Hausse-speci I Zwijntjesjagers mijden Alkmaar. STAD EN OMGEVING AGENDA SPORT. Kunst. De politie heeft den schrik er onder gebracht. Aantal rijwieldiefstallen opnieuw sterk teruggeloopen. Dank zij het verscherpte op treden van de Alkmaarsche politie tegen het gilde der zwijntjesjagers waarover wij r6eds eenige malen in ons blad herichtten is het aantal rij wieldiefstallen ook de beide af- geloopen maanden weer verder teruggeloopen en- thans tot een onbeteckencnd aantal geredu ceerd. Konden wij begin Augustus een overzicht publiceeren, waaruit bleek, dat het aantal rijwieldiefstallen sedert Mei van dit jaar aanzienlijk was gedaald, volgens de opgave, welke wij op ons verzoek thans van de politie ontvingen, blijkt deze. zeer verheugende daling zich ook gedurende de maanden Augustus en September voortgezet te hebben. Sprekende cijfers. Het resultaat van de activiteit der Alkmaarsche politie valt het duide lijkst, af te lezen uit het volgende overzicht: Het aantal aangiften van ont vreemding van rijwielen bedroeg in: Mei 56, Juni 40, Juli 23, Augustus 13 en September 4. Het aantal rijwieldieven dat ge- irresteerd werd bedroeg in: Mei 3, Juni 12, Juli 6, Augustus 5 en September geen, Het aantal ontvreemde rijwielen dat achterhaald werd bedroeg, in: Mei 7, Juni 8, Juli 3, Augustus 2 en September geen. o Uit deze cijfers blijkt wel, hoezeer de politie succes heeft gehad. Vier rijwieldiefstallen in een heele maand men vergelijke eens met het cijfer 56 over Mei!— is vooral ipg dezen tijd een onbegrijpelijk aantal. Dat in Alkmaar een zoo gunstige toe stand is verkregen, is wel voorname lijk te danken aan het enthousiasme, waarmede de politiemannen zich hebben ingezet in den strijd tegen de rijwieldieven. Als ergens een woord van hulde op zijn plaats is, 'dan zeker toch hier. Uiteraard heeft het verscherpte optreden in de eerste maanden sterk preventief gewerkt. Vooral de resultaten over Juni, toen 12 dieven gepakt konden worden, zullen den noodigen schrik teweeggebracht heb ben. Over het algemeen waren het Amsterdammers, die in deze ge meente opereerden. Nu zoo'n groot aantal hier tegen de lamp liep, dur ven de andere hoofdstedelijke leden van het rijwieldievengilde zich nau welijks meer in Alkmaar te ver- toonen. Medewerking van publiek. Df politie zal ongetwijfeld zorg dragen dat die schrift er bij de hee- ren in blijft. Het publiek kan krach tig blijven medewerken door de Vol gende wenken ter harte te nemen. Men late zijn rijwiel nimmer cnafgesloten en onbeheerd ach ter en prente zich alle bijzonder heden van zijn rijwiel in het ge heugen, opdat bij diefstal ter stond een nauwkeurig signale ment kan worden opgegeven. Politie en justitie doen dan wel de rest. Metwelke resultaten is uit het .voorgaande wel gebleken. Alkmaar is vrijwel gezuiverd van rijwieldie ven. Helpe een ieder mede dezen toestand te behouden. WEDEROM CLANDESTIENE SLACHTERS BETRAPT. Rechercheurs van den economi- sehen opsporingsdienst der Alk maarsche politie zijn er wederom in geslaagd enkele clandestiene slach ters, die ondanks herhaalde waar schuwingen hun duister bedrijf voortzetten, te betrappen. Het be treft hier een zekeren H., bij wien tevens een complete slagerij-inven taris werd aangetroffen en een ze keren S., die zieh hoofdzakelijk toe legden op het frauduleus slachten van schapen. Beide mannen zijn gevangenge nomen, terwijl 't gereedschap werd in bsBl'ag genomen. Tegen hen, zoo mede tegen diverse afnemers, is procesverbaal opgemaakt. Zekere S. uit Heiloo, die vee had geleverd, wetende dat het voor» frauduleze slachting bestemd was, is eveneens geverbaliseerd. Er zij op gewezen, dat deze frau duleuze slachters, evenals zij, die nog gesnapt zullen worden, zullen worden berecht volgens de nieuwe verscherpte strafmaatregelen. ZWARTE HANDELAARS GEVAT.' Dezer dagen hield de politie een controle bij zekeren C. J., van wien werd vermoed, dat hij zich aan zwarten handel schuldig maakte. Het bleek, dat de politieambtenaren een goeden neus hadden gehad. J. had juist vier schapen gekocht zon der. dat daarvoor aangegeven forma liteiten waren in acht genomen, zoo dat het vermoeden niet ongegrond was, dat deze schapen bestemd wa ren om frauduleus te worden ge slacht. Tevens werden bij een huis zoeking veertien kazen aangetrof fen, die eveneens uit den zwarten handel afkomstig waren. De scha pen en de kazen zijn onmiddellijk in beslag" genomen, terwijl tegen J. procesverbaal werd Öpgemaakt. Tijdens het bezoek, dat de recher cheurs bij J. brachten, kwam daar ook een zekere v. Z. uit Egmond- Binnen aan huis, die „zaken" wenschte te doen, hetgeen de politie mannen verdacht voorkwam. In sa menwerking met den burgemeester van Egnjond-Binnen volgde prompt bij van Z. ook een huiszoeking, het geen een verrassend resultaat op leverde. Er wer9 aldaar efen groote partij distributiegbederen aangetrof fen, onder meer boter, kaas, cacao, sigaren, sigaretten,' shag, rooktabak, kousen, sokken, 200 klosjes machine- en handgaren en een aantdl rubber zooien en hakken, welke goederen alle door van Z. in den zwarten han del weren opgekocht. De geheele partij werd in beslag genomen, terwijl van Z, is gearres teerd en aan de justitie worden over geleverd. ONEERLIJK PERSONEEL. Bij een bedrijf hier ter plaatse is een werkman gearresteerd, die zich had schuldig gemaakt aan toeëige- ning van bonnen, waarop distribu tiegoederen konden worden gehaald. Tegen hem is procesverbaal opge maakt. Bij een andere instelling is een employé op heeterdaad betrapt bij het zich toeëigenen van aldaar ter verwerking voorhanden zijnde distributiegoederen, Ook hij is aan gehouden en geverbaliseerd. Voorts is tegen iemand procesver baal opgemaakt, die schromelijk fnisbruik van vértrouwen -m&akte, doordat hij materiaal van den tak yan dienst, waaraan hij verbonden fvas, bezigde voor het vervoeren van smokkelwaar. CLANDESTIENE HAT^BEL. Tenslotte is tegen een viertal per- !onen een procesverbaalopgemaakt zegens het clandestien verhandelen ;an boter en kaas. Het onderzoek ft deze zaak strekt zich tot ver bui ten, de gemeente uit en is nog gaande. ZILVEREN JUBILEUM. Gister herdacht de heer P. Ulrich, Tuinstraat 6, den dag waarop hij voor 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen te werk waird gesteld. De dag werd in den h'uiselijken kring tussehen keurige bloemstuk ken gevierd. De opzichter bij de spoorwegen, de heer J. G. Kreijermaat, kwam den heer Ulrsch, namens de directie complimenteereh en overhandigde hem ©en oorkonde en een enveloppe met inhoud. Een 20tal mannen van het tech nisch personeel kwamen den jubi laris geluk wenschen. Hem word hierbij een prachtig theemeubel aangeboden. De heer Ulrich, die ook van an dere zijde vele blijken van belang stelling en gelukwenschen mocht fntvangen. was zichtbaar ingeno men met de tot uiting gekomen waardeering. DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KEEK. Wij ..hebben in verloop van tijd meermalen over den stand der res tauratiewerkzaamheden geschreven en daarbij uitvoerig laten uitkomen hoe het met het oude, op instorten staande gebouw, stond, dat door stei gers en staalkabels tegen instorten beveiligd moest worden. Na vorige restauratics, die niet tot een afdoend resultaat leidden, is men thans v^jpaf 1940 met grooten ernst en toewijding aan het werk gegaan en duidelijk blij lel hoe uit de oude ruïne weer een werk van groote schoonheid te voorschijn komt. Vaklieden, "speciaal met behande ling van oude bouwsteenen Mfekend, werken langzaam maar nauwkeurig aan de hun opgedragen restauratie taak en de ruïnes van oude bouw werken elders leveren dé nog be- noodigde steenen. Het schilderwerk „Het laatste oor deel", gemaakt door Jan van Scorel, siert weer het plafond, der kerk, dertig meter boven dé plaats waar het altaar heeft gestaan. Het groote beroemde orgel krijgt een betere plaats binnen den Weste lijken gevel. Over twee jaar er is dan vier jaren aan (Je kerk gewerkt zal een bedrag van een half millioen aan de restauratie zijn uitgegeven, maar het resultaat zal -dan boven verwachting zijn. Wij hopen binnenkort een apart artikel aan dezé restauratie tfe wij den. H.L.O.-EXAMENS 1943. Het werkcomité Alkmaar van de H.L.O. deelt ons mede, dat de exa mens, welke oorspronkelijk op Zon dag 4 October a.s. zouden worden afgenomen, door bizondere omstan digheden voorloopig twee weken zijn uitgesteld. Dit geldt echter niet voor de zwemproef, die a.s. Donderdagavond in de Overdekte alhier zal worden afgenomen, te beginnen om 8 uur precies. De deelnemers moeten zich echter reeds voor dien Donderdag 8 Oct. aangeven bij een der leden van het werkcomité Alkmaar, t.w. de heeren N. H. Louis, Geestersingel 36, H. J. Reurslag, Westerweg 300 of J. Werk man, Rippingstraat 33, bij welke adressen tevens alle inlichtingen -zijn te bekomen. Het ligt in de bedoeling van het comité, om de overige proeven, dus ook het wandelen, in één dag af te nemen en wel des morgens het athletiek- en turngedeelte en des middags de wandelproef. STAATSLOTERIJ. Se klasse, 8e trekking van 1 October. 70 8784 13502 13515 15834 Nieten 6425 0434 6551 6571 8774 19358 Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u.,-hoofd nummer Ave Maria (rom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloppende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Kameraden op zee (rom.-sen.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Twee in een wereldstad (komedie). Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer De vrouw met den blauwvos (rom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. "Wqensdag 2.30 uur matinée. Zaterdag 3 October. 2 uur, 't Gulden Vlies, kinderfeest „Doornroosje". 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Variétérevue met Willy Derby. Najaarskeuxing-te Barsingerhorn van wege de R. V. F. Barsingerhorn Schagen. Zondag 4 October. 11 uur „Wapen van Heemskerk", Erntedankkundgebung N.S.D.A.P. en N.S.B. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Variétérevue met Willy Derby. EEN GOEDE DAAD. Dank aan den onbekenden afzender. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat zich onder de uit de Openbare Leeszaal ontvreemde boeken ook een Middel-Nqderlandsch woordenboek bevond en laten uitkomen hoezeer de Leeszaal en allen wien daar ge legenheid voor studie geboden wordt, door dergelijke onsociale da den gedupeerd worden. Met groote voldoening kunnen wij mededeelen, dat hedenmorgen door een onbekenden afzender dit 'boek aan de Leeszaal teruggezonden is. Mogen wij thans nog een beroep doen op den gemeenschapszin van dengene, die het vierde deel van Winkler Prins encyclopaedic (5e druk) (heeft meegenomen. Laat ook hij bedenken, dat elke slechte daad door eert goede kan worden uitgewischt en dat zeer ve len door een spontane actie zijner zijds kunnen worden geholpen. VERBODEN VERVOER. Drie schippers, die alhier werden betrapt op het clandestien vervoe ren van ongeveer 3000 kg aardappe len, ruim 100 kg uien en een partjj slaboonen, kregen eveneens een pro cesverbaal, terwijl de goederen wer den in beslag genomen en ter be schikking werden gesteld van den bona fiden handel. SCHROMELIJKE PRIJSOPDRIJVING. Terzake van prijsopdrijving is een bewoner dezer gemeente geverbèli- sserd. Hij bood een tweedehandscH huiskamerameublement, bestaande uit vier stoelen en twee fauteuils, hetwelk naar- het oordeel van des kundigen hoogstens 25 waard was, voor den abnormaal hoogen prijs van 200 te koop aan. De meubelen zip{ in beslag genomen. BERGEN. Eikels, kastanjes en beukenoten, - Door het Rijks- in- en verkoopbu reau van akkerbouwproducten te 's-Gravenhage is voor het rayon Bergen als agent aarjgewezen voor het innemen van eikels, kastanjes en beukenoten, de heer J. Haitsma, al hier. Fenoemd. -' Door het bestuur der r.lt. landbouwhuishoudschool al hier is als tijdelijk leerares benoemd mej. C. G. Faase te Amsterdam. HEILOO. Benoemd. - Inplaats van den heer C. J. A. Drost is als hoofd van 'de luchtbeschermingsdienst be noemd de burgemeester. AmbieUfke meéeóeelingen. HEILOO. Brandstoffendistributie. Vanaf heden zijn op het Distribu tiekantoor de formulieren MD 333-11 verkrijgbaar, waarop brandstofbon nen kunnen worden aangevraagd voor kamerverhuurders en pension gasten. De fomulieren moeten uiterlijk 8 en 9 October 1942 onder overlegging van de stamkaarten der kamerhuur ders of pensiongasten op het distri butiekantoor worden ingeleverd, e Winterhulp en NVD. - In een Donderdagavond ten raadhuize ge houden vergadering deelde de heer G. Smits mede, dat hij in de plaats van den burgemeester, die door da drukke werkzaamheden heeft be dankt, is benoemd als buurtschaps- hoofd van Winterhulp en deii Ne- derlandschen Volksdienst. Spreker had geaarzeld om die functie té aan- vaardên, doch was gezwicht voor het advies van den burgemeester en had het voorloopig aanvaard. Spreker hoopte op den steun van velen. Dit seizoen 1942/1943 zullen 12 collecten van Winterhulp plaats heb ben, waarvan de eerste op Maandag Dinsdag en Woensdag a.s. Zij die voor steun in aanmerking willen komen moeten een formulier afhalen op het gemeentehuis en na invulling wederom daar inleveren. Monde linge aanvragen worden terzijde ge legd. NIEUWE BON VOOR GASGENERATORANTHRACEET EN BAGGERTURF. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. - Ge durende het tijdvak van 1 Oct. tot en met 31 Oct. 1942 geven de met de woorden „Generatoranthraciet, tien de periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopenivan één hecto liter (max. 75 kg) anthacietnootjes IV of V, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak de met de woorden „Gene- ratorturf, tiende periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 5Q stuks baggerturf. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 4 OCT. 1942. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Prins van Wijngaarden; 5 uur, ds. Kleyne. Kapelkerk, 10 uur, dr. Tuinstra. Remonstr. geref. gem., 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudq- gracht), 10.30 uur, ds. Keuning. Doopsgezinde kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper; Dinsdagav. 7.30 uur. derde leerdienst, ds. Kuiper (in de'Kerke- kamer). Geref, kerk, 10 en 5 uur, drs. A. M. v. d. Zanden, van Amster dam; (telkens extra coll. diaconie). Herst. Apost. Gem., Toussaintstr., 9.30 en 4 uur, dienst. G. G. Het Leger des Heils, 10 uur heiligings- dienst; 7.30 uur verlossingsdienst; Dinsdagav. 7.30 uur dienst voor le den; Donderdagav. heiligingsdienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Woensdagav. 7.30 uur, evangelisatie samenkomst, de heer van Oostveen; Zondagmiddag 3.30 uur, jongelieden- Samenkomst Houtweg 8; Vrijdagav. 8 uur bijbelbespr. vrouwen Oude gracht 208; Zaterdag 4.30 uur, bid stond Oudegracht 208. UIT DE OMGEVING. Bergen, 10 uur, ds. v. d. Kieboom (H. Doop). Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds. van Minnen. Maranatha, geen opgaaf ontvangen. Heiloo, 10 uur, ds. Bloemhoff, (tekst. Openb. 21 2, onderw.: „De heilige dag". Geref. kerk (Kerk- laan) 3 uur, ds. von Meyenfeldt (Heidelb. Catech. Zondag 8; extra coll. diaconie"). Evang. a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. v. d. Waal, v. Haarlem. NA DE EUROPEES CHE JEUGDSPORTFEESTEN IN MILAAN. Goed werkende jeugd organisatie. Na de inspannende dagen, welke de sportfeesten voor de deelne mers hebben meegebracht, ver trekken de meeste delegaties nog niet direct. Zij nemen de gelegen heid te baat, hier en daar de be zienswaardigheden, waaraan Italië zoo rijk is, aan een nadere be schouwing te onderwefpen, alvo rens naar haar haardsteden terug te keeren. Slechts noode zullen allen af scheid nemen van deze omgeving, welke in deze weinige dagen reeds zoo'n vertrouwd karakter heeft gekregen en waar nieuwe vriend schapsbanden zijn gelegd. Het afscheid zal echter niet voor langen tijd zijn, want de jeugdsport zal in Europa op de eerste plaats blijven staan, hetgeen zooveel wil zeggen, dat aan het internationale contact tussehen de jeugd, dat voor al in dezen tijd dringend noodig is, de gyootste aandacht zal worden be steed. Want naar de Duitsche Rijks sportleider het'in Weenen zoo kern achtig heeft gezegd: „De sport heeft altijd de gemeenschappelijke liefde van de Europeesche jeugd gehad. In hüar sportieve betrekkingen heeft de jeugd nooit hinderlijke grenzen ge kend. In het begin van het volgend jaar reeds worden wederom op Ita- liaansch gebied de winterspelen ge houden, waarna Breslau opnieuw de zomerspelen der Europeesche jeugd voor haar rekening neemt. Het lijdt intusschen geen twijfel, dat aan de sportieve verrichtingen, Vooral wat de jeugd betreft, in de verschillende landen de noodige aandacht wordt besteed. De meeste landen, die in Milaan waren verte genwoordigd, bezitten reeds uitste kende jeugdorganisatie^. Italië heeft zijn jeugd georganiseerd in de G.I.L., Duitschland in de Hitler-Jugend, die met de N.S.R.L. nauw samenwerkt, Spanje in de Falange, die in sportief opzicht onder het Spaansche Olym pische comité met zijn leidér Mos- cardo staat. De Hongaarsche jeugd is vereenigd in de sportorganisatie Levente, de Finsche jeugd in de So- tilapohjat, waar Paavo Nurmi en vele andere bekende athleten de op leiding verzojrgen. In Bulgarije is dit de Brannik, waartoe alle Bulgaar- sche sportbonden met hun jeugd- afdeelingen behooren/ In Kroatië hebben we de Ustaseha-beweging, in Rcfemenië de z.g. Kruisbroederschap, de jeugdbeweging der nationale le- gionnairs en in Slowakije de Hlinka- garde. Dan blijven nog over Noor wegen, waar het zwaartepunt van de jeugdsport bij de scholen berust, hoewel deze in de rijen der Nasjonal Samling den laatsten tijd ook goed is vooruit gegaan. Voorts Denemar ken, waaT de sport voor de jeugd jn hoofdzaak nog op de verschillende bonden neerkomt, en dan België* waar op dit gebied nog tamelijk wei mig is geprestéérd. Tenslotte ons eigen land, waar de uiteindelijke vorm der sportorgani satie nog steeds niet is gevonden en waar de zorg voor de jyniores hoofd zakelijk op de schouders der sport bonden rust. Hiernaast bouwt de na tionale jeugdstorm aan een omvang rijke sportorganisatie. Na het bovënstaande komt men tot de conclusie, dat op het oogen- bllk ih Europa hard en op de juiste wijzé wordt gewerkt aan de stimu leering van het sportleven onder de jongens en de meisjes, om deze weel- verantwoording, zelfvertrouwen, doorzettingsvermogen en volharding bij te brengen, welke zij noodig zul len hebben voor hun verantwoorde lijke en grootsché taak in het nieuwe Europa. De Europeesche jeugdsport- feesten zullen van een en ander steeds een juiste toetssteen blijken te zjjn. Schaken DE TWEEKAMP EUWE-vA HOEK. De laatste partij eveneens remise. 8-2 de eindstand. Gisteravond werd in het Nationale Schaakgebouw de laatste partij van den tweekamp gespeeld. Het was weder een Engelsche opening, die later in een soort Siciliaan veran derde. Reeds vroegtijdig werden ver schillende officieren geruild, waar bij v. d. Hoek alle pionnen van Euwe isoleerde. Als compensatie had de kampioen de open e-lijn in zijn be zit, Men verwachtte reeds remise, RADIOPROGRAMMA ZATERDAG. "HILVERSUM I, 415,8 M. 7.15 Lichte gr.pl. 7.30 BNO: Nieuwsbêr. 7.40 Muzi kale morgengroet (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Aansluiting met8.50 Concert voor trompet en orkest (gr.pl.) 9.Ochtendvaria (gr.pl.) 9.30 .Spiegel van den dag (opn.) 9.40 Ochtendvaria (gr.pl.) 10.Vaudeville orkest en so listen (opn.) 10.30 Tussehen de regels door. 10.45 Melodisten. 11.30 Cello en piano. 12.Almanak. 12.05 Theo Uden Masman en zijn dansorkest en gr.pl. 12.45 BNO: Nieuwsber. 13.Amuse mentsorkest en solist. 13.45 Reeks Ar beidsdienst. 14.Het Groote Omroep orkest (opn.) 14.30 Europeesche Tijd- schriften.-.chouw. 15.Bonte middag. 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 17.Gem. koor „Pro Musica" en gr.pl. 17.30 De Vliegende Hollander, luister spel. 18.Cabaret-programma. 19. Als ik 't voor 't zeggen had. 19.15 Hét Schuricke Trio (gr.pl.) 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.45 BNO: De wereldm e- DE KAASMARKT. ALKMAAR, 2 Oct. 1942. Op de heden gehouden kaasmarkt werden 20 stapels aangevoerd, wegende 26000 kg. Fabrieks- kaas 20 plus 43.50, kleine met merk 4U pius 56; Kleine boerenkaas m. merk J 56. Handel vlug. SCHAGEN,' 1 Oct. 1942. 22 Veulens J 500850; 26 Geldekoeien, (magere) 250J 350; 293 Geldekoeien (vette) Cen,ra.le;' 11 Kaiikoeien 500650; 12 Pinken 150250; 84 Graskalveren Centrale; 19 Nuchtere kalveren Cen trale; 63 Schapen (magere) 80130; 249 Schapen (vette) Centrale; 95 Over- houders j 3060; 5 Bokken en geiten 30—70; 46 Biggen 20—35; 185 Konijnen 17; 17 Kippen 23.50. LEEUWARDEN, 2 Oct. 1942. Veemarkt: 102 Enter stieren; 395 Vette koeien; 954 Melk- en kaltkoeien 310655415 Pinken 210—265; 778 Graskalveren J 60120; 124 Nuchtere kalveren; 952 Weide schapen 95—125; 204 Lamme ren 40—60; 14 Vette varkens; 119 KI. biggen 2055; 162 Bokken en geiten; 120 Paarden, totaal 4340 stuks. Eier- handei. 'Kipeieren 61/-10,45 ct. p. st. Handelsprijs 1.32—1.37 p. kg. Eenden eieren 7,68,1 ct. p. st. Pluimvee. Slacht- hanen 1.502.50; Slachtkippen 1.50 tot 2.75; 40 Jonge duiven; Konijnen 1 per kg. Vereeniging van Zuivelmaat- schappijen. Edammer kaas 20 plus 87, 40 plus 112; Goudsche kaas 20 plus 87, 40 plus 112; Broodkaas 40 plus 112. DE MAANDAGOCHTEND- SLUITING VOOR NIET- LEVEN£> MIDDELENZAKEN. Gfiwenscht bordjes nu reeds ie doen wijzigen. 's-GRAVENHAGE. 1 Oct. - In ver band met de heden ingaande nieu we regeling van de verplichte open stelling van winkels, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de vrij stelling van de verplichte openstel ling voor de niet-levensmiddelenza- ken op Maandag gedurende het ko mende winterhalfjaar niet meer geldt voor het tijdvak van 9 tot 14.30 uur, doch voor het tijdvak van 10 tot 13.00 uur. N Winkeliers zullen goed doen, de in gebruik zijnde bordjes en kaarten met het opschrift „Maandags tot half drie gesloten" nu reeds te-doen wij zigen. DE REMBRANBT-FILM. Hans Steinhoff, regissem der Rem- brandt-film, is Woensdagmorgen voor de Nederlandsche premiere van deze fim in Amsterdam aangeko men. De artisten Gisela Uhlen en Elisa beth Flickenschildt, die mede aan wezig zouden zijn, konden in ver band met haar film- en tooneelwerk niet aan de uitnoodiging gevolg ge ven, terwijl Ewald Balser, de hoofd vertolker, die Maandag nog in Wee nen optrad, zijn uiterste beste zal doen om tijdig aanwezig te zijn. Ri chard Angst, de camera-man van den film, zal eveneens de premiere bijwonen. EEN NIEUW NEDERLANDSCH BLIJSPEL BIJ HET CENTRAAL TOONEEL. Bjj he Centraal tooneel is op het oogenblik in studie een blijspel van den Nederlandschen auteur Willy van' Hemert. De titel luidt „Paarlen voor de zwijnen". Onder regie van Cees Laslur, zal het spoedig worden opgevoerd in het Centraal Theater te Amsterdam. toen v. d. Hoek op listige wijze zijn kasteelen in 't spel wist te betrek ken. In het nu volgende toreneind spel moest Euwe alle zeilen bijzetten om remise te bereiken; hetgeen hij alhoewel hij twee pionnen ten achter kwam bereikte door zijn vergevorderden vrijpion op de f-lijn. Een spannend slot. In zijn 'sluitingswoord bracht de voorzitter van den Ned. Schaakbond den heer G. W. J. Zittersteijn naar voren, dat dr. Euwe nog steeds on aantastbaar kampioen is, maar dat 't hem genoegen deed dat jonge spe lers zooals v. d. Hoek op den voor grond treden om in een tweekamp met onzen nationalen kampioen hun krachten te meten. Dr. Euwe dankte den Ned. Schaak bond voor de organisatie van den wedstrijd en prees in v. d. Hoek zijn strijdlust om tot 't einde vol te hou den en niet ontmoedigd te zijn na 6 opeenvolgende nederlagen. Worstelen „SPORT STAALT SPIEREN". Zondag a.s. gaat S.S.S. met drie worstelaars, n.l. H. Boersen, N. Schats en P. Liefting naar Amster dam, om deel te nemen aan de wed strijden om de „Hercules"-wimpel. Tegelijkertijd gaan een zestal der beste boksers mede om een vriend schappelijke ontmoeting te hebben met de vereeniging „Ürsus", even eens te Amsterdam. Dit is een trai ning voor de binnenkort te verwach ten gecombineerde worstel- en boks wedstrijd hier ter plaatse. Voetbal JONG-HOLLAND. Vopr de Zaterdagmiddag-compe titie speelt Jong Holland morgen te Alkmaar tegen DINDUA uit Enk huizen. Beide clubs hebben nog geen yerliespunten. n'ng uit den aether geplukt. 19.50 ai waer sleutels in het waepen staen 20.15 Zang en het Röntgenkwartet. 21 Mozartprogramma (gr.pl.) 21.45 Nieuwsber. 22.Ilse Werner en Sablon (gr.pl.) 22.15 Soirée Dansant (gr.pl.) 23.15-24.— Een vroolijk goeden nacht (gr.pl.) en" HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek 7.50 Gr.pl. 8.Brandende kwesties. 815 Lichte gr.pj. 8.30 BNO: Nieuwsber. 840 Strijkkwartet (gr.pl.) 9.— Strauss. Suppé (gr.pl.) 9.15 Voor de huisvrouw 9 30 Pop. Orkestmuziek (gr.pl.) lo.G Godsd. uitz. 10.30 Orgelconcert. n'_ Voor de jeugd. 11.20 Pianosoll (gr.pl) 11.30 Symphonisch concert (gr.pl.) 12.30 Programma-oven^ 12.35 Gr.pl. 12I45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13]-. Bloembollencultuur. 13.15 Clavecimbèl- spel (gr.pl.) 13.30 Sted. Orkest van Maastricht en solist. 14.Godsd. uitz. 14.30 Sted. Orkest van Maastricht, en Sfllist. 15.Kreutzer-Sonate, Beethoven (gr.pl.) 15-30 Luisterspel: De winterplan nen van vriend ïhidspreker. 16.Strijk orkest. 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 17.Voor de binnenschippers. 17.15 Albert Vossen, accordeon en zijn so liste (gr.pl.) 17.30 Mr. A. J. Zondervan neemt het Copmando der W.A. weer op zich. Mussert, de leider der N.S.B., zal het woord tot de W.A. richten. 18.— Marschmuziek (gr.pl.) 18.15 Orgelspel, 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 ENO: Gron. praatje. 19.— Groeten aan Ned. zeelieden. 19.30 Van het één op het ander, cabaret-revue. 20.15 Van de één melodie op de andere (gr.pl.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.20— 24.Zie Hilv. I. Vanaf 20.15 alleen vqor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. Universitaire studie met lagere schoolopleiding. Het is nog'niet lang geleden, dat de toekomstmogelijkheden' voor onze jeugd zoo goed als geheel afhanke lijk waren van de financieele posi tie der ouders. Dat was de tijd, waarin onze universiteiten en hooge- scholen voor het overgrootste deel werden bezocht door jongelui, die uit een paqr bevoorrechte kringen voortkwamen: op deze wijze had den deze kringen in wezen het al leenrecht voor de bezetting van ale leidende posities, waarvoor een aca demische opleiding noodzakelijk is. En dat zijn er heel wat, zoowel in de bestuursorganen als in handel en industrie. Een staats- en particulier beur zensysteem moest er terzelfdertijd voor zorgen, dat de hooggeroemde gelijkheid van rechten tenminste uiterlijk bewaard bleef. Practisch veranderde hierdoor echter maar heel weinig. Thans valt een kentering waar te nemen. Het Langemarck-studium heeft zijn leergangen voor onze Neder landsche jeugd opengesteld. Elke flinke, jonge kerel van 16 tot plm. 22 jaar, die meent, tot verdere vak schoolstudie of zelfs tot universitai re studie in staat te zijn, doch die deze studie uit eigen middelen niet kan bekostigen, krijgt door het Lan gemarck-studium de kans, een der gelijke opleiding te volgen. Bij de toelating spélen alleen de prestaties, die hij in staat is té leveren, een rol, Voor inlichtingen en aanmeldin gen kan men zich wenden tot het Langemarck-studium, Waalsdorper- weg 12, den Haag. ALKMAAR. GEBOREN: Agatha A., d. van Albert A. de Graaf en J. C. Kooij. ONDERTROUWD: Cornells Dekker en Aaltje Koobs. Jan J. Vaske en Anne- tje N. de Wit. Adrianus Weltevrede en Christina Strang. Hermanus J. J. Eras en Maria Putter. Geert Meule- veld en Wilhelmina H. C. Stoop. Willem P. H. Groot en Cornelia G. Ger ritsen. Hendrikus van de Kieft en Margaretha M. Hoveling. Diederik Stammes en Hendrika J. IJpelaan. Cornelis Ploeger en Hendrika E. Steur. —Wilhelmus P. M. Vink en Alida J. H. Goes. Daniël van Willegen en Akke van Dijk. Isaac de Kok en Aafke Vol gers. Miklós Csinódi en Erzsébet Bosényi. Aalbert den Iseger en Adri- ana Rebergen. Gerrit Wessels en Catharina Polak. Sietze Ott en Dina Sanders.. Karst Knol en Marijtje J. Helderman. Klaas H. van Ham en Margaretha M. Bos. Arie Tromp en Barendje C. (lansen. OVERLEDEN: Catharina C. van der Meulen, wed. van M. de Haas, 83 jaar. - AMSTERDAMSCHE BEURS, van Vrijdag 2 October 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3% Nederland 1941 997/w 4 Nederland 1941 100%; 4 Nederland 1940 II 1Ü0S/S 3—3Vs Nederl. 1938 91%6 3 Ned.-indië 1937 69 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 1331% Handel Mij. Cert. v. f2.50125 Koloniale Bank 125'/« Ned. Ind. Handelsbank 83 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie .153 Calvé Delft Cert. ,12074 Nederl. Ford ,288 Lever Bros 1555 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 25c3/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A2887, Java Cultuur ]50ys Ned. Ind. Suiker Unie 156 Verg. Vorstenlanden 82V« PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 1367, Java-China-Japan Hjn 122 Kon Ned. Stoomboot 162i/« 286i/s 167»/i 1247/g 99 Scheepvaart Unie 1551/, TABAKKEN. Deli Batavia 1457, Oude Deli 173 Senembah148 SPOORWEGEN. Deli Spoor 60y4 Ind. Spoor 437, 99U/I8 ÏOOV, ïoov, 97 89 132 121 125 81 151J-3 117-84 288 150-1 2451-9 273 6 151 151 .817, 2707, 162-34, 120 98 134 120 1607, 150-1 1437, 1667, 1457, 60 427, Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur; P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk vo_or de advertenties: I, Bus, Alkmaar, Taer zwcra straffen cjen zwarten handel effecten. 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. -I jnet de afkondiging der v" welke maatregelen bevat te jing van de hausse-speculai effectenbeurs, werden aan I van officieele zijde op aanvl verklaringen gegeven naar F van vragen, welke met het doel en de eventueele gel verordening en eerste uitvoeij naar voren zijn gekomen. Vooropgesteld dient te wd gene, wat reeds met nadrii commentaar van den SI Generaal van het Departel Financiën, mr. M. Rost vl ningen werd betoogd, n.l.J verordening vooral tot doeJ bescherming van den kleiri fiden belegger. In dit verbj er op gewezen te worden, kleine belegger nog steeds I belegging in staatsfondsen den, daar hij hierin een ba mogelijkheid met voor hem I risico's vindt, terwijl hij t| tijd Verzekerd is van een val matig terugkeerende rentel dien stelt de belegger op dl zijn middelen ter beschiklf den staat, dié daaraan v| dezen tijd dringend behoeff Een redelijk koersniveau Voor die beleggers, die echi gedeelte van hun gelden in I willen beleggen, moet echte! van fondsen tegen een redel| niveau mogelijk zijn. Van ee koersniveau was evenwel maanden geen sprake meer. Onder een redelijk koersnil men dat koersniveau te verstl bij het rendement ongeveerg komt met' dat van staatsfondj bij dan eventueel nog rekeniJ worden gehouden met de spel tes vgn een bepaald fonds. VI dische fondsen betreft, waart| fonds als kon. olie gerekend den, beoogen de genomen niet alleen een einde te mal; voortdurende koersstijging het tot stand brengen van el koersniveau op een lager peil wacht men van overheidsweg uitwerking der gepubliceerde! len, wanneer n.l. het aanbo| fondsen de koersen op een zullen hebben gebracht. Het deze fondsen gaat onder de hl standigheden gepaard met gl co's, terwijl dit bezit bovena het uitbreken van den oorlogl dement meer biedt en verdel toekomst betreft een thans in| niet te berekenen politieke onzekerheid bevat. Men kende geen contr Terwijl men voor de prl goederen en voor de loonen sen reeds geruimen tijd eenl loonstop heeft vastgesteld wa! de prijzen voor de kosten val onderhoud op e§h bepaald nl handhaafd blijven, kende mei koersen van,) fondsen tot dusil een dergelijke contröle, hetgl heeft geleid, dat de aandeel de laatste maanden vrijwel omhooggingen. Het is daaron, grijpen temeer daar van dd autoriteiten1 hertealdelijk reecf mogelijkheid eriwan werd ge dat de overheid er op staat, c, koersen voor aandeelen binrj lijke grenzen blijven, dat het{ van hoogerhand noodzakelijk blijken uit het feit, dat zelfs fondsen in den loop van dit jal groote schaal tot aankoopen - deelen zijn overgegaan. Verde gebleken, dat diverse bedrijve- maakte oorlogswinsten gebrnij aandeelenaankoopen, terwijl dere ondernemingen haar ruir Qeldige henna ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT 'T KOOI k Oct. Lm. 10 Oct. 1 51A brood 51B brood 51 beschuit 51A vleesch 51B vleesch 51A aardap. 51B aardap. 51 melk 1-57,2-57res 51 tabak 51 sigarett. 4 rants. Vs rants. 1 rts.beseh.,1 1 rants. Vs rants. 2 kg. aard 1 kg. aard l3/4 liter mei l3/4 liter tap 1 rants, ta 1 rants, si; kj-kgc** v?uv* x laiiboi öii 4 Oct. t.m. 31 Oct. 1 10 «i1 jjg. sulk 1 rants, ja 125 gr. peult 125 gr. have 250 gr. gort 100 gr. vera 100 gr. kaas 402 algem. 403 algem. 404 algem. 405 algem, 406 algem. 407 algem. 397-399alg. 408-411 alg. A.K1 A co.:. luo gr. aaas 408 - 411 alg. 1 rts. bloem, b 4-57,4-58res 250 gr. rijst 51,-52 versn. 100 gr. choc 53,54 versn. 100 gr. suike 4 Oct. t.m. 28 Nov. 400 algem. |250 25 Sept t.m, 48 boter I 1/2 48 vet I v* 13 Sept. tm. 2-61, 2-62res 3-61,3-62res 4-61 reserve Vs Vs Vs gr. koffi 6 Oct. rants, be rants. b< 11 Nov rants, be rants, be rants, be DIVERSE ARTIK )2 petroleum '105 B. V. brandst. 0304 K.F.brandst. M textiel (mann.) lit ee! 1 eenl 45 g OPMERKINGEN. Niet 49 Brood, Beschuit, Vlees (Taptemelk), 377 Alg., 38 48, 49 Versn., 4-49, 4-50 370, 371 Algemeen (Zeep' Mannelijke personen Vrouwelijke personen

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2