de rede van hitler. DE UIT HET CONVOOI TOT ZINKEN GEBRACHTE SCHEPEN. Chaos in den Amerikaan- schen goederenhandel. Churchill over de verliezen bij Dieppe. DE DUITSCHE PERS OVER DE REDE VAN HITLER. De strijd op Madagascar. rjAQBLAD VOOR NOORD -HOLLA NT). TWEEDE BLAD, PAGINA 1. f (Vervolg van gag. Toen kwam de volgende taak-: voorbereiding van de doorbraak jïaar den Don, Intusschen had de te genstander van zijn kant als oog merk een groot offensief gekozen, namelijk van Charkof uit door te breken naar den oever van den Pnjepr om daardoor ons geheele Z. front te doen instorten. U zult u wellicht nog herinneren met welk een geestdrift onze tegen standers deze operaties volgden. Zij eindigden in drie slagen met de vol ledige vernietiging van meer dan 75 divisies van onzen Russischen tegen- HET EIGEN GROGTE ^V;; OFFENSIEF. VV/AAROP volgde toen het be- gin van ons eigen groote of fensief. Het doel was in de eerste plaats den tegenstander de laat ste groote tarwegebieden te ont nemen. In de tweede plaats hem de laatste rest der steenkolen te ontnemen, waarvan cokes ge- inaakt kan worden, in de derde plaats zijn oliebronnen te berei ken, en ze te nemen dan wel al thans af te sluiten. De aanval zou 'dan in de vierde plaats worden voortgezet om zijn laatste, groot ste verkeersader, de Wolga, af te snijden. Hier werd als doel gesteld de Streek, die tusschen de bocht van den Don en de Wolga zelf ligt en als plaats Stalingrad, niet omdat dit de plaats met den naam van Stalin is, maar uitsluitend omdat dit een stra tegisch belangrijke stad is en omdat ons duidelijk voor oogen stond, dat door de uitschakeling van Dnjepr, Don en Wolga als verkeerswegen voor Rusland hetzelfde of iets er- gers geschiedt als voor Duitschland het geval zou zijn, als we den Rijn, Elbe, de Oder en den Donau zouden verliezen. Want alleen op dezen reusaehtigen stroom, de Wolga, wordt in zes maanden ongeveer dertig millioen ton goederen vervoerd. Dat is even veel als per jaar op den Rijn. Dit is afgesneden en wel reeds geruimen tijd. Thans wordt er vooral ook een eind gemaakt aan de positie van Sta lingrad. Daardoor wordt deze gren deling bereikt en versterkt en u kunt overtuigd zijn, dat geen mensch ons van deze plek kan wegkrijgen. Wat nu de overige oogmerken betreft, u zult wel begrijpen, dat jk daarover niet spreek, omdat het oogmerken zijn, die op het oogenblik worden nagejaagd. Maar het moment zal komen waarop hei Duitsche volk daarover volledige op heldering zal verkrijgen. HERSTELWERKZAAMHEDEN. K mag u echter wel zeggen, dat wij ons natuurlijk de organi satie van dit gigantische gebied, dat wij thans beheerschen, als nieuwe taak hebben gesteld. Er is ons iets aan gelegen in feite dit reusachtige gebied veilig te stellen voor onze oorlogvoering en in ruimeren zin niet alleen voor de voeding van ons volk en de waarborging van onze grondstoffen, maar ook voor de in standhouding van geheel Europa. Te dien einde moest om te be ginnen het verkeer in orde wor den gebracht. Er zijn tienduizen den kilometers spoorlijnen, die wij nu herstellen of wel sedert lang hebben hersteld. Dit reus achtige verkeersnet, dat thans reeds voor het grootste deel op Europeesche spoorbreedte is ge bracht, was volkomen verwoest. Geen honderden, maar duizen den bruggen moesten opnieuw worden gebouwd! Dit alles is thans in enkele maanden ge schied of zal binnen enkele we ken voltooid zijn. Nu zijn er aan den kant van onze tegenstanders menschen, die zeggen: Waarom stoppen ze plotseling? Wel, omdat we voorzichtig zijn, omdat we net zoolang ergens blijven tot we onzen etappedienst geheel in orde hebben. Wij organiseeren achter het front het verkeer en den landbouw. Ret gebied moet worden ontgonnen. Het gaat erom, dat we een deel hiervan geheel opnieuw moeten oriënteeren. Wat hier is gepresteerd, Is gewoon ontzaglijk. En als dan zoo'n schaapskop, ik kan het niet anders uitdrukken, zoo als mijnentwegen. Duff Cooper of Men zegt: Dat was een groote fout, flat de Duitschers de Oekraïne of net Koebangebied zijn binnenge- drongen dan zal hij nog wel zien, «f het een fout was, dat wij de ver ste gebieden zijn binnengedrongen. huiskomst is er weer post. Dadelijk net binnenloopen van de U-boot op heari steunpunt brengen de kameraden nplhet flottielje de tijdens wekenlange «Wazigheid vergaarde en met spanning tegemoet geziene post aan boord van den onderzeeër PK ScWewMper-Scltfe^:#» DE RESULTATEN WORDEN ZICHTBAAR. r\ E eerste, zij het ook nog be- l-/ scheiden resultaten van dit optreden hebben wij tot onze vreug de voor het Duitsche volk toegan kelijk kunnen maken. Maar u kunt ervan overtuigd zijn: wij zijn daar nog maar aan het begin. Volgend jaar al zal dit gebied geheel anders georganiseerd zijn. En eindelijk komt daarna de organisatie van het algemeene economische leven en daarna komt de mijnbouw. Ook hij moet worden ontgonnen. Daarna komt de electrische stroom. Als u kon zien hoe daar wordt gewerkt, zou u 'begrijpen, dat ook in een tijd, dat er schijnbaar niets wordt gedaan, desondanks iets geweldigs wordt tot stand gebracht. Daarbij komt nu, dat de bevol king wordt bevrijdt van den druk der bolsjewistische macht, die ook thans nog millioenen menschen ginds psychisch gevangen houdt in een versaagdheid en men mag wel zegden in een angst, waarvan men zich in Duitschland en in andere landen haast geen voor stelling kan maken. Dit is de angst voor den commissaris, voor die Gpoe, voor het geheele bewind, waarvan millioen menschen ver vuld zijn. Dat alles moet lang zamerhand verdwijnen en het ver dwijnt ook. Er zijn daar vele gebieden, waar de geheele bevolking reeds ten ge tale van millioenen met ons mee werkt en er zijn andere gebieden, waar zij reeds in onze gelederen en aan onze zijde strijdt. De resultaten van deze reusachtige bedrijvigheid zijn ontzaglijk. Terwijl wij in het Noorden van Europa, in het Westen en aan alle andere fronten ons in het defen sief bevinden, vervullen wij daar door een der geweldigste voor- waaden voor de organisatie van Europa ten oorlog en voor dezen oorlog. DE BONDGENOOTEN. r\ AARBIJ komt nu voorts aan onzen kant nog de verdere uitbreiding van onze bondgenoot schappen, hier aan de spits de sa menwerking met onzen oudsten bondgenoot, Italië. Niet slechts aan één front strijden wij gemeen schappelijk, maar heden ten dage reeds aan een geheele reeks fronten. Hieruit blijkt, dat alle verwach tingen van onze tegenstanders, die meenen dat zij dit bondgenootschap kunnen losmaken, idiotie zijn. "Wij weten heel precies, wat het lot van het Duitsche en Italiaansche volk zou zijn, maar bovendien weten wij ook nog, wat het lot van Europa zou zijn, als de andere wereld ooit een over winning zou kunnen bevechten. Ais zij thans zeggen: ja, natuur lijk, dan nemen wij de bescher ming van Europa tegen het bolsje wisme op ons dan kan ik slechts ten antwoord geven: Engeland mag wel oppassen, dat het in staat is zichzelf tegen het bolsjewisme te beschermen. Als in een land aartsbisschopen heilige missen lezen en op hun altaarkleed aan den eenen kant het bolsjewistische embleem en aan de andere zijde hun nationale embleem hebben, zie ik het donker voor een derge lijk land in. Duitschland en Italië, evenals S p a n j e en een gehee le reeks andere Euro peesche volken, Roeme nië, enz. hebben met het bolsjewis tische probleem afgerekend. Of de overige wereld daarmee eveneens zal afrekenen, zal eerst uit dezen oorlog blijken. Maar dat deze overige wereld het niet met ons klaarspeelt, waarvan kan zij overtuigd zijn. Als wij al onze bondgenooten en dege nen, die aan onze zijde strijden, Roemenen en Hongaren. Kroaten en Slo waken en vooral in het Noorden de F i n n e n en voorts de Spanjaarden enz., als wij hen allen bijeen nemen, kunnen wij werkelijk zeggen: het is thans reeds een kruistocht van Euro pa. Daarbij komen de Germaansche vrijwilligers van onze Waffen-SS en eigen legioenen van afzonderlijke Europeesche staten, het werkelijk Europa, dat zich hier heeft ver- eenigd, evenals eens in oude tijden tegenover de hunnen of de aanstor mende Mongolen. En nu is, nadat ik de laatste maal tot u sprak, Japan even eens tot dezen oorlog toegetreden. Het is thans een wereldomvattend bondgenootschap, niet alleen van de haveloozen, maar van alle vol ken, die strijden voor eer en fat soen en die besloten zijn de laag- hartigste coalities, die de wereld ooit heeft gezien, uit den weg te ruimen. DE DUITSCHE DUIKBOOT SUCCESSEN. P\ E Führer behandelde nogmaals de beweringen van den tegen stander over de Duitsche duikboot successen. Onze tegenstanders, zoo zei hij, verklaren: Wij hebben ont zaglijke afweermiddelen, wij hebben nieuwe methoden, waarmee wij het gevaar aan banden zullen leggen. Ik kan maar een ding zeggen: de Duit sche geest rust ook niet Wij hebben cm te 'beginnen met onze duikbooten alle prestaties van den tegenstander verre overtroffen. Dat zal ook niet anders worden. Ook bij ons worden onafgebroken niet alleen wapens vervaardigd, maar vooral nieuwe wapens gefabriceerd- Tot dusver zijn wij thans elk jaar met een nieuw wapen voor den dag gekomen, waartegen de vijand niet was opgewassen. Dat zal ooit in de toekomst zoo blijven. Nu heeft men Overigens behalve het tweede front nog een ander mid del: de man, die den bomoorlog tegen de onschuldige burgerbevol king beeft uitgevonden^ heeft yer- Gevechten op 4350 meter hoogte. Van de Duitsche bergjagers, die in den Kaukasus strijden, wordt buitengewoon veel gevergd. De Bolsjewisten hebben iedere verdedigingsmogelijkheid uitgebuit en hun weerstand kan slechts in ont beringsvolle gevechten gebroken wordenDe huidige hoogste machinegeweer stelling in den Kaukasus. (PK Rieder-Sche-F-P H m) Officieele Duitsche mededeeling. BERLIJN, 30 Sept. - D.N.B.) Daar de Britsche en Amerikaansche be richtendienst het tot zinken brengen van de drie groote troepentransport- schepen in het centrale en Noorde lijke deel van den Atlantischen Oceaan probeeren te ontkennen, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard: 1. Het convooi, waartoe de tot zinken gebrachte schepen van het type „Viceroy of Incia", „Reine Del Pacifico" en „Derbyshire" be hoorden, koerste naar het Noorder Kanaal tusschen Ierland en Noord- Schotland. 2. Het transportschip van het type „Viceroy of India" werd op 25 September des namiddags omstreeks 16.30 uur getorpedeerd en tot zinken gebracht. 3. Het transportschip van het type „Reina Del Pacifico" werd op 26 September tegen 01.00 uur in het zeegebied op ongeveer 55 gra den Noorderbreedte en 26 tot 27 graden Westerlengte getorpedeerd t-o-t zinken gebracht, d.w.z. onge veer 750 zeemijlen ten Westen van den ingang naar het Noorder Ka naal. 4. Het transportschip van het type „Derbyshire" werd op 26 September des nachts tegen 23.30 uur op ongeveer 55.30 graden Noorderbreedte en 18.30 graden Westerlengte getorpedeerd en tot zinken gebracht, d.w.z. ongeveer 400 zeemijlen ten Westen van den ingang naar het Noorder Kanaal. De officieele Duitsche instanties zullen in de eerstvolgende dagen nieuw bewijsmateriaal over het tot zinken brengen van de drie groote transportschepen publiceeren, zoodat de Britsche en Amerikaansche pogin gen om dit te ontkennen, ontzenuwd zijn. MADRID, 1 Oct. (DNB). - Vol gens een bericht uit Washington, wordt in de Ver. Staten volgens een officieele mededeeling ermede gere kend, dat tot Mei 1943 300.000 za ken gesloten zullen moeten worden, omdat zij geen goederen meer -heb ben om te verkoopen, de transport moeilijkheden onoverwinnelijk zijn ep het winkelpersoneel voor den militairen dienst is opgeroepen. De voorraden bij den kleinhandel ver minderen snel, omdat iedereen alles koopt wat hij nog krijgen kan. Alle goederenreserves in het land zijn bijna totaal geliquideerd. Het bu reau voor de prijzen heeft zich, naar verder gemeld wordt, ge dwongen gezien om den vrijen ver koop van schoenen met rubberhak- ken en van rubberoverschoenen ge heel te verbieden en een distribu- toekaart voor schoenen in te voe- STOCKHOLM, 30 Sept. (DNB). - Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill in het Lager huis verklaard, dat er bij den aan val op Dieppe zeer zware verliezen ontstaan zijn, die bijna de helft be dragen hebben van de gezamenlijke Britsche strijdkrachten. Churchill weigerde evenwel, nauwkeurige cij fers te noemen. Voorts zeide hij, dat de in Dieppe aan land gezette pant serwagens door de ongedacht groote kracht der verdediging in hun ope raties zijn belemmerd. Naar de Londensche correspon dent van Nya Dagligt Allehanda meldt, was het volslagen gebrek aan belangstelling een der meest kenmerkende factoren bij de La gerhuisdebatten van Dinsdag. BERLIJN, 1 Oct. - (D.N.B.) De rede van den Führer wordt door de pers onder opschriften, welke de breedte van. een geheele pagine be slaan, als „Demonstratie van den hardsten wil tot overwinnen", „Nie mand kan ons de overwinning ont nemen", voor een deel reeds in ex- tenso gepubliceerd. In hun eerste commentaren wijzen de bladen op het souvereine overwinningsbewust- zijn, dat in iederen zin van de rede tot uiting kwam. De Führer, zoo verklaart de Vöi- kischer Beobachter, heeft met zijn volk vertrouwelijk de laatste dingen besproken, welke achter de groote zichtbare oorlogsfronten staan en zijn figuren bewogen. Openhartig ja, zonder het te sparen heeft hij het vaderland de hevigheid van den strijd en het lijden bijgebracht, die dezen oorlog van frontsoldaten eischt. De Führer heeft den winter- veldtocht 1941-42 de zwaarste be proeving genoemd, welke het lot aan het Duitsche volk en zijn weer macht kon opleggen. Met deze woor den heeft hij geweigerd in die he roïeke worsteling alleen maar een' spel van het meteorologischen toe val, een extravoorstelling van „ge neraal Winter" te zien. Wie den oorlog zoo opvat, wie in staat is in hem meer dan een militaire en eco nomische rekenproef te zien, die is torenhoog superieur aan een ziel- en geestloozen, geheel in het materia lisme verstrikten vijand. Italiaansch commentaar. In politieke kringen te Rome con stateert men, dat het verslag over de geweldige verrichtingen op mili tair en economisch gebied, door Hit- Ier in zijn rede gegeven, het beste feitelijke bewijs voor de mis lukkingen van den tegenstander is. Bijzondere belangstelling toont men voor de mededeelingen over de ont ginning van het veroverde Sovjetge bied. Voorts heeft men met voldoening kennis genomen van de erkentelijke woorden, door Hitier gewijd aan de bondgenooten, in de eerste plaats Italië. In den succesvollen gemeen- schappelijken strijd van Duitschers en Italianen op vele fronten ziet men een nieuw bewijs voor de onhèud- baarheid van de vijandelijke propa ganda, die tevergeefs hoopt op een verdeeldheid tusschen de spilmo- gendheden. De Popoio di Roma schrijft: Hitier heeft op resultaten gewezen en voorspellingen aan den vijand over gelaten. Feiten en alleen feiten vormden den waarlijk overweldi genden inhoud van zijn rede in het Sportpalast. De Führer heeft de ge weldige militaire overwinningen in Rusland, Afrika, ter zee en in de lucht opgesomd, waaruit zonder meer de superioriteit van Duitsch land, Italië en Japan blijkt. De sma delijke nederlagen van den vijand bij zijn landingspogingen in Europa en Afrika hebben zijn onkunde als ook het feit bewezen, dat Duitsch land en Italië waakzaam zijn en dat hun strijdkrachten steeds bereid zijn dergelijke jammerlijke initiatieven tot mislukken te brengen. Hitier heeft niet over de toekomst gespro ken. Daarover zullen de toekomstige daden spreken tot de eindoverwin ning behaald is. klaard, dat deze bommenoorlog bin- nen-kort nog uitefmate veel krach tiger tegen Duitschland enz. zal Wor den gevoerd. HET UUR DER VERGELDING KOMT. I IC zou slechts één ding wil- len zeggen: in Mei 1940 heeft de heer Churchill de eerste 'bommenwerpers op de Duitsche burgerbevolking afgestuurd. Ik heb hem destijds gewaarschuwd. Bijna vier maanden lang tever geefs overigens. Toen hebben wij toegeslagen en wel zoo grondig, dat hij plotseling verklaarde dat dit een barbaarschheid was en Ehgeland daarvoor wraak zou nemen. De man, die dit alles op zijn ge weten heeft, ais ik afzie van den oorlogshitser-generaal van dezen oorlog, Roosevelt, de schuldige van alles heeft het dus gewaagd zich als een onschuldige voor te stellen. Zij voeren thans weer dezen oorlog. Het uur zal ook ditmaal slaan, dat wij zullen antwoorden. Dan moeten de beide voornaamste mis dadigers van dezen oorlog en de Joden, die achter hen staan, niet beginnen te jammeren en te grie nen, als het einde voor Engeland vreeselijker zal zijn dan het begin. Ik heb destijds op 1 September 1939 tijdens de zitting van den Rijksdag twee dingen gezegd: 1. dat wapengeweld en ook de tijd ons er nimmèr onder zullen krijgen, nu men eenmaal dezen oorlog opge drongen had; 2. dat voor het geval, dat het Jo dendom een internationalen wereld oorlog tot uitroeiing van de arische volken van Europa om maar iets te noemen, aansticht, n i e t de arische volken zullen worden uitgeroeid, maar het Jodendom. Degenen, die bij dien geesteszieke in het Witte Huis aan de touwtjes trekken, hebben het inderdaad klaar gespeeld het eene volk na het andere bij dezen oorlog te betrek ken. Maar in dezelfde mate spoelde een anti-Joodsche golf over het eene volk na het andere. Zij zou zich voortzetten. De eene staat na den anderen, die tot dezen oorlog is toe getreden, zal op zekeren dag als anti semitische staat tevoorschijn komen. De Jodlen hebben eens ook in Duitschland om mijn prophetïeën ge lachen. Ik weet niet, of zij thans nog lachen dan wel of hun het lachen reeds is vergaan. Maar ik kan slechts verzekeren, dat hun het lachen over al zal vergaan. Ik zal ook met deze prophetieëft gelijk krijgen. Herdenking der helden. HITLER herdarht nu dege nen, aan wie de successen van wereldhistorische beteekenis gedurende de laatste maanden te danken zijn. Hij bracht in herin nering hoeveel menschelijk hel dendom maar ook menschelijke smart en leed achter de laconieke korte mededeelingen der weer- machtberichten is verborgen. Als men zich de prestaties voor den geest stelt, die, achter de korte mededeelingen omtrent ridder kruisen e.d. staan, moet men er kennen, dat, bij alles wat het vaderland moge doen, dit zijn sol daten nooit genoeg kan danken. Dat geldt niet alleen voor onze soldaten, maar ook voor die dér met ons verbonden volken. Daarbij valt te vermelden, dat de Duitsche weer macht bij haar optreden niet handelt als bijvoorbeeld de Engelsche, dat wij niet anderen steeds sturen naar d'e plaatsen waar het bijzonder ge vaarlijk is, maar dat wij het onzen vanzelfsprekenden plicht, dat wij het onze eer achten, onzen bloedigen last behoorlijk ruim gemeten zelf te dragen. Wij strijden met onze geallieerden als volstrekt trouwe bondgenooten van eer. Wij achten dit evenwel noodzakelijk, want slechts uit dezen misschien moeilijksten strijd uit onze geschiedenis zal tenslotte datgene ontstaan, wat ons, nationaal-socia- listen uit den eersten wereldoorlog, steeds voor oogen stond, namelijk dit groote rijk van een in leed en vreugd nauw verbonden volksge meenschap, Want één lichtzij heeft deze oorlog eerst recht, n.l. de groote kameraadschap. Alle Duitsche stam men dragen him deel de stich ting van het Groot-Duitsche Rijk zou anders slechts een staatsrechter lijke daad zijn geweest. Nu is het een met het bloed van allen ondertee- kende eeuwige oorkonde, maar voor al ook een oorkonde, die aan dezen staat niet slechts den e uiterlijken machtsvorm, maar ook de innerlijke stevigheid geeft. Er bestaat bij ons nog slechts een enkele waardeering en wel voor den dapperen, trouwen man, voor den bekwamen man, voor den vastbera den, dien stoutmoedigen man, die in staat is leider van zijn volk te zijn. Er is werkelijk een oude wereld tot instorting gebracht. Uit dezen oorlog ontstaat, door bloed bezegeld, de volksgemeenschap, veel sterker nog dan wij, natlonaal-soeiaJisten, na den oorlog eenvoudig door onzie ge loofsbelijdenis aan de natie konden VI Dit is volkomen zeker: dezen oorlog ©verleeft geen burgerlijke staat. Hier moet ieder vroeg of laat kleur bekennen. Slechts wie zijn volk niet alleen politiek, maar ook maatschappelijk tot een eenheid vermag aaneen te smeden, zal uit dezen oorlog als overwin naar tevoorschijn kernen. Gelooft u, dat de een of andere Duitseher den soldaten, die thans uit dezen oorlog zegevierend terugkee- ren, een ander Duitschland zou kun nen aanbieden dan het nation-aal- socialistische in den zin van een werkelijke vervulling van onze denkbeelden omtrent een ware volksgemeenschap? Dat is onmoge lijk. En dat zal in de toekomst zeker misschien de gezegendste baat van dezen oorlog zijn. HET THUISFRONT. IK zou hier evenwel niet willen verzuimen tegenover het front ook op het vaderland te wijzen. Ik moet onder de aandacht brengen, dat de Duitsche werkman ontzaglijk veel presteert en dat hij den huldi gen staat, zijn leiding en vooral den soldaten trouw is. Ik moet er op wij zen, dat ook het land-volk juist zoo zijn plicht vervult, dat vooral mil lioenen Duitsche vrouwen zich in dit arbeidsproces hebben ingevoegd. En tenslotte moet ik nog de aandacht vestigen op het feit, dat ook onze beroepen, die geestelijken arbeid ver richten, zich volkomen opofferen in hi% afzonderlijke beoefenaars, dat millioenen en millioenen ook hier alles schenken in den geest, in him denken, in het uitvinden en in het werk om het volk te bewapenen en om het front nooit meer het voor beeld van 1918 te geven. Als ik derhalve thans tot het vaderland kan zeggen, dat het vol komen gerust kan rijm, want dat zoowel in het Oosten als in het Westen, in het Noorden en in het Zuiden het front van onze Duit sche soldaten onwrikbaar stand houdt, dan kan ik evenzoo tot heit front zeggen: Duitsche soldaat, ge kunt gerust zijn, achter u staat een vaderland, dat u nooit in den steek zal laten. Week in, week uit, maand in, maand uit worden de -goeden van ons volk uit alle lagen steeds meer aan eengesmeed tot een ©verbreekbare gemeenschap. En deze gemeenschap zal ook weer in het bijzonder in het licht treden bij de groote hulpactie, die wij dezen winter hebben te vol brengen, De gevechten worden voortgezet in de wouden. VICHY, 30 Sept. (D.N.B.) - Sinds den val van Behenje wordt de strijd voortgezet in de wouden van Mada gascar,. die zich uitstekend leenen tot het vormen van talrijke weer standsnesten. De vijandelijke opmarsch, die door de moeilijkheden van het terrein wordt vertraagd, stuit voortdurend op hinderlagen, waardoor het mo reel der Britsche troepen sterk wordt aangetast. Hun verliezen zijn zwaar, veel zwaarder dan die der Fransche troepen, die hun terreinkennis uit stekend weten te benutten. Het is dan ook om 'deze reden, dat de Britten er niet in geslaagd zijn, ondanks het feit,, dat zij bij hun ope raties over een betrekkelijk groot aantal tanks, met machinegeweren bewapende auto's en zwaar kaliber kanonnen beschikten, zich meester te maken van Ambato-Lampy, wel ke localiteit, volgens door krijgs gevangenen gedane verklaring, gis teravond zou zijn bereikt. De boodschap van maarschalk Pé- tain is door de officieren aan de verschillende afdeelingen der troe pen, die aan de verdediging deelne men, voorgelezen. Zij werd met groote ingetogenheid aangehoord en door hun toejuichingen hebben de troepen uiting gegeven aan hun wil om zich met alle krachten tegen den vijand te verzetten. De gevechten op Madagascar wor den met dezelfde hardnekkigheid voortgezet. Na den val van Behinge hebben de Fransche troepen zich in het bosch van Madagascar teruggetrokken, dat uitstekende kansen op verzet biedt. De Britsche opmarsch vordert we gens de groote terreinmoeilijkheden slechts langzaam en de verliezen der Britten zijn belangrijk grooter dan die van de verdedigers, die door hun kennis van het terrein in het voordeel zijn. Ondanks het feit, dat zware strijdmiddelen in den strijd worden geworpen, is Ambatoly to-t- dusver nog niet gevallen. Parijsche persstemmien. De rede wordt door de Parijsche ochtendbladen voor het meerendeel in extenso gepubliceerd. De woorden van den Führer over de ineenstor ting van de burgerlijke wereld en over de noodzakelijkheid van een volksgemeenschap worden naar vo ren gebracht. Oeuvre wijst in het bijzonder op de woorden van den Führer, waarin deze zegt, dat het onmogelijk is Duitschland te verslaan en dat het front overal onwrikbaar vaststaat. De verklaring over de diepere be teekenis van den Duitschen en Euro- peeschen strijd tegen het internatio» nale complot van het kapitalisme, bolsjewisme en jodendom wordt door de Petit Parisien en France So- cialiste onder de aandacht gebracht. De waarschuwing aan Engeland voor het bolsjewisme en de verklaringen over een komend antwoord op het bombardeeren van de burgerbevol king hebben eveneens sterk de aan dacht getrokken. Te St. Oedenrode is dezer dagen een klompenmakersschool in gebruik ge nomen. De oprichting dezer school is te 'meer toe te juichen, daar het oude hand werk steeds tneer op den achtergrond werd gedrongen door de machinale klompenlabricage. Driekwart der kosten wordt door het Dept van Sociale Zaken en de rest door een zestal Brabantsche gemeenten gedragen. Een jeugdig leerling aan het werk Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland m HELDENDADEN HET FRONT. ACHTER IK moet echter het front ook nog iets anders verzekeren, n.l. hoe grenzeloos dapper dit Duit sche vaderland den oorlog zelfs daar, waar het er met de ergste hardheid door wordt getroffen, aanvaardt en duldt. Ook hier worden tallooze hel dendaden verricht, niet alleen door mannen maar ook door vrouwen. En niet alleen door vrouwen, maar ook door jongens. Zij offqren zich met hun geheele leven op in het besef, dat wij in dezen oorlog een enkele eedgemeenschap vormen, die nauw keurig weet, dat wij ofwel dezen oorlog allen zegevierend doorstaan of gemeenschappelijk tot uitroeiing zijn bestemd. De Führer besloot: onze tegen standers mogen dezen oorlog voe ren zoolang zij daartoe in staat zijin. Wat wij kunen doen om hun te verslaan zullen wij doen. Dat zij ons ooit verslaan is onmogelijk en uitgesloten. Het nat.-socialistisehe Duitschland en de daarmee vér- bonden staten zullen als jonge naties als werkelijke volken en volksstaten met een roemrijke overwinning uit dezen oorlog te- ysorschife feogjea.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 5