part te koopen. Catoen heeft hiervoor onge veer 55.000 gulden in totaal ontvan gen. Van der Linden heeft slechts een deel gekregen van de in het- distri butiekantoor ontvreemde 375 gulden. Verdachte gaf zekeren Rodrigues ongeveer 35.000 gulden in bewaring, terwijl een ander deel bij Meijer bleef berusten. Bij zijn arrestatie had hij ongeveer 10.000 gulden bij zich. Kort tevoren had hij 8.000 gul den in een closet weten te vernieti gen. Voor ongeveer duizend gulden heeft verdachte aan diversen ge kocht, waaronder koffers, een hor logeketting enz. enz. Rodrigues wist volgensverdachte van den achtergrond der zaak niets af, Tegenstrijdige verklaringen. Als tweede verdachte kwam J. P. Catoen aan de beurt, van beröep monteur en geboren te Amsterdam 26 October 1898. Ook deze heeft van alles aan het handje gehad en 16 tot 18 jaar gevangenisstraf opgeknapt. is gearomatiseerd citroen- zuurpoeder. Elk carton- netje bevat een hoeveel heid, welke in geur en smaak overeenkomt met het sap van 20 citroenen en kost 50 ets. Neemt U 'n cartonnetje Limonsecco in gebruik. U zult er genot en plezier van hebben. De verklaringen van dezen ver dachte over de inbraak blijken vol komen in strijd met die van de Grpot. Catoen zou slechts als ifitkijk hebben gefungeerd, de Groot zou de inbraak feitelijk gepleegd hebben. Nadat de president als zijn over tuiging heeft uitgesproken, dat Ca toen,. de technische vakman was, vroëg de Staatsanwalt aan verdachte v. d. Linden of de Groot hem de ge reedschappen niet heeft gegeven met de opdracht ze naar zijn zuster te Amsterdam te brengen. Van der Linden bevestigt dit. Nadat verdachte Catoen het zijne had verteld over de verdeeling van den buit en de manipulaties met de koffers, gaf de president hem den raad in de middagpauze eens goed na te denken over zijn leugens. Ter staving van dit verwijt las hij een brief voor, dien Catoen vanuit de gevangenis te Scheveningen aan een kameraad schreef en waarin hij o.a. de meening uitte, dat zijn zaak er slecht voor stond en hem wel eens het hoofd zou kunnen kosten, zoodat hij hulp verzocht en den raad gaf hem een koffertje met schoone wasch te sturen. In een dubbelen bodem moesten allerlei gereedschappeh ver pakt worden. Verdachte somde deze en de maten ervan nauwkeurig op in het schrijven en de president trok daaruit de conclusie, dat verdachte toch niet zoo ondeskundig is als hij het ter zitting wilde doen voorko men. De zitting werd hierna verdaagd tot gistermiddag vier uur. Na de schorsing. Na heropening der zitting werd de 48-jarige krantencolporteur A. van der Linden uit Beverwijk ge hoord. Iii den ochtend van 2 April, omstreeks 5 uur, kwamen de Groot en Catoen, ieder met een fiets en een koffer, zoomede een pakket, bij hem, toen hij nog te bed lag. In deze koffers en in het pakekt bevonden zich tal van distributiebescheiden. De Groot en Catoen konden in de woning binnenkomen door een klein, raampje, waarvan zij wisten, dat het niet was afgesloten. Van der Linden had deze binnenkomst kunnen ver hinderen door het raampje te slui ten, doch hiertoe is hij niet gekomen. Het tweetal legde 100 op tafel neer voor hem, met het verzoek, na hun vertrek eenige achtergelaten goederen te verbranden. Het speet den verdachte, dat hij die f 100 niet heeft geweigerd. Overigens heeft' hij niets van den buit gehad. De buit werd in Amsterdam verkocht. De verdachte Haiman Meijer vee koopman, 31 jaar oud, verklaarde op een ochtend in April in zijn wo ning te Amsterdam bezoek gehad te hebben van Aldewereld, Levie de Groot en Catoen. Hij kende Alde wereld van het abattoir, waar zij zaken deden. Hem werd toen het aanbod gedaan een groote partij distributiekaarten van het tweetal te koopen. Daar hij aanvankelijk niet meer dan 3000 ter beschikking had, werd de koop voorloopig tot een gedeelte van des,.- aangeboden distributiekaarten beperkt. Des avonds was deze verdachte in de ge legenheid nog 3000 te betalen. De voorraad distributiekaarten (o.a. 5000 maandkaarten, die f 12 per stuk moestén opbrengen) werd bij hem achtergelaten, Deze heeft hiervan verkocht aan Clement, Kroon, Piloo, Canes en Hendrik Meijer. In totaal heeft hij voor 170.000 verkocht. Heiman Meijer en Aldewereld hebben aan deze transacties elk on geveer 25.000 „verdiend". Beangst geworden. De 38-jarige slager Joh. Alde wereld erkende aan de affaire 24.000 te hebben verdiend. Hij zegt alleen aan Clement eenige partijtjes kaarten verkocht te hebben. Daarna was hij beangst geworden en wilde met deze zaak niet meer te doen hebben. Heiman Meijer bleef er ech ter op aandringen den bonnenhan- del voort te zetten. Werklooze kon wat „verdienen". De 39-jarige autobestuurder Joh. Clement kende Aldewereld slechts oppervlakkig. Toen deze hem een p abt ij distributiekaarten voor ruim 1100 aanbood, is hij op dat aanbod ingegaan, omdat hij zonder werk was en derhalve gaarne wat wilde ver dienen. Eenige «partijtjes kaarten beeft hij later met jrinst yerkocht, Herlevend Nederland Zaterdag a.s. zal te Utrecht een zeer interessante tentoonstelling geopend worden. Het betreft,hier een aantal geschriften en .voor. werpen, die betrekking hebben op de wordingsgeschiedenis van de fascistische en nationaal-socia. listische idee hier te lande. Deze idee had al vrij vroeg hier te lande voet gevat. Reeds in den vorigen oorlog waren er theorieën ontwikkeld, doch deze bleven feite- lijk geheel in academische kringen, Al vrij spoedig na den oorlóg bei gonnen zich echter 'mede onder invloed van de opkomst van het fascisme in Italië allerlei groep, jes te vormen: de nationaal-sdlida- risten, de federalisten, rebellen en anderen, die het weliswaar onder alkander niet altijd eens waren, maar te zamen een strooming vorm-' den, die zich rechtstreeks wendde tegen de in ons land heerschende politieke verwording. Zij tastten rond en zochten naar een weg uit de om zich heen woekerende ont binding, Figuren als Eric Wichman gestorven door een longontsteking, opgedaan bij een poging, een dijk breuk te stoppen en de kort geleden aan het Oosfront gesneuvelde Sin clair de Rochemont, waren in die tijden van zeer groote beteekenis. In 1932 zag de Rochemont kans, te Delft een fusie tusschen verschei, dene van deze groepjes tot stand te brengen. Er stonden toen een vier. tal groepeeringen' aan het front van onze ngtionale herleving, doch over het algemeen genomen waren zij niet genoeg in den Nederlandschen geest. Uit al die hergroepeeringen is dan eindelijk de NSB ontstaan, die nu reeds elf jaar in woord en geschrift- gestreden heeft en bestre den is. Een weergave van deze ge- heele wordingsgeschiedenis vindt n.en in Utrecht bijeen. De initiatief nemer van deze tentoonstelling is de heer Schuilenburg. Hij heeft materiaal bijeengebracht vanaf 1922. De tentoonstelling be gint met een overzicht van de hier te lande bestaande politieke par tijen, om dan voort te gaan met ma teriaal uit den tijd van voor de NSB. Van de NSB zelf wordt een over zicht gegeven over de propaganda, de ordediensten, het uniformverbod en de broodroof, waar de leden on der leden in ons vrije Nederland. Dao is er veel en interessant ma teriaal over de interneering.. En dan tot slot een overzicht van de Jeugd beweging. Want dat is wel een der* belangrijkste deelen van de NSB. Immers, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Vandaar, dat dit ge deelte de bijzondere zorg van de inrichters gehad heeft. Een belangrijk onderdeel van de tentoonstelling is besteed aan de uitbouw van de NSB en aan dat gene,wat zij ook in deze dagen tot stand weet te brengen. De tentoonstelling wordt Zater dagmiddag om drie uur geopend en verdient de volle belangstelling van iedereen. ALKMAAR. GEBOREN: Josephina M. A., d. van Nicolaas Keijzer en M. A. Klaver. Jacob, z. van Jacobus Sterk en M. A. Frielink. Johanna J., d. van Frederik A. Dekker en J. N. Beekman. Dick, z. van Willem J. van de Pol en M. A. C. SWart. Hendrica, d. van Hendrik Kaal en M. J. Mans. ONDERTROUWD: Jan H. de Ru en Meins Berkhout. Petrus L. L. de Wit en Maria E. Verberne. Jan Hup en Jansje Knoef. Willem A. Booij en Johanna C. Klompmaker. Wilhelm Péeters en Margaretha M. Popma. - 9D/4 .377 221 Vi ,149V, ,104 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 159 Java-China-Japan lijn 146 Kon Ned. Stoomboot 200 Scheepvaart Unie ,191 TABAKKEN. Deli Batavia ,158 Oude Deli 200 Senembah 160 SPOORWEGEN. Deli Spoor 63 Ind. Spoor 45'/. lu.40 999/15 1001/j 100'/. 97 Opg. A nister dams ebe Batik N.V. Bükantoor Alkmaar. van Vrijdag 28 Augustuns 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3% Nederland 1941 99%, 4 Nederland 1941 lOOi/s 4 Nederland 1940 n 100% 3—3VS Nederl. 1938 97 3 Ned.-lndië 1937 88%, BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 141% Handel Mij. Cert. v. 2.50128 Koloniale' Bank 136% Ned. Ind. Handelsbank 88% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 165 Calvé Delft Cert. ,139 Nederl. Ford .315 Lever Bros215 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 353 CULTUUR MAATSCH. H. V. A341 Java Cultuur ,162. Ned. Ind. Suiker Unie 168 141% 128 136% 88% 165 139 315 215 353 341 162 168 91V. 377 221% 149% 104 159 146 200 191 158 200 160 63 45% Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hooldred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. ,Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A, Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk* maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M- Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T Bus. Alkmaar. Onder den naam „Herh in het turngebouw aan gehouden van voorwen geven. Het inrichten de dienst van het N.S.Bj tevens het initiatief ONTWIKKELEN GS C VAN HET De hoofdafdeeling Arbeid" van het' Nede beidsfront zal voor winterseizoen verschil! sen'in het leven roei leden, zoowel als niet-T N.A.F. kunnen deelnel schillende plaatsen zg scholen voor volwass] opgericht, waar de de zullen kunnen bekwam landsche taal, geschi] rijkskunde en heem! en handschriftverbeterl Vervolgens zal ook| bestaan deel te nemen sussen, en wel Franse] Engelsch. Tenslotte zullen ..nd naai-, knip- en kookcu] leven worden geroepe in het afgeloopen jaar cursussen vestigingswl zullen worden voortgei ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEF 'T K 30 Aug. t.m. 5 S 44A brood 44B brood 44 beschuit 44A vleesch 44B vleesch 44A aardap. 44B aardap. 44A tabak 4 rant! Vs rantl 1 rantl 1 ranti Vs rant] IVs kg. 1 kg. 1 rantl 9 Aug. t.m. 5 Se; 357 algem. 1 kg. 358 algem. 500 gr. j| 362 t.m. 1 rants 365 algem.) 4-41,4-42res. 250 gr. rl 359 algem. 250 gr. 360 algem. 250 gr. 361 algem. 100 gr. 367 t.m. 369 algemeen 1 41A t.m. 44A melk 3 41B t.m. 44B melk 1 41, 42 versn.1100 gr. chj 43, 44 versn.jlOO gr. suj 12 Juli t.m. 5 Sef 838 algem. |250 gram| 20 Aug. t.m, 31 42 boter J Vs rantsl 42 vet J Vs rantsi 15 Juli t.m. 12 Se] Vs ran Vs ran Vs ra 2-35, 2-36 res. 3-35, 3-36 res. 4-36 res. DIVERSE AR1 02 petroleum 01—05B.V.brandst. 0103 K.F.brandst. 370 algemeen M eenheidszeep 371 algemeen M waschpoeder M toiletzeep U textiel (mann.) OPMERKINGEN. 43. Brood, Beschuit, V Verlengd: t.m. Woe L-Zeep, L-Toiletzeep. x) Mannelijke persone 41 ongeveer voor 4000, waarbij hij ooit handel in thee en zeep heeft gedre ven. De rest van de in zijn b®1' zjjnde kaarten heeft hij verbrand. De zitting werd te half zeven ver daagd tot heden .(Vrijdag) «- door S. BROCKH En dat deed hij. Het c half uur vóór Kampscho bood. Aimers borg een c m de roodlederen portel hij van Thea gekregen hoog correct en strekte e opvallend goed gevormde Mijnheer Kampscholte zs ter heel handig niet. Die 1 nu maar verdwijnen, dac zoo iets moest je je afg hinderde hem onzegbaar dood van zijn broer hem onverkwikkelijke dingen king had gebracht. Hij nieisje om den gast uit te 1 i huisdeur dicht gevs sloot hij de papieren in zi '^eau. Daarna ging hij badkamer en waschte zij niet warm water. Waarom dacht hjj, Ik heb hem toe]

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2