STAD EN OMGEVING AGENDA De vrouwen in den Nederlandschen Landstand, MEN 1 WEN w CLOECK BURGERLIJKE STAND LAATSTE BERICHTEN. Reeds thans snoep op bon 377. Hevige gevechten in de Oase Djalo. SPORT. Prov. Landdag van d@n Nederland schen Landstand te Alkmaar. Belangrijke redevoeringen van de leiders, Opvoering van een Openluchtspel. RECHTSZAl muziek in DUiVELSSTEE STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van Dinsdag 22 Sep*. /lOOp 2041 14801 16205 400 9174 18463 200 1437 1675 4381 9613 t 100 3688 4589 4718 8688 8072 17130 17208 Trekking van Maandag 81 Sept. Fan de in deze streek gekochte ló|èn zijn de volgende uitgeloot: f 70 4340 4361 8769 14195 20676 flieten: 2161 2188 2190 2211 2229 4Sjj8 6484 8796 8814 18834 20971. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 8 tot 15 September, peu weinschrflyingen: Minnaar: C. van Dijk, Oudegracht 291, agenturen in luxe en bedrijfs- ■Vyaren, kunstnijverheid en huish. ar tikelen. Edam: N. Runderkamp'te ydlendam. W. J. Tuinstraat 14, run- dp3>, varkens- en lamsslagerij. Stamerend: J. C. de Ridder, Pur- ^rweg 1, (Purmer), handel in runcl- BestuurswUnigingen: Behagen: coöp. boerenleenbank <J5chagen", Lage Noord. F 55. Andere wijzi gingen: Alkmaar: Dameskapsalon „Fien Smit", Laat 79, dameskappertbedrijf linz., overgegaan aan P. J. Kuin. Bovenkarspel: Van der Vijveris con- servenfabriek te Rijnsburg, groen ten- en vruchtenconserven-export, in liquidatie getreden. Sdam: Fa. N. Bouwes Zoon, Graaf Willemstraat 1, kaasexport, rechtsvorm gewij zigd. Enkhuizen: Gebr. Koolhaas, Molenweg 33, groothandel in aard appelen, groenten en fruit, gedeelte lijke overgang bedrijf. Langedijk: E>. Blom Pzn., Handelskade 17, Nooidscliarwoude, krattenmakerlj. rechtsvorm gewijzigd. Oude Nie- uorp: Gezusters Prinz, 't Veld 288, manufacturenwinkel enz., rechts vorm gewijizigd. Pui-merend: Café „Bellevue", Gouw C 9, café en restaurant, uit- en toetreding eige nares en wijziging der handels naam. Texel: K. Pen, Den Burg, Groen eplaats 12, hotel, café-, restau rant en bioscoop, rechtsvorm gewij zigd. Wieringerwaard: C. Zee man, Groote Buurt A 8, aanleg en onderhoud van tuinen, overgegaan aan W. van Leusden. Zijpe: J. Schoen, Stolpervlotbrug F 70, met selaar en aannemer van betonwer ken, overgegaan aan J. Kuitwaard. Opheffingen: Alkmaar: N.V. „De Houtduif" in liq., Julianastraat 20, exploitatie van houten e.a. ge touwen, enz. Wed. P. Builooper, Kooltuin 5, kruidenierswinkel. marktvereeniging. Den Helder: O. E. Oettler, Keizerstraat 83, dames- 1 VEIEIN G S VEREENIGING NOORDERMARKTBOND. Maandagmiddag vergaderde het bestuur van de veilingsvereeniging Noordermarktbond te Noordschar- woude onder leiding van den heer J. Kliffen. Voor den tuinbouw zullen geen rubberlaarzen worden beschikbaar gesteld. Thans zal 80 pet. van het klom- penverbruik van 1938 aan de bona fide winkeliers gezonden worden. De omzet was in de maand Juli 339.222.55 (v.j. 405.458.99), in Aug. 265.405.18 (v.j. 232.779.76). Van 1 Jan. tot en met 31 Aug. was de omzet aan de veiling 2.340.558.41 (v.j. 1.983.804.88), alzoo een toene ming van 356.753.43. Medegedeeld werd, dat volgens de inventarisatie van 7 Sept. in N.H. 326 ha (v.j. 335 ha) vroege witte kool is uitgeplant en 102 ha (v.j. 177 ha) succes witte kool. Men, heeft'er op gewezen de kost prijs van witte kool 1.89 per 100 kg) te weinig is. Gehoopt wordt, dat de prijzen nog verhoogd worden. De brandstoffenvoorziening voor de koolschuren is in onderzoek bij de Pen-commissie. Geprobeerd zal worden, een reserve voorraad be schikbaar gesteld te krijgen, welke bij de leveranciers wordt opgesla gen. Voor de bewaarplaatsen van poot- aardappelen zijn circulaires van de T.I.C.A. aan de tuinders toegezon den, waarop brandsjof kan worden aangevraagd. Er is toestemming ontvangen om een nieuwe brug te leggen bij de veiling. Medegedeeld werd dat aansluiting bij den coöperatieven raad voor de aangesloten vereenigingen slechts verplicht is wanneer zij een bedrijf uitoefenen. Wanneer zij alleen een ideëel doel hebben, moeten zij niet aansluiten. Hierna werd een voorstel hespro- ken om aan het boekhoudbureau Van Zuijlen een subsidie te verlee- nen ten behoeve van de bevordering van de bedrijfsboekhouding. Men besloot na eenige besprekin gen een subsidie te verleenen, doch onder voorwaarde dat de tuinders zich ook tot andere bureaux kunnen wenden en ieder jaar opnieuw te beslissen. Over het bedrag der bijdrage zal men zich met de L.G.C. verstaan. Voor de beschikbaarstelling van papier voor het afdekken van de kool tegen de vorst in den komen den winter zal men zich met de Prov. Commissie in verbinding stel len. Ook zal men probeeren manden ter beschikking te krijgen. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Eergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar. HEILOO. Openbare bijeenkomst Nederland schen Volksdienst en,N,S.V. - In het lokaal van den heer van Geme- ren vond Maandagavond een open bare bijeenkomst plaats uitgaande van den Nederlandsehen Volksdienst in samenwerking met de N.S.Volks- wohlfart. Nadat om precies acht uur de burgemeester een inleidend woord had gesproken, betrad als eerste spreker dte heer Krienz het met de oranje, blanche, bleu-vlag en de hakenkruisvlag versierde podium. Deze zette in een in het Duitsehh gehouden rede uiteen wat de N.S.V. .wil en reeds heeft gedaan in Duitscb land. Spr. meende, dat ook Holland niet kon achterblijven. Holland waar vroeger een 8000 vereenigingen voor liefdadigheid bestonden. In Duitschland is door de N.S.V. reeds veel bereikt. Vele vereenigingen op dit gebied kan niets dan kwaad stichten, het geld, dat binnenkort bij die vele vereen, versnippert teveel. De N.S.V. heeft vooral het oog op de jeugd, een gezonde jeugd maakt een sterk volk, spr. noemde o.a. de tand- zorg bij de kinderen. Men zegt, dat het geld, dat in Holland wordt inge zameld naar Duitschland gaat. Dat is niet waar! Al het geld, dat in Hol land wordt opgehaald komt ten goe de aan inwoners van Nederland. De N.S.V. werkt samen met de N.V.D., omdat zij in Duitschland. ervaring heeft opgedaan en met deze ervarin gen den N.V.D. van dienst kan zijn. De heer Van Sonsbeek, die na de pauze het woord verkreeg, besprak eerst het werk van de Winterhulp, dat in 1940 uit nood in het leven is geroepen. Velen meenen, dat de Volksdienst hiervan een onderdeel is. Dit is ech ter niet het geval, de N.V.D. over koepelt het geheel. De liefdadigheid ging in Nederland niet den goeden kant uit, er bleef teveel aan den strijkstok hangen, als voorbeeld noemde spr. Het legér des heils, waarvan elke 100 pijn. f 90 afgin gen aan onkosten, zooals unifor men enz. Over Winterhulp spr. zeide de heer van Sonsbeek, dat in bijna alle plaatsen van Nederland waar is' ge collecteerd meer is uitgekeerd, dan werd opgehaald. De N.V.D. heeft met politiek niets te maken, al vraagt de buitenstaander zich natuurlijk af waarom er zooveel N.S.B.ers lid van zijn. Spr., die zelf lid van de N.S.B. is, moet tot zijn spijt erkennen, dat er procentsgewijze teveel N.S.B.ers in zitten, dit zit echter niet in de N.S. B.ers, maar in de „men", die liever blijft toekijken dan zelf aan 't werk gaat. Onze leus is: Voor het volk, door het volk. Iedereen moet en zal zich thuis voelen in den Volksdienst. Vervolgens besprak de heer van S. de vele onderwerpen waarmede de N.V.D. zich bezig houdt als: tandver- zorging voor kinderen, vacantie voor moeder en kind en ten slotte meen de spr., dat aandacht moet worden besteedt aan de moeder, obk aan de ongehuwde moeder. Een feit is, dat de ongehuwde moeder dikwijls ver keerd wordt beoordeeld. Wij moe ten haar echter zien als een Neder landsche moeder, die mede zorgt draagt voor een gezond Nederlandsch volk. Spreker besloot met een op wekking om zich als lid op te geven van den N.V.D. Wat tot haar verheffing kan worden gedaan. De Landstand overkoepelt alle boeren-, tuinders- en binnenvis- schersbedrijven en hij waakt voor hun aller belangen als onderdeel van de groote gemeenschap. Landman en landvrouw hebben hun gemeenschappelijke belangen, doch zij hebben ook te doen met afzon derlijke aangelegenheden, die des mans en die der vrouw zijn. Daar om is er in den Landstand eerfï aparte afdeeling voor de landvrou wen. Voor deze vrouwelijke afdeeling heeft de boerenleider aangewezen als landvrouwenleidster mevrouw Zwiers—Luth te Vriescheloo (Gron.), Als landelijk werkleidster mevrouw UilenbergRupp te Paterswolde en als raadsvrouwe mevr. Eggink Lovink te Nijega. Vastgesteld werd, dat er zoowel materieele als geestelijke verarming bestaat, die al van jaren her dateert. Die verarming op te heffen overal waar deze zich in de agrarische be drijven voordoet, beschouwt de Landstand als zijn taak. De Land stand omvat allen uit hoofde van de verordening en hij heeft daarom een zeer verantwoordelijke taak, die veel doelmatiger kan worden ver vuld dan het werk, dat indertijd de boerenbonden, door politiek en kérk op gescheiden terreinen gehouden, konden verrichten. Allen ontvangen het wekelijks verschijnende inhoudrijke orgaan „De Landstand" kosteloos en zij vinden daarip. alles wat tot voor lichting op hun gebied kan strek ken. In het bijzonder voor de land vrouwen zullen bovendien voorlich tingslezingen worden gehouden op de dorpen. De boerenmeisjes moeten weer leeren zelf te spinnen en te weven, opdat zij handwerken kunnen scheppen, waarop zij haar geheele verdere leven met voldoening kun nen neerzien en waarvan zij in haar toekomstige huishouding alle profijt kunnen trekken. Daarom wordt ernaar gestreefd, in ieder dorp een spinkamer in te richten, waar de boerenvrouwen en -meisjes bij wijze van liefhebberij de weefgetouwen kunnen bedienen en handwerken kunnen vervaardi- gen. Het gebruik van electriciteh op de boerderij zal zooveel mogelijk Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een leven vol muziek (muz.-rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée: Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer A 103S.O.S. (rom.-sens.) 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Artisten (circusfilm). 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Veel lawaai om Nixi (hum.) 18 jaar Woensdag 2.30 uur matinée. Dinsdag' 22 September. 7.30 uur, Ger. Kerk, Oudegracht, orgelconcert Feike Asma. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Aimée", blijspel, door het gemeente lijk theaterbedrijf te Amsterdam. Kermis te Koedijk; nam. 1.30 uur volksspelen op het sportveld. Donderdag 24 September. 4 uur, Waaggebouw te Alkmaar, verg. rijwielpadvereeniging „Noordl-Kenne- merland". 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Dansavond Marie Jeanne v. d. Veen en Jo Barends. V ALKMAAR. GEBOREN: Christina H., d. van Jaco bus Schoonhoven en K. Wolf. Harry, z. van Cornells M. Aubertijn en H. J. Noppert. Maria C. M., d. van Petrus J. Leek en C. Brantjes. Jan A„ z. van Albert J. W. Ente en A. H. W. de Haas. 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. - Aan gezien er misverstand blijkt te be staan omtrent de vraag of het al dan niet geoorloofd is reeds thans ver snaperingen af te leveren op bon „Algemeen 377" wordt van bevoeg de zijde medegedeeld, dat dit inder daad is toegestaan. Uiteraard zullen detaillisten, die reeds thans op dezen bon afleveren er rekening mede moeten houden, dat zij bij herbevoorrading op dezen bon met minder gangbare artikelen genoegen zullen moeten nemen. Italiaansch legerbericht. ROME, 22 Sept. - (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 848 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: In den ochtend van 16 September werden onze troepen in de oase Djalo in hevige gevechten gewik keld met numeriek sterkere vijande lijke van pantserwagens voorziene strijdkrachten, die afkomstig waren uit de Libysche Sahara. Nadat de eerste aanval, die gesteund werd door krachtige artillerie, was afge slagen, zette het Italiaansche garni zoen de volgende dagen den tegen stand hardnekkig voort, gesteund door het herhaalde optreden van Italiaansche en Duitsche formaties vliegtuigen, die den vijand zware verliezen toebrachten aan menschen en gemotoriseerde strijdmiddelen. Gisteren, bij de nadering van onze gemotoriseerde colonnes, die als ver sterking waren uitgestuurd, onttrok de vijand zich'aan het gevecht en week hij snel terug naar het Zuiden, achtervolgd en bestookt door forma ties vliegtuigen van de As. Aan het Egyptische front geen en kele gebeurtenis van belang. Een Britsch vliegtuig werd neergehaald door het luchtdoelgeschut van een onzer groote eenheden. Twee andere vijandelijke machines werden neer geschoten bij Tobroek, resp. door de verdediging van de vesting en door een van onze nachtjagers. VEREEN. VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. 67ste alg. vergadering. Voordracht van ds. G. W. Melchers. De Vereen, v. Facultatieve Lijk verbranding hield Zaterdag onder voorzitterschap van dr. P. H. van, Roojen haar 67ste alg. vergadering in haar kantoorgebouw te Velsen. Uit alle hoeken van ons land waren de afgevaardigden opgekomen. De voorzitter merkte in zijn ope ningswoord o.m. op, dat de tarieven voor crematie wel zullen moeten worden verhoogd. Bij de bestuursverkiezing werden de aan de beurt van aftreden zijnde leden, de heeren dr. P. H. van Roojen, dr. K. Simon Thomas en L. J. Zielstra bij enkele candidaatstel- ling herkozen. De rekening en verantwoording van het hoofdbestuur over 1941 en de begrooting oyer 1943 werden ver volgens goedgekeurd. Tenslotte werden enkele artikelen van het Alg. Reglement overeen komstig de voorstellen van het hoofdbestuur gewijzigd na eenige discussie. Amendementen van de afdeelin- gen Amsterdam, Bergen en Alk maar hadden geen succes. Na sluiting volgde een wandeling naar het crematorium, waar ds. G. W. Melchers, em. predikant, in de groote aula een i-oordr. hield over „De lijkverbranding bezien van ethisch-religieus standpunt". worden bevorderd, want daardoor kan het leven worden veraange naamd. De vrouw of de dochter kan zich bezig houden met de verzorging van het tuintje en zij kan leeren daarin keuken- en geneeskrachtige kruiden te kweeken. Daarnaast blijft voor de N.S.V.O. de taak over om de landvrouwen en -meisjes te doen medewerken aan* de maatschappelijke aangelegenhe den van dezen tijd. In ieder dorp zal een vrouw als dorpsboerin worden aangewezen, die haar oor te luisteren legt en die de tot haar komende plaatselijke ver langens nader bespreekt met de pro vinciale landvrouwenleidster. Op haar beurt komen de provinciale leidsters eenige keeren per jaar te Utrecht samen. Per winterseizoen zullen in ver scheidene plaatsen vijf lezingen worden gehouden. Periodieke pers van niet- commercieele vereenigingen Opgave vóór 30 Sept. a.s. 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. - In ver band met de heerschende papier- schaarschte is het noodig bepalingen vast te stellen ten aanzien van periodieke drukwerken van niet-commercieele ver eeniging en stichtingen. Met ingang van 1 October 1942 treedt de volgende rege ling in werking: 1. Niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, die een periodiek verschij nend orgaan/drukwerk uitgeven, dragen zorg, dat het orgaan/drukwerk wordt in geschreven in een daartoe bestemd op lage-register bij den Commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, Waalsdorperweg 72, 's-Gra- venhage. De opgave, die, vóór 30 September 1942 moet zijn ingediend, bevat: a. den naam van het orgaan; b. naam en adres van den verantwoordelijken redaeteur, van den uitgever en van den drukker; c de termijn van verschijning; d. het formaat; e. het aantal pagina's; f. de op lage; g. het aantal abonné's; h. de abon nementsprijs; i. het kennummer der Vakgroep Tijdschriften. 2. Zoolang de inschrijving niet is ge schiedt en deze door den Commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen niet is bevestigd, mag het orgaan/drukwerk niet verschijnen. 3. Het toezicht op de periodieke or ganen/drukwerken van niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen wordt uitgeoefend dcror de Persafdee- lingen van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten en van den Commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen. 4. In de niet-commercieele vereenl- gings/stichtings-periodieken/drukwerken mogen alleen korte en exacte beschou wingen, mededeelingen, nieuws, enz. worden opgenomen, die uitsluitend be trekking hebben op de doelstelling der veréeniging/stichting. 5. Het plaatsen van advertenties, in welken vorm ook, is, zonder bijzondere goedkeuring van den commissaris voor noemd, verboden. 6. De niet-commercieele vereeniging of stichting is verplicht onmiddellijk bij het verschijnen van ieder nummer van het orgaan drukwerk hiervan, twee exemplaren in te zenden aan den com missaris voor niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen, Waalsdorper weg 72, 's-Gravenhage, en twee exem plaren aan het „Referat Zeitschriften" van de „Presse-abteilung" van het Rijks commissariaat, Kneuterdijk 20 te 's-Gra venhage. 7. Op elk exemplaar van een vereeni- ging/stichtingsorgaan/drukwerk dient reeds de naam van den verantwoorde lijken redacteur, van den uitgever en van den drukker te worden vermeld, be nevens het kennummer van de vak groep tijdschriften, alsmede het num mer, waaronder de vereeniging of stichting bij het commissariaat voor niet- commercieele vereenigingen en stichtin gen is ingeschreven. 8. De onder artikel 1 genoemde ver plichting zal vooralsnog niet gelden voor de periodieke drukwerken of andere verveelvoudigingen van zuiver kerke- lijken aard, waaronder wordt verstaan; a. De periodieke drukwerken of an dere verveelvoudigingen van de Protes- tantsche kerkgenootschappen met hun indeeling kerkelijke gemeenten: b. De periodieke drukwerken of an dere verveelvoudigingen van het Roomsch-Katholiek kerkgenootschap, yaaronder wordt verstaan de besturen van bisdommen en parochies. Van deze vrijstelling zijn nochtans uitgesloten alle overige periodieke organen/drukwerken of andere verveel voudigingen van niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen al dan niet in kerkelijk verband staande of daarin ondergebracht. 9. Deze regeling is vastgesteld op grond van de bepalingen der verorde ningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 145/1940 en 41/1941. KOENRAAD VAM DEM ARBEIDSDIENST S chaken OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De eerste partij gisteren in den Haag gespeeld tusschen dr. Euwe en v. d. Heek om het kampioenschap van Nederland is geëindigd met een fortuinlijke remise voor dr. Euwe, die met wit speelde. In tijdnood (hij moest 6 zetten doen in twee minu ten) verzuimde v. d. Hoek eenige malen een vermoedelijk winnende voortzetting. De eerste partij gaf een Caro Kann opening met een opwindend karak ter. Aanvankelijk leek het dat dr. Euwe voordeel zou behalen, maar naarmate het middelspel vorderde, bleek het dat juist v. d. Hoek de lei ding had. Door zeer goed spel werd zijn stellingsvoordeel omgezet in winst van een pion. Toen- kwam door tijdgebrek een reactie en het slot werd remise na 46 zetten. HET TOURNOOI TE MUNCHEN. Maandagmiddag werden in dit tournooi bijna alle hangpartijen uit gespeeld, Aljechin won van Richter en Barczar van Stolz, Bogoljhbow verloor van Foltys en Rabar van Junge. Dr. Aljechin (Frankrijk) en Keres (Estland) leiden thans na zes ronden in het tornooi om het kam pioenschap van Europa met ieder 4y, pt. voor Foltys (Protectoraat) met 4, Rellstab (Duitschland) met 3)4, Bogoljubow (General-Gouverne- ment) met 3 pt. en een afgebroken partij en Junge met 3 pt. Op Woensdag 30' September zal in den Stedelijken Muziektuin te Alk maar een Provincialen Landdag wor den gehouden en moeite noch kosten worden gespaard om dien dag tot een zeer bijzondere te maken. Men kan deizen landdag beschou wen als een generaal winterappèl voor de boeren in onze provincie, waarbij allereerst het kader tesamen zal komen, want opgeroepen zijn alle dorpsboerenleiders en boerenraden en vanzelfsprekend wordt er op ge rekend, dat zeer vele boeren op een dag als deze naar Alkmaar zullen trekken om er nader met dein Land stand, diens beteekenis en diens ar beid te kunnen kennismaken. Op dezen voor den Landstand zoo bijzonderen dag zal de boerenleider uit onze provincie, de heer Saai, den aanwezigen o.a. uiteenzetten, dat men geenszins beoogd heeft dezen Landdag in het teeken van de poli tiek te zetten, wat natuurlijk niet uitsluit, dat er op gerekend wordt, dat alle aangeslotenen bereid zijn om in den geest van den nieuwen tijd him medewerking te verleenen. Dat men dezen landdag als een van bijzondere beteekenis be schouwt, kan zeker blijken uit de tegenwoordigheid van den algemee- nen- boerenleider van Nederland, den heer Roskam, die den aanwezigen vertellen zal over zijn reis naar Oostland. Zijn ervaringen daar zui len natuurlijk allereerst onze boeren interesseeren. Behalve deze belangrijke redevoe ringen wacht den aanwezigen nog een andere attractie, want men zal hun laten zien wat er in dezen tijd onder de boeren leeft. Er zal een openluchtspel worden opgevoerd, getiteld „De Strooppot" geschreven door den heer Fred Groot, den joumalistieken leider van den Landstand. Dit openluchtspel waarvan ook een hoorspel is ge maakt zal door den heer Groot worden geleid en men heeft reeds kunnen oonstateeren, dat de velen, die daaraan medewerken, zich met enthousiasme aan hun uiteraard niet dagelijkisdhe taak hebben gegeven. Het is een geschiedenis, die in oiude tijden op Terschelling speelt en waarin een boerenstrooppot een groote rol vervult, zoozeer zelfs, dat een boerderij daarnaar genoemd wordt. De betrokken boerderij behoeven de aanwezigen zich niet voor te stel len om jie eenvoudige reden, dat zè althans het front „levensgroot" zal worden opgebouwd. Zelfs het vee zal niet ontbreken, al zal zich dat dan wel tot de schapen bepalen, wat trouwens voor Texel altijd de be- langrijkste dieren geweest zijn. Bij de opvoering van deze oude Texel- sehe legende is voor passende mu- ziek gezorgd. Aan muziek zal het dien dag niet ontbreken, een orchest met clavecimbel past bij de oude legende, en bovendien zal even eens onder leiding van den heer Jao, Janssen een vrouwenkoor zingen, dat, naar het oordeel van hen, dié het reeds gehoord hebben, buiten gewoon goed moet zijn. Niet alleen aan muziek, ook aan dans is de dag gewijd en vanzelfspre kend betreft het hier dien volksdans, den boerendans in het bijzonder, waarvoor op het gazon in den Mu- ziektuin een plankier wordt gelegd en mevrouw Knigge, die dezen dan sen leidt, zal met haar wakker groepje ongetwijfeld succes oogsten. De Landdag zal om 11 uur des morgens beginnen en tot ongeveer 3 uur in den middag duren. Het openluchtspel zal in den morgen worden gegeven. Het was oorspronkelijk de bedoe ling, dat de Landadg iets vroeger zou zijn gehouden, maar velerlei omstan digheden hebben dit onmogelijk ge maakt. Thans is natuurlijk aller hoop op het weer gevestigd, omdat •dit, in dezen tijd van het jaar, een voorname factor voor het welslagen van een openlucht-bijeenkomst is. Mocht het w.eer te slecht zijn, dan zal alles moeten plaats vinden in een onzer schouwburgzalen, maar het is vanzelfsprekend, dat voorname lijk het openluchtspel met zijn décors in den tuin veel beter tot zijn recht zal komen. Het eenige wat men kan doen is dus hopen op mooi weer, wat ook voor die velen die vanuit alle hpeken van onze provincie komen om deel te nemen aan de opvoering van groote beteekenis is. Vast staat, dat de Landadg op 30 September de belangrijkste is, welke tot dusver in deze provincie is ge houden. Het zal een groote en groot- sche demonstatie worden, welke al len bezoekers een duidelijk beeld zal geven van wat de Landstand be oogt en him het nut dezer machtige organisatie ongetwijfeld zal doen blijken. Voetb al BERGEN I-IEV I 0-2. Krachtsverschil was er niet tus schen IEV en Bergen. In de eerste helft van den wedstrijd waren de achterhoeden de voorhoeden de baas. Geen der partijen wist dan ook te doelpunten. Na de rust hadden de gastheeren verschillende mooie kansen, maar de achterhoede der gasten wist doel punten te voorkomen. Toen na een woordenwisseling tusschen twee Bergenaren, Willig, zeer onsportief, het veld verliet, kwam er eenige druk op het Berger doel, doch Arie Urbanus en van Exter hielden kranig stand. Toch wist IEV tweemaal te doelpunten en tenslotte met 2-0 te winnen. Wielrennen DE RONDE VAN FRANKRIJK. Lambriolis als eenige Nederl. deelnemer. Doordat tenslotte slechts vijf rij- wielmerken in plaats van zes aan de ronde van Frankrijk, die van Maan dag 28 Sept. tot Zondg 4 Oct. verre den wordt, zullen deelnemen, is het slechts mogelijk gebleken een en kelen Nederlandschen renner in de rijwielmerkenploegen onder te bren gen, namelijk Lambrichs. Deze zal met zijn gewoon rijwielmerk He- lyett, samen met een achttal Belgi sche renners, starten. Aangezien „France Sport, niet meedoet, zullen in tegenstelling met de verwachting de van Schendels niet van de partij zijn, hetgeen dubbel te betreuren is, daar „France Sport" zoo noodig nog een paar andere Nederlandsche ren ners had willen aanwerven. Paarden DRAVERIJEN TE MEDEMBLIK. De uitslag van de gister ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de harddraverijver. Prins Hen drik te Medemblik gehouden korte- baandraverij over 300 m om het kampioenschap van Nederland is als volgt; le prijs 1000 gulden en een kunst voorwerp van de- Ned, harddraverij en renvereeniging: Barones Spencer van stal Vita Nova te Amsterdam; 2. Diabola van .J van Leeuwen Jr. te Beverwijk; 3. Absyrtus van W. Koelemey te Beemster en 4. Bon Esprit van J. Klarenbeek te Amster dam. De prijzen van den totalisator wa ren: le omloop: Barones Spencer win nend 3 en plaats 1, Diabola 2.50, Absyrtus 4.70 en Bon Es-' prit 5. 2e omloop: Barones Spencer win nend 2.80 en plaats f 1.30, Diabola f 2.20 en Absyrtus 1.30. 3e omloop Barones Spencer .win nend f 1 en plaats 1.10 en Diabola 2.10. Aan de draverijen ging een voet balwedstrijd vooraf tusschen de eerste klassers de Volewijckers en DWS, die door dé Volewijckers met 5-4 werd gewonnen. Tafeltennis GEEN PERSOONLIJKE COMPETITIE. In de Zondag te Alkmaar gehou den vergadering van tafeltennisclubs is begoten geen persoonlijke compe titie te - houden wegens ballen- schaarschte. De vereenigingen uit dit district zullen uit- en thuis tegen elkaar uitkomen om een wissel- beker. Vraagt Uw Winkelier C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam Myron Taylor. - (D.N.B.) Naar men in vaticaankringen verneemt, zal Myron Taylor, de persoonlijke vertegenwoordiger van Roosevelt bij het vaticaan, de terugreis naar de Vereenigde Staten eenige dagen eer der aanvaarden dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Hij zou op 28 September vertrekken. AMSTERDAMSCHE BEURS. Bij het ter perse gaan van. deze editie hadden wij de noteeringen van de Prijscourant nog niet ontvangen. Onderstaande noteeringen hebben betrekking op de beurs van gisteren. STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3)4 Nederland 1941 987/g 4 Nederland 1941 100%6 4 Nederland 1940 II 100'J/16 331/, Nederl. 1938 95i/8 3 Ned.-lndië 1937 88 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank ,.138 Handel Mij. Cert. v. 2.50128 Koloniale Bank 130'/4 Ned. Ind. Handelsbank 883/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .153 Calvé Delft Cert. .119 Nederl. Ford .303 Lever Bros169 Phil. GloeiL Gem. Bezit 273 CULTUUR MAATSCH. H. V. A340i/4 Java Cultuur .167 Ned. Ind. Suiker Unie 168 Verg. Vorstenlanden 88V. PETROLEUM. Kon. Petr300 RUBBERS. Amsterd. Rubber 185 Deli Bat. Rubber 145Vs Oostkust 013/2 SCHEEPVAARTEN. - Holland-Amerika lijn 133i/s Java-China-Japan lijn '28y4 Kon Ned. Stoomboot lS4Vs Scheepvaart Unie .170 TABAKKEN. Deli Batavia .154 Oude Deli 194 Senetnbah 154 SPOORWEGEN. Deli Spoor t 623/,, ind. Spoor 47 KOERSEN VAN HEDEN. 3)4 Nederl. 1941 98 7/8 4 id. 1941 100 7/16 4 id. 1940II100 3/8 3 id. 1938 95 1/8 3 Ned.-lndië 87 7/8 1007/js 1003/d 951/s 87'A 137 127 130 881/g 1551/, 2741/, 320 165 168 89 ISóVa 143 102 IS5 154 188 1501/, 62V4 46 Polit BUITENGEWOON GI HORJNEEZEf Of kwaj Leuke, origineele mop een paar Hoornsche kni haald. Op het distributie daar hebben zij, terwijl moesten, met een potloc ten veranderd. I. P., nog oud, zoo juist uit de luie stapt, zag een bordje me „Verzoeke niet te rookei anderde het woordje ,jiie wat wel zeer origineel ontdekte hij een gesloten schreef er op „Sleutel bij het buffet in kamer de directiekamer bleek t* pracht mop, niet waar? ren-van het lachen! Kosten dezes waren 20 gens den Officier, maar vond, dat drie rijksdaald juiste belooning was voor Wat min of meer een is voor zoo'n kostelijke v J. P. M. v. B., 20 jaar, goed volgeling van zijn noot Jan Pz. Coen; a schreef met sierlijke letti muur van hetzelfde dist toor: „Ende despereert der plukte hij stukjes vai lijst af en wierp daarmei publiek. Op deze wijze 1)4, m van de fraaie lijst'.., Mr. Krabbe taxeerde d van de mop op 30 guide mr. de Bruyes Tack 75 j behoorlijke belooning had Tenslotte de zuigeling 57 jaar oud. Zoo'n broekif zijn aardigheden tenslotte lemaal aanrekenen, niet een aardigheid was het! I het woordje „voor" gepl schen een opschrift op Me de directiekamer van gem butiekantoor, zoodat er st zen: „Verboden toegang v tie"!? Het leukste van de mop schien nog wel, dat B. Wat hem niet hielp, want twee getuigen, die duide spraken. De onmondige 57-jarige vijf rijksdaalders betalen mop, wat misschien weer is. Aardige lui daar in Hoo SCHIPPPER EN MAT IN COMBINE. Een schipperen een m den Helder, t.w. W. C. de H. van H., hebben dit vo een Maartschen avond een gemaakt, zooals schippers zen wel eens meer doen. twee heeren gingen niet i_ koopen of zoo, maar waren om duistere dingen te doei wat heen en weer scharrel zij een poort, daarna een kwamen toen op het acht een sigarenwinkelierster. ze verklaarden, daar wat te zoeken, dt er echter nie Hun doen en laten wer< en misschien tot him gelu vroeg, werden ze aangeht meegenomen naar het poli Nu stonden ze terecht vo tot diefstal en daar bleef niettegenstaande de W. blei den bij zijn verklaring, van plan waren geweest breken of wat dan ook. slechts om een beetje brai zoeken v. H. kon zich niet omdat hij maar thuis geble Eisch tegen v. H. 6 weks gen de W. 40 gulden. Vonnis resp. 1 -maand den. da DE JANKENDE SAXOE Toen de 19-jarige P. Hoorn woonde, was hij musicus maar probeerde den. Zijn beroep was toen niersbediende en als zoodan hij voor Albert Heijn de kl eerst om boodschappen te en daarna om ze te bezorge tegenwoordig geen sinicure die bonnen.Hetgeen S. ori Hij moest n.l. bij verschillei vrouwen de diverse leve lenbonnen in ontvangst n afdragen in den winkel. H gebeurde natuurlijk wel set laatste liet nog al wat te over. Althans op een gegeve blik waren er voor 1200 kg kerbonnen zoek! S. gaf toe, dat hij een 50 bonnen verduisterd had er hand verkocht had. Van brengst had hij o.a. een saxc kocht Vier maanden, zei de Offi ■weken oordeelde de politier En nu is het huilen lachende saxofoon zal welc Jankende worden.... S. n he' toen "'*i F EL ILL door S. BROCKHOF 62 Gerda zuchtte diep. „Ik h wiet mevrouw Schooneman tt roe en de zij medelijdend. „Ka e zal haar een proces aand aat verliest zij natuurlijk' ■baalde de schoudert op. 55 zal ze in de toekom alles" mUm" rooeten koopen „Lieve Joepi-Joep, je ber j P geweest, maar in het ge oen moord heeft dit alles tt geen ziertje licht gebrac eenige verdachte is en blijf ■borf1" en Vhea Schooneman gerehabiliteerd. En w seen stap verder gekomen". por!1 Plaats van te antwoord gon Joep sneller te loopen. geweldige haast m hlus brengen van Gen

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2