muziek in het duivelssteegje Urker palingrookers berecht. Mr. de BrueysTack waarschuwt nogmaals De zwarte handel hoort niet thuis in de samenleving. Sfraks komt de nieuwe Zwartehorvdel-affaire in de Wieringermeer. Vele maanden gevangenisstraf voor de boeren. FEUIl LETON RADIOPROGRAMMA Adverfentiën. Economische rechter. oogst Alkmaar, Woensdagavond. Eenige malen tijdens de zitting van den eoonomischen rechter te Alkmaar heeft de Officier, mr. de Brueys Tack, zijn waarschuwen de stem laten hooren. Niet alleen, dat hij steeds zwaardere straffen- zal gaan eischen, om paal en perk te stellen aan den zwarten handel, maar hij zal al de middelen, die hem ten dienste staan, gebruiken, om die boeren, die blijk gevén a-sociaal te zijn, van hun bedrijven te doen verwijderen. De boeren moeten niet meewer ken aan den zwarten handel. Zij moeten begrijpen, dat wij alles noodig hebben van den productie slag, om tot een goede distributie te komen; zij moeten begrijpen, dat de zwarte handel niet thuis hoort in de samenleving. Wanneer men een zittin-g van den eoonomischen rechter meemaakt en dan hoort, dat tientallen personen betrekkelijk kleine hoeveelheden larwe, boonen of erwten buiten de distributie om koopen, dan is men geneigd te zeggen, dat die kleine hoeveelheden pp zich zelf niets be- teekenen voor de distributie. Maar als men dan al die kilo's eens op tfelt we hadden vandaag een 60 zaken op de rol! dan komt men allicht tot andere'gedachten. De koopers van-, al deze artikelen moeten behoorlijk worden gestraft. Dat is zeker, En dat die straffen steeds zwaarder worden, steeds ge voeliger worden, is begrijpelijk. Maarom den zwarten handel in de kiem te smoren is het ook logisch, dat met telers, verkoopers, vervoer ders, e.d. heelemaal geen considera tie gebruikt kan worden. In deze laatste gevallen is een flinke vrij heidsstraf volkomen op zijn plaats. Twee maanden zitten. Daar was bijvoorbeeld Jacob v. d. Gulik, landarbeider te Wervers-hoof. Hij had 225 kg tarwe en 35 kg capu- cijners met eeh 500 gulden winst verkocht, 't Was duidelijk, dat we hier te doen hadden met een zwart zaakje en dus êischte de officier 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Meijer, de economische rechter, ver oordeelde den man tot 2 maanden. David Nicolaas Knibbe, landbou wer in de Wieringermeer, had een zelfde hoeveelheid, tarwe verkocht en afgeleverd. Hier luidde de eisch vijf maanden en het vonnis vier maanden gevangenisstraf. Jan Geerljgs te Anna Paulowna, ook al landbouwer van beroep, had niet minder dan 2325 kg tarwe doen vervoeren. Bij het dorschen had hij regelmatig een zak tarwe achteruit gezet eii op die wijze 31 mud achter gehouden, met welke hoeveelheid hij arme menschen wilde hel pen Nou ja, even na deze laatste ver klaring vertelde hij, dat het ook wel zijn bedoeling geweest was, om die tarwe te ruilen tegen veevoeder, maar beide verweren gingen niet op. Een juridisch pleidooi van mr Buiskool was oorzaak, dat de eisch van oorspronkelijk 6 maanden werd terug gebracht tot 4 maanden. Het vonnis luidde 2 maanden. Nog een vierde man zal in de ge vangenis gelegenheid krijgen om na te denken. Het is M. C. Versluis, ar beider te Slootdorp, die op verschil lende tijdstippen tarwe, gemengd voer, erwten en boonen had ver voerd, tezamen tot een gewicht vein rond 800 kg. Tegen hem luidde de eisch 3 maanden en het vonnis was gelijkluidend. Kleinere zaken. Dezen Woensdagochtend was ver der bestemd voor een aantal kleinere zaken, maar ook hier waren de straf fen zeer gevoelig. We geven slechts een aantal voorbeelden. P. Bregman, reiziger te Amster dam, had van P. Vorst, winkelier in Zijpe, een 35 kg boonen gekocht voor 16 rantsoenbonnen, die slechts recht geven op 4 kg! Bij het vervoer werd hij gesnapt en was natuurlijk de boonen en twee koffers kwijt. Thans moet hij nog 125 gulden boete beta len, terwijl de winkelier uit Zijpe er met een geldboete van 100 gulden af kwam. P. Boer, landbouwer te Midden- meer, had 24 kg tarwe afgeleverd aa» L. Klomp uit Hoogwoud. Eerst genoemde kre'eg 300gulden (eisch 4 weken) en laatstgenoemde 125 gul-, dén boete. H. H. J. v. Reijssen, te Wervers- hoof, had 15 kg tarwe vervoerd en werd deswege veroordeeld tot 100 gulden boete, terwijl hij bovendien een flink standje van den Officier in ontvangst kon nemen. P. M. JJekker, een 26-jarige huis vrouw uit Hoorn, had twee koffers met 20 kg tarwe uit de - Wieringer meer gehaald. Gesnapt; koffers met inhoud in beslag genomen en nu nog 100 gulden boete. J. W. Faust, onderwijzer te An- dijk, vervoerde 36 kg tarwe in zijn fietstasschen. Eisch en vonnis 150 gulden of 30 dagen. J. v. Eekelen, vroeger broederon derwijzer te Alkmaar, had zijn col lega's eens willen tracteeren op een portie bruine boonen, maar werd bij het vervoer er van gesnapt. Onger veer 35 kg werd in beslag genomen. De Officier vond het in dit- geval wel zeer ernstig, gaf den verdachte een hevige uitbrander en eisehte toen 2 maanden. Mede dank zij de verdediging van mr. Small, die ver schillende verzachtende omstandig heden naar voren bracht, kwam de verdachte, er af met een geldboete van 300 gulden. 0ok; de ruilhandel ging niet op. Daar heeft (zich in de Wierin germeer begin April van dft jaar een zaak afgespeeld, die voor de betrokkenen ernstige gevolgen heeft gehad. Van de zes verdach ten, die achtereenvolgens in déze zaak voor den economischen rechter verschenen, kwam er slechts één af met" een geldboete, terwijl in één geval de zaak werd aangehouden. Overigens kostte 'het den heeren verschillende maanden gevangenisstraf. Op zekeren dag kwam bij dén commissionnair Jan Verburg te1 Medemblik de grossier A. Schuijt uit Beverwijk. Deze Schuijt had in den kettinghandel een aantal kistjes sigaren gekocht a 50 cent per sigaar en wilde nu tarwe hebben. Verburg uam die sigaren over en ging den boer op. M^t groot succes- Bij den landbouwer M. Kalle- vraard in de Wieringermeer kocht Verburg adht zak tarwe voor 6 kistjes sigaren en 2 fietsbanden! Bon ruilhandeltje dus. Kallewaard, die niet bekend staat een man, die den zwarten han del bedient, zou deze ruil zijn aan gegaan voornamelijk, omdat hij geen hebbanden meer had voor zijn zoontje, dat in Medemblik de school bezoekt. Bovendien hij woont nog niet zoo lang in de meer kon hij nergens sigaren koopen (het was nog juist buiten den d-istributietijd) en dus bezweek hij. De landbouwer, J. J. Eurelings in de Wieringermeer kreeg eveneens bezoek van Vérburg en hier werden "drie zakken tarwe geruild voor 5 kistjes sigaren. E. had ook al geen kans gezien, om aan een rookertje te komen en bezweek ook voor het aanbod. Tenslotte kwam Verburg bij Jan de Boe, landbouwer in de Wierin germeer, terecht en van dezen kocht hij 7 mud tarwe. Volgens de Boe was deze handel geoorloofd-, want het betrof hier zaaitarwe, die hij niet gebruiken kon en waarvoor hij andere zaaitarwe in de plaats moest hebben. Trouwens, in dit geval ging de tarwe van de hand tegen regee- ringsprijs. Al die tarwe werd een dag later met een vrachtauto opgehaald door den chauffeur G. Bakkum uit Bever wijk. De min of meer ingewikkelde zaak werd uitvoerig door de rechtbank behandeld en de verdachten stuk voor stuk verhoord én gevonnist. Allereerst kwam de chauffeur op de mat. Bakkum verklaarde, dat hij op 8 April 1275 kg tarwe had ver voerd en 99. kg bruine boonen. De Officier wilde rekening hou den met het feit, dat B. in dienstbe trekking stond tot Schuijt en vroeg daarom slechts 250gulden boete. door S. BROCKHOFF. 52 ..Dé strijd om twee huizen", riep mj. „Bekijk dat maar eens goed, naar kun je nog wat van leeren. Daar versmeet hij zijn tijd aan, en flaar zit ik heele nachten voor -op. iwee oude vervallen huizen in het een of andere steegje. En de strijd cue mijn broer geleverd heeft is ge- oon heldhaftig. De huurders billen r niet uit en hij moet toch laten af- eken voor dat de concurrentie be- gnt met nieuwe huizen te bouwen, ude contraeten, die, nog loopen en aarbij men honderden moet beta len om de menschen te sussen lx ?e echte Kampscholte uit j dacht Joep, dat is de man van «e processen wegens beieediging. de Vnri, i z,lc^ ^an beheerschen. dip ir keek hij naar de papieren, eesn^T? voor hem neer had let!» Daar st0Bd met duidelijke te l" gescilreven: Duivelssteegje 13 Frederik klapte de map open en spreidde de papieren uit. „Kijk maar bouwplannen en niet anders dan bouwplannen, dozijnen architec ten aan het werk gezet, en geen, die iets van zijn werk verstaat, geen die weet hoe mijn broer Herman het hebben wil. Ken je het Duivels steegje?" Joep overlegde bliksmsnel en gaf er toen de voorkeur aan om te er kennen, dat hij het een weinig ken de. „Nu, dan weet je er alles van", ging Frederik verder. „Dan weet je, wat voor, nut het heeft, daar nieu we woningen, te gaan zetten. En de fundamenten mogen niet eens afge- brpken worden, want anders zou de Kalve straat opnieuw gefundeerd moeten worden. Dat zijn dingen, die een bouwondernemer moet weten, maar waar mijn broer geen snars verstand van had. Die wist wat van Riidesheimer en andere wijnen maar niets van kelders en fundamenten in het Duivelssteegje. En als je hem dat zou gezegd hebben, zou hij woedend geworden,zijn. Nog op den dag van zijn dood heb ik hem be zocht en geprobeerd Kampscholte zweeg. Neen, zoo ver mocht hij niet gaan. Joep hield zich muisstil en wachtte. Hij brandde van verlangen te vernemen, wat Frede- Algemeene waarschuwing ▼an den officier. Maandag 7 September werden ze gesnapt; overbrenging naar Alkmaar volgde nog dienzelfden dag. Twee dagen later was de heele zaak achter den rug! Dat is moderne afwikkeling van strafzaken! Twee knapen uit Urk, J. Jenema en T. Poel, hadden Maandag J.l. van een visscher 65 K.G. paling in ont vangst gpiomen om deze te rooken, natuurlijk buiten alle mogelijke be palingen om. Ze werden gesnapt, overgebracht naar Alkmaar en Woensdag berecht. Beide verdachten bekenden, waar na de Officier een scherp requisitoir hield met verzoek, om daarvan na drukkelijk melding te maken in de dagbladpers. Op Urk heerscht t.a.v. de paling- visscherij een wantoestand, aldus de Officier. De paling wordt wel aan gevoerd, maar verdwijnt In den zwarten handel. De zaak floreert; er wordt 'goed geld verdiend met dezen handel. Daarom is elke geldboete misplaatst, want de Urker heeren lachen er om: in een paar dagen tijd is elke geld boete al weer verdiend aan den zwarten handel. Thans staan de twee eerste ver dachten terecht. Zij zullen niet direct naar huis terug keeren, maar on middellijk voor hun daad moeten boeten met een vrijheidsstraf. Deze straf zal als waarschuwend voorbeeld dienen. Daarom zal ze nog matig zijn. Spr. legde er echter den nadruk op, dat hij bij eventueel vol gende zaken onmiddellijk zwaardere straffen zal eischen. De economische rechter was het piet den Officier geheel eens, wilde echter ook nog eenige matigheid be trachten en veroordeelde belde ver dachten elk tot drie weken gevange nisstraf met bevel tot onmiddellijke ln hechtenisneming. De eisch was 6 weken. Het vonnis luidde 150 gulden of 15 dagen. De ruilhandelaar Schuijt, die ten slotte de partij tarwe en boonen voor de som van 1470 weer ge kocht had van Verbrug,' was een der hoofdpersonen in deze zaak. Zijn verweer, dat hij de producten ge kocht had ten behoeve van zijn ge zin en zijn personeel, ging niet op; het heele geval riekte al te zeer naar zwarten handel De Officier vroeg 5 maanden en mr. Meijer reduceerde dezen eisch met slechts één maand. Kallewaard's verdedigen, mr. Buiskool uit Schagen, meende, dat zijn cliënt geen man van den zwar ten handel is. Hij heeft zich laten ompraten, omdat hij op die manier fietsbanden kon krijgen voor zijn zoontje. - Echter, de door mr. Buiskool ge vraagde geldboete kon niet worden opgelegd; het vonnis luidde drie maanden. s Jan Verburg kwam ee) betrekke lijk goed af. Wel vroeg de Officier hier drie maanden, maar de econo mische rechter hield er rekening mee, dat verdachte reeds een gelde- lijken strop had van bijna 1500 gul den en veroordeelde hem tot een maand gevangenisstraf. Mr. Spandow uit Hoorn verdedig de den boer Eurelings. Nadat de Of ficier den verdachte had geschetst als een man zonder sociale gevoelens, bepleitte de verdediger clementie op grond van de huiselijke omstan digheden van zijn cliënt. Het vonnis luidde tenslotte 6 weken, térwijl de eisch 4 maanden was geweest. Tenslotte bleek de zaak-de Boe niet direct opgelost te kunnen wor den. De Boe zou n.l. zaaitarwe ver kocht hebben en voor het geld weer andere zaaitarwe gekocht hebben. Niettegenstaande deze verdediging, eerst van verdachte en naderhand van mr. Buiskool, vorderde de Offi cier o 3 maanden gevangenisstraf, maar, mede op verzoek van den ver dediger, werd de zaak door mr. Meijer aangehouden. SNELLE BERECHTING. Een week geleden, om precies te zijn op 1 Sept., kocht de landbouwer E. Heiig uit Hensbroek op de markt in Purmerend een koe, en den vol genden dag slachtte hij Ket beest. Zijn afnemers waren emplo-yé's van de Ned. Heide Mij., die hem echtef met een groot deel van het vleesch lieten zitten. De Officier vorderde 8 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmid dellijke in hechtenisneming. Mr, Buiskool, verdediger, trachtte den verdachte te redden, maar het hielp niet: het vonnis luidde con form den eisch. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Lichte gr.pl. 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 Mor- genspel (gr.) 3-30 BNO: Nieuwsber. 8.40 „De wondere wereld van microfoon en camera". 8.50 Cellosoll met pianobegel. (gr.) 9.Lichte klanken (gr.) 9.30 Spie gel van den dag (opn.) 9.40 Omroep meisjeskoor (opn.) 10.Ensemble Willy Kok. 10.30 Voordr. 10.45 Ens^hble Willy Kok. 11.15 Pianovoordr. 12.Almanak. 12.05 Ouverture en Rhapsodie (gr.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13. Gerard van Krevelen en zijn orkest en gr.pl. 14.„Klaar voor opnamë? Draaien", gevarieerd filmprogr. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.Zang, piano en gr.pl. 17.30 Hier is de poppenkast. 18.— Muziek rond 1900, gevarieerd progr. 19.Neerlands stem van het Oostfront. 19.15 Marschen en marschliederen (gr.) 19.30 BNO: Nieuws»- ber. 19.40 BNO: Binnenl* zakelijk praatje. 19.50 Het groote Omroeporkest en gr.pl-, 20.50 Amusementsorkest en solist. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— So- listenplaatjes. 22.20 Musetteklanken en Anna del Rio (gr.) 23.24.— Harmonie orkest en de Kölner Manner Gesarfg Verein (gr.) HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.Technische voor lichting. 8.20 Pop. gr.pl. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Friesche liederen (opn.) 9.Pop. gr.pl. 9.15 Voor de huisyrouw. 9.20 Kees Veening en zijn ensemble (opn.) 10.Godsd. uitz. 10.30 Zang en piano. 11.Voor de kleuters. 11.20 Or kest (opn.) 11.30 Orkest Helmut Zacha- rias. 12.30 Programma-overz. 12.35 Berl. Opera Orkest (gr.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.— „Limburg als boerenland", vraaggesprek. 13.15 Arnh. Orkest Vereen, en solist. 14.Godsd. uitz. 14.30 Arnh. Orkestvereen. 15.30 Voor de vrouv. 16.Orgelconcert en zang. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beurs ber. 17.Voor de jeugd. 17.30 Cello en piano. 18.— Wekelijksch sportpraatje. 18.20 Marschen van Willy Schootemeyer (gr.) 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den flag. 18.50 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 19. Jungherr's Accordeonsolisten (gr.) 19.15 „Mannen in dienst van ons volk" 19.30 Tusschen de Nederlandsche wolshonden, reportage. 20.BNO: Eng. uitz: „Hol land's political aspects". Voor de Radio- Centrales: Cello en piano (gr.) 20.15 Verkorte opera' „De verkochte bruid'" (gr.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.Zie Hilver sum I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. TJRSEM. - (Augustus). Geboren: Dirk Maria, z. v. Cor nells Oud en Maria Johanna de Jong. Petrus Johannes, z, v. Jo hannes Leeuw en Ehima Vlaar. Overleden: Jacoba Maria Bee- repoot, oud 24 jaar. WEERJN OERWAARD(Aug.) Geboren: Jan Ates, z. van Jan Ates Raspe en Maria Molenaar: Getrouwd: Leonardus 'Dekker en Pietertje Blaauboer» ^.d. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Verstrekking van natte pulp. In aansluiting op een voorgaand pers bericht, brengt de Provinciale Inkoop- centrale van Akkerbouwproducten voor Noord-Holland te Alkmaar ter kennis van belanghebbenden, daf de norm van 1500 kg natte pulp per stuks 1 gröotvee, welke hoeveelheid kan worden aange vraagd vbor koeien van 1 jaar» en ouder (contractkoeien uitgezonderd) die per 1 December 1941 op het bedrijf mochten worden gehouden, en voor paarden van 1 jaar en ouder, die per 15 Juni 1942 op het bedrijf aanwezig waren, verhoogd is tot 2000 kg. Op dezelfde voorwaarden kan maxi mum 2000 kg natte pulp per stuks groot vee worden verstrekt aan suikerbieten verbouwers, die gewoon waren natte pulp terug te ontvangen voor aan de fabriek afgeleverde suikerbieten en ook thans daarvoor in aanmerking wenschen te komen. Zoowel veehouders als suikerbieten verbouwers moeten vóór 14 September 1942 een bij d^n P.B.H. verkrijgbaar ge steld aanvraagformulier volledig invul len en onderteekenen. T.z.t, wordt aanvragers een copie aan koopvergunning toegezonden, wanneer op hun verzoek gunstig is beslist. Ter bespoediging van de aflevering worden de origineele aankoopvergunningen rechtstreeks door de P.I.C.A. aan de suikerfabriek te Halfweg doorgezonden. Nogmaals wordt erop gewezen, dat waarschijnlijk alleen die aanvragen be handeld kunnen worden, welke afkom stig zijn uit streken, die ook voorgaande jaren van natte pulp zijn voorzien. Verplichte Schapenlevering. Mét Ingang van 14 September 1942 zal een aanvang gemaakt worden met de wekelijksChe aanvoer van schapen op de markten. Vanaf dien datum zullen dan alleen nog schapen geleverd kunne^i worden onder overlegging van een lastgevings- kaart tot leveren. Op de kaart wordt vermeld het aan tal te leveren schapen, geboren vóór 1942 en geboren in 1942. Ook zal op de zelfde wijze als bij de rundveelevering een boete wegens te laat leveren wor den opgelegd. Vrijwillige leveringen van schapen kunnen worden .opgegeven aan de Af- deeling Veeleveringsadministratie, Land bouw Crisis Organisatie te Alkmaar. rik geprobeerd had. Maar hij kwam het niet te weten. „Dat lijkt me toch niet zoo inge wikkeld", zei hij voorzichtig en wees op de bouwplannen. „Mijn va der was architect, dan heb je na tuurlijk bealngstelling vóór de bouw-, kunst. Ik geloof, dathier mom melde hij iets, dat net klonk of hij werkelijk verstand van de architec tuur had. „Interesseert het je om die heele rommel eens mee te nemen?" vroeg Kampscholte. Of het Joep interesseerde! Dat was juist wat hij gewenscht had. Daarom trok hij een bedenkelijk ge zicht en beweerde, dat hij weinig tijd had en dat hij werkelijk niet wist, of hij tijd genoeg zou heb ben „Je bewijst er me een dienst mee" drong Kampscholte aan. „Ik begrijp van de heele zaak niets, maar mijn broer heeft nu eenmaal al opdracht gegeven om de huizen neer te halen en daar is niets meer aan te veran deren En ik weet werkelijk niet, welken architect ik opdracht moet geven. Ze beweren natuurlijk alle maal, dat hun plan het beste is. En daarom zou ik het waardeeren als jij die malle teekeningen eens. wilde bekijken, en mij raad gaf welke ik moet kiezen"^ Ten slotte liet Joep zich overha len. Weliswaar begreep hij niets van architectuur, maar het was toch maar heel goed, die plannen eens te kunnen bestudeeren. Hij beloofde zijn best te zullen doen. Hoffelijk begeleidde Kampscholte zijn gast tot aan de hpisdeur. Een aardige jongen dacht hij. Dien moest hij nog eens uitnoodigen. Joep had geen idee van het geluk, dat hem toegedaifct werd. Hij reftde naar huis en spreidde de plannen uit op zijn tafel. Hij zat lang te stu- deeren, diep gebogen over de blau we papieren. Het werd donker doch eerst bemerkte hij dat zelfs niej. Tot hij de lijntjes niet meer kon on derscheiden en het licht- moest aan steken. Dien Zaterdag, den achttienden Juli, deed Joep een -allerbelangrijk ste ontdekking. Driemaal, yier maal ging hij na of hij zich niet vergist had. Maar het klopte en Joep werd opeens heel erg vergenoegd. Wat hij ontdekt had, zou de sleptel kunnen blijken té zijn tot de oplossing van het mysterie. Of het zóo zou zijn, moest nog blijken, maar zeker was wat hij er niemand iets van zou ver tellen. .(Wordt vervolgd). toplaag van kaarten. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon JOHANNES ANTHOrjIUS. J. TAMES. J. TAMES—KOMEN. Alkmaar, 10 Sept.-1942. Nieuwpoortslaan 16 III. Met gnoote blijdschap geven wij kennis van- de geboorten vara onzen zoon ABRAHAM. C. BROUWER. A. BROUWER—BERKENPAS. Heiloo, 9 Sept. 1942. Hotel de Rustende Jager. Tijdelijk adres: Centraal Zie kenhuis Alkmaar. Ondertrouwd TH. D. BRINKMAN en E, HOEK. Alkmaar, 10 Sept. 1942. Huwelijksvoltrekking 24 Sept. a.s. Akerslaan 12. Ondertrouwd JAN CORNELIS v. d PLAS en CHRISTINA GUTTER. Huwelijksvoltrekking Dinsdag 22 September a.s., n.m. 1.45 uur te Schoorl. Kerkelijke ih'zegiening n.m, 2.30 uur dn de Ruïnekeirk tè Bergen (N.-H.) door den Weleerwaarden Heer Ds. F. W. J. v. d. Kieboom. Beigen, September 1942. Schoorl, Receptie: Dinsdag 22 September van 4.30 tot 6.30 uur n.m. in de Sqjporlsche lunchroom te Schoorl. Toekomstig adres: Heereiweg C 52, Schoorl. De Heer A. A. IDEMA, inspecteur van 's Rijks belastingen, en- Mevrouw IDEMA—BUMA zullen gaarne bezoeken ontvangen op ZONDAG 13 SEPTEMBER a.s., nam. van half 4 tot 5 uur. Van Everdimgenstraat 16. Maximum grossiers- en detaillisten- prijzen voör fruit. Bekendmaking No. 30b/1942. Deze prijslijst geldt van 9 September 1942 af. In de eerste kolom worden de gros siers-, ip de tweede kolom de detaillis- tenprijzen aangegeven. FRUIT. Pruimen (natuur)p. 100 kg p. kg Groep I. Dubb. Boeren witte enz. Extra kwaliteit f 40,0,50 lste 34,— 0,42 2de 17,— 0,22 Groep II. Reine Victoria enz. Extra kwaliteit 32,0,40 lste ,r 27.50 0,34 2de 17,— „'0,22 Groep III. Ov. soorten Extra en lste kwaliteit 27,50 0,34 2de kwaliteit 17,0,22 Perziken: p. lOOst. p. st. Ia boven 8 cm O35,0,42 Ib van 68 cm O20,0,24 II van 56 cm O11,0,14 III van 45 cm O 5,0,0J p. 100 kg p. kg IV beneden 4 cm O 32,0,40 Druiven: Groep I. Gros Collman, Golden Champion, Muscaat, West-Frisia, Leopold 75,0,90 Groep H. Frankenthaler 65,0,80 Groep III. Ov. soorten 59,— 0,73 Meloenen: suiker en kleine groene ananas 35,50 0,43 overige soorten 0„ 24,50 0,31 Amerik. Bramen 60,0,75 Voor bezorging van fruit mag door detaillisten 1 ct. per kg in rekening gebracht worden boven den verkoop prijs af winkel. Voör de aïwijkende kwaliteit van bovengenoemde producten, alsmede voor het z.g. uitschot, moeten prijzen bere kend worden die in een redelijke ver- houdingflstaan tgf de hierboven gepubli ceerde maximumprijzen, welke gelden voor de-beste kwaliteit. Bij inkoop tegen lagere dan de gepubliceerde maximum prijzen moeten de verkoopprijzen dien overeenkomstig worden verlaagd. Voor de prijzen van appelen en peren wordt verwezen naar publicatie Nr. 25. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar deze opgave en ge bruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Inschrijving papierverwerkers. De Dirècteur van het Rijksbureau voor papier maakt bekend, dat ingevolge hgt bepaalde in de" Papierbeschikking 1939 no. 1, iedere verwerker van papier of jsarton verplich| is zich bij genoemd Bureau te doen* inschrijven. Deze ver plichting. geldt niet alleen voor de on dernemingen, welke van de be- of ver-: werking van papier of karton haar hoofdbedrijf maken, doch eveneens voor de ondernemingen, waarin deze hande lingen als nevenbedrijf worden verricht. Voorzoover dit nog niet is geschied, dienen laatstgenoemde ondernemingen, ook indien papier of kartén uitsluitend wordt verwerkt voor eigen gebruik, als nog onverwijld een schriftelijk verzoek tot inschrijving als verwerker van pa pier of karton in te zenden bij het Rijksbureau voor Papier, Zaanenstraat 18 te Haarlem. Bij niet-nakoming van deze verplichting welke niet geldt voor ondernemingen, welke zijn inge schreven bij dé Sectie Grafische Indus trie van het Rijksbureau voor Verwer kende Industrieën zullen strafmaat regelen worden toegepast. Inzameling bindtouw bjj dorschen. "Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat ingevolge het Bindtouwbesluit 1941 iedere landbouwer* verplicht is bij het dorschen van graan, dat met de graan- maaier-zelfbinder gemaaid is, de vrij komende eindjes touw in te zamelen èn deze ingezamelde eindjes touw bij de daarvoor in aanmerking komende han delaren in bindtouw in te leveren. Bijeen aanvang van het dorschhêizoen 1942/1945 wordt nogmaals de aandacht op deze verplichting gevestigd en er op gewezen dat degenen, die het vorige jaar voldoende gezameld hebben, bij de toewijzing van bindtouw vöor het maai- seizoen 1942 een lageren prijs hebben betaald voor hun Dindtouw, dan dege nen, die niet ingezameld hadden. Heden overleed, na een korte ongesteldheid, onze lieve Zuster/en Behuwdzuster YMPJE NIEUWENHUIS, in den ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam, J. NIEUWENHUIS. Bergen Nh., 8 Sept. 1942. Guurtjeslaan 18. De crematie zal plaats heb ben Zaterdag 12 Sept., na aankomst van trein 12.16 uur te Wester veld. Heden -overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JANTJE MOLENAAR, Wed. van P. HOPMAN, in den ouderdom van 62 jaar én 9 maanden. Haar diepbedroefde Kinderen en Kleinkind. W. HOPMAN. J. HOOFD. A. ENGEL—HOOFD. J. ENGEL. HANNI. - Broek op Langendijk, 9 Sept. 1942. De teraardebestelling sal plaats hebben Zaterdag 12 Sept. n.m. 3 uur. Voor dé bewijaem van deel» neming, ontvangen na het over lijden. van onaen Broeder, Zwager en Oom METER BLOM, betuigen wdj onzen welgemeenden dank. Namens de familie, JAC. BLOM Cm Oudorp, September 1942. Hartelijk danik voor de vele 'blijken van belangsteffimig, onder vonden bij het 5>0- jarig bestaan van de zaak. TH. SMORENBERG, Breedstraat 7, Alkmaar. D'e STICHTING „HUIZE PARKZICHT" te DEN HELDER, (Tehuis voor oudere Dames en Heeren) vraagt: DIRECTIE (Echtpaar a. k.) DIRECTRICÉ Dame-huishoudster) Uitvoerige soli, met opgave van leeftijd, werkhuizen, getuigschrif ten enz. te richten aan het Bestuur Persoonlijk bezoek alleen na op roep. KOLONIEHUISKERDÏJK te Egmondi aan Zee vraagt voor direct efen NETTE DIENSTBODE, extern. Gevraagd: R. K. DAGMEISJE. Mevr. PEDROLI, Laingestraat 10, Alkmaar. MEISJE voor de huishouding en winkel gevraagd:. Banketbakkerij EXCELSIOR, Hofplein.. Gevraagd: NET MEISJE, voor de morgenuren.. STERK, Zeiswieden 1. Gevraagd te Alkmaar nette R.K. DIENSTBODE, voor huishouding en café, goed' loon, hulsel, verk. Br. lettier V 979 bureau v. d. blad. GEVRAAGD NET MEISJE, voor halve of heele dagen, gezin 2 pers., liefst diploma huishoud- school. Achtersta. 34 A, n& 6 uur. DAGMEISJE GEVRAAGD. #W, KAMSTRA, Huigbrouwec- straat 4a. Gevraagd tegen Maandag 28 Sept. of later een ZELFST. DIENSTBODE, van 8—5 of 8—8. Zondags vrij. Aanmelden, na 7 uur. HARDDRAVERSLAAN 27. Mevr. BRUINVIS, Comamsstraat 19, vraagt NET JONG MEISJE, vor de morgenuren. Gevr. voor direct of later een NET, MEISJE, voor heele of halve dagen. Eenv. k. koken. in. kh geizin met volle kost. Hulp werkster aanwezig. Mevrouw KOK, Koorstraat 29 A boven gebouw Ned. Midd-en- standsbank. Gevraagd FLINK MEISJE voor d. of d. en n. óf NOODHULP. Aanmelden: P. Krugerstraat 9. NET FLINK DAGMEISJE gevraagd, niet beneden 18 jaar. Adres Mevr. ARNTZ, Emma.- straat 11. Biedt zich aan BESCHAAFD MEISJE, voor winkel! Intern. Ook genegen in de hüish. te helpen. Br. letter U 978 bureau van d&t blad.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3