Ruim e< De neutraliteit van Zweden. DE DOODE DEMOGRATIE ZAL NIET HERLEVEN. BERLIJN-ROME-TOKIO Septe MUZIEK IH HET DUIVELSSTEEGJE Communistische invloeden worden merkbaar. Kunst in de hedendaagsche samenleving. Anti-revolutionnair voorman waarschuwde Jarenlang tegen onzen regeeringskoers. Zijn raad werd echter in den wind geslagen. Verlies van Indië voorspeld. Interview met prof. dr. Hugo Visscher. Boeken dienen zich aan t FEUILLETON VERRASSING IN NATURA. Goede vooruitzichten voor zaadkweekers in Litauen. Recordc TWEEDE BLAD, PAG, l (Van onzen Berlijnschen correspondent.) M EER dan eens hoorden wij de laatste dagen in toonaange vende kringen te Berlijn kritiek der Zweedsehe pers. Niet slechts in ver schillende kranten, maar ook op de dagelij ksche persconferenties in de Wilhelmstrasse werd de vraag ge steld, of de vriendschappelijke rela tie tusschen Duitschland en Zweden hiet ernstig gevaar loopt, een on gunstige wijiziging te ondergaan, in dien hiermede wordt voortgegaan. Zooals bekend was de directe aan leiding tot deze kritiek van Duit sche zijde het verslag, dat door een Zweedschen journalist over zijn op onthoud te Londen is gegeven. Zijn bij die gelegenheid afgelegde ver klaring, „dat Zweden op alle even- tueele oorlogsgebeurtenissen is voor bereid", werd te Berlijn niet in over eenstemming geacht met de Zweed sehe neutraliteit. Op zichzelf is deze kwestie niet bijster belangrijk, maar niettemin is zij typeerend voor de stemming, die er op het oogenbhk in de Rijkshoofdstad ten opzichte van Zweden heersdht. Het resultaat der verkiezin gen. HET is onder deze omstandig heden dan ook alleszins be grijpelijk, dat men zich hier sterk interesseert voor het eindresultaat van de verkiezingen, die in Zweden hebben plaats gevonden. Niet zonder bezorgdheid stelt men vast, dat het aantal stemmen der communisten vrjjwel verdubbeld is, terwijl zoo wel de conservatieven als de sociaal democraten een gevoeligen knak hebben gekregen. Men brengt dezen gang van zaken in direct contact met de werkmethode der Zweedsehe pers, die onder den dekmantel der neutraliteit al meer en meer partij is gaan kiezen voor de geallieerden en bij wijze van waarschuwing her innert men er aan, dat een dezer ge allieerden Sovjet-Rusland on middellijk aan het neutrale Zweden grenst! Zweden's aarzelende hou ding tegenover het Finsche Broeder volk, de steeds feller wordende aan vallen in de Zweedsehe bladen op het nationaalsocialistisehe Duitsch land en de passiviteit, hebben den ondernemingsgeest der communisten slechts bevorderd en gesterkt. Al net eender als eertijds in Duitschland zullen de socialisten in dezen het kind van de rekening worden! De Finsche zienswijze. p INLAND is het in deze actueele 1 kwestie met zijn Duitschen bondgenoot volmaakt eens. Te Hel- sinski beschouwt men het succes der Zweedsehe communisten als een barometer voor de politieke stem ming. Dit wórdt voor een belangrijk deel toegeschreven aan de passiviteit der Zweedsehe regeering, die de pas kortelings ontdekte gevallen van communistische spionnage alweer vergeten schijnt te zijn. Juist deze ontdekking had volgens Finsche zienswijze tot de overtuiging moeten leiden, dat het communisme, waar het zich vrij kan bewegen, een brandhaard is van niet te onder schatten gevaar. Dit geldt vooral in tijd van oorlog. Het besmettingsge vaar is dan immers belangrijk groo- ter en het weerstandsvermogen dien overeenkomstig geringer. In den ge- meenschappelijken strijd tegen het communisme volgt men derhalve niet slechts in Duitschland, maar al evenzeer in Finland met toenemende bezorgdheid den gang van zaken in het neutrale Zweden en vraagt men zich af, waar het op uit zal loopen, indien er aan den thans heerschen- den toestand niet ten spoedigste een eind wordt gemaakt! VERDUISTER GOED ZON 1 Oct. onder: 19.19 2 Oct. op: 7.41 MAAN 1 Oct. op: 23.27 onider: 14.33 2 October Laatste-kwartier. Een vertegenwoordiger van „Van Honk", het weekblad voor de Ne- derlandsche werkers in Duitschland, heeft een dezer dagen een onder houd gehad met prof. dr. Hugo Vis scher, „den man met den geuzen- kop", die destijds een der voorman nen was van de Anti-Revolution- naire Partij en van wien wijlen Dr. A. Kuyper gaarne gezien had, dat hij hem als leider der partij was op gevolgd. Prof. Visscher,' als oud-Kamerlid ten volste vertrouwd met het demo cratische regeeringstselsel van het afgeloopen tijdperk, herinnerde er aan, dat hij zich steeds verzet heeft tegen de richting, welke de Neder- landsche politiek na den eersten wereldoorlog in sloeg. „De Volkenbond", aldus prof. Visscher, „was uitgevonden om 80 millioen menschen in cen traal Europa 80 jaren lang 80 milliard te laten betalen, m.a.w.: Met vreugde en dankbaarheid heb ik de benoeming als medewerker rubriek „Muziek", van het Dagblad voor Noord-Holland, aanvaard. In het kort wil ik mijn standpunt vaststellen, opdat belangstellenden, en belanghebbenden, zullen weten waar zij aan toe zijn. Hoewel ik mij buiten de politiek zal houden, zal mijn beoordeeling gebaseerd zijn op de voorwaarden die wij in dezen tijd bezig zijn te ontwikkelen. Er gaat over de geheele wereld een revolutie. De oorlog is daar maar een onderdeel van. Vast staat dat het oude heeft afgedaan, het nieuwe zich onweerstaanbaar baan breekt. De kunst, diè in de achter ons liggende periode zoo smartelijk is verwaarloosd, zal in den komenden tijd de belangrijke plaats innemen die haar rechtens toekomt. Zang en muziek vooral zullen van grooten invloed worden op het algemeene volksleven. Deze invloed brengt tevens mede groote nieuwe verplichtingen voor scheppers, leiders en uitvoerenden. De tijd der intellectueele muziek is voorbij. Niet meer het laborato rium in het hoofd, maar in het hart, waar het ook thuis behoort. We zullen de composities niet be- oordeélen naar „knap" en „goed", maar naar „schoonheid". Schoon heid die onze ziel raakt, die ons ont roert. Er is al te veel ongezonde muziek; de „liedertafel-stijl" is zelfs algemeen berucht. Een compositie kan eenvoudig zijn, maar in zijn eenvoud ontroerend. Niet meer goedkoop of ijdel effect op de me nigte, niet meer eigenwaan bij den leider en ijdeltuiterij bij de uitvoe renden. Er zal bijzonder gelet worden op de muzikale waarden van de uit te voeren werken, op de eerlijke over gave, geheel ondergeschikt aan de muziek zelf, van leider en uitvoe renden. Want niet meer is de lei der hoofdzaak, of de naam van de vereeniging, of het hooge geluid van den eersten tenor. Neen, alles ondergeschikt aan het werk zelf, ieder, van eerste tot laatste partij zich. gevende, in eerlijkheid en een- De heer A, Kooger heeft, nadat hij ruim dertig jaren in dit blad de muziekrubriek geredigeerd heeft, thans zijn plaats afgestaan aan een jongeren kracht. Met groote kennis van zaken en daar aan evenredige liefde voor de muziek heeft de heer Kooger zijn vaak moeilijke en ondankbare taak vervuld. Ook in latere jaren heeft zijn hooge leeftijd hem nimmer verhinderd, zelfs door weer en wind, met opgewektheid te gaan, waar zijn plicht hem riep. Bij velen is hij een popu laire figuur geworden. De heer Jac. Jansen te Schoorl, die van heden af als muziek- verslaggever aan onsblad ver bonden is, publiceert hier, als eerste artikel, de richtlijnen, volgens welke hij zijn voorlich tenden arbeid hoopt te volbren gen. voud, aan het uit te vóeren werk. Dit is de groote gedachte: Dienen, dienen, in dit geval de muziek dienen, alleen terwille van de muziek. Muziek moet zijn schoonheid, en haar te beoefenen moet een innige vreugde schenken; telkens op elke repetitie moet door overgave en inspanning deze vreugde worden ondergaan, en op de concerten moet zij op anderen overgebracht worden. Op deze wijze dienen wij de kunst, de gemeenschap en ons zelf, Er is klankengejammer en droef heid genoeg geweest, de nieuwe tijd zal ons brengen levensvreugde en levenskracht, die weder tot uiting zal moeten komen in de composities. Laten we als voorbeeld nemen de vogels; luister naar hun zang zelfs in regen en storm, luister in het bij zonder naar den leeuwerik. Welk een schoon voorbeeld van innige levens vreugde! Op dezen grondslag hoop ik mijn oordeel te formuleeren zonder aan- ziens des persoons, omdat ik de kunst en daardoor de gemeenschap wil dienen. Jac. Jansen. .Klommen zij niet als katten (n het want De Scheveningsche jeugd weet zich op den vrijen middag in het want der loggers best te vermaken Polygoon-Meijer-Pax Holland m om Duitschland voor altijd af hankelijk en cijnsbaar te maken van Amerika en Engeland. Ik heb er in woord en geschrift op gewezen, dat Nederland deze politiek niet moest steunen, aange zien zij per saldo ook voor Neder land noodlottig moest worden. Koloniale politiek. Over onze koloniën sprekende, geeselde prof. Visscher het „schip peren" van onze voormalige regee ringen, dat in het vaarwater van de Anglo-Amerikanen voerde, waarbij men hoopte hiermede onze over- zeesche bezittingen te beschermen, in plaats van zélf de handen uit de mouwen te steken en de gedachte der rijkseenheid ook in de practijk door te voeren. Men keek echter slechts naar de groote dividenden, die jaarlijks naar Nederland kwa men. „Ik heb in de Tweede Kamer tegen het verlies van onze koloniën en de gevolgen daarvan voor den hoogen levensstandaard, die in Ne derland heerschte, gewaarschuwd" aldus de hoogleeraar, wiens woor den profetisch gebleken zijn. Prof. Visscher, evenals wijlen Dr. Kuyper een vriend van Duitschland, merkte vervolgens op, dat de demo cratie zichzelf overleefd heeft en niet meer tot een nieuw leven ver werkt kan worden. Hij stelt zijn vertrouwen dan ook op een nieuwe Europeesche orde en een herboren Nederland, dat daarin zal mede werken. Een hoogst ongewenscht reclamegeschrift. De N.V. Spar-Centrale een par ticuliere onderneming van kruide niers zond ons ter recensie een, in royaal formaat en op prachtig pa pier uitgegeven, reclameboek. De directeur dezer onderneming, wiens portret, ter meerdere stichting van het Nederlandsche volk en tot groo- tere glorie van het betreffende be drijf, oppagina 2 groot afgedrukt staat, kondigt den lezer aan, dat het geschrift een, met diverse foto's verluchte, opsomming geeft van de werkzaamheden van het Hoofd kantoor. Wat deze foto's betreft, zegt de inleider zeker niet te veel. Wanneer wij de gelaten tellen, die ons van de bladzijden Uit vriendelijk, ernstig, peinzend of op nog andere wijze, aanstaren, komen wij stellig in de honderden. Vooral een juffrouw, gekiekt aan haar schrijftafel, met de vermelding, dat zij de chef van het personeel is, maakt een machtigen indruk. Zooals dit heele boek trou wens een machtigen indruk maakt. Helaas een indruk, die terstondge volgd wordt door een verontwaar digd protest over zoovéél papier- vermorsing. Want met den besten wil van de wereld is dit boek, dat propvol staat met de conterfeitsels van allerlei menschen, die zichzelf waarschijnlijk erg gewichtig vinden, niet anders te zien dan een, in het huidige tijdsgewricht al zeer onge- wenschte, ij delheidsbevrediging. Waarlijk, daarvoor is het kostelijke papier te goed; het kan /oor betere doeleinden aangewend worden. Terwijl een gansch dorp gezich ten ons uit dit boekje toelonkt, zit ten groote Nederlandsche schrijvers met de handen in het haar, omdat zij hun, voor de gemeenschap en de schoonheid, belangrijke boeken niet uitgeven kunnen, vanwege...... de papierschaarschte H. P. van den Aardweg. DEUTSCHE EN NEDERLANDSCHE TAALCURSUSSEN. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. - On der het motto: „Men begrijpt een volk pas, wanneer men zijn taal ver staat", organiseert de Nederlandsch- Duitsche cultuurgemeenschap in haar nieuwe tehuis aan het Buiten hof 21 in den Haag Nederlandsche taalcursussen voor Duitschers en Duitsche taalcursussen voor Neder landers. De cursussen staan onder leiding van dr. Hildegard Emmel en worden gegeven zoowel voor beginners als voor gevorderden. Het begin van de cursussen wordt met het oog op den grooten toeloop uitgesteld tot 15 Oc tober. Op verlangen worden spe ciale cursussen gegeven ter inlei ding in de vaktaal van zekere be roepsgroepen, terwijl arbeidsge meenschappen worden gevormd, die zich bezig houden met de lectuur van moderne en klassieke littera tuur. Het aantal deelnemers aan iederen cursus zal zeer beperkt zijn, teneinde snelle vorderingen mogelijk te maken. De organisatie van soortgelijke cursussen in alle andere arbeids- kringen der Nederlandsch-Duitsche cultuurgemeenschap is in voorberei ding. Nadere mededeelingen vindt men in het prospectus, dat verkrijg baar is bij het secretariaat van de Nederlandsch-Duitsche cultuurge meenschap, Buitenhof 21, den Haag, telefoon 554807. Aanmelding voor de taalcursussen eveneens bij het se cretariaat, dagelijks van 5 tot 7 uur, tot 10 October verlengd, gezien de groote belangstelling. SLUITINGSTERMIJN INSCHRIJVING ALS AMATEUR-TABAKKER. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. - Naar het A.N.P. verneemt, is de inschrijftermijn voor amateur-tabakkers, welke zooals bekend 15 September j.l. eindigde, voor onbepaalden tijd verlengd. Zij die hun zelfgekweekte tabak willen laten fer menteeren en zich rog niet hebben laten inschrijven, kunnen zich dus alsnog op geven bij den voor hun streek aange wezen tabaksadviseur. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Regeling vastgesteld voor het tijdvak van 15 October tot 15 Maart. Volgens een bekendmaking in de Ned. Staatscourant heeft de secr.-gen. van het dep. van Sociale Zaken voor het tijdvak van 15 October 1942 tot 15 Maart 1943 een nadere regeling vastgesteld voor den bakkersarbeid en de broodbe zorging op den Zaterdag. Deze regeling, welke gelijkluidend is aan die voor het overeenkomstig tijdvak van 1941-'42 komt in hoofdzaak hierop neer, dat op Zaterdag des ochtends twee uur vroeger dan normaal met den bak kersarbeid mag worden aangevangen. Voorts is, wat de broodbezorging be treft, bepaald dat de bakkers deeg en brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is, gedurende het tijdvak, waar voor deze regeling geldt, - op Zaterdag des achtends van 8 uur af mogen ver voeren, terwijl de verkoop of aflevering om 9 uud mag beginnen. door S. BROCKHOFF. 70 De drie mannen zitten nu op de gaanderij. Snel loopt de vierde jongen de groote ruimte door. Zijn zaklamp werpt een schel licht voor- Uit. „Licht uit!" wordt gecomman deerd. Dan wordt het donker in het laboratorium van professor van Hagen. Ook van buiten valt geen ge rucht in het donkere vertrek. Het Duivelssteegje is als uitgestorven. ^Uleen, tegen twaalf uur komt een man met snelle schreden het steegje door en verdwijnt in een der hui zen. Dan is alles weer stil. Op de gaanderij wachten vier menschen. Een hunner kijkt op zijn arm bandhorloge. Over twaalven, nu kan het gauw beginnen. Plotseling worden de vier man nen zeer opmerkzaam en gespan nen. Het kwam ergens uit den rech- terbfifijt vaadfiBSe langzamerhand wordt het luider. Het klinkt of een grendel wordt weggeschoven. En dan valt plotseling een dunne licht straal in de donkere ruimte. Daar in den hoek beweegt iets. De mannen hooren duidelijk een knarsen en schuiven. Zij bemerken, dat er iets zwaars verplaatst wordt. De licht straal wordt steeds breeder. Het schuivende geluid houdt op. Schre den komen uit den hoek, de volle straal van een zaklamp waaiert door het vertrek tot die bij de deur komt. Een korte krfak. Dan baadt het laboratorium in het volle elec- trisehe licht. Daar beneden staat een man in een witte werkjas. Men bemerkt aan zijn bewegingen, dat hij hier den weg goed kent. Hij loopt recht op de schrijfftafel aan en gaat zit ten. Uit een actetasch, dien hij bij zich heeft, haalt hij witte papieren, die hij zorgvuldig voor zich uit spreidt. Dan zoekt hij in zijn zak naar een sleutel. Hij opent de groo te lade van het bureau, buigt zich er over en heeft even later een pa pier voor zich liggen, dat dicht be zaaid is met cijfers. Die begint hü zorgvuldig over te nemen. De vier mannen op de gaanderij houden den adem in. Zij kijken el kaar aan, maar zeggen niets. De man aan de schrijftafel koestert niet de minste verdnking. Het is zoo stil in de kamer, dat de mannen het krassen van de pen op het papier hooren. De man schrijft en schrijft. Als dan plotseling de eerste to nen van het orgeltje weerklinken, 'schrikken ook de vier mannen, of schoon zij erop hebben gewacht. Ruw wordt de stilte verstoord. Uit de gang klinkt schor en valsch het deuntje van „Puppchen du bist mein Augenstern", dat de oude Borro zoo vaak heeft gespeeld. De man aan de schrijftafel is bij de eerste klanken opgesprongen. Als een wild dier kijkt hij om zich heen. De stoel valt om. Dan blijft hij als geboeid staan. Hij wil weg, hij wil vluchten, maar hij kan zich niet verroeren. Daar achter, daar is de opening waardoor hij de vrijheid kan vinden. Maar hij kan zijn bee- nen niet bewegen. Zoo staat hij daar hulpeloos en met zweet over stroomd midden in de lichte kamer, als de stem van hoofdinspecteur Wielers door de ruimte klinkt: „Doe maar gen moeite. Het helpt toch niets meer". De man daar beneden kijkt niet eens op. Verwezen laat hij zich de handboeien aanleggen en hij hoort als in een droom van ver weg de stem van Wielers: „Alex Brüning je bent gearresteerd". HOOFDSTUK XXXVI. Joep vertelt. Den geheelen morgen had Gerda geslapen. De zon stond hoog en stra lend aan een schoongeveegden he mel. Maar het meisje ontwaakte er niet van. Laat genoeg was Gerda in bed gekomen. Pas om 4 uur nadat Alex een volledige bekentenis had afgelegd, werd professor van Hagen uit de hechtenis ontslagen en het werd al licht, voor Gerda naar bed had kunnen gaan. Op het terras van het groote café bij de Belvedere zaten professor van Hagen en Gerda met Joep gezellig aan een tafeltje, vanwaar ze de ge heele stad konden overzien. Professor van Hagen roerde onge duldig in zijn theekopje. „Als je me nog langer laat wachten gebeurt er een ongeluk", zei hij. Joep, die juist zijn tweede appel bol aan het verslinden was, zou lie ver nog een oogenblikje hebben ge wacht, maar hij zag in, dat hij den professor niet langer mocht beproe ven en schoof dus met een geresig neerd gebaar zijn heerlijkheden op zij. Wie spreekt, mag nu eenmaal helaas niet eten. (Wordt vervolgd). Om het logische bestaansrecht van het Pact van Drie, dat twee jaar geleden tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten werd, onmiddel lijk en volkojmen te kunnen besef fen, behoeft men niets anders te doen dan de status te beschouwen, waarin de wereld tot voor kort ver keerde. De grootste en machtigste aandeelhouder in de „Vennootschap der Aarde" was Engeland. Het Brit- sche Rijk was eigenaar van de vruchtbaarste en rijkste gebieden, die men op de wereldkaart aanwij zen kan. De Londensche heeren, niet tevreden met de, inmiddels vrijwel vervlogen, glorie van het aanmati gende „Britannia rules the waves", hebben te allen tijde gestreefd en, wanneer het noodig was, met een gerust geweten langs den weg van bloed en tranen (bloed en tranen van ènderen wel te verstaan!) naar een pendant van dit machts gezegde: dat Engeland namelijk ook het vasteland zou beheerschen. Waar zich bodemschatten en natuur lijke welvaart openbaarden, ver scheen Engeland met het zwaard en het geweer in de hand en maakte er zich meester van. Zoo heeft het kans gezien in den loop der eeuwen in het bezit te komen van een enorm gebied. Met welk recht? Met het recht van den roover! En den jon geren broeder, Amerika, ging het ook niet kwaad. Zoo ontstond de antithese van de veelbezitters en de niets-bezitters. Engeland en Amerika waren de rij ken. Duitschland, Italië en Japan behoorden tot de straatarmen, die niets hadden dan den grond binnen hun grenzen en derhalve met hun bevolkingsoverschot geen raad wis ten. Een vergelijking? Veertig millioen Engelschen hadden een oppervlakte te hunner beschikking, welke onge veer honderd maal zoo groot was als die, waarmee zeventig millioen Duitschers zich vergenoegen moes ten! De Engelschen vonden dit alles zeer gewoon, want zij immers ver- keeren in de meening, dat God de wereld voor hen heeft geschapen. Maar het gezonde verstand riep den Britschen hebzucht en hoogmoed eindelijk het halt toe en zag in, dat de Aarde met haar schatten er niet is, om aan een enkel volk te behoo- ren en een „opper tuinduizend" zich in weelde te doen baden. De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan beschouwden het'als een voorwaarde voo- een duurzamen vrede, dat elke natie ter wereld de haar toekomende ruimte krijgt. Zij hebben derhalve besloten bij hun streven in de Groot-Oost-Aziatische ruimte en in de Europeesche gebie den zij aan zij te staan en samen te werken, waarbij het hun voornaam ste doel is een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen en in stand te houden, welke in staat is het gedijen en de welvaart van de daar wonende volken te bevorderen. Op dezen basis werd het Pact van Drie gebouwd en er kan zeker geen eerlijk en onpartijdig oordeelend mensch gevonden worden, die be reid is de rechtvaardigheid van deze verlangens aan te vechten. Maar het Driemogendhedenpact had ook nog een andere, een pre ventieve, bedoeling; het poogde te verhinderen, d'.t de Europeesche strijd door deelneming van de Ver. Staten een wereldoorlog zou wor den, Roosevelt is .ziende blind en hoorende doof geweest; hij is rustig doorgegaan met zijn provoceerende handelingen en noopte tenslotte Japan toe te slaan. Van dat fatale moment af hebben de Geallieerden ondervonden, dat de offensieve en defensieve kracht van de landen, vereenigd in het pact (van Drie, volkomen in staat zijn de weeg schaal ten gunste der As te doen overslaan. Wij zouden kolom men kunnen vullen om dit te bewij zen; wij zullen ons echter bepalen tot de worsteling met den Bolsjewis- tischen kolos en voorloopig de slagen, welke Engeland en Amerika te incasseeren kreeg, stilzwijgend voorbijgaan. Territoriaal gezien hebben de ver bonden troepen reeds 1.6 millioen vierkante kilometer bezet. Het waar devolste Europeesche deel van Rus land is hecht in Duitsche handen. Aan menschen heeft de Sovjet-Unie door de gebiedsverliezen ongeveer 90 millioen verloren. Daarbij komen de verliezen aan gesneuvelde en gevangen genomen soldaten, ten be drage van rond 14 millioen. In totaal zijn dus ruim honderd millioen men schen voor de Bolsjewistische macht hebbers verloren, d.w.z. twee-derde gedeelte van de bevolking van het Europeesche deel en ruim de helft van de totale bevolking. Met de bezetting van de Oekraïne en de gebieden tusschen Donetz en Don, tusschen Wolga en Don en de Krim en de tot dusverre veroverde deelen van den Kaukasus, zijn de vruchtbaarste gebieden der Sovjet- Unie in Duitsche macht. Dit betee- kent, dat twee-derde deel van het broodgraan, twee-derde deel van de vleeschvoorziening en bijna de geheele proviandeering van suiker voor de Sovjet-Unie zijn weggeval len. Waarlijk, het is begrijpelijk, dat verleden week ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van het Pact van Drie in Berlijn, Rome en Tokio geestdriftige hèrdenkingsredevoe- ringen gehouden zijn. Want het Pact van Drie zal In de toekomst de wereld een ander ge zicht geven! v. d. A. Te Rotterdam zullen 40.000 armlastigen en steuntrekkers dit jaar een Kerstverrassing ontvan gen, bestaande uit 1 kg rogge brood, 30 kg aardappelen, 4 kg groenten, 1.2 kg peulvruchten. Dit alles zonder bon. dij hebben dit buitenkansje te danken aan de schitterende resultaten, welke de Rotterdamsche gemeentelijke productieslag in de plantsoenen en parken heeft afgeworpen. VERGUNNINGEN VOOR TWEEDMANTELS EN -JASSEN. Aanvragen b(j den gemeente lijken distributiedienst. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. - Het is gebleken, dat onder bepaalde groepen der bevolking de indruk bestaat, dat voor tweedmantels en -jassen geen speciale vergunningen worden verstrekt. Deze opvatting is onjuist, aangezien voor tweedmantels van 1 September tot en met 31 October 1942 en voor tweed jassen van 1 Mei tot en met 31 October 1942 speciale vergunningen kunnen worden aangevraagd. Het indien van aanvragen kan uit sluitend geschieden bij den distributie- dienst der gemeente, waar aanvrager in het bevolkingsregister is ingeschreven. De aanvragen moeten worden gedaan op een formulier MD 102 dat op verzoek door den distributiedienst gratis wordt verstrekt. In het belang van een spoe dige en'juiste behandeling moet het in te dienen formulier zoo volledig en cor rect mogelijk worden ingevuld. WEER KAARSEN VOOR STAL- EN V OERTUIGEN VERLICHTIN G. Aanvragen in het tijdvak van 1 Oct, tot 17 Oct. a.s. In het winterseizoen 1942-43 worden wederom kaarsen voor verlichting van stallen en voor verlichting van hand karren en door dieren getrokken voer tuigen beschikbaar gesteld. Betrokken verbruikers van kaarsen tot bovengenoemd doel kunnen in het tijdvak van 1 October 1942 tot 17 Oct. 1942 een aanvraag bij de distributie diensten op de formulieren MD 10 (voor stalverlichting) en MD 11 (voor voertuigenverlichting) indienen. De distributiediensten zullen bij het indie nen van bovenbedoelde aanvragen aan de verbruikers van kaarsen voör stal verlichting de helft der voor het tijd vak van 1 October1 December toe te kennen rantsoenbonnen uitreiken en het restant, nadat de aanvragen aan een controle zijn onderworpen, terwijl aan verbruikers van kaarsen voor ver lichting van voertuigen na 1 October 1942 eveneens voor verbruik tot 1 De cember uitreiking zal geschieden van vijf rantsoenbonnen per voertuig, dat gedurende de duisternis moet worden gebruikt. Omtrent de beschikbaarstelling van kaarsen na 1 December 1942 zullen nog nadere mededeelingen worden gepubli ceerd. De bovengenoemde rantsoen- bonnen, waarop vermeld staat „één rantsoen kaarsen" zijn voor onbepaal den tijd geldig en geven elk recht op het koopen van 1 pak i. 300 gram kaar sen. Aangezien de handelaren thans vrij wel niet over een voorraad kaarsen beschikken, dienen zij, voordat de afle vering aan de verbruikers kan plaats vinden, eerst in de gelegenheid te wor den gesteld van hun leveranciers kaar sen te betrekken, zoodat de aflevering in de meeste gevallen niet tegelijk met de afgifte van den bon zal kunnen plaats vinden. Uit een op uitnoodiging van het Ost-Ministerium te Berlijn en in opdracht van den General-kom- missar für Litauen door den tuin- bouwconsulent van der Veen inge steld onderzoek is gebleken, dat vele gronden in Litauen, alsmede de andere cultuurvoorwaarden, voor het uitoefenen van groenteteelt ge schikt zijn. Intusschen hebben eenige Ne derlandsche groentekweekers, afkomstig uit verschillende groenteteeltcentra van ons land, de resultaten van dit onder zoek reeds onderstreept, door dat zij met gunstige resultaten in de Baltische landen, meer speciaal Litauen, verschillende groenten reeds met succes heb ben gekweekt. In de omgeving van Kauen zijn een drietal Nederlandsche groente? kweekers werkzaam, eveneens een drietal in de omgeving van Wilna en voorts een drietal in de omge ving van Reval, Volgens ontvangen berichten zijn ze allen goed tevreden. Twee' hunner hebben reeds hun vrouwen laten overkomen en eerst daags gaat de oudste dochter van een derden kweeker, op verzoek van haar vader, naar Litauen. Overeenkomstig de voorstellen van ir. R. van der Veen Min deze groentekweekers eerst een jaar, des- gewenseht langer, in loondienst, om daarna op gunstige voorwaarden een bedrijf in eigendom te verkrij gen of gedurende langer en tijd te pachten. Boven kost en inwoning genieten zij een salaris van 250 mark per maand. In Litauen, dat jaarlijks slechts voor een zeer klein percentage in zijn behoefte aan groentenzaden kan voorzien, is verder groote be hoefte aan zaadkweekers en wel kweekers van groentenzaden. Deze zaadkweekers kunnen eveneens eerst een jaar of langer in loon dienst werkzaam zijn en wel bjj een groote maatschappij, genaamd „Sodyba", en genieten dan, boven kost en inwoning, inkomsten van 300 mark per maand. Kweekers, die op de -hoogte zijn van de teelt van sluitkoolzaad of van spinaziezaad of van andere groentenzaden, kun nen zich wenden tot de Nederland sche Oost-Compagnie, Amaliastraat 1, den Haag en tot ir. R. van der Veen, Apeldoornscheweg 246, Arn hem, tel. 21173, voor nadere inlich tingen. Eind September begin October maakt consulent van der Veen zijn vierde reis naar Litauen en kunnen gegadigden met hem meereizen, 't Betreft dezen keer dus kweekers, die op de hoogte zijn van de teelt van groenten zaden en voor deze zaadkwee kers biedt Litauen zeer gunstige .toekomstmogelijkheden, omdat zij onder gunstige voorwaarden, reeds spoedig na him vestiging in Litauen, de beschikking over 5 10 H.A. grond, zoo noodi? meer, kunnen verkrijgen. Deze courant verse Abonnementsprijs vooruitbetaling voor franco door het per gehe Losse nummers 5 cent Tel. Administratie 3320, Redactie 3330. lil 144e Jaargang Nieuwe vorder Stalingrc UIT HET HOOI VAN DEN FüHRER, 1 perbevel van de weef: bekend: In het gebied van duren de verbitter om zwaar versterkt lingen voort. Te Stalingrad droi vallende troepen, formaties van de verscheidene wiggen Noordelijke gedeelte binnen. Sterke vijan terie- en pantserstrijf aanvallen onderoiamt Noordelijke grendels den onder zware bl< zen in tcgenaanvalle waarbij 98 pantserv rendeels van Engelse: kaaitsche herkomst e werden. Bij deze gevechten hee nieuw een pantsercorps woon dappere houding den.' Dit corps heeft reeds dagen van Augustus do len opmarsch van den Wolga het verkeer op hinderd, de verbinding! lingrad naar het Noorc ten van dé1 Wolga af ges voorwaarden, geschapen ■aanval op Stalingrad ze: lange zware afweergeve het deze belangrijke gi tegen ver superieure strijdkrachten weten te De achterwaartsche bindingen van den vijai bied van de Beneden- er Wolga alsmede in 't geb kou werden door de overdag en des nachts Ten Noordwesten van V loor de vijand bij verge vallen in den sector een pantserwagens. Bij Rzjef leidden eig operaties ondanks taaie ken tegenstand tot plaa betering der stellingen, ties van den vijand wer tillerievuur en luchtaai eengedreven, zoodat de aanvallen in het geheel nomen konden worden. In het onherbergzai bied ruggelings van d< frontsector werden do< en Hongaarsche formt benden samengedrever tigd. Bij geringe eige verloor de vijand IC 1218 gevangenen alsmi groot aantal zware en pens. In den Noordelijken werden sterke vijandel krachten ingesloten tegenaanvallen in den smoord. In Egypte sloegen troe Duitsch-Italiaansche pant Britschen aanval af, die een hevige voorbereidinj artillerie. Een aantal pa werd kapotgeschoten en 200 gevangenen gemaakt In de Golf van Suez. I gevechtsvliegtuigen een vaardij schip op ernstige Bij overdag endemome door afzonderlijke Brit ïnenwerpers aan de kus Kanaal en bij nachtelijk vluchten in het ge'bie Noordzee werden vier vliegtuigen neergeschotei vliegtuigen bombordeerd Bij de Duitsche bergjage Kaukasus. Licht infanteri VüursteJIing op de ongewt van 4250 meier. Door een k sneeuwmuur omgeven, ka vijand niet worden PK Rieder-

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 6