KIJKEN s MEN nu CLOECÜ STAD EN OMGEVING AGENDA Het recht vari abolitie en gratie. De Europeesche Jeugdsportfeesten in Milaan Over het geheel zeer bevredigende prestaties der Ned. deelnemers. De opvoeding van het kind in den nieuwen staat. Regeling inzake hetgeopend zijn van de winkels in de aanstaande winter maanden. RADIOPROGRAMMA Geen Geld toch 'ii EIGEN ÏIÏTÏS. 4b. ZILVEREN JUBILEUM. De heer G. Sougé alhier zal Donder dag 1 October a.s. den dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. G. J. Krol en Co's kunst mesthandel alhier. Als jongste bediende aldaar begonnen, is de hüidige jubilaris geleidelijk opgeklommen tot directeur van het bijkantoor Alkmaar der ge noemde vennootschap. Ongetwijfeld zal deze dag voor hem en zijn gezin niet onopgemerkt voorbij gaan. JUBILEUM. Aanstaanden Donderdag 1 Oct. zal ce heer P. Ulrich, verantwoordelijk scinwerker bij de, Ned. Spoorwegen, wonende Tuinstr. qp. 6, het feit her denken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Spoorwegen. Gedu rende zijn heelen diensttijd heeft hij Alkmaar als standplaats gehad. GESLAAGD. Gisteren slaagde de heer J. du Bois te Heiloo (voorheen te Alk maar) aan de universiteit van Am sterdam voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen. ONEERLIJKE DIENSTBODE. Tegen de 19-jarige dienstbode H. H. Z. te Hoorn is procesverbaal op gemaakt wegens diefstal in dienst betrekking. Ten nadesle van haar mevrouw, bij wie zij reeds 3)4 jaar in betrekking was, heeft zij een vrij kostbare gouden ketting, twee tafel lakens en een verrekij ker ont vreemd. LANGVTNGERIGE JONGEMAN. Door de Hooxnsche politie is aan gehouden de 19-jarige jongeman T. B., aldaar, die blijkbaar een zaak in tweedehandsch goederen wilde be ginnen en daartoe reeds begonnen was met een zestal w<®len dekens, twee tafelkleeden en een gouden damesvulpen te ontvreemden. DEZE WEEK COLLECTE VOOR WINTERHULP. Gedurende het winterseizoen 1942/1'943 zullen evenals in het vorige seizoen, wederom 12 collec ten gehouden worden (6 lajsteneoi- lecten en 6 straatcollectenDe eerste collecte zal plaats vinden op 1, 2 en 3 October (lijstencollecte). Stadgeinooten wij behoeven niet te vertellen, dat de nood thans hoog gestegen is en hulp dringend, noodd-g is. Winterhulp rekent dringend op uw firaaneieelen steun. Mocht u zeK niet aanwezig zijn wanneer de col lectant aan uw huis aanbelt, laat dan uw gave thuis achter, opdat de collectant niet te vergeefs aanklopt. Winterhulp heeft ook nog gebrek aan collectanten. Meldt u aan bij het kantoor Langestraat 87 en nèem daadwerkelijk deel aan ons werk. EIND SEPTEMBER EEN LAM GEBOREN. Als bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat Zondag op de boerderij van den heer J. Roskam in de Egmondermeer 'een lam is geboren. REVUE HOLLANDS GLORIE. Willems Goossens' Volkstooneel. Zaterdag- en Zondagavond (dezen tweeden avond was de zaal nagenoeg geheel bezet) x bracht Willems Goos sens' Volkstooneel in het Gulden Vlies opvoeringen van de revue met den veelbelovenden titel: Hollands Glorie. Nu een bepaalde glorie is het niet geworden voor het ensem ble. Waarom Goossens' van goede, geschikte stukken voor het Volks tooneel is afgestapt en tot de veel- eischende revue is overgegaan is ons niet duidelijk geworden. En wij twijfelen niet of hij zal met een kern van goede krachten wel weer spoedig tot boeiende speelstukken terugkeeren. Wel waren er in de revue aardige tafereelen en gaven Willem en Greta Goossens en Johan Kohier him krachten aan diverse schetsen, maar deze waren weinig geestig en verre van nieuw. De verjongingskuur en 3e man die in het warenhuis be hangselpapier komt ruilen, bleken oude bekenden en werden matig ge speeld. „De duizendste inwoner" was vrijwel een mislukking. Na de pauze was de éénacter van de red dingsboot en de dood van den schip per niet onverdienstelijk en duurde die van het uitstralende licht (een verduisteringsprobleem) veel te lang. Pepitanen Boris gaven eenige vurige dansen vol leven en beweging. Ook enkele boerendansjes mogen ver! meld, evenals die van 't tweetal dat ?en dans van poppen uitbeeldde. Willem Goossens zorgde voor en kele ernstige scènes, declamaties en liederen en slaagde ook in zijn sa menzang met het publiek. Een nummer „imitaties" bracht enkele aardige momenten. Het uit vier personen bestaande orkest o. 1. v. Jan Heukers heeft zich uitstekend geweerd. G. C. van Gulik. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 5e trekking van 28 Sept. 70 2227 2237 8801 13S07 18806 18821 17922 Nieten 2180 2189 4306 4316 6431 8782 8832 8840 10756 10757 20970 Men verzoekt ons nog te melden, dat van de in deze stad gekochte lo ten de volgende nrs. nog niet gepu bliceerd zijn: 5e kl., Ie trekking: 15386 en 15982 (beiden nieten); 5e kl., 2e trekking: 17915, 15984 en 19169 (allen nieten), $e kl., 3e trekking: 10066 met f 70, 15385 en 15990 (beide nieten). Trekking van heden. f 1000 1081 7605 7660 8347 20876' f 400 1681 4148 7103 8Ö96 200 10961,17717 21824 f 100 2182 2590 5630 5640 ,7282 8385 10925 11042 11789 13311 14620 15070 19375 VERDUISTERINGSCONTROLE. Gedurende de periode van 11 Sep tember tot en md 28 September 1942 zijn door de Alkmaarsche politie 25 processenverbaal opgemaakt terzake van overtreding yan de verduiste ringsbepalingen. Eenzelfde aantal afsnijdingen van den toevoer van het electrisch licht heeft dit tot gevolg gehad. BRANDSTICHTING. Zondag werd een begin van brand gemeld in de N.V. S. Krom Wasscite- rij en Ververij aan den Schermer- weg, alhier. Uit een door de recherche inge steld onderzoek is komen vast te staan, dat een 13-jarige jongen den brand had gesticht. Hij had zich toe gang tot het gebouw verschaft door een ruitje ih te drukken en had ver volgens dpor middel van een lucifer een aantal leege waschmanden in brand gestoken. De toegebrachte schade beloopt ongeveer f 300. Tegen den jongen is procesverbaal opgemaakt. ONEERLIJKE TREINREIZIGER. Een teinreiziger, die een mede reiziger behulpzaam was geweest bij het uitstappen, doch die voor zijn moeite diens jas en actetasch met inhoud hall medegenomen is te Heerhugowaard opgespoord. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt en de ontvreemde goederen zijn inbe- slag genomen. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Carl Peters, de pionier van Oost-Afrika (cultuurfilm). Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Akm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Brand op den oceaan (rom.- sens.' 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Een origineele ontknooping (kom.) Alle leeftijden. Woensdag geen matinée. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnunfi) mer De verkochte grootvader (hum.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Dinsdag 29 September. Kermis te West-Graftdijk. Woensdag 30 September. 11.30 uur, Muziektuin te Alkmaar, prov. landdag v. d. Landstand. Kermis te West-Graftdijk. LOSLÖOPENDE GEITEN. Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen over twee geiten die losloopende in Alkmaar zijn aangetroffen. EEN WILDE STIER. Een wild geworden stier die een gedeelte van Alkmaar in opschud ding bracht is door 'n lid van de Duitsche Weermacht met behulp van een agent van politie en eenige burgers onschadelijk gemaakt. JEUGDIGE HILVERSUMMER OP HET SLECHTE PAD. Een 18-jarige Hilversumsche jongen, die al reeds een we ik op stap was, kwam tenslotte ook in Alkmaar een kijkje nerfien. Hij begon echter honger te krijgen en daar hi1 niet in het bezit van geld wac en dus geen eten kon koopen, bedacht hij een middel om aan geld te komen. Dit middel was echter niet deug delijk om uit handen van de politie te blijven, want hij leende van iemand een handwagen en verkocht hem enkele oogenblikken daarna aan een anderen Alkmaarder. De transactie werd echter spoedig ontdekt, een onderzoek door de recherche volgde en de dader werd spoedig gevat. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Hij is den volgen den dag op transport gesteld naar Hil versum. COMMISSIE VOOR HET LAND- SCHAPSSCHOON IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Te Koog a. d. Zaan is Zaterdag j.l. op voorstel van den heer G. Nobel, voorzitter van het historisch genoot schap „Oud-Westfriesland" boven staande commissie opgericht. Hierin, hebben zitting de heeren G. Nobel te Lutjewinkel, namens „Oud West friesland", voorzitter; M. K. Honig te Koog a. d. Zaan, namens „Het Noordhollandsche Landschap", on dervoorzitter, Th. Wortel, secretaris van „Oud Westfriesland", secretaris en verder de heeren mrv G. P. v. Tienhoven te Amsterdam, voorzitter van de Ver. 'tot behoud van natuur monumenten in Nederland; G. Over- dijkink te Utrecht, namens het staatsboschbeheer in Nederland; mr. A. F. Kamp te Bergen, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier; J. Commandeur K.Az. te Wognum, voorzitter van de Ver. van 'Waterschappen in Noord- Holland; mr. H. Westerman te Am sterdam, secretaris van Het Noord- h'fUandsche Landschap; E. Vogelen zang te Bloemendaal, lid van het be stuur der afd. Noord-Holland, boveji het IJ der Nederlandsche Heide maatschappij; Evert Smit te Koog a. d. Zaan, namens de ver. De Zaan- landsche Oudheidkamer te Zaandijk; H. Galis te Nibbixwoud en J. C. Kerkmeijer te Hoorn, bestuursleden van Oud Westfriesland; F. Mars te Wormerveer voor de ver. De Zaan- sche Molen te Koog a. d. Zaan en ir. K. L. Moens te Bloemendaal voor de Ver. Historisch Genootschap Midden- Kennemerland te Beverwijk. Tijdens Ge eerste samenkomst dezer commissie werd deheer H. Cleijndert Az. uit Den Haag bereid gevonden als vertegenwoordiger van den bond Heemschut in de commis sie zitting te nemen. „WILDZON" SLAAGT MET LOF. BÜ de Vrijdag te Hilversum ge houden keuring, uitgaande van de Nederl. Gebruikshondenvereeniging, heeft mevr. SchmalzVader te Scha- gen met haar - hond „Wildzon" een buitengewoon succes behaald. Zij behaalde met in totaal 294 punten met dezen hond het certificaat met lof als surveillance en verdedigings hond. Een succes van dubbele be tee kenis, als men in aanmerking neemt, dat mevr. Schmalz voor het eerst aan een keuring deelnam met dezen door haar zelf afgeriehten hond.. KOEDIJK. „De Roos" speelde. - Zondagavond gaf de tooneelvereenlging De Roos voor ae tweede maal voor een uitverkochte zaal het bekende volksstuk van Bouber „Zeemansvrouwen". Al mochten wij bij de eerste opvoering schrijven, dat het den spelers gelukt was het publiek van het begin tot het einde te boeien, deze opvoering was nog veel verbeterd, zofi1 wel wat regie als spel betreft. Het pu bliek was dan ook ruim voldaan. Schaap verdwenen. - Zondagmorgen kwam de veehouder K. tot de ontdek king, dat er een schaap uit de weide ontbrak. De politie stelt een onderzoek in. Tuinbouwcursus. - Door de tuin- bouwvereeniging De West wordt per 1 Oct. een tuinbouwcursus georgani seerd, waaraan 22 cursisten deelnemen. Deze cursus is het vervolg van een cursus, die reeds in 1939 is gegeven. Door de tijdsomstandigheden was het tweede gedeelte tot nog toe niet ge geven. Hoofd is weer de heer Stuffers, hoofd der school alhier. Het verordeningenblad bevat een tweede verordening van den RijksconT- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende wijziging der verorde ning no. 2/1941 betreffende de uitoefe ning van het recht van abolitie en van gratie. Na wijziging komt genoemde verorde ning als volgt te luiden: Op grond van het decreet van den Führer betreffende de uitoefening van hef recht van abolitie en van gratie in het bezette Nederlandsche gebied van 20 December 1940 (R. W. B. F, blz. 1644) bepaal ik: Artikel 1: (1) De beslissing over de uitoefening, van het recht van gratie behoud ik mij voor: 1. In alle zaken, vallende binnen de bevoegdheid van het Duitsche landsgerecht of van het Duit sche hooggerechtshof in het bezette Nederlandsche gebied; 2. in al die zaken, waarin vóór de inwerkingtre ding der verordening no. 52/1940 betref fende, de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken een Nederlandsche rech ter een veroordeeling ter zake van een strafbaar feit heeft uitgesproken; tot de behandeling waarvan op grond van paragraaf 2 der genoemde verordening thans de Duitsche gerechten bevoegd zouden zijn; 3. in al die zaken, waarvan de Neder landsche rechter kennis neemt, welke niet vallen onder het bepaalde onder 2 en ter zake van welke deze rechter een vrijheidsstraf of vervangende vrijheids straf van meer dan zes maanden of een geldboete van meer dan vijftienhonderd gulden heeft opgelegd, tenzij ik de pro cedure tot gratieverleening in bepaalde gevallen aan den secretaris-generaal van het departement van justitie over draag', 4. in al die zaken, waarvan de Neder landsche rechter kennis neemt, welke niet vallen onder het bepaalde onder 2 en 3 en welke ik in bepaalde gevallen aanwijs. (2) Hetzelfde geldt ter zake van het recjit van abolitie. Artikel 2: (1) Ik draag de uitoefening van het recht van abolitie en van -gratie over op den secretaris-generaal van het departement van justitie, voor zoover ik mij niet in overeenstemming met het bepaalde in artikel 1 de beslissing voor behoud. (2) Indien de secretaris-generaal een beslissing genomen heeft, staan den verzoeker geen rechtsmiddelen tegen deze beslissing ter beschikking. Ik be houd mij evenwel het recht voor in bepaalde gevallen beslissingen van den secretaris-generaal te vernietigeft of te wijzigen. Artikel 3: Alle met deze verordening in tegenspraak zijnde voorschriften, meer in het bijzonder de artikelen 14a tot en met 17 van het Nederlandsche Wetboek van Strafrecht en de artikelen 559 en 560 van het Nederlandsche Wet boek van Strafvordering, blijven buiten toepassing. Artikel 4: De voorschrif#n ter uit voering van deze verordening worden bij instructie gegeven. DE INGENIEURSTITEL BESCHERMD. In de Staatscourant is een be schikking opgenomen, waaruit blijkt dat achter hun namen de aandui dingen M.T.S. of A.M.T.S., verder M.T. en T.S. mogen worden ge plaatst van bezitters van een getuig schrift afgegeven door gesubsi dieerde scholen, resp. Mid. Techn. School, Mid. Tech. Avondschool, een diploma uitgereikt volgens Art. 29 v. d. Nijverheidsonderwijswet en van een Middelbare Textieldagschool. Tot het voeren van den titel van ingenieur zijn alleen gerechtigd de afgestudeerden van de Technische Hoogeschool te Delft, de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, de Techn. Hoogeschool te Bandoeng en hü die een gelijkwaardig diploma in het buitenland behaalt. Aan den titel Ingenieur kan een letter worden toegevoegd haarmate men civiel ingenieu#, werktuigkun dig ingenieur enz. is. Aan het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kultuurbe- scherming wordt een ingenieurs- register gehouden. Een commissie kan verklaren, dat in dit register ook de namen van hen kunnen wor den opgeonmen die thans reeds zonder het diploma te bezitten gelijkwaardige werkzaamheden ver richten. Op overtredingen is een geldboete vqp hoogstens 500 vastgesteld. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Aderaa, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk yoor da advertenties: T. Bus. Alkmaar. EEN MOOI FEEST. De Europeesche Jeugdsportfeester.j die in het land van Mussolini zijn georganiseerd, werden Zondag be sloten met groote atletiekwedstrij den. In het stadion te Milaan heerschte een opgewekte stemming en de duizenden toescho'uwers, die zich om de hintelbaan en het sport veld hadden verzameld, hebben over het algemeen van uitstekende spor. kunnen genieten. Op de tribun wapperden de vlaggen van de t\v. deelnemende landen lustig in c wind en waren een aansporing Vooi de vertegenwoordigende meisjes en jongens om hun beste krachten voor hun land in te zetten. En dat hebben allen dan ook gedaan. Want in de vier dagen, waarop de ver schillende onderdeelen van sport aan de beurt kwamen,hebben de jon gens en meisjes zich voor de volle honderd procent gegeven. De wed strijden waren ernstig voorbereid- Hard was er getraind, veel moest worden ontzegd om in goeden vorm te bljjven,, maar allen hadden het er .voor over, overtuigd als zij waren van de verantwoordelijkheid, welke hun uitzending naar Milaan mee bracht. En nu gaan allen weer huiswaarts. De jongens en meisjes, zij zullen weer uitzwermen over Europa en hun gewone dagtaak vervullen, maar» nog lang zullen de herinnerin gen, welke zij in Italië hebben opge daan in hun geest blijven voortle ven als blijde, goede dagen. De bevindingen, in het zonnige Zuiden opgedaan, zullen worden meegedeeld aan kameraden, die niet van de partij konden zijn, doch in den geest, hebben meegeleefd en evenzeer verheugd waren als er goede berichten uit Italië doorkwa men. Want al hadden dan anderen de prestaties geleverd, zij kwamen toch de eer van het vaderland ten goede en dat was de hoofdzaak. Wat de verrichtingen van den na- tionalen jeugdstorm in Milaan be treft, kunnen wij tevreden zijn. De indruk, dien de Nederlandsche meis jes en jongens in hun fleurige klee ding hebben gemaakt, is uitstekend geweest. Velen van hen vo.elden zich v/at onwennig in zoo'n vreemd land, zoo ver van huis. Hier kwam nog bij een heel ander klimaat, dan zij in ons land gewoon zijn. Maar, zooals het goeden Hollandschen meisjes en jongens betaamt, zij hebben zich er best doorheen geslagen. Zij pasten zich zeer snel aan de omstandighe den aan en bleken weinig last van plankenkoorts te hebben. Dat er nu juist geen eerste prijzen zijn behaald is niet te verwonderen. Want er wa ren vertegenwoordigers, die over veel meer routine en ervaring be schikten, dan onze meisjes en jon gens. Zoo bijv. de Duitsche en Ita- liaansche jeugd, die dan ook het beste voor den dag kwamen. Nemen wij de verschillende pres taties der Nederlandsche deelnemers nog even onder de loupe, dan kun nen wij constateeren, dat de meisjes bij het zwemmen weer het beste figuur hebben geslagen. Hoe kan het ook anders.SNederlqnd, dat op zwem- gebied altijd een der vooraanstaande plaatsen in de wereld heeft ingeno men. Zoo werden er drie derde plaatsen veroverd, n.l. door mëj. Berghuis op den 100 meter rugslag (1.22.6), Coby Koster op den 200 m schoolslag (3.10.8) en op de 4 x 100 m estafette. Verder op den 100 m rugslag een wqfde plaats door mej. Kaan in 1.25.2 en op den 200 m Schoolslag eveneens een vijfde plaats door mej. B. van Imperen in 3.24.9. Bq het zwemmen voor jongens behaalde Gerritsen op den 100 m crawl eveneens een derde plaats in 1.03.4. Wat de athletiek betreft, hier was de beste verrichting van mej. van Meurs 'bij het hoogspringen. Zij sprong 1.46 m en behaalde daarrriede de derde plaats achter twee Duitsche meisjes. Op den laatsten dag behaal de de Ned. meisjesploeg nog een aardig succes bij de 4 x 100 m esta fette. Met een tijd van 53.1 sec. be zetten zij opnieuw een derde plaats achter Duitschland en Italië. Mej. Trijntje Hogewoning werd op den 100 meter zesde in 13.4. Met de tenniswedstrijden hebben wij weiftig geluk gehad. Het toeval wilde, dat de Ned. deelneemsters reeds in de eerste ronde tegen de sterke Italiaansche en Duitsche ploe gen moesten uitkomen. Deze bleken over het algemeen uit het goede tennishout gesneden te zijn en scha kelden de meisjes van den nationa- len jeugdstorm al direct uit. Tenslotte rest ons nog het wiel rennen. Direct dient te worden ge zegd, dat de Ned. jongens ook hier hun uiterste best hebben gedaan. Maar hier geldt ook al weer: de Dutischers en Italianen hebben meer ervaring. Vooral laatstgenoemden, die vooral met het rijden in heuvel achtig terrein goed op de hoogte zijn. De Italiaan Logli werd dan ook winnaar in den rit over 92 km. De 17-jarige Bol uit Uithoorn was ze ker tot een betere prestatie in staat geweest, had hij niet direct na het begin met bandenpech te kampen gehad. Ondanks deze handicap, hield hü echter moedig vol. Nadat het on gemak aan zijn fiets was verholpen, zette hij geheel alleen den tocht voort en reed het lange bergparcours zonder steun van andere renners. Vele anderen hadden bovendién een versnelling op hun fiets en dat had Bol niet. Zijn prestatie om als zeven tiende te eindigen in 2 uur 34 min. 54 sec. is dan ook zeker -het vermel den waard. Kerckhof kwam in dezen rit als eerste Nederlander van de vier aan en werd dertiende met een tijd van 2 uur 30 min. 49 sec. Heusch niet slecht in dit milieu. De twee overige Nederlandsche deelnemers, n.L Jan Ruben en van Westringh,' konden het tempo niet zoo goed bij houden, maar reden toch den gehee- len wedstrijd uit. Da deelneemsters an deelnemers van de Ned. ploeg zullen dan ook zeker tevreden kunnen zijn met de behaalde successen. Men moet niet uit het oog verliezen, dat zij veel er varingen rijker zijn geworden en daarmede zeker hun voordeel zullen doen. Ongetwijfeld zullen de presta ties in later jaren dan beter worden, indien men rustig doch zeker verder bouwt. ITALIË WINNAAR DER JEUGDWEDSTRIJDEN. Duitschland tweede. Nederland zevende. Thans ontvangen - wq de punten tellingen der verschillende Janden, welke in Milaan aan de Europeesche Jeugdsportfeesten hebben deelge nomen. De Nederlandsche ploeg heeft volgens deze gegevens de vol gende resultaten bereikt: Athletiek, jongens: De achtste plaats van de elf met 121 punten. Meisjes: de derde plaats van de ne gen met 176 punten. Zwemmen, jon gens: de zeverde plaats van de acht met 21 pun-en. Meisjes: de derde plaats van de zeven met 81 punten. Tennis, jongens: de vijfde en laat ste plaats, welke met, Kroatië wordt gedeeld, met 4 punten. Meisjes: de derde en laatste plaats,' welke wordt gedèeld met Kroatië, met 8 punten. Hieruit blqkt, dat de meisjes betere resultaten hebben behaald dan de jongens. Het beste figuur hebben zq geslagen bij de atletiekwedstrijden, waarna het zwemmen volgt. Maken we aan de hand van de ge gevens een ruwe berekening, dan heeft de Italiaansche ploeg het grootste aantal punten behaald, nl. 1095 en dus de Europeesche wed strijden gewonnen, gevolgd door Duitschland met 989 punten. Hierop volgen resp.: 3. Hongarije, 4, Kroa tië, 5. Spanje, 6. Slowakqe en op de zevende plaats Nederland. Rede van prof dr. R. van Genechten. UTRECHT, - Dezer dagen hield het opvoedersgilde in het N. V. Huis aan de Oudegracht zijn tweede jaarvergadering, voor welke bijeen komst een groote belangstelling be stond. Nadat dr. Breetveldt den aan wezigen autoriteiten onder wie Ir. Mussert en de Beauftragte van den Rijkscommissaris in Utrecht welkom geheeten had, en de aan het Oostfront gevallen leden van 'het opvoedersgilde staande herdacht waren, nam prof. dr. R. van Ge nechten het woord. Spr. betoogde, Sat bij het onderwqs nog steeds de geest heerscht van den ouden tijd, die zal moeten verdwqnen, waarmee Nederland zijn plaats in het nieuwe Europa zal innemen. De vraag is nl): Hoe brengen wij hier verbetering in? Ten eerste door de opvoeders zelf in den nieuwên geest op te voeden. We zullen de kinderen de vreugde van het zelf scheppen leeren besef fen, door hun aangeboren néigingen tot schilderen, teekenen, dansen, muziek maken enz. te ontwikkelen. Zeer goed zou -bijv. ook geweest zijn als de jeugd in haar geheel bij het binnenhalen van den oogst had kun nen helpen, waardoor zij de vreug de zou hebben gekend zich voor het geheele volk nuttig .te hebben ge maakt. De opvoeding van het kind dient losgemaakt te worden van de financieele omstandigheden van de ouders. Tot slot van deze bijeen komst voerde nog de leider der Nat.r Soc. Beweging der Nederlanden, Mussert, het woord. Na met een donderend applaus te zijn gegroet, begon hq zijn toespraak met er op te wijzen, dat het de- taak van de le den van het opvoedersgilde is, op te voeden iri nat.-soc. zin. Op dit gebied is zeer veel te doen, aldus Mussert, want onze tegenstanders hebben juist van het onderwqs een bolwerk tegen het nat.-soc. gemaakt. De NSB bestaat reeds 11 jaar in Nederland en het opvoedersgilde pas twee jaar. Zou het opvoedersgilde eens 7, 8 of 9 jaren bestaan, dan zou ook de jeugd in belangrqker mate deel hebben aan den opbouw van den staat. Na t' slotwoord van dr. Breed- veldt werd deze tweede jaarverga dering met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus besloten. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. - In verband met velerlei misverstand omtrent de tqden, op welke winkels geopend moeten zijn, volgt hierna een korte opsomming van wat mag en wat moet, voor het komende winterhalfjaar (van 1 Oct, tot 1 April). Winkels mogen geopend zijn op de eerste vqf werkdagen per week van 5 tot 18 uur en op Zaterdag van 5 tot 19 uur. Winkels moeten geopend zijn alle werkdagen, ook des Zaterdags, van 10 tot 17 uur (een uitzondering geldt voor niet-levensmiddelen za ken voor Maandagmorgen), Voor drankzaken en kantoorma- chinezaken (naast café's apotheken e.d.) geldt bovengenoemde ver plichting niet. HERDENKING SLAG BIJ WARNS. De Fryske Rie van Saxo Frisia heeft op de Boerenschool te Rqs in Gaasterland een herdenking van den slag bij Warns gehouden, waarbq verschillende vooraanstaande perso nen uit de Friesche beweging te- gerfwoordig waren. .De leider van de Fryske Rie, de heer D. H. Viestra, opende de eigen lijke herdenking van den slag bij Warns. De Fryske Rie hoopt met de ze herdenking van den dag, waarop eenvoudig landvolk bij het Roode Klif Friesland's vrijheid bevocht (26 Sept. 1345). een goede Friesche tra ditie te vestigen. Dr. B. Dijkstra te Zaandam Weid WOENSDAG. HILVERSUM 1, 415,5 M. 7.15 Jodelen (gr.pl;) 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 On wekkende morgemdanken (gr.pl.) j jl BNO: Nieuwsber. 8.40 De Microfoon in de wereld. 8.50 Mannenzang (gr.pl.) 9 IJ) Musette-orkest en soliste (opn.) '9'^ ipiegel van den dag (opn.) 9.40 Sym. phonie-Orkest (gr.pl.) 10.— Zingende bloemen (gr.pl.) 10.30 De wieg „an Europa. 10.45 Orkest Willy Kok en 50' list. 11.30 Pianovoordr. 12.01 Almanak 12.05 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke be*. 13^ Amusementsorkest, soliste en gr.pl, Halfweg, gevarieerd programma. 15,_ De Onmogelijke rol, luisterflits. 15.29 Halfweg, gevarieerd programma. 1545 BNO: Nieuws^, zakelijke en beursber 17.— Orgelconcert. 17.30 Klankbeelden^ reeks: „Eenzame zwervers langs noor delijke kusten. 18.Omroep-Opera- Orkest en solisten van „Das deutscbe Theater in den Niederlanden". 19.— Wat niet in de kranten staat, Lezing. 19.15 Zangplaten. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Zakelijk praatje over den land bouw. 19.50 Mozart in den Haag, luister spel. 2,0.15 Rott. Philharmonisch orkest, soliste en gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber! 22.Musette-klanken (gr.pl.) 22.15 Otto Dobrindt en zijn orkest en zang (gr.pl.) 23.24.Varieerende Avondklanken (gr.pl.) HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 Sportnieuws. .8.Voor de rijpere jeugd van het platteland. 8.15 Orgel spel (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" (opn.) 9.Piano, orgel en orkest (gr.pl.) 9.15 Voor de Huisvrouw. 9.30 Piano, or gel en orkest (gr.pl.) 10.Godsd. üitz, 10.30 Zang met pianobegel. 11.Voor de kleuters. 11.20 Pianovoordr. (gr.pl.) 11.30 Otto Hendriks en zijn orkest en gr.pl, 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Liede ren met orkestbegel. (gr.pl.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Land- bouwreportage. 13.15 Orkestmuziek (gr.pl.) 14.Godsd. uitz. 14.30 Fluit, viool, altviool en cello. 15.15 Karl Schmitt-Walter, bariton met pianobegel. (gr.pl.) 15.30 Overheid en Opvoeding. 15.45 Walsencyelus F (gr.pl.) 16.Or kest van de Ned. Kameropera. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.Voor de jeugd. 18.15 Gr.pl. 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Brabantsch praatje. 19.Dorit Talmadge zingt Duitsche Sol datenliedjes (gr.pl.) 19.U> Pension 't Stekeltje, Luisterspel. 19.30 Vreugde en arbeid, gevarieerd programma. 20.30 Prominenten der - lichte muze (gr.pl.) 20.55 Vreugde en arbeid, gevarieerd pro gramma. 21.45 "BNO: Nieuwsber. 22— BNÖ: Politiek praatje. 22.10 Avondwij ding. 22.20—24.— Zie Hilv. I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. door 'ïNEBO financieringsplan. U-fcunttiióben enkele Jaren in een elgen huls wonen, zonder dat U contant geld bqzlt. Met het Nebo-financleringsplan kuni U de huishuur besteden voor afbetaling, Inlichtingen Worden gaarne verstrekt BOUW SPAARKAS 2E, Bargerweg 141, Alkmaar AMSTERDAMSCHE BEURS, van Dinsdag 29 September 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. 3)4 Nederland 1941 99S/„ 4 Nederland 1941 1001/j 4 Nederland 1940 II lOOi/, 3—3'/, Nederl. 1938 96i/s 3 Ned.-Indië 1937 88l/s BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank - .138 Handel Mq. Cert. V. 2.50129 Koloniale Bank .127 Ned. Ind. Handelsbank 86 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzqde Unie 155-'/, Calvé Delft Cert. ,128i/s Nederl. Ford ,290 Lever Bros179i/a Phil. Gloeil. Gem. Bezit 288 CULTUUR MAATSCH. H. VA. 334 Java Cultuur 170 Ned. Ind. Suiker Unie 170 Verg. Vorstenlanden 911-1 PETROLEUM. Kon. Petr. .325 RUBBERS. Amsterd. Rubber lSQt/* Deli Bat. Rubber ,142 Oostkust 1043/, SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn .144 Java-China-Japan lijn 130 Kon. Ned. Stoomboot 1781/, Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab SPOORWEGEN. Deli Spoor •Ind. Spoor' ,175 .156 .196 ,156 631/, - 47i/2 99% 100% ÏOOV» 96V, 881/, 137 129 135 86 154 125 290 168 168 88 185-2 140 104 143 128 178'/, 170-69 157 191-1 156 63 46-7 hierna een toespraak over „Wq en dè slag bij Warns". Het lijkt, aldus spr., een ongeschikte tijd, om een strijd, die 'zoo klein is in vergelij king met den strijd van de Ger- maansche stammen waarbq ook wij zoo nauw zqn betrokken te gen een kuituurloos negativisme, te herdenken. Met den slag bq Warns werd de vrijheid bevochten, maar helaas kwam er spoedig een tijd van ondergang. Spreker gaf een uitvoerig histo risch overzicht, met betrekking tot den slag bij Warns in 1345, toen de Hollandsche graaf Willem IV, die zijn expansieplannen met den dood moest bekoopen, naar Friesland trok met een prachtig leger en daar bq Warns door eenvoudige Friesche visschers en boeren, die den plicht tegenover vaderland en volk moedig volbrachten, werd, verslagen,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2