mm DAGBLAD VOOR Nieuwe bonnen. Nieuw verschijnsel in Nederlandsche jirbeiderswereEd. Domineerende bergruggen bestormd Hog steeds verbitterde gevechten in Stalingrad. Bijzonderheden over hef beleg van Stalingrad. Een offreieele Finsche verklaring. Rijwielvordering stopgezet. Japanners op den Atlantischen Oceaan. ACHTJARIG BESTAAN VAN DEN.JEUGDSTORM Een sympathiek plan. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het gehecle Rijk 2.G3. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHEEDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per mJM., minimum 14 m.M. 1.40, elke 3V„ m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de TJitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herras. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiri 37060. 144e Jaargang No. 225 ,4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Vrijdag 25 Sept. 1942 |:lfÜ WÊMÊmKÈ... De gevechten om Stalingrad. Infanterie in stormaanval op Stalingrad. Ieder huis is een vesting. (PK Seiboldt-PBZ-R-P H m) Opnieuw 125000 ton vijande lijke scheepsrulmte vernietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Sept. - (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus heeft infanterie, doeltreffend gesteund door artil lerie en luchtwapen, na het over winnen van taaien vijandelijken tegenstand verscheidene dominee- rende bergruggen bestormd. Het luchtwapen heeft bovendien felle bomaanvallen gericht op de haven van Toegpse. Daarbij is een vrij groot vrachtschip in brand ge worpen en in de kustwateren een tweede koopvaarder, benevens een bewakingschip beschadigd. Aan den Terek werd in harden strijd de stad Prisjibskaja ingeno men. Dl Stalingrad duren de verbit terde gevechten in de huizen voort. Na den afweer van sterke ont last ingsa an vallen uit het Noorden zijn 34 Sovjettanks vernield. De ravitaiUeering van den vijand op de spoorlijnen ten Oosten en Wes ten van de Ben eden wolga en hen- zineopslagplaatsen bij Saratow zijn door het luchtwapen opnieuw zwaar gebombardeerd. Ten Noordwesten van Woronesj zijn nieuwe vijandelijke aanvallen mislukt. In den centralen frontsector zijn eigen aanvalsondernemingen met succes verloopen. Tegenaanvallen van den vijand bij Rzjef werden af geslagen. In den Noordelijken sector van het front behaalde een eigen aanval ten Zuiden van het Ladogameer ondanks hardnekkifen vijandelijken tegen stand en vergeefsche tegenaanvallen verdere terreinwinst. Aan het Oostelijk front zijn giste ren 62 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Britsche vlietuigen hebben in den Onnoodige menschenoffers vermeden. BERLIJN, 24 Sept. - (A.N.P.) Naar door een Duitsch persbureau ter informatie wordt, medegedeeld, karakteriseert men Donderdagavond in Duitsche militaire kringen dén toestand van het oogenblik in Sta lingrad als volgt: 0i „Al spreken wij dan ook niet over d® aanstaanden val van Stalingrad, toch kan men wel aannemen, dat de kracht van den tegenstander als ge- volg van de aanzienlijke vorderin gen der Duitsche troepen is ver zwakt. Men betoogt, dat de Duitsche aan val op de stad in geenen deele ecnigszins tot staan gekomen is, maar hij blijft vorderen vfllgens de plannen. Terwijl de bolsjewieken bij Sta lingrad al wat zij maar bezitten in den strijd werpen, zonder acht te slaan op de verliezen, heeft de Duit sche aanvoering een groote bestor ming, die geen rekening hield met de offers, opzettelijk vermeden. Zij geeft de voprkeur aan stelselmatig optreden, al moet daarbij dan ook het Duitsche volk en de wereld nog wat wachten op het groote succes- bericht van Stalingrad. 2300 bolsjewistische tanks hij Rzjef vernield. Van militaire zijde wordt gemeld: Twee maanden lang al probeerden de bolsjewieken bij' Rzjef in massa- aanvallen een doorbraak door de Duitsche stellingen te forceeren. In deze gevechten zijn 35 bolsjewisti sche tankbrigades met 2500 vecht- auto's van alle afmetingen uiteenge dreven of vernietigd. Alleen in de zen sector reeds heeft de Duitgohe afweer de laatste acht weken 2300 tanks kapot geschoten, ten deele in verbitterde gevechten op den korten afstand. sfgeloopen nacht brisant- en brand bommen geworpen op eenige plaat sen in het Noordduitsche en Deen- sche kustgebied. De bevolking leed verliezen. Tien Britsche bommen werpers werden neergeschoten. Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 23 op 24 September voor den oorlog belangrijke -doelen in het graafschap York in midden Engeland gebombardeerd. Zooals in een extra-bericht bekend gemaakt is, hebben tusschen Spits bergen en IJsland Duitsche duikboo- ten een convooi aangevaUen dat van Sovjet havens naar Britsche en Amerikaansche terugkeerde en uit meer bewakingsvaartuigen dan transportschepen bestond. In hevige dagenlange gevechten met de bijzon dere krachtige bewaking brachten onze duibbooten 3 torpedojagers, een hulpkruiser en 5 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 50.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen werden door torpedotref^err zwaar beschadigd. Op den Atlantischen Oceaan, voor Afrika en in de Caraïbische Zee brachten andere duikbooten uit con- vooien en bij den strijd tegen afzon derlijk varende schepen 13 vijande lijke kopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud.van 75.000 brt. alsmede een korvet tot zinken. Een ander schip werd door torpedotref-_ fers beschadigd. Hierdoor heeft de vijandelijke scheepvaart in de laatste vier dagen opnieuw 19 schepen met een geza menlijken inhoud van 125.000 brt. en bovendien 3 torpedojagers en een korvet verloren. Finland streeft niet naar een afzonderlijken vrede. HELSINKI, 24 Sept. - (D.N.B.) Hedenavond is de volgende officieele verklaring uitgegeven: Het Finsche persbureau heeft van bevoegde zijde het volgende verno men: „Daar in de pers der Ver. Staten den laatsten tijd onjuiste mededee- lingen over de toestanden in Finland verschenen zijn, vooral wat de le vensmiddelenpositie aangaat, heeft het Finsche gezantschap in Washing ton aan het eind van de vorige week de Amerikaansche persvertegen woordigers uitgenoodigd tot een bij eenkomst, waar op grond van de uit Finland ontvangen mededeelingen over de werkelijke verhoudingen en de levensmiddelenpositie van ons land verklaringen werden afgelegd en schriftelijke mededeelingen wer den verstrekt over den toestand in Finland en de Finsche kwestie in het algemeen. Hierbij werden de onver anderde richtlijnen der buitenland- sche politiek van de Finsche regee ring naar voren gebracht, zooals die bij verschillende gelegenheden door leidende Finsche staatslieden zijn vastgelegd. Van het bij die gelegen heid verstrekte uitgebreide materiaal schijnt bij de openbare meening in hoofdzaak, slechts dat deel aandacht te hebben getrokken, dat betrek king had op de kwesties van buiten- landsche politiek. Dit materiaal is bovendien vooral buiten de V.S. als basis voor misleidende conclusies gebruikt. Van zekere zijde zijn in pers en radiouitzendingen verkla ringen afgelegd, volgens welke ons gezantschap ih Washington had me degedeeld, dat Finland naar een af zonderlijken vrede met de Sovjet- Unie streeft. Onder verwijzing naar de onveranderde politiek van Fin land kan dienaangaande worden verklaard, dat al dergelijke verkla ringen en conclusies onjuist en on gegrond zijn". Spanje en Portugal. - (b.N.B.) Tusschen den Portugeeschen en den Spaanschen minister van buiten- iandsche zaken zijn naar aanleiding van de Spaansehe regeeringsverkla ring vriendschappelijke telegram men gewisseld, Vergoedmgsaanvraag vóór 5 Oct. indienen. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. - De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat, in overeenstem ming met de weermachtsbevelhebber in Nederland, de rijwielvordering is stopgezet. Degenen, die tot dusver nog niet een verzoek om vergoeding of het verkrijgen van een rijwiel hebben ingediend, kunnen (alsnog) tot uiter lijk 5 October 1942 een dergelijk verzoek bij den burgemeester van hun woonplaats indienen. Na 5 October worden deze ver zoeken niet meer in behandeling ge nomen. Nauwe samenwerking met de oorlogsschepen der as. TOKIO, 25 Sept. (Domei). - Het keizerlijke hoofdkwartier heeft het volgende sensationeele communipué uitgegeven: Een deel van de Japansche vlootstrijdkrachten heeft den Atlantischen Oceaan bereikt en neemt thans deel aan de strate gische operaties in nauwe sa menwerking met de vlootstrijd krachten van de as. Gemeld wordt, dat een Japansche duikboot, die op den Atlantischen Oceaan opereert, onlangs een bezoek heeft gebracht aan een Duitsche vlootbasis en vervolgens weer naar de strategische wateren vertrokken. In het communiqué wordt er de nadruk opgelegd, dat deze operaties van de Japansche vloot op den At lantischen Oceaan tezamen met de Duitsche vloot, hetgeen parallel gaat met de Duitsche vlootopcraties op den Indischen Oceaan van zeer grrote beteekenis zijn, aangezien zulks duidt op een gemeenschappe lijk optreden van de Japansche vloot van de Asmogendheden tegen de vijanden van de Spilmogendhe- den. VERDUISTER GOED! ZON 25 Sept. onder: 19.34 26 Sept. op: 7.31 MAAN 25 Sept. op: 20.15 onder: 8.11 2 October Laatste kwartier. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. - Voor het koopen van de gebrui kelijke rantsoenen 'brood, be schuit, vleesch, aardappelen, melk en tabak (voor mannen) zijn aangewezen de bonnen 49 en voor taptemelk de bonnen 1-52 en 2-52 reserve. „De jeugdstorm is de stoottroep der toekomst." Niet alleen de uiterlijke moed van de Ruytqr—Tromp, maar ook de innerlijke grootheid van Rembrandt en Vondel. Acht jaren Jeugdstorm. Acht jaren strijd tegen alles, wat de krachten der .jeugd trachtte te ondermijnen, tegen halfheid, slapheid en lamlendigheid. Acht jaren strijd voor een herleving der jeugd, voor ware vader landsliefde, voor moed, eer en trouw. Ziedaar in een paar woorden den inhoud van acht jaren strijd van den „Nationale Jeugdstorm", waarin thans reeds eenige duizenden Neder- landsche jongens en meisjes de ver vulling van hun jeugdig elan en jon ge geestdrift vinden, omdat dezè jeugdbeweging in al haar uitingen jong is en volkomen wortelt in voe len en denken der jeugd. vrouwen, kinderen nog, bleven trouw aan hun gegeven woord en trotseerden alle haat en verdacht making, aanvaardden alle moeilijk heden, die hun lid-zijn van den Jeugdstorm vaak allesbehalve een „pleziertje" deed zijn. Zij verloren vriendjes, in hun klasse kwamen zij alleen te staan, zij trotseerden de geniepige plage rijtjes van hen, die „paedagogen" heeten te zijn. De stormers en stormsters stonden echter pal. Ver standelijk konden zij het niet bere deneeren, hun niet bedriegende gevoel zei hen echter, dat zij voor iets goeds, voor iets schoons op de bres stonden. De jeugd hunkert. Van gemeentewege worden in de Rot- terdamsche speeltuinen, die voor alle kinderen gratis zijn opengesteld, dage lijks tomaten aan de jeugdige bezoekers en bezoeksters uitgereikt. Juf geeft het goede voorbeeld en geen der kleinen blijft met happen in de zoo rijk aan vitamine zijnde vruchten achter Polygoon-Hof-Pax Holland ni Met den inzet van Nederland sche arbeiders uit de bedrijven hier te lande in het industrie apparaat van het Rijk deed een geheel nieuw verschijnsel zijn intrede in de Nederlandsche ar beiderswereld. Met de verplaatsing van 3000 me taalarbeiders heeft dit verschijnsel zijn eerste hoofdstuk afgesloten. De resultaten waren van dien aard, dat men deze verplaatsing thans ook in andere bedrijven zal gaan toepassen. De rationaliseering der bedrijven, een gevolg van den toestand op de grondstoffenmarkt, heeft tengevolge, dat er hier nog vele arbeidskrachten vrij zullen komen, op de eerste plaats doordat men de arbeidstijden van ongeveer 35 uren per week wil op voeren tot minstens 48 en zoomoge lijk tot 54 uren en op de tweede plaats door een nog rationeeler ver deeling der beschikbare grondstof fen. Een en ander zal .ten gevolge hebben dat er hier te lande ettelijke duizenden arbeiders vrij zullen ko men. Waar in Duitschland een ge brek aansarbeidskrachten bestaat, is het logisch, dat deze vrijkomende krachteh daar ingezet dienen te worden. Er doen hier geruchten de ronde, als zouden er 80.000 arbei ders naar Duitschland overgeheveld worden. Dit is niet waar, het juiste cijfer is niet bekend gegeven, wel, dat het getal hier zeer aanzienlijk onder ligt. Nog 50000 werkloozen. Er zijn hier te lande nog een 50 duizend werkeloozen. verder 20 duiznd z.g. nul uren arbei-.- ders en ettelijke tienduizenden arbeiders met 'n 'zeer beperkten arbeidsuur per week. Daar naast werken er 50. duizend man in de werkverruiming. Voor zoo ver deze laatste categorie in den landbouw werkzaam is, ver richt zij zeer waardevoUen ar beid; de rest kan echter nuttiger werk verrichten. Er staan dus ongeveer epn honderdduizend man ter beschikking, die hier geen of niet voldoende werk verrichten kunnen en de ratio naliseering zal dit getal nog ver- grooten. Het afstaan van arbeidskrachten aan Duitschland is zoowel vanuit economisch als vanuit een sociaal standpunt gezien, een zeer groot voordeel voor onze arbeiders. Op de eerste plaats wordt hier door de werkloosheid voorkomen en anderzijds kunnen hierdoor een aantal oudere arbeiders, die om al lerlei redenen in Duitschland niet meer acclimatiseeren kunnen en hier geen werk meer vinden, toch weer te werk gesteld worden. Het gaat niet aan, dat er 50 duizend man door ouderdom en gedeeltelijke invaliditeit voor de rest van hun le ven buitén het arbeidsproces komen te staan. Thans gerekruteerd uit alle bedrijven. De arbeiders voor Duitschland zullen deze keer uit alle bedrijven ge recruteerd worden. Ook de ppen- J» bare diensten zullen thans niet verschoon worden; juist hier zitten vele jonge lieden, die nuttiger werk verrichten kunnen. Men acht ar beidsdienstplicht nauwelijks noodig. Tot nog toe behoefde slechts in 1600 gevallen van deze verplichting ge bruik gemaakt te worden en men hoopt, dat deze toestand gehand haafd zal kunnen worden. Is de verplaatsing van arbeiders dan zonder veel moeilijkheden tot stand gekomen, anders staat het met de prestaties der Nederlanders in Duitschland. Over het algemeen wordt er over geklaagd, dat de Ned. arbeiders lui zijn, zich gaarne ge- schoolher voordoen dan zij in wer kelijkheid zijn en zich niet aan hun contract houden. Zoodra hun iets nie^-bevalt, gaan zij op den trein zit ten en verdwijnen, contract of geen contract. Grond hiertoe zijn meestal klachten over de toestanden in de Duitsche bedrijven. Nu is er zeer zeker wel eens wat aan te merken op de toestanden daar, maar onver gelijkelijk veel minder dan diezelf de pruttelaars nog geen twee jaar geleden hadden aan te merken op de toestanden in de Nederlandsche be drijven. In het algemeen gesproken doen zij een zeer goede ruil. Verder moest men eens bedenken, welke buitengewone voordeelen men er vak-technisch gezien van heeft, wan neer men eens een jaarin Duitsch land heeft gewerkt met zijn gewel dige technische ontwikkeling. Hier gewerkt te hebben komt ontegen zeggelijk eigen vakkennis ten goede. En over. het algemeen laat de vak kennis hier^te lande nog al eens wat te wenschen over. Het inzicht van Rijksmitiister Speer. Nu moet men niet denken, dat tengevolge van deze nieuwe ver- plaatsing van werkkrachten de op drachten uit Duitschland minder binnen zullen komen. Rijksminister Speer beschouwt de verplaatsing van opdrachten nog steeds als ratio neeler dan het verplaatsen van werkkrachten. Ondanks den oorlog zijn de economische verhoudingen hier gunstiger dan in het Rijk. Ne derland als geheel heeft niet zoo onder den oorlog te lijden als het Rijk, dientengevolge komen er hier aardig wat opdrachten binnen. Dat Duitschland hiervoor dan eens- ar beidskrachten vordert, moet 'lis een tegenprestaties beschouwd worden, waar het het volste recht op heeft. Bovendien: wanneer de Duitsche mensch zich met inzet van eigen le ven voor het nieuwe Europa opof fert, mag van den Nederlander toch wel verlangd worden, dat hij zijn werkkracht voor hetzelfde doel ter beschikking stelt. De Nederlandsche arbeider beeft in Duitschland evengoed zijn rech ten èn plichten als zijn Duitsche coUega. Er wordt ten strengte op gelet dat de Nederlanders precies zoo behandeld worden als de Duit sche arbeiders. Maar daarvoor wordt dan ook geëischt, dat zij zich even gedisciplineerd weten 'te~-gedra- geru Wanneer Max Blokzijl er' toe ge dwongen wordt het in menig praatje te hebben over de jeugd, die hun- Sert naar den Jeugdstorm, maar nog (slechts door volwassenen gehinderd wordt, den weg van het hart te vol gen, dan is dat wel het overtuigen de bewijs voor de groote plaats, die de Jeugdstorm reeds thans in de har ten der jeugd van Nederland in neemt. Met een onmetelijk verlan gen volgen zij de flinke jongens en meisjes, met hun wapperende vlag gen, hun fieren blik'en hun frisschen zang. Het is nogjnaar een kleine, onbelangrijke gre"ep der jeugd, die slechts nog kan leven bij de tonen van opzweepende negermuziek en bij den borrel. En het is gelukkig! niet het beste deel der jeugd. De jeugd, die later het welzijn der volksgemeenschap op haar schouders gelegd zal krijgen, is gewonnen voor den Jeugdstorm en daarbij vooral de jeugd van 10 tot 14 jaar. En dat dit geen holle en grove demagogie is, bewijzen de honderden brieven, ont vangen door Max Blokzijl. Hartekreten van jeug dige Nederlanders. „Geeft ons den Jeugdstorm. Wan neer wordt de Jeugdstorm toch ein delijk verplicht gesteld? Uit menigen brief klinkt deze hartekreet van een jeugdig Nederlander, die geen ant woord weet op de groote strijd vraag: moet ik dien laaienden inner- lijken drang «volgen, die mij drijft naar den Jeugdstorm of ben ik mijn ouders gehoorzaamheid verschul digd, ook hier, waar zij blijk geven niets, te- willen zien of hooren? Is de Jeugdstorm dit verlangen dér jeugd waarcl? Het antwoord moet volmondig „ja" luiden. In acht jaren strijd, waarin den jongens en meisjes van den Jeugdstorm niets gespaard is gebleven, waar zij de volle maat der democratische ter reur terreur tegen jeugd kre gen te slikken, is de Jeugdstorm ge louterd, heeft hij die. innerlijke kracht, dien positieven grondslag ge kregen, die hem in staat zal stellen, straks de Nederlandsche jeugd die opvoeding te geven, die haar toe komt om als lichamelijk en geestelijk door en door gezonde en innerlijk en uiterlijk geharde volwassenen den levensstrijd aan te kunnen Zij hebben hun vaderland liei. Wat men ook van hen zei,, zij wis ten het vaderland werkelijk lief te hebben. Hier is geen' sprakè van on waarachtigheid, van. een misbruik maken van het fijn afgestemde ge voel da- jeugd. Vraag het den stor- mer of* stormster die U tegenkomt, U zult verbaasd staan hoe een goéd zuiver ideaal bezit kan nemen van een kind. In de Nederlandsche jeugd slui meren krachten, die slechts op ont waken wachten. Onze jeugd behoeft niets onder te doen voor welke jeugd ter wereld dan ook. Het volle volksche leven zal ook de Neder landsche jeugd bereiken, ja, de jeugd zal dit volksche leven bezie len met haar geestkracht, met haar dadendfang. Niet alleen de uiter lijke moed van een de Ruyter en een Tromp zullen tot de jeugd spre ken, maar ook de innerlijke groot heid van een Vondel en een Rem brandt. En dit zal dan geen leegs napraterij zijn, maai' diepste bele venis. Elke fout bedreven aan de jeugd, wreekt zich voor altijd. De jeugdstormleiding is zich hier volkomen van haar verantwoorde lijkheid bewust, wetend, dat elke fout aan de jeugd bedreven, zich voor het geheele verdere leven wreekt. De democratische jeugdop- voeding heeft maar al te zeer bewe zen, welk een levenshouding zij voor het latere leven aankweekt. In den Jeugdstorm wordt een ware vaderlandsliefde beleefd en beleden. Het handjevol jonge mannen en Voorraugskaavten voor moeders, die weinig tijd hebben. '-GRAVENHAGE, Sept. - Wanneer de heeren 's avonds thuis komen en dan de tafel gedekt vinden, dan heeft de vrouw des huizes heel wat werk moeten verzetten, om het zoover te krijgen. Dat is al begonnen bij den groentenhande- laar. Als de heeren 's ochtends naar hun werk gaan, dan zien zij onderweg al he.ele rijen dames voor de groentewin kels wachten, jonge en oude, moeders van kleine gezinnen en moeders van groote gezinnen. Deze staan dan uur na uur, en dat niet een dag, maar dik werf dag na dag. Hetzelfde ziet men, als de huismoeders eens in het belang van haar gezin een koekje willen halen, als de nieuwe bonnen voor den kruide nier bekend gemaakt zijn of als er nieuwe distributiebescheiden uitgereikt worden. Zij staan daar dan, de huis moeders en wachten geduldig cp haar beurt, uur na uur, dag in dag uit. Dit is al niet eenvoudig voor haar,, die een klein gezin hebben, hoeveel te zwaarder is het dus voor die moeders, op wie thuis nog een aantal kinderen wachten. Het gaat om een zeker aantal moeders, wien dé dagelijksche zorgen dubbel drukken en die dus door begrijpen en gemeenschapszin geholpen kunnen worden door haar eenvoudig voorrang te vèrleenen. De moeilijkheid is nu evenwel deze, dat er altijd elementen zulleh zijn, die, speculeerende op de goede eigenschap pen van anderen, daarvan misbruik zullen trachten te maken. Om dit te ondervangen zal de Ned. Volksdienst binnenkort kaarten uit reiken aan die huisvrouwen, die we gens een groot gezin, ziekte, 'a.s. ge boorte of anderszins aanspraak mogen maken op vrijwillige medewerking en hulp van de andere dames. Men kan ervan verzekerd zijn, dat deze kaarten alleen aan haar' worden uitgereikt, die dringend medewerking behoeven. Laten zij, die het in dezen tijd nog iets gemakkelijker hebben dan hun medèvolksgenooten, daarom de moei lijkheden van de anderen beseffen en medewerken, opdat ons volk zoo goed mogelijk door de moeilijkheden van dezen tijd heen komt. Veel beloven, weinig gevenDe Nederlandsche Volksdienst belooft niet», doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. In Weenen werd op 14 September de Europeesche Jeugdbond gesticht. Hoofd- stormer C. van Geelkerken zet voor Nederland zijn handteekening onder het stichtingsprotocol. Naast hem de jeugdleider van Noorwegen, minister Slang. (Polygoon-fotodienst NSM-Hasêwiakel-Pax Rolland m)

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1