Alkm. Boys- Santpoort muziek in duivelsstei De Landbouwtentoonstelling Buitengewoon ergerli van chantage. Ondragelijke zenuwpijnen. Oplichters met een politie-penning. Het generaal pardon van het N.A.F. loopt af. VEEVOEDERDISTRIBUTIE. Wijziging regeling voor het rooien van aardappelen. Instelling goud- en zilver- register. Tooneel. MEERLANDS JEUGD LUISTERT MAAR Zondag a.s. 2 u. 30 Zware straf voor koi dieven. Frauduleuze slachtii FEUILL EEN SCHOENENRUILBEURS IN ALKMAAR. Zooals wij dezer dagen reeds in het kort hebben medegedeeld, zal hier ter stede met ingang van morgen een schoenenruilbeurs worden gevestigd, welke voorloopig éénmaal per week zitting houdt in een lokaal van het stadhuis. De bedoeling zit hierbij voor, in den tijd dat schoenenbonnen zeer begeerenswaardige maar niet altijd verkrijgbare artikelen zijn', de men sehen door ruiling af te helpen van schoenen, die zij niet kunnen dra gen en te helpen aan passende schoenen, die zij niet kunnen krij gen. Voornamelijk voor kinderen zal dat het geval zijn. Het eene kind groeit uit zijn schoentjes en er is geen kleiner broertje om er weer in te stappen. Nieuwe schoentjes zijn er niet en in een ander gezin is het juist andersom, heeft men wel te groote schoenen, maar niet de exemplaren voor een klein broertje of zusje. Wie nu schoenen heeft welke hem of haar niet passen dit geldt ook voor volwasseneen kan ze by het comité inleveren, geeft dan tevens op welke schoenen hij zfelf verlangt en krijgt bericht wanneer deze aanwezig zijn. Worden oude schoe nen tegen nieuwe geruild, of omge keerd, dan wordt de waarde ge taxeerd en wordt hoogstens een bedrag van pl.m. 2.50 bijbetaald of toegegeven. Voor administratie kosten wordt 0.10 in rekening ge bracht. Op den eersten dag morgen middag van 2J tot iy, uur wor den uiteraard alleen schoenen in genomen. Heeft men schoenen welke men zelf niet meer gebruiken kan en welke men voor het goede doel wil afstaan, dan komen deze ten bate van behoeftige gezinnen. Deze schoenenruilbeurs, die on der leiding van mevr. Weber staat, zal elke week een dag zitting hou den. Op welke dag dit voortaan zal zijn, moet nog nader overlegd wor den. In allen gevalle zal de beurs morgenmiddag voor belanghebben den worden geopend. REVUE HOLLANDS GLORIE Zaterdag en Zondag komt Willem Goossens Volkstooneei in het Gulden Vlies een opvoering geven van bo vengenoemde revue, die tal van goede nummers brengt. Wij willen er echter met nadruk op wijzen, dat deze revue, zooals de titel misschien zou doen vermoeden, in geen enkel verband staat met het bekende boek van dien naam. DIERENBESCHERMING. Sinds eenige dagen Zwerft een klein zwart hondje op de Oude- gra.cht, pl.m. 4 maanden oud, reu. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Ver- wer, inspecteur dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. Met ingang van Dinsdag 22 Sept. moeten de exporteurs bij export de volgende heffingen aan de Centrale afdragen: Knolselderij boven 6 cm. doorsnede 4.80, komkommersstek 3.40, peen zonder lof IV boven 500 gram ongewasschen en los verladen 0.404, spitskool 1 per 100 kg. Komkommers, los verladen, Ia 11.70, I 9.50, II 8.90 m 9 per 108 stuks. Verpakt in E-kisten Ia f 10.20, I. 8.20, II 7.80, III 8 per 100 stuks. De Centrale betaalt met ingang van denzelfden datum de navolgen de exportbij dragen uit: Augurken V 0.30, I en n stippel f 0.40, III en IV stippel 0.30, peen zonder lof ongewasschen 51200 gr. 1.20, van 201500 gr. 0.10, roode kool 1, savoyekool 0.80 en witte kool 0.90 per 100 kg. Bloemkool Ia boven 30 c.m. 3.10, I van 2530 cm 0.80, koolrabi I, boven 7 cm 0.40 per 100 stuks. rKopsla I boven 20 kg 1, II van 18—20 kg 1.30 per 100 krop. Tomaten kas, I t/m TV verpakt in kisten a 12kg 2.30 per 100 kg bruto. DE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. In de veilingprijzen voor de ver schillende soorten groenten en fruit is weinig, verandering gekomen. Dubbele stamprincesseboonen. zon der draad zijn verhoogd van 16 op 17; alle overige stamboonen van f 13 tot 14, stokboonen van 16 op 17, alles per 100 kg. Aan de lijst voor het binnenland zijn toegevoegd spruitkool geschoond 20, en ongeschoond 16, selderij ep snijselderij f 5; prei is verlaagd van 9 tot 8 voor de sorteering ijoyen 10 mm, doorsnede en van fcÜ tot 6 voor de sorteering bene- cjtën 10 mm; knolselderij met lof be- neden 6 cm. is verhoogd van 2 tot 2.50, alles per 100 kg. Kasboonen zijn verhoogd Tan 30 tot 33 per ioo - kg, stokprincesseboonen van f 28 tót 23, stoksnij- en spekboo- gen van 16 tot 17, evenals witte atamprincesse z. dr. De overige soor- zijn van 13 op 14 pier 100 kg bracht. Ongewasschen herfstknol- zijn genoteerd voor 2 per 100 zuchetti is verlaagd van 7 tof 5 per 100 kg. Koolrapen mogen riiet worden geveild. ;De telers van kroten mogen ten hoogste 5 pet. per week van him ge teelde kroten aanvoeren. De vei lingen dienen hierop toe te zien. Gedopte bloemkool mag niet wor den aangevoerd. Stekbloemkool fnoet in blad, maar toch gekapt wor pen aangevoerd voor de versche bin- rtènlandsche consumptie tegen een £rijs van tn hoogte 2.50 per 100 st. Knolselderij boven 6 cm. mag nie' meer met lof worden aangevoerd. Dit jaar alleen geregistreerd wolvee en dito varkens. De landbouwtentoonstelling, die meer dan een halve eeuw jaarlijks in September werd gehouden van wege de afcL Alkmaar der Holl. Mi), van Landbouw, had vandaag plaats onder de auspiciën van het Texelsch Schapenstamboek. Het bezoek was vrij talrijk. De opening. Zij werd om ruim 9 uur geopend in het café Bos door den heer Hoge- toorn uit Beemster. Hierbij waren o.a. aanwezig de wethouder de heer van Slingerland en de directeur van het marktwezen, de heer Voort- huysen en de directeur van den keuringsdienst, de heer dr. Mol. De burgemeester en weth. de Groot hadden bericht gestuurd van ver hindering. De heer Hogetoorn zeidè dat de tijdsomstandigheden haar invloed terdege laten gelden in de veehou derij. Voor de schapenhouderij be staat groote belangstelling. Als een der redenen hiervoor zag spr., dat het aantal dezer dieren onbeperkt is en de prijzen, evenals die van de wol, zeer goed mogen worden ge acht. Met de varkens staat het jam mer genoeg heel anders. Het aantal ervan mag slechts gering zijn, de boer heeft ervoor te zorgen dat het ras minstens op peil blijft, maar ver- koopen mag hij de dieren niet. Spr. bracht dank aan de gemeente Alkmaar voor de groote service, voor deze tentoonstelling geboden. De aanvoer. Het heele Waagplein- was bezet met hokken voor de schapen, ter wijl bovendien nog verscheidene van deze dieren een plaats was toegewezen in de Marktstraat, waar ook de varkens waren bijeenge bracht. Er waren beeren, drachtige zeugen en zeugen met biggen van gevarieerden leeftijd, maar alle van die aardige rose dieren, die zich gierend uit den wagen lieten halen en dan knorrend van tevredenheid zich bij de moeder neervlijden. Als een merkwaardigheid mag worden vermeld, dat er één zeug was (van den heer W. Nieuwenhuizen te West- Graftdijk) met niet minder dan 19 biggen. De bekroningen volgen in het nummer van morgen. STAATSLOTERIJ. f'- 5e klasse, 2e trekking. Voorts lootten gister in deze streek uit de volgende nummers: 200 4381 70 2252 4303 6421 6476 6478 8809 f5510 13565 18859 Nieten 8835 18831 18832 18833 2192 2215 2238 4318. NIEUWE NIEDORP. Floralia-tentoonstelling. - Zon dag had in de zaal van den heer Kossen de floralia-tentoonstelling plaats. Bij de ingezonden stekplan ten waren vooral de aan de school kinderen uitgereikte stekplanten Afrikaan en Lobelia van zeer goede kwaliteit. De belangstelling was niet zoo groot als andere jaren. De attracties deden het best. 's Avonds had de prijsuitreiking plaats. AANVRAGEN ONTSLAGVERGUNNING. Ingaande 1 Oct. 1942 moeten de aanvragen voor het verkrijgen van een ontslagvergunning voor perso nen, die in het bouwbedrijf bij de uitvoering van werkzaamheden voor de Duitsche weermacht te werk zijn gesteld, worden ingediend via de ,,Vertrouwensinstantie in het Bouw bedrijf", Falckstraat 10 te Amster dam (C.). Ambtelijke mededeelingen. KRING OUDORP De uitreiking van de toeslagkaar- ten voor zwaren, zeer zwaren en lamgdurigen arbeid, alsmede van de rantsoenenbonnen voor eenheidszeep en waschpoeder wegens vuilen ar beid zal plaats vinden: Voor de gemeente Oudorp: op Maandag 28 Sept. 1942 van 1012.30 en van 13 uur in café Morsch te Oudorp. Voor de gemeente Ursem: op Dins dag en Woensdag 29 en 30 Sept. van 1012.30 en van 13 uur in café Mulder te Ürsem. Voor de gemeente Schermerhorn: op Donderdag 1 Oct. 1942 van 10 12 30 en van 13 uur in café Trei- ture te Sehermerhorri. Voor de gemeente Oterleek: op Vrijdag 2 Oct. 1942 van 1012.30 in café Molenaar te Oterleek en van 1.303 uur in café Renses te Stom- petoren. Tot het afhalen van de form. M.D. 80, welke door de aanvragers voor zeep wegens vuilen arbeid moei ten worden ingevuld, bestaat ge legenheid: Voor de gemeente Oudorp op Za terdag 26 Sept. 1942 van 1011 uur aan het Distributiekantoor te Oudorp. Voor de gemeente Oterleek op Dinsdag 29 Sept. 1942 van 35 uur in café Renses te Stompetoren. Voor de gemeente Schermerhorn op Woensdag 30 Sept. van 35 uur in de Bodenkamer van het Gem.huis te Schermerhorn. Voor de gemeente Ursem op Don derdag 24 Sept. 1942 van 35 in café Mulder te Ursem. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties T. Bus, Alkmaar. AGENDA Blosoopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een leven vol muziek (muz.-rom.) 18 jaar. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer A 103S.O.S. (rom.-sens.) 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Artisten (circusfilm). 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Veel lawaai om Nixi (hum.) 18 jaar Donderdag 24 September. 4 uur, Waaggebouw te Alkmaar, verg. rijwielpadvereeniglng „Noord-Kenne- merland". 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Dansavond Marie Jeanne v. d. Veen en Jo Barents. Nu weer een ge zonde, opgewekte vrouw. Mevrouw P. H. te B. ichrijftdd. l-S-'40: „Ik ben blij, dat ik Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan Hevige ze nuwpijnen. Ik kon geen enkele nacht slapen! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buiten gewoon goed geholpen. Ik ben nu tfcer een gezonde, opgewekte vrouw." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep,zenuw-en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts' 60 ets. la alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. ftineral Agentschap, Nassaukads 373, fi'dam naar worden gestreefd den fokvar- kensstapel op het huidige peil te handhaven. Hiervoor is voeder uit getrokken, zij het van zeer matige kwaliteit. De voedertoewijzing voor huisslachtingsvarkens zal indien zij wordt verstrekt zeer beschei den zijn. Het behoeft geen betoog, dat iedere uitbreiding van den var kensstapel thans tot de onmogelijk heden moet worden gerekend. Het zelfde geMt voor het pluimvee. De groote voorraden eiwitrijke krachtvoermiddelen, die de over heid had opgeslagen ten behoeve van het rundvee, de schapen en gei ten, zijn thans nagenoeg uitgeput. In den komenden winter mag daar door geen toewijzing voor deze dier soorten worden verwacht. De boer zal dus moeten trachten zijn koeien, schapen en geiten zonder mengvoe der door den winter te krijgen. Uit dit alles blijkt, dat de kracht- voederpositie voor het volgende ais zeer zorgelijk moet worden geken schetst. Door het zoo rationeel mo gelijk voederen van kuilvoer, voer- aardappelen, hooi en stroo, ge droogd gras e.d. zal men moeten po gen het groote tekort aan kracht- voeder aan te vullen. AMSTERDAM, 22 Sept. - In den ochtend van 23 Mei j.l. om half negen belden twee mannen aan bij den be drijfsleider Sch., wonende aan den Willemparksweg, waar zij op de vraag, wat de reden van hun bezoek was, antwoordden, dat zij van de recherche kwamen, om een partij textielgoederen, welke Sch. in strijd met de distributiebepalingen zou hebben opgeslagen, in beslag te nemen; een hunner toonde daarbij een politiepenning. Men ging naar den zolder, waar de goederen, 263 pakken, ter waarde van ongeveer 15.000 werden be zichtigd. Haal maar even een wagen, geen arrestantenwagen, maar een vrachtauto, zeide de eene recher cheur tot den ander, die daarop het huis verliet, om na een kwartier AMSTERDAM, 22 Sept. - De cen trale persdienst van het Nederland- sche Arbeidsfront meldt; Ter gelegenheid van de stichting van het Nederlandsche Arbeidsfront op 1 Mei 1942 is door den leider van dit front een generaal pardon afge kondigd. Door dit generaal pardon is voor hen, die op 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakorganisatie waren, doch sindsdien uittraden, de moge lijkheid geopend op zeer gunstige voorwaarden alsong toe te treden als lid van .het Nederlandsche Ar beidsfront. Voor hen* zullen name lijk ter verkrijging van de rechten, die bij de reglementen van het Ne derlandsche Arbeidsfront zijn om schreven, de jaren, welke zij lid waren van hun vakorganisatie, bij' de berekening van de uitkeeringen ten volle meetellen. Op 1 October a.s. zal de mogelijk heid om van dit generaal pardon ge bruik te maken echter onherroepe lijk voorbij zijn. Aanvragen, welke na 30 September op de kantoren van het Nederlandsche Arbeidsfront worden ontvangen, zullen dan ook als nieuwe aanmeldingen worden beschouwd. Wy willen allen, die dit aangaat, het volgende in overweging geven. Sinds vele jaren veellicht hebt gij in Uw oude vakorganisatie uw bijdra gen voldaan. Te zijner tijd kunnen deze bij dragij en worden omgezet in uitkeeringen, die het Nederlandsche Arbeidsfront aan zijn leden toekent. Deze uitkeeringen nu beteekenen in vele opzichten niet alleen een voordeel voor u zelf, doch zij dienen ook de belangen van uw gezin. Aan sluiting op dit oogenblik is dus een gezinsbelang. Niemand, die op 15 Juli 1940 nog lid van gen erkende vakorganisatie was, blijve dus in gebreke zijn plicht te doen. De tijd dringt. In den komenden winter. 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. - Hoe wel de Nederlandsche overheid door bevordering van den verbouw van oliehoudende gewassen, zooals kool zaad en blauwmaanzaad, tracht de vetproductie zoo hoog mogelijk op te voeren, vormt de melkveestapel voor Nederland toch wel de belang rijkste vetbron. Het is daarom niet te verwonderen, dat de overheid aan het probleem van de voedsel voorziening vandien veestapel zeer veel aandacht schenkt, want hoe beter het vee in den a.s. winter ge voed kan worden, hoe hooger de melkproductie en dus de vetproduc tie zal zijn. Nu vertoont, na drie jaren oorlog, de veevoederpositie voor Nederland geen al te gunstig beeld. Rundvee, schapen en geiten zullen het dezen winter zonder mengvoeder moeten doen. Voor "varkens en pluimvee geldt, dat in hoofdzaak alleen de fokkerijen voeder krijgen toegewe' zen. Zoo mogelijk zal echter ook nog iets voor huisslachtingsvarkens worden gegeven. Voorts ontvangen boeren, die een overeenkomst slui ten met het vee- en vleeschaankoop- bureau tot levering van varkens voor deze dieren een zekere hoe veelheid krachtvoer. Vooruitzichten niet gunstig. Zij, die weten, hoe het er met de veevoederpositie thans voorstaat, zullen zich allicht afvragen of er in den. komenden winter nog wel wat te distribueeren zal zijn. En in derdaad: er zijn nog grondstoffen, die in het komende seizoen voor distributie in aanmerking komen. Deze voorraden zullen echter veel en veel geringer zijn dan in het voorafgaande jaar, terwijl boven dien de kwaliteit der mengvoeders weer belangrijk minder zal worden, Met de grootste zorg moest dus op nieuw onder de oogen worden ge zien hoe de i erdeeling over de ver schillende diergroepen thans dient te zijn. Daar men in dezen tijd van schaarschte aan voortbewegings energie de trekkracht van het paard en vooral op de boerenbedrijven onmogelijk kan ontberen, dient het paard onder de huidige omstan digheden in alle opzichten voor te gaan. Het krijgt daarom in het ko mende seizoen tenminste evenveel als in het afgeloopen seizoen. Wat de varkens betreft, zal er 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. - Blij kens de Nederlandsche Staatscourant van heden heeft het college van Rijksbemiddelaars een tweede wijzi ging vastgesteld van de beschikking d.d. 26 Augustus 1942, houdende een regeling van loonen voor het rooien van aardappelen voor het jaar 1942. Dientengevolge worden met in gang van 23 September 1942 de tarie ven voor het rooien van aardappe len op de zandgebieden in de pro vincies Groningen en Drenthe, met uitzondering van de gemeenten Die ver, Dwingeloo, Havelte, Meppel, Nijeveen, Ruinen, Ruinerwold, Vled- der, De Wijk en Zuidwolde, in be ginsel gelijkgesteld met de voor de veenkoloniën vastgestelde tarieven. Ingevolge de oorspronkelijke be schikking bedroegen deze tarieven, varieerende naar de opbrengst, 100 tot f 124 per ha. Dit wordt thans 100 per ha. In die gevallen, waarin tenge volge van de bodemgesteldheid of andere bijzondere omstandigheden, het rooien op genoemde zandgron den moeilijker is, kan in overleg tus- sohen werkgever en werknemer een hoogier tarief worden overeengeko men, tot een maximum van 10 per ha boven het vastgestelde tarief. Teneinde de betrokken werkge vers, op de bedoelde zandgronden, die het oorspronkelijke tarief nog niet uitbetaalden hiervan vrij te stellen, heeft het college gelijktijdig met evengeyoemde beschikking, een algemeene vergunning aan dezën verleend, het nieuwe tarief te reke nen van. 27 Augustus 1942 af, toe te passen. 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. - In de Ned. Staatscourant is opgenomen een beschikking van de secretarissen generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, van financiën en justi tie tot instelling van een goud- en zilverregister. Hierbij wordt bepaald), dat fabri kanten, groothandelaars en klein handelaars in een door of vanwege den directeur van het Rijksbureau voor non ferro metalen genummerd en gewaarmerkt register aanteeke- ning moeten houden van alle trans acties met goud- en zilverwerken, oud goud en oud zilver. AIMEE VAN HEINZ COÜBIER. De eerste abonnementsvoorstelling gisteravond in het Gulden Vlies voor een uitverkochte zaal gegéven bracht de toeschouwers Heinz Cou- bier's blijspel Aimée, opgevoerd door het Gemeentelijk Theaterbe drijf van Amsteïdam. pet stuk is kennelijk geschreven met geen an dere bedoeling dan de toeschouwers was luchtig amusement te bieden en vier rollen te brengen, die stuk voor stuk aantrekkelijk zijn. Dat het in zjjn genre uitstekend is, bewijst wel dat ook het beroemde W5ener Burg- Theater het op zijn repertoire had toen dit ensemble ongeveer vier maanden geleden een tournée door ons land maakte. Het genre ligt het Alkmaarsche publiek echter niet zoo goed en daarom was het succes als stuk hier ook niet zoo groot. De tooneelaan kleeding en de costumes waren keu rig en het spel vond algemeen groote waardeering. De schrijver verplaatst de toe schouwers naar de woelige revolu tiedagen van 1792, maar het geeft wel een speciaal Weenschen kijk op de dagen van het Schrikbewind. Ergens in N.-Frankrijk staat het kasteel van de jeugdige markiezin Aimée. Zij woont daar met slechts één bediende, den onverstoorbaren Jean. Haar vriend Gaston, een graaf, wil vluchten voor de revolutionnai- ren, heeft echter geen paspoort en daarom bij zijn geliefde Aimée een schuilplaats gezocht. Dit is echter niet zonder gevaar, vooral als een commissaris der revolutie, Georges, op het kasteel komt. Aimée weet door haar charme het hart van den Jacobijn in vlam te zetten en hem zoover te brengen, dat hij haar een paspoort voor Gaston belooft en nog liefst wel van hem zelf. Gaston komt dan uit zijn schuilplaats te voor schijn, maar dankbaar is hij zijn red der niet. Hjj begint tegen Georges over zyn grieven tegen de revolutie. Aimée denkt, dat het jalouzie is, Georges vat het op als een beleedi- ging der republiek. Dit loop tenslotte uit op een duel waartegen het gezonde verstand van Aimée zich heftig verzet. Ten laat ste berust zij in een duel, als zij een van de twee pistolen mag ontladen De mannen vinden dat goed, maar natuurlijk ontlaadt zij beide pisto len. Beide verkeeren dan in de over tuiging, dat de ander het geladen Het radio-programma „dag van de }eugd". Ter herdenking van den „Dag van den ouden jeugdstorm" op Zaterdag 26 September a.s. wordt de Neder landsche jeugd in staat gesteld om via de radio eenige hoogtepunten van dien dag mede te beleven. Deze dag, die voor de jeugd in het algemeen en voor de jeugdstormers in het bijzonder van groot belang is, omdat zij ons de oprichting van den jeugdstorm nu acht jaar geleden in herinnering brengt, wordt ingeluid om: 8.15 uur: Over den zender Hilver sum II klinkt het lied „Schoon klaart de dag" Neerlands jeugd zendt een groet aan de Stormers die aan het Oostfront strijden. 12.35: „Wij trekken langs de ba nen". Een overzicht van het werk van de Stormsters in den Nationalen Jeugdstorm. 15.0015.15 uur: De hoofdstor- mer C. van Geelkerken spreekt tot de Nederlandsche jeugd. 15.1516.00 uur: „Paddeltje, de scheepsjongen van Michiel de Ruy- ter". Een groot luisterspel voor de jeugd, naar het gelijknamige op het jeugdcongres te Weimar bekroonde congresboek van Johan Been. 16.0016.15 uur: „Toe dan jon gens, handen uit de mouwen". De Haagsche zangschaar zingt voor de microfoon. 18.4018.50 uur: „Spiegel van den dag". Reportage van de kranslegging op de graven van een Duitschen en Nederlandschen soldaat op den Grebbeberg, door den Jeugdstorm. Uitzending van de rede gehouden door den stafchef van den Nationa len Jeugdstorm, opper-banheer Quispel, tijdens deze plechtigheid. Stemt dus af Zaterdag 26 Septem ber a.s. op Hilversum II en luistert op bovenstaande tijdstippen. terug te komen met een vrachtwa gen en drie mannen. Gezamenlijk be. gon men de textielgoederen naar be neden te dragen en in de auto te laden, welke echter slechts de helft van de partij kon bevatten en tegen, het middaguur vertrok. Des middags kwamen de beide rechercheurs terug, met de drie an deren, alsook den vrachtwagen, waarin de resteerende goederen wer den geladen en meegenomen. Na hun vertrek begon de arg waan van den bedrijfsleider steeds grooter te worden en ten slotte in formeerde hij bij de politie, die er al spoedig achterkwam, dat Sch. de dupe was geworden van een stel brutale oplichters, die de goederen op een tweetal plaatsen hadden op geslagen. De twee pseudo-recher- cheurs, de 43-jarige scheepstimmer man P. V. en de,40-jarige incasseer der P. J. v. d. B., beiden oude be kenden van de politie, die resp. reeds 11 en 4 veroordeelingen in hun straf register hadden staan, alsmede hun helpers werden gearresteerd. Vanochtend diende de zaak waarin niet minder dan 16 verdach ten zijn betrokken voor de arron- dissements-sechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. J. G. de Vries. Tegen de twee pseudo-recher- cheurs eischte de officier twee jaren gevangenisstraf. Tegen den zwager, die den eersten tip had gegeven, eischte de officier ook een gevangenisstraf van twee jaar. Tegen den 40-jarigen timmerman H. A. D.-werd, eveneens wegens uitlokking tot oplichting, een jaar gevangenisstraf geëischt. De eisch tegen den bezitter van de vrachtauto luidde vier maanden ge vangenisstraf. KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST Even qe'düld een IcIeinigheidI Geeft U op als donateur a f 5.- p. jaar. Seizoenkaarten f 3.—, verkrijgbaar bij Sigaren.-Mag. Hartland, Nieuwesloot. pistool in de hand houdt en een kostelijke scène speelt zich af. Zij blijken tenslotte veel bewondering voor elkandfers overtuiging te heb ben, waarvoor ook wel reden is. Aimée heeft onderwijl het kasteel verlaten, maar keert onverwacht te rug en weet den Jacobijn tot den af tocht te bewegen. Gaston wil hem achterna om de zaak toch nog uit te vechten en Aimée stemt toe, omdat zij weet, dat hij dan juist wel weer iets einders zal willen. En zoo was het ook. Gaston bedenkt zich, be sluit Aimée te trouwen en met haar het land te verlaten. Op buitengewoon vlotte en char mante wijze heeft Joséphine van Gasteren haar spel met de beide mannen gespeeld. Het was als geheel uitstekend; in sommige scènes zelfs meer dan dat. Door de vlotheid ging echter voor velen achter in de zaal heel wat van den geestigen tekst ver loren en dat was heel jammer. Ook Cor Hermes, die den adellijken be diende Jean perfect typeerde en vele fijne waarheden sprak, kon moeilijk verstaan borden door hen, die veraf zaten. Als Gaston en Georges, graaf en Jacobijn zag men Jan van Ees en John Gobau, die de capricieuse Jo sephine van Gasteren zeer goed te genspel gaven al had men den revolutionnair soms wat feller en de graaf wat levendiger gezien. Het sa menspel was perfect en het luide ap plaus na elk der bedrijven voor het spel van dit viertal was welver diend. Cr. C. v. Gulik. RADIO süRAMMA i>N DERDAG. HILVERSUM I,. 415,5 M. 7.15 Lichte gr.pl. 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 Vroo- iljk den ochtend in. 8.30 BNO: Nieuws ber. 8.40 „Het hoogtepunt", causerie. 8.50 Symphonie-orkest. 9.Licht ochtend programma. 9.30 Spiegel van den dag. .7 40 Licht ochtendprogramma. 10.Otto Hendriks en zijn orkest. 10.30 „Als je maar goed luistert", luisterspel. 10.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 11.15 Ka mermuziek. 12.Almanak. 12.05 Klaas van Beeck- en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Zang met pianobegel. 13.35 Vierhandig pianospel. 14.Het Museum-Kamerorkest en so liste. 14.„Kleine reize, groote ge dachte", voordr. 15.15 Haarl. Orkest- vereeniging. 16.05 Pianovoordr. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.Ensemble Willy Kok en solist. 17.45 Vaudeville-orkest en soliste. 18.15 Uit den mond der kinderen, een Europeesch jeugdprogramma. 19.Brandende kwes ties, causerie. 19.15 Marschmuziek. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.4u BNO: „De we- reldmeening uit vreemde kranten". 19.50 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.15 Omroepsymphonie-orkest en soliste. 21.05 Zang met pianobegel. 21.15 Omroepsymphonie-orkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Heyn Quartet. 22.15 Idyllische Impressies. 23.24.Soirée musicale. HILVERSUM U, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 BNO: Gesproken bimrenl. overz. 8.— Een Nederl. boer trok naar Oostland. 8.15 Berl. Philharmonisch orkest. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Liederen van Manuel de Falla. 9— Lichte gr.pl. 9.16 Voor de huisvrouw. 9.20 Lichte zang plaatjes. 10.Godsd.- ultz. 10.30 Piano voordr. 11.Gesprekken tusschen man en vrouw over de opvoeding van hun kind. 11.20 Symphonie-orkest. 11.30 Boyd Baschman en zijn orkest en gr.pl. 12.30 Programma-overz. 12.35 Gilles et- Julie. 12.45 BNO: Nieuws- en* zakelijke ber. 13.„Beste peren in den tuin en hoe za te kweeken", causerie. 13.15 Alt, harp en hobo. 14.Godsd. uitz. 14.30 De Me- lodisten, soliste en gr.pl. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.Zang met pianobegel. en gr.pl. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.Kinderkoor van den Nederl.. Omroep. 17.30 Clave- cimbelvoordr. 18.— Vraaggesprek over reddend zwemmen. 18.15 Gr.pl. 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Wat Nederland 8chrijft. 19.Concerto grosso, Handel. 19.15 Viool en piano, en zang met pianobegel. 20.15 Will Glahé en zijn orkest. 20.50 Omroeporkest en orgelspel. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.2024.Zie Hilv. I. »n Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. AMSTERDAMSCHE BEURS. Bij het ter perse gaan van deze editie hadden wij de noteeringen van de Prijscourant nog niet ontvangen. Onderstaande noteeringen hebben betrekking op de beurs van gisteren. STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3H Nederland 1941 98%% 98% 4 Nederland 1941 1007/16 100%s 4 Nederland 1940 II100% 100% 3—3'/, Nederl. 1938 951/u 95% 3 Ned.-lndië 1937 877/s 88 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank ,137 138 Handel Mij. Cert. v. 2.50 ,127 126% Koloniale Bank ,130 129% Ned. Ind. Handelsbank 88% 88 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie .155»/a 153% Calvé Delft Cert. ,119 123 Nederl. "Ford ,288 Lever Bros169 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 274% 275% CULTUUR MAATSCH. H. V. A320 310 Java Cultuur .165 165 Ned. Ind. Suiker Unie 168 166 Verg. Vorstenlanden. 89 89% PETROLEUM. 300 Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber i Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 133% Java-China-Japan lijn 128% Kon Ned. Stoomboot 185 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor KOERSEN VAN HEDEN. 3 Yo %0 Nederl. 1941 9815/16-! 4 - id. 1941 100 7/16 4 id. 1940II100 J4 3-3 id. 1938 95 3/8 3 Ned.-lndië 88 .186% .143 ,102 .170 .155 .188 ,150% 62% 46 181% 157% 46% Arr.-Rec (Vervolg van pag. 1 Verdachte bekende. Het t verdachte en van B. geen ■waren en dat verdachte op wijze wraak heeft willen voor een poets, die van B bakken had. Dat hij op deze wijze wraakneming veel te ver duidelijk en de president dan tijdens het verhoor ooi hij in zijn veeljarige looj rechter nimmer een derge meene streek had meegema U bracht het leven var gevaar merkte de presk En zoo vervolgde sprei had dat kunnen voorzien, wat de gevolgen zijn voor voor den beschuldigde en w volgen kunnen zyn voor de te, waarin zulke handelin schieden. Verdachte beweerde, da* gevolgen niet gezien had, w president, zeer scherp zeidc de onnoozele spelen? En de Officier: U hoopte, B. opgepakt zou worden. 1 lafaard. Waarna de getuige van E vraag van den Officier ant dat hij wekenlang zeer ner weest is van het gebeurde. Het re De Officier, mr. de Brue vervolgens het woord krijgt gon zijn requisitoir met d< king, dat hij verbaasd was toen hij deze zaak in handd Verdachte heeft geprobeS iemand dien hy niet mocht,1 dig te laten verdwijnen en[ op een Judas-wijze. Dit daad van een plotselinge geweest, maar van een groo fineerdheid. En nu toont zich nog laf ook! Gelukkig voor v. B. heeft sche politie de zaak zeer er derzocht en spr. merkte hiel het publiek nu eens hetf kreeg, dat de Duitsche au| zeer serieus te werk gaan. Intusschen is de zaak geheel in orde. Verdacht! iemand willen laten verdwijl gelijk voor goed. Hij heeft zeer geraffineerde wijze iemand het leven te benen iemand moet langen tijd uit I schappij verwijderd worden om vroeg spr. de hoogste hij geven kan voor dit miscj driejaar gevangenisstraf. Verdachte, het laatste wol krijgende, verklaarde nog, jL den brief op het kantoor ge| daarna naar de woning Ortskommandant was gelod den brief daar in de bus ha| pen. De president: De buitenlui u dus niet tot bezinning En hoe lang dacht u, dat val zon zitten? Verdachte: Een paar maa| De Officier: Je wilde, dg verdween. U heeft geen menschelijk gevoel getoond/ De uitspraak werd bepa veertien dagen. 's-HERTOGENBOSCH, 22| Het Bosseeh gerechtshof den uitspraak gedaan in tegen P. S. en J. H., beidei man te Roermond, die op 71 ber terecht hebben gestaan I diefstal van twee konijnen/ vocaat-generaal had zoowe S., die reeds 18 maal ver. was, als tegen L., die ook 'ij tabele reeks vonnissen achL rug had, 2 jaar gevangenis! ëischt en erop gewezen, 1 vooral in dezen tijd tegel veel zwaarder dient te wol getreden. Het Hof heeft heden h^ der Roermondsche rechtbanL tegen de verdachten in appl gekomen, bevestigd en henf 1 Vo jaar gevangenisstra deeld. v Voortaan alleen Duitschen rechter. In een requisitoir tegen a aestienen slachter, die tere voor den economischen r| Arnhem, heeft de Officier utie, mr. W. de Vries, naa tneldt, de volgende belang klaring afgelegd: - Sedert lang vechten d! landsche justitie en politik zyds en de frauduleuze slacj öerzyds een strijd uit op hd er frauduleuze slachtingen 68 door S. BROCKHOr De professor reikte den i een vermoeide hand. „Ik hl huig niet gezien, Luiting", j staan'' p had moeite her „U bent te vlijtig, prof toriïL%na ni6t meer U1 v"Hier.7oel ik mij het be| bulten komt' brengt nl zorgen en verdriet. Als ik mun proeven verdiep, ve de afschuwelijke! lemssen van de laatste wel Joep knikte begrijpend. iJ Eaan Tiesv men vo°rzicqb »lk begrijp volkome ^£at alles heeft moeten boe dat met die

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2