AFDEELING B. f 1.300.000.000.- KI EFT Co. Stad- en Landkaarten. DE VUURRODE SCHOENTJES. Li Stad en Omgeving PUBLICATIES rrauduleuze slachters geknipt. AGENDA Zilvergeld van 5 Sept. af ingetrokken. Tegen 6 communisten doodstraf geëischt. PUZZLE Tooneel. KERK EN SCHOOL Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER! Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. TEL. 3183. FILMS VAN DEZE WEEK GOUDEN JUBILEUM. De heer W. F. Jansen van Jorksveld viert vandaag zijn gouden jubileum! Als jongen van 14 jaar kwam hij 50 jaar geleden in dienst bij de firma Balder aan den Achterdam alhier en een halve eeuw later dat is dus thans! is de heer Jansen van Jorksveld nog steeds in dienst van dezelfde firma! Natuurlijk heeft hij in die halve eeuw heel wat meegemaakt, maar wat er ook kon gebeuren, de heer Jansen van Jorksveld bleef dezelfde. Steeds werkte hij met hart en ziel voor de zaak, die zich geleidelijk uitbreidde en meer en meer legde hij zich toe op de zeil makerij, die hij ook nu nog steeds be oefent. Vandaag is het echter feest in het huis. Een vrije dag en een huldiging. Die huldiging begon met een toe spraak, van den directeur, den heer E. W. Brink, die den jubilaris dank bracht voor zijn groote plichtsbetrachting en zijn werkkracht, welke voorbeelden zijn geweest voor anderen. Als dank voor den 50-jarigen trouwen dienst overhan digde de heer Brink den jubilaris een enveloppe met inhoud, terwijl hij aan mevr. Jansen van Jorksveld een bloe menmand aanbood. Van de familie Balder ontving de jubilaris een pracht geschenk en een bloemstuk, terwijl verder tal van cadegux naar binnen werden gedragen, afkomstig van vrienden en bekenden; zoo o.a. een prachtig bloemstuk van de Achterdambewoners! Vandaag is het feest in den Achter- dam. En Maandag begint de heer Janser van Jorksveld vol moed aan de tweede helft van zijn „werk-eeuw"! Moge hij nog vele jaren de kracht en de lust hebben om te werken voor de zaak, die in zijn hart ook zijn zaak ge worden is! ZEDENMISDRIJVEN. Wegens het plegen van een ernstig zedendelict is door de politie alhier dezer dagen procesverbaal opge maakt tegen een zekeren B. Voorts is de politie overgegaan tot d'e aanhouding van een zekeren H. op vermoeden dat hij zich te Am sterdam had schuldig gemaakt a'an het plegen van niet nader te noe men handelingen met minderjarigen. Verdachte, een recidivist, is naar die gemeente op transport gesteld. BOTERSMOKKELAAB BETRAPT. De Economische Dienst van de Politie wist een dezer dagen den 20- jarigen H. aan te houden, die reeds lang als smokkelaar bekend stond, op het oogenblik dat hij een partij boter clandestien vervoerde. Tevens bleek hij in het bezit te zijn van een hoeveelheid onrechtmatig verkre- kregen boter- en vetdistributiebon- nen. Hoewel H. aanvankelijk weinig neiging vertoonde de politie de noo- dige inlichtingen te verschaffen, ge lukte het toch deze zaak, waarin meerdere personen zijn geverbali seerd, tot klaarheid te brengen. HERHAALDE OPROEP. De w. COMMISSARIS VAN PO LITIE te ALKMAAR maakt bekend, dat'N houders van ondernemingen, welke dienen tot het bij wijze van bedrijf of in het algemeen belang verstrekken van huisvesting aan rei zigers en vreemdelingen, dan wel tot verblijf van herstellenden, (b.v. hotels, herbergen, pensions, kosthui zen, liefdadige instellingen, herstel lingsoorden, jeugdherbergen, tehui zen voor dakloozen) en particuliere personen, die geregeld kamers ver huren zich TEN SPOEDIGSTE bij hem moeten aanmelden voorzoo- ver dit nog niet is geschied. Nieuw te openen ondernemingen moeten van den aanvang van deze werkzaamheid ten minste 2 weken van te voren aangifte doen. By de aanmelding moeten de ligging van het huis, waarin het huisvestingbe- drijf zich bevindt alsmede de loca- liteiten, welke door het huisvesting- bedrijf werden gebruikt, nauwkeurig worden aangeduid. Van elke aanmelding wordt een „verklaring van aanmelding" uitge reikt. De opening of voortzetting van het bedrijf zonder een verklaring van aanmelding is verboden. Aanmeldingsformulieren zijn aan het Bureau van Politie (Administra tie, Kamer 10) verkrijgbaar. Alkmaar, 5 September 1042. De w. Commissaris van Politie, MAARLEVELD. AANMELDING VAN LOGE'S. Partculiere personen en openbare of particuliere inrichtingen, welke niet bij wijze van bedrijf of geregeld een, persoon boven 15 jaar, al dani niet tegen vergoeding, langer dan 24 uur ten hunnent huisvesting ver strekken, dienen hiervan in elk bij zonder geval binnen 24 uur na aan komst van den aan te melden per soon een schriftelijke aangifte bij de politie in te leveren. Deze schrifte lijke aangifte moet de volgende ge gevens bevatten: Naam en adres van dengene die huisvesting verstrekt. Naam, voornamen, geboorteplaats en datum, nationaliteit, beroep, woonplaats, nummer en plastts van afgifte van het persoonsbe wijs van den logeergast. Boven' dien moet uit de afgifte blijken of de gast al dan niet gehuwd is en oi hij /zij vergezeld is van kinde' ren. Tenslotte dient de aankomst en vertrekdatum te worden opge geven. De persoon die huisvesting ver leent en degene wien huisvesting wordt verstrekt, zijn beiden voor de inlevering der aanmelding verant woordelijk. De verplichting tot aan melding geldt niet, wanneer de in een particulier huishouden opgenomen persoon den hem opnemenden per soon bestaat in de rechte linie dan wel in de zijlinie tot en met de der den graad van bloed- en aanver wantschap. Voor eventueele inlichtingen wen- dle men zich tot het Bureau van Politie alhier (afd. Administratie, kamer 10). Alkmaar, 5 September 1942. De vv. Commissaris van Politie MAARLEVELD Langdurig speuren met succes bekroond. Een der ambtenaren van den C.C. C.D., de heer G. Dekker uit Schoorl, had al langen tijd het vermoeden dat zekere lieden zich schuldig maakten aan het frauduleus slachten van schapen. Hoewel deze ambtenaar dagen en nachten op pad was om de daders te betrappen, gelukte het hem aanvankelijk niet eenig licht In. deze zaak te verkrijgen. Hij zag zijn speuren eindelijk bekroond doordat hij in een der laatste nachten twee individuen op verdachte wijze een vijftal schapen zag vervoeren. In samenwerking met den Econonii- schen Dienst van de gemeentepolitie 'lhier was spoedig een val vobr de leden van. het complot opengezet. Een inval op een adres in deze ge meente volgde, waarbij de vijf scha pen, die bestemd waren cm fraudu leus te worden geslacht, nog levend werden aangetroffen. In verband met deze zaak werden gearresteerd de 37-jarige J. H. H. in 't V., de 40-jari- ge A. K. en de 52-jarige J. H. H., waarbij bleek, dat eerstgenoemde als de eigenlijke slager fungeerde, de tweede als zijn compagnon en de derde als leverancier. Reeds kon worden vastgesteld, dat dit edele drietal gedurende de laatste weken niet minder dan 13 schapen had ge slacht en het vleesch aan den man had gebracht. Vanzelfsprekend zal dit zaakje ook nog voor vele ande ren een onaangenaam verloop heb ben. Hangende het uitgebreide ver der onderzoek is vorengenoemd drie tal aan het Bureau van Politie alhier ingesloten. De mannen zullen aan de Justitie worden overgeleverd. Op heeterdaad betrapt. Denzelfden dag gelukte het de Politie,-Wederom in samenwerking met genoemden ambtenaar van den C.C.C.D., nog een frauduleuzen slachter op heeterdaad te betrappen, juist op het oogenblik dat hij een reeds door worging bewusteloos ge maakt schaap den doodsteek zou toe brengen. Evenals het vorige geval speelde zich een en ander af in de buurt van het station. De politie was er op uit getrokken om een inval te doen in de woning van den 62-jari- gen D. v. R. Toen de politie ter plaatse kwam en een kijkje ging nemen in de schuur, zou de bewoner wederom juist een schaap dooden. Indien de politie enkele seconden later geko men was, was het dier niet meer te redden geweest, terwijl het thans gelukte het weer tot bewustzijn te brengen. Het is vanzelfsprekend dat ae totjal verraste dader het feit vol mondig moest bekennen, terwijl hij reeds heeft moeten toegeven, dat li ij meerdere malen op een dergelijke wijze een schaap heeft geslacht en het vleesch in den zwarten handel heeft verkocht. Ook in deze zaak duurt het onderzoek voort. De ver dachte is aan het Politiebureau in verzekerde bewaring gesteld. Even als de drie anderen wordt hij na af loop van het onderzoek aan de Justi tie overgegeven. Het is dus wel een goede slag dien de politie in de afgeloopen dagen op dit gebied heeft kunnen slaan. BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft benoemd voor vast tot leeraar in lichamelijke oefening aan de Handelsschool alhier den heer Th. A. van Baasbank, te Heiloo. De Burgemeester heeft voorts be sloten met de gemeente Castricum een overeenkomst aan te gaan be treffende levering van gas engros aan laatstgenoemde gemeente. EEN RUIT SNEUVELDE. In de Boterstraat alhier kwam gistermorgen de met een paard be spannen wagen van J. B. in aanra king met de groentenkar van N. Z. Het gevolg was dat de handkarbe stuurder de macht over zijn vehikel verloor en een winkelruit van de Fa. Cloeck totaal verbrijzelde. De politie maakte van een en ander proces-verbaal op. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR SUDETENLAND. Met een specialen kindertrein zijn heden om 12.41 uur uit Amsterdam 593 Nederlandsche jongens en meis jes vertrokken naar het Sudeten- land, waar zy bij de bevolking een vacantie van 6 weken zullen door brengen. Een onzer redacteuren maakt de reis mede, zoodat wy te zijner tijd een indruk zullen geven van reis en verblijf dezer kinderen in het bui tenland. Deze uitzending geschiedt, evenals de vorige keeren, door den N.V.D. in samenwerking met het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. afd. Vblkswohl- fahrt in Nederland. VEREENIGING VOOR GEZINS VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Augustus 103 patiënten en legden 1276 bezoeken af, waarvan 454 betaalde, 791 voor 't A.Z.A. en 31 gratis. Eenmaal werd de dokter geassisteerd en 5 keer de laatste hulp verleend bij 't afleggen. De wijkkraam verpleegster ver pleegde 13 patiënten, legde 190 be zoeken af en heeft 3 maal den dok ter geassisteerd. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 6 September is de apo theek van Mevr. SchoutenOele, Koor straat 47, geopend, welke tn de week van 5 t.e.m. 11 September tevens den nachtdienst zal waarnemen. TARiniblEFSTAL VLUG OPGEHELDERD. De gemeente-politie van Lange- dijk heeft Vrijdag een mooi succes geoogst. Er was van een drietal ak kers onder Zuidscharwoude een hoe veelheid tarwe gestolen, welke daar aan de hoop stond. Bij het ingestel de onderzoek werd de gestolen tar we aangetroffen op een anderen akker, waar de schooven zeer listig weer aan den hoop waren gezet, zoo dat er by oppervlakkige beschou wing niets verdachts aan was. De dader is opgespoord en' heeft cil een bekentenis afgelegd. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De amateur-jockey (kom.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater; 7.30 u., hoofdnum mer Contrasten (rom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer De eed van Stephan Rakitin (rom.- sens.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Het lied der puszta (rom.) 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Zondag 6 September. 2 uur, café Kramer te West-Graftdijk, kindervoorstelling; 's avonds cabaret. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden van Teun Klomp en zijn makker met Cabaret-Revue. VERGADERING VAN FACULTATIEVE LIJKVERBR. De afdeeling Alkmaar van de ver- eeniging voor Facultatieve Lijkver branding houdt a.s. Maandag haar jaarvergadering in hotel „De Nachte gaal", alhier. TOONEEL IN 'T GULDEN VLIES. Opvoering van Boefje. Dat het tooneelstuk vervaardigd naar Brusse's bekende boek „Boefje" nog steeds niets van zijn groote aan trekkingskracht op het publiek heeft verloren, is gisteravond weer eens duidelijk gebleken, toen de afd. too neel van het Gem. Theaterbedrijf te Amsterdam, onder leiding van Cor v. d. Lugt Melsert in het Gulden Vlies een opvoering kwam geven van dit stuk. Het was een uitsteken de opvoering en de totaal uitver kochte zaal heeft door' een enthou siast applaus na elk der 5 bedrijven en vooral aan 't slot blijk gegeven van groote ingenomenheid met stuk en spel. De verschillende tafereelen: bij Jan Grovers thuis, bij mr. Halma, in de gevangenis, de terechtzitting en het wederzien bij de Broeders, zijn elk aantrekkelijk tooneel. Annie v. d. Lugt Melsert-van Ees was ook nu weer buitengewoon in de titelrol. Nu eens uitbundig dan weer gevoe lig, wist zij Brusse's hoofdfiguur tot een groot succes te maken. Het ko nijn had weer aller sympathie es. het vijfde bedrijf vormde een kostelijk besluit. De bloemen, die werden aan geboden, waren ten volle verdiend, Magda Janssens, als Jan's moeder, trof door echt natuurlijk spel, Waar in de liefde voor haar kind zoo dui delijk uitkwam. Met genoegen zag men deze uitnemende actrice in Alk maar terug. Zeer goed was Ludzer Eringa als mr. Halma. Juist omdat hij het echt menschelijke in deze figuur zoo juist wist uit te beelden Mooi was zijn pleidooi. Josephine van Gasteren wist Pukkie's moeder zeer raak en succesvol te typee ren. Verder mogen uit de groote bezetting (18 medespelenden) nog genoemd Louis' van Gasteren als vader Grovers, Jan van Ees als broe der overste, Anton Roemer als broe der Petrus, Aline Markus als mevr. Hhlma, Hélène Berthé als haar moe der, de verschillende leden van de Rechtbank, Cor Dommelshuizen als Walewyn, Johan te Wechel als Opa en Annie de Lange als Sientje. De meeste weliswaar in kleinere rollen, doch samenwerkend tot een ver zorgd geheel, dat prettig aandeed. „Boefje" schijnt inderdaad weer begonnen aan een nieuwe „succes" reeks. G. C. van Gullk. (Vervolg van pag. 1.) Personen, die in verband met oor logsomstandigheden worden geëva cueerd van „land"-gebied naar stad"-gebied kunnen hun „land"- bonnen ruilen voor „stad"-bonnen op vertoon van een desbetreffende ver klaring van den distributiedienst van de plaats, waaruit zij afkomstig zijn. Schippers en woonwagenbewo ners, die „land"-kaarten hebben ont vangen, kunnen de bonnen voor aardappelen, boter en melk bij een tot het „stad"-gebied behoorenden distributiedienst ruilen voor rant soenbonnen. Schippers dienen daar bij met het z.g. bruine bevrachtings boekje of het z.g. grijze olieboekje aan t etoonen, dat zij met hun gezin aan boord wonen. Marechaussee's kunnen by detacheering in „stad"- gebied op vertoon van een desbe treffende verklaring van hun com mandant hun bonnen voor aardap pelen, boter en melk ruilen bij den distributiedienst van de gemeente, waar zij gedetacheerd zyn. Voor het geval bewoners van „land"-gebied tydelyk in „stad"- gebied verblijven, worden zij zoo noodig in de gelegenheid gesteld een of meer „land"-bonnen voor aardappelen, boter en melk bij den plaatselijken distributie dienst van hun tijdelijke ver blijfplaats te ruilen voor rant soenbonnen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de distributie diensten slechts op verzoeken tot het ruilen van „land"-bonnen voor rant soenbonnen kunnen ingaan, indien daarbij de distributiestamkaarten van de betrokken personen worden overgelegd. Het „stad"-gebied. Het „stad"-gebied omvat de ge meenden, welke behooren tot de na volgende distributiekringen:, A1 k m a a r, Almelo, Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Beverwijk, Bloemendaal, Breda, Bussum, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschede, Goes, Gorinchem, Gouda, 's-Graven- hage, Groningen, Haarlem, Harlin- gen, Heemstede, Heerlen, Helmond, Hengelo, 's-Hertogenbosch, Hilver sum, Hoorn, Kerkrade, Leerdam, Leeuwarden, Leiden, Maassluis, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nij megen, Oegstgeest, Oldenzaal, Pur- merend, Roermond, Roosendaal, Rot terdam, Rijswijk, Schiedam, Sneek, Steenwijk, Tilburg, Utrecht, Veen- dam, Velsen, Vlaardingen, Vlissin- gen, Voorburg, Wassenaar, Weesp, Woerden, Wormerveer, Zaandam, Zwijndrecht, Zwolle. Zooals uit het bovenstaande is af te leiden, behoeft de nieuwe rege ling voor het publiek geen bijzon dere bezwaren op te leveren. De éenige, die er rekening mee dienen te houden zijn feitelijk de houders van „land"kaarten die in een „stad"-gebied boter, melk of aardap pelen wenschen te koopen, want dat zyn vooralsnog de eenige artikelen, waarvoor het onderscheid geldt. Iemand van het platteland, die ge regeld voor zaken op reis gaat, kan zich voor boter naar gewoonte van s-GRAVENHAGE, 4 Sept. Bij be schikking van den secretaris-gene raal van het departement van finan ciën zijn met ingang van 5 Septem ber de in omloop zijnde gangbare zilveren rijksdaalders, guldens, hal ve guldens, kwartjes en dubbeltjes en de bronzen halve stuivers buiten omloop gesteld. Deze munten en de reeds op 6 Maart j.L ingetrokken nikkelen stuivers en bronzen centen kunnen tot en met 19 Sept. a.s. worden inge wisseld bij de kantoren van de Ned. Bank, de postkantoren, de bijkanto ren en hulpkantoren der posteryen en de poststations. UTRECHT, 4 Sept. De Staafe- anwalt bij het O berger icht te Utrecht heeft in een proces ter zake van verspreiding van com munistische pamfletten en ma nifesten, die beoogden de arbei dende klasse op te zetten tegen de Duitsche overheid, tegen zes verdachten de doodstraf ge- eischt, tegen den zevenden tien jaar tuchthuisstraf. Bovenbedoeld proces werd ge voerd tegen acht personen, die zich hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen, vermenigvuldigen en verspreiden van communistische pamfletten en manifesten, welke met name de arbeidende klasse ophitsten tegen de bezettende Duitsche over heid in ons land. Na een uitvoerig requisitoir van den Staatsanwalt luidden de eischen als volgt: Fr. A. Kolder, metaalbewerker, 38 jaar, doodstraf; K. den Braven, metaalbewerker, 24 jaar, doodstraf; G. Schuurman, arbeider Nederl. Spoorwegen, 25 jaar, doodstraf; Fr. Greefbens, schilder, 27 jaar, doodstraf; Levie Roodenburg, bakker, 23 jaar, doodstraf; M. van der Steen, draaier, 21 jaar, doodstraf; P. D. van Straetèn, bouwvakarbei der, 33 jaar, tien jaar tuchthuis straf, terwijl de eisch tegen den 57 jarigen loodgieter W. E T. Fallentin werd uitgesteld in verband met het aanhangig maken van een nieuw proces tegen de verdachte. de noodige wisselbonnen voorzien. Hij zal er alleen aan moeten denken, dat hij zijn gewone boterbon thans moet inruilen in een „land"-gebied of op het distributiekantoor in zijn woonplaats. Aardappelbonnen zijn in een hotel of restaurant niet' noodig en voor koffie of thee worden'daar ook geen melkbonnen vereischt.i Houders van „land"-kaarten, die in de stad gaan logeeren, zullen meestal wel een kluitje boter meenemen in plaats van een boterbon. Willen zij wat langer blijven, dan kunnen zij naar het distributiekantoor in de stad gaan, om daar hun bonnen voor aardappelen, boter en melk of tapte melk, te ruilen voor rantsoenbonnen. Zij moeten er vooral om denken, hun stamkaart mee tebrengen. Schippers en woonwagenbewoners zullen, zooals men kan nagaan, van den nieuwen maatregel ook weinig hinder ondervinden, want als zij geen „stad"-kaarten hebben, waar van alle bonnen overal geldig zijn, is het meestal wel mogelijk, op hun doortocht in een of ander dorp boter, melk of aardappelen te halen. Dit bespaart hun den gang naar het ste delijk distributiekantoor, want alle andere artikelen kunnen zij op hun „land"-bonnen ook in de stad koo pen. Onze Vijfde Augustus-Opgave. Welke som is bedoeld? Met de gegeven cijfers zag de gevraagde som er als volgt uit: 3 9 1 2 7 8 3 9 MARIE BRAAKENSIEK. f Woensdagmiddag ls te 's-Gravenhage ln den ouderdom van 55 jaar, na een langdurige ziekte, overleden Marie Braakensiek, die in de wereld van het tooneel den naam van haar familie mede heeft hooggehouden. NAGEKOMEN PREEKBEURT. ZONDAG 6 SEPT. Heerhugowaard, 10.30 uur, mej. ds. M. Nieweg, van Haarlem. (Verb, opgave). 4 6 8 Toekenning Augustus-prys. Bij het controleerexii detr lijst bleek, dat de Augustus-pry e 2.50 is gewonnen door Mej. M. Siezen, Emm-astraat Alkmaar, met 155 p. en 3 goede Aug.-opl. Deze prijs is van Maandag af bij' onze Administratie af te halen. Stand dar hoogstgeplaatsten per I September volgende rubriek. Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 detr Septemiber-serie. Welk natuurverschijnsel? Een moeilijke lettergreep-puzzle. Hieronder vindt men in alpfoa- betische volgorde 64 lettergrepen, Daarvan kunnen de 18 woorden gevormd worden, die voldoen'aan de verder gegeven omschrijvingen. De eerste letters van de goede woorden geven in de aangegeven volgorde den naam van een bekend natuurverschijnsel. Lettergrepen, ab al bel bu ca ca ca ca dee di do du e en ga ga gie i in ju lo Iu ma mi mo mo na ne net ni no nor pa per ra re re ren rus sa sti su tan tau te te ti ti ti ti tie tie tie tie tie tie tie to tri ul vo vo vot zet. Omschrijvingen. 1. "monster uit de fabelleer. 2. gerechtelijke ontzegging. 3. stekelig ergens op zinspelen. 4. ontkenning. 5. bijgeloof. 6. roeping. 7. insecten- krunde. 8. netvlies. 9. Italiaansche componist. 10. de laatste. 11. her haling. 12. horloge met twee gou den dekplaten. 13. reus. 14. opvoei- ding. 15. vergoeding. 16. onbe kwaam. 17. Opera van Bellini. 18. oude dans. Welke woorden en welk natuur verschijnsel zijn bedoeld? ONDERLINGE fa jBÖHïHja rvÊRZÊKERINQ MAATSCHAPPIJ™ OEVESTIOD TE 'S-GRAYENHABB BESTUURI.C.F.E.VARHELDERTUCKER, ft. B.C.SfcKtB, «R. ft I» U0RTIJN, ti. ft ft QBOBBEft ft «W Verzekering van risico's, welke door aard of omvang niet in de Afdeeling A ge accepteerd kunnen worden, zooals fabrieken, groote ge bouwen, goederen in publieke opslagplaatsen, kassen, waren huizen enz. Tot nu toe werd in dpze Afdeeling verzekerd voor: (Eén milliard drie honderd millioen). Schade-uitkeering bin nen twee maanden na afloop van elk halijaar. HET NIEUWE VER. ZEKERINGSHALFJAAR IS 1 SEPTEMBER J.L. BEGONNEN. 274. „O, kijk eens!" riep Anneke. „Er zit een heel bedje ook in! Kijk, een echt matrasje en een kussentje. Wat is dat leuk!" „Zie je wel!" lachte de Prins. „De IJsfee vergeet niemand. Zelfs geen eekhoorntje. Ze zorgt voor iedereen. Oplossingen (2 p.) -liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 11 September 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van het Dagblad voor Noord-Holland te Alkmaar. Harmonie- Theater, CONTRASTEN. Deze Ufa-film is gebaseerd op het nu juist niet onbekende thema van een zich verwaarloosd voelende vrouw, die haar man verlaat, om elders het geluk te vinden. In dit geval is het Sylvelin, die het niet meer kan verdragen, dat haar man de groot-industrieel Manfred Block, steeds in de eerste plaats aan zijn zaken denkt en dan pas aan haar, zoodat zijn attenties eigenlijk altijd te laat komen. Intusschen beseft zij niet, dat zy het toch is, die hem in direct de kracht geeft om zaken te doen en aan tegenslagen het hoofd te bieden. Al verwent hy haar dan ook niet, toch heeft hy haar noodig, wat wel ter dege blijkt als zij een maal weg is gegaan, om niet meer terug te keeren. Al zyn belangsteB ling in zyn zaken is verdwenen en hy zit maat aan het station om op zyn vrouw te wachten, die eindelijk ook weer terug komt. Heinrich George speelt voortreffe lijk den opgewonden industrieel en Maria von Tasnady is de stille en geduldige Sylvelin. Carla Rust speelt de dochter Claire, die mede minnares werd van haar stief moeder. Naast hen treden nog vele auteurs en actrices op in deze film, die niet alleen mooie interieurs biedt, maar ook schitterende landschappen en pittige dialogen, waarbij ook de humor niet ontbreekt. Met dit al les is „Contrasten" een film, die de bezoekers kan boeien. Vooraf een één-acter „Papa's mis stap" en de journaals met binnen- en buitenlandsch nieuws. G. H. W. ter Hoeven, HET LIED DER PUSZTA. De titel klinkt niet slecht, zij het dan dat hij niet uitmunt in oor spronkelijkheid. Ook in het gegeven van de film mankeert het daaraan eenigszins. De intrige is, ontdaan van de franje en los van 't bloemrijke dé cor, dat puszta _en het Hongaar- sche landschap in het.algemeen vor men, het zeer gewone verhaal van een huwelijk dat door een „fatale" vrouw de minst overtuigende fi- Cinema- Theater. guur wordt bedreigd, een mede minnaar en een onkreukbare huis vriend, met de ver wikkelingen, die deze dramatis personae kunnen opleveren. Het komt hier zelfs tot een moord op den verleiden man en, de als gevolg hiervan suspecte vriend wordt voor zijn verdienste den moordenaar te ontmaskeren naar behooren 'beloond: hij zal met de weduwe een nieuwe toekomst pro- beeren op te bouwen. Dat de film ondanks een overmaat van cliché in het thema het bekij ken zeker waard is, is te danken aan de uitwerking ervan, dikwijls niet zonder humor, het kleurige mi lieu en vooral aan het aannemelijk spel der beide hoofdfiguren: Hörbi- ger en Heidemarie Hatheyer. Vooraf: de beide journaals en een filmpje met het Don-Kozakkenkoor. B. Daalder. DE EED VAN STEPHAN RAKITIN. Het verdrag van Neuilly heeft in 1919 voor Bulgarije vernederende vredesvoorwaarden gebracht en de nieuwe regeering zendt haar solda ten af op alle autoriteiten, die zich niet in de voorwaarden willen schikken. Zoo komt luitenant Wasileff met zyn mannen op het kasteel van vorst Melnik, waar hij een voor beeld wil stellen. Alle mannén zul len worden opgehangen behalve één die het beulswerk moet verrich ten. De vorst beveelt zijn trouwen die naar Stephan Rakitin het beulswerk te doen om hem in de gelegenheid te stellen de 3 en 4-jarige kinderen van den vorst te redden, opdat zijn zoon hem later zal kunnen wreken. Rakitin leeft 17 jaar als kellner in te bieden. Al verwent hij haar dan ook niet, toch heeft hij haar noodig, wat wel terdege blijkt als zij een- Victoria: Theater, Sofia met het meisje Dimka en den jongen Dimo, die in hem him vader zien. Dan komt Wasileff na 'n verblijf in Amerika terug, ontmoet Dimka, wordt verliefd en gaat by haar „vader" om haar hand vragen. Rakitin herkent hem en geeft hem den raad te verdwijnen, maar als Wasileff' blijft schiet hij dezen dood op den dag, dat de verloving zal worden gesloten. Hij bekent het verleden aan de beide kinderen, wordt gestraft en begenadigd en vindt beiden terug in het kasteel van hun vader waar zij in hun oude rechten hersteld zijn en hun als hun vader begroeten. Een prachtfilm met Heinrich George in een Slavische rol, die sterk aan zijn creatie in „De doch ter van de postmeester" herinnert. Vooraf Tobis-nieuws, een Ufa- oorlogsfilm en interessante opnamen over turnen. Tj. Adema. DE AMATEUR JOCKEY. Een uitverkocht theater heeft zich gisteravond kostelijk geamuseerd met één der succesfilms van Heinz Rühmann, Peter Bang en het paard Toni, dat zich zoo bijzonder aan hem hecht, beleven inderdaad tal van oerkomische avonturen (men denke slechts aan Peters optreden als kunstrijder). Maar er moet toch heel wat gebeuren voor Peter de groote race wint, die voor Torsten en zijn zijn dochter Elly en voor Maltmann en dochter' Lilo van zoo veel beteekenis is. Toni is 'n bijzon der paard en speelt zyn rol in deze film op uitstekende wijze, wat me<Je voor liefhebbers van rennen en ren paarden een bijzondere attractie is. Naast het spel van Heinz Rühmann trekt dat van Karl Stepanek als Fred, Gina Falckenberg als Lil°> Gustav Waldau als Maltmann en Ellen Frank als Elly sterk de aan dacht. Tobis- Holl. Nieuws, uitgebreid Ufa journaal en een natuuropname gaan aan het komische hoofdnum mer vooraf. G, C. van Gulik. A. B.- Theater.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2