Hoe de Britten zich de invasie Frankrijk voorgesteld hadden. in STAD EN OMGEVING DISTRIBUTIE-NIEUWS. Op bon 44 Boter of Rundvet. Scheerzeep op letfer M van textielkaart D.A. Droeve plechtigheid te Medemblik. Slachtoffer van moord aanslag uitgedragen. AGENDA I VRAAQT TOEZENDING VAN I GRA TIS BROCHURES OMTRENT\ Het Nederlandsch Arbeidsfront DERTIG SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. MARKTBERICHTEN Duitsch legerbericht van 29 Aug, SPORT EN WEDSTRIJDEN NOORDHOLLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN Uitstekend geslaagde wedstrijden. p$" MET PENSIOEN. gaat die beier W. Eitoefll- Lycemmstraat 14, den be- iienst met peneioen verlaten. Op 25 Aug. 1905 aangesteld, was op verschillende plaatsen werk- laaim totdat hij in 1920 in Alkmaar j rerd gestatknmeerd, nadat hij 2 i aar tevoren den rijksdienst had 1 perlaten en werkzaam was geweest ity de Wed. C. Venburg aan den yangedijk. Dat het Rijk beim na deze zigheaid in de gelegenheid- stel- opnieuw in de gelederen der nibtenaaren te treden, is het beste ijs, dat hij als amalbtenaam góed chreven stond. T In. Alkmaar was hij die deiskun- pgé voor den gestacbtsaccijns aan abattoir, waar hij zich die ach- |iing verwierf van allen die met hem in aanraking kwamen. Ook riten ambtelijke kringen wist de heer Eikelboom velen aan zich te binden door zijn vriendelijkheid en opgewekte levensopvatting. ZILVEREN JUBILEUM. •k -Morgen za-1 het 25 jaar geleden Üm dat de heer W, C. Beeldman, ende aan dia Nieuwesloot 93, bij {ten rijksbelastingdienst in functie te Bountan-ge (Gr.) Na ver diende standplaatsen te hebben had, kwam hijin 192-0 in Oud- rspel, waar hij na eenaigen tijd ermiate in-burgeïde, dat de bewi llig hem betitelde met „kommies JÈeeldtman" of -hem gewoon „Wout" ïioemde. Zijn vrouw heette zoowel s,juffr. Beeldmian" als „Ali". Tal van vrienden heeft hdj zich daar verworven en met velen hun- worden de vriendschapsbanden i- nog onderhouden-, In 1924 kwam de heer Beeldman- feï Alkmaar en ofsch-oon hij niet in (het openbaar op den voorgrond is getreden, kennen vele Alfcmaar- ders hem als een bezadigd ambte naar, die ieder met raad en daad bijstaat daar waar hulp gevraagd (jiv-ordt, en de bewoners van zijn (rayon, voor het grootste gedeelte bestaande uit arbeiden®, weten hun kommies te waardeeren voor de wijze waarop hij hen op hun plich ten wijst doch vooral voor de mede werking die hij verleent daar waar bet hun rechten betreft. Ondanks de benarde tijden is het te verwachten d-at het zilveren jubii- Iteum. niet ongemerkt voorbij zal TOONEEL IN 'T GULDEN VLIES. Opvoering Baron Kneut. Tot besluit van de kermis-tooneel- week werden Zaterdag en Zondag in 't Gulden Vlies opvoeringen ge geven van de klucht: Baron Kneut, floor de Vroolijke Spelers onder lei ding van Siem Nieuwenhuyzen. De belangstelling was buitenge-' woon: beide avonden was de zaal Uitverkocht. Baron Kneut is een dolle kermisklucht met zangen dans en heeft geen andere pretentie, dan de bezoekers aan één stuk te doen schateren van den lach. Zij geeft een 's-GRAVENHAGE, 31 Aug. Gedu rende het tijdvak van 1 tot en met 12 Sept. 1942, geft elke der met 44 gemerkte" bonnen van de boterkaart én vetkaat recht op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van 12 tot en met 15 Aug. 1942 de bon nen 44 bij den slager hebben ingele verd, ontvangen gedurende bovenge noemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. 's-GRAVENHAGE, 31 Aug. Gedu rende het tijdvak van 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1942 geeft de met „M" gemerkte bon der textielkaart DA, Welke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, recht op het koopen van 45 gram scheer zeep, met een vetzuurgehalte van 75 a 80 pet. Voor zoover de winkelier nog ver pakkingen van SO gram in voorraad heeft mag hij deze uitverkoopen te gen inontvangstneming van boven- genoemden bon. Voorts kan men op bedoeldeir bon pok één pot of één tube schreercrême koopen, voor zoover deze nog voor radig zijn. UITREIKING KAARTEN BIJZONDEREN ARBEID. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, maakt be kend, dat op Woensdag 2, Donder dag ,3 eft Vrijdag 4 Sept. 1942 kaar ten M 107, M 207 en M 307 voor bij zonderen arbeid en toeslag aardap- pelkaarten zullen worden uitgereikt aan personen, die hun arbeid ver richten in de gemeente Alkmaar. De kaarten zullen worden uitge reikt in het Distributiekantoor, in gang Ridderstraat, van 9-13 uur en wel voor hen, wier geslachtsnaam fcegint met: letter A, B, C, D, E, F, G of H op «Woensdag 2 Sept. 1942; letter I, J, K, L, M, N, O of P op Donderdag 3 Sept. 1942; letter Q, R, S, T, U, V, W, X, IJ of Z op Vrijdag 4 Sept. 1942. De distributistamkaart moet wor den overgelegd. Alkmaar, 31 Aug. 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER, reeks dolle, onmogelijke verwikke lingen, zoodat het niet mogelijk is den inhoud maar eenigszins weer te geven. Maar Hannes, de knecht van dokter Vermeulen, die ter wille van zjjn meester voor diens vader moet spelen, staat in het middelpunt der handeling. Daarnaast staan de dok ter en zijn overdreven huishoudster en de levenslustige barones en haar alleraardigste dochter. Er is inderdaad onbedaarlijk ge lachen en het slot van het tweede bedrijf b.v. gaf aanleiding tot uit bundige vreugde. De medewerken den hebben het stuk ook als echte klucht ges neld met Siem Nieuwen huyzen als de groote gangmaker in de rol van Hannes, die allen in de dwaasheid voorging. Pauline Hervé gaf als de barones, die vroeger in het ballet heeft gedanst, goed tegen spel. Mara Venselaar speelde de meest natuurlijke rol uit het stuk, die van de dochter der barones, heel goed en zal vermoedelijk ook in ander genre kunnen voldoen. Gerard Hartkamp was verdienste lijk als de dokter, die steeds in moei lijkheden zit en Colleen Poldi ty peerde scherp de huishoudster. Evenals hier zal de opvoering van Baron Kneut ook in vele andere plaatsen, groote vroolijkheid bren gen. G. C. van Gulik. KINDEREN NAAR DUITS CHLAND. Naar wij van den Volksdienst vernemen, vertrekt Dinsdagnamid dag met den- trein van 13.13 uur het transport kinderen van hier naar Duits-chland, om aldaar gezondheid op te doen. Bij het gezelschap be vinden zich 40 jongens en. meisjes uit Alkmaar en omgeving. J.L Zaterdagmiddag heeft te Medemblik onder zeer groote belangstelling, ook van de zijde der bevolking, de teraardebe stelling plaats gehad v^tn het stoffelijk overschot van den W.A.-mpn Kragt, die Zondag middag onder die gemeente het slachtoffer is geworden van een laffen moordaanslag. De begrafenis vond plaats vanaf de woning van den overledene aan het Achterom, waar het stoffelijk overschot sinds kort was opgebaard. De straten in de omgeving waren reeds tijdig door de marechaussefe afgezet om de nieuwsgieringeh op een afstand te houden en te pl.m. twee uur zette de droeve stoet zich in beweging met aan den kop de lijkkoets, welke met een schat van kransen en bloemen was omhangen Bij den stoet had zich o.m. aange sloten een vertegenwoordiger van het Hoofdkwartier der N.S;B. te Utrecht, een W.A.-afdeeling en tal van geestverwanten van den over ledene, zoowel uit Medemblik als uit den wijden omtrek. Overal langs de route naar de algemeene be; graafplaats hadden zich tal vari menschen opgesteld. Op de begraafplaats had de W.A. een' eerehaag gevormd, welke met opgeheven hand den ge storven kameraad een laatsten groet bracht. Onder doodsehe stilte werd hierop de kist in de groeve neerge laten. Onderbanleider J. Brands, Heer bancommandant van N.-Holland, was de eerste spreker. Deze gewaag de van den schok, welke het bericht van dit overlijden had teweegge bracht, vooral ook door de wijze van dit plotselinge hfeengaan. Kragt was nog niet zoo lang in de W.A., doch hierin vond hij zijn ideaal, dat hij heeft hoog gehouden. Nu verwijlen wij bij zijn graf en aanstonds blijft de familie met haar leed alleen. Spr. gaf echter de verzekering, dat even veel malen als de W.A. appèl zal houden, de naam „Kragt!" zal klin ken en velen met een „hier!" zullen antwoorden. Niets was hem te veel om voor de W.A. te doen en ook namens de commandant der W.A., die een groote krans op het graf liet leggen, betuigde spr. hiervoor zijn dank. Waarnemend groepsleider Cos gevoelde zich bij dit heengaan ook diep geschokt. Een week geleden was spr. nog met- Kragt langs de plek gereden, waar deze binnen 23 uur den dood zou vinden. Spr. hoop te, dat de vele bewijzen van deel neming, door de kameraden van de groep betoond, mevrouw Kragt tot troost zouden zijn. Na met nadruk te hebben verzekerd, dat de moed, trouw en kameraadschap van den overledene nimmer door zijn mak kers zouden worden vergeten, werd door hem ook een krans bij de geopende groeve gelegd. De laatste spreker was ds. Ouwer- kerk, plaatsvervangend districtslei der, die dit verscheiden dubbel tra gisch noemde, omdat een laffe moord een einde aan dit leven heeft gemaakt. Zich niet in den duisteren achtergrond van dit gebeuren wil lende verdiepen, zeide ds. Ouwer- kerk: dit eene weten wij en willen wij getuigen er is een goed kame raad heengegaan. Zijn inzet was niet, zooals helaas bij nog zoo velen, Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. ?an den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar.*#- Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman Alk maar. Haagscli;redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 u„ hoofdnummer De Zweedsche nachtegaal (rom.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Een onzichtbare gaat door de stad (sens.) 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Het getrouwde schoolmeisje (com.) Alle leeftijden. Eiken middag (behalve Zondag) 2.30 uur, kindermatinee film Dik Trom. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Alles voor Gloria (muzikale oom.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. P. C. HOOFTSTR. 180 AMSTERDAM (Z.) een hol gebaar, doch hij heeft zich zonder eenig voorbehoud gegeven voor zijn ideaal. Na aan, mevr. Kragt en de nabestaanden zijn medeleven te hebben betuigd, legde ook spr. een krans. Nadat bedankt was voor de laatste eer aan den overledene bewezen, verliet men zeer onder den indruk 4en doodenakker. Daitschtand wint op alle Ironlèn. EXTRA BERICHT VAN HET DUITS CHE OPPERBEVEL, HOOFDKVvrARTIER VAN DEN FUHRER, 31 Aug. (D._N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Duitsch® duifcbooteni hebber de vijandelijke scheepvaart ini de afgeiloopen week weer zeer zware verliezen toegebracht. Zij hebben op der Atlam/tiischen Oceaan, in de Caiaïbische zee en voor de kust van West-Afrikai, in weerwil van den krachtigen afweer door vijandelijke lucht en vlootstrijdkrachten, in zware, bardnek-rigia gevechten 30 in convooi of alleen-varende sche pen mieit eien gezairmenlijken in houd van 181.000 ton tot zinken gebracht Vijf andere schepen werden getorpedeerd." BROEK OP LANGENDIJK, 31 Aug. 1942. (Langendijker Groentenveiling). 112200 kg Roode kool 4; 6100 kg Gele kool 4; 2000 stuks Bloemkool 14; 16900 kg Aardappelen: Schotsche mui zen 4.35; Eigenheimers en Blauwe eigenheimers 4.60; 4800 kg Vroege witte kool 2.80. NOORDSCHARWOUDE, 31 Aug. 1942. (Noordermarktbond). 25000 kg Roode kool 4; 8500 kg Aardappelen: Blauwe eigenheimers 4.60; Koopmans blauwe 4.85; 16800 kg Vroege witte kool 2.80; 6000 kg Slaboonen, 16. WARMENHUIZEN, 29 Aug. 1942. 86700 kg Aardappelen: Schotsche muizen f 4.35; Eigenheimers 4.60; Koopmans blauwe 4.85; 18300 kg Roode kool 4; 1750 kg Gele kool 4; 31700 kg Witte kool 2.80; 1225 kg Slaboonen 16. Het legerbericht van 29 Aug. luidt als volgt: In' den Kaukasus braken Duitsche en verbonden troepen in verscheidene ge vechtssectoren door taal verdedigde vij andelijke stellingen heem In het gebied v,an Stalingrad blijven de Duitsche troepen met succes in den aanval tegen ten deele zwaar versterkte vijandelijke vestingwerken. Zij sloegen daarbij veelvuldige tegenaanvallen af. Bij aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht ook tegen de achter- waartsche spoorlijnen leden de Sovjets weer zware verliezen. Op de Wolga werden twee tankbooten in brand geworpen en 12 vrachtschepen beschadigd. Ten Z.W. van Kaloega viel de vijand met sterke strijdkrachten van Infanterie en pantserwagens, gesteund door vliegtuigen, aan. ,De aanvallen werden door formaties van het leger en de luchtmacht in voorbeeldige samen werking in felle gevechten afgeslagen. In tegenaanvallen werd de vijand onder zware bloedige verliezen naar zijn pun ten van uitgang teruggedreven. In deze gevechten werden 111 pantserwagens vernietigd, waarvan 81 alleen in den sector van een pantserdivisie. Ook bij Rzjef werden hernieuwde aan vallen van sterke vijandelijke strijd krachten verijdeld door tegenaanvallen van Duitsche troepen en door den samengebundelden aanval van eskaders gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers. Ten zuiden van het Ladoga- meer werden herhaalde doorbraakpo gingen van den vijand In tegenaanvallen tot staan gebracht. In de Finsche Golf bestookten ge vechtsvliegtuigen een vliegveld op een eiland met bommen en beschadigden vijf vijandelijke bewakingsvaartuigen. In Noord-Afrika en boven het eiland Malta werden in luchtgevechten drie Britsche vliegtuigen zonder eigen ver liezen neergeschoten. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen vannacht Britsche vliegvelden ten zuiden van Alexandrië met bommen van zwaar kaliber aan. In hangars en tusschen geparkeerde vliegtuigen ont stonden uitgestrekte branden. Bij herhaalde vijandelijke luchtaan vallen op een Duitsch convooi in de Middellandsche Zee werden door boord- wapens zeven van de 24 aanvallende Britsche bommenwerpers neergeschoten. Het convooi bereikte onbeschadigd zijn haven van bestemming; Twee Britsche vliegtuigen, die op 28 Augustus naar West-Duitschland en boven de Duitsche bocht vlogen, werden in een luchtgevecht neergehaald. Vijf andere machines werden bij vluchten naar de bezette westelijke gebieden om laag geschoten. In den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht storingsaanvallen op zuid- en zuidwest-Duitsch gebied. De burgerbevolking leed verliezen. In woonwijken van eenige steden ontstond materieele schade en schade aan ge bouwen. Nachtjagers en luchtdoelartille- rie schoten volgens de voorloopige be richten 32 der aanvallende bommen werpers omlaag. 1 In den strijd tegen Groot-Brittannië vielen Duitsche vliegtuigen overdag en des nachts belangrijke militair^ inrich tingen in zuidwest- en noordoost-Enge- land met geconstateerde goede uitwer king aan. ALKMAAR. GEBOREN: Helena G. E., d. van Jaco bus J. van Gaaien en H. H. Vossen. Frederika M., d. van Johannes H. A. M. Bos en F. M. Drijver. Mary W. M., d. van Hendrik Schuurman en M. Postma. Frederik H„ z. van Frederik L. M. van der Laan en J. M. A. Reuser. Nicolaas C. M., z. van Nicolaas A. Spruijt en J. H. van der Geest. Wil helmus A., z. van Nicolaas C. Poland en L. R. E. Smit. Hermina H., d. van Hendrik Slof en A. Krist. Hendrica, d. van Hermanus Kluft en G. Schoen. Carolina, d. van Wenceslaus G. Rupert en F. H. M. van de Wiel. GETROUWD: Jan N. Akkerman en Nelly Geus. Jacob C. KabeJ en Agatha Buur. OVERLEDEN*. Jacobus J. ter Horst, 20 jaar. (Vervolg van pag. 1.) i Een hoogen standaard van individueel fatsoen. De gevonden bevelen verstrekken ook nog' in ander opzicht waarde volle conclusies. Opdat zij niet in onze handen zouden vallen, mochten alleen de beide brigade-staven de bevelen voor de onderneming mede voeren. Door het gevangennemen van een brigadestaf kwam het ope ratiebevel echfer in ons bezit. Het eerste doel moest bestaan in de ver nieling van enkele kustbatterijen, die de kustwateren en het strand beheerschten, om vervolgens, on dersteund door de kanonnen van talrijke vlooteenheden, o§ het strand aan land te gaan, en de haven en de stad in bezit te nemen. Plunderen in eiken vorm was tén strengsté ver boden. De motiveering daarvoor in het operatiebevel luidde dat „de Duitsche bezettingstroepen een hoo gen standaard van individueel fat soen ontwikkeld hebben" en dat daarnaar ook de landingstroepen door de bewoners beoordeeld zou den worden. Óm dit bevel, dat even eens het voornemen van een lang durig verblijf aan land in het licht stelt, te controleeren, was speciaal een officier der gendarmerie met hulp-strijdkrachten benoemd. Niet temin geloofde men dat de Fransche bevolking van de landende troepen zou kunnen verlangen haar naar Engeland te evaeueeren. Voor dit doei was een speciale groep aange wezen ter sterkte van een officier en zes andere dienstgraden van Fransche nationaliteit, die evenwel de opdracht hadden uitsluitend voor den dienst geschikte Franschen mede te nemen en öok slechts dan, wan neer zij zich verplichten tot dienst neming in de formaties van de Gaulle. Ook aan visschers, die hun eigen vaartuig meebrachten moest het toe gestaan zijn_ om onder de bescher ming van dè zeestrijdkrachten naar Engeland over te steken. Hoe te handelen met Duitsche gevangenen. Uitgebreide voorschriften waren opgesteld voor de behandeling van de Duitsche krijgsgevangenen. In de eerste plaats moest men hun, waar het slechts mogelijk was, de handen vastbinden opdat zij hun papieren niei konden vernietigen. Op een nauwkeurig aangegeven plek aan het strand moest - een kamp yoor krijgsgevangenen worden ingericht. De daartoe aan te stellen bewakings manschappen en hun- houding; de terugbrenging naar Engeland en hun verdere bestemming aldaar, waren nauwkeurig vastgelegd. Tot in allo bijzonderheden behelst het bevel evenwel ook voor geval van nood die maatregelen, welke genomen moesten worden wanneer bij een ongunstige ontwikkeling van de situatie het besluit tot den terug tocht genomen moest worden. De bevelhebbers van de strijdkrachten ter zee en in de lucht dienden de vereischte overwegingen voor dit doel tijdig genoeg te maken. In dit geval lag het in het voornemen de gelande troepen tot den laatsten man weer aan boord te nemen, evenals de met zekerheid verwachte massa's Duitsche krijgsgevangenen, het uit geladen oorlogstuig en vooral de pantserwagens. Ook de dooden wilde men terugbrengen. Deze van kwar tier tot kwartier tot in elke bijzon derheid vastgelegde terugtocht was op dertig bladzijden en in dertien schetsen uiteengezet. Maar hoe het in werkelijkheid ging. Het Werkelijke verloop der ge beurtenissen is uit deberichten van het Duitsche opperbevel der weermacht voldoende bekend. Nog voordat de vijandelijke landings- vloot in het gezicht van de kust kwam, was zij door de op zee va rende beschermingsstrijdkrachten van de Duitsche marine gerappor teerd. Nadat de zwakke strijd krachten der marine in een kort zeegevecht tegen de superieure vijandelijke eenheden een kanon neerboot tot zinken gebracht en verscheidene treffers op de vijan delijke schepen geplaatst hadden, moesten zij den strijd staken. Doch de eerste storing in den stel selmatigere afloop der vijandelijke operaties was ontstaan. Uit het groote aantal der Duitsche ver dedigingswerken, die volgens het plan bezet en vernield moesten worden, gelukte het den vijand slechts om onder gebruikmaking van superieure strijdkrachten op een plek tijdelijk een kustbatterij onder controle te krijgen. De af weer^ van alle overige verdedi gingswerken bleek den vijand superieur te zijn. De plaatselijke reserves der militaire leiding wa ren voldoende om den vijand, waar hij tijdelijk aan het strand Zeilen En terwijl de sleep met Zaan- kanters rustig opetoomde, pakten de wolken zich samöh en plotseling brak een bui los, zoo krachtig als slechts een. Augustus-donderbui kan losbarsten. Ineens was het Alkmaarsche meer onherkenbaar geworden. De oevers waren ver vlakt in een grijze massa, het meer zelf was eveneens een grijze vlak te. En er boven een wolkenspel, kleurrijk en tegelijk dreigend Arme zeilers, die twee prachtige dagen op het water hadden door gebracht en die als belooning een koude douche, thuis kregen. Maar dat alles kon aan het feit niets veranderen, dat de zeilwed strijden om de provinciale kam pioenschappen uitstekend slaagden. Twee dagen namen deze wedstrijden in beslag, twee dagen rijk aan zon maar arm aan wind. 't Werden wel iswaar geen drijfpartijen, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Van elk vlaagje moest worden geprofi teerd, en wie de kunst verstond, om die zwakke vlagen te benutten, had een goede kans. Die zwakke wind was oorzaak, dat elke baan slechts één keer gezeild werd. Een goede maatregel, want anders was het een latertje gewor den. Overigens: een prettige baan was het niet, voor de zeilers niet, wijl zij voortdurend moesten oppas sen om niet aan den grond te ko men (wat ondanks goed uitkijken toch verschillende keeren voor kwam!), voor de toeschouwers niet,: omdat het grootste deel van de baan onzichtbaar was voor hen, die start en finish wilden meemaken. De Zaterdagmiddag bracht geen verrassingen, tenzij men het fraaie zeilen van v. d.* Stadt als zoodanig zou willen aanmerken. Ofschoon deze geen bijzondere gunstigen start had, liep zijn boot uitstekend door en onbedreigd werd hij eerste. Zondagmorgen werd hij gediskwa lificeerd, maar des middags werd hij weer eerste, dank zij pech van den Allernaarder Boersma, die toen de leiding had, maar twee keer aan den grond ging en met de derde plaats genoegen moest jjemen. Intusschen, het kampioenschap is bij den besten zeiler terecht gekomen. In het totaal-klassement werd Bliekman tweede en de Vries Lentsch derde. Bij de Olympia-jollen was Flem- ming uit Haarlem de beste. Met twee eerste en een vierde plaats liet hij al zijn concurrenten ver achter zich. De Sharpie-klasse was voor- J. F. Stap, die zich in alle drie races eer ste plaatste! Ott en Mohr werden resp. tweede en derde; onderling voeren deze twee een scherpen strijd om de plaatsen zonder Stan ernstig te kunnen bedreigen. De BM-ers, met 20 deelnemers, voerden een harden strijd, die Brunt tenslotte in zijn voordeel besliste. Een kleine teleurstelling voor de Jongh, die op een prachtig seizoen kan terugzien, maar nu geslagen werd. Bij de Valken werd Broer kant- pioen na harden strijd met Bruijn- zeel. Pas de derde race bracht hier de beslissing. Swart werd eerste in de toerklasse der 16 m2-klasse. En tenslotte de verrassing. In de 12 voetsjollen-klasse klopte Schoen al zijn tegenstanders! En daar had niemand op gerekend! Zooals gezegd, de Zaterdagmiddag bracht geen verrassingen. Zulks in tegenstelling met den Zondag, het geen men uit bovenstaande wel kan opmaken. Overigens: de meer was weer dicht bevolkt. Honderden scheepjes dre ven óver den plas, vele honderden zeilers en zeilsters hebben prachtige dagen beleefd met als hoogtepunt de provinciale kampioenschappen, goed georganiseerd door de Zaansche On derlinge. Voetbal7 ALC MARIA WINNAAR VAN DE „WESTERKERK". 't Is een mooie prestatie van de withemden om zich ongeslagen als nummer één te plaatsen in het vrij sterk bezette tornooi om den fraaien „Westerkerk"-beker. Door haar uitstekend werk van den vorigen Zondag, waarbij achter, eenvolgens Hilversum en de Storm vogels waren geslagen, had Alcma- ria in haar wedstrijd tegen De Spar taan aan een gelijk spel genoeg. De ze opgaaf hebben de Alcmarianen dan ook volbracht, door tegen de roodgebroekte Amsterdammers een ruimschoots verdiende 1-1 te beha len. 't Is waar, dat de Spartanen reeds een wedstrijd achter den rug hadden, maar tegen i dat voordeel stond, dat Henk Maassen voor de rust maar op halve kracht speelde en daarna moest uitvallen. Wel werd hij door Stoop goed vervangen, maar de kracht der verdediging had toch geleden. De felle A'damsche aanval len werden wel allen op een na ge broken, doch de Alkm. verdedigings muur leek niet zoo hecht als anders. De middenlinie, waarin de Grand door kopwerk en ruim openen uit blonk, verrichtte haar taak naar be- hooren. Van de voorhoede moet de lichte rechtervleugel nog wat meer zelfvertrouwen en durf verwerven. Voetbalcapaciteit is wel aanwezig. Overigens was het geen wonder, dat over het spel een zekere matheid lag, daar de wedstrijd viel in de heete middaguren in de gloeiende zomer- zon. Gedurende het spelverloop was van een doorslaand veldoverwicht van een der partijen geen sprake en beurtelings moesten de beide doel- verdedigers hun talenten toonen, die niet gering bleken. Alemaria maakte door van Wieringen, het eerste doel punt. 't Zat toen Alemaria niet me de, daar een aantal goede schoten buiten het bereik van den Spartaan- doelman juist naast de palen of over de doellat vlogen. Na de rust maakt Spartaan gelijk met 'n mooi schot van den midvoor. De verdedigingen bedwongen verder de aanvallers en ha het eindsignaal van scheidsrechter van den Berg, die verdienstelijk leidde, hieven de aanwezige Alcmaria-supporters den overwinningsroep aan. Eerst toen de wedstrijd Stormvo- gels-Hilversum, die enidigde gelijk hij was begonnen, was volbracht, kon de Spartaan-Voorzitter aan den Alcmaria-aanvoerder Hamstra de mooie zilveren Westerkerk ter hand stellen. Dat Alemaria, de vuurproef vóór de competitie tegen' werkelijk goede ploegen als Stormvogels, Hilversum en de Spartaan op zulk een uitste kende wijze heeft doorstaan, geefi goede verwachtingen voor het ko mende seizoen. vasten voet gekregen had, in de pan te hakken of in zee terug te werpen. Zijn pantserwagens kre gen op het strand, kapotgeschoten en buiten gevecht, een roemloos einde, zonder ook maar den strandweg bereikt te hebben. De reserves die door de hoogere j legerleiding waren opgeroepen en O binnen den kortst mogelijken tijd derwaarts waren gevoerd, bereik ten op den vastgestelden tijd het gebied van Dieppe, maar vonden geen gelegenheid meer om in te grijpen. De dappere soldaten van de kustverdediging hadden zich inmiddels uit eigen kracht tegen den aanvaller geweerd. Vroeg in den middag reeds kon hét alge meene opperbevel van den betrok ken sector melden: „de divisie heeft met luchtdoelgeschut en luchtwapen alleen haar sector be houden of heroverd. Geen gewa pende'Engelschman staat meer op het vasteland". Om 17.50 uur was het bericht ontvangen van den bevelvoerenden admiraal in Frankrijk dat de haven van Diep pe en de havenversperring onbe schadigd waren. Geen enkel vijan delijk schip was er in gestaagd de haven 'binnen te loopen. De eigen luchtmacht had onder voortdu rende controleering van de wate ren tot aan de Engelsche kusj op voortreffelijke wijze 'de afweerge- vechten van het leger ondersteund en daarnaast groote vernietigin gen aangericht onder de aanval lende luchteskaders van den vijand en onder de schepen van de landingsvloot. Zoo verliep de Britsche lan dingspoging bij Dieppe volgens de berichten van de eigen troep. De vijand zelf heeft dezen afloop der gevechten door een reeks open lijke radioseinen bevestigd. Uit deze radioseinen, die ten deele den snellen aanvoer van versterkingen en aanvullingen voor de landings- groep ter voortzetting van den aanval verlangen, blijkt het vol gende: met gebruikmaking van numeriek beperkte strijdkrachten en daarmede zonder al te groot risico moesten pogingen gedaan worden op het vasteland een brug- gehoofd en een bruikbare haven te verkrijgen. Ware dat gelukt, dan zou de Engelsohe legerleiding niet geaarzeld hebben andere gereed staande troepen aan land te zetten en daarmede het tweede front in Frankrijk ie vormen, yoor h:t ge val de onderneming mislukte was evenwel de terugtocht propagan distisch en militair voorbereid. Aan de troepen was de eigenlijke bedoeling verzwegen en aan de Fransche bevolking was door radio bekendgemaakt, dat hier niet sprake was van een invasie. De verliezett aan beide kanten. De onderneming tegen Dieppe heeft den vijand zware verliezen ge kost. Hij verloor 2.195 gevangenen, onder wie 128 officieren. Onder hen bevond zich de .commandant van de zesde Canadeesche brigade infanterie William Wallace Southam, voorts twee kolonels en 13 stafofficieren. Behalve de vernietigende 29 pantser wagens en verkenningsauto's werd een groote hoeveelheid lichte en zware infanteriewapens en ander oorlogstuig, vooral ook landingsboo ten, buitgemaakt. De vijand leed zware bloedige verliezen, die veel grooter zijn dan het aantal krijgsge vangenen. Alleen aan de kust wer den 600 dooden geconstateerd. Het aantal verdronken manschappen is niet na te gaan. Steeds spoelen nos lijken op het strand aan. Voorts ver loor de vijand: 127 vliegtuigen, 4 tor pedojagers, 2 torpedobooten, 1 tor pedomotorboot, 7 transportschepen en eeri aantal landingsbooten, die door artillerie en luchtmacht tot zinken gebracht werden. Beschadigd werden: 4 kruisers, 4 torpedojagers, 5 transportschepen, 4 torpedomotor- booten, 2 kleinere eenheden' en tal rijke landipfsbooten. Daartegenover bedragen de eig® verliezen ondanks alle beweringen van de vijandelijke propaganda: bij het leger: 115 dooden, 187 gewonden, 14 vermisten. Bij de marine: 78 doo den en vermisten, 35 gewonden. Bij de luchtmaoht 104 dooden en vermis ten, 58 gevjonden, in totaal dus 591 manschapp'ën verloren, een onbete kenend verlies.dus vergeleken met dat van den vijand. Aan Duitsch ma teriaal gingen 35 vliegtuigen en een duikbootjager verloren. 6 stukken geschut wprden beschadigd. De houding van de Fransche be volking was meer dan correct. Zij heeft ondanks eigen verliezen dc Duitsche troepen in hun strijd dooi hulpvaardigheid van eiken aard on dersteund. Zij heeft branden Sf~ bluscht, gewonden verzorgd en de troepen voorzien van eten en drin ken. Uit erkentelijkheid voor deze houding worden op bevel van de Führer de Fransche krijgsgevang^ nen afkomstig uit de Fransche plaa' sen van het gevechtsgebied 'Dieppe uit krijgsgevangenschap om slagen,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2