Europa zal geen honger lijden Productieslag verzekert de voedselvoorziening. Groote danksamenkomst in Haagschen Dierentuin. Zonderlinge toestanden bij de Centrale keuken. DAGBLAD VOOR Göring dankt den boer. ALKMAARSCHE EDITIE. De oogst Is binnen. Dankdag voor den oogst. De Rijksmaarschalk épreekt. Twee vestingsteden m den Koukasus veroverd. Succesvolle strijd in midden- sector. Oogstdankfeesten- in Nederland. Rede van Mussert. I1 t LEIDER EN CHEF-KOK ONTSLAGEN. Levensmiddelen voor de bevolking ten eigen bate aangewend. Generaal-veldmaarschalk Pommel over den strijd in Afrika. Fransche tegenstand opnieuw georganiseerd. De strijd op Madagascar. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tfl. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. 1.40, elke 3z/.j m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de Uitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 233 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Maandag 5 Oct. 1942 BERLIJN, 4 Oct, - In het Sportpalast heeft Zondag Rijks maarschalk Hermann Göring ter gelegenheid van den dankdag voor den oogst hooge onderscheidingen uitgereikt aan boeren en landarbeidersleiders, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de verzekering van de voedselvrijheid van Duitschland en Europa. .1 De minister van propaganda, Dr. Göbbels, nam deel aan deze betooging. Staatssecretaris Backe verwelkomde Göring en verklaarde, dat de laatste maanden na den zwaren winter den groei en den oogst buitengewoon hebben bevorderd en zbo de hoop van den vijand Hebben vernietigd Duitschland door den honger op de knieën te kunnen brengen. Zonder het dappere optreden van het landvolk zou dit succes niet mogelijk zijn geweest en twee verdienstelijke mannen uit hun gelederen heeft de Ipührer onderscheiden n*t het Ridderkruis, dat bij het kruis voor oorlogsverdienste behoort. Wij bevinden ons aan het begin van het vierde oorlogsjaar en kunnen derhalve* de feesten der natie niet meer op de manier en in den omgang van vredestijden vie ren. Bij deze uiterst zware worste ling van het Duitsche volk bestaat er voor ons allen slechts één plicht, n.l. voortdurend te strijden en te werken. Daarop bracht Goering namens den Führer dank aan allen, die, in 'zwaren, onvermoeiden arbeid ertoe hadden bijgedragen, dat ondanks alle ongunstige .weersomstandighe den een oogst kon worden' binrren- gehaad, die veel beter was dan aan vankelijk na den derden ijskouden winter mocht worden gehoopt. Van de vreeselijke ervaringen uit'""den wereldoorlog, aldus Goering, heeft mij steeds het schrikbeeld der blokkade voor oogen gestaan en dervalve zijn tijdig de noodige voorraden ge vormd, waardoor de oógsttekor- ten, veroorzaakt door de beide eerste strenge winters, werden opgevangeij. Toen nu in den afgeloopen, der den winter weer vorstschade in tot dusver ongekenden omvang optrad, dreigde het gevaar, dat de volgende Oogst niet gehaald kon tvorden, zoo- dat de rantsoenen moesten worden verminderd. .Met de z.g. blokkade van den vijand hebben deze moei lijkheden niet te maken gehad. Men kan thans te geruster over de moei lijkheden spreken, daar zij over wonnen zijn en bi het geheel niet kunnen terugkeeren. De rantsoenen werden verminderd in het rotsvaste besluit op hetzelfde moment, waar op de algeheele situatie zulks zou veroorloven, de rantsoenen weer te verhoogen. Een belangrijke grond slag daarvoor is ook de saneering van het transport. Dit probleem is intusschen bijzonder goed opgelost. WAARSCHUWING TOT DEN SLUIKHANDEL. Qmtrent de voedselpositie in de bezette gebieden verklaarde Goering, dat daar in de propaganda ®wijs officieel wordt gesproken van een zeer moeilijke voedselposi- l'e, maar dat het in werkelijkheid lang niet zoo erg geweest is. Welis waar zijn ook daar overal bonnen t mgevoerd, maar men voorziet zich daar in hoofdzaak via den sluik handel. L_L_ ^ooUJmiraal Raeder bezichtigt eer uitscn marin leunpunt in het Zuiden van he. Oostelijk frögt PK HiKPftZ-kPH» Dientengevolge is bij mij het onwrikbare beginsel ontstaan, waaran onomstootelijk wordt vastgehouden: in de eerste plaats en bovenal komt de voeding van het Duitsche volk. Ik ben er stérk voor, dat in de onder onze hoede genomen gebieden de bevolking geen honger lijdt. Als evenwel door maatregelen van onze tegenstan ders moeilijkheden onstaan, dan moeten allen het weten: Als er gehongerd wordt, dan in géén ge val in Duitschland. De Duitsche arbeiders en degene, die in Duitschland werkt, wordt qua voeding van allen het best voor zien, dat moet onomstootelijk vast staan. Ondanks alle veroverde gebieden blijft evenwel de oogst van het eigen vaderland beslissend vobr de voorziening. Duitschland bevindt zich thans in de gelukkige omstan digheid, dat de geheele Duitsche weermacht, aan welk front zij ook staat, uitsluitend door de veroverde gebieden wordt gevoed en verzorgd, zoodat de vaderlandsche oogst het volk ten goede kan komen en nog in toenemende' mate uit cle verover de gebieden aanvullingen "komen. Op zichzelf zou er dus aan alle moeilijkheden een eind zijn geko men. Dit is evenwel niet het geval, want wij voeren heden ten dage oorlog en kiiet alleen aan het front, maar in dezelfde mate in de fabrie ken en wapensmidsen. Evenals de boer is nu ook de Duitsche arbeider naar het front gesneld en dus moet hier ook voor hem vervanging ko men door vreemde arbeiders uit be vriende en neutrale landen en dooi de massa der krijgsgevangenen. Maar als iemand moet werken, dan moet hij ook te eten; hebben en wij mebben meer dan 6 millioen buiten- landsche arbeiders en mèer dan 5 millioen krijgsgevangenen mede te verzorgen. Dat beteekent, dat de productieslag nog verder moet wor den opgevoerd. Zie vervolg pagina 3. In het Refnbrandt-theater te Amsterdam- werd voor tal van genoodigden en autoriteiten de première gegeven van de film .Rembrandt van den regisseur Hans Steinhoff. Aan het slot dankt Steinhoff de aanwezigen voor de bijvalsbetuigingen Polygoon-SageVs-Pax Hollend m HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 4 Oct. - Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Noord-Westen van den Kaukasus zijn verscheiden boschstellingen en gevechtsin stallaties ondanks hardnekkigen vijandelijken tegenstand geno men. De luchtmacht bestreed nog voor de eigen voorhoede vijandelijke kolonnes en troe penconcentraties. Ten Zuiden van de Terek werden de als vesting versterkte, taai verde digde steden Elkotowo en Werchnij Koerp ■stormen- deuhand genomen. In het' Noorden van Stalin grad is de vijand opnieuw in zware gevechten uit versterkte blokken huizen en versterkte- stellingen ge worpen. Sterke groepen vliegende artillerie en luchtdoelgeschut der' luchtmacht steunden hierbij de for maties van het leger. Andere vlieg tuigen zetten de .verplettering van Sovjet-etappeverbindingen voort. Een vrij groot aantal vijandelijke transporttreinen werd vernietigd, een motorschip op de Wolga in den grond geboord. Nachtelijke bom aanvallen waren gericht op vliegvel den en artillerieconcentraties der bolsjewisten ten Oosten van de Wolga. In den Middensector hebben stormtroepen succesvolle onderne mingen ten uitvoer gelegd. Ten Zuid-Oosten van het Ilmea- meer heeft een eigen aanval nieu we vorderingen, gemaakt. Op de plaats, waar Duitsche patrouillevaartuigen in het .nachtgevecht van 1 Oct. aan de N e d e r 1 a n d s c h e kust Britsche snelbooten in den grond hadden geboord, hebben beveiT ligingsvaartuigen temidden van een massa wrakstukken drie Britsche officieren en twaalf man gevangen genomen. Zwere gevechten bij de Salo- mons-eilanden. - (D.N.B.) De woord voerder der marine, admiraal Hi- f-aide heeft medegedeeld/ dat op het oogen blik in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan, vooral bij de Salomonseilanden zware gevechten aan den gang zijn. Hiraide heeft als verliezen van den vijand „verschei dene Amèrikaansehe vliegtuigmoe derschepen, meer dan 10 transport schepen en meer dan tien andere vaartuigen" genoemd.- VERDUISTER.GOED ZON 5 Oct. onder: 19.11 6 Oct. op: 7.48 MAAN 5 Oct. op: 2.08 on-Her: 17.17 10 October Nieuwe Maan. N het kader van een reeks ge meenschappelijke bijeenkom sten van N. S. B. en N. S. D. A. P., die heden in vele plaatsen van ons land als „Oogstdankfeest" zijn ge houden, hebben op e§n groote .ver gadering in den Haagschen Dieren tuin Mussert,» de leider der Natio- naal-Socialistische Beweging der- Nederlanden en Stabsleiter Fr. Schmidt het woord gevoerd. Bij de aankomst voor het gebouw inspecteerde Mussert die zich in gezel schap bevond van Gèneral-kommissar Schmidt, generaal der Polizei Rauter, den gemachtigde voor Zuid-Holland baron Haersolte van Haerst en den Haagschen districtsléider der N. S. B., van Ierssel, de opgestelde eerewachten van de W. A. en de N. S. D. A. P. Bij het binnenkomen in de zaal, die op strakke wijze met Duitsche en N. S. B.- vlaggen versierd, was en waarin door korenaren aan het karakter van deze verg..dering werd herinnerd, werden de hooge bezoekers door de vele hon derden bezoekers luide toegejuicht. Plechtig werden onder de tonen van den defileermarsch ten gehoore gebracht door een muziekcorps van de Luftwaffe, de standaarden der nationaal-socialis- tische formaties binnengedragen. Mus sert nam daarop als eerste spreker het woord en werd met luid hou-zeegeroep op het podium ontvangen. De leider der N. S. B. greep terug naar hut jaar 1927. waarin de N.S.B. na de nederlaag by de verkiezingen tegen den aanval vah alle politieke partijen zich bezon en zich reken schap gaf van de jaren van stryd. In dien tijd, vijf jaar geleden, zyn de bronnen van het nationaal-socialismc ontstaan: Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid. Mussert omschreef de eerste bron, als het vertrouwen op God, het besef van de menschelijke kleinheid ten aanzien van God en zijn pogen om het goede te doen voorgaan boven het kwade, als mede zijn bereidheid tot dienen en offe ren. On breken' van Godsvertrouwen is een beletsel voor. waarachtig nat.-spcia- ismo. .Wij zijn yandaag bijeengekomen om God te danken voor den oogst en ons verbonden te voelen met den bodem en de leden, van den landstand. Wij beleven daarin een sterk stuk nati- onaal-socialisme. De zaadkorrel m°oet zich geheel offeren om een honderd voudige herrijzenis mogelijk te maken. Dit zoo simpele feit is de grondslag van hec leven. Het is dan ook een bron van groote troost en berusting in de harten van de nabestaanden der v gevallenen. Wie onzer is niet dag en nacht met zijn gedachten bij de strijders in het Oosten? Zij offeren zich als het zaad in den bodem, hun "offer is niet ver geefs, maar een noodzakelijke voor waarde voor de herrijzenis van Europa. De herinnering van de gevallenen dient aan ons oogstdankfeest vooraf te gaan. DRIE PEILERS. VOORTGAANDE betoogde Mussert, dat dit oogstdankfeest "berust op drie peilers: in de eerste plaats wordt het gevierd om God te danken voor de letterlijke-verliooring van het gebed: Geef ons heden ons dagelijksch brood. In de tweede plaats om te denken aan het herlevend besef voor het verband tusschen volk en bodem. En tenslejtte om eer te geven aan wie hpt toekomt, aan het landvolk waarmede geheel Neder- lgfnd zich op dezen dag ^'e n gevoelt. De leider bracht in herinnering hoe in de jaren vóór dén oorlog de dankdagen der kerken tot een paskwil werden door de voedselvernietiging op last:- van de overheid. Onze bodem is klein, te klein. Maar hij is goed dank zij den noesten arbeid Van vele voorgeslachten. In den N. O. polder en inden Zuidwestpoldpr van het IJsselmeer, op de" Wadden en ih Zeeland zijn nog honderdduizenden H.A. grond te winnen. Het is van de boeren een enorme prestatie om hier per K.M.2 27? menschen te voeden en ook nog uit te voeren. Wii zijn trotsch op onzen boerenstand die zooveel bijdraagt tot het winnen van den oorlog. Mussert gaf tenslotte uiting aan zijn vurigen wensch dat de tij<f*niet ver meer zal zijn, waar op het mogelijk zal zijn nood en ont bering weg te nelnen van ons volk, waarin Europa's vijanden zullen zijn af- gedeinsd, waarin Europa zal zijn gere organiseerd en tot bloei en voorspoed gebracht door nationaal-socialisme en fascisme, voor de verbonden volkeren van een verjongd continent. (Langdurig applaus). REDE FR. SCHMIDT. O TABSLEITER Fr. Schmidt, een der naaste medewerkers van rijksminister Rosenberg, noemde dit dankfeest een uiting van de gemeen schap tusschen front en vaderland, en een bewys dat men zich ook in Nederland opofferingsgezind wil in zetten voor Europa. Deze oorlog is een oorlog om brood. Het levéiUvan de volken'is afhankelijk van de mogelijkheid brood voor eigen volk eigen bodem te winnen. Spr. legde er den nadruk op, dat Duitsch land ook zonder oorlog in eenige tien tallen jaren tijds door zijn prestaties op ieder gebied, de eerste en leiding gevende mogendheid van Europa zou zijn geworden. Duitschland had daar voor geen oorlog noodig. Zijn vijanden hadden dien oorlog noodig voor het handhaven van hun macht in Europa. Stabsleiter Schmidt trad vervolgens in beschouwingen over de beginselen en het geloof van het nat.-socialisme, dat uitgaat van de stelling dat gelijk bloed en dus ook gelijk karakter bijeen be hoort in dezelfde gemeenschap. De zin van het leven is voor Duitschland's tegenstanders slechts de zucht naar maf^ht. en rijkdom. Voor den nat.-soc. beteekent het echter zijn karakter uit leven en in zijn\ arbeid trouw, ijverig en dapper zijn. De ^Duitsche soldaat is ook niet slechts de beste omdat hij de beste wapens en de beste leiding heeft, maa£ omdat hij doordrongen is van de groote zedelijke wet. Zoo komt het ook dat het Duitsche volk dat een stervend volk was, wecler groeiende is, in tegenstelling met de bevolking van de U. S. A., die uit verschillende bestanddeelen is samen gesteld, zoodat geen leiding daarin orde kan scheppen. Daarom moeten de lei ders der U/B. A. wel de vlucht nemen in het begrip „wereld". De Europeesche bevolking kent daartegenover het be grip volk. Het spreekt dus vanzelf dat de Joden de natuurlijke vijanden van Europa zijn. Wie medelijden heeft met Joden, die naar de plaats worden ge-» bracht waar zij behooren, wordt uitge- noodigd eens een bezoek te brengen aan het Oostelijk front. De randstaten van Europa hebben begrijpelijkerwijs langen tijd geleefd in de Engelsche sfeer van individualisme. Duitsqhland heeft het recht te verlangen dat men zich in die landen het Engelsche juk zal afschudden al is het ook duidelijk dat dit niet in eens gaat, reden waarom Duitschland de vol keren dan ook tijd laat. Zoolang geëii Eüfófieëseh vólk ..zich £ëlijke offers heeft getroost als ÖuifSehland, heeft niemand het recht ons, aldus spr., de leiding in Europa en het benutten van de moge lijkheden van Europa, te betwisten. De Alkmaarsche politie is de zer dagen op het spoor gekomen van ernstige onregelmatigheden, welke door een deel van het personeel der Centrale Keuken alhier zijn gepleegd. Als gevolg hiervan heeft de burgemeester den leider, den heer de R. en den chef-kok van L., op staan- den voet ontslagen en inmiddels reeds tot nieuwen leider der Centrale Keuken benoemd den heer A. N. K. Hopman te Heiloo. Tegen beide «ontslagen em ploye's is door de politie boven dien procesverbaal opgemaakt. Het. onderzoek duurt nog voort, omdat "het vermoeden bestaat dat nog meer personen aan de geconstateerde onregel matigheden debet zijn. Het was de politie reeds eenjgen tijd geleden ter oore gekomen dat er bij de Alkmaarsche Centrale Keuken zeer zonderlinge toestan den heerschten. Toen de afgeloopen week plotseling ingegrepen werd, bleken de verkregen informaties maar al te waar te zijn. De chef-kok van L. werd namelijk op heeterdaad betrapt bij het stelen van boter, dat in de keuken ten behoeve vpn de bereiding van het eten aanwezig was. Bij een nader onderzoek kwamen voorts nog tal van feiten aan het licht. De leider, de heer de R., liet zich niet alleen per auto van den dienst vervoeren voor het afleggen van particuliere bezoeken, doch hij liet ook maaltijden uit de keuken leveren aan menschen, die- hierop geen enkel recht konden laten gel den. Bovendien bleek hij op zeer zonderlinge wijze om te springen met de aan zijn zorg toevertrouwde levensmiddelen. Voorts werd in zijn woning een flinke hoeveelheid boter en vet aangetroffen. In verW&nd met het nog steeds voortdurende on; derzoek -dienen verdere bijzonder heden voorloopig onverr-eld te blij ven. Tegen beide personen, die in de zen werkkring den noodigen ge meenschapszin hadden moeten be- toonen, doch integendeel de ge meenschap benadeelden, door eten van (mindere voedingswaarde af te leveren dan waarop het arbeidende volk recht heeft, zal uiteraard met de grootste gestrengheid moeten worden opgetreden. De politie deed dit reeds en ook de burgemeester greep terstond krachtig in door beiden op gtaanden voet te ontslaan. Een gestrenge gerechtelijke straf vobr deze ergerlijke vergrijpen te gen de volksgemeenschap is hier op zijn plaats. TER DOOD VEROORDEELD WEGENS BEZIT VAN WAPENS. 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. - De Nederlander Voitus van Hamme is bij vonnis van het Duitsche hooggerechtshof in de bezette Nederlandsche gebieden dd. 3 October 1942 wegens ver boden bezit van wapens ter dood' veroordeeld. Van Hamme heeft in sthjjd met alle oproepen tot inlevering van de wapens twee pistolen en een vrij groote hoeveelheid mu nitie nog in Mei van dit jaar tot zich getrokeken en in zijn bezit gehouden. Bij zijn arrestatie werd bij hem nog een aantal anti-Duit- sche geschriften gevonden'. Voorts heeft bij in zijn woning een van een veirvalscht per soonsbewijs voorzienen Jood on geveer drie weken verborgen gehouden. Het vonnis vormt een nieuwe, ernstige en dringende waar schuwing aan allen, d'ie er zich ondanks de steeds weer gegeven waarschuwingen en aanwijzin gen nog steeds niet van bewust zijn, dat zij alleen reeds door het loutere bezit van een vuurwap- uen hun leven op het spel heb ben gezet. Een onderhoud met de pers. BERLIJN, 3 Oct, - (D.N.B.) Rijks minister dr. Göbbels hééft in zijrt ''wo ning vertegenwoordigers ontvangen van de Duitsche en de buitenland- sche pers, om hun gelegenheid te ge ven tot leen ontmoeting met gene raal-veldmaarschalk Rommel, die op het iofenblik te Berlijn vertoeft. Generaal-veldmaarschalk Rommel gaf een uitvoerige uiteenzetting van den strijd in Afrika. Met trots jfan ik zeggen, dat wij erin geslaagd zijn, den Engeischman de positie te ont nemen, die hij in het gebied van de Middellandsche Zee reeds veroverd had. Wanneer later de geschiedenis over deze gebeurtenissen zal spre ken, zeide hij, zal de wereld ver baasd zijn, met hoe geringe strij 1- krachten wij het hebben klaarge speeld, den Engeischman te verslaan en ver over de grenzen van Egypte terug te drijven. Thans staan wij 100 km van Alexandrië en Caïro en hebben wij de poort van Egypte in handen. De strijd in Afrika, zoo vervolgde de veldmaarschalk, is van maand tot maand feller geworden. Doch ook onze troepen zijn op hun manier feller geworden. De samenwerking met de Italiaansche kameraden is GENERAL-KOMMISSAR SCHMIDT. OOK deze rede werd door de aanwe zigen luide toegejuicht. Het slot' woord werd daarop gesproken door enral-kommissar Schmidt. Deze zeide o.m dat nu het in Ne derland nog niet mogelijk is, als in Duitschland, de rantsoenen te ver hoogen de Duitschers in Nederland eveneens niets meer krijgen. Zij krijgen dezelfde rantsoenen als de Nederlanders. Men moet hierbij bedenken dat Duitsohland al sedert 1939 distributie heeft gehad en Nederland eigenlijk pas in 194a en 1941. Het spreekt dus vanzelf, dat het rijk in dit opzicht het eerst asjn dc beurt was. Spr. gaf uitdrukking aan de dankbaarheid jegens den Neder- landschen boer. De dag is niet ver meer, dat geheel Europa uit de onmetelijke vlakten in het Oosten gevóed zal kun nen worden. Hauptdiei.stleiter Schmidt besloot met te wijzen op den ontem- baren overwinningswil van den Führer, den eersten arbeider en den eersten soldaat van Europa, en' eerde hem daar op met een 'drievoudig „Sieg Heil", dat door alle aanwezigen spontaan werd overgenomen. Met het Deutschlandlied, het Horst- Wessellied en het Nederlandsche Volks lied, gevolgd door den plechtigen af- marsch der vaandels, werd het oogst dankfeest in Den Haag besloten. (Voor de rtanksainenkomsl, welke door N. S. D. A. P. en N. S. B. te Alkmaar werd gehouden, ver wijzen wij naar ons verslag op pagina 2.) voorbeeldig. De klimaatsinvloeden zijn zeer moeilijk, maar toch weer niet zoo moeilijk, dat wij Duitschers uit hét Hooge Noorden daaraan niet gewend zouden kunnen raken. Wij hebben kennis gemaakt met Amerikaansche pantserwagens, die evenwel niet van belang waren. Ik geloof, dat wij sinds Juli 2500 pant serwagens vernietigd hebben. Zij liggen ten deele ver in de woestijn verspreid en het loont de moeite niet, gezien de groote afstanden, om ze op te halen en tot schroot te ma ken. De Engejgehen hebben zich ingebeeld, dat zij de eenige goede strijders voo* Afrika zijn. Doch reeds bij hét eerste treffen met hen bleek, dat "onze troe pen niet bij hen ten achter staan. Het komt voor, dat Maoris een vooruitgeschoven post binnendrin gen en eenvoudig alles ombrengen wat zij aantreffen; wanneer zulke methoden gebruikt wbrden, moet men met harde methoden antwoor den. In antwoord op een opmerking, dat er onder het Duitsche volk be zorgdheid bestaat, dat de maarschalk zijn leven al te zeer aan hetgevaar bloot stelt, antwoordde Rommel: Men moet absoluut ter plaatse zijn en mag niet vertrouwen op koeriers en radioberichten, die altijd vertra ging teweegbrengen. Soms komt het op seconden aan. VICHY, 4 Oct. - (D.N.B.) Over den strijd op Madagascar heeft het staatssecretariaat van koloniën mee gedeeld, dat de Fransche strijd krachten hebben kunnen terugtrek- ken op tal van verdedigingsstellin gen in het dal van de Sambaina en daar den tegenstand opnieuw heb ben georganiseerd. Zij bevinden zich in het gebergte van Ankarapra, omstreeks 30 km ten Noorden van Antsirabe. Nadat zij op dén morgen van den 29en Septem ber hevig waren aangevallen door de Engelschen, vkond'en zij den 30en overgaan tot tegenaanvallen en den opmarsch van den vijand tegenhou- deii. Op den avend van denzelfden dag konden vijandelijke strijdkrachten na felle aanvallen het dal van de rivier de Sambaina binnendringen en de stad van denzelfden naam aan de spoorlijn naar het Zuiden be zetten. Op 250 km van Antsirabe hebben de Fransche troepen een i\ ':s hin dernissen opgeworpen'.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1