I STAD EN OMGEVING RIJWIELVORDERING. NEDERLANDSCHE PRIJZEN POLITIEK. AGENDA De beste roman in 1943. Dieven sleepten heele woning leeg. Afbetalingsmagazijn gesloten. Beukenoofjes, eikels en kastanjes. SfADIOPROGRAMMA Ook geestelijk- en lichamelijk anvolwaardigen kunnen van een zwemhad genieten. LAAÏSIÊ BERICHTEN msmfBVTm-Mi&mts Amsterdamsche Bears r Zij, die hun rij wiel inleverden en tot nu toe geen bericht be treffende teruggave van hun eigen of een ander gevorderd rijwiel ontvingen, kunnen tot uiterlijk 10 September a.s. een Schriftelijk verzoek om schade loosstelling bij den burgemees ter hunner ^woonplaats indienen. Deze schadeloosstelling bedraagt 50. BUREAU VOOR GEZINS- EN LEVENSMOEILIJKHEDEN. Bovengenoemd Bureau deelt me de, dat het wekelijksch spreekuur, dat wegens de vacanties gedurende de maand Augustus niet werd ge houden, op 4 Sept. a.s. wordt hervat en voortaan iederen Vrijdagavond Van 7.30-8.30 uur wordt gehouden op het Centraal Bureau voor Maat schappelijk Werk, Langestraat 87 boven. GESTANDAARDISEERDE MELK OP SCHOOL. Het schoolmelkcomité te Alkmaar heeft ons verzocht nog het volgende te willen opnemen: In een tijdvak van 4 weken zal 14 maal een kwart liter gestandaardi seerde melk worden verstrekt. Voor ieder tijdvak van 4 weken moeten 'de leerlingen derhalve inleveren één melkdistributiebon ter waarde van 8% liter. ALKMAARSCH SYMPHONTE- ORKEST. Voor de drie abonnementsconcer ten, die het A.S.O. in de maanden Öet. en Dec. '42 en Febr. '43 in de zaal van het Gulden Vlies hoopt te geven, bestaat veel belangstelling. Ket plan van het bestuur is ten zeer ste toe te juichen en vele muziek- vrienden zullen zich geroepen voelen het streven van het A.S.O. te steu nen en zich als abojnnê op te geven. In verband met diverse bepalingen is het wel gewenscht dit spoedig te doen. OPROEP NED. LANDBOUW- MUSEUM. Reclame-platen op landbouw-, tuinbouw- en zuivelgebied ge vraagd. Dr. M. de Waal te Wageningen verzoekt ons opname van het vol gende: De verzameling reclameplaten op land-, tuinbouw- en zuivelgebied, af komstig van tentoonstellingen, jaar beurs enz., welkfe in het bezit was van het Neder 1. Landbouw- Museum, is tijdens de oorlogsda gen in 1940 bijna geheel verwoest. Om deze collectie te herstellen, doen wij een beroep op het publiek, dat helpen kan door het zenden van dergelijke platen of het opgeven van adressen waar deze waarschijnlijk nog te krijgen zijn, aan den secreta ris van het Genootschap Ned. Land bouw Museum. KAPELAANS BENOEMD. Tot kapelaans zijn benoemd de heeren: te Bergen J. P. J. Solleveld, te Waarland J. A. J. M. Verspaan- donk (neomist), te Beverwijk E. J. M. Matthijsen, te Noord-Zijpe M. J. A. Huiberts (neomist), te Obdam A. J. Hartog en te Den Helder J. L. W. Witteman. OP HET ZESTAL. Ds. W. A. Nel te Oudkarspel komt voor op het zestal voor herv. predi kant te Enschedé. HEILOO. Overplaatsing. - De burgemeester heeft besloten den heer J. J. Jansen, onderwijzer aan de o.l.-school, te de- tacheeren aan de" u.l.o.-school. In zijn plaats is benoemd (voor tijde lijk) de heer A. den Ouden te Alk maar. Benoemd. - De gemeenteveld wachter C. Broekhuijzen is benoemd tot onbezoldigd rij ds veldwachter. Kleuterschool. - De kleuterschool is vanaf 1 Sept. tijdelijk onderge bracht in de consistoriekamer der herv. kerk. Men is hiermede inder daad geholpen, daar een ander ge schikt lokaal in het centrum der ge meente niet beschikbaar is. NIEUWE-NIEDORP. Schutkermïs. - De Schutkermis welke Zondag, Maandag en Dinsdag gehouden werd, behoort weer tot het verleden en mag alleszins ge slaagd heeten. De diverse vermake lijkheden bij de Prins Maurits heb ben niet over belangstelling te kla gen gehad en Zondag was er in de zalen van de heeren Gelder en Kos- sen een vroolijke drukte bij een ge zellige band. Maandagmiddag wer den er door de zwemvereen. ;;de Rijd" onderlinge wedstrijden gehou den. Er was buitengewoon veel deelname en het publiek heeft van spannende ritten kunnen genieten. Maandagavond was in de Prins Maurits het gezelschap Kees Pruis, dat de stampvolle zaal een paar aan gename uren bezorgde. Ook de ac- cordeonsoli waren van een goed ge halte. Dinsdagmiddag zouden er door de gymnastiekver. wedstrijden worden georganiseerd op het sportterrein, doch die bleken onmogelijk te kun nen doorgaan, zoodat die voor de kinderen werden afgelast en de grootere afdeelingen in de zaal van Gelder hun programma afwerkten. Dinsdagavond was er in de zaal van Gelder weer een prettige stem ming en we mogen op een prettig verloopen kermis terugzien, waarin geen wanklank werd gehoord. UDSEM. Geslaagd. - De heer mr. Kriek, hoofd o.l.-school, slaagde te Wage ningen voor de acte-tuinbouw. Uitbreiding rivierpolitie. - Met ingang van 5 Sept. zal de rivierpoli tie met 1 man uitgebreid worden, SINT-P ANCRAS. Gemeentebegxooting goedgekeurd". - Bericht is ontvangen dat de ge- meentebegrooting voor het dienst jaar 1942 is goedgekeurd. LANGEDÜK. Kleed in g-ruübeurs beëindigd- We gens geringe belangstelling zal de kleed in gruilbeurs haar werkzaamhe den vanaf 8 Sept. voorloopig beëin digen. De schoenenruilbeurs wordt op den gewonen voet voortgezet. Er is nog,een belangrijk aantal schoe nen ter ruiling voorradig. De Gemachtigde voor de prijzen, mr. H. C. Schokker, heeft, ten over staan van de pers op een bijzondere persconferentie een uiteenzetting gegeven van de wijzse, waarop hier te lande de prijsbeheersching tot stand komt. Mr. Schokkergaf een algemeen overzicht van de werk zaamheden van zijn bureau, .terwijl vervolgens de heeren A. J. Stienstra, Hoofd van de Opsporing en mr. J. A. M. Pott, Hoofd van. de Prijsberedi ting, dieper ingingen op een aantal details. Wij ontleenen aan deze uiteenzet tingen het volgende: Het voornaamste doel van de prijs beheersching is een maatschappelijk verantwoorde prijsvorming, waarin echter het beginsel opgesloten ligt, dat de prijsvorming geen telmachine is van kostenstijgingen. In verband hiermede zij herinnerd aan een rede van minister Fisefaböck, waarin deze uiteenzette, dat het declareeren van kosten een grens is, waartegenover belooningen van prestaties moeten staan. De toestand hier te lande was van dien aard, dat zekere kostenstijgin gen geaccepteerd moesten worden. Dit heeft tot resulaqt gehad, dat in de daarvoor in aanmerking komende sectoren in hoofdtrekken het Duit- sche prijzen peil bereikt is. Het ge volg is, dat het indienen van ver zoeken tot prijsverhooging afgeloo- pen is. De prijzenpolitiek bereikte thans een nieuwe faze: eenerzdjds wordt nagestreefd, dat er juiste ver houdingen komen, anderzijds, wordt er nauwkeurig aandacht geschonken aan de verhoudingen tot de Euro- peesche prijzen. Binnen dit kader zijn in de onlangs afgekondigde richtlijnen voor de Prijsvaststelling de principieele grondslagen gelegd voor een maatschappelijk verant woorde prijsvorming. Tegenover enkele prijsstijgingen, die desondanks in de toekomst nog te verwachten zijn, zullen er een aantal prijsdalingen tot stand ge bracht moeten worden, teneinde een juiste balans té verkrijgen. Onder handhaving van een redelijke beloo ning voor den ondernemer moet het mogelijk zijn voor verschillende ca tegorieën van goederen tot een prijs verlaging te komen, met name voor dé z.g. nieuwe artikelen op het ge bied der levensmiddelen (Surroga- tenbeschikking). Vaak wordt den Gemachtigde voor de Prijzen verwe ten, dat tengevolge van zijn maatre gelen zaken onrendabel gemaakt worden. De beslissingen worden echter steeds genomen aan de hand van zorgvuldig gedocumenteerde ge gevens. Het is een vaststaand feit, dat er, wanneer er om cijfers en feiten gevraagd wordt, teneinde - de beweerde onrendabiliteit te staven, steeds een ontwijkend anftvoord volgt. Men heeft een analyse ge maakt van prijzen uit de periode van 1938 tot 1941, waarbij een verhou ding aangenomen werd tüsschen de gemaakte winst en het kapitaal plus de reserves. Hieruit bleek, dat het jaar 1941 zéér bevredigend geweest is. Het was wel geen topjaar, als 1-039 en 1940, maar het stond toch gelijk met het jaar 1938. Dit bewijst toch wel, dat het hier te lande hog niet zoo slecht gaat! Het onderzoek streke zich uit over gespreide be drijven, zooals voedings- en genot middelen, werven, metaalindustrie, enz. Om.een voorbeeld te noemen: er wordt vaak geklaagd, dat de kwee kers niet genoeg verdienen. Er is toen een onderzoek geweest in de 4 districten Venlo, Hoógezand-Sappe- meer, de Venen en het Zuidholland- sche Glasdistrict. Wanneer we de kosten over 1939 op 100 stellen, dan zien we een toename voor Zuid-Hol land van 17 pet., Hoogezand 21 pet., Venlo 15 pet. en de Venen 22 pet. De winst in 1939 bedroeg voor de 4 districten in deze volgorde 7 pet., 10 pet., 14 pet. en 1.3 pet,; thans be draagt zij resp. 57.6 pet., 7.9 pet., 39.3 pet. en 27.2 pet. De loonen trok ken van 1939 op 1941 aan met resp. 9.3 pet., 11.7 pet., 19.7 pet. en 27.1 pet. Wat nu de prijsdiscipline betreft: de groote meerderheid van ons volk is nuchter genoeg, om deze te zien als iets noodzakelijks voor onze volkshuishouding. Zeker, er zijn uit zonderingen, die gaan opvallen. Als men in sommige restaurants eens om zich heen ziet, of men bekijkt eens afwerking en kwaliteit van sommige houtproducten, als meubelen, of men vergelijkt eens de soms onverant woordelijke prijzen van sommige surrogaten met wat zij werkelijk kosten moesten, dan vindt men typi sche staaltjes van gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel en discipli ne. In de naaste toekomst kan men echter ten dien aanzien de noodige maatregelen verwachten. De prijsvorming is nu in oen faze gekomen, dat zij een steun voor de volkshuishouding geworden is, mede door de ingevoerde uniforme prij zen en een aantal ingevoerde admi nistratieve voorschriften. Hierdoor is ook een vereenvoudiging in de prijsbeheersching tot stand geko men. Hierover was tot nog toe wei nig bekend. Dit had tweeërlej oor zaak. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer De Zweedsche nachtegaal (rom.) Alle leeftijden. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Een onzichtbare gaat door de stad (sens.) 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Het getrouwde schoolmeisje (com.) Alle leeftijden. Eiken middag 2.30 uur, kindermatinee film Dik Trom. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Alles voor Gloria (muzikale com.) Alle leeftijden. VrQdag 4 September. 7.S0 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Boefje (met Annie van Eps). Op de eerste plaats^ omdat het ge heel practisch uit niets moest wor den opgebouwd. Men had hoogstens in enkele Duitsche voorschriften een handleiding. En op de tweede plaats, omdat er een geheel nieuw bestuurs-strafrecht ontworpen moest worden. Naar buiten uit bleek alleen iets uit de publicaties van straffen. Dit bevorderde de preventie, doch het begrip voor de doeleinden kwam hierdoor in het gedrang. In de afgeloopen twee ja ren heeft men echter veel ervaring opgedaan. Er was veel critiek, zoo als trouwens te verwachten was. Deze critiek kwam uit vier ver schillende richtingen. Ten eerste waren er degenen, die er zich tegen verzetten, omdat het nieuw is. Deze critiek kan men stilzwijgend voorbij gaan. Vervolgens was er de constructieve critiek, waar een dankbaar gebruik van gemaakt is. Dan was er natuurlijk critiek van de zijde der slachtoffers en ten slotte de critiek, die het geheel af wees, daar er toch nog knoeierijen voorkomen. Deze laatste critiek kan men alle recht ontzeggen, door er op te wijzen, dat er, ondanks de be staande wetgeving, nog steeds moor den en diefstallen gebeuren. Het zal wel nooit lukken alle prijs- knoeiers uit te roeien. Er wordt op het oogenblik in den zwarten handel voor rundvet een prijs gevraagd van 12 tot 17 gulden, voor maizena 1.50 per pakje, voor thee 11 per pakje, voor aardappelen 35 gulden per 100 kg. Men stelle zich nu eens voor, dat er geen prijs beheersching en distributie beston den en wat er van een en ander te recht zou komen, als bovenstaande prijzen algemeen geldend waren! Neen, de prijsbeheersching geldt wel degelijk het directe volksbelang. Voor den zakenman beteekent zij de dekking onzer valuta, voor den verbruiker de Rekking van zijn di recte levensondèrhoud. Het besef, dat dit alles nu een maal noodig is, begint langzaam maar zeker door te dringen. Men moet in dezen zoeken naar wat ver- eenigt, daar het gaat om het volk als geheel. En men moet hen, die uit hoofde van hun positie of hun geld méér verwerven dan waar zij recht op hebben, ten strengste veroordee- len. Doch tevens moet men er tegen waken klassentegenstellingen op nieuw naar voren te brengen. In een volgend artikel zullen wij de uiteenzettingen van den heer Stienstra en mr. Pott nader behan delen. Prijsvraag uitgeschreven. Door de firma J. H. Gottmer en Co te Haarlem, mr. Cornelisstraat 2, is een prijsvraag uitgeschreven voor de beste roman in 1943. Gevraagd worden Ne- derlandsche of Vlaamsche romans, om vang ongeveer 18 vel van 16 pagina's, per pagina ongeveer 350 woorden, in totaal ten hoogste 100.000 woorden. De romans moeten in duidelijk handschrift o f getypt worden ingezonden op slechts aan één' zijde bedrukt papier. De schrijver is geheel vrij in de keuze van het onderwerp, zoowel als in de te volgeu spelling. De remans moeten in voortreffelijken stijl geschreven, van inhoud en handeling moreel gezond en voor ieder aanvaardbaar zijn. De boeken zijn bedoeld voor een grooten lezerskring en daarom zal over het al gemeen een boeiende handeling meer worden gewaardeerd dan diepzinnige bespiegelingen of uitvoerige psycholor gische ontledingen. Prijzen: 1. een «ereprijs, groot 12.500.— 2. een eerste prijs, groot 7.500. 3. een tweedp prijs, groot 5.000.— 4. een aanmoedigingsprijs, groot 1.500.- Deze laatste prijs is bedoeld ais aan moediging voor een schrijver (of schrijf ster) van wie nog nimmer een werk is uitgegeven en die niet in aanmerking komt voor een der onder 1, 2 en 3 ge noemde prijzen. Jury: De namen der jury-leden zoowel voor Nederland als voor België zul len bader worden bekend gemaakt. Het spreekt vanzelf dat voor deze jury al leen de meest deskundige menschen zijn aangezocht. Bepalingen: Door de inzending van hun copy wor den de auteurs geacht zich onderworpen te hebben aan de volgende bepalingen: 1. De door de jury bekroonde manus cripten gaan met -het recht van uitgave in vollen eigendom over aan de firma J. H. Gottmer en Co. Over rechten van verfilming en vertaling zal bij voor komende gelegenheid overleg gepleegd worden. De niet bekroonde manus cripten worden na de uitspraak van de jury aan de inzenders teruggezonden. 2. Deelnemers aan de prijsvraag zen den hun manuscripten, zonder vermel ding van naam, onder motto in. Zij voegen bij hun handschrift een goed gesloten en verzegelde enveloppe, die op duidelijke wijze, in den rechterbo venhoek, hetzelfde motto draagt als het manuscript. In de enveloppe sluiten zij een brief, vermeldende hun volledigen naam en adres, benevens een korte levensbe schrijving, en een opsomming van de eventueel reeds van hun hand, zoo onder' eigen naam als onder pseudo niem, verschenen werken. 3. De uitgeversfirma Gottmer en Co. heeft alleen dan het recht niet alle prijzen toe te kennen, indien de inge zonden romans, volgens het oordeel van de jury, niet zoodanig aan de gestelde elschen voldoen, dat alle prijzen kunnen worden toegekend. 4. £)e datum vóór of waarop de ma nuscripten in het bezit moeten zijn van de firma J. H. Gottmer en Co., is be paald op 18 April 1943. 5. De uitspraak der jury is bindend en zal vóór of op 1 Juli 1943 worden bekend gemaakt. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. De commissaris-generaal van bestuur en justitie heeft tot burgemeester benoémd: 1 Den chef de bureau J. Kranen burg te Rotterdam tot burgemeester van Hoogland, den gemeenteambte naar G. J. Vooys te Goedereede tot burgemeester van Hasselt en den heer T. O. van der Weide te Bloe- mendaal tot burgemeester van Velsen. AMSTERDAM, 2 Sep.. Er kwam een sleepexswagen voorrijden in de Van Eeghenstraat. De straatdeur werd opengemaakt en korten tijd later kwamen de eerst meubelen naar buiten. Ander huisraad volgde en langzamerhand werd de geheele inboedel op den wagen geladen. De mannen wisten van aanpakken en na enkele uren was de woning leeg en de kar vol. De deur werd dicht geklapt en de verhuizers verdwenen met de vTacht. Tot zoover was er niets bijzonders aan het voorval, doch het begon ietwat vreemd te lijken, toen iemand tuk op het verlaten bene denhuis, den huisbaas opbelde. Deze wist niets van een verhuizing af en toen bleek spoedig dat hier verhui zers met een slechte reputatie in gewonen term: dieven genoemd aan het werk waren geweest. Blijk baar waren zij op de hoogte van de langdurige afwezigheid der bewo ners en hadden daarvan gebruik ge maakt, om de woning te plunderen. Reeds na enkele dagen slaagde de politie er in, de beide daders van de- zen uiterst brutalen diefstal, alsme de een vrouw, die erbij betrokken was, aan te houden. De gestolen goederen zijn alle in de woning van de vrouw, in de Jacob van Lennep- straat, in beslag genomen. Bovendien 12 filialen i f 50.000.— boete en i 10.000 proceskosten j goederen verbeurdver klaard. De inspecteur voor de prijs beheersching heeft den eigenaar van het afbetalingsmagazijn A. C. Korpershoek te Rotterdam met f 50.000 beboet, terwijl de goederen, welke voórradig wa ren in de 12 door hem geëxploi teerde filialen, zijn verbeurd verklaard. Alle zak^n in Rotterdam en elders zijn verder voorgoed ge sloten en Korplershoeks bedrijfs middelen definitief stilgelegd, ter wijl het hem bovendien is ver boden gedurende 2 jaren een nieuw afbetalingsmagazijn te vestigen of zich met den afbe- talingshandel in te laten. Het vonnis gelast tenslotte tot de openbaarmaking van deze straf fen en betaling van 10.000 proceskosten. Aanleiding tot deze veroordeeling was de voortgezette prijsopdrijving, welke op verschillende wijzen ge durende 2 jaren na Mei 1940 is ge pleegd. Het tegen de prijsvoorschrif- ten'in bijprijzen van de reeds voor radige goedkoopere goederen als er nieuwe duurdere zendingen aan kwamen, was een vaste gewoonte in dit bedrijf. Ook waren er voor- oorlogschip. goederen, zooals meube len, rijwielen, haarden, kleeding- stukken enz. zonder eenige aanlei ding ver boven den voor-oorlog- schen prijs verkocht. De veel gun stiger voorwaarden, waaronder de afbetalingshandel in de laatste jaren heeft kunnen werken, immers men kan nu vaak a contant leveren of in elk geval aan zorgvuldig uit gezochte afnemers en met een kor ter crediet dan voorheen hebben in de prijzen, ■grelke in de zaken van Korpershoek werden gevraagd, in het geheel geen of een volstrekt onvoldoenden weerslag gevonden. Aan de hierdoor noodzakelijk ge worden prijsverlaging of grootere korting werd meestentijds zelfs niet gedacht. Het feit, dat in de afbetalings branche zaken gedaan worden met het minst-draagkrachtige deel van de bevolking, maakte het gewenscht, dat de prijsbeheersching, zooals nu ook is gebeurd, aan bovengenoemde praktijken definitief een einde maakte. Weer inzameling van rijkswege. 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Even als het vorig jaar is ook nu weer de inzameling van eikels, beukennoot jes en kastanjes van Rijkswege ge regeld. Men verwacht dat de nieuwe in- zamelcampagne een aanmerkelijke bijdrage kan zijn voor de voedsel voorziening van ons volk. Immers de beukenootjes zullen behoudens een klein gedeelte dat voor /zaai- doeleinden zal worden gebruikt olie kunnen opleveren, die voor de vetvoorziening van ons volk in den komenden winter van groot belang kan zijn. Daar de vetpositie thans moeilijker is dan het vorige jaar, klemt de noodzaak om alle bronnen volledig uit te buiten nu te meer. De eikels zullen hoofdzakelijk voor zaaidoeleinden worden gebe zigd; ook herbebossching is van groot zij het indirect belang voor onze voedselvoorziening. De kastanjes tenslotte zullen worden verwerkt tot veevoeder, evenals de resten van de beukenootjes, nadat de olie eraan is onttrokken. Het Aan- en Verkqopbureau van Akkerbouwproducten (A.V.B.A.); Bezuidenhoutscheweg 15, 's-Graven- hage, heeft de leiding van de inza melingscampagne. -0 t VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nieuwsber. 7.15 Vlot ochtendspel (gr.pl.) 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. en gesproken programma- uittreksel. 8.15 Orkestconcert (gr.pl.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Viool en piano (gr.pl.) 10.— Melodieën-Revue (gr.pl.) 11.Omroep-Kleuterklas. 11.20 En semble Willy Kok 12.— Het Paard, de Hond, de Haan, en de Aap in onze moedertaal. 12.15 Musette-orkest en soliste. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Melo- disten en gr.pl. 14.Arnh. Orkest Ver. en solist en gr.pl. 16.Bijbellezing. 16.20 Amsterd. Trio. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Knutselklas. 17.45 Orgelconcert. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuws ber. 18.55 BNO: Binnenl. zakel. praatje. Wordt er propaganda gevoerd dat elk gezond land in Nederland moet leer en zwemmen in ons waterrijke land, ook lichamelijk onvolwaardi- gen kunnen profiteeren van het zwembad, ja, verschillende van hen kunnen zich de zwemkunst eigen ma ken. Het is een' verheugend ver schijnsel, dat, vooral in de overdekte inrichtingen in ons land ernstige proeven zijn genomen («n met ver rassende resultaten bekroond) om lichamelijk onvolwaardigen de zwemkunst bij te brengen. Het wekelijksche bad is reeds een verfrissching voor het lichaam, spe ciaal voor de huid, dat allervoor naamste orgaan dat vaak zoo stief moederlijk wordt bedeeld, het stoeien, spartelen en oefenen in het water geeft vroolijkheid en levens blijheid. Baden en zwemmen zijn een verjonging, een verfrissching voor geest ten lichaam beiden. Ook kinderen, lijdende aan kin derverlamming, een aantal blinden, dooven en verminkten (ook oorlogs slachtoffers)*!, hebben reeds het zwemmen, in betrekkelijk korten tjjd geleerd. Toewijding en liefde was en is hun deel bij dit onderwijs. Als al die groepen van getroffe nen, probeeren de zwemkunst mach tig te worden, bestaan er dan belet selen voor gezonde kinderen en menschen om zich de zwemkunst eigen te maken? Neen, ze bestaan niet. Met wat goeden wil, met wat doorzettingsvermogen en een dosis geduld kan iedereen leeren zwem men, zelfs op vrij hoogen leeftijd. Er zijn mannen en vrouwen, die nog op 60, ja diep in den 70-jarigen leeftijd leerden zwemmen, om zich betrekkelijk veilig te stellen tegen den verdrinkingsdood in dezen tijd van verduisteringsplicht. DE ONLUSTEN IN BELFAST. STOCKHOLM, 3 Sept. (D.N.B.) De auto van een Amerikaanschen officier is gisteren volgens den Brit sehen nieuwsdienst te Belfast met steenen bekogeld. Voorts werden twee' Amerikaansche soldaten, die waren verdwaald in de verboden straten van Belfast, beschimpt door de menschenmenigte, die protesteer de tegen de terechtstelling van Wil liams. Het betreden der straten van Bel fast was den Amerikanen voor 48 uur verboden om incidenten in ver band met de terechtstelling van Wil liams te voorkomen. Vele winkels waren gesloten en zwarte vlaggen waren uitgehangen als teeken van rouw en protest. De priester, die Williams in zijn laatste oogenblikken bijstond, zei, dat deze rustig in den dood was gegaan en zijn laatste boodschap is geweest: Ik dank allen voor hun pogingen om mij te redden. Ik berust volkomen, als het Gods wil is en als dit ge schiedt tot welzijn van Ierland. Het land is voor de inzameling verdeeld in tien districten, aan het hoofd van elk waarvan een hoofd agent staat. Zij hehben tot taak, maatregelen te treffen voor de in zameling in hun werkgebied en voor het vervoer naar de verwerkers. Zij zullen een voldoend aantal agenten aansteUpn. Als agent kunnen fungeeren per sonen, die in zekere mate van de desbetreffende producten op de hoogte zijn en over een voldoende opslagruimte beschikken. Wie agent wil worden, moet zich met den hoofdagent van de streek, waar hij woont, in verbinding stellen. Een ieder, die dit wil, kan rapen. Men heeft hiervoor geen vergunning noodig en zal een nader vast te stel len prijs van de agenten ontvangen bij inlevering. De vruchten zullen zoo droog mo gelijk moeten zijn en vrij van dop pen óf bolstéls, zand en ander vuil. FELLE JACHT OP FRAUDULEUZEN SLACHTER HILVERSUM, 2 Sept. De bewo ners van de Kampstraat te Hilver sum werden in f|en afgeloopen nacht opgschrikt door een aantal re volverschoten. De economische re cherche was in samenwerking met ambtenaren van den C. C. C. D. op jacht naar een frauduleuzen slach ter, die echter de vlucht nam bij de komst der politie. Tien schoten wer den op den vluchteling afgevuurd. Hoewel deze waarschijnlijk ver wond geraakte, wist hij te ontsnap pen.' SINT-PANCRAS (Aug.) Geboren: Elisabeth Geertruida d. van A. C. Kramer en A. Bos. Aart z. van B. den Hartigh en A. Schuur. Getrouwd: Jan Pieter Schoon en Jannetje Olie. Hendrikus Vroegop en Aaltje Hartman. Overleden: Jan Duif, echtg van M. Wagenaar. Trijntje Hoff, wed. van C. Meurs. Frangois Dji- vid Constantijn Helsdingen, echtg. van H. Hardorff. Hendrika Smi+, echtg. van S. Nol. 19.05 Wekelijksch sportpraatje. 19.30 Salonorkest 20.15 Orgel, viool en zang (gr.pl.) 21.— Theo Uden Masman en zijn - dansorkest. 21.25 Duetten uit Operettes (gr.pl.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Heinrich Schlusnus zingt (gr.pl.) 22.13 Vroolijk orkestconcért (gr.pl.) 22.45— 24.Operette-programma (gr.pl.) HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie 'Hilversum I. 8.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opn.) 8,55 Pianovoordracht (opn.) 9.10 Amusements orkest en het Vroolijke Klaverblad (opn.) 9.35 Berlijnsch Philharmonisch orkest (gr.pl.) 10.Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegel. 10.40 Cultuur en landschap, causerie. 11.Strijkkwartet van Fr. Schubert (gr.pl.) 11.30 Planovoor dracht. 12.Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zake lijke ber. 13.Technische Voorlichting. 13.15 Tusschen de bedrijven, gevarieerd programma. 15.Voor de vrouw. 15.45 Om en om programma. 17.Als je verre reizen doet.... 17.15 BNO: Nieuws-^ zakelijke en beursber. 17.30 Ensemble Jonny Ombach. 18.15 Geweld, causerie. ^8.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.55 De eeuwenoude strijd tegen de wantoe standen der pandjeshuizen door K. J. J. Ingerman. 18.15 Otto Hendriks en zijn orkest en soliste. 19.30 BNO: Nieuws ber. 19.40 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dag. 20.BNO: Engelsche uitzen ding: Holland's political aspects. (Voor de Radio-Centrales: Orkestconcert (gr, pl.) 20.15 Openlucht Opera te Zoppot met Inleid! g (opn.) 21.Landmans lust 21.30 Beethoven-Schumann-programma (gr.pl.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijdin.22.15—24.— Zie Hil versum I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrale», die over een lijnverbinding met de studio beschikken. INLEVERING ZEEPBONNEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt, in verband met de vele misverstanden, die in deze heerschen, nogmaals het navolgende bekend: Het minimum aantal in te leveren rantsoenen bedraagt bij tusschen» tijdsche inlevering in de 4e week van den geldigheidsduur 40 stuks, terwijl bij de tweede inlevering met een tiental of veelvoud hiervan kan worden volstaan. Daar één bon L- zeep, welke nog geldig blijft tot en met 30 September a.s. recht geeft o;' één rantsoen waschpoeder en één rantsoen eenheidszeep, dus de waar de van twee rantsoenen heeft, be draagt het minimum aantal in te leveren bonnen 20 stuks (=40 rant soenen). Indien een detaillist niet in staat is, het vereischte minimum aantal bonnen in te leveren, kunnen de bonnen L-zeep worden aangevuld met: '1. de nummerbonnen „Algemeen", geldig verklaard voor eenheids- zeep en voor waschpoeder, of 2. met de letterbonnen van de zeepkaarten ET. Aangezien de ter aanvulling te plakken bonnen de waarde van één rantsoen eenheidszeep of één rant soen waschpoeder .hebben, moeten voor één bon L-zeep zoowel één bon, aangewezen voor eenheidszeep, als één bon, aangewezen voor - aschpoeder worden geplakt. Indien de detaillist niet op boven genoemde wijze kan aanvullen, mo gen per. detaillist ten hoogste 19 bonnen L-zeep (is 38 rantsoenen) of voor eenheidszeep of waschpoeder geldig verklaarde bonnen tot een maximum van 39 rantsoenen aan den grossier worden* doorgegeven. De letterbonnen voor eenheids- zèep, en de letterbonnen voor waschpoeder van de kaart ET, wel ke elk de waarde hebben van één rantsoen eenheidszeep, respectieve lijk een rantsoen waschpoeder, die nen geplakt op afzonderlijke op- vlakvellen, doch tezamen met de voor eenheidszeep en waschpoeder aangewezen nummerbonnen „Alge meen' te worden ingeleverd./ De Leider voornoemd, W. F. C. VAN LIDTH DE JEUDE, Alkmaar, 3 Sept. 1942. Plv. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Donderdag 3 September 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. lu.40 3W Nederland 1941 99»A 999/w 4 Nederland 1941 100'/8 100=/s 4 Nederland 1940 II 100% 100 Vs 3—3V, Nederl. 1938 96&/a 96'/< 3 Ned.-lndië 1937 88 88% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 141 i/a '*1 Handel Mij. Cert. v. 2.50 130 130 Koloniale Bank .1397/. 141 Ned. Ind. Handelsbank 92 92% IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 167 167 Calvé Delft Cert. ,140 140% Nederl. Ford 310 310 Lever Bros218 218i/4 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 347 353 CULTUUR MAATSCH. H. V. A367 381 Java Cultuur .171 175 Ned, Ind. Suiker Unie 175 177 Verg. Vorstenlanden 100 102Vj PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Hol,land-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart "Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli212 Senembah S^. .166 SPOORWEGEN. Deli Spoor 69 Ind Spoor 49 .380 .230 157 06 .163 150 202 195 167 383% 232 159 118 164 152 205 197% 172 218 170 73 soy, Hoofdredacteur: A. R. Jonker) Alk maar. Plv. hooidred.: H. P. van .den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. - Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2