Nieuwe keirsaaatreielei 'aangekondigd. Wi.ntérappèl van den Landstand. STAD EN OMGEVING AG ti/v DA Verkoop van rijwielen GEBREK AAN GEMEENSCHAPSZIN. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Een half jaar hinderlijke hoofdpijn. Trineral Agentschap, Hassaukade 373, JJ'dam (Vervolg van pag. 1.) Bescherming van den bodem bewerker. Het is daarom zeer goed. dat er paal en perk wordt gesteld aan het opdrijven der landprijzen en de pachtsommen en dat er verorde ningen zijn gemaakt ter bescher- ining van den bodembewerker. De grond- en pachtkamers hebben thans gelegenheid te toonen hoever hun sociaal inzicht gaat. Niet altijd werken hier de meest geschikten en sociaal voelenden mede en daarom zal het goed zijn, dat er aan den Landstand wat méér medezeggen schap wordt gegeven. De ontvangst van de menschen van den Land stand, die als „toehoorders" zijn aangesteld, is over het algemeen niet zoodanig, dat wij kunnen zeg gen, dat de voorzitters van grond en pachtkamers een hoogstaande houding aannemen. Zij zijn blijk baar zóó weinig practisch en zóó juridisch aangelegd, dat het geheel eronder te lijden heeft. Maar dit zal wel een kinderziekte van voorbij- gaanden aard zijn. De afd. Voortbrenging van den Landstand, welke het meest van zich doet spreken, heeft zeer veel te doen met de land- en tuinbouwcon- sulenten. Spr. gaf als zijn bedoeling aan, deze samenwerking zooveel mogelijk te bevorderen. Hij hoopte dat bij de consulenten en de assis tenten ook dé wil tot samenwerking aanwezig zou zijn, in het belang van den land- en tuinbouw iri Neder land. s Het scheuren van grasland. Een andere moeilijkheid voor- de boeren is de oproep tot het omleg gen van een deel van het grasland tot bouwland. Als practische boer, die met dezelfde moeilijkheden kampt, ried spr. aan er niet over te mopperen, maar te doen wat moge lijk is om de kansen voor onze voed selvoorziening zoo gunstig mogelijk te maken. Door samenwerking en een goeden geest onder de boeren is het mogelijk ermee klaar te komen! Wanneer bij de boeren het woord „burenplicht" weer wordt wakker geroepen en mefi niet zeurt over pro- of anti, dan zullen de 6600 bun der grasland, die moeten worden omgeploegd, ook werkelijk bouw land worden. Wanneer wij als poe ren, door alle moeilijkheden heen, onzen plicht doen, kunnen wij van het Nederlandsche volk eischen dat wij ons recht krijgen. Spr. ging na hoe en waar de be zwaren tegen den scheurplicht wor den behandeld en deelde mede, dat binnenkort de commissie bij den plaatselijken bureauhouder met door hem aangestelde boeren aangevuld zal worden. Thans zijn er 42 com missies in Noord-Holland, maar er behooren er evenveel te wezen als er dorpen zijn. De commissie moet dan bestaan uit de leden van den dorpsboerenraad, waarvan er uit ieder dorp- één lid wordt afgevaar digd naar den plaatselijken bureau houder. Dit is een wensch, die in den komenden tijd vervuld dient te worden. De reorganisatie, welke thans plaats vindt bij het bureau Voed selvoorziening in Oorlogstijd, is wel een der meest urgente kwesties, 'waarbij de Landstand betrokken is. De bedrijfsorganisaties. Over de bedrijfsorganisaties spre kende, zei de heer Saai, dat daarin boeren zitting moeten hebben, die positief met den Landstand samen werken, want daarin wordt 'over het wel en wee van de boeren be slist. De wijze, waarop tot heden in die organisaties met de materieele belangen der boeren wordt omge sprongen, kon spr. niet bekoren, omtjat het vaak de handels- en koop lieden zijn, die met het grootste brok van de winst gaan strijken. De boer^wordt de sluitpost op de begrooting, dat is nog net zoo als vroeger. Het zal onze taak zijn, dit an ders te maken en u allen roep \jk op om daarvoor te strijden, zei spr. Wij krijgen slechts ons recht, als wij onzen plicht doen, ere dat is door onze organisaties zoo hecht en sterk te maken als mogelijk is.' De fundamenten hiervoor zijn ge legd door onze afdeeling Voortbren ging goed te organiseeren. Hieruit moeten de medewerkers komen, die straks de belangen der boeren in de bedrijfsschappen zullen verdedigen. Den Landstand in Noord-Holland zullen wij met elkander hand in hand versterken en opbouwen. Op houden of teruggaan, dat nooit! En dat is ook niet noodig.'De vroegere organisaties passen niet meer in de zen dynamischen tijd. Nu is het woord en waar mogelijk ook de daad aan den Landstand, die leeft en marcheert. Hij bouwt aan de een-' heid Van ons volk en ik roep u op om aan die eenheid mede te wer ken. Deze dag, dit winterappèl, zal de in^et zijn voor onzen verderen opbouw. Wij vragen méér mede zeggenschap en zullen die krijgen! Maar dan dienen wij ook een voor beeld te zijn voor de anderen, bui ten onze rijen. Wij bereiden de toekomst voor onze kinderen en kindskinderen. Zoo doen wij, aldus besloot spr., on zen plicht voor een beter Nederland en werken wij mede aan het geluk van onze, Germaansche volkeren, aan den opbouw van een gelukkig Europa! -> BERGEN (10 tot en met 16 Sept.) Geboren: Louise, d. v. Jan van den Elskamp en Maragaretha Iheo- dora Wijsma. Getrouwd: Hehdrikus Wille- brordus Oudhóff wonende te Alk maar.' en Barbara Jacoba Hiilenius In den Muziektuin. Elf uur Woensdagmorgen. Gelukkig, de enkele zwartkijkers, die gister nog durfden te beweren, dat deze grootsch opgezette propa- gandadag niet in den Muziektuin zou plaats vinden, maar in een zaal zou worden gehouden, krijgen onge lijk. 't Zou ook erg jammer wezen voor alles, wat reeds voor dezen dag werd gedaan. i Daar heb je bijv. het schitterend decor van „De Strooppot": niet meer of minder dan een zeer mooi getee- kende Texelsche boerderij, een geT vaarte van 16 m breed en 10 m hoog. Hoe juist is zij geteekend door de studio van Arepd Meijer in Den Haag, naar een 'foto, gemaakt door Fred Groot, den schrijver van het stuk. En dan te Wéten, dat de teeke naar slechts twee weken tijd had voor dit meesterwerk! Deze „boerderij" met terras is ge plaatst voor de muzieknis, op een „duinterrein", beplant met helm, terwijl zonnebloemen en andere planten den „gevel" sieren. Er is teekening gekomen in wat gister nog een chaos leek. Rond het met bloemen opgevroolijkte gras veld vóór de „boerderij" zijn rijen stoelen geplaatst, waarop de gelei delijk reeds toestroomende bezoe kers plaats nemen; op het terras is eefi groot wit-bord opgericht met de emblemen van den Landstand, met links de woorden „Met ploeg en zwaard", rechts „Naar de zege!" en daarvóór een ploeg en eenige bos sen graan; het geheel is getooid met een paar bossen gele herfstbloemen.'' Aan den ingang van den Muziek tuin heerscht het levendig^ gewoel van eiken landdag: brochurè'verkoo- pers (in dit geval „zwarte soldaten" met „De Storm"); menschen met fietsen, die een plaatsje zoeken voor hun tegenwoordig zoo waardevolle vervoermiddelen; speldjesverkoo- pers, en tusschen dit alles door de vroolijke roep van herkenning tus schen verschillende bezoekers. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, jge trekking van 29 September. 70 6461 9947 10071 17912 20384 20561 20906 20951 Nieten: 2j71 2177 2207 2233 4313 6465 6483 8773 8825'13503 18822 Trekking van heden. 1500 10880 2610 5762 10073 4522i 6458 13993 14013 15062 2175 3674 15470 15610 16207- 17209 1061 2027 2554 2833 3678 3816 4310 7440 8487 9913 17787 21266 1000 400 .200 100 VERPLICHT VEILEN. Verbouwers van herfstrapen, koolrapen met uitzondering van.de witvleezige pastinaken, alle soorten peen, dus zoowel' roode als gele, en alle soorten uien, moge deze artike len slechts verkoopen via een bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale aangesloten veiling. Overtreding van •deze voorschriften wordt gestraft. V Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Carl Peters, de p'ionier van Oost-Afrika (eultuuriilm). Alle leeftijden. Akm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Brand op den ocekan (rom.- sens.' 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Een origineele óntknooping (kom.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De verkochte grootvader (hum.) 18 jaar. CORRESPONDENTIE. Den arbeider, die ons als „geal lieerden-voorstander" een klacht zond over de behandeling door zijn patroon verzoeken wij naam en adres aan ons kenbaar te maken. Wij zullen dan gaarne aandacht aa nzijn brief wijden. Zonder zijn naam te kennen (deze blijft bij ons geheim) -kunnen wij echter zijn klacht niet in behandeling nemen. Red. D. v. N.H. TUINDERS WEGENS PRIJS OPDRIJVING VEROORDEELD. In de laatste maanden is een. groot aantal Amsterdamsche groenten- kweekers, wier bedrijven aan den rahd van de stad zijn gelegen, we gens prijsopdrijving of poging daar toe veroordeeld. De toch al critieke toestand, waarin de Amsterdamsche groenten voorziening reeds verkeer de, werd hierdoor nog verslechterd. De kweekers, ongeveer dertig in getal, zijn beboet met bedragen, welke in het algemeen varieerden van 300 tot 750, enkelen werden zelfs nog zwaarder gestraft. Ook in en bij andere gemeenten zooals Utrecht, Alkmaar en in 't Gooi en rond de Haarlemmermeer zijn verschillende tuinders wegens gelijke overtredingen veroordeeld. A AANVOER EN EXPORT VAN APPELEN. Bij de veilingen is bericht ont vangen, dat telers, die hun inventa risatiebiljet voor de daarin genoem de bewaarappelen reeds aan de vei lingen hebben ingeleverd en deze appelen, bij gebrek .aan opslagruim te reeds spoedig ter veiling wenschen aan te voeren, hiervan opgave kun nen doen aan de veiling, waarbij zij hun inventarisatiebiljet hebben in geleverd. Ook pachters van fruit kunnen de bedoelde appelen op deze wijze bij de veilingen opgeven. Voor deze aan te voeren appelen gelden dezelfde exportpercentages en prij- zen als in de wèkelijksche circu laires zijn vastgesteld. Deze appelen kruinen ook los worden verzonden. DE HEFFING VAN DEN KLEINHANDEL. Zooals wij eenigen tijd geleden berichtten, bestond de kans, dat van de heffing van 8 pet,, welke de kleinhandelaren bij aankoop op de veilingen moeten betalen ómzetbe- lasting moest worden betaald. Thans is, naar de Tuinderij meldt, van het departement van financiën defini tief bericht ontvangen, dat over de door de veilingen van 8 Mei j.l. af geïncasseerde heffing 1 pet. omzet belasting moet worden betaald. De Centrale heeft zich bereid verklaard de belasting voor het aandeel dat aan haar wordt afgedragen, voor haar rekening te nemen. ER DREIGT HONGERSNOOD BIJ "VELE BIJENVOLKEN. Men schrijft ons uit Schoorl: Nu het seizoen voorbij is en „de produc tieslag" geëindigd, blijkt echter, dat 1942 voor deze streek een buitenge woon slechts honing jaar is geweest. Voor den imker valt er niets te oogsten, hier en daar zijn zelfs al bijeenvolken van honger omgeko men. Niet alleen de bijenhouder, die zijn volken thuis heeft gehouden, vindt de honingkamers leeg, maar ook hij, die de risico's, verbonden aan het reizen met bijen, heeft ge trotseerd en met zijn honingprodu- centen de drachtstreken heeft opge zocht, ziet zich bitter teleurgesteld. Vroege dracht zomerdracht, late dracht, het was nergens vetpot. Een grootimker getuigde, dat hij het in de 21 jaren van zijn imkersloopbaan nog nooit zóó slecht bad beleefd en anderen spreken van eenzelfde er varing. Deze slechte resultaten beteeke- nen eehter niet dat de arbeid der bijen vergeefs zou zijn geweest. Er blijft immers het groote nut, dat niet in pondjes honing kan worden uitgedrukt: de kruisbestuiving. Wat zou er terecht gekomen zijn van onze kersen, abrikozen, appels, peren, frambozen, kruis- en aalbessen enz. enz. zonder deze nijvere diertjes! Intusschen zijn de bijen zelf er het -ergst aan toe, de toekpmst ziet er voor hen niet erg rooskleurig uit. In normale omstandigheden wordt nu alles in gereedheid gebracht voor de overwintering. Maar hoe komen de bijen dit jaar aan de noodige win terprovisie? In de breedkamer is ar moede troef, en als de gedenatureer de suiker, waarmee de imker andere jaren zijn volken voèdert, niet spoe dig komt of heelemaal uitblijft, dan zullen heel wat bijenvolken in den komenden winter den hongerdood moeten sterven. DE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. In de prijzen voor groenten en fruit zijn weinig wijzigingen geko men. De veilingprijs voor savoye- kool (groene) is verhoogd. Tot nu toe werd hiervoor 3.50 per 100 kg betaald, evenals voor de gele kool. Met ingang van Dinsdag 29 Septem ber is de prijs 4. Aanzie lijst is. toegevoegd het artikel peen zonder lof (gele) met een prijs van 2.50 per 100 kg. Prei is in prijs verlaagd: 10 mm en dikker van 8 op 7, beneden 10 mm van 6 op 5 per 100 kg. Herfst- knollen noteeren voor gewasschen f 2.50 (was 3) en ongewasschen 2 (was 2.50) per'100 kg. Voorloopig is nog alleen het vei len van B-uien toegestaan. Binnen kortéh' tijd zullen over den aanvoer van A-uien nadere berichten volgen. "Alle peen, anders dan jónge bos- peen, dient als gebroken peen te worden aangevoerd. Gebroken peen moet volgroeid zijn, terwijl er geen gebarsten, vertakte of houterige, exemplaren in mogen voorkomen. Onder sorteering A valt alleen de fijnere peen, als Amsterdamsche bak en Nantes, welke steeds schoonge- wasschen moet worden aangevoerd. Kleine peen van de grovere soorten, mits gezond, niet gebarsten of ver takt, moet ongewasschen maar ont daan van zand en grond als stek- peen worden geveild tegen 2.50 per 100 kg.Afgekeurde peen, mits vrij van grond en vuil, kan worden geveild tegen maximaal f 1.50 per 100 kg. Alle gele peen dient ter vei ling te worden aangevoerd. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. Met ingang van 21 September moe ten de exporteurs de volgende export- heffingen afdragen aan de Centrale: knolselderij z. olad boven 6 cm door snede 4.80, komkon.merstek los ver laden 3.40, peen zonder lof IV boven 500 gram onge vasschen los verladen 0.10, spitskool 1 per 100 kg; kom kommers los verladen sort. Ia 15.50, I J 12.60, II 11.70 én III 11.30 per 100 stuks;, komkommers verpakt in E- kisten la 14, I 11.30, II 10.60 en III 10.30 por-100 stuks. Met ingang van denzelfden datum verleent de Centrale de volgende bij dragen: Augurken V 0.30, I en II stippel 0.40, III en IV stippel 0.30, peenzonder lof II 51200 gram onge wasschen, los verladen 1.50, idem III 0.4p, roode kool 1, sovoye kool (geel) 0.80, witte kool 0.90 per 100 kg;,to maten (kas I t m IV) verpakt in kisten 12'-/., kg 2.30 per 100 kg bruto; bloem kool Ia boven 30 cm oveï den kop ge meten 3.10, L 2530 cm 0.80, kool rabi I boven 7 cm 0.70 per 100 stuks. als secretaris. Besloten is drie Nuts- avonden voor de leden te geven, den eersten avond Half October en daarvoor uit te n~-odigen ds. Westmijze, met als onderwerp: Bruiloft in Europa. Tweede avond, Lode van Gent met: In de binnen landen van Indo-China. Derde avond, Abr. Delver uit de Bildt, over de Bijenteelt. De "bibliotheek zal worden opengesteld op Dinsdag 6 Oct. WEDER TOEGELATEN OP IN OMLOOP ZIJNDE BONNEN. Geldigheidsduur der bonnen verlengd tot 31 Oct. a-s. Zooals bekend is in den loop van de vorige maand een verbod uitge vaardigd van het verkoopen of an derszins afleveren van rijwielen aan het publiek door den kleinhandel, zoodat het in de laatste weken niet mogelijk was, ook wanneer men in het bezit was van een distributie bon, om zich een "rijwiel aan te schaffen. Thans echter heeft de secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken in overleg met het Rijksbureau voor de metalen verwerkende industrie, aan de bur gemeesters medegedeeld, dat dit ver bod tot het verkoopen of anderszins afleveren van rijwielen voor klein handelaren. met ingang van 1 Octo ber a.s. is opgeheven, mét dien verstande echter, dat nieuwe bonnen voorloopig niet zullen worden uit gereikt. Vanaf den lsten October kunnen de rijwielhandelaren derhalve weer rijwielbestel- en afleveringsbonnen in ontvangst nemen en daarop hetzij uit voorraad, hetzij na het betrek ken door bestelling per bestelbon van fabrikant of grossier, toerrijwie- len aan het publiek afleveren. Belangrijk zoowel voor handelaar en afnemer is vooral ook, dat de gel digheidsduur zoowel van bestel- als van afleveringsbonnen, voorzoover daarop een in Augustus 1942 vallen de datum vermeld, is verlengd tot 31 October 1942. j Rijwielverkoop en -koop is dus nu 'weer toegestaan doch alleen op de thans nóg in omloop zijnde geldige bonnen. DISTRIBUTIE VAN STROOf Ten einde voor de tuinders een een voudige regeling te treffen ter verkrij ging van stroo voor het afdekken van bewaarproducten van den tuinbouw, is het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Nederland met het Bedrijfschap voor Hooi, S.troo en Ruwvoeder overeenge komen, dat de aanvragen voor dit doel bij genoemd Bureau, Javastraat 80, Den Haag, kunnen worden ingediend. Het betreft hier de producten appelen, peren, bewaarkoor, uien en peen (niet bijv. aardappelen en bieten, daar dit landbouwproducten zijn.) Voor i deze laatste producten moet.men zich, aldus ae Tuinderij, tot'de P.I.C.A. in de be treffende provincie wenden. KOSTBARE NASLAG-WERKEN GESTOLEN. Er zijn menschen, die uit gemeen schapszin instellingen oprichten, welke van algemeen nut zijn. Een dezer instellingen is de Open bare Leeszaal.en Boekerij, welker exploitatie mogelijk is door de con tributies der leden en door subsidies van Rijk, Provincie, en Gemeente, welke daarmé3e haar beteekenis voor de volksontwikkeling erken nen: Een Openbare Leeszaal in een be scheiden provincieplaats als Alle rnaar heeft betrekkelijk geringe in komsten tegenoyer de vele noodza kelijke uitgaven salarissen, ver zekeringen, pensioenregeling van het personeel, huur van gebouwen, kos ten van verlichting en verwarming en daarnaast de bedrageit welke noodig zijn voor het houden van cor respondentschappen in diverse bui tengemeenten, het binden en vooral het aahkoopen van boeken en tijd schriften. Nog steeds staan de inkomsten in zoo bedenkelijke verhouding tegen over de uitgaven, dat het personeel - assistenten met een kostbare en langdurige wetenschappelijke oplei ding noodgedwongen een veel te lage bezoldiging geniet, wat niet wegneemt, dat deze dames, uit lief de voor haar werk, haar taak op on berispelijke wijfe vervullen. De Openbare Leeszaal en Boekerij heeft ten doel de menschen te laten lezen en ze daardoor te ontwikkelen en daarnaast hen van voorlichting te dienen en gelegenheid tot zelf studie te geven. In de studiezaal open voor iederen bezoeker zonder eenige financieele verplichting heeft het bestuur eenschat van naslagwerken ter befljhikking gesteld, o.a. atlassen, woordenboeken in diverse talen en en cy elopaed ieën Het is niet doenlijk deze boeken aan kettingen te leggen, er moet een wederzijds vertrouwen zijn, van den kant der studeerenden dat zij vrij wel alles kunnen vinden wat zij noo dig hebben en van de zijde van het Leeszaalbestuur, dat men deze gratis geboden hulp zal waardeeren en het boekenmateriaal zoo zorgvuldig mo gelijk zal behandelen. Helaas moet geconstateerd wor den, dat den laatsten tijd blijkt dat het vertrouwen van het bestuur ia den gemeenschapszin der bezoekers om van huri eerlijkheid maar niet eens te spreken meermalen mis plaatst is. Eenigen tijd geleden, bleken Fran- sche en Engelsche woordenboeken spoorloos verdwenen, daarna werd 'een kostbaar Middel-Nederlandsch woordenboek door een onbekenden bezoeker meegenomen. Een werk op muziekaal gebied X.Y.Z. der Muziek verdween den dag nadat het in de kast der naslag werken was geplaatst en de brutaal ste diefstal werd dezer dagen ge pleegd toen van de nieuwe Winkler Prins Encyclopaedic (5e druk) een naslagwerk van meer dan 200 het vierde deel door een bezoeker is gestolen. De dief heeft niets aan dit eene deel en de Leeszaal houdt een ge schonden encyclopaedie over die wanneer men er niet in slaagt het ontbrekende alsnog bij te koocen haar waarde grootendeels heeft ver loren. y - Als men dit als dank ondervindt van gasten, wien belangeloos gele genheid wordt geschonken in een, zoo noodig verlicht en verwarmd, vertrek te kunnen -studeeren, dart moet men helaas constateéren, dat er nog altijd individuen zijn voor wie het woord gemeenschapszin een onbekenden klank heeft. Zij dupeeren niet alleen de Lees zaal maar bovendien vele studeeren den, die de ontbrekende naslagwer ken, 'of gedeelten daarvan, niet meer kunnen raadplegen. Het is niet alleen' het recht, maar bok de plicht van het Leeszaalbe stuur, daartegen maatregelen te ne men waarbij de goeden noodge dwongen met de kwaden moeten lijden, Vanaf 1 October zullen alle bezoe kers van de studiezaal, alvorens deze tei kunnen verlaten, hat bureau van een der assistenten nfoeten passee- ren en daar den inhoud hunner tas- schen moeten toonen. Het bestuur vertrouwt, dat allen die van goeden wille zijn, de nood zakelijkheid van dezen maatregel zullen billijken, omdat op deze wijze slechts verhinderd kan worden, dat onbetrouwbare indivi duen de Leeszaal en haar bezoekers nog langer zullen dupeeren. ALKMAAR. GEBOREN: Andries J. C., z. van tor- nelis Hoet en C. Blokdijk. 'GETROUWD: Anthonius J. Huijbers en Maria Sijs. Andreas Dekker en Mar- garetha M. D. Staa. Gerrit J. van Klompenburg en Geertruida de Hoog. Jacob Langenberg en Mathilda Stek. Jozef G. H.' Kootker en Maria J. Thoomes. (Vervolg van Maandag) Toelichting van den Secretaris-Generaal. Naar aanleiding van de publicatie van bovengenoemde verordening en het des betreffend uitvoeringsbesluit heeft de secretaris-generaal van het departe ment van Financiën de volgende me- dedeeling verstrekt: Sinds den zomer van het jaar 1940 zijn verschillende maatregelen genomdn, waaraan een drieledig doei ten grond slag ligt. 1. De speculatie, die het scheppen van inkomen zonder arbeid ten doel heeft, den kop in te drukken. In tijden, waar in de Staat op ieder gebied van het bedrijfsleven er naar streeft, de prijzen stabiel te houden, kan niet worden ge duld, dat een groep speculanten de koersen aan de beurs telkens verder naar boven drijft. De prijsdiscipline, die de Staat van iedereen zonder onder scheid eischt, moet ook gelden voor de beurs. 2. Den kleinen bona fide bezitter van effecten te behoeden voor de mislei dende uitwerking, welke de hooge koer sen op hem konde.i uitoefenen en het hem ook in de toekomst mogelijk te maken de belegging van zijn spaar- gelden, voor zoover deze in aandeelen geschiedt, op een reëele basis te doen plaats hebben. 3. Den beurshandel in stand te hou den; zulks in het belang van een ge regeld kapitaalverkeer en van de bij den beurshandel betrokken personen, van wie een gedeelte bij het sluiten der beurs broodeloos zou 'worden. Het is te betreuren, dat er in Neder land onverantwoordelijke elementen zijn, die achtereenvolgens' een serie maatregelen noodzakelijk maakten en thafis tot het afkondigen van de boven genoemde verordening aanleiding ge geven hebben. In het jaarverslag van de Neder- ia: ndsche Bank heb ik in mijn kwali teit van president dier bank in het bij zonder gewezen op de koerswaardge- ring van Indische aandeelen, die men inderdaad slechts als een uiting van pathologische speculatieneigingen kan bestempelen. De verordening, die thans is gepubliceerd, schept eén wapen te gen de groote speculanten, een wapen, dat tegen hen onbarmhartig zal worden gehanteerd zoodra zulks noodig is. Deze speculanten hebben de mogelijkheid. WARMENHUIZEN. 40-jarig jubileum. - In den Zondag-' morgen gehouden kerkdienst, die geleid werd door den consulent, ds. Veen- huysen u't Egmond aan den Hoef, werd het feit herdacht, dat de heer W. Gutker 40 jaar het ambt van kerkelijk ontvan ger bij de herv. gemeente heeft ver vuld. Na den dienst werd in de kerkekamer namens den kerkeraad den jubilaris een cadeau overhsfndigd, een prachtig schil derstuk van het kerkgebouw, modern omlijst en vervaardigd door onzen vroe gere plaatsgenoot den heer N. Kutte- rink. De jubilaris dankte de aanwezigen voor de vele blijken van belangstelling .en voor het mooie cadeau. Vergadering Nut. - Zaterdagavond hield het Nutsdepartement een alge- meen'e vergadering ten huize van den heer Slikker, onder voorzitterschap van den heer A. Kroon. De heer Jb. Swan werd met algemeens stemmen herkozen zich van het nemen van, sancties vrij te houden door tijdig dat gedeelte van hun bezit af te stooten, dat hun totaal aan in- koopen sinds 31 October 1941 tot 100.000 of daarboven heeft doen stijgen, bere kend naar de geldende koersen op den laatsten beursdag vóór den eerkten van de maand November en volgende maan den. De redelooze opeenhooping van aan- deelenbezit in handen van groote spe culanten zal op deze wijze worden ver meden eh daarmede, zal materiaal aan de markt worden gebracht, dat den bóna fide kleinen belegger voor zijn spaarpenningen een behoorlijke beleg- gingsgele"genheid waarborgt. Deze kleine belegger heeft van de verordening hoe genaamd niets te vreezen, want de Ne derlandsche Bank en. het departement van Financiën die de uitvoering der verordening zullen hebben te hanteeren, zullen doelbewust die personen treffen, die naar hunne meening, door het aan- lcoopen de beurs trachten te ontwrich ten. De sanctie kan daarin bestaan, dat men deze groote bezitters dwingt, om hun bezit aan de Nederlandsche Bank te koop aan te bieden tegen den koers van 2 Maart 1942, waarop de meeste koersen ongeveer hun laagste peil na de bezetting van onze gebiedsdeeien in Oost-Azië door Japan bereikten. De Nederlandsche Bank zal aldus tot de orde geroepen bezitters dwingen deze minimum-opbrengst te beleggen in staatspapieren, die in een apart depot bij de Nederlandsche Bank worden ge geven én waarover de bezitter alleen met mijn toestemming zal kunnen be schikken. Ten einde personen, die geneigd zou den zijn om deze bepalingen te ontdui ken te,kunnen achterhalen, is het bank geheim ten aanzien van dergelijke ef' fecter.-transacties opgeheven en kan de secretaris-generaal van bijzondere eco nomische zaken van crediet-instituten alle inlichtingen verlangen, die hij wenscht. Personen, die op het ontdui ken van deze bepalingen betrapt wor den, kunnen bestraft worden met ge vangenisstraf tot 5Aaar en'of een geld boete in onbeperl® hoogte. De secre taris-generaal van het departement van Justitie, die bij het; tot stand komén van deze verordening zijn volle medewerking heeft verleend, kan den economischen rechter het berechten van dergelijke personen opdragen. HONDEN- EN KATTENBROOD OP BON 10. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. - Voor de periode van 1 tot en met 31 October 1942 wordt op de bonnen no. 10 van de voe- derkaart voor honden en van.de voeder- kaart voor hondenbrooc. (groep K), resp. voor honden en katten, volgens de zelfde normen als voor de voorafgaande periode hondenbrood, resp. kattenbrood, beschikbaar gesteld. Na 31 October zijn de bonnen ïUfe, 10 van bedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer worden aange nomen. Na korten tijd ge heel verdwenen» De Heer J. R. te R, tcbrtjft, id. 4-10- '40: „Gedurende 'n half jaar leed ik aan voortdurende hin derlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ik een kuur met Ovaaltjes. Reeds na konen tijd waren de pijnen geheel verdwenen. Ook thans heb ik geen pijn meer." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trinera! Agentschap Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en Jarmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en' drogistetijen verkrijgbaar. Thans is het weer tyd voor het verzamelen van kastanjes, eikels en bcuke- nootjes. Op de vrije middagen ziet men de kinderen in de bosschen de vruch ten, waarvan de eikels en kastanjes een uitstekend veev ieder vormen, rapen. (Schirbmelpenningh-Pax Holland m) AMSTERDAMSCHE BEURS, van Woensdag 30 September 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. 3y, Nederland "1941 99*/, "5/lS 4 Nederland 1941 .KXH/s 1001/, 4 Nederland 1940 II l00i/s 10°7/.o 3—3>/2 Nederl. 1938 9ö9/16 96V, 3 Ned.-tndië 1937 85% 88 BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank I36'/4 135 Handel Mij. Ce'rt. v. 2.50 .126 125 Koloniale Bank .137 125 Ned. Ind. Handelsbank 85 83 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 153=Vc 151-2J Calvé Delft Cert. .l!4>/4 H9-21 Nederi Ford .28,. 285 oever Bros .1/0 161-3 Phil. Gloeii. Gem. (Bezit 280 263-5 CULTUUR MAATSCH. H. V. A3)5 Java Cultuur ."159 Ned Ind. Suike» Unie 159 Verg. Vorsten landen PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Hoiland-An-.ertka lijn Java-Chma-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Del) Batavia Oude Deii Sënembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind Spoor - 8 7 Vt .315 .Ijf-Vs 1§7 i 02 ,13£3/4 126 172V, .166 154'/, 1S9 .152'/, 63 45»/4 194-300 153 156 83V, 295-9 166-9 126 100 134-6 114 170 158-61 1491/, 1'5 149'/, 63 4V, Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar.» Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar.' Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W, ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2