STAD EN OMGEVING AGENDA KIJKEN is WEN su CLOECH PUBLICATIES DE NED. OMROEP IN DEN A.S. WINTER. Vredegerechtshof. Beleedigingen aan adres der N. S. B. Patiënten in ziekenhuizen. Yergiftigingsgeval te Velddriel. Controle op brood prijzen. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Amsterdamsche Beten £>E VUU ÏSCHOE VIER COMMl" DOOD VERC SPORl Sen™™'' kar iJEU GD WEEK TE ALKMAAR. Van 12 tot en met 20 Sept. zal te 'Alkmaar vanwege den interkerkelij- ken jeugdraad (waarin vertegen woordigd zijn de herv., doopsgez., j-omanstr.-geref en ev. luth. gem.) een jeugdweek worden' gehouden. Den eersten dag en op Zondag 13 Sept. zullen in de Groote Kerk dien sten worden gehouden voor 16-jari gen en ouderen. Den eersten avond ;ken ds. Rappold, ds. Keuning en Klein Wassink; den volgenden ig ds. Prins van Wijngaarden, dr. linstra en ds. Kuiper. Speciaal voor de jongeren van 18 jaar en ouder worden op Vrijdag 18 $ept, bijeenkomsten belegd in het lokaal boven den ingang der groote' kerk, naast de kosterij van die kerk, Djaast de doopsgez. kerk, naast de demonstr. kerk en achter de luth. kerk Tenslotte worden op 20 Sept. in de verschillende kerken diensten Van de gemeente met de jeugd ge houden. HET NEDERL. ARBEIDSFRONT Variété-Revue: Iets voor U. De gemeenschap Vreugde en Ar beid van het Ned. Arb. Front had gisteravond 'n buitengewonen avond georganiseerd in het Gulden Vlies. Daar had n.L de première plaats van de groote variété-revue: Iets voor U. Precies op tijd werd de avond ge opend door den heer J. Drenth, plaat selijk leider van Vreugde en Arbeid. Spr. uitte zijn groote voldoening Óver de talrijke opkomst van het publiek. Werd in het vorig seizoen met Vreugde en Arbeid als deel van het N. V. V. voor feestavonden een maximum kaartverkoop bereikt van pl.m. 200, thans waren bijna 500 kaarten verkocht. De zaal was dan ook geheel bezet. De beteekenis van het Ned. A. F. memoreerde spr. en tot de niet aangeslotenen richtte hij zich met den oproep: Sluit U aan. U hoort bij ons. In het bijzonder ves tigde hij de aandacht op de cursus sen van V. en A. Een hartelijk woord van welkom richtte spr. tot den burgemeester, die ondanks drukke bezigheden, tijd had gevonden om aanwezig te kunnen zijn en tot de leden buiten Alkmaar, die in groote getale aanwezig wa ren. Onder de aanwezigen bevonden zich ook nog de heeren van Kampen organisatorisch leider van het N.A.F. en Rus, landelijk/Leider van Vreugde en Arbeid. Nadat de heer Drenth allen een prettigen avond had toegewenscht be gon de opvoering van „Iets voor U". Er wordt in dit genre wel eens gesproken van een non-stop-revue, jnaar dat was 't gisteravond voor de volle honderd procent. De ruim der tig nummers volgden elkaar in buiten gewoon tempo op: nooit was het „tooneel leeg. En er was groote ver scheidenheid. Als conférancier trad op Nol van Dijk, die voor een goed verband en een vlot tempo zorgde. Van de talrijke nummers noemen wij b.v. het optreden der Damaries, het bekende accordeon-duo, dat hier reeds meerdere malen optrad en zich ook nu weer in diverse scènes van zijn beste zijde deed kennen, door muzikaal, spel. Het duo werd luide toegejuicht. Charles toonde zich een uitnemend jongleur en wat hij op den'rollenden kogel presteerde was buitengewoon. Gerda en Hel- muth waren een keurig danspaar en in dansen van verschillend genre in costuums vol variatie trokken zij de aandacht, ook als tapdaneers. Hpt goochelen- van Fantasto was ver bluffend en stelde de aanwezigen steeds weer voor onbegrijpelijke ver- Tassingen. Ook in het Oostersche nummfer kwam dat uit. Maar ook de Bari's toonden hierin verrassende staaltjes van hun kunnen. Paula en Gino gaven een keurig en inderdaad fijn acrobaten-nummer. Het optre den van het Wonderpaard Trixie was een uitbundig succes en gaf aan leiding tot groote vreugde. Rem- brandtina wist met kleine en groote lappen stof van verschillende kleur mooie schilderijen te too veren en „Doremifa" was inderdaad een ko misch kwartet. Een bijzonder woord van lof voor het orkest onder leiding van Bert Klasema. Het was bij alle nummers op uitnemende wijze in actie en het optreden op het tooneel in het slot-nummer voor de pauze was zeer geslaagd. De man, die bij het begin de. opdracht kreeg om door de geheele revue als clown te fungeeren kweet zich perfect van zijn taak. An 't' slot kregen alle me dewerkenden nog een extra applaus. Als geheel een zeer geslaagde avond vol amusante afwisseling. G. C. van Gulik. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Wegens ziekte van personeel is de Openbare Leeszaal hier ter stede morgenavond van 78% uur voor de uitleening gesloten. De zaal is na 6 uur gesloten. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 25.000 5432 2000 2196 1500 3092 1000 7039 17225 19482 400 2886 11117 f 200 1513 17368 100 18908 19185 Voorts vielen in onze omgeving prijzen van 65 op de nummers: 2216, 2217, 2224, 6416, 6429, 6450, 6489, 6496, 8793, 8816, 8818, 10758, 10765, 14187, 15849, 17917, 17918. DIERENBESCHERMING. Zwervend is op den Westerweg té Heil'oo aangetroffen een jong her- dershondje, reu, '14 maanden oud. Nabij de Vlotbrug te Alkmaar zwierf gistermiddag een jong zwart poesje, pl.m. 13 maanden oud. Adres inspecteur dierenbescherming C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. CABARET-REVUE GULDEN VLIES. Teun Klomp en zijn makkers. Het .gezelschap van Teun Klomp vond Zondagavond in het Gulden Vlies met de cabaret-revue: Zou je even willen wachten? groote belang stelling. Ook nu hebben de aanwezi gen zich met het gebodene op aan gename wijze vermaakt. De beide Volendammer zangers hadden met hun populaire liedjes dadelijk het gewenschte contact. Het lied van Teun Klomp en zijn makker en dat van de helden der zee vonden luiden bijval en van de suikerbieten zong men gaarne mee. Else Schmidt had veel succes met een paar aardige liederen. Wim Bosch toonde zich een uitstekend begeleider. De verschil lende schetsen, die door de mede werkenden werden opgevoerd, zooals dr. Sof, het. renpaard Rosalie, de weddenschap om de drie tienen deden het goed bij het publiek. Wim Bosch zorgde voor eenige zeer goede accordeon-soli: zooals Fantasie Tra- viato, Tango, Populaire melodieën en eenige eigen composities. Hij mocht een luid applaus in ontvangst nemen, evenals het Volendammer-trio (Jan Blok. Georg du Bree en Else Schmidt) na zijn zeer gewaardeerde zang- en dansnummers, o.a. het lied van de Zuiderzee. Het geheel was een aardige ont spanningsavond, waarover uitvoe renden en toeschouwers zeker tevre den zullen zijn. G. C. v. Gulik. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. De nieuwe maximumprijzen op de veilingen voor export naar Duitschland zijn als volgt: witte kool 2 (was 2.30) per 100 kg; andijvie 5 en uien B 4.50 per 100 kg. Tot nu toe bestond voor zaaiuien een veilverbod. Het veilen van uien is nu tot nader order alleen toege staan voor afwijkende kwaliteit (B). Voor peren en appelen zijn nu ook voor de IA kwaliteit maximumprijzen voor export vastgesteld en wel voor groep I Beurré d' Anjou enz. 45, groep II Legipont enz. 35 per 100 kg. Voor de appelen groep I is de maximumprijs voor kwaliteit IA 50, groep II, Goüd- reinetten enz. 35 en groep III, Bra- bantsche Bellefleur enz. 30 per 100 kg. Druiven, Alicante zijn van 55 tot 50 per 100 kg verlaagd. Bovengenoemde prijzen gelden ook voor het binnenland. Van de uitsluitend voor het binnen land bestemde producten zijn de vol gende artikelen in prijs veranderd: boe renkool 3 (was 3.50), kroten I tot V, kg per stuk 4, II van 1/51 kg 3, III 1IV, kg 2.50; gekookte kroten 3 st. of meer dan 3 st. per kg 10, minder aan 3 stuks p. kg 8.50 prei, boven 10 mm doorsnede 9, tot 10 mm 7; knol- selderie met lof I, boven 10 cm 9, van 810 cm 7, van 68 cm 5 en bene den 6 cm 2.50 per 100 kg; kasboonen 30; bleekselderij 7; blad van knol selderij 5; druiven, I 65, II 55 en III 50 per 100 kg. Ten aanzien van de andijvie is be paald, dat, wanneer de voor versche binnenlandsche consumptie bestemde 50 niet geheel wordt afgenomen, het overblijvende gedeelte allereerst ten goedé komt aan de industrie. Neemt ook de Industrie niet meer op, dan moet voor export geladen worden. Tomaten kriel en gescheurde komen niet meer ter beschikking van de in dustrie, maar dienen voor het binnen land te worden verkocht. De voor de industrie bestemde 30 van de vroege witte kool dient te wor den gemeld bij den heer A. de Waal, secretaris sectie Zuurkool van de vak groep groentenverwerkende industrieën te Alkmaar. Kroten mogen niet meer per bos, maar moeten uitsluitend per kg worden ge veild. HEILOO. Denkt om de verduistering! - In verband met de slechte naleving van de verduisteringsvoorschriften zullen voor taan tegen de overtreders strenge maat regelen worden genomen. Behalve, dat een flinke boete zal worden opgelegd, kan bij de overtreders ook het lichtnet tijdelijk worden afgesneden. Men lette vooral bij het verduisteren op de achter zijde der woning; W.C. raampjes en dak vensters dienen niet te worden ver geten. Benoemd. - Onze oud-plaatsgenoot de heer G. Nierop is benoemd als onder wijzer aan een der -Nutsscholen te Eind hoven. Bevorderd. - De heer J. Haazelager, marechaussee, is bevorderd tot wacht meester-titulair. Nieuwe politieverordening. - De politieverordening, welke tot dusver werd gehandhaafd, 'heeft geen gelijken tred gehouden met den groei der ge meente. De burgemeester heeft dan ook op 14 Augustus 1942 een nieuwe politie verordening vastgesteld, welke gedu rende drie maanden ter secretarie ter lezing is neergelegd. Zij is afgekondigd op 4 September j.l. en treedt in werking drie dageit na af kondiging. DE L.T.M. TE HOORN. De voorbereidingen voor den dag der L.T.M. (Land- en Tuinbouw- en Middenstandstentoonstelling) te Hoorn doen al meer zienf dat deze dag Voor Noord-Holland zeer be langrijk zal zijn. Doordat de Prov. Bond van Rundveefokvereeni- gingen in Noord-Holland aan dezen Hoornschen dag de groote provin ciale keuring heeft vastgekoppeld, is deze van nog grooter belang dan an dere jaren reeds het geval was. Trots de moeilijkheden der tijden zijn er-bijna 300 inschrijvingen voor de mooiste exemplaren van het rundvée, komen er ongeveer 150 schapen, is uit den aard der zaak het aantal varkens klein, maar zal de inzending subliem zijn en de koe van den kleinen man, de geit, zal vertegenwoordigd zijn met ongeveer 150 dieren. Daarenboven zal ook wel belangstelling in de afdeelfalg paar den zijn; de opgave kan geschieden bij den heer F. Butter te Hoorn. Uit die paardenaf deeling stamt dan meteen het concours-hippique, dat op hetzelfde terrein (het IJselmeer- park) zal plaats hebben. Een groote attractie van den L.T.M.-dag is het ringsteken met paard en kar. Voor dit deel van het programma zal het publiek gratis toegang hebben; c"> rigens 1 entree. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De amateur-jéekey (kom.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Contrasten (rom.) 18 jaar. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer De eed van Stephan Rakitin (rom.- sens.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Cmem3-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Het lied der puszta (rom.) 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Woensdag 9 September. 8 uur, 't Gulden Vlies, demonstratie en proefles jiu-jitsu. INSTALLATIE NIEUWEN BURGEMEESTER VAN SCHAGEN Zaterdagmiddag werd de heer T. H. Buitenhuis geïnstalleerd tot burgemeester van Schagen. Vóór het raadhuis hadden zich afdeielin- gen opgesteld van de W.A. en van den Jeugdstorm, terwijl op hiet Marktplein luidsprekers waren op gesteld-, waardoor het publiek in de gelegenheid! was de redevoerin gen te volgen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de Beauftragte van dien Rijkscommissaris voor Noord-Holland, de Commissaris der provincie, de vertegenwoordiger van den Orts-kommandant en de gemachtigde van den leidien dier N.S.B. Nadat de secretaris van die ge meente, de heer C. A. Roggeveen, de aanstellingsoorkonde had voorge lezen, voerde mr. J. A. Backer, commissaris van Noord-Holland', het woord, die den nieuwen func- tionnaris wees op de verantwoorde lijkheid van zijn taak. Hij zeide het volle vertrouwen te heibben, dat de nieuwbenoemde zou sla-gen. Tenslotte sprak 'de burgemeester, die 'zeide de misverstanden tegen V/.H.N, en N.V.D. uit den weg te willen ruimen en der sluikhandel te zullen bestrijden Hij wekte de aanwezigen op tot den strijd voor een gelukkig Nederland in een ver eend: Europa. In hotel Igesz werd vervolgens een druk bezochte receptie gehou den. ALKMAAR. GEBOREN: Jacobus J., z. van Petrus A. Koopman en M. C. C. van Franken- huysen. GETROUWD: Michaël Smlers en Uilkje IJssels. OVERLEDEN: Cornells Bijpost, wedr. van A. Vlaanderen, 83 jaar. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secre tarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van den heer R. W. Zaadnoordijk, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van de. broodbak kerij, door bijplaatsing van een deeg kneedmachine aangedreven door een electromotor van 1 y2 p.kv in het perceel Overdiepad nr. 3. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten stad- huize, mondeling op Dinsdag 22 Sep tember a.s., voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór ge- melden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen stukken ken nis nemen. Alkmaar, 8 Sept. 1942. De Burgemeester van Alkmaar,. B. A. VAN DER SLUIJS. De Secretaris, R. VEENDORP, Lo-Seeretaris. Politierechter. BOSCHPLUNDERAARS OP DE MAT. 't Was zoo mooi begonnen. Werk- looze Bergenaren hadden een par tijtje hout op den kop getikt en dit tegen een behoorlijken prijs ver kocht. Doch ziet, er werd hun nog een bod gedaan op het reeds ver kochte hout, een nog hóóger bod en toen bedacht het tweetal, dat er wel iets in deze affaire zat. Meer hout, werd hun devies en dies togen, zij in dezen voorzomer naar de bosschen van den heer van Reenen te Schoorl en begonnen ijve rig te sprokkelen. Althans, wat men sprokkelen noemt. -Warit in korten tijd hadden zij ongeveer 4500 kg hout verzameld en een groothandel ■in brandhout begonnen! De takjes werden takken, de takken werden boomen en als de zaak wat langer geduurd had, was er van het heele bosch werkelijk niet veel over ge weest De Officier, mr. de Brueys Tack, merkte in zijn requisitoir op, dat er buitengewoon veel hout gestolen wordt en dat voorbeeldige straffen noodzakelijk zijn. In dit geval ging het niet om een beetje brandhbut, maar uit zuiver winstbejag. Daarom eischte hij tegen den eenen verdach te, den koopman P. L. B., die als hoofdverdachte werd beschouwd een gevangenisstraf van 2 maanden en tegen den tweeden verdachte, den bouwvakarbeider J. v. T., drie we ken. Mr. Krabbe veroordeelde de beide Bergenaren tot resp. 1 maand en 3 weken. GEZELLIGE BRUILOFTSt GASTEN. Lang zullen ze leven! zongen de gasten van de familie H. uit den Helder ter eere van het 45-jarig hu welijksfeest van den heer en mevr. H. Lang zullen ze leven, dachten ook de nog komende gasten en daarmee bedoelden ze waarschijnlijk de oud jes en schakelden in hun gedachten den zoon en diens echtgenoote uit. Want toen de jonge mevr. H. de ronde deed om handjes te geven, ving ze bot bij haar schoonzus: haar uitgestoken hand werd niet geaccep* Dr. ing. W. A. Herweijer, dir.-gen. van den Ned. Omroep, heeft in een radiorede o.m. de volgende mededeelingen gedaan over het win- terprogramma. Deze winter wydt 's avonds kwart over acht met de uitzendingen ge staakt. Omstandigheden, die buiten de macht van den omroep liggen, verhinderen ons ook deze wjnter de lange avonden te korten. Ook dezen winter zal men geregeld Maandags en Donderdags om 19.00 uur over Hilversum I Max Blokzijl kunnen beluisteren; ook Woudenberg, Hol lander en den Dré van Ulvenhout zullen weer geregeld spreken. Het Qmxoep-Symphonieorkest, de groote Nederlandsche symphonies orkesten, het Omroep-piano-trio, verder vrijwel alle goede Neder landsche solisten en vele buiten landers zullen ook nu weer hun kunst doen hooren. Met Kerstmis zullen weer de klok ken luiden,en wij h#pen ook dezen keer door de klokslagen van midder nacht alle Nederlandsche harten op oudejaar te binden tot een groote samenklank. Ook aan de naar de volksgenooten in den vreemde, strij ders aan het Oostfront en de zee vaarders op de Oceanen, zal gedacht worden. Nederlandsche, Duitsche, Fransohe en andere boeken, die in dezen tijd waard zijn om door een ieder gelezen te worden, zullen wor den besproken, evenals de belang rijkste week- en maandbladen. Bij de luisterspelen komen aller eerst tot uitvoering de bekroonde werken uit de prijsvraag en wel drie belangrijke series: vervolg-onder- houdende en cultuur-historische luisterspelen. De taalclub van lezer en schrijver staat ook weer op het programma, evenals de raadselprogramma's. In een rubriek de poppenkast zullen Jan Klaassen en zijn collega's uit de andere landen htm opwachtig maken. Ook Keuvel en Klessebes zullen Zondags weer geregeld verschijnen. De Vrijdagmiddag zal over Hil versum I gewijd zijn aan de film muziek. Voorts wordt gedacht aan de jongens en mejsjes. De dichtende jeugd van Neder land heeft reeds 1500 gedichten aan ons ingezonden. We zullen deze gaan W. B. te Rheden werd in beroep door het Hof veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken. Het Hof overwoog hierbij, dat'taan het, Hof uit eigen wetenschap bekend is, dat het woord „hallo" indien daaraan de beteekenis wordt toege kend van „hang alle laffe landver raders op" een der gebruikelijke wij zen is, waarmede 'Vijanden der Ne derlandsche volkseenheid het vólks- déél der N.S.B. plegen te beschim pen. Onder deze omstandigheden heeft het woord „hallo" in de voren bedoelde beteekenis gelijk ver dachte 't blijkens verklaringen van getuigen en zijn eigen mededeeling, ter terechtzitting gedaan, heeft ge bruikt het karakter gekregen van een uitlating in beleedigenden vorm ten aanzien der nat.-soc. beweging in Nederland, terwijl het bezigen van het woord in vorenbedoelde beteeke nis qp den openbaren weg ten aan- hoore van anderen, op zichzelf reeds redelijkerwijs het oogmerk geacht moet worden in te sluiten zich over die beweging in beleedigenden vorm uit te laten. Voorts veroordeelde het Hof P. B. te Rotterdam tot een geldboete van 25. B. had op den openbaren weg, ziende naar de vlag der N.S.B., het woord „landverraad" gebezigd. Het Hof overwoog hierbij in soortgelij ken zin als hiervoren vermeld en meende met het oog op de geeste lijke en lichamelijke gesteldheid van den verdachte bij uitzondering met een geldboete te moeten volstaan. INGEZONDEN STUKKEN. BALDADIGE JEUGD. Wij, bewoners van den Straatweg in den omtrek van Heilooërdijk en Nieuwpoortsteeg, wonen in een buurt, ja, hoe zal ik ze noemen, ik zou bijna zeggen: piratenbuurt, zoo baldadig en brutaal zijn hier de op geschoten jongens. Een oude dame zeide: „de naam Jordaan is hier nog te goed voor" en een paar oude men- schen zeiden onlangs: „als we niet zoo oud waren en wisten waarheen, dan verhuisden we vandaag nog", 'tls vruchtboomen plunderen en vernielen, schuttingen en heggen vernielen, schreeuwen en tieren voor de huizen van oude en zieken men- schen, enz. De politie staat vrijwel machteloos, daar ze zoo goed als geen medewerking der ouders heeft. Als men ze izelf verbiedt, Wordt jnen uitgelachen en uitgejouwd en krijgt men een onrijpe vrucht naar het hoofd geworpen en worden de rijpe vruchten over de schutting ge toond, die meegenomen werden. Waarom houdt men de opgescho ten bengels, die geen onderscheid tieten tusschen mijn en dijn, 's avonds niet thuis voor huiswerk of lezen, teekenen, knutselen of spel letjes? Er is zoo veel waar een kind mee bezig gehouden kan worden en na het eten behoort geen kind meer op de straat. Een abonné. teerd. Dat nam H. natuurlijk niet; deze nam het dan ook voor zijn vrouw op, stak ook een hand uit en zus kreeg van hem een klinkende oorvijgWat deze weer niet nam, zoodat de familieveete thans uitge vochten moest worden voor den po litierechter. Verdachte H. gaf toe, wat loshan- dig geweest te zijn. Overigens, broer en zus mijden elkaar om den lieven vreden wille. Wat natuurlijk niet weg nam, dat H. vandaag werd ver oordeeld tot 20 gulden of 5 dagen. Dat moest hij wel „nemen" En nou zingt hij weer: Lang zul len ze leven! bespreken in een reeks, welke om' streeks Kerstmis begint. In repor tages over den „Werker en zijn be roep" zal men beluisteren hoe ons volk leeft en streeft. Een serie „Sporen van het ver leden" zal een nieuw licht werpen op het leven onzer voorouders. Nederland is een deel van Euro pa. Onverbrekelijk zijn wij er mede verbonden. Bloeds- en cultuurban den verbinden ons met het oude Europa, met het avondland, dat nu weer verjongd opstaat en eindelijk eenheid te vinden. De omroep zal ons volk weer wij-zien op de plaats, die wü in dit Europa kunnen inne men, op onze plichten, die wij tegen over Europa hebben en wat wij kun nen bijdragen voor een gelukkige toekomst. Tenslotte noemde spr. nog o.m. de bonte programma's op Zaterdagmid dag en het Nederlandsche lied, iede re veertien dagen des Zaterdags avonds.. V Uitreiking der ver- snaperingenkaart. 's-GRAVENHAGE, 7 Sept. Patiën ten in ziekenhuizen en andere bij zondere instellingen, aan wie als re gel de nieuwe distributiebescheiden eerst bij him ontslag uit de inrichting door de distributiediensten ter hand worden gesteld, zullen in den ver volge de hieuw uitgereikte versnape ringen- onderscheidenlijk tabaks- of sigarettenkaart reeds tijdens hun verblijf aldaar ontvangen. Deze kaarten worden door de dis tributiediensten, onder afkruising van een bon van het inlegvel van de distributiestamkaart, aan de ad ministratie van het ziekenhuis uit gereikt, die de kaart dan aan den 'patient ter hand stelt. Deze regeling geldt ook, indien de patient in een andere gemeente woont, dan waar het ziekenhuis is gevestigd. Een arrestatie. 's-HERTOGENBOSCH, 7 Sept. In Sept. 1941 overleed een inwoner van Velddriel, A. van Hegik, onder min of meer verdachte omstandig heden. Geruimen tijd later rees tegen de vrouw van den overledene de ver denking, dat zij haar man door ver giftiging uit den weg zou hebben geruimd. De vrouw werd gearres teerd en bevindt zich reeds eenige maanden in voorarrest. Thans* heeft de politie te Velddriel een zekere H. V. gearresteerd met, wien de vrouw relaties onderhield. V. wordt er, naar wij vernemen, van verdacht, in deze zaak medeplichtig te zijn. Het onderzoek is nog in ypl- len gang. 's-GRAVENHAGE, September. Een brood, dat te licht van gewicht is, is te duur. Was dit een stelling, die vroeger reeds door ieder aanvaard werd, in de huidige omstandigheden en bij de thans geldende vastgestelde prijzen geldt dit nog meer. Door den keuringsdienst voor waren wordt op het wettelijk gehalte aan droge stof een regelmatige controle gehouden, maar uitsluitend van het standpunt van de warenwet. De overtreders komen er dan ook in het algemeen voor den kantonrechter met een be trekkelijk lage boete af, daar bij de beoordeeling uitsluitend rekening wordt gehouden met het opgemaak te procesverbaal, zoodat het ver grijp tegen de distributie- en prijs- voorschriften niet in het geding komt. Daarom is de dienst van den gemachtigde voor de prijzen er in de afgeloopen maanden toe overgegaan de brooden in het geiheele land te controleeren op hét juiste gehalte aan droge stof, dat minimaal 240 gram-en maximaal 264 gram moet bedragen. Bij 1164 bakkers werden steekproeven genomen en na een zorgvuldig onderzoek door het sta tion voor bakkerij en maalderij te Wageningen bleek, dat 672 voldeden aan de eischen, 227 iets beneden het gewicht waren en als twijfelachtig werden aangemerkt, terwijl 265 als onvóldoende moesten worden afge keurd. 44 hiervan kwamen met het gewicht aan droge stof zelfs beneden de 225 gram. Wat dit beteekent, be grijpt men als men weet, dat een ge zin met 2 kinderen bij een tekort van 5 gram aan dro-ge stof per brood per 5 a 6 weken een heelt brood te weinig ontvangt. Dat met dergelijke tekorten in deze tijden een aardige bijverdienste gemaakt kan worden, zal iedereen duidelijk zijn. Met deze extra win sten is bij de beoordeeling door den inspecteur voor de prijsbeheersching dan ook terdege rekening gehouden. Veelal werden boeten van 100 tot 750 opgelegd, in enkele gevallen zelfs boeten van 2500. Merkwaardig was, dat de- verschil len tusschen de provincies onderling vaak zeer groot waren. Onze noorde lijkste en onze zuidelijkste provin cie stonden hier wel lijnrecht tegen over elkaar. In Friesland was slechts 19 pet van de gecontroleerde bak kers goed, 17 pet was twijfelachtig en 64 pet was kennelijk in overtre ding, terwijl Limburg-71 pet van de gewogen brooden goed, 22 pet twij felachtig en slechts 7 pet fout waren. De cijfers voor de overige provin cies zijn: Groningen en Drente: 72 pet goed, 10 pet twijfelachtig, 18 pet fout; Overijsel: resp. 53, 21 en 26; Gelder land: 60, 21 en 19; Noord-Holland: 58, 17 en 25; Zuid-Holland: 54, 23 en 23; Zeeland: 70, 18 en 12; Utrecht: 66, 22 en 12; Noord-Brabant: 61, 29 en 10; totaal gemiddelde: 58 pet goed, 19 pet twijfelachtig en 23 pet fout. Bij deze controle zijn .alle maat regelen genomen om een onbillijke beoordeeling te voorkomen. De op sporingsambtenaren, die door mede werking van h§t Centraal distribu tiekantoor over broodbonnen be- schikten, hadden tot taak uit den winkelvoorraad 3 willekeurige exem. plaren te nemen en deze ter plaatse te wegen. Een van deze brooden werd voor het onderzoek in beslag genomen en, gewikkeld in het. pro cesverbaal, waarop de gewichten van alle 3 waren genoteerd, aan het station voor bakkerij en maalderij toegezonden. Hier werd met de grootste nauwkeurigheid het gehalte aan droge stof bepaald. Met het ge- middelde gewicht van de 3 brooden is eveneens rekening gehouden om de toevalkans, dat juist een te licht brood zou zijn in beslag genomen, terwijl de rest aan de eischen vol deed, practisch uit te schakelen. Als bijzonderheid kan nog ver meld worden, dat geen van de in be- slag genomen brooden het maximum gewicht te boven ging. Na dit uit voerig onderzoek, dat ongetwijfeld zal worden herhaald, is wel geble ken, dat een groot deel van de bak kers zich niet houdt aan de prjjs- voorschriften en de bevolking in deze moeilijke tijden een gedeelte van de eerste noodzakelijke levens behoeften onthoudt, teneinde zich extra winsten te verzekeren. PETER TON JEN JACOB JANSE HERDACHT. •s-GRAVENHAGE, 6 Sept. Heden heeft op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, de heerban Den Haag het feit herdacht, dat weerman Peter Ton voor twee jaar in den strijd van de N. S. B, gevallen is. Er was veel belangstelling. Depu taties van het rechtsfront, van den jeugdstorm en van andere organisa ties waren aanwezig.. De waarnëmend heerbancomman dant, banleider A. F. Henken en de onderbanleider J. yan der Hout voerden het woord. Nadat mevrouw Ton een krans op het graf van Haar zoon had gelegd, volgden kransen van den leider der N.S.B. en van het district. Dr. Schuon legde een krans namens het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Voorts legden vertegenwoordigers van het Vendel Peter Ton, jeugdstorm en de N.S.K.K en van nevenorganisaties kransen op het graf. De herdenking werd gesloten met het laatste appel. Te Utrecht heeft heerban 8 van de W.A. der N.S.B. den dood herdacht van wachtmeester Jacob Janse, die op 6 Juni 1942 het slachtoffer werd van een moordaanslag. NATIONAAL ZANGFEEST TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, Zondag 1.L werd op den Dam alhier, door een groote menigte Nederlands eerste nationale zangfest gevierd. Aanwezig waren ir. Mussert, de leider der N.S.B., dr. Schroder, de Beauftragte voor de stad Amster dam, een vertegenwoordiger van den Wehrmachtsbefehlshabér, de hoofdarbeidsleider van den N.A.D., de heer A. J. Backer, comm. der provincie N.-HoUand prof. dr. J. van Dam, secr.-gen. van het dep. van opvoeding, wetenschappen en kuituurbescherming en tal van func tionarissen der N.S.B. Het zangfeest werd geopend met een toespraak van den voorzitter van de stichting nationaal zangfeest, den heer S. Plekker. De muzikale begeleiding was in handen van het concertgebouw orkest en de orkesten van "de poli tie en van.den Ned, Arbeidsdienst. LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat schilders, die volgens hun Bewijs van Inschrijving van het Rijksbureau voor Verf te 's-Graven- hage voor September in aanmerking komen voor lijnolie, aanvraagfor mulieren kunnen afhalen aan het Distributiekantoor, ingang Ridder straat, vóór 15 September 1942. Alkmaar, 8 September 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER, Opg. Amsterdamsche Bank N.Y. Biikantoor Alkmaar, van Dinsdag 8 September 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k., lu.40 314 Nederland 1941 99*/, 4 Nederland 1941 .1005/lc 4 Nederland 1940 II 100?/16 3—3'/, Nederl. 1938 96'/8 3 Ned.-lndië 1937 88'/» BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .140 Handel Mij. Cert. v. 2.50 .134 Koloniale Bank 147'/, Ned. Ind. Handelsbank 92 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 160 Calvé Delft Cert. 134i/s Nederl. Ford .311 ever Bros .208 'hil. Gloeil. Gem. Bezit 344 CULTUUR MAATSCH. H. V. A373 Java Cultuur .188 Ned. Ind. Suiker Unie 185 Verg. Vorstenlanden 103 PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli215 Senembah172 SPOORWEGEN. .373 .229 .161 I29i/S .159 1461/. 200 .197 172 Deli Spoor Ind Spoor 72 52 IOOVm 100'/, 963/s 8S3/a 1391/, 134 141 91 157-81 1341/, 310 203 335-6 362-58 186-89 188 98'/, 362-1 219 158 115 158-6J 145-3$ 198-51 195§-1 165'/, 213-5 t 164 71 52 Hoofdredacteur: A. R. Jonger, Alk maar (afw.) Plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: Tï. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H- M- Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertentie1" T. Bus, Alkmaar. 276. In een wip was het kleine eekhoorn' geklommen. Wat hini heerlijk In z'n nieuw UTRECHT. Zate 11 uur heeft de het Obergericht de sproken in het proc communisten, die dig gemaakt aan Vermenigvuldigen van communistisch] deelde mede, dat hi Greefkes mindere baarheid in acht h vonnissen kudden: doodstraf (eisch do: Braven doodstraf G. Schuurman c doodstraf), L. Ro straf (eisch doodstil 15 jaar tuchthuis (1 M. van der Steen 1 (eisch doodstraf), F 8 jaar tuchthuis (ei: huis). Voor zoover het c fen betrof met af tri arrest. De in besla ren zijn verbeurd v de verdachten wei in de kosten van hel Voetbal BERGEN- In dezen wedstrij voor de rust vrij ge een doorbraak van een doelpunt rust was Bergen st(] vrijen schop wist gelijk te maken. SI Bergenaren aan, irl bleven uit. Zelfs lJ braak den gasten vo<| de doelpunt op. Mail gelijke spel ontginjl want uit een stril Tuijn den stand geil VERGADERDI In de drukbezochl ring van S.V.V. Zal houden, deelde de I dat Petten in het ll gebruik zal maken -J S.V.V. Het ledental loopen jaar gestegen slag werd ook ge heengaan van den die veel voor S.V.V. De rekening van meester sloot met e< van 41.80 (ontv. f 462.77). Decharge Tot bestuursleden w de heeren D. Beeldn ver. In de elftalcon benoemd d^ heeren v. Twuijver. Na eenige besprek wintertraining en he elftalcommissie-verga elftal-aanvoerders w ring gesloten. Zwemmen WEDSTRIJDEN TE WAAR1 Zondagmorgen v rmgerwaard als begii ten sportdag de orl wedstrijden van de houden. Jammer da* bliek was, zoowel vf niers als wel voor Ja; Koomen, die de pro] keurig verzorgd ha Werden diVerse num Kien voor adspirante: heeren, daarna werd ren Mosk en- Leijena demonstratie gekleec freyen' Een complim Jongelingen. De eersten van ied hampioenen 1942. D, aé=„aI® Volgt: 25 m S-,sp' Jongens: Bram Wispelweij; ic sri'S'.J' Hoogeveer 9 'dem heeren: Zn nM<lsk; idem c sen, 2. J. Mosk; ?d.sp. jongens: 1. j. Wispelweij; idem L" 'loogeveen, 2. N. ®e]rfnli- G. Leijens !*B, Pieters idem eed, 2. J. Jansen. ZWEMONDE Langzamerhand dr Nederland door, dat zwemonderwijs geen die aan elkeen, al en°w de ?verheid he het is haar wensö ^voegde leerkrachte in lil geven' Zwem me? T mate gelijk niet vele andere tak! vaih„laarvoor.in d Ti ^^*nh.eid ve "et zwembedrijf is v< dat f11 200 omvanjl dat met recht van eer dai worden en het aUeen de pij k®"beid' doch ook c kennis en niet het kwaamheid in het u.meia in net le wassenen en klassen

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2