Areri lezen in de Wieringermeer. DE VUURRODE SCHOENTJES; Mr.deBruey muziek in dusvelssti Hf Vanmiddag gedeeltelijke zonsverduistering. Keuringen voor de Waffen-SS en het vrijwilligerslegioen „Nederland". AGENDA Ondragelijke zenuwpijnen. wbrfft, dd. Ttineral Agentschap, Nassaukade 373, fl'dam Vader door zijn zoon neergeschoten. SPORT DISTRIBUTIE-NIEUWS. HET NIEUWE LAND „ER MAG NIETS VERLOREN GAAN". LAND- EN TUINBOUW Amsterdamsche Beurs Straks komt de oogst Zwarteharvdel Ook. de ruilhande niet op. FEUIl r Voor den derden keer dit jaar Vindt een eclips plaats. Na twee totale maansverduisteringen zal he denmiddag een gedeeltelijke zons verduistering plaats vinden. De eclips begint om 17.25 nor, bereikt om 18.18 uur baar toppunt en is j.9.08 uur geëindigd. Om 18.18 uur is door de maan ongeveer 1/3 deel van fle middellijn van de zon bedekt. De maan zal langs een eenigszins ge kromde baan van rechts naar links aan de bovenzijde van de zonneschijf voorbijtrekken. Men zij voorzichtig de oogen direct aan het zonlicht bloot te stel len. Een beroet stukje glas of het pegatief van een foto kunnen bij het Waarnemen van dit natuurverschijn sel goede diensten bewijzen. JIU JITSU-DEMONSTRATIE. Wie niet sterk is moet slim zijn, zegt een oud Hollandsch spreekwoord, maar in dezen tijd zegt men het anders. Wie niet Sterk is moet Jiu Jitsu leeren, •want dan behoeft hij niet sterk te zijn om toch de rust gevende zekerheid te hebben, dat hij zich in alle omstandig heden tegen menschelijke aanvallen kan Verdedigen. Misschien komt hij nooit in de om standigheid, dat dit noodig zal blijken, inaar het leven is vol verrassingen en er zijn vele beroepen waar men deze verdedigingssport voor eigen veiligheid zeker behoort te kennen. Het Jiu Jitsu Instituut (Apeldoorn- Den Haag) zendt zijn leeraren over het geheele land, zoodat er in tal van plaatsen clubs gevormd worden, die wekelijks oefenen. De heer H. W. A. Dukkers uit Zand- yoort geeft in Alkmaar reeds een jaar les en de cursisten, die hij hier in dien tijd heeft opgeleid en die met groot enthousiasme deze lessen volgen kun nen op het gebied van zelfverdediging •- al heel wat presteeren. Gisteravond werd in 't Gulden Vlies een demonstratie ter vorming van nieuwe clubs gegeven, waar de heer Dukkers, met assistentie van den leeraar Gerritsen, voor een talrijk publiek ge toond heeft op welke wijze men een aanvaller in enkele seconden absoluut onschadelijk kan maken. Eerst werden de eenvoudige handgrepen getoond; na de pauze volgden de afweergrepen bij mes-aanvallen, worgingspogingen, het opbrengen van een weerloos gemaakten aanvaller enz. Schitterende staaltjes van vlugheid met armen en beenen werden daarbij gedemonstreerd en men kreeg den indruk dat wie Jiu Jitsu ernstig be- oefend heeft, practisch onoverwinnelijk ls. Vele Alkmaarders oudere en jon gere' gaven zich op voor de nieuwe clublessen, welke in de gymnastiekzaal van mevr. Leguit in de Spoorstraat ge geven worden, en waarbij thans ook .een clubje van jongedames zal getraind Worden. Jiu Jitsu eischt kennis van anatomie, Vlugheid en behendigheid en het resul taat is een zekerheid van optreden en het verwisselen van nervositeit voor zelfbeheersching. Voornamelijk daarom blijkt deze sport steeds meer beoefé- f. naren te vlijden. INDISCHE LEERGANG. Onder de auspiciën van het Kolo niaal Instituut zal door de Alkmaar' schê afdeeling van „Oost en West" alhier wederom een cursus worden gegeven als ^vervolg van den Indi- schen leergang van den vorigen win. ter. Er zullen dezen keer vijf onder werpen over Oost-Indië worden be handeld door den héér K. van der Veer, bekend van een eersten cur sus. De onderwerpen over West- Indië zullen worden behandeld door ir. O. W. de Munnick, een der beste Nederlandsche bauxietdeskundigen en „West"-kenners. Getracht zal worden nog een specialen avond te wijden aan land en volk van Nieuw' Guiifea, waarvoor de oud-missionaris ethnoloog pater Geurtjens is aange zocht. De cursus vangt aan op Woensdag 23 Sept. 's avonds half zeven en wordt, evenals verleden jaar, gege ven in de trouwzaal van het Stad huis. Hij zal op achtereenvolgende .Woensdagen worden gegeven. Zij, die aan den vorigen cursus deelnamen, dienen zich, als zij ook dezen nieuwen leergang willen vol gen, wederom aan te melden, ter wijl ook- voor afidere onderwijzers (essen) de gelegenheid daartoe openstaat bij den heer C. ten Brug- gencate te Heiloo. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. Met ingang van Dinsdag 8 Sept. moeten de exporteurs de volgende heffingen aan de Centrale afdragen: Komkommers, los verladen, IA 5.10, I 4.10, XI 4.30, III 5.20 per 100 stuks; stek 2.60 per 100 kg; verpakt in E-kisten Ia 3.60,1 2.80, II 3.20 en III 4.30 per 100 stuks; peen zonder lof III, 201-500 gr. onge- wasschen los verladen 0.20, spits- wkool 1 per 100 kg. Het ingang van denzelfden datum verleent de Centrale de navolgende exportbijdragen: Augurken V 0.30, I en II stippel 0.40, IH en IV stip pel 0.30; peen zonder lof II 41-200 gr. ongewasschen los verladen 0.90; "yoode kool 1, savoyekool 0.80 per 100 kg; tomaten I t.m. IV verpakt in kisten 12 kg 2.30 per 100 kg bruto; witte kool 0.60 per 100 kg; bloemkool Ia boven 30 cm. over den kop gemeten 3.10, I 25-30 cm 0.80 koolrabi I boven 7 cm 0.40 per 100 stuks; kropsla I 1.30 per 100 krop. GEVAARLIJK BADEN. Men schrijft ons uit Schoorl: Op warme dagen zoeken velen verfrissching in het koele water .van het Groot Noord-Holl. kanaal. Maar bedenken die velen wel, dat er in dat kanaal op verschillende plaatsen heel wat vuilnis en ook faecaliën worden geworpen en dat het niet uit gesloten is, dat het „heerlijk verfris- schende water" gevaarlijke' ziekte kiemen bevat? Van medische zijde wordt op dit gevaar gewezen en aangeraden een badgelegenheid te zoeken vrij van voor de gezondheid gevaarlijke kie men. INTREDE. De proponent E. Daalder uit Am sterdam deed Zondag, na bevesti ging door ds. F. Kuiper te Alkmaar, zijn intrede als predjkant bij de doopsgezinde gem. te Oldeboorn. CLANDESTIENE SLACHTING. Door de gemeentepolitie te Ur- sem is in samenwerking met de ma rechaussee zekere H. aldaar aange houden, die in 't bezit bleek te zijn van vleesch, dat van 'n clandestien geslachte koe afkomstig was. Na een uitgebreid onderzoek bleek, dat het vleesch afkomstig was van H. uit Hensbroek, alwaar dan ook een ge slachte koe in beslag werd genomen, Proceversbaal werd opgemaakt. ZIJPE, Zijper en Hazepolder. - Tot heem raad in de vacature-H. Rezelman is benoemd de heer H. Swan te 't Zand Voorts is benoemd tot hoofdingeland de heer J. Komen te Oudesluis. Ver der werd verkozen tor molenmees- ter van de polderafdeeling C de heer P. Vries te Schagerbrug en van den polder R de heer J. F. Koster te St. Maartensbrug. SCHOORL. Kampeerders, past op uw saeck! Kampeerders waren steeds welkom in het mooie Schoorl; de ingezete nen beijverden zich om hun het tij delijk verblijf alhier zoo aangenaam mogelijk te maken. Velen zullen dan ook dankbaar en voldaan terugge keerd zijn naar hun haardsteden. En Schoorl bewaart prettige herinne- ringen aan deze gasten? Vaak, maar helaas niet altijd. Er schijnen nog steeds jonge menschen te zijn, die niet beseffen, dat zij zich als gasten hebben te onthouden van alles, waar mee zij hun gastheeren. overlast kunnen aandoen en die vergeten, dat het niet aangaat zich maar toe •te eigenen wat van hun gading is. Naar wij vernemen, heeft de polijie den laatsten tijd vele processenvér- baal moeten opmaken. Wanneer geen verbetering intreedt, is er voor 1943 zeer streng toezicht te verwachten zoo er al geen verbod komt van de kampeerboerderijen. Helaas zullen de goeden het weer met de kwaden moeten ontgelden. Kampe'erders past op uw saeck. SINT-PANCRAS. Vergadering Vrone. - De voetbalclub „Vrone" heeft onder leiding van den heer Jb. Kloosterboer een vergadering gehouden in het lokaal van den heer Bouwstra. De opkomst was groot. De elftalcommissie werd uitgebreid tot 5 leden. 3 elftallen en een adspiran- tenelftal zullen aan de competitie deel nemen.' De heeren W. Bruin en,C. Groen Wz. werden gekozen als lid der elftal commissie. Verzekering der leden zal nogmaals worden onderzocht. BERGEN. Gevonden voorwerpen. - In Aug, werd aangifte gedaan van de vol gende gevonden,voorwerpen; diver se portemonnaies, grijze hoed, da- mesvest, regenjas, vulpotlood, rozen krans in étui, distr. rookerskaart, taschje met inh., sigarenaansteker, zilverbon, zakmes, etui inhoudende 3 rozènkransen, boodschappentasch, regenmantelceintuur, badcostuum en badhanddoek, bankbiljet, gebreide boodschappentasch, zak met planten, bril, haarstrik, eenige ceintuurs, zak mes aan ketting, bretels, sleutel, schop, schakelarmband. u 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen zich op onder staande data bij de genoemde adres sen kunnen vervoegen teneinde ge keurd te worden: 15-9-42 10 uuf Rotterdam: Deutsches Haus. 16 uur Tilburg: Werklieden- vereenig., Tuinstr. 68. 16-9-42 10 uur Den Bosch: hotel N. Brabant, Markt 45. 16 uur Eindhoven: Huis Ma ria, Kruisstraat. 17-9-42 10 uur Roermond: N.S.D.A.P. Swalmerstraat 61. 16 uur Arnhem: Weberstraat 16 b. 18-9-42 10 uur Hengelo: Deutsches Haus. 16 uur Zwolle: school Turf markt. 19-9-42 10 uur Assen: Dienstgebouw, Vaart 161. 14 uur Groningen: Concert huis, Poelestraat. 20-9-42 10 uur Leeuwarden: Huize Schaaf, Breedstraat. 21-9-42 10 uur Amsterdam: school Iepenweg 13. 16 uur Utrecht: Wehrmacht- heim, Mariaplein. 22-9-42 10 uur Amersfoort: Dienst gebouw, Kapelweg. 23-9-42 10 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. 'ZELF WASSCHEN. Bij de N.V. Uitg. Mij. „Kosmos" te Amsterdam verscheen in de reeks Weten en Kunnen een handig boekje getiteld „Zelf wassen". Het geeft een uitgebreide handlei ding voor de volledige behandeling van de wasch door mevr. W. J. G. Hoffman, leerai;es aan de Amster- damsche Huishoudschool. ROEIBOOT OMGESLAGEN. Inzittende verdronk. ROTTERDAM, 9 Sept. (gistermid dag is in de Delfthavensche Syhie te Rotterdam een roeiboot omgeslagen. Een der inzittenden, de 48-jarige W. Troost uit de Panderstraat, is daarbij verdronken. Zijn lijk is later opge haald. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De amateur-jockey (kom.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Contrasten (rom.) 18 jaar. Victoria-'fheater, 7.30 u., hoofdnum mer De eed van Stephan Bakitin (rom.- sens.) 18 jaar. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Het lied der puszta (rom.) 14 jaar. Zaterdag 12 September. 1 uur, Sportpark Alkmaar, nat. con- cours-hippique. 8 uur, 't Gulden Vlies, dansorkest van Nic. van Oostrum. Nn weer een ge zonde, opgewekte vrouw, Mtvnuw P. H. U B. „Ik ben blij, dat ik Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan hevige ze nuwpijnen. Ik kon geen enkele nacht slapen! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buiten- gewoon goedjgehoipen. Ik ben nu weer een gezonde, opgewekte vrouw." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep.zenuw-en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogistetijen verkrijgbaar. LUNTEOREN, 10 Sept. Maandag avond j.l. werd de landelijke buurt schap Meu-Lunteren, onder Lunte- ren, in opschudding gebracht door een moordaanslag, waarvan de 59- jarige landbouwer W. Bloemendaal het slachtoffer werd. Der gewoonte getrouw begaf deze zich op het genoemde tijdstip naar buiten om de luiken der woning te sluiten, toen hij plotseling werd ge troffen door een schot uit een vuur wapen. Wankelend wist hij dedeur van de woning nog te bereiken, waar hij bewusteloos ineenzeeg. De rechterlong bleek doorboord, en daar onmiddellijk levensgevaar be stond, werd het slachtoffer per zie kenauto overgebracht naar het ge meentelijk ziekenhuis te Arnhem. Bij het onderzoek naar den dader tastte de politie aanvankelijk volko men in' het duister en elk spoor. In den loop van den volgenden dag ves tigde de oudste, 29-jarige zoon van het slachtoffer, door zijn gedrag evenwel de aandacht der politie op zich en toen men verschillende ver klaringen, door hem afgelegd, aan de feiten gingg toetsen, bleek er alle grond aanwezig, tot arrestatie oyer te gaan. In het begin trachtte dé ver dachte nog zijn onschuld staande te houden, doch de aanwijzingen sta pelden zich in den loop van Woens dag dermate op, 'dat hij een vol ledige bekentenis aflegde. Tusschen vader en zoon bleek sedert geruimen tijd ernstige mee- ningsversehillen te hebben' bestaan en deze oneenigheid schijnt de spon tot zijn daad te hebben gebracht. Op den bewusten avond schoot hij uit een raam der woning, van zeer kor ten afstand, op zijn vader met een buks, met het voornoemde noodlot tige gevolg. De toestand van den ge troffene is nog steeds critiek. De da der, die thans zeer onder den in druk is van het gebeurde, stond gun- itig bekend. BOODSCHAPPENTASCH MET 4000,— VERGETEN. 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Vermoede lijk aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden heeft de 27-jarige koop man C. J..van der K. hier. ter stede het te danken, dat hij. slechts' als verdacht van poging tot diefstal voorloopig in bewaring is gesteld. K. die bij zijp vader in deii groenten- winke. werkte, trof daar gisteren een oude boodschappentasch aan, waarin zich een doosje bevond. Het had er allen schijn van dat de tasch door een vergeetachtigen klant was achtergelaten. K. bekeek het doosje, meende het wel als tabaksdoos te .runnen gebruiken, en wierp de tasch aèhteloos onder de toon bank. Toen hij 's avonds thuis de doos echter opende, trof hij daarin een groot bedrag aan 1 geld aan, zeker wel onge veer vierduizend gulden. Aangezien het niet zijn bedoeling was geweest geld te ontvreemden, schrok hij geweldig van deze ontdekking, verzuim de evenwel onmiddellijk aangifte te doen bij de politie, en begaf zich naar een vriend, dien hij va* de vondst op de hoogte bracht. Thuis gekomen werd hij vannach door de politie aangehouden. De tasch bleek namelijk in den win kel achtergelaten door de weduwe N. N., die dien dag nergens anders was geweest en van de vermissing aan gifte had gedaan bij de politie. Het geld had de ói^de .vrouw bijeengespaard. Zij droeg het altijd bij zich. De vraag, die nog rest, is te wijten aan het feit, dat de juffrouw niet weet hoe veel geld er precies in het doosje heeft gezeten. Daarin werd 3750 gulden aan getroffen. K. die een schoon strafregis ter heeft, is voorloopig is bewaring ge steld. Indien hij onschuldig is, zal hij het wel betreuren niet onmiddellijk aangifte te hebben gedaan van zijn vondst. EEN VERPLICHTING VOOR WERKGEVERS, Het ziekenfondsenbesluit. Herhaaldelijk komt het voor, dat werkgevers niet de op hen rustende verplichting nakomen, om op de voorzijde van de laatste coupon voor ziekenfondspremie, welke bij het eindigen van de dienstbetrekking aan den arbeider wordt ter hand gesteld, het ontslag, alsmede den datum van ingang daarvan te vermelden. Daar allerlei moeilijkheden van deze nalatigheid het gevolg kunnen zijn, vestigt het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen nog eens nadrukke lijk de aandacht der betrokkenen op vorenstaande" verplichting. INVAL IN SPEELHUIS TE AMSTERDAM. 'AMSTERDAM, 9 Sept. In een koffiehuis op-den Kloveniersburgwal heeft een inspecteur met eenige tigenten een inval gedaan, naar aan- eiding van ingekomen klachten over hazardspel. Tien personen wer den er aangetroffen, o.w. een aantal West-Indiërs. Negen van de 'bange' houden personen zijn na verhoor heengezonden. De bankhouder, een 39-jarige kellner, is voorloopig in bewaring gebleven. WIJDVERTAKTE HANDEL IN BONNEN ONTDEKT. ALMELO, 9 Sept. De economische brigade van de Almelosohe politie heeft de hand kunnen leggen op een zeer omvangrijken en wijdvertakten handel in distributiebonnen tusschen Twente en Amsterdam. Niet minder dan zeventien personen, woonachtig te Almelo, Lochem, Beltrum, Am sterdam, Driebergen, Rijssen, Wier den en Eindhoven zijn gearresteerd, als betrokken in dit complot. In het verloop van het onderzoek zijn tien tallen personen gearresteerd,1' doch dezen werden na verhoor en beken? tenis weer op vrije voeten gesteld. Er waren verschillende verkoopcen trales, waar een groot aantal per sonen van tijd tot tijd de bonnen, voornamelijk boter en vetbonnen, peulvruchten en jambonnen, kwam afleveren. De centrales zorgden voor het transport van de bonnen- naar Amsterdam, waar men eveneens centrales had ingericht om de bon nen onder de vele harjdelaren-ver- koopers te distribueeren. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat in- een half jaar tijds voor meer dan hon derdduizend gulden aan bonnen uit de omgeving van Almelo naar Am sterdam is verhuisd. KRING OUDORP. De na-uitreiking van bonkaarten voedingsmiddelen 10e periode, als mede van aardappeJkaarten en toe- slagkaarten voor bij zonderen arbeid zal plaats vinden op Vrijdag 11 Sep tember yoor de gem. Oudorp in het 'café van mej. G. Morsch te Oudorp van 10-12 uur en voor de gem. Oterleek, Schermer- horn enUrsem in café Renses* te Stompetoren van 2-4 uur. Paarden NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE ALKMAAR, Zooals men reeds weet, is eeni- gen tijd geleden in Alkmaar een comité opgericht, dat zich ten doel stelt, jaarlijks een groot concours hippique te organiseeren, waaraan zoo spoedig mogelijk een groot springconcours zal worden verbon den. Dit comité heeft na tal van be sprekingen besloten om op Zaterdag a.s. in hot gemeentelijk sportpark te- Inlichtingen over de te gebruiken Alkmaar zijn eersten hippischen sportdag te houden, 't Schreef dus 'n nationaal concours uit en stelde een groot bedrag aan geld beschikbaar als prijzen. De verwachtingen waren naturlijk hoog gespannen, maar ziet, nu de in schrijving gesloten is, nu blijkt, dat die hooge verwachtingen zelfs nog overtroffen worden. Er zijn name lijk niet minder dan 150 inschrijvin gen uit alle deelen van het land. Dat groote aantal had tot gevolg, dat het aantal rubrieken nog moest worden vermeerderd en dat het prij zengeld tot 1750 gulden is gestegen! Onder de inschrijvingen vinden we den kampioen - van Nederland, wat eigenlijk al genoeg zegt. Trou wens, we kunnen gerust zeggen, dat de kwaliteit kan wedijveren met het beste, wat ooit op een concours ge zien is. Op het terrein bevindt zich een microfooninstallatie en een speciaal daarvoor aangewezen spreker zal het publiek steeds door middel van de geluidsinstallatie op de hoogte houden. Het comité verzoekt ons nog mede te deelen, dat er precies om 1 uur begonnen wordt met het program ma en dat alle nummers vlot achter elkaar zullen worden afgewerkt, omdat men anders niet op tijd klaar komt, Programma's zullen op het terrein verkrijgbaar zijn bij een achttal jongedames. Winterhulp Nederland Loterij Ï942 beteekente niet minder dan twee millioen prijzen. Als het koren gemaaid is en daarna op schoven gezet, mogen de arenlezers de achtergebleven aren verzamelen en mee naar huls nemen. (Stevens-Pax Holland m) De vroegere Zuiderzeedjjk vojmt de scheiding tusschen het Ou# en het Nieuwe Land. Wanneer ge ergens, bijvoorbeeld ter hoogte van Abbekerk, dezen dijk beklimt, is het verschil duidelijk merkbaar. Aan den eenen kant ziet ge dan de groene weiden met daarin verspreid de knus-vriendelijke dorpjes, ziet ge het grazende zwart-bonte vee, aan den anderen kant is het één goud gele schijn van de korenvelden, waar het graan thans op schoven staat opgetast, slechts onderbroken door de roodedaken van de bou wersplaatsen, warm glanzend in de milde Septemberzon I,n de wijde uitgestrektheid van dit land lijken het slechts huisjes uit een Neuren- berger speelgoeddoos. De Wieringermeer is voor velen het beloofde land. De polder was dit, toen hij juist was drooggemalen en iedereen, van heinde en verre, op deze vrucht bare akkers zijn toekomst zal liggen, hij was dit het Vurig jaar weer voor de vele duistere elementen, hamsteraars en zwarte handelaars, die hier hun voor raden tarwe clandestien opdeden om deze dan later al dan niet tegen woe kerprijzen van de hand te doen en thans is ten derde male de groote trek hierheen en hoewel het ook ditmaal om de tarwe en de erwten is begonnen, is thans het oogmerk toch van meer on- schuldigen aard. De bewoners van Aartswoud, van Lambertschaag, van Opperdoes en Mêdemblik en ook van andere plaatsen, die het Nieuwe Land omzoomen, zien^den laatsten tijd heele legertjes vrouwen en ook «wel mannen ,,de Meer" intrekken voor het lezen van armen, een bezigheid, welke voor- heep slechts voor de armsten der armen gold., Thans, nu het oorlog, is en leder nog zoo goed mogelijk voor den winter wil zorgen, trekt ook de bur german en -vrouw er op uit om zich pp deze wijze een voorraadje van het kostbare graan te verschaffen en het moet gezegd worden, dat dit werk over het algemeen wel loonend is. Sprookjes. Natuurlijk zijn er ook hier weer sprookjes in omloop en groeit een mug vaak tot een olifant. Er gaan verhalen van menschen, die het vorig jaar in de Wieringermeer met het lezen van aren niet minder dan negen hectoliter tarwe hebben bijeengegaard en wanneer het gerucht zich nog iets meer verspreidt, zal deze negen hectoliter mogelijk binnon afzienbaren tijd tot negentig zijn aangegroeid, doch deze verhalen kun nen gerustelijk naar het rijk der fabe len worden verwezen. Natuurlijk bfengt de een er meer van terecht dan de ander en er is wel eens een extra.- ge lukkige, doch men moet zich van dit werk toch geen gouden bergen voor stellen, zooals sommigen blijkbaar doen. Want niet alleen uit het naast-aange legen land peddelt men er heen, ook uit de steden als Alkmaar, Zaandam en Amsterdam trekt men er op af en onder neemt men lange en moeilijke reizen, waarbij wel de vraag gewettigd is of de zak met aren, welke men 's avonds op de fiets mee naar huis voert,/-deze moeite wel loont. Het gaat niet zoo maar En dan moet men ook niet denken, dat het maar zoo gaat, want een vrijge vochten land is de Wieringermeer niet en in de eerste plaats dient men schrif telijks toestemming te hebben van den betrokken» eigenaar om op diens akkers aren te lezen een toestemming, welke over het algemeen wel wordt verleend en dan dient men zich nog met den plaatselijken bureauhouder in verbin ding te stellen voor het verkrijgen van een vervoerbewijs. Zijn deze formali teiten echter eenmaal vervuld, dan kan men zij!, gang gaan en, «ooals gezegd, door velen wordt hier maar een wat dankbaar gebruik van gemaakt. Zelfs hoorden wij van een politieman uit een van de dorpen, die, geassisteerd door z'n eega, ook al 'n voorraadje voor den winter trachtte op te doen. Geen overlast. Wanneer men in de dorpen rond „de Meer" zoo 's morgens de menschen daarheen zag uitzwermen, rees wel eens even de vraag, of dit den bouwbderen geen overlast zou aandoen, doch dit blijkt, een enkele uitzondering daarge laten van menschen, die het niet zoo nauw nemen en stelen wat zij kunnen, tosh niet het geval te zijn. Het leger van arenzoekers en -zoek- sters immers verzinkt in de wijde on eindigheid van orize twaalfde provincie. Wanneer ge er doorfietst en thans, met het graan aan de schoof en de ronkende dorschmachines-hier en daar naast de boerderijen, is dit land op z'n mooist moet ge zelfs goed speuren om de arenzoeksters in deze onafzienbare vlakte te ontdekken. Slechts enkeje bonte stippen zijn het te midden van een zee van geel. Gestaag zoeken zij door, uren achter een tot men voldoende van het kostbare graan of van de niet minder welkome erwten heeft' verzameld en dan wordt de thuisreis aanvaard, want morgen is er weer een dag en dan wil men weder om van de partij zijn. Het belang voor de voedsel voorziening. Zeker zouden wij niet zooveel aan dacht aan het aren" lezen hebben gewijd, ware het niet, dat o.i. hierin een groot belang schuilt voor de, voedselvoorzie ning. Het is tegenwoordig een tijd, •Waarin mpn op de kleintjes moet letten en wanneer steeds wordt gepropageerd, dat eb geen kruimel volksvoedsel ver loren m^g gaan, dan wordt deze leuze hfer in practijk gebracht en dit valt niet anders dan toe te juichen. Vele kleintjes maken oojf hter een groote en wanneer dp deze wijze de Wieringermeer geheel wordt leeggehaald, bewijst men daar mede de volksgemeenschap slechts een dienst in tegenstelling met het werk van de tarwesmokkelaars, die op deze gemeenschap parasiteeren. ONTSMETTING VAN TARWE, GERST EN ROGGE. Mede in verband met de voedsel, voorziening wordt ter verbetering van de opkomst en ter bestrijding van de ziekten, die met het zaaizaad wopden overgebracht, de ontsmet, ting van alle uit te zaaien tarwe gerst en rogge dringend aanbevolen' Geen korrel worde uitgezaaid al- Vorens ontsmet te zijn, dus ook niet van te velde en op partij goedge- keurde tarwe, gerst of rogge. ontsmettingsmiddelen, alsmede over' de benoodigde hoeveelheden en de te volgen methode worden op tenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen en de daarbij werkzame ambtenaren en de rijkslandbouw- consulenten. ONTSMETTING VAN POOT- AARDAPPELEN TEGEN RHIZOCTONIA. Ter bestrijding van de rhizocto- niaziekte in aardapeplen wordt, in dien op het pootgoed de bruine oi zwartachtige korstjes vgn deze schimmel (z.g. sclerotiën) in eenige mate voorkomen, ontsmetting ten zeerste aangeraden. Dit geldt zoowei voor vroeg als voor laat gerooid pootgoed. De aanwezigheid van de sclerotiën kan vastgesteld worden door een flink monster in water schoon te wasschen. De bruin of zwarte gekleurde sclerotiën worden dan goed zichtbaar. De ontsmetting in het najaar ver dient aanbeveling boven die in het voorjaar. Late ontsmetting in het voorjaar moet worden afgeraden. Raadzaam is het, de aardappelen eerst eenigen tijd na het rooien te behandelen, opdat de huid goed ia afgehard. Er bestaat anders eenige kans op beschadiging. Voordat tot ontsmetting wordt overgegaan, moeten de aardappelen ontdaan worden van den aangehech- ten grond door ze te wassdhen in gewoon water. Daar alle voor de ontsmetting van aardappelen bruikbare middelen gif tige stoffel} (maaggiften) zijn, be- trachte men de noodige voorzichtig heid. Nadere inlichtingen over de te ge bruiken ontsmettingsmiddelen en de daarvan toe te passen hoeveelheden enz. worden verschaft door den Planten ziektenkundigen Dienst te Wageningen, door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, zoomede door de rijkstand- en tuinbouwcon- iulenten. 278. En meteen zette hij Anneke op z'n rug, „We gaan naar het Ijspaleis terug. Naar m'n lieve, mooie fee. En er zal een feest komen, zoals je nog qpoit van ja leven hebt gezien!" Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 10 September 1942 STAATSLEENINjiEN. Vork. lu.40 3H Nederland 1941 999/16 4 Nederland 1941 IÜ0i/4 4 Nederland 1940 II lUp»/e 3—3»/s Nederl. 1938 96% 3 Ned.-lndië 1937 8S5/s BAN K IN STELLINGEN Amsterd. Bank 138'/4 Handel Mij- Cert. v. f 2.50 ,129% Koloniale Bank .135 Ned. Ind. Handelsbank 90 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .157 Calvé Delft Cert. ,130 Nederl. Ford .300 Lever Bros 193 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 324 CULTUUR MAATSCH. H. V. A3371/j Java Cultuur .179 Ned. Ind. Suiker Unie 175 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber? Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor 1 1 Ind, Spoor 95 347 208 143 09 1491/, 138 193 190 153 200 154 68% 50 99% lOOs/is 100%, 96% 88% 138 130 134 90 157 130 302 186-7 326-20 327 175.6 174 93}-4 343-41 205-6 148 110 (48-9 134-5 194 187-8 155 201-2 160 69 Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Alk maar (afw.) Plv. hoofdred.: H. P. v. d- Aardweg, Alkmaar. Buitenland.' Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M- Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar. Alkmaar, Woe Eenige malen tijd, van den economisch Alkmaar heeft de G Brueys Tack, zijn de stem laten hoorei dat hij steeds zwaar zal gaan eischen, om te stellen aan den zv maar hij zal al de r hem ten dienste sta; om die boeren, die a-sociaal te zijn, van te doen verwijderen. De hoeren moeten 1 ken aan den zwartei moeten begrijpen, c noodig hebben van t slag, om. tot een goe te komen; zij moeti dat de zwarte hande hoort in de samenlei Wanneer men een zi economischen rechter 1 dan hoort, dat tiental betrekkelijk kleine tarwe, boonen of erwt< distributie om koopen, geneigd te zeggen, da hoeveelheden pp zich teekenen voor de disfr als men dan al die kilo' we haddén vandaag op de rol! dan koon tot andere "gedachten. De koopers van al d< moeten behoorlijk wor Dat is zeker, En dat steeds zwaarder wordei voeliger worden, is be; Maar-om den zwaï de kiem te smoren is h< dat met telers, verkooj ders, e.d. heelemaal ge tie gebruikt kan word laatste gevallen is een heidsstraf volkomen op Twee m; Daar was bijvoorbeel Gulik, landarbeider te Hij had 225 kg tarwe ei cijners met een 500 g verkocht, 't Was duidel hier te doen hadden mf zaakje en dus ëischte 3 maanden gevangen Meijer, de economische oordeelde den man tot David -Nicolaas Knibl wer in de Wieringermei zelfde hoeveelheid^ tan en afgeleverd. Hier lui vijf maanden en het maanden gevangenisstra Jan Geerljgs te Anr ook al landbouwer van niet minder dan 2325 k; vervoeren. Bij het dors regelmatig een zak tan gezet eri op die wijze 3: •gehouden, met welke Daar heeft zich in germeer begin April een zaak afgespeeld, betrokkenen ernstige heeft gehad. Van de z ten, die achtereenvol; zaak voor den rechter verschenen, slechts één af met' ee terwijl in één geval d aangehouden. Overi; het den heeren 1 maanden gevangenisst Op zekeren dag kwa commissionnair Jan Medemblik de grossier uit Beverwijk. Deze Sch den kettinghandel een a sigaren gekocht a 50 eer en wilde nu tarwe hebh nam die sigaren over en boer op. Met groot succi Bij den landbouwer waard in de Wieringer Verburg aèht zak t'arw h, kistjes sigaren en 2 Een ruilhandeltje dus. Kallewaard, die niet els een man, die den zw Cel bedient, zou deze ri gegaan voornamelijk, om fietsbanden meer had zoontje, dat jn Medembl bezoekt. Bovendien h door S. BROCKH 52 1 ,,De strijd om twee h hij. „Bekijk dat maar öaar kun je nog wat t| Daar versmeet hij zijn 1 daar zit ik heele nachte f wee oude vervallen hu een of andere steegje. E aie mijn broer geleverd woon heldhaftig. De huu: er met uit en hij moet to breken voor dat de conci gint met nieuwe huizen Oude contracten, die noj waarbij men honderden ren om de menschen te Dat is de echte Kamp 4vi- dacht Joep, dat is rf Processen wegens bek W, I1® fch niet kan b VerhMen keek hij naar c vpc .^Pfrboite voor he gegooid. Daar stond met letters geschreven: Duive

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2