0$ DE VUURRODE SCHOENTJES. SPORT IN DIENST VAN HET VOLK ONDERLINGE NEDERLANDSCHE STAD EN OMGEVING besluiten burgemeester» DISTRIBUTIE-NIEUWS. AGENDA Ondragelijke zenuwpijnen. Trineral Agentschap Kassaukade 373,A'dam PUBLICATIES Staatsorganisatie voor lichamelijke i opvoeding noodzakelijk. II Kantoor Amsterdam t Keizersgracht 399 Tel. 30315 Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. ASSURANTIEKANTOOR J. H. WAGENAAR, STATIONSWEG 56-58. TEL. 2184. J AFSCHEID HOOFDAGENT J RADEMAKER. Zooals wij gisteren reeds ver moedden, is het afscheid van den hoofdagent van politie J. A. Rade maker niet ongemerkt voorbijge gaan. Hij werd hedenmorgen ont vangen in de werkkamer van den corpschef, den waarnemend Commis,- saris van Politie Maarleveld, en al daar zeer hartelijk toegesproken. De scheidende politieman mocht den bijzonderen dank van zijn chef in ontvangst nemen voor de vele goede diensten die hij aamde gemeenschap had bewezen. Als stoffelijk bewijs van waardee ring ontving hij een fraai album. Daarna werd hij in de agenten- wacht te midden van een groot ge deelte van het corps en in tegen woordigheid van den chef van het parket van den Officier van Justitie, den heer van Helden, die deze auto riteit bij afwezigheid verving, ge huldigd onder aanbieding van een fraai schilderstuk als cadeau van het geheele corps. Daar de burgemeester wegens on gesteldheid niet aan het gemeente huis kon zijn, werd Rademaker door dezen in zijn woning ontvangen en hartelijk toegesproken en bedankt voor den door hem in gemeente dienst verrichten arbeid. Voorts mocht de heer Rademaker van verschillende andere zijden blij ken van waardeering ontvangen, zoodat dit afscheid werkelijk onver getelijk voor hem geworden is en hem wel duidelijk gebleken' is hoe hoogelijk zijn persoon en zijn werk door allen die met hem hebben sa mengewerkt, zijn gewaardeerd ge worden. De Burgemeester heeft de volgen de besluiten genomen: a. tot wijziging van de instructie van den ontvanger met betrekking tot het bedrag van het maximum kassaldo; b. tot voorloopige vaststelling van het bedrag, dat de gemeente over 1941 heeft uitgegeven voor de kos ten, bedoeld in artikel 55bis der l.o.- wet 1920, en 'het bedrag, dat daar voor voorloopig beschikbaar was ge steld, zoomede het verschil tusschen die bedragen, een en ander voor het openbaar gewoon lager onderwijs en voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs. EERVOL ONTSLAG. Zooals we reeds in 't kort hebben gemeld, is aan den heer H. Bakker, leider van den distributiekring Alk maar, op zijn verzoek door den bur gemeester eervol ontslag verleend uit deze functie en wel met ingang van 1 Oct. a.s. De heer Bakker was vroeger chef de bureau bij de ar beidsinspectie en stond, toen de dis tributie werd ingevoerd, op wacht geld. Nadat deze dienst enkele maanden oud was, kwam de functie van leider vacant en de heer Bak ker met zfjn kantoorervaring was de aangewezen man om de leiding van den kring hier op zich te nemen. In den loop der twee jaren is de dienst wel zeer uitgebreid- en de heer Bakker verlaat hem thans, wetende, dat de dienst goed en re gelmatig functionneert, SCHOOLVACANTTES j VERLENGD. Jïet gemeentebestuur van Bergen [N.-H.) deelt ons mede, dat in ver band. met de heerschenda dysenterie "Ta schoolvacanties aldaar met veer tien dagen zijn verlengd. INVENTARISATIE VAN DE WITTE KOOL. t ,Naar wij vernemen, zal binnen enkele dagen een inventarisatie van §s vroege witte kool worden ge houden,, evenals dit verleden jaar het geval was. Het is wel zaak, de. formulieren, welke daarvoor wor den verstrekt, serieus in te vullen, langezien volgens de daarop ver- Strekte gegevens de prijzen zullen worden vastgesteld. BINTJES MOGEN WEER WORDEN AANGEVOERD. Naar men ons van de zijde van de V. B. N. A. mededeelt, zal thans t:e aardappelsoort weer ter veiling gen worden aangevoerd. HANDELSAVONDSCHOOL. v' .Wij verwijzen belanghebbenden ftbar een in dit nummer voorkomen- publicatie betreffende toelatings- lerexamens en uitvoering taken aanvang lessen aan de Handels- hooL ZONDAGSDIENST APOTHEKER jSp Zondag 30 Augustus is.de apotheek vah Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend, welke in de week vgn 29 Augustus t.e.m. 4 September tsftens den nachtdienst zal waarnemen. BLOEMBOLLENVEILING LANGEDÜKER GROENTEN* CENTRALE, De bloembollenveiling van de Langedijker Groenten Centrale te Jroek op Langendijk, welke Vrij- aorgen werd .gehouden, was Sfeer onder voorwaarde van con- nte betaling, waarvoor een kor- ng wordt toegestaan van y, per laand tot aan Mei 1943. De aan roer beliep .110.000 stuks, terwijl het aantal koopers niet overdadig Vas. Er werd een zestal partijtjes rij verkocht. Het waren voorname- (jk z. 10, waarvoor de belangstel- ng niet groot was. Er werden de Volgende prijzen besteed: Colchicum 3, Darw. Clara Butt 1.20, Darw. Copland 1.40 en E.L.T. Ingles- bmbe Yellow 1.40 per 100 stuks. Gris de Lin ongeraapt, bracht 0.60 per kg op. De overige partijen yerden aan den handel toegewezen, ver 14 dagen zal de laatste bollen- veiling worden gehouden. De rest zal administratief worden verkocht. BRAND TE GROET. Een voorbijganger zag Woensdag avond vlammen' slaan uit een hooi berg op het terrein van den heer C. de W. aan den Wagemakersweg. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en tastte onder leiding van ondercommandant K. Wiedijk het vuur krachtig aan. Men was den brand spoedig meester en wist uit breiding te voorkomen. De inmid dels uit Schoorl gearriveerde mö- torspuit behoefde geen dienst te doen. Het vuur had intusschen heel wat schade veroorzaakt; 10.000 kg hooi waren een prooi der vlammen geworden. De schuur was half ver nield. Twee fietsen en "20 zakken aardappelen gingen verloren. Men meent, dat een jongen van vijf jaar met lucifers heeft zitten spelen bij den hooiberg. HEILOO. School begint weer. - Dinsdag a.s. begint de openbare lagere school R.K. Jongensschool, Westerweg. Twee maal veilen per week. - Als een unicum kan worden ver meil# dat door het bestuur van de Coöp. Veilingsver. „St. Willibror- dus" is besloten om 2 maal per week te veilen, daar de aanvoer te gering is om de veiling op gang te houden! Benoemd. - De heer P. Apel doorn alhier is benoemd tot stations beambte te Leiden. CASTRICUM. Vrijstelling inlevering rijwielen. - De vrijstellingen tot inlevering van heerenrjjwielen moeffen^ uiterlijk, aangevraagd en afgehaald worden tot en met 5 Sept. 19^2 ter gemeen te-secretarie. OUDKARSPEL. Geslaagd. - Onze plaatsgenoot, de heer K. Ruiter, lijnwerker van het P.E.N., is dezer dagen geslaagd voor het examen voor het diploma Sterkstroommonteur van de Vereen, ter bevordering van het Electro- technisch Vakonderwijs te Amster dam. Als bijzonderheid kunnen wij hierbij vermelden, dat de heer Rui ter dit diploma in één jaar studie heeft verworven, hoewel de cursus welke hij heeft gevolgd, een twee jarige is. Een mooi succes. LANGEDIJK. Wachten bij de distributie. - Bij de uitreiking van de levensmidde lenbonkaarten in de «voormalige o.l. school te Zuidscharwoude moet men over het algemeen heel lang wach ten. Woensdag, toen weer velen wa ren opgeroepen om hun bonkaarten in ontvangst te nemen, was het weer heel erg. Er waren personen, die langer dan een uur in de rij hebben gestaan, voor zij in het hei ligdom van vrouwe Distributie wer den toegélaten. Het is wel waar, dat men niet zoo spoedig wegloopt, maar het lijkt ons toe, dat in dezen toestand zoo spoedig mogelijk een verbetering moet worden aangebracht. Het is nu nog zomer, zoodat het niet zoo heel erg is, als men buiten moet wach ten (er is practisch in 't geheel geen overdekte wachtgelegenheid meer aanwezig, sinds de motorspuit een plaatsje in dit gebouw heeft gekre gen) doch als straks weer het gure weer 'komt, is het lang geen pretje. Misschien zou het al veel verbete ren als de oude regeling weer %erd ingevoerd, waarbij de ingezetenen op bepaalde uren worden opgeroe pen en niet, zooals nu, den geheelen dag terecht kunnen. Dan kan men tenminste voor een bepaald tijdvak een zoodanig aantal perso nen oproepen als daarin kunnen worden geholpen. Organisatie zelfbeschermingsmaat regelen tegen brand in gebouwen. - Bij openbare bekendmaking ves tigt de burgemeester van Langedijk de aandacht der ingezetenen op de verplichting om maatregelen voor zelfbescherming tegen brand in ge bouwen te nemen. Zoo moeten on der meer de zolders en bovenver diepingen worden opgeruimd, ter wijl op alle verdiepingen voldoende zand en water aanwezig moet zijn om een begin van brand te kunnen blusschen, benevens een of ander voorwerp, een hark, vuurzweep of iets dergelijks, dat hierbij gebruikt kan worden. Wanneer men nog geen zand heeft zal, na opgave van naam en adres van gemeentewege tegen een prijs van 10 cent per emmer zand worden thuisbezorgd. Tenslotte wordt er op gewezen, dat overtreding van de voorschrif ten gestraft zal worden. KRING OUDORP. De uitreiking van toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren, alsme de voor langdurigen arbeid, geldig van 5 Sept-3 Oct. 1942, zal plaats vinden: voor de gem. Oud orp op Maan dag 31 Aug. 1942 van 9.30-12.30 en van 1-2.30 uur in 't café van mej. G. Morsch; voor de gem. Ursem op 1 en 2 Sept. van 10-12.30 en van 1-8 uur in café Mulder te Ursem; voor gem. Oterleek op 8 Sept. van 10-12.30 uur in café Molenaar en van 1.30-3 uur in café Renses te Stompetoren; voor de gem. Schermerhorn op 4 Sept. van 10-12.30 en van 1-3 uur in café Treiture. Voor het verkrijgen van vorenbe doelde toeslagkaarten moet een vol ledig ingevuld formulier MD 47 wor den overgelegd. Tuinders en arbei ders in tuinbouwbedrijven, die bo vendien in aanmerking komen voor een extra broodrantsoen van 50 pet. dienen de teeltvergunning resp. de teeltvergunning van hun werkgever te toonen. Zelfverzorgers van vïeesch en brood komen niet in aanmerking voor toeslagkaarten. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer De Zweedsche nachtegaal (rom.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uuc af doorloopende voorstelling*. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Een onzichtbare gaat door de stad (sens.) 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Het getrouwde schoolmeisje (com.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Eiken middag (behalve Zondag) 2.30 uur, kindermatinee film Dik Trom. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Alles voor Gloria (muzikale com.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Zaterdag 29 Augustas. 8 uur, 't Gulden Vlies, kluchtspel Baron Kneut, met Siem Nieuwenhulzen. 2.30 uur, Sportpark, draverijen. Zondag 30 Augustus. 3 uur en 8 uur, 't Gulden Vlies, kluchtspel Baron Kneut, mej; Slem Nieuwenhuizen. 2,30 uur, Sportpark, draverijen. Nn weer een ge zonde, opgewekte vrouw. Mevrouw P. H. te B. uhryft, Jd. l-5-'40: „Ik ben blij, dat ik Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan hevige ze nuwpijnen. Ik kon geen enkele nacht slapen! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buiten gewoon goed geholpea. Ik ben nu weer een gezonde, opgewekte vrouw." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep,zenuw-en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL TE ALKMAAR. Cursus. 1942/1943. De directeur van bovengenoemde school brengt ter algemeene kennis, dat de TOELATTNGS- EN HER EXAMENS zullen plaats hebben op VRIJDAG 4 SEPTEMBER a.s. en het UITVOEREN VAN DE OPGEDRA GEN TAKEN op MAANDAG 7 SEPTEMBER a.s., telkens aanvan gende 18.30 uur, in het schoolge bouw Brillesteeg,, hoek Laat. De lessen worden hervat op DINS DAG 8 SEPTEMBER a.s., om 18.30 uur, in hetzelfde schoolgebouw. De leerlingen, die de school reeds bezocht hebben, moeten hun rap porten geteekend medenemen. Alkmaar, den 29 Augustus 1942. De directeur, A. PRINS. HEERHUGOWAARD. Melkexamens. - Op het bedrijf van den beer A. Kuiper te Veenhui- zen is een melkexamen gehouden, waarbij het diploma kon worden uitgereikt aan mej. B. Kuiper Ad. en K. Silver te Veenhuizen, Jac. Bak, Jn. Druif en Jac. Groot te Berkmeer. De cursus was georgani seerd door de Coöp. Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer. Op het bedrijf van den heer N. Blauw. Pz. te Berkmeer werd even eens een examen afgenomen. Deze cursus was in het leven geroepen door de Coöp. Zuivelfabriek „Ex celsior" te Heerhugowaard. De ge slaagden zijn: C. Eenhoorn, P. Oud huis, T. Dijkstra, mej. J. Oudhuis Cd. en mej. B. Kuiper Cd. De leer lingen van beide cursussen zijn allen geslaagd. Van beide cursussen was de heer N. Blauw Pz., Berk meer) voormelker. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Aug. 1942. (LangeniJijker Groentenveiling). 21500 kg Roode kool f 4; 14000 kg Gele kool 4; 500 kg Peen 4.20; 1601) stuks Bloemkool 14; 49400 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.35; Eigenheimers 4.60; 30400 kg Vroege witte kool 2.80; 3000 kg Slaboonen 16. NOORDSCHARWOUDE, 29 Aug. 1942. (Noordermarktbond). 66500 kg Roode kool 4; 4000 kg Gele kool 4; 560 kg Bleten 3.50; 500 stuks Rammenas 8 per 100; 126300 kg Aardappelen; Geel- blom en Schotsche muizen 4.35; Eigen heimers en Blauwe eigenheimers 4.60; 56000 kg Vroege witte kool 2.80; 21950 kg Slaboonen 16. W ARMENHUIZEN, 28 Aug. 1942. 87400 kg Aardappelen: Eigenheimers 4.60; Koopmans blauwe 4.85; 6900 kg Roode kool 4; 22000 kg Witte kool 2.80; 443 kg Slaboonen 16; 260 kg Tulnboonen ƒ6. 4 268. Daar was hij bij de tak gekomen, waar Anneke's schoentje op vastgebon den was. Voorzichtig maakte hij de strikken los en haalde het vreemde eek hoornbedje naar zich toe. SPORT EN WEDSTRIJDEN, Wanneer wij enkele jaren gele den nog maar een artikel gewijd hadden aan dit onderwerp, dan zou het vermoedelijk door de overgroote massa onmiddellijk ter zijde gelegd zijn; dan zou men on willekeurig gezegd hebben, dat wij met beide voeten op den grond moesten blijven staan. Sport ih dienst van het volk! En staatsorganisatie voor lichame lijke opvoeding nog wel noodza kelijk! Twee onderwerpen, die tenslotte nauw verband met elkaar houden, maar die zooals gezegd enkele jarên geleden zeker niet aan de orde waren gekomen. Integendeel! Ieder herinnert zich nog wel, wat er allemaal gebeurd is vóór de Olym pische Spelen 1928. Deze zouden door Nederland georganiseerd wor den en het was heel begrijpelijk, dat de organisatoren toen steun zochten bij de regpering. Immers, men be hoefde zich niet uitsluitend te be roepen op de sport, men kon ook wijzen op andere, niet minder be langrijke dingen: de reclame, die voor eigen land gemaakt kon wor den en gemaakt zou worden en die later ongetwijfeld zijn vruchten zou afwerpen bij het vreemdelingen.be- zoek. Men kon zich verder beroepen op de beteekenis der Olympische ge dachte: verbroedering aller volke ren; een idieele gedachte, die echter van buitengewone beteekenis zou kunnen zijn. Helaas, de regeering en de volks vertegenwoordiging bleven doof voor alle argumenten. Men vond de Olympische Spelen heel leuk en als er veel bezoek kwam in de stadions, dan zou dat een aardig centje aan vermakelijkheidsbelastingen opleve ren, maar medewerkenof subsidie gevenNee, nee, de sport was een persoonlijke aangelegenheid en dat moest ze vooral blijven. De Olympische Spelen 1928 zijn gehouden, Nederland telde een woordje mee, en de Spelen hebben voor ons land zeker vruchten afge worpen. Maar desondanks bleef de regeering zich afzijdig houden van de sport. Wil men een iets actueeler ^oor beeld? Tijdens de mobilisatie 1939 werd er in militaire kringen behoefte ge voeld om aan sport te doen. Va» hoogerhand werd zelfs min of meer aangedrongen op de sportbeoefening. Maar wat kwam er terecht yan de mooie plannen? Nooit kregen wij en nu noemen wij natuurlijk ons eigen onderdeel gelegenheid om in dienst de sport te beoefenen. Nooit kon er een uur tje per dag worden uitgetrokken, om aan sport te doen. En toep wij eens bleven aandringen, bij onzen regi mentscommandant, toen kregen we toestemming, om in de groote rust van een marschoefening een uurtje vrije oefeningen te laten houden Overigens, de sport kon beoefend worden buiten de diensturen om. Er verandert iets'. Nu zijn we eenige jaren verder. En we merken, we zien het vrijwel eiken dag, dat er ook op sportgebied iets veranderd is en nog steeds iets verandert. In de sport wordt, thans een volksbelang van de allereerste or de gezien en wel wordt zij be schouwd als een instrument ter bevordering van de volkshygiëne, de volkskracht en de volksweerbaar heid, terwijl de sportvereenigingen tenslotte de plaatsen zijn, waar het nationaal besef het sterkste leeft, burchten, waar de nationale tradi ties veilig bewaard worden. Maar als dat juist is en wie zou dit kunnen ontkennen? dan is het ook duidelijk, dat de sport een staatszaak van den allereer- sten rang dient te zijn. Zoo is het ook. In de voorbije twee jaren Is dit o.a. tot uiting gekomen in de instel ling van een Commissie van Gevol machtigden voor de sport. Deze Commissie heeft haar taak onmid dellijk aangepakt en de eerste resul taten heeft ieder kunnen zien: de sa mensmelting van verschillende bon den, die elk voor zich hetzelfde doel nastreefden. Wat deze maatregel heeft beteekend, is misschien nog niet voor allen heelemaal duidelijk geworden, maar ieder rechtgeaard sportman zal moeten erkennen, dat het verdwijnen van allerlei bondjes en bonden een stap in de goede rich ting geweest is. En dat die aparte bonden niet noodig zijn, is reeds in de praktijk gebleken: de voetbal lers bijvoorbeeld hebben in nieuw en grooter verband even prettig en even enthousiast gespeeld als vroe ger en him geestelijk welzijn is er nooit ook maar even door vermin derd! Intusschen Is dit slechts een eerste schrede geweest. Thans is de tijd ge komen, dat er een begin gemaakt moet worden met den opbouw van de sport in positieven zin. Immers, de geheele sport zal doelbewust dienstbaar gemaakt moeten worden aan het volksbelang. Een nationale organisatie van het geheele sportleven is daartoe nood zakelijk, evenzeer als de nieuwe or ganisatie op sportgebied tusschen de Europeesche landen, waarvan inmid dels reeds sprake is. Deze algemeene Europeesche sportorganisatie maalft het echter noodig, dat in de verschillende lan den staatsorganisaties de sterk ver schillende takken van sport overkoe pelen. Afgezien echter van deze Europee sche samenwerking (we mogen mis schien hier terloops opmerken, dat op boksgebied reeds een nieuwe Europeesche boksbond is opgericht, die bereids zijn werkzaamheden heeft aangevangen) bestaat er toch een groote behoefte aan een behar tiging van de sportbelange* door een lichaam onder éénhoofdige lei ding, waardoor van het stadium der incidenteele staatsbemoeienis over gegaan zal worden tot een doelbe wuste behandeling van dit 'volksbe lang. Een Duitseh voorbeeld. Door de herhaaldelijke bemoeiin gen van dr. H. Hafster, den persoon lijken FreSse- en Sportreferent van den Rijkscommissaris, zijn reeds vele personen uit het Nederlandsche sportleven in de gelegenheid ge weest, kennis te nemen van de wij ze, waarop in Duitschland de Natio- naal-Socialistische Rijksbond voor Lichamelijke Opvoeding (de N.S. B.L.) werkt. Destijds is men in Duitschland ook niet dadelijk tot deze wijze van organisatie overgegaan, die in het kort hier op neer komt. N De Rijksbond, onder leiding van den Rijkssportleider von Tschammer und Osten, bijgestaan door staats ambtenaren en een staf van deskun digen op sportgebied, bestaat uit een aantal afdeelingen voor de verschil lende takken van sport, die elk voor zich weer onder leiding staan van deskundigen, die zich op een be paald gebied gespecialiseerd hebben. Op deze wijze werd een einde ge maakt aan het bestaan van het groo te aantal sportbonden met hun be sturen, terwijl tevens de sport ont trokken werd aan de destructieve elementen, die hun partijpolitiek in de sport brachten. Dat dit alles niet voor niets ge weest is, kan ieder weten. De sport heeft zich in Duitschland ontwik keld tot een zeer hooge trap, zooals 0.a. de "Olympische Spelen 1936 be wezen. Welnu, wat in Duitschland tot stand gebracht is op sportgebied, dat moet ook in ons land mogelijk zijn, en het is zaak van het Duitsche voorbeeld partij te trekken. Daarom is ook voor ons land een staatsorganisatie voor de lichame lijke opvoeding noodzakelijk als waarborg voor een krachtige bevor dering van de sportbelangen en ter vervulling van de aan de sport te stellen sociale en volksche taak. Geen tijd mag verloren gaan! De vraag is: wanneer wordt hier mede begonnen? Vanzelfsprekend mag geen tijd meer verloren gaan en dat is ook niet noodig, waar een langdurige voorbereiding reeds plaats vond. Natuurlijk zal men rekening moeten houden met de financieele mogelijk heden, doch deze komen niet op de eerste plaats. Hoofdzaak is dat de nieuwe organisatie zal moeten wor den opgezet om allereerst de volks gezondheid te dienen, daarnaast, om de werkkracht van ons volk te ver- hoogen en tenslotte, om de beoefe ning van de sport uit te breiden, op dat binnen afzienbaren tijd ons ge heele volk tot de daadwerkelijke sportbeoefening kome. Maar dan, wie moeten straks lei ding geven aan de sport? De ervaring leert, dat men er niet komt met menschen, die weliswaar hun ervaring hebben, maar die den ruimen blik missen, welke noodig is om de groote lijnen uit te stippelen. Thans is het helaas nog al te vaak zoo, dat personen, die nog geen en kel begrip voor den nieuwen tijd hebben, de leiding in handen hebben in sportbonden en op scholen. Thans is het nog steeds zoo, dat nationaal- soeialisten zoo veel mogelijk ge weerd worden, zoodat zij nog steeds buiten het opbouwwerk staan. En daarmee bedoelen wij niet uitslui tend leden van de N.S.B., maar al len, die begrip hebben voor den nieuwen tijd met zijn nieuwe ideeën, ook op sportgebied. Het ware te wenschen, dat hier zeer, zeer spoedig verandering in kwam, omdat de lichamelijke opvoe ding, omdat de sport een nationaal belang is, omdat hier het geheele Nederlandsche volk direct mee ge baat is. Thans is de tijd gekomen tot 3en opbouw. Herinneren wij aan wat de Duit sche Rijkssportleider, von Tscham mer und Osten zeide, onlangs bij een bijeenkomst in den Haag, toen hij sprak over sport in oorlogstijd: „Eens zullen onze mannen hun soldatenkleed uittrekken en hun taak in het dagelijksche leven her vatten. Dan zullen wij met hen weer bouwen aan de toekomst van ons sportleven. Tot dan echter, of de verrichtingen van uw vereeni- ging aanzienlijk waren dan wel in 't groote geheel bezien nauwelijks opvielen, zult gij de eerzucht be zitten, uw gemeenschap jfels in strument voor de vorming yan het volk en voor de lichamelijke op voeding geheel en al gereed te houden voor den yrede, die komt". Ook Nederland moet dezen tijd be nutten, moet vooruit zien en maat regelen nemen in het welbegrepen belang van zijn volk, waaraan de sport dienstbaar moet worden ge maakt Paarden DRAVERIJ TE CASTRICUM. Om het kampioenschap van Noord-Holland. Bij de gehouden harddraverij om het kampioenschap van Noord-Hol land waren de uitslagen als volgt: 1. Claydy O 500, 2. Zora 200, 3: Absyrthus 100, 4. Diabolo f 50. Voetbal ONZE ALKMAARSCHE CLUBS OP STAP. Alcmaria speelt morgen in Am sterdam tegen de Spartaan om den Westertorenbeker, terwijl de Alkm. Boys voor den tweeden Zondag uit- kómen in het tornooi van de Kenne- mers. INDEELING DER 3E KL ASSERS. Naar wij vernemen, is de indee ling der Noordhollandsche derde klassers thans geheel herzien. Voor wat Noord-Holland-Noord betreft zijn de volgende twee klassen ge vormd: Eenige bijzonderheden be- treffendé de voorwaarden der „Onderlinge Nederlandsche** 1. Voorschotheffing voor normale risico's p. halfjaar 60 Cent per f. 10OO.— 2. Halfjaarlijksche schade-af rekening. 3. Zeef gunstige spreiding van risico. 4. Ook de kleine schaden worden vergoed. Deelne mers hebben geen eigen risico. 5. De volledige herbouw-of vervangingswaarde wordt vergoed. K 6. Elk halfjaar kan de verze kering worden beëindigd. 7. In de afgeloopen halfjaren konden de schaden ruim schoots uit de voorschot heffingen worden betaald. Vraagt inlichtingen. MOLESTVERZEKERING MIJ. gevestigd te Sneek Actieve agenten gevraagd! 3e klasse A: Zandvoortmeeuwen, TYBB, HFC, Schoten, Bloemendaal, Halfweg, Terrasvogels, Kinheim, Succes en Helder. 3e klasse B: HRC, DEM, Bever wijk,' KW, GVO, QSC, Zaandijk, DTS en Schagen. Zwemmen. DIPLOMA-ZWEMMEN IN DE OVERDEKTE. Een kleine 150 jongens en meisjes hebben gisteravond in de Overdekte hun proeven op zwemgebied afgelegd en op tien of elf na kon aan allen het diploma worden uitgereikt. Het was feest in de Overdekte: be neden roezemoesde de jeugd, op de galerij zaten de ouders, kennissen en anderen dicht op elkaar. Zij hebben kunnen zien, wat een goede leiding vermag; er werd n.l. zeer goed gezwom men door alle deelnemers en het was duidelijk te zien, dat de instructeuren alle zorg besteed hadden aan de tech niek van de diverse slagen. De adj.-directeur, de heer v.- d. Griendt, heeft met enkele worden den avond geopend en ér op gewezen, dat men na het behalen van het diploma niet moet stoppen met het zwemmen, maar dat men dan in het zwemmen het nuttige met het aangename vereenigt. Ter afwisseling zorgden D. A. W„ S. A. V. en A. R. B. voor een aantal at tracties. D. A. W.-leden lieten verschil lende zwemslagen zien, S. A. V. bepaal den zich tot het springen, dat zeer goed was en de A. R. B. (die thans al ver over de 100 leden telt!) demonstreerde het redden uit een auto, popduiken, onder water zwemmen en f reddend zwemmen, alles uit den z.g. hurkval. Rest ons nog te vermelden, dat de heeren Lind, Langedijk en v. d. Griendt de jury voor het diploma-zwemmen vormden. Het diploma, dat terstond na afloop aan de gelukkigen werd uitgereikt, werd behaald door: M. A. H. v. d. Aakster A. Abrahams Alb. Bakkum, M. Bastmeijer R. Bastmeijer T. Bellekom F. Blaauw L. Blauw, M. Blauw G. W. Blokker C. D. Th. de Boer D. T. de Boer H. Boonacker W. E. Borjeson, N. Boll J. van Bracht, A. Brakenhoff, B. Brakenhoff, J. Brouwer, B. M. M. Cop- pens'*, P. Keysper Doll A. Docter H. A. Edw. Dijkstra, J. Ant. Jac. van Dijk, N..Elswijk J. M. Ferneé S. Fraay, D. de Graaf A. de Groot R. Groefsema A. Goudsblom T. Haster W. Harick J. Hakkaart, W. Hesse- link A. Hof C. Hoeben, I. Hoog- steder G. van der Heide, J. Haster, G. Hottentot G. Hoogvorst M. Jol L. Kaal J. C. Ket, J. Ket, T. Köl- mann T. Chr. M. Kilhne, W. van Kuyk, H. Kuyk C. v. Kuyk J. Kröger, J. M. B. Kolkman, J. G. Knaap, T. Koopmans G. L. Landman, P. J. Langen, M. van Lienen H. G. Licher, T. Leeuwenkamp F. J. D. Ludérus, E. Meijsink J. Molenaar, C. Mooy N. Muntjewerf, A. Muntjewerf, D. Nierop W. Neefkens, R. C. Neles S. Offen- berg, A. H. Ossen, J. van der Peet A. F. Pool T. Pgst X H. Pekelharing, T. Prins M. Reinders E. de Ridder A. van Setten v. d. Meer, L. J. H. Schouten, Th. Stuurop, D. Steur J. L. Stuurop, T. Schot, M. Schoen A. Ter- maat N. Vader R. Veraar, H. Visser S. Visser N. de Waard G. Wage naar A. Wagenaar, P. van Wieringen, J. E. C. Zwemmer H. Stokreef, F. E. J. Leeuwenkamp, L. Kühne G. Ver duin \M. van Twuijver G. Bekker, A. Boschman N. P. Karsten, P. Haak man, H. Haakman, N. Velseboer, J, Vermeulen, T. v. 't Zand J. v. 't Zand, W. Boonacker, W. T. Machielse J. Geels, H. J. Blokpoel, H. Wiesner W. Blokpoel, A. Houtkooper, "J. Hout- kooper, M. der Kinderen C. Vasbinder, M. de Graaff D. Nierop E. van der Linde R. Veringa J. E. Kaal H. Stikkel, T. Winder R. Beemsterboer J. Mammen, J. Klaver, T. Leeuwenkamp C. A. Vis, T. Korver R. Bloemberg Rie ter Voort W. Neefkens, C. Lust Met gemerkt zijn meisjes. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2