Taptemelk op den bon. m LOUIS BOUWMEESTER «42 nederlai muziek duivelss Castricum krijgt gas van Alkmaar. STAD EN OMGEVING PUBLICATIES Als de besluiten der beide burgemeesters tenminste goedgekeurd worden. AGENDA Yan alle pijn in de leden verlost. Trineral Agenisciiap, Nassaukade 373, fl'dam KERK EN SCHOOL Veivoerverbod voor rundvee. Italië en de Braziliaansche oorlogsverklaring. Curhchill zal over zijri reis naar Rusland vertellen. RADIOPROGRAMMA MARKTBERICHTEN Vraagt Üw Winkelier Kunst Amsierdamsehe Beters Een exposé d Geldige ba elk der volgende bonnen géi 't FEL EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. 0 Dezer dagen heeft zich een tot nu toe nog onbekend persoon schuldig gemaakt aan diefstal van een porte feuille, inhoudende geld, distributie bonnen en andere papieren, voor öen eigenaar van veel waarde. Die persoon gaat als volgt te werk: Hij begeeft zich bij voorkeur fe kapperszaken, waarvan de salon haast de huisgang is gelegen. Van de omstandigheid, dat er zich niemand in de gang bevindt, maakt hü ge bruik om de kleeding, welke aan den kapstok hangt, te inspecteeren en daaruit voorwerpen van waarde weg •te nemen. Bedoelde persoon is ongeveer 1.70 Bi lang, heeft een tenger postuur, een Ovalen gelaatsvorm en donker blond haar. Hij is naar schatting 22 a 23 jaar oud. Hij is gekleed in een bruin grijs colbertcostuum en is bloots hoofds. HE KAASMARKT. De kaasmarkt bood heden weer hetzelfde beeld als vele vorige we iten: een vlugge handel en daardoor een zeer snel marktverloop. De aan voer bedroeg 19 stapels, wegens $7.000 kg. De prijzen waren: 0 stapels boeren kaas a 56 en 13 stapels fabrieks baas 43.50 (20 en 56 (40 De aanvoer was 3000 kg hooger dan de vorige week. Een verheugend Verschijnsel, dat vermoedelijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat de koeien thans volop te eten krijgen en daardoor meer melk geven. Het vreemdelingenverkeer was zeer ge ring; de vacanties zijn voorbij, zoo' dat het Alkmaarsche uitstapje op Vrijdagmorgen tot het verleden be hoort. KANO GEVONDEN. Aan het bureau van politie alhier zijn inlichtingen te bekomen over een tweepersoons kano, die drijven de in het Noordhollandsch kanaal is gevonden. CABARiET-REVUE GULDEN VLIES. Teun Klomp en zijn makker. Het in Alkmaar reeds populaire duo: Teun Klomp en zijn makker, komt Zondagavond met Else Schmidt en "Wim Bosch in het Gulden Vlies met de aardige cabaret-revue: Zou je even willen wachten? Verschillende schetsen, zangnummers van Jan Blok en Georg du Bree liedjes van Else Schmidt en accordeon-spel van Wim Bosch staan op het programma. Een opgewekte vroolijke avond kan men stellig verwachten. KINDJE VERDRONKEN. Gistermiddag geraakte het 1 jarig zoontje van de familie Knol uit Den Helder, tijdelijk wonende te Heerhugowaard, dat nabij de deur van de woning speelde, in een on bewaakt oogenblik in de langs de woning loopende sloot. Toen een buurman, die het kind zag drijven, dit op het droge bracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. DIERENBESCHERMING. Sinds geruimen tijd zwerft op de Oudegracht een jong zwart poesje, pl.m, 3 maanden oud en op de Handelskade een grijs poesje, pl.m. 3 maanden oud Beide dieren zijn in zeer goede conditie en zijn voor liefhebbers ter beschikking bij den inspecteur van Dierenbescher ming, Baanstraat te Alkmaar. EEN KWARTEEUW WETHOUDER. Vandaag herdenkt de heer H. Klaver zijn* 25-jarige werkzaamheid als wethouder van de gemeente Wogntpn. BALDADIGE JEUGD. De herv. kerk te Schermer, hora mikpunt. De baldadigheid onder de jeugd te Schermeihorn begint steeds ern. stiger vormen aan te nemen. Reeds geruimen tijd golden de aan de straatzijde gelegen ruiten van de herv. kerk als doel voor het werpen van steenen door de lieve jeugd. Voortdurend werd het erger en thans Is het zoover, dat ongeveer de helft van de ruiten der kerk stukgegooid is en het gebouw er haveloos uit ziet. In de kerk zijn zelfs steenen gevonden, die ook de looden roeden der ramen hadden vernield. Het kerkbestuur heeft reeds geklaagd bij den burgemeester en de marechaus see, maar aan het euvel kon. nog geen eind gemaakt worden. SINT-PANCRAS Concert. Donderdagavond werd op het plein van cte openbare school een gecombineerd concert gegeven door de vereenigingen „Zanglust" van Sint-Pancras, „Zanglust" van Koedijk en Schoorl's Gemengd Koor", onder leiding van den heer Corn. Jonker. Medewerking verleen den het dubbel mannenkwartet „Zang en Vriendschap" van Alkmaar en de bas-solist de heer P. Dalen, berg van Alkmaar. De publieke be langstelling was enorm groot. Bur. gemeester Kroonenburg opende den avond met een welkom aan de zan gers en den directeur het op prijs stellende dat en dergelijk concert ten gefaoore werd gebracht. Met volle aandacht werden de ver richtingen van het uit 160 personen bestaande koor gevolgd; het man nenkwartet en de solist oogstten eveneens grooten bijval. In de week van 6 tot en met 12 September a.s. geven de bennen „1-49 Reserve" of „2-49 Reserve" recht op het koopen van 13/4 liter taptemelk. KOSTELOOZE KOEPOK INENTING. In de polikliniek van het Centraal Ziekenhuis aan de Harddraverslaan nr. 11 bestaat gelegenheidvoor kostelooze koepokinenting op DINS DAG, 8 SEPTEMBER a.s., des voor middags te 9.00 uur. (Verzoeke het trouwboekje mede te nemen.) Alkmaar, 4 September 1942. De Burgemeester van Alkmaar, B. A. VAN DER SLUIJS. Levering voor den tijd van 40 jaar. De burgemeester van Castricum, ter Waarneming van de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ter openbare kennis, dat 28 Aug. door hem het besluit is genomen tot gaslevering engros door de gemeente Alkmaar. Een vrijwel gelijkluidend be sluit heeft de burgemeester van Alkmaar genomen, zoodat de con clusie getrokken mag worden, dat beide hoofden van gemeenten, tot volledige overeenstemming geko men zijn; Het wachten zal nu zijn op be krachtiging van deze besluiten door hoogere instanties. Na zich terzake te hebben doen voorlichten door meerdere technici en accountants is het den burge meester van Castricum gebleken, dat het niet verantwoord zou zijn met het gemeentelijk gasbedrijf zonder verdere voorzieningen en met de be staande productie-capaciteit, het nieuwe winterseizoen in te gaan. Het was om die reden vooral, dat Castricum uitzag naar een oplos sing. Verschillende mogelijkheden werden geopperd of onder de oogen gezien: verkoop van het bedrijf aan Beverwijk, uitbreiding van het eigen bedrijf, engros-levering door de Hoogovens ehhet betrekken van gas van Alkmaar. Al de eerstgenoemde mogelijkhe den leverden bezwaren op, die niet waren te overkomen. Slech'ts het plan van levering door Alkmaar kon doorgang vinden, zoodat de burge meester van Castricum besloot, een overeenkomst met Alkmaar aan te gaan. De overeenkomst met Alkmaar. In deze overeenkomst wordt het aan Castricum te leveren gas in re kening gesteld tegen 3.9 cent per m3, welke prijs gebaseerd is op een kolenprijs van 14 per ton franco loods Alkmaar. Bij een eventueele stijging van den kolenprijs wordt de gasprijs verhoogd met 0.025 cent per m3 voor elke overschrijding van genoemden prijs met 0.10 of ge deelte daarvan. Bij het dalen van den kolenprijs beneden 10 per ton wordt de gasprijs verlaagd met 0.01 cent per m3 voor elke daling van 0.10 of gedeelte daarvan. Castricum heeft aan Alkmaar de garantie gegeven, dat vanaf het tijd stip, waarop Alkmaar heeft ver klaard al het benoodigde gas te leveren, minstens 1.000.000 m3 gas per contractjaar wordt afgenomen. Het te leveren gas zal van dezelfde kwaliteit zijn als het gas, dat in Alkmaar wordt verstrekt. Castricum verplicht zich de capa citeit van haar gasberging ten spoe digste zoodanig op te voeren, dat de tegenwoordige gashouder met een inhoud van 600 m3 zal worden ver groot tot 1100 m3. Indien de be- drijfsomgjandigheden dit noodzake lijk maken, zal Castricum ook tot de vergrooting van het bergingsvermo gen yan den tweeden gashouder overgaan. De overeenkomst tusschen beide gemeenten, welke is aangegaan voor den duur van 40 jagr, bevat voorts o.m. de clausule, dat Alkmaar naar beste vermogen behulpzaam zal zijn bij de plaatsing van het overcom plete vast-personeel van de gasfa briek te Castricum. Waarom geen andere oplossing? Natuurlijk vraagt men zich af. waarom geen der andere mogelijk heden aanvaardbaar was. De verkoop van het bedrijf aan Beverwijk voor 43.000 achtte men voor de steeds groeiende gemeente Castricum niet te aanvaarden. Ver der kwam vast te staan, dat zoowel rechtstreeks levering van de Hoog ovens' als wel via Beverwijk ^an wie de Hoogovens de levering van hun gas in dit geval wilden over laten) niet voor verwezenlijking vat baar was. Niet alleen, dat de "Hoogovens en Beverwijk tot bijlevering var. gas aan Castricum niet wilden overgaan, het bleek bovendien, dat het in geenendeele zeker was, dat Beverwijk in een eventueel tekort dioor het uitvallen van den oud sten kam'erover "zou kunnen voor zien. a Beverwijk wilde Castricum voor zooveel mogelijk slechts helpen, als Castricum genegen was, het geheele gasbedrijf te verkoopen! Dit laatste wenschte Castricum niet, zoodat tenslotte de keus viel co het aanbod van Alkmaar. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De amateur-jockey (kom.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af .doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Contrasten (rom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Eiken middag (behalve Zondag) 2.30 u. kindermatinee film Dik Trom. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer De eed van Stephan Rakitin (rom.- sens.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Het lied der puszta (rom.) 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Vrijdag 4 September. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Boefje (met Annie van Ees). Zondag 6 September. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden van Teun Klomp en zijn makker met Cabaret-Revue. Nn kan ik weer werken1 Dl Hier M.V. tiT. schrijft, dd. 20-l-'40: „Ik wil U mededeelen, dat de Ovaaltjes mij goede diensten hebben be wezen; de gezwollen gewrichten zijn nu weer geheel nor maal, Het verheugt mij, dat ik mijn bed verlaten en weer werken kan. Ik had vree- selijke pijn in de leden. Zoo gauw ik weer iets voel, zal ik direct weer Ovaaltjea nemen, want zij werken snel en afdoende." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het TrineralAgentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. STREMMING VERKEER. Wegens reparatie der vlotbrug te Koedijk. De vlotbrug over het Noordhol landsch kanaal aan het Zuideinde van Koedijk wordt wegens uitvoe ring van herstellingswerken van 15 tot en met 19 Sept. a.s. of zooveel langer of korter als noodi£ zal zijn, voor het verkeer afgesloten. De overtocht voor voetgangers en wiel rijders zal per roeiboot plaats heb- bén. Het overige Verkeer wordt ge leid over de Friësche brug te Alk maar en over de draaibrug te Schoorldam. BURGEMEESTER HERBENOEMD. Met ingang van 3 September is de heer D. F. C. F. van den Heuvel herbenoemd als burgemeester van de gemeente Ursem. BEDANKT. De heer H. Bremer, prop. te Haarlem, heeft voor het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Broek op Langendijk bedankt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE ALKMAAR. Tot hulppredikante bij de doopsgez. gem. te Alkmaar is benoemd mej. M. J. v. Hamel, te Amersfoort, pro- ponente bij de algemeene doopsgez. sociëteit. Naar wij vernemen zal zij reeds zeer spoedig haar werk aan vaarden. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 6 SEPTEMBER 1942. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink; 5 uur, ds. Kleyne. Ka- pelkerk, 10 uur, dr. Tuinstra (H. D.). Remonstr. geref. gem., 10.30 uut, ds. Rappold. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Gorter, van Den Burg (Texel). Geref. Kerk, 10 uur (H. Avondm.) en 5 uur (H. Avondm. en dankzegging),' ds. von Meyenfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaint- straat, 9.30 en 4 uur, leesdienst. G. G. Het Leger des Heils,10 uur heiligingsdienst, 7.30 uur verlos- singsdienstj Donderdagav. 7.30 uur heiligingsdienst o.l.v. den »heer Bergsma. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond (in Waakt en Bidt), Woensdagav. 8 uur evangelisatie samenkomst, de heer van Oostveen; Zondagmiddag, 3.30 uur, jongelie- densamenkomst, Houtweg 8; Vrij- dagav. 8 uur, bijbelbespreking, Oudegracht 208; Zaterdagnam. 4.30 uur, bidstond, Oudegracht 208. Vrije ev. geref. gem., Doelenstr. 15, 10 en 5 uur, ds. Ruys,onderwerp: De bruiloft des Lams"; H. Avondm. en dankzegging; Woensdagav. 8 uur, St. Jacobstr. 22. Evang. luth. kerk (Oudegracht), v.m. 10.30 uur, ds. Nell, van Noordscharwoude. UIT DE OMGEVING. Bergen, 10 uur, ds. van den Kie- boom. Geref. kerk, 10 en 3.30 u., ds. van Minnen. Maranatha, 10.30 uur, ds. Tonnon, van Amsterdam. Broek op Langendijk, 10 uur, ds. Koole; 4 uur, ds. Kroneman, van Tiel. Doopsgez. gemeente, geen dienst. Geref. kerk, 10 en 4 uur, ds. Donner. Heiloo, 10 uur, ds. Bloemhoff, tekst, 2 Kron. 30 8; onderwerp: ,God de hand geven". Evang. aan de Kerklaan, 10 uur, ds. Rijnders; van Hilversum. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerk laan, 3 uur, eand. J. van Eerden. ALKMAAR. GEBOREN: Johanna M., d. van Johan B. H. Hermes en C. H. M. Bierman. Elisabeth M., d. van Dirk Stofberg en S.' Boontjes. Femmy M., d. van Roe lof Frankot en J. de Wit. ONDERTROUWD: Hendrik van Dru- nen en Maartje Bijl. GETROUWD: Marines A. Appelhof en Eleonora A. Roozendaal. Reindert Peereboom en Elisabeth Glas. Gerrit van Tiel en Janna M. Verstraten. OVERLEDEN: Derkje Gerritsen, geh. met J. van der Worp, 54 jaar. Catha- rina A. Punt, geh. met J. Hoogland, 54 jaar. 's-GRAVENHAGE, 3 Sept. In een officieele publicatie, elders in dit blad opgenomen, maakt het bedrijf schap voor vee en vleesch bekend, dat met ingang van 7 Sept. 1942 een vervoerverbod voor rundvee zal worden afgekondigd. Na dien datum zal het vervoer van rundveg, nog slechts geoorloofd zijn, wanneer voor de vervoerde runderen geleidebiljet- ten zijn afgegeven. Hierop zijn eeni- ge uitzonderingentoegestaan. Voor bijzonderheden van de re geling wordt naar de genoemde of ficieele publicatie verwezen. RECHTERLIJKE BESLISSINGEN. Waarborging van wederkeerig- heid. 's-GRAVENHAGE, 3 Sept. De Rijks minister van justitie heeft in de „Deut sche Justiz" van 14 Augustus 1942 een algemeene beslissing betreffende het waarborgen van de wederkeerigheid bij de erkenning en tenuitvoerlegging van rechterlijke beslissingen tusschen het Duitsche rijk en het bezette Nederland- sche gebied uitgevaardigd, welke voor het Nederlandsche publiek van belang kan zijn. Zij luidt als volgt: „Bij verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de erkenning en ten uitvoerlegging van Duitsche beslissingen in burgerlijke handelszaken van 6 Juli 1942 (verordeningenblad voor -het be zette Nederlandsche gebied, blz. 336) is bepaald, dat Duitsche rechterlijke be slissingen in het bezette Nederlandsche gebied onder dezelfde voorwaarden worden erkend en ten uitvoer gelegd, welke gelden voor de erkenning en ten uitvoerlegging van buitenlandsche rech terlijke beslissingen in het Duitsche rijk. Hierdoor is de wederkeerigheid in den zin van artikel 328 no. 5 van het Duitsche wetboek van burgerlijke rechtsvordering en van artikel 70 van de regelingen betreffende de tenuitvoer legging van rechterlijke beslissingen in burgerlijke handelszaken van het voor malige Oostenrijk gewaarborgd. Verzoeken tot tenuitvoerlegging van Nederlandsche rechterlijke beslissingen, welke niet van het visum van den Rijks commissaris zijn voorzien, dienen mij onafgedaan langs ambtelijken weg te worden overgelegd". Hiermede is door de ter zake be voegde Duitsche rijksinstantie erkend, dat aldaar Nederlandsche rechterlijke beslissingen in burgerlijke zaken onder overeenkomstige voorwaarden worden ten uitvoer gelegd, onder wel(re Duit sche rechterlijke beslissingen in burger lijke zaken in Nederland worden ten uit voer gelegd. ROME, 3 Sept. (DNB). Van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de Italiaansche regeering tot dusverre noch rechtstreeks noch in direct een formeele oorlogsverkla ring van Brazilië heeft ontvangen. Men heeft hier dus den volkenrech telijk eigenaardigen toestand, dat een eenzijdige oorlogsverklaring door Brazilië is gedaan, zonder dat deze verklaring aan de Italiaansche regeering is overhandigd. De Italiaansche regeering heeft dan ook geen aanleiding om ten aanzien van deze eenzijdige hande ling haar standpunt te bepalen. De Italiaansche belangen ifi Brazilië en de Braziliaansche in Italië worden door Zwitserlaiyl behartigd. GENEVE, 3 Sept. (DNB). De „Daily Telgraph" kondigt aan, dat Churchill waarschijnlijk na de zo- mervacantie van het parlement een kort overzicht zal geven over zijn reis naar Moskou en het midden- Oosten. Echter waarschuwt de Daily Telegraph reeds thans zich ten aan zien van deze verklaringen illussies te maken. De beslissingen, zegt het blad, die tijdens de reis van Chur chill genomen zijn, hebben hoofdza kelijk een militair karakter gedra gen en kunnen derhalve niet ont huld worden. Churchill zal zich er waarschijnlijk toe moeten beperken te spreken over het moreel van de troepen, die hij heeft bezocht en over hun tevredenheid over de be- wapening.■- ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nieuwsber. 7.15 Populair begin (gr.pl.) 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. en programma-uittreksel. 8.15 Brandende kwesties (opn.) 8.30 Goeden Morgen Weenen (gr.pl.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Bioscooporgel- soli (gr.pl.) 10.Ernstige muziek (opn.) 11.Vcyr de jeugd. 11.20 Vlooi en piano. 12.01 Frans Wouters en zijn or kest. 12.30 Zangkoor en orkest (gr.pl.) 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Ensemble Willy Kok en gr.pl. 14.Louis Bouwmeester-her denking. 14.20 Na gedanen arbeid.... muziek en vroolijkheid. 15.45 Gr.pl. 16.— Godsdienstige lezing en gewijde muziek Het bevel tot het binden van gevangenen. - (Interinf). Te Berlijn heeft men den indruk, dat met de publicatie van het Reuterbericht be treffende de intrekking van het bü Dieppe buitgemaakte Engelsohe be vel tot het binden van gevangenen deze kwestie afgehandeld is. Intus- schen vestigt men er de aandacht op, dat het Engels che bevel practisch geen beteekenis had, daar de Engel sehen geen gevangenen konden ma ken. Toch is het bevel teekenend voor de verwarring by het Engel- sche commando, dat voor de tweede maal hooge militaire instanties, n.l. brigade- en divisiestaven moest des- avoueeren. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 4 Sept. 1942. Op de heden gehouden kaasmarkt waren 19 stapels aangevoerd, wegende 27000 kg. 13 stapels Fabriekskaas 20 plus 43.50, 40 plus 56; 6 stapels Boerenkaas 56. Handel vlug. SCHAGEN, 3 Sept. 1942. 10 Veulens 475800; 25 Geldekoeien (magere) 350500; 187 Geldekoeien (vette) Centrale; 2 Kalfkoeien 500750; 9 Pinken 250325 49 Graskalveren Centrale; 18 Nuchtere kalveren Cen trale; 32 Schapen (magere) 85120; 25 Schapen (vette) Centrale; 30 Lamme ren 3055; 5 Bokken en geiten 20 tot 80; 50 Biggen 30—45; 85 Ko nijnen 0.50—8; 6 Kippen 2.50— 3.50. LEEUWARDEN, 4 Sept. 1942. Vee markt: 94 Enterstieren; 345 Vette koeien; 804 Melk- en Kalfkoeien 320670; 345 Pinken 230275; 723 Graskalve ren 70130; 129'Nuchtere kalveren; 353 Welde schapx 65—115; 176 Lam meren 2845; 14 Vette varkens; 134 Kleine biggen 10—70; 123 Bokken qn geiten; 60 Paarden. Totaal aanvoer 3300 stuks. Eierhandel. Kipeieren 6,5 tot 10,45 ent. p. st. Handelsprijs 1.37 per kg. Eendeneieren 7,6 tot 8,1 ct. p. st. Pluim vee. Slachthanen 1.50—2.50; Slacht- kippen 1.502.75; Jonge hanen 1 2.25; Jonge duiven 0.40. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen, Edamm. kaas 20 plus 0.87, 40 plus 1.12; Goudsche kaas 20 plus 0.87, 40 plus 1.12; Brood- kaos 40 plus 1.12; Leidsche kaas 1.^ (opn.) 16.30 Vierhandige pianovoordraeM 16.50 Pro Musica 17.15 BNO: Nieuws- zakelijke ber. 17.30 Orgelspel. 18— n N.S.B. antwoordt. 18.15 Theo Uden MaV* man en zijn dansorkést. 18.45 BNn" Nieuwsber. 18.55 BNO: De -vereldmee ning uit den Aether gepluki. 19.05 ai! ik 't voor 't zeggen had. 19.20 Herbert Ernst Groh zingt (gr.pl.) 19.30 OndS Moeder's Paraplue, gevarieerd program ma. 20.15 Filmpraatje. 20.30 Amusel mentsorkest, solist en Dameskoor „Aethercharme en aceordeonsoll. 21 3o Francisco Canaro en zijn Argentiinsch Orkest (gr.pl.) 21.45 BNO: Nieuwsber 22.— Klanken uit het Zuiden (gr.pl) 22.15 Barnabas von Geczy en zijn orkest en Peter Kreuder, piano (gr.pl.) 23.-24;— Mooie Melodieën (gr.pl.) HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.1# Klassieke gr.pl. 8 40 Viool en plano (gr.pl.) 9.10 Requim, W.A Mozart (gr.pl.) 10.— Morgenwijding! 10.15 Operafragmenten (gr.pl.) 10.30 Lichte muziek (opn.) 12.— Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 12.30 Strijk kwartet (gr.pl.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Tuinbouwreportage. 13.15 Bizetprogramma (gr.pl.) 13.40 Wij kijken de natuur in! 14.Groninger Orkestvereen. en solist. 15.30 TijdSchrif- tenschouw. 15.45 Orgelconcert. 16.30 In en om den bijenstal. 16.45 Lichte gr.pl. 17.Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 17.30 Een muziekcorps van de Duitsche weer macht. 18.15 Het kwartier van den ar beid. 18.30 Symphonie 'Orkest (gr.pl.) 19.Groeten aan Ned. zeelieden. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Gijbningseh praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20 Utrechtsch Sted. Orkest (opn.) en gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNOr Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.15— 24.Zie Hilversum I. Vanaf 20.15 alleen vooy de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding iftet de Studio beschikken. C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam „DIE HEIMLICHE EHE". Opera van Cimaro. In 't Gulden Vlies te Alkmaar zal 20 September a.s. een opvoering gegeven worden van „Die Heimliche Ehe", kamer-opera van Cimaro. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bükantoor Alkmaar, van Vrijdag 4 September 1942 STAATSLEENINGEN. Vork. lu.40 3% Nederland 1941 9^s/a 99U/J0 4 Nederland 1941 100% 100% 4 Nederland 1940 II 100% 100-/, -3>/s Nederl. 1938 96% 96% Vo Ned.-lndië 1937 88% 8.% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 140% 140% Handel Mij. Cert. v. 2.50 133 134 Koloniale Bank .143 143% Ned. Ind. Handelsbank 94% 94 IND. OND. 8INNENL. Alg. Kunstzijde Unie .165 164 Calvé Delft Cert. .140 43-% Nederl. Ford .310 315 Lever Bres218 2! 6% Phil. GloeiJ. Gem. Bezit 359 364 CULTUUR MAATSCH. H. V. A385 3S0 Java Cultuur 175 178 N'ed. Ind. Suiker Unie 177 178 Verg. Vorsterlanden 103 103 y PETROLEUM. Kon. Petr383 382% RUBBERS. Amsterd. Rubber .237 233% Deli Bat. Rubber .16' 160 Oostkust iü6 107 SCHEEPVAARTEN. Holland-Arr.erika lijn .164 163% Java-China-Japan lijn .160 149 Kon Ned. Stoomboot 205 205 Scheepvaart Unie .197 196 TABAKKEN. Deli Batavia .173 173 Oude Deli220 217-8' Senembah172 174 SPOORWEGEN. Deli Spoor 73 73 Ind. Spoor 50 52 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hooïdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar. Te midden van het kermisgewoel in het plaatsje Middelharnis op Overflakkee, een der Zuidholland- sche eilanden wordt 5 Sept. 1842 een knaapje geboren, een knaapje, dat voorbestemd is een glanzende ster te worden aan den Nederlandschen tooneelhemel. Zijn moeder was als actrice verbonden aan het gezel schap, dat in Middelharnis voorstel lingen gaf. Het kind, Louis Frederik Johannes Bouwmeester, groeide op te midden van reizende en trekkende tooneel- spelers. Maar dat leven trok hem niet aan. Zijn hart trok naar de zee: zijn ideaal was een flink matroos te worden. Maar daar wilde zijn vader niets van weten. Hij dwong hem min of meer tot zijn eigen beroep: tooneelspeler". Tot zijn 19e jaar zwierf de jonge Louis nu hier, dan daar bij verschillende gezelschap pen. Toen, in 1861, sloot hij voor het eerst een vast jaarcontract en wel in de Salon des Variétés. Zijn debuut als Fridolin in „De Boodschap naar de Ijzersmelterij" was alles behalve een succes. Maar het toeval bezorg de hem de rol van Raphael in: Marmeren Beelden, Ijskoude Har ten. (Men lette op de titels van de stukken in die dagen). Zijn creatie was schitterend. Het publiek ge raakte in extase. Het sluimerend talent van Louis Bouwmeester was ontwaakt en zou zich spoedig in zijn volle glorie ontplooien. In 1878 kwam de be langrijke gebeur tenis in zijn leven. Hij sloot een .con- trapt met Het Ned. Tooneel, in dien tijd het voornaamste gezelschap. Wel had hij de volks stukken, vóór dien tijd gespeeld, door zijn groot talent tot successen weten te maken, maar nu kwam hij, bijge staan door uitnemende krachten tot geweldige prestaties o.a. in Don Cesar de Bazan en Tartuffe. Op den dag vóór zijn 38sten verjaardag trad hij voor het eerst op in De Koopman van Venetië en bracht hij het pu bliek avond aan avond in vervoering. Zijn grootsche creatie van Shylock was fenomenaal en bracht den roem van Bouwmeester tot ver over onze grenzen. In verschillende hoofdste den buiten ons land, o.a. Weenen, Parijs, Londen, werd hij uitgenoo- digd in Shakespeares meesterwerk op te treden en ook daar was zijn optreden een triomfaal succes. In 1882 schonk koning Willem III hem de groote gouden medaille van yerdienste voor kunsten en we tenschappen. Er volgde een reeks van triomfen in tal van stukken. 23 jaar bleef hij bij het Ned: Too neel, waarna een onrustige periode begon. Het Lyrisch Tooneel, het Haarlemsch Tooneel, tournee's naar Indië, spelen 'bij van Lier, later bij Heijermang en daarna van 1915 1929 weer bij het Ned. Tooneel. In 1923 had een ernstig ongeval (auto-aanrijding) hem bijna het le ven gekost. Zijn ijzersterk ge?M wist echter te zegevieren. Na zijn Morgen, 5 September, is het juist een eeuw geleden, dat in het Zuidhollandsche plaatsje Middelharnis geboren werd Louis Bouwmeester, die voorbestemd zou zijn Neeit- lands grootste tooneelspeler te worden. herstel maakte hij nog een tournee door ons land. Maar de oude was hij niet meer. 6 April 1925 werd hij voor een operatie opgenomen in de Zieken verpleging. Langzamerhand ging hij achteruit en Donderdag 28 April, 's middags kwart voor 3, ontsliep de groote Louis. En terecht mocht er toen geschre ven worden: „Zoo is hy dan heen gegaan de grootste tooneelspeler van zijn generatie, de kunstenaar bij Gods genade, wiens oertalent hem stempelde tot de geniaalste acteur van de tweede helft der 19e en het begin der 20e eeuw. Voor velen is Louis Bouwmeester slechts een naam. Wie hem niet in zijn glansrollen heeft gezien, kan zich geen idee vormen van dezen acteur, inderdaad een genie als too neelspeler, die als geen ander de kunst verstond mer.schen in het hart te grijpen. Een bewijs daarvan is zeker, dat alle groote rollen, die wij in de periode van 19021920 van hem mochten zien ons nog veel dui delijker, soms tot in finesses, voor- dSn geest staan dan de tconeelop- voeringen der laatste^ jaren. Zijn meesterlijk spel is ons bijge bleven als iets grootsch. Zijn Napoleon in Madame Sans Gêne, Lodewijk XI, Narciss, Voer man Henschel, Copeau (De kroeg van Zola), De Fabrieksbaas, Rit meester Volk- hardt in Taptoe, Advocaat Berent in Een Faillisse ment, Wilko de Hond" Pancras Duif, Graaf de Grancé in Pro Domo, enz., zijn in de herinnering gegrift. Nooit zal men vergeten, de zeld zame ontroering, die hij over de zaal bracht, als De Matroos in de een-acter van dien naam. Bouw meester, die in 't geheel niet zingen kon, wist toch in dit stukje door 't zingen van een eenvoudig matro zenliedje ieder tot tranen te roeren. Misschien ook omdat zijn harf altijd toch nog naar zee trok. Elke nieuwe rol bracht het publiek onder den indruk van zijr geniaal talent. Geen die het tooneel beheerschte zooals hij. Als hij opkwam was aller aandacht voor hem, omdat hij zich geheel in het karakter der uit te beelden persoon inleefde. Zijn prachtig pleidooi voor de rechters in Pro Domo zal men niet kunnen vergeten, evenmin als b.v. zijn scène met den koloniaal Koert Falk in De Reehte Lijn. En nu herdenken wij den dag dat de groote Louis, de kleine man, de reus in zijn kunst, 100 jaren geleden geboren werd. Wij mogen dit feit met trots her denken, want door zijn rijke gaven staat zijn naam met gulden letters opgeteekend in het geschiedboek der Ned. Tooneelspeelkunst. 5 Sept. 1842—5 Sept. 1942. Inder daad werd 100 jaar geleden een groot Nederlander, een groot kun stenaar geboren. G. C. van Gulik. :r n* In aansluiting op teren mededeelden wingen van mr. 5s thans een aantal bes- den heer Stienstra, Opsporing. Deze deelde ine j-aat van de afd. Dienst van den de prijzen zich lang uitbreidt. Het is nu voor een effectieve de prijsontduikmge vaak uitmonden in d del,.de bekwaamste stebeambten (van kern moet vormen) De voornaamste dienst, n.l. het verk- van gerantsoeneerde eerde goederen, is te beschouwen. Do bleken, dat het hie. paraat goed georganid oen. Het uitgebr De dienst over een corps van cheerd personeel De; interlocals controle uf de weken wordt het goede 90 nieuwe breid. Het zwaartepunt zicht ligt bij de plaj (gemeente-politie enl Het hoofd van de pis' blijft verantwoordelijl zencontrole in zijn g# fcig werkt thans een l de politie voor de vol Plannen t Onder leiding van tlgde voor de Reorgc Nederlandsche Politid oogenblik een reorga economische apparaa landsche politie voorH 6 Sept. t.m. 12 46A brood 46B brood 46 "beschuit 46A,vleesch 46B vleesch 46A aardap. 46B aardap. 46 melk 46 tabak 46 sigarett. 6 Sept. t.m. 3 4 ral Va ral 1 ral 1 ral Vs ra| 1% kg 1 kg 13/4 litl 1 ral 1 rai 1 kg 500 grl 250 gr; 250 grl 100 grl 382 algem. 383 algem. 384 algem. 385 algem. 386 algem. 387 t.m. 389 algem.) 392 t.m. 395 algem.) 4-49,4-50res. I 46,47 versn. 48, 49 versn. 390 algem. 1 Sept. t.m. 12 44 boter I Vs rail 44 vet I Vs ra| 15 Juli t.m. 12 2-35, 2-36 res. Vs 3-35, 3-36 res. Vs 4-36 res. Vs 100 gr| 1 ral 250 gr| 100 gri 100 grJ 250"gr4 DIVERSE A 02 petroleum 01—05B.V.brandst. 0103 K.F. brandst. 370 algemeen M eenheidszeep 371 algemeen M waschpoeder M toiletzeep M textiel (mann.) OPMERKINGEN. 44 Brood, Beschuit Versnaperingen. 41 t.m. Woensdag 30 S x) Mannelijke pers 2) Vrouwelijke pei .47 door S. BROC „Hoe vreemd en do« drie tegelijkertijd". N hart merkte dit met derd optrekken van wen op en Ida vond „Dat moet een echte in dezelfde buurt wer „In onze buurt", trotsch op. Het feestc met alle geweld de g te houden. Het was pi voor den directeur-ge wanklank te doen e «He pogingen faalde nam mevrouw Muls Slank en sierlijk ston podium. „Ik wil u a gen voor den pracht: u ons bereid hebt, ma: ik uitdrukking willen gevoelens die ons oogenblik bezielen. H heid zijn, nog langer feest te rekken. Er is over ons gevallen en jvy ens niet van los loof, dat het het best

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2