MET. DEM VQLKSB3EHST IP STIP. Nederlandsche jeugd met vacantie. EEN REIS NAAR SUDETENLAND. AGENDA FILMS VAN DEZE WEEK Kin^deruitzendingen van gaan ononderbroken voort. den N.V.D. DE NED. KAMER-OPEBA. Voor de opvoering der operettes Die Schone Galathée en De Dorpsquerulant, die morgenmiddag in het Gulden Vlies zal plaats vinden, is de belangstelling buitengewoon groot. Naar wij heden vernamen is de voorstelling uitverkocht. Inderdaad een groot succes. DIEFSTAL TE VELDE. Door de landbouwers Bruijns van den Jan GMjnisweg en Bloothoofd aan den Huygendijk te Heerhugowaard werd aangifte gedaan van diefstal van den te velde staanden oogst. Een veertigtal schoven bleken ver dwenen, terwijl men bovendien van een vijftigtal de aren had afgesneden. GEVAARLIJK FIETSEN. Gistermorgen, is op den nieuwen weg onder Noordseharwoude mej. M. du B., doordat zij zich door een auto liet voorttrekken, met haar fiets 'gevallen, waarbij zij vrij ernstig werd gewond aan hoofd en beenen. Dr. Wilmink bracht haar per auto thuis. HET WIT GELE KRUIS. In de ijaaand Augustus werden door de wijkverpleegster 665 bezoe ken afgelegd bij 45 patiënten, waar van 568 bij leden van het A.A.Z.A., 95 bij leden van het W.G.Kr, en 2 bij particulieren. De wij kkraam verpleegster legde bij patiënten 132 kraambezoeken af en 98 ziekenbezoeken. Zij verleende 3 maal assistentie bij den dokter. SCHOENENRUILREURS. Op Woensdag 23 Sept. a.s. zal worden overgegaan tot het instellen van een schoenenruilbeurs. Op dezen datum zal men voor het eerst schoenen kunnen inleveren, die in goeden staat verkeeren. Voor de schoenen, welke als bruik baar worden geaccepteerd, zal een ontvangstbewijs worden gegeven, waarop de taxatiewaarde is ver meld. T.z.t. zal de houder van dit bewijs worden opgeroepen om een paar schoenen uit te zoeken, welke voor hem of één'zijner gezinsleden geschikt zijn. Bij de ruiling wordt rekening ge houden met den taxatieprijs, terwijl 10 cent administratiekosen wordt berekend. Schoenen, welke zonder meer worden afgestaan, welke men dus niet wenscht te ruilen, zullen gegeven worden aan gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen. De schoenen zullen door een ter zake deskundige worden getaxeerd. U kunt dus Woensdag a.s. uw schoenen inleveren van 2 y, uur 's middags tot 4% uur op het stad huis, Langestraat, zoodra U de deur inkomt le deur rechts. Het adres is in afwijking van een eerder gemeld bericht, dat de ruil beurs zou aanvangen in de Christ, kleuterschool in de Doelenstraat, die voor andere doeleinden gebruikt zal worden. TOONEELVOORSTELLING GULDEN VLIES. De voorstelling die het Gem. Theaterbedrijf van Amsterdam, on der leiding van Cor v. d. Lugt Mel- sert Dinsdag in het Gulden Vlies geeft, brengt het charmante blijspel van Hein Coubier: Aimée, of het ge zonde Verstand. De schrijver verplaatst de toe schouwers naar de woelige en bloe dige revolutiedagen van 1792 en de geschiedenis, die zich daar afspeelt tusschen de'jonge behaagzieke mar kiezin, den statigen graaf en den vurigen revolutionnair, wordt op bij zondere wijze door Aimée, die in dit stuk het gezonde verstand vertegen woordigd, tot een verrassend einde gebracht. I& Als hoofdvertolkers zal men in dit stuk aantreffen Joséphine van Gas teren, Jan v. Ees, John Gobau en Cor Hermus. GESTOLEN ZEEP TE DUUR VERKOCHT. Dezer dagen is door den economi- schen dienst van de politie alhier te gen een drietal personen procesver baal opgemaakt terzake van het in den zwarten handel verkoopen van 100' stukken Sunlight-zeep, tegen den prijs van 3.50 per stuk. Uit het onderzoek bleek voorts, dat de zeep door één van die handelaren was ge stolen bij een grossiersbedmjf in deze gemeente. RUILHANDEL ONTDEKT. De bedrijfsleider van een klee- dingmagazijn in deze gemeente, die meerdere goederen, zooals erwten, boonen, tarwe, boter, 35 hl brand stoffen enz., had geruild tegen af gifte van heerencostuums, regenjas sen en winterjassen, uiteraard zon der afgifte van textielpunten of een vergunning, is geverbaliseerd. De artikelen werden grootendeels in beslag genomen. De leveranciers in totaal 7 personen, werden allen eveneens geverbaliseerd. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een leven vol muziek (muz.-rom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer A 103S.O.S. (rom.-sens.) 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. x Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Artisten (circusfilm). 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Veel lawaai om Nixi (hum.) 18 jaar Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Zaterdag 19 September. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden van Herman Rinkets Variété. Zondag 20 September. 2 uur,, 't Gulden Vlies, Ned. Kamer opera, opvoering van de operettes De Dorpsquerulant en Die Schone Galathee. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden van Herman Rinkets Variété. Kermis te Koedijk. Maandag 21 September. Des nam. te Medemblik harddraverij om het kampioenschap van Nederland; voorm. voetbalwedstrijd D. W. S. Volewijckers. Kermis te Koedijk. DE 15000STE SPAARDER BIJ DE NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. In het jaar 1928 vestigde de direc tie derNutsspaarbank in onze courant de aandacht op het verheu gend feit, dat bij deze instelling de vijfduizendste spaarder was ingeschreven, waarbij zij toen deed uitkomen, dat de gestadige toename van het aantal spaarders, gelet op allerlei omstandigheden, wel niet steeds zoo voort zou kunnen gaan. Het is sedertdien onomstootelijk ge bleken, dat in dit opzicht de ver wachtingen te laag gespannen zijn geweest. Jaar in, jaar uit,' nam het aantal spaarders bij de Spaarbank toe, ondanks de in 1929 aangevangen crisisjaren, ondanks de gevreldig schokkende gebeurtenissen in de laatste vijf jaren. Zoo bereikte in 1933 het aantal spaarders de tien duizend en een dezer dagen de vijftienduizend. Zeer opmerke lijk is, dat niet alleen de burgerij in Alkmaar, maar ook die uit tal van dorpen in de omgeving, vooral uit Heiloo en Bergen tot deze stellig verrassende uitbreiding heeft bijge dragen. Immers niet minder dan 3300 spaarders zijn buiten onze ge meente woonachtig. Het is te begrij pen, dat commissarissen en directie der Spaarbank zich in dit zoo alge meen in de Spaarbank gestelde ver trouwen zeer verheugen en dat zij dit j.l. Zaterdag bij het inschrijven van den 15000sten spaarder, zoomede van den voorafgaanden en van den volgenden, gaarne hebben doen blij ken door het aanbieden van een extra-inlage. Nog zij medegedeeld, dat het door de spaarders aan de Spaarbank toe vertrouwde kapitaal een dezer dagen de vier millioen gulden heeft overschreden. ZWARTEN HANDEL. Een caféhouder, die in den smok kelhandel 500 stukken Sunlightzeep had gekocht en hiervan een gedeelte trachtte te verkoopen voor den prijs van 4.50 per stuk, werd gearres teerd op het moment dat hij deze zeep zou verkoopen. Tijdens de huis_- zoeking, welke hierna bij hem wercl ingesteld, werd nog een flinke partij frauduleus gefabriceerde boter en kaas in beslag genomen, welke goe deren hij eveneens in den zwarten handel had gekocht. De leveranciers van deze artikelen, w.o. een winke lier uit deze gemeente, zijn geverba liseerd. Een verzekeringsagent, die zich op het paa van den smokkelhandel had begeven en een partij thee voor den prijs van 190 per kg wilde verkoo pen, werd tijdens de onderhandelin gen, die hij daartoe met een kooper voerde, aangehouden. Behalve de thee werden bij hem thuis meerdere coupons stof inbeslaggenomen, die hij eveneens clandestien had opge kocht. In deze zaak is tegen een vijftal personen procesverbaal op gemaakt. Bij één van die tusschen- personen te Heiloo werd nog 5 kg thee in beslag genomen. LANDBOUWTENTOONSTELLING ALKMAAR. Naar wij vernemen, zijn de aan giften voor bovengenoemde tentoon stelling dit jaar grooter dan ooit te varen. Het belooft dus a.s. Woens dag weer een heele drukte op het Waagplein te worden. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 20 September Is de apo theek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, geopend, welke in de week van 19 t.e.m. 25 September tevens den nachtdienst zal waarnemen. GROOT-SCHERMER. Jubileum boerenleenbank. - Donderdagavond j.l. had een feest avond plaats ter herdenking van het 40-jarig bestaan der boerenleenbank Voor deze bijeenkomst waren alle le den der bank met 'n huisgenoot uit- genoodigd. Zeer velen hadden aan deze uitnoodiging gevolg geven, zoo dat de zaal van v. Truijen geheel was gevuld. Nadat bij de opening door Harmonie- Theater. VEEL LAWAAI OM NIXL Een film vol dwaasheid, geestig en vroolijk, die men niet moet verzui men te zien. Nixi is de verwende dochter van den rijken Barkas en verbreekt haar verloving met Macki Friori, omdat hij trompet blaast, evenals haar va der. Op haar terugweg van Macki's villa krijgt zij autopanne en als dan tan jongeman op haar wenken stopt, ischt zij hem een zeer onwaar schijnlijk verhaal op van een. over val enz., een fantasie, die hij als po litieman wel doorgrondt, hoewel hij dit niet laat blijken. Nixi vertelt haar vader, dat zij niet met Macki' kan trou wen, omdaten weer fantaseert zij een wonderlijke geschiedenis, waar van dan de sigarettenkoker, door Éioland von Gabriel (den politie commissaris) verloren bij zijn hel pen aan haar wagen, als bewijsstuk fungeert. De snoodaard wordt ge vonden ep biedt aan Nixi te trou wen,» waarmee papa genoegen neemt, maax het meisje weigert en vlucht. Natuurlijk vindt Roland haar weer en dan gaan ze samen zwerven, waarbij hij haar nukken op dezelfde wijze beantwoordt, maar waarvan het slot toch is dat ze samen in een cachot raken van een politiepost. De film geeft van dit alles eh nog veel meer ongerijmdheden vele fraaie beelden met mooie" interieurs en landschappen. Jenny Jugo is als Nixi hier op haar best als het bru tale, fantasierijke meisje, dat later toch heel kleintjes wordt. Albert Matterstock is in de rol van Roland een uitstekende partner en Hans Leibelt geeft vader Barkas op prach tige wijze weer. De andere spelers vullen dit drietal op prettige wijze aan, zoodat een vlotte film ontstond, dia men me veel genoegen zal zien. G. H. W. ter Hoeven. EEN LEVEN VOL MUZIEK. Een alleraardigste film, waarbij 9e populaire -nummers van den Ber- lijnschen componist Walter Kollo in het middelpunt staan. Daaromheen is de geschiedenis geweven van den componist Pe. Pe. Müller, die als 't Ware Kollo moet vertegenwoordigen. Men herinnert zich misschien nog Wel de melodieën van Kleine Mad- chen müszen schlafen gehen, Das ist der Frühling von Berlin, Es war in Schöneberg, in Monat Mai enz. Victoria- Theater. Deze -U nog vele an dere zijn in de film „verwerkt. De mode en de dansen van 1895 en vele jaren later waren zeer interessant. Men maakt echte vroolijke dansfeesten mee. En in de familie Müller speelt zich tusschen den heer des huizes en Liesbeth zijn vrouw een geschiede nis af vol afwisseling, waarin de tekstdichter Hans Otto en de zange- resJVIarion een groote rol spelen. In derdaad een fijpa m^t veel muziek en stemming, ipsfar obk met roman tiek en sentiment. De hoofdfiguren werden gespeeld door Willy Fritsch en Adelheid Seeck, die beiden zeer verdienstelijk waren. Vermelding verdient Willi Rose als Hans Otto, Anja Elkoff als Marion en Fritz Odemar. Het voorprogramma in de theaters bracht een Tobis Huil. Nieuws' met o.a. opnamen van de turnkampioen- schappen te Krommenie, een uitge breid Ufa-journaal, een film over kinderverzorging en één over de juiste wijze van verduisteren in het filmpje „Nachtvlinders". Bovendien in het Harmonie-theater „De hond als kameraad van den soldaat". G. C. van Gulik. ARTISTEN. Harry Peters met zijn dieren tre den in een nieuw programma in het theater Tivoli op. Hij verzorgt met zijn vrouwelijk helpstertje Hella Stoll wier ouders in het circus zijn verongelukt zijn oli fanten en vogels. Op den dag van de première krijgt Peters Harry Piel bezoek van zijn ouden vriend den impressario Hofer, die ontdekt dat Hella haar chef lief hèeft zon der dat deze zich daarvan bewust is. ïntusschen is er een getrouwde vrouw Vera Leander die Harry Peters voor zich tracht te winnen, wat haar dermate gelukt, dat Harry zijn dieren en zijn assistente begint te verwaarloozen. Wanneer Hella op het punt staat hem te verlaten, stort Harry van een trapéze en zou verlo ren zijn geweest als de olifant Jum- A B.- Theater. bo hem niet in zijn slurf had opge vangen. Harry staat desondanks op het punt het pad des verderfs te blij ven volgen, als een zijner paarden ziek wordt en er vreugde in de stal len is als hij weer terugkeert. Hella is inmiddels vertrokken en de assis tente van den onbetrouwbaren goochelaar Morelli geworden. De olifant Jumbo grijpt opnieuw in en Harry kan juist verhinderen, dat de goochelaar onder zijn pooten ver pletterd wordt. Hella keert tot Peters "terug en samen vormen zij, na hun huwelijk, een nieuw variété-num mer: „De beide Peters met hun dieren". A 103S. O. S. Na de groote manoeuvres keeren alle Italiaansche duikbooten, welke daaraan hebben deelgenomen, op hun bases terug, behalve de A 103, die door een groot vrachtschip geramd is en niet meer kan opstijgen. Tevergeefs wachten de familiele den der veelkoppige bemanning op den terugkeer van vader of zoon en als de boot onvindbaar blijft, geeft de eskader-admiraal torpedojagers, bergingsbooten en vliegtuigen bevel de verloren boot te zoekgp. De film geeft een beeld van wat zich inmiddels in de gezon ken onderzeeër af speelt. Men laat de telefoonboei stijgen, daarna het vlot en dan gaat een deel der beman ning in een soort duikerklok naar de oppervlakte. Dank zij de radio- seinen wordt de plaats van het on geluk ontdekt en weldra is daar voldoende hulp aanwezig. Duikers dalen af om den toestand op te ne men en slagen er in een gat te dichten. Daarna zal lucht wórden ingeperst maar het ventiel is be kneld en er moet vanuit de duik boot geholpen worden in een reeds met chloorgas gevulde ruimte. Een matroos offert zich op en redt daar door alle anderen. De boot kan ge licht worden en vaart, met de vlag half-stok geheschen, naar haar bases terug. De film, die met behulp van vele eenheden der Italiaansche marine is opgenomen, geeft een beeld van het spannend verloop der gebeurtenis sen in een zeer precaire situatie en laat zien op welke wijze men er technisch in slagen kan een oogen- schijnlijk verloren boot tedbergen en de bemanning veilig aan land te brengen. Tj. Adema. Cinema- Theater. den voorzitter doel en streven dezer bank nog waren uiteengezet en de kassier een terugblik had geworpen op de 40 jaren van het bestaan der bank, trad op het gezelschap Daan Pool. Deze club is er in geslaagd den avond voor een ieder een ge notvolle te doen zijn. Het gegevene was zeer beschaafd en voor ieder aanvaardbaar. Ambtelijke mededeelingen. Langedijk. Aan tuinbouwers en tuinbouw- arbeiders mogen tot nader order geen toeslagkaarten voor zwaren arbeid of extra rantsoenbonnen brood meer worden verstrekt. In afwijking van het reeds gepu bliceerde behoeven zij derhalve geen aanvraag hiervoor in te die nen. Extra zeep voor „vuilen arbeid". Zij, die wegens het verrichten van vuilen arbeid in aanmerking komen voor extra zeep, kunnen hiertoe in het tijdvak van 21 tan. 30 Septem ber een aanvraagformulier afhalen. Deze formulieren dienen ingevuld en onderteekend vóór 9 October te zijn ingeleverd. „Melkers" dienen op het formu lier te vermelden hoeveel melk koeien op het bedrijf aanwezig zijn. Heerhugowaard. De kaarten voor de 11e periode zullen worden uitgereikt van 21 t/m 26 Sept. a.s. in de daarvoor aangewezen uitrei kingslokalen. De na-uitreiking vindt plaats op 7 Oct. in café Rus van 9 tot 11 uur. Men zte voor juisten datum en uur de aanteekening op de strook van de thans in gebruik zijnde bonkaart. Tevens worden aardappelkaarten ver strekt. Openstelling winkels in de wintermaanden. 's-GRAVENHAGE, 19 Sept. - In de Staatscourant van 18 Septem ber 1942 zijn opgenomen een be sluit tot wijziging van het Win- kelsluitïngsbesluit 1941 en een nieuwe uitvoeringsbeschikking daarvan, waarbij de secr.-gen. van - het dept. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart met ingang van 1 October 1942 wijziging brengt in de thans van kracht zijnde rege ling inzake de verplichte opem- stelling van winkels in dien zin, dat alle winkels in het algemeen op de werkdagen voor het publiek geopend zullen moeten zijn van 10 tot 17 uur. Voor andere dan de levensmidde lenzaken blijft de vrijstelling der verplichting voör den Maandag tot 13 uur gehandhaafd. De' nieuwe re- geling zal evenwel slechts gelden voor het tijdvak van i October tot 1 April; voor het overige deel des jaars blijft de huidige regeling gehandhaafd. De z.g. middagpauze zal dus komen te vervallen, hetgeen noodzakelijk was om vooral dat gedeelte van het publiek, dat overdag in een vasten werkkring werkzaam is, de gelegen heid tot inkoopen 'in het middaguur te bieden. Vorenbedoelde regeling heeft de strekking, rekening te houden met de zuinigheid, welke in den komen den winter ten aanzien van het ver bruik van electrisch licht, gas en brandstoffen zal dienen te worden betracht. In het tijdvak van 1 Oct. tot 1 April zal het mogelijk blijven de winkels voor het publiek geopend t» hebben op de eerste vijf werkdagen der week van 5 tot 18 en op Zater dag van 5 tot 19 uur. Zelfverzorgers brood/vleesch moeten hun kaarten afhalen op 24 en 25 Sept. (Zie op de levensmiddelenkaart aange geven dagen en uren). Kaarten voor zwaren arbeid worden verstrekt op 28, 29 en 30 Sept. (Zie voor dag en uur het verstrekte-aanvraagfor mulier MD 47). De formulieren voor het verkrijgen van een schoenenbon kunnen worden afgehaald onder overlegging van de stamkaart van betrokkene: Personen wier namen beginnen met A, B, C, D, E, F, G, H, I, J of K op den eersten zitdag van iedere maand; voor de overige letters 'éan het alfabet op den derden zitdag van de maand. Op andere dagen worden geen formulieren afgegeven. Aanvraagformulieren voor textiel kunnen slechts den eersten zitdag van de rfiaand worden afgehaald, onder overlegging van textielkaart van be trokkene. Bergen. Naar wij vernemen kunnen aanvragen om uitkeeringen van Winterhulp worden ingediend tot en met 27 September a.s. De daartoe benoodigde aanvraagformu lieren zijn tot dien datum ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Aanvragen, welke niet gesteld zijn op het voorge schreven formulier,zullen ter zijde worden gelegd. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN. Akersloot, 10 uur, ds. van Dijk. DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 19 Sept. 1942. Aanvoer 10 stuks van V, kg. Kleinhandelsprijs 1.25 per kg. Handel matig. WAS sagst Du denn dazu, Jung?" Een jeugdig,, frisch gekleed meisje stelt deze vraag aan een achtjarig jongetje, dat kersVersch uit Amsterdam in Sudetenland op een stations is neergezet en zoo plotse ling al die vreemde indrukken niet verwerken kan. Hij doet dus, wat Amsterdammertjes slechts zeer spo radisch doen: hij zwijgt en kijkt wat verwezen rond. Maar ook anders zou hij gezwegen hebben, want wie verstaat nu zoo ineens een wildvreemd meisje. De kinderen kijken elkaar dan ook niet begrijpend aan. Dat duurt evenwel niet lang; beiden voelen de ietwat komische situatie aan en de gezich ten vertrekken tot een lach het ijs is gebroken. Met honderden an dere kinderen op dit station in den verren vreemde is het niet anders gesteld. Zij verstaan elkaar nog wel niet geheel en al, doch zij trach ten althans 'elkander te b e g r ij- pen daarmede een voorbeeld gevend aan vele ouderen. Hier spreekt het nog niet vertroebelde bloed. Nederlandsche en Duitsche kinderen hebben in een oogwenk hechte vriendschap gesloten. Zoo was de aankomst van de 600 Nederlandsche kinderen in Sudeten land, nauwkeuriger gezegd in Rei- chenberg, de prachtige stad van pl.m. 70.000 inwoners in het Elbe-Iser ge bergte, waar het grootste deel van bet kindertransport zal vertoeven (hetzij dan in de stad zelf of in een der*talloo>ze dorpjes in de omgeving). Nauwkeurige voorbereiding. Wij hebben deze reis meegemaakt en verheugen ons er hier uitvoerig over te kunnen vertegen. Het zal niet slechts den ouders van dit transport interesseeren, maar alle ouders van al die duizenden kinde ren, die reeds eerder naar Duitsch- land vertrokken of daarheen in de naatste toekomst zullen gaan. Ouders willen immers graag weten aan wie zij hun kinderen tijdens zoo'n reis en verblijf toevertrouwen en hoe hun kroost verzorgd wordt. Nu, zij kunnen gerust zijn. Den kinderen is moeilijk een betere ver zorging te geven dan de NVD doet. Langdurig en precies zijn de schier eindelooze voorbereidingen voor iedere uitzending; er wordt werke lijk „uitgekiend" hoeveel en welke reisleiders dienen mee te gaan en waar en bij wie de kinderen onder gebracht worden." De samenwerking hiertoe met de National-Sozialisti- sche Volkswohlfahrt is voorbeeldig en de pleegouders zijn enthousiast en begeerig Hollandsche kinderen bij zich te krijgen. Neen, de ouders be hoeven stellig'niet bang te zijn hun kinderen mee te geven. De NVD en NSV waken als moeders: tijd, geld noch moeite worden gespaard om de uitzendingen en het verblijf der kin- derden tip-top in orde te hebben. Het vertrek. Als al deze voorbereidingen tot een goed einde zijn gebracht is het oogenblik daar, dat de kinderen en tientallen reisleiders en -leidsters, een deleter en verpleegster voor mo gelijke patientjes en zelfs een hulp voor-alles, in den specialen kinder- trein waarin houten banken niet te vinden zijn stappen. Groote melkbussen met thee vinden even eens een plaats. Een laatste controle gn de trein kan stipt op den vastge- stelden tijd vertrekken. De organisa tie klopt als een bus. Maar de trein vertrekt nog niet. Nu reeds blijkt een der jeugdige passagiers kans gezien te hebben de noodrem in werking te stellen! Het is slechts een kort uitstel. Onder luid gejuich der achterblij vende familieleden en bekenden, ge zang van de jeugdige vacantiegan- ger en daverende muziek van het AmsterdamsCbe Politie-bataljon, dat alle mogelijk opkomende afscheids- weemoed onderdrukt, verlaten wij in een langen, vroolijken trein de hoofdstad. Onderweg. Na enkele uren rijden is de trein reeds op Duitsch gebied en ofschoon de kinderen weinig van dien over gang bemerken, maakt het hen toch opgewonden als het hun verteld wordt. Zij vragen honderd uit; het is mieneer, juffrouw of meester voor en na. Met engelengeduld wordt uit komst gegeven zoo noodig „hulp" verleend, want ook dat komt voor, bij kinderen zelfs dikwijls! De verzorging der kinderen is uitermate goed. Zij eten broodjes en krijgen thee en wat in den trein niet gegeven kan worden, kómt op enkele stations onderweg, dank zij de dames van de N.S.V. en het Duit sche Roode Kruis, die zich alle moei te getroosten de reis zooveel moge lijk te veraangenamen. Hier .wordt M ET een sp ecialein kindertrein vertrokken eenige dagen geleden wederom zeshonderd Nederlandsche kinderen naar het Sudetenland, waar zij een vacantie vtan zes weken zullen doorbrengen. Deze kinderuitzen- dringen geschieden, naar bekend is, door den Necterlandschen Volksdienst in samenwerking met het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. to Nederland, afdee- ling Volkswohlfart. D© N.V.D. zond verleiden jaar reeds 9,0,0|0 kinderen met vacantie en /hoopt dit jaar rond 15.000 kinderen eenzelfde geestelijke en licha melijke versterking en verhef fing te doen ondergaan. Men •begrijpt het belang van deza uitzendingen voor Neerlands volkskracht: de jeugd is da toe komst, een krachtige jeugd thans beteekent derhalve een sterk volk straks. Het doet ons genoegen dat een onzer redacteuren het laat ste kindertransport begeleidde en van zijp reiservaringen, zoo mede van het veelomvattende werk van den N.V.D., thans uit voerig verslag kan doen. den kinderen gedurende een kort opohthoud heerlijke griesmeelpap geschonken, elders weer zijn de cadetjes met vleeseh en warme kof fie lekkernijen die ten zeerste ge waardeerd 'worden. De kinderen danken telkens gul met een montere zanghulde, die lachend op de per-. rons in ontvangst genomen wordt. Even gul is de begroeting van de menscben, waaraan de trein voorbij- stuift. Het transport valt overal op door de groote plakkaten op de rij tuigen, die vermelden dat Neder landsche kinderen met vacantie naar Sudetenland gaar? In de ste den wuiven de menschen hartelijk naar de jeugd en de kinderen zwaaien even hartelijk terug; op het land, waar rappe handen tot laat in den avond bezig zijn, wordt het werk een wijle onderbroken voor een vriendelijken groet. Jeugd is overal in aanzien en wordt met hartelijkheid bejegend. Men weet vooral in dit land, dat jeugd de toekomst vormt van een volk, van een land. De reis is lang, maar verveelt noch de kinderen noch de begelei ders. Er is afwisseling in 'het land schap, er is een opgewekte stemming en nauwelijks zijn de kinderen te bewegen wat te gaan rusten als de dag gevallen is. Niettemin wordt de nacht in diepe rust doorgebracht en bij het ochtendgloren zit het groot ste deel van den tocht er op. Nog vergt het einddoel uren spo ren, maar de belangstelling der kin deren is nu weer opgewekt, omdat zij zich reeds in de streek bevinden, waar zij zich ergens gedurende eèn zestal weken mogen' vermeien. De trein rijdt langen tijd langs de Elbe, die hier de hooge zandsteenen ber gen doorklieft. De steile wanden im- poneeren de kinderen, die slechts hun lage landje kennen. Maar het Tijdens een wandelin.; door het mooie plaatsje Grottau. (I.P. R.S.-van Suchtelen-Bax-Holl. m) wordt al grilliger. Sterk afwisse lend wórdt het land; nu eens rijdt de trein in de diepte, dan weer hoog over de bergen. De kinderen zien de lieflijke dorpen en stadjes, de akkers op de hellingen en de bosschages, zij zien de ravijnen en de snelvlietende beekjes heel het prachtige land met zijn vriendelijke bevolking brengt jongens en meisjes in extase. Tunnels brengen nog sensatie en de hooge spoorwegbrug over een diep ravijn symboliseert deze reis: naar het volle licht, het volle leven waar jeugd recht op heeft. Enkele malen heeft de trein reeds gestopt om een groepje kinderen af te zetten, dat daar ergens in dat schoons de vacantie zal doorbren gen; de meeste kinderen bevolken echter nog den trein, die stapvoets opklimt naar het einddoel. En juist als allen opgetogen uitroepen hoe prachtig die grilligheden van de aardkorst zijn, ligt dat daar plotse ling als een sprookje in de diepte voor ons: Reichenberg. Hartelijke ontvangst. Eindelijk, na meer dan een dag sporen, is de reis ten einde. Als de trein tot stilstand is gekomen, be merken wij dat op het station een feestelijke drukte heerscht. De ge- heele stad is ui'tgeloopen om de Ne derlandsche jeugd te verwelkomen. Er zijn vlaggen, er is muziek, er is de Hitlerjugend err Het welkom wordt even hartelijk als het afscheid in Amsterdam. Kreisleiter Porsche spreekt den kinderen toe en wenscht hen een prettige vacantie in het schoone Sudetenland. Een stoere Hitlerjongen vertaalt de woorden in zuiver Nederlandsch: woorden van vriendschap en waardeering voor Nederland en zijn jeugd; woor den ook, die een ernstig beroep doen op een wederzijdsch begrip, dat thans over de jeugd, heen verkregen kan worden. Na dje hartelijke ontvangst volgt tot slot de overdracht der kinderen aan de Duitsche leiders en pleeg ouders. De boodschappen door oudeift meegegeven worden niet ver geten. Dan gaan de kinderen naar hun pleegouders De moeilijkste tijd breekt aan voor kinderen, zoowel als pleeg ouders. De jeugd van beide landen begrijpt elkaar reeds; dat was in en kele minuten in orde, maar met ouderen is dat wat moeilijker, voor al door de taal. Bovendien zijn de kinderen nu wat moe en hongerig van de lange reis. Men begrijpt dat de eerste dag niet de aangenaamste is. Hoe zou het anders kunnen. Maar het betert spoedig. Reeds den volgenden dag, als de kinderen, on der goede geleide nu zij den weg nog niet kennen, elkander gaan op zoeken, blijken zij al heelemaal inge burgerd te zijn en vriendschap met hun pleegouders gesloten te hebben. Zoo groeit allengs de verhouding tusschen oud en jong, zooals zij al aanstonds gegroeid was onder de jongeren. Een heerlijke tijd is be gonnen, onbezorgdheid is er het ken merk van. De Nederlandsche jeugd „erholt" zich, dank zij het weder- zijdsch begrip dat Duitschers en Nederlanders van heden voor elkaar weten te toonen ver over jpolitiek heen groeit een band tusschen men schen van eenen stam. Verschillen vallen weg de jeugd legt een on- verbrekelijken band,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2