Uitvoering von de Kameropera. L STAD EN OMGEVING AGENDA Schitterende voorstelling van de werkgemeen- schap Alkmaar der Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap. Een half jaar hinderlijke hoofdpijn. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, A'dam LAATSTE BERICHTEN. Gewestelijke landdag van de N.S.B. op de „hoerdennen". RADIOPROGRAMMA PUZZLE Sen uitverkochte zaal en een geestdriftig publiek. DE uitvoering welke Zondagmid dag door de Werkgemeenschap Alkmaar der Nederlandsch-Duit sche kuituurgemeenschap in het Gulden Vlies werd gegeven is in qlle opzichten geslaagd. Een geest driftig publiek, dat de'zaal tot de laatste plaats vulde, heeft genoten van een tweetal vlot gespeelde operettes en, dank zij den finan- cieelen steun der gemeente, kon ditmaal iets geboden worden, dat, door de kostbaarheid van uitvoe ring, zelden in een provincieplaats te aanschouwen woTdt gegeven. De Kameropera, een zuiver cultu- reele stichting, voert behalve Duit sche en Italiaansche werken, ook Oorspronkelijke Nederlandsche ope ra's op, waarvoor diverse Holland- Sche componisten tekst en muziek zullen leveren. Thans werden, een tweetal operettes gegeven en kosten noch moeite waren gespaard om deze uitvoering een bijzonder cachet ie geven. Vóór de pauze werd „De Dorps querulant" opgevoerd, een operette Van Jan de Keyser, een stuk, dat qen min of meer Vlaamsch karakter draagt en dat in zijn uitbeelding den stijl van een Breughel duidelijk tot uitdrukking doet komen. De korte inhoud is, dat een dorps schooier, een ongetrouwde en waarschijnlijk daardoor ontevreden dwaas, het geluk van een paar boeren van Pallieters genre tracht te verstoren Idoor hun vrouwen ja- loersch te maken, wat hem maar al te zeer gelukt. Er komen donkere -Wolken aan een tweetal huwelijks hemels opzetten, maar de zondaar bekeert zich op het laatste oogen- blik, zoodat aan het slot alles weer pais en vree is. Natuurlijk wordt dit alles? gekruid met dorpschen humor, met een man in een vat, met varkens, die als grondslag voor een weddenschap dienen en zelfs met een schaakspel waarbij passend in het milieu de stukken uit geschilde en onge schilde aardappelen zijn vervaar digd. Zoo krijgt men een reeks bonte tafreelen uit den tijd, dat het leven van een- landman nog rustig voort rolde en de vrouw van een molenaar zich zoo zorgeloos en gelukkig voel de, dat zij met haar bekoorlijke dochtertjes meer danste dan werkte. De tweede operette was „Die schone Galathee" en zij speelt in den tijd toen de Breughels nog niet ge boren waren, in den tijd der oude Grieken, wat natuurlijk de uitvoe ring een geheel anderen stijl en de operette een geheel ander decór geeft. v Men kent de geschiedenis van Pygmalion door velen ten onrech te voor het tot leven gebrachte beeld gehouden. Pygmalion was de beeld houwer-schepper van het kunstwerk, van de schoone Galathee, een mar meren vrouwenfiguur van zoo groote schoonheid, dat hij den goden smeekte haar tot leven te brengen. Helaas, het tot leven gebrachte beeld was een vrouw met mensche- lijke spéciaal vrouwelijke eigenschappen en de teleurgestelde schepper moest weldra ondervinden, dat zij hem niet trouw was, dat zij gevoelig, bleek voor geld en opschik en niet minder voor eiken knappen man, die zich te harer opzichte niet geheel ongevoelig toonde. Weldra komt dan ook het oogenblik, dat de beeldhouwer den goden weer een smeekgebed toezendt en zijn ge moedsrust terugkrijgt Üaar de leven de vrouw opnieuw in het marmeren beeld gaat verstollen. Aan beide operettes was de uiter ste zorg besteed. Het décor van „De Dorpsquerulant" was buitengewoon mooie een molen, door licht over goten en een drietal huizen onder stroodak, die van den kunstzin van den ontwerper getuigden. De boeren in hun eenvoudige en toch kleurige kleeding, de vrouwen, zich geheel daarbij aanpassend en de molenaarsvrouw en haar vroolijk meisjesgroepje, eenvoudig en artis tiek, vol gratie, vol leven en charme tegen de vanzelfsprekend wat stug gere boeren en daarnaast de dorps schooier, die het Breughelsche type het meest nabij kwam, het was alles van éen bekorenden eenvoud. In „Die schone Galathee" welke operette in het Duitsch werd gege ven kwamen natuurlijk de oud- Grieksche gewaden, de oude bekers en kannen, zelfs de oude luit op dén voorgrond. Meer dan de in de eerste operette, die in opzet en uitvoering veel eenvoudiger is, treft hier de buitengewone zang en muziek, en Frans von Suppé heeft, voornamelijk in zijn liefdesduetten, het beste van het beste gegeven. Albert May die in de operette „Die schone Galathee" het vroolijke element brengt en in dit Griek- sche milieu wel eens wat te veel voor clown speelt heeft zich in beide opvoeringen een eerste kracht getoond en voor een groot deel tot het succes bijgedragen. Naast hem hebben Albert May, Louise de Vries, Chris Taverne, An ton Eldering, Gerrit Kyk in de Vegt, Beatrix Croissant en Lidy van der Véen voor eèn schitterend samen spel zorg gedragen. De operette stelt haarmede werkenden voor de dubbele taak niet alleen goede acteurs en actrices te zijn, maar bovendien over zuivere en goed geschoolde zangstemmen te beschikken. Wat dezen zang betreft en boven dien wat het ongeveer dertig man sler'-> orched, onder de voortreffe lijke leiding van W. Quispel heeft De werkgemeenschap Alkmaar vani de Ned.-Duitsche Kuituur - gemeenschap dateert van 28 Miaart. van dit jaar, toen, na een feeing van mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen vooratter van de werkgemeenschap Haarlem tot oprichting van de Alk- maarsche afdeelang werd. be sloten. Wanneer wij ons allereerst tot het programma van deze Alk- maaieche werkgemeenschap be palen, kan worden geconsta teerd, dat het bestuur niet heeft stil gezeten, maar voor de komende maanden voor allerlei attracties heeft zorg gedragen. Er zal een film worden ver- toond oven de Duitsche Hima- laya-expeditie, er wordt met oude muziekinstrumenten een indruk gegeven van een muziekavond1 in Sane Souci bij Frederik de Groote, die weréldi- neiziger Oolin Ross zai 'n voor dracht houden, er komt een avond van de Hohensteiner Pop- psnspiele, bet danseresje Anika zal haar charme demonstreeren en er staan verder nog vele voordrachten op het gebied; van sport, litteratuur en zelfs van wijsbegeerte op het programma. gepresteerd, daarover laten wij hier nog de beoordeeling van onzen mp- ziekverslaggever volgen. Op deze plaats kan slechts dank gebracht wordei^ aan de organisato ren van deze voortreffelijke uit voering, welke bevqgzen heeft,' dat het niet noodig is naar de hoofdstad te trekken om op het gebied van tooneel, zang en muziek van bijzon dere prestaties te kunnen genieten. Tj. Adema. Na eenige inleidende maten voor orkest, komt in de Keyser's operette reeds de zang aan het woord. Zijn muziek is dikwijls illustreerend en houdt van begin tot eind de aan dacht wakker. En zooals hij de bal letmuziek schreef die eenige malen voorkomt, moet zij op hen, die op het tooneel de dansen uitvoeren, aanstekelijk werken, als zij ten min ste door een orkest zoo goed wordt uitgevoerd als gistermiddag hier. D- artisten die in de Dorpgquerulant optreden bleken een zangstem te hebben die door scholing beschaafd klonk. Aan de voordracht was ern stig aandacht gewijd (aardig o.m. dat liedje van de merel en de kraai), goed de zang in duet of kwartet. Het orkest klonk uitstekend; niet, zooals zoo dikwijls gebeurt, met een piano er bij voor aanvulling, maar behoor lijk door strijk- en blaasinstrumen ten bezet, en het geheele ensemble werd geleid door Wim Quispel die door zijn duidelijk aangeven een dirigent is waarop de uitvoerenden kunnen vertrouwen. De operette van von Suppé heeft als inleiding een ouverture waarin men reeds sommige melodieën hoort die later gezongen worden en waar in verschillende orkestgroepen af wisselend een hoofdpartij hebben. Zij werd voortreffelijk gespeeld. Ook de zang en er wordt heel wat verlangd stond op hetzelfde hooge peil. Eén nummer vermeld ik apart, n.m. de zang van mej. de Vries in het lied dat zij zoo mooi pianissimo inzette, en waarop een crescendo volgde dat zijn uitwerking niet miste. Suppé schreef bekoor lijke muziek voor deze operette, en hoe oud ook zij telt heel wat jaren is zij de belangstelling nog ten volle waard, hetgeen gistermid dag hier gebleken is. A. Kooger. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 1000 10419 400 13925 14233 15416 15456 21994 200 17888 18081 10Ö 3345 4361 6323 6540 16593 17515 17739 18115 DANSKUNST IN HET GULDEN VLEES. De vele liefhebbers in Alkmaar en omgeving van de danskunst zul len zeker met genoegen vernemen dat Marie Jeanne v. d. Veen en Jo Barends hier Donderdag wederom een dansavond zullen geven. Bege leid door Peter Kellenbach brengen zij diverse uitstekende nummers van hun repertoire. KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENSt Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een leven vol muziek (muz.-rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.-30 u., hoofdnummer A 103S.O.S. (rom.-sens.) 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Artisten (circusfilm). 14 jaar, Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Veel lawaai om Nixi (hum.) 18 jaar Woensdag 2.30 uur matinée. Maandag 21 September. Kermis te Koedijk. Dinsdag 22 September. 7.30 uur, Ger. Kerk, Oudegraeht, orgelconcert Feike Asma. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Aimée", blijspel, door het gemeeente- lijk theaterbedrijf te Amsterdam. Kermis te Koedijk; nam. 1.30 uur volksspelen op het sportveld. Na korten tqd ge heel verdwenen- De Heer J. 8. te R. schrijft, dd. 4-IO-'40: „Gedurende 'n half jaar leed ik tan voortdurende hin derlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ik een kuur met Ovaaltjes. Reeds na korten tijd waren de, pijnen geheel verdwenen. Ook thahs heb ik geen pijn meer." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hef Trineral Agentschap Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 - tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Wij hebben sterke heenen, mevrouw HERMAN RÏNKET'S VARIÉTÉ. Optreden van de Kilima-Hawaiians. Twee uitverkochte voorstellingen Za terdag- en Zondagavond in het Gulden Vlies. Nu het variété-programma, dat Herman Rinket's ensemble bracht, ver dient inderdaad een bijzondere aantee- kering. Het was goed verzorgd met uit stekende nummers, die in vlot tempo werden gebracht. Een bijzondere plaats in het program ma werd ingenomen door het bekende radio-ensemble: De Kilima-Hawaiians, dat een zeer groot en verdiend succes had en zoowel voor als na de pauze op bijzondere wijze zijn populaire melo dieën met zang ten gehoore bracht. Vooral da vele nummers, die bij het tweede optreden op verzoek werden ge speeld, hadden veel bijval. De muzikale clown Fantasio was zeer goed op dreef en vermaaakte de aanwezigen op bij zondere wijze. Hij had weer eenige nieuwe muziekinstrumenten, die hij op vaardige en komische wijze bespeelde. Wim van Herpen bleek een goed accor- deonnist en begeleider Katinka Kuster lijkt ons op verrassende wijze vooruit gegaan. Haar liedjes aan den vleugel waren heel geslaagd, terwijl de duide lijke uitspraak opviel. Na de pauze gaf zij met Musette-begeleidig eenige suc cesvolle Fransche liedjes en ook Aurora. Frans van Schaik, de zingende zwerver van de radio mocht zich eveneens in groote gunst van het publiek ver heugen. Zijn speciale zwerversliederen werden uitstekend gezongen- Het jong- leeren, de acrobatiek en het kunstwiel- rijden werd in dit programma verzorgd door een keurig trio, dat bijzonder goed werkte. Het komische jongleursnummer werd zeer gewaardeerd. De jeugdige acrobaat van het trio maakte een veel belovend debuut en het wielrijden was een kranig slot van den avond. Duidelijk is "ebleken dat voor een uitstekend ver loop een conferencier best gemist kan worden. De avonden van Zaterdag en Zondag waren er tenminste niets minder om. Integendeel. G. C. van Gulik. LAATSTE ORGELBESPELING FEIKE ASMA. In de Geref. kerk aan de Oude gracht alhier, vindt morgenavond de laatste orgelbespeling van dit seizoen plaats. De concerten die de Leidsche organist (aan de Hoogland- schë kerk) Feike Asma, van Mei af hier ter stede om de veertien dagen gaf, mochten 'zich in een steeds groeiende, en voor Alkmaar, onge kende belangstelling verheugen. Voor dit laatste concert konden ook verzoeknummers worden aange vraagd. Voor morgen staat o.a. op het programma het bekende Prae- ludium en Fuga, over den genialen naam B.A.C.H. van FranzLiszt. Ver der werken van Jan Zwart, Handel, Guilmant, Widor, Vierne, Bossi en tot slot een finale van Fieke Asma. HEILOO. Ongeval, - Vorige week geraakte het voor een wagen gespannen paard van den veehouder H., alhier, op den Kapelweg op hol. Het dier, dat vermoedelijk geschrokken was, kwam, doordat de wagen hiertegen op botste, bij een boom tot stilstand. De voerman K., wonende aan den Westerweg te Heiloo, werd van den wagen geslingerd en brak een been. Per ziekenauto is K. hierop naar een ziekenhuis, te Alkmaar vervoerd. Ongewenscht bezoek in den boom gaard. - Reeds enkele malen had-, den eenige opgeschoten jongens on gevraagd een bezoek gebracht in een boomgaard aan den Heerenweg en hieruit appels en peren gestolen. Toen de daders eenmaal bij den eige naar bekend waren, is door dezen aangifte gedaan bij de politie, waar na procesverbaal tegen deli belhamels is opgemaakt. Prijzen behaald. - Op het Zon dag gehouden solisten-concours te Amsterdam werden door een drietal leden van het fanfarecorps „Eens gezindheid" (dir. A. Meijns) de vol gende prijzen behaald: mej. Wies Greeuw met „bugle" in de 2e afd. een eersten prijs met 113 puntende heer S. Fonteyn met „Es-bas" in de zelfde afdeeling een 2en prijs met 106 punten; de heer C. Hartog met „trombone" in de afd. Uitmuntend heid een 2en prijs met 98 punten. De solisten werden op de piano begeleid door mevr. KoningStam, die een compliment van de jury ontving voor de keurige begeleiding. TAAK DEzwar. :TE HANDEL MACHTELOOS OPDAT IEDER 'HET Zij J WE t\RiJGE V.N.P„-Clan<liat-Pax Hofland a BEURSMAATREGELEN IN OVERWEGING. AMSTERDAM, 21 Sept. - De voor zitter van de vereeniging voor den effectenhandel deelt het volgende mede: Uit een onderhoud, hetwelk het bestuur der vereeniging voor den effectenhandel (bedrijfsgroep effec tenhandel) met den waarnerhend secretaris-generaal van het departe ment van financiën en president van de Nedérlandsche Bank N.V. heden morgen heeft gehad, is gebleken, dat de maatregelen, welke door de auto riteiten worden overwogen, nog in een voorbereidend stadium zijn. Hoe deze uiteindelijk zullen luiden, staat nog geenszins vast. Duidelijk is echter komen vast te staan, dat het niet de bedoeling van de autoriteiten is, de beurshandel onmogelijk te maken of zoodanig aan banden te leggen, dat koopers en verkoopers elkaar practisch niet tot normale koersen zullen kunnen vinden en dat het evenmin de be doeling is den bonafide belegger in de maatregelen te betrekken. Onder, de gegeven omstandigheden meent het bestuur dan ook in ern stige overweging te moeten geven, zich niet door geruchten te laten be ïnvloeden. DE MEUBEEPRUZEN ZULLEN WORDEN HERZIEN. Belangrijke reductie op komst. - Op 1 Oct. a.s. worden twee nieu we bepalingen van kracht, waardoor de prijzen van houten meubelen, op andere wijze dan tot nu toe zullen worden gecalculeerd, waardoor deze binnen redelijke grenzen worden ge bracht en de verkoopprijzen, nadat een' detailmargebeschikking deze aangelegenheid heeft geregeld, sterk zullen dalen. GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. De secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Weten schap en Kultuurbesoherming heeft aan het Opvoedersgilde der N.S.B. op een desbetreffende vraag mede gedeeld, dat, indien een gemeente of de schoolbesturen bereid zijn bij het onderwijs gehuwde onderwijze ressen te benoemen onder voorwaar de dat zij, zoodra hare echtgenooten uit den strijd aan het Oostfront terugkeeren, ontslag zullen vragen, hij daaraan gaarne_zijne medewerking wil verleenen door daarvoor de ver- eischte ontheffing te verleenen van de voorschriften inzake verminde ring der Rijksvergoeding bij benoe ming van gehuwde onderwijzeressen. DE NAAM DER BEWEGING. In „Volk en Vaderland" maakt de secretaris-generaal der N.S.B. het volgende bekend: In den naam der Beweging is een kleine verandering aangebracht. Zij zal voortaan heeten: „Natio- naal-Socialistische Beweging der Nederlanden". De afkorting blijft echter als van ouds: N.S.B.( dit als tegenspraak van onjuiste berichten in een gedeelte der pers. VERPLICHTE AANGIFTE VAN DRIJFRIEMEN. Men vestigt er van bevoegde zijde de aandacht op, dat een ieder, die drijfriemen in voorraad heeft, ver plicht is hiervan aangifte te doen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de onder „officieele mededeelingen" in dit blad opgeno men bekendmaking van den secr.- gen. van het dep. van handel en nijverheid en scheepvaart. STOMPETOREN. Floralia-tentoonstelling. - Daar in verband met de tijdsomstandig heden het vorige jaar geen tentoon stelling gehouden was, hadden de leden hun uiterste best gedaan om de planten zoo mooi mogelijk op te kweeken en met succes. Ér waren prachtige exemplaren van Gera niums, Begonia en weelderige Ageratumis. De kinderenplanten kwamen er over 't algemeen minder goed af. Toch bleek uit een paar stellen planten die naast een be kroning nog een eervolle vermel ding" kregen, dat hier meer bereikt had kunnen worden. Zeer veel aan dacht trok en verdiende de schoolinzending handenarbeid. Er waren een paar attracties, maar de allergrootste attractie vormde de spin-demonstratie van mevr. G. de GeusGerritsen, de buitengewoon vaardige spinster, die menig door haar vervaardigd kleedingstuk zelf eerst gesponnen had in draden van allerlei dikte en kleuren. Er was veel belangstelling. BROEK OP LANGENDIJK. Het zoontje van den heer van B., hoofd der O.L.School alhier, ge raakte Zaterdagmorgen spelender wijs te water. Gelukkig werd het ongeluk opgemerkt door een in de buurt wonenden Helderschen ge- evacueerde, die zich gekleed te water begaf en den kleinen drenkeling op het droge wist te brengen. (Vervolg van pag. 1.) De grootste ramp, welke ons land zou kunnen treffen zou zijn, als Ne derland oorlogsgebied zou worden. Want geen vierkante meter zou worden prijsgegeven en de grootste verschrikkingen zouden ons dan te wachten staan. Wij weten, dat wij in dezen strijd tusschen twee we reldbeschouwingen aan den goeden kant staan. Het nieuwe Europa komt en het is,onze .plicht, dat Europa te verdedigen aan alle kanten. Er zal zijn een nationaal-socialistisch-fas- cistisch Europa of geen Europa. Vraagt men ons nu of wij het prettig vinden dat wij bezet gebied zijn, dat er weinig te eten is, dat er weinig aan kleeding is en dat er ar beidskrachten van hier worden weg genomen dan antwoorden wij dat wij dat allerminst plezierig vinden. Er zijn in dezen tijd zoo veel dingen in strijd met het nationaal-socialis- me, maatr ons is het duidelijk dat dit er moet komen, wil het beter wor den. Als Hitier er niet was, dan zou ik bevreesd zyn voor het lot van Europa, dus ook van ons land, maar nu hij er wel is, heb ik die vrees niet. Er, is ook bij mij geen vrees voor imperialisme. Was Hitier Na poleon, dan zou het er anders voor staan, maar dat is hij niet. Mijn Ambtelijke mededeelingen. HEILOO. Winterhulp Nederland. Tot en met 26 Sept. a.s. wordt ter gemeente-secretarie van Heiloo aan alle daarvoor in aanmerking ko mende personen de gelegenheid ge geven een aanvraagformulier ter verkrijging van steun van Winter hulp Nederland af te halen en inge vuld en onderteekend in te leveren. Brieven met verzoek om ondersteu ning kunnen niet in behandeling worden genomen, tenzij alsnog vóór 26 Sept. a.s. een aanvraagformulier wordt ingevuld en ingeleverd. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN- SS EN HET VRIJWILLIGERS-: LEGIOEN „NEDERLAND". Nieuwe keuringen, 's-GRAVENHAGE, 19 Sept. - Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen teneinde gekeurd te worden: 22 Sept. '42, 10 uur, Amersfoort: Dienstgebouw, Kapelweg. 23 Sept. '42, 10 uur, Den Haag: Café den Hout, Bezuidenhoutsche- weg. Tijdens de keuringen voor de Waf fen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansehe SS Nederland (Neder landsche SS) willen toetreden. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Volks liederen. 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 „Bij 't krieken van den dag". 8.30: Nieuws ber. 8.40 „Van den vos en van de vrouw", causerie. 8.50 Zang en piano.- 9.Strijdkwartet. 9.30 Spiegel van den dag. 9.40 Symphonie-orkest. 10.Carlo Carcassola en zijn orkest en solisten. 10.30 „U kent hen, maar kent U hen ook?" 10.45 Carlo Carcassola en zijn or kest en solisten. 11.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.Almanak. 12.05 Harmo nie-orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zak. ber. 13.Zang ij piano. 13.48 Viool en piano. 14.Gron. Orkestvereen. en so liste. 14.52 Pianovoordr. 15.„De Felle met den rooden baarde". 15.20 Gronin ger Orkestvereen. 16.Sonaten. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.— „Dt lichte toets". 18.Europee- sche vrouw-Europaesche kunstenaars", causerie. 18.30 Zang -met pianobegel. 19.Neerl. stem van het Oostfront. 19.15 Marschen en marschliederen. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Gesproken binnenl. overz. 19.50 Zang en piano. 20.15 Gerard van Krevelen en zijn or kest. 21.Omroeporkest, solisten en koor. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Ope rette-fragmenten. 22.15 Muzikaal kleu- renfestijn. 23.24.Fragmenten uit be roemde opera's. HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7 50 Symphonie-orkest. 8.Politiek v,-eekpraatje. 8.15 Vocale platen. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Symphonie-orkest. 9Orkest, en zang van Karl Schmitt Walter. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Orkest, en zang van Karl Schmitt- Walter. 10.Godsd. uitz. 10.30 Vocale duetten met pianobegel. 11.Vrouwen mozaïek. 11.20 Scala-orkest te Milaan. 11.30 Pianovoordracht. 12.Concertge bouworkest. 12.15 Uit Neerlands Gou wen. 12.30 Programma-overz. 12.35 Xylo foon eh orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.„Wat doet de Direc tie van den landbouw?" 13.15 Sympho- nie-concert. 14.Godsd. uitz. 14.30 Or kest Helmut Zacharias. 15.15 Weensche Kleinkunst. 15.30 Voor de zieken. 16. Sylvestre Trio. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.Voor de jeugd. 17.30 Een Strijkorkest en solist. 18.10 Orgelconcert. 18.30 BNO: Nieuws ber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Twentsch praatje. 19.Landmans Lust. 19.30 Melodietjes van Will Glahé. 20.BNO: Eng. uitz.: „Holland and the economic reorganisation". 20.15 Beet hoven-concert. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwij- ding. 22.2024.Zie Hilversum I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. ALKMAAR. GEBOREN: Rudolf, z. van Wietse Bergsma en A. Visser. Johannes P., z. van Johannes Louter en P. Vrouwe. Dick, z. van Nicolaas Doets en F. de Waal. Agatha N., d. van Adrianus G. Lover en M. C. van Leeuwen. Gerben, z van Cornelis Mazereeuw en E. Roorda. OVERLEDEN: Wiepkje Schuitemaker, wed. van J. C. Boijenga, 89 jaar. An- tonius H. Haakman, gehuwd met A. E. Tensing, 61 jaar. Cornelia van der Pijl, wed. van A. Struijk, 67 jaar. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verbernê, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar. vrees is alleen deze, dat ons volk in zijn geheel zou weigeren een Euro- peesch land te worden. Engeland heeft altijd kans gezien zijn oorlo gen te voeren in een ander land dan het zijne. Laten wij dit nu ook eens probeeren. Europa moet kans zien zijn oorlogen uit te vechten^jn Engeland en niet omgekeerd. Negentig procent van het werk aan het Oostfront wordt dóór het Duitsche volk gedaan. Als het goed was, zouden daar niet duizenden maar tienduizenden van onze jongens moeten staan. Ik heb dit volk lief en als het mij gegeven is, zal ik ervoor zorgen, dat wij soldaten worden en geen slaven zoo alleen kunnen wij, in plaats van een kolonie, een waardige plaats in het nieuwe Euro. pa krijgen. De regeering is er voor het volk. Het volk zal er niet zijn voor een regeering, maar de regeering zal er zijn voor het volk. En ieder- heeft op zijn plaats zijn plicht te doen voor het geheel. - Er is thans oorlog en geen natio- naal-socialisme. Beseffen wü wel, dat het gaat op leven en dood en wanneer wij het zoo zien, dan zijn wij er waarlijk nog niet het slecht ste aan toe. Na den oorlog zullen eerst recht onze zorgen voor ons volk komen. Wat wij thans te doen hebben is het stellen van het socialisme van de daad en daarom moeten met na me de boeren hun bodem zoo inten sief mogelijk bewerken. Aan het einde van zijn rede zeide Mussert nog, dat de nationaal-socia- listen goede Europeanen willen zijn, medestrijdend voor de bevrijding van gansch Europa. Vol vertrouwen aanvaarden wij thans als pioniers van ons volk de zware taak, die op onze schouders is gelegd. Men zal een keus moeten doen: of met Engeland en Amerika, of solidair met Hitler en Mussolini. Zijn wij dit laatste, dan wachten wij met vertrouwen af of de ge schiedenis goed over ons zal oordee- len. Spreker besloot zijn rede met een laatsten raad om mee te wer ken voor de groote Europeesche vol kerengemeenschap in het wordende Europeesche continent. •De rede van den leider werd storm achtig toegejuicht en kort hierop werd de landdag met een enkel woord en met het zingen van het zesde vers van het Wilhelmus ge sloten. Nadat de afmarsch van de vaan dels op plechtige wijze had plaats gehad en het vertrek van den lei der onder langdurige toejuichingen was geschied, keerden de duizenden huiswaarts. Onze Tweede September-Opgave. De getallen op de juiste plaats. De neigen getallen moesten als volgt in het vierkant gerangschikt worden: 1659—1078—1493 1244—1410—1576 1327—1742—1161 De som der getallen op elk der bedoelde rijen is 4230. En zijn ook andere rangschikkin gen mogelijk. Een puzzle, die niet al te groote moeilijkheden opleverde. Onze Nieuwe Opgave. (No. 8 der September-serie Een eenvoudig geheimschrift. De onderstaande zin ziet er heel vreemd uit. Dat komt, omdat elke letter vervangen is door een ander, Gevraagd wordt uit te vinden- hoe de vreemde zin in werkelijkheid luidt. Zij bestaat uit 14 woorden. Ogv. uejkwgtgpfg qqigp nwkuvgtfgp fg lqpigpu peet j'gv ureppgpfg xgtjeen xcp fgp qwfgp bggocp. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 25 Sept. 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van het Dag blad voor Noord-Holland te Alk maar. AMSTERDAMSCHE BEURS. Bij het ter perse gaan van deze editie hadden wij de noteeringen van de Prijscourant nog niet ontvangen. Onderstaande notéeringen hebben betrekking op de beurs van gisteren. STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3J4 Nederland 1941 99 4 Nederland 1941 lOOi/^ 4 Nederland 1940 II 100%6 3—3V, Nederl. 1938 953/s 3 Ned.-Indië 1937, 88 BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank ,141 Handel My. Cert. v. ƒ2.50 1301/j Koloniale Bank 130i/4 Ned. Ind. Handelsbank 89Vs IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .156 Calvé Delft Cert. 123% NederL Ford .305i/s Lever Bros167 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 288 CULTUUR MAATSCH. H. V. A3401/4 Java Cultuur .165 Ned. Ind. Suiker Unie 168 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn 12Si/4 Kon Ned. Stoomboot Ie4i/s Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor KOERSEN VAN HEDEN. 3K Nederl. 1941 98 7/8 4 id. 1941 100 9/16 4 id. 1940II 100 9/16 3 id. 1939 95 1/8 3 Ned.-Indië 87 5/8 89 3|1 Vs .200 .145 i01 Vs 143 180*/, .152 198 ,151'/, 61 4bt/4 98'/. 1009/18 1009/16 951/8 138 128 88% 153 119 303 169 273 167 168 SSl/i 300 185 l45'/a 133»/. 180% 154 194 154 62% 47

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2