De oude orde is onherroepelijk voorbij. De ontslagen bij de Centrale Keuken. PUBLICATSES RAS EN ERFUJKHÏID. AGENDA Tooneet. KIJKEN is KROPEN su CLOECK Rijwielbanden van oude ^autobanden. FRONTZORG. De kunstenaar voorheen en thans. Niet hij, maar het volk met den hoed in de hand! Een rede van gezant Werner Daitz in het Haarlemsche Concertgebouw. 1 En andere oneervolle ontslagen Blijkens bij ons binnengekomen berichten behoeft ons bericht van gisteren over de zonderlinge toe standen bij de Centrale Keuken te dezer stede eenige toelichting voor zoover dit het onmiddellijke ontslag betreft, dat dooi den burgemeester aan twee employe's is gegeven.. De chef-kok van L., die op heeter- daad betrapt werd bij het plegen van strafbare handelingen, werd ter stond oneervol ontslagen. De leider van de Centr. Keuken, de R,. tegen wien het politieonderzoek nog voortduurt, is, hangende dit onder zoek, op staanden voet van zijn functie ontheven. De resultaten van dit onderzoek zullen bepalen of dit laatste ontslag eveneens oneervol zal worden gegeven. Bij de gasfabriek. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat ook aan een lid van het perso neel der gasfabriek, dat blijkens een der politieberichten van vorige week geverbaliseerd werd wegens 't plegen van strafbare handelingen, door den burgemeester oneervol ontslag is verleend. Het lid der braftdweer, dat van een proefrit met een brandweer auto misbruik maakte om- uien te smokkelen, kon geen oneervol ont slag verleend worden, omdat de man niet in gemeentedienst was. De man is echter geroyeerd als 'lid der brandweer met de mededeeling dat hij niet langer waardig is zijn diensten bij de brandweer te ver richten. TOONEELVEREENIGTNG DE MASKERS. Voor de uitvoering, die deze dilet- tantenvereeniging Zondag in 't Gul den Vlies zal geven, zijn alle plaat sen reeds uitverkocht. Opgevoerd wordt het alleraardigste blijspel ,.Haar laatste wil" van Bakker èn v. d. Heyden. ALKM. SYMPHONTE ORKEST. Het plan, ontworpen door het be stuur van het A. S. O., om goede concerten te geven tegen den laagst mogelijken prijs, lijkt uitstekend te slagen. De belangstelling is reeds verheugend. Het eerste concert is op 15 Oct. Dan worden werken van Beethoven, Schubert en Popy uit gevoerd. Met medewerking van alle muziekvrienden zou het mogelijk zijn in de toekomst goede solisten hun medewerking te laten verlee- nen. REUKENOOTJES ZOEKEN Een huismoeder maakt „pindakaas",! Wie in deze herfstdagen het Heilooërbosch bezoekt, zal daar on der de hooge beuken, waaraan dit bosch zoo rijk is, tientallen jongens en meisjes en ook wel ouderen aan treffen, d,\e in trommels, bussen, zakken eta aardbeiensloffen beuke- nootjes vergaren. Zondagmorgen kwamen er zelfs verschillende groepjes jongens en meisjes met den trein naar Heiloo, om na een korte wandeling in de omgeving van den Kattenberg te trachten de groote trommels te vullen met de Ideine nootjes. Op onze vraag aan een huismoeder, die ook bezig was de afgevallen nootjes op te rapen, waarvoor deze bestemd waren, kre gen wij tot antwoord, dat zij er „pindakaas" van fabriceerde! Inder daad hebben deze nootjes wel iets gemeen met de niet meer te verkrij gen pinda's. Dat zij echter voor dit doel gebruikt konden worden was ons niet bekend. Je moet maar op ljet idee komen! BUITENBOORDMOTOREN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat .ingevolge het be haalde bij Verordening Nr. 100/1942 van Hen Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ook de bezitters .van niet complete buitenboordmotoren verplicht zijn geworden om toestemming te vragen tot het onder zich hebben van onderdeelen van buitenboordmotoren, zooals b.v. de motor, het omhulsel, de aandrijfas en de scheepsschroef. De aanvraag moet worden ingediend bij den Afdeelingscommandant der Marechaussee te Alkmaar. Alkmaar, 6 October 1942. De Burgemeester voornoemd, B. A. v. d. SLUIJS. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KAMER- EN PENSIONBEWONERS. De Leider' tan den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat Woensdag 7 October 1942 tussehen 913 uur bij den Distribu- tiedienst, ingang Ridderstraat, for mulieren MD 333-11 ter verkrijging van vaste brandstoffen voor de maanden -October en November 1942, ten behoeve van kamer- en pensionbewoners kunnen worden af gehaald. Ten behoeve .van pensions met 10 Of meer gasten of van pensions waar in geen hoofdbewoner aanwezig is, mag -geen aanvraagformulier MD 333-11 worden ingevuld, maar dient de aanvrage te geschieden op een formulier Br.C. 250. Het formulier MD 333-11 moet zoowel door den kamerverhuurder óf pensionhouder (aan de voorzijde), £ls door den kamerhuurder of pen siongast worden ingevuld (voor eiken huurder is aan de achterzijde een vakje bestemd). Voor woningen met Centrale ver warming moet het formulier MD 333-11 in tweevoud worden inge diend. Geen" extra brandstoffen mogen worden aangevraagd voor of door fersonen, die niet in het bezit zijn an een distributiestamkaart. Rijks- duitscbers dienen zich te wenden tot de N.S.D.A.P., resp. tot de Nat Soz. Volkswohlfahrt of de „Dienststelle" waaronder zij ressorteeren. Voordracht in café Central. Op Zondag 4 Oct. 1942 des namid dags om 2 uur hield de dierenarts 'SS-man Kaigge uit Amsterdam in café Central te Alkmaar een voor dracht over ras en erflijkheid, waar toe de leden der Nederlandsche SS uit Alkmaar en omgeving benevens de begunstigden waren uitgenoodigd, Spreker legde den nadruk op het feit, dat wij de plicht hebben om ons bloed zuiver te houden daar wij er niet eigenmachtig over kunnen be schikken. Wij zijn slechts een scha kel in de keten die wordt gevormd door ons voorgeslacht en onze nako melingen. Onze taak is om hetgeen wij ver kregen zoo goed mogelijk door te geven. Nadat de interessante voordracht gehouden was werd door het in goe de getale opgekomen auditorium noa een aantal vragen gesteld. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 9e trekking van Maandag 5 Oct. 70 2201 2232 6438 15856 15873 19172 20923 20972 20984 Nieten 2184 2187 2212 6449 6468 6487 8798 3810 8313 8839 13505 13508 15847 15989 17916 Trekking van heden. 25000 3738 1500 20985 1000 12178 12430 13351 20888 400 3024 7361 12092 17670 200 6566 8322 8958 10831 11325 20224 100 1014 2283 3266 6302 10039 12087 13127 17590 VERZENDEN VAN GROENTEN EN FRUIT. Nieuwe regeling. Er is thans een nieuwe regeling in gevoerd voor de contróle van de door de handelaren verzonden kwantums groenten en fruit. Alle koopers aan de betrokken vei lingen zijn verplicht aan daarvoor door de vakgroep groothandel in groenten en fruit aangestelde contactcommissa rissen dagelijks een schriftelijke op gave te verstrekken van het kwantum groenten en fruit, dat door hen voor de voorziening van de binnenlandsche markt wordt verzonden. In deze opgave behoort tevens vermeld te worden de naam van de firma, aan wie wordt ver zonden, met de plaats van bestemming in het consumptiegebied. Het niet tijdig indienen of het verstrekken van een onjuiste opgave kan algeheele intrek king v.an toewijzingen ten gevolge hebben. Voor de veilingen in deze omgeving zijn aangesteld: te Alkmaar J. Rusten burg te Noordseharwoude; Avenhorn A. Blank aldaar; Broek op Langendijk fa. Stenneberg en Co.; Noordseharwoude K. Sijpheer; "Obdam N. Brink te Spier dijk; Warmenhuizen J. de Nijs. DIERENBESCHERMING. Zwervend zijn te Alkmaar aangetrof fen een cypersch en een zwart poesje. Beide dieren zijn in zeer goede condities. Adres inspecteur: Verwer, Baanstraat. DIERENDAG. Voor het te stichten dierenasyl is op 4 October ontvangen van mevr. W. 1.- JUBILEUMVOORSTELLING ROOSJE KÖHLER. Het Achtste Gebod. Zondagavond was Roosje Kohier van Gelder met het gezelschap De Haghe Spelers in den Haag haax jubileumtffurnee begonnen en reeds gisteravond was Alkmaar toor dit veertigjarig jubileum aan de beurt. Al was de zaal niet geheel bezet, er was toch flinke belangstelling en de voorstelling is voor de jubilaresse en haar medespelenden een succes ge worden. Zij zelf had een tooneelstuk in 'vijf bedrijven gemaakt naar An- zengrüber's boek „Der Meineidhauer" En zij is er in geslaagd door tal van boeiende en spannende sp^elsdenes het geheel tot een pakkend drama te maken. Matthias Ferner is door een meineed in het bezit gekomen van de hoeve van zijn ouderen broer Jacob, die z.g. geen testament had nagelaten. Moeder Lize Bürger en haar twee kleinkinderen Vroni en Jacob worden hiervan de dupe. Maar de terugkeer van Franz Ferner, den zoon van Matthias, die het geheim van zijn Vader kent, verandert alles. De familieconflicten worden toege spitst. Matthias vindt na den aan slag op het leven van zijn eigen zoon, den dood. De haat lijkt te zul len triomfeeren, maar de liefde blijkt sterkery wat tot een ontroerend slot leidt. Roosje Köhler hoeft de rol van moeder Lize Bürger met groote toe wijding uitstekend gespeeld. Soms was zij fel in haar haat, maar dan overwonnen de goede hartelijke .ge voelens jegens haar naasten en werd zij een lieve grootmoeder. Een sym pathieke uitbeelding. Nelly Gijswijt trof in de rol van'Vroni vele uitne mende gevoelige en hartstochtelijke accenten, die haar spel zeer' sym pathiek maakten. Charles Braaken- Siek speelde fel den tot wanhoop ge dreven Matthias. Bram Boelé als Franz, Tonny Stevens als boer Hol ler, Annie Martens als Christine en Pirn Meyer als Tonny werkten op kranige wjjze mede, om de voorstel ling tot eén succes te maken. Luid applaus viel den uitvoerenden en speciaal de jubilaresse ten: deel. Na de derde acte werd de jubila resse namens de directie van het Gulden Vlies hartelijk gelukge- wenscht met haar jubileum en met de beste wensehen voor het verdere verloop van haar tournee werden haar onder daverend applaus fraaie bloemen aangeboden. Charles Braa- kensiek sprak haar hartelijk toe na mens de confraters onder het aan bieden. van bloemen, waarna Roosje Köhler zichtbaar ontroerd het Alk- maarsche publiek hartelijk dankte voor zijn opkomst en bewijzen van sympathie. Een voorstelling, die de toeschou wers pakte en zeker nog wel eens herhaald zal worden. G. C. X- GuÜiSt Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Ave Maria (iom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matlnée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Kameraden op zee (rom>sen.) Alle ,leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Twee in een wereldstad (komedie). Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer De vrouw met den blauwvbs (rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Dinsdag 6 October. 7 "uur, geref. kerk aan de Oudegracht, orgelconcert Feike Asma. Woensdag 7 October. 1 uur, hotel Proot, Landvrouwen v. d. Landstand, spr. de landvrouwenleidster; .voordrachten, volksdansen. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Boefje, met Annie van Ees. Waarschuwing aan publiek en handelaren. Vanwege het dep. van Handel, Nij verheid en Scheepvaart verzoekt men ons de aandacht er op te .vestigeii, dat, aangezien het verboden is rubber en rubberartikelen te verwerken indien men daartoe geen vergunning heeft van den directeur van het Rijksbureau van Rubber, allen, die rijwielbanden ver vaardigen van autobanden, in overtre ding zijn. Vergunningen voor het ver vaardigen van dergelijke banden wor den niet gegeven. Het ligt in het voornemen tegen de overtreders streng op te treden. Het publiek dienf er rekening mede te houden, dat genoemde banden kun nen worden in beslag genomen en ver beurd verklaard. babywol. 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. - Zooals eenige dagen geleden is bekend ge maakt, ligt het in de bedoeling met de verstrekking van babywol van 1 November 1942 af wederom een aanvang te maken. Deze mededee ling heeft eenige ongerustheid ver oorzaakt bfj degenen, wier aanvraag na 1 September 1942 was ingediend en niet meer in behandeling kon worden genomen. Teneinde onnoo- dige informaties aan de distributie- bureaux te voorkomen, wordt van wege het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, mèdege- deeld, dat-de reeds ingekomen aan vragen in volgorde van binnenkomst zullen worden afgehandeld, waarna de nieuw-'ingekomen aanvragen in behandeling zullen worden geno men. Opgemerkt wordt, dat bijzondere vergunningen voor wollen breiga rens uitsluiten vinnen worden aan gevraagd ten behoeve van kinderen, geboren op of na 1 Maart 1942. Voor reeds geboren kinderen vraagt de moeder een bijzondere vergunning voor wollen breigarens aan, indien uit de distributiestamkaart van het betrokken kind blijkt dat dit op of na 1 Maart 1942 is geboren. Voor te verwachten babies kan de aanstaan de moeder een bijzondere vergun ning voor wollen breigarens aanvra gen tegen overlegging van een schriftelijke verklaring Van een neeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. over boord geslagen en verdronken. GRONINGEN, 5 Oct. - Gisteravond is tengevolge van de duisternis de ruim 80-jarige schipper F. Blaak, wonende in Sappemeer, onder Hoo- gezand overboord geslagen en ver dronken. amsterdamsche beurs van Dinsdag 6 October 1942 staatsleeningen. Vor.k. 3H Nederland 1941 99Wie 4 Nederland 1941 100'/16 4 Nederland 1940 II 100% 3—31/, Nederl. 1938 96% 3 Ned -Indië 1937 877, bankinstellingen -i Amsterd. Bank ,1347j Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50 j .123 Koloniale Bank .122 Ned. Ind. Handelsbank 837, ind. ond. binnenl. Aig. Kunstzijde Unie .153% Calvé Delft Cert. il2is/^ Nederl. Ford .r 270 Lever Bros1557S Phil. Gloeii. Gem. Bezit 255 CULTUUR MAATSCH. H. V. A283 Java Cultuur .149 Ned. Ind. Suiker Unie 150 Verg. Vorstenlanden 827, PETROLEUM. Kon. Petr. rubbers. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust scheepvaarten. Holland-Amerika lijn 137y, Java-China-Japan lijn U'V« Kon. Ned. Stoomboot 15s7« Scheepvaart Unie 155y4 tabakken. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor .2817! ,172 .115 88 .139% .166 ,144 583/4 427, 991S/16 1007/IB lOOS/s 977s 877! 134Vi 123 122 83 152»/! 121 j 1567, 2557, 286 150 15,0 82 285 168 125 95 138 120 161 156 141 170 146 59 427, NIEUWE VOORSCHRIFTEN VOOR GRIENDHOUT, RIET EN BIEZEN. In het Voedselvoorzieningsblad zijn afgekondigd de Griendhoutver- ordening 1942, het Ontheff-ingsbesluit teenhout en griendhout 1942 1, de Rietverordening 1942 en de Biezen- ver ordening 1942. De griendhoutverordening 1942 bevat een aantal voorschriften be treffende den verkoop van het te velde staande teenhout en griend- hout De rie tverordening 1942 bevat een regeling betreffende de verkoopen yan riet te yside, ws&e ia yele op- bommen op nederlandsch gebied. 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. - In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben de Britten wederom boven Ne derlandsch gebied gevlogen. Van de burgerbevolking werden 20 personen gedood en 13 zwaar gewond. Boven dien werd een groot aantal personen licht gewond. Enkele personen wor den nog vermist. Een aantal gebouwen, waaronder twee ziekenhuizen, zijn vernield. binnenkort verplicht opschrift op de groenten- en fruitw agens. 's-GRAVENHAGE. - Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal dezer dagen aan groenten- en fruithande laren, die mot een wagen voorzien van groenten en/of fruit hun klan ten aan huis plegen te bezoeken, de verplichting worden opgelegd op hun wagen op duidelijk zichtbare wijze een bord-rnee te voeren met het opschrift „verkoop aan vaste klanten". Deze verplichting zal niet gelden voor wagens, bakfietsen en derge lijke, waarmede bestelde groen ten »n/of fruit aan huis wordt be zorgd. Belanghebbenden zullen er goed aan doen met het te verwachten voorschrift reeds thans rekening te houden. INBRAKEN TE IJMUIDEN OPGEHELDERD. IJMUIDEN, 5 Oct. - Een belang rijke serie inbraken heeft de politie tot opheldering weten te brengen door de arrestatie van een inwoner van Haarlem. Gedurende de zomermaanden is hier een aantal inbraken gepleëgd, waarbij voor belangrijke bedragen aan levensmiddelen en kleeding werd gestolen. De recherche is er in geslaagd een spoor te ontdekken en zij heeft een viertal personen gear resteerd. Deze hebben een vijftal in braken in Velsen op hun geweten. In deze tijden van zórgen is er een zorg, die vóór alles moet gaan, dat is de zorg voor onze strijders in het Oosten. Voor deze dappere mannen, die aan het Oostfront strijden tegen de doQ£ de politieke commissarissen opgejaagde misdadigers, willen wij zorgen, zoo goed als in ons vermogen ligt. Deze frontzorg, landgenoot, is daarom zoo belangrijk, omdat zij onze strijders duidelijk maakt, dat wij in het vaderland met onze ge dachten b(j hen zijn, die'terwille van ons volk en vaderland dag in dag uit hun leven wagen. - Frontzorg. Daaraan kunt u mee helpen door- ons Verzorgingsfonds geregeld te versterken en dit kunt u doen door uw bijdrage te storten op girorekening 432100 ten name Verzorgingsfonds Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. TN e maatschappelijke positie van den kunstenaar in den tijd, dien achter ons ligt, was allesbehalve benij denswaardig. Een kunstenaar immers, onverschillig of hij schilder, schrijver, tooneelspeler of musicus was, werd beschouwd als ieanand, die buiten de geordende maatschappij stond; voor wien de maatschappij geen zorg be hoefde te hebben. Het begrip „bohé mien" kreeg een vatschen ^pn laatdun- kenden inhoud. De schepper van kunst was een buitênbeentje, die uit hoofde van zijn bijzondere geaardhead meri kan ook, en beter, spreken over bege nadiging automatisch het recht ver beurd had op, om het zoo eens te doe men, den overheidszorg. Voorwaar, een zonderling'standpunt. Eenmaal werden in het klassieke Athene en Rome de kunstenaars gevierd en bejubeld als het zout van de natie; eenmaal werden in de eeuwige stad aan den Tiber den besten en edelsten dragers van de kunst de lauweren van het Kapitaal gebracht, ten aanschouwe van den keizer en de keizerin, ten aanschouwe van de consuls. En heeft de Nederlan der Poelhekke niet gezegd, dat kunst de bloei is van het zieleleven van een volk? Het beschamende Maecenas-systeem de kapitalist, die, hetzij uit waar achtige liefde voor de kunst, hetzij uit louteren zucht naar ijdelheidsbevredi ging, den kunstenaar zooveel toestopte, dat deze net niet van honger behoefde om te komen deed zijn intrede. In de ziel van menig kunstenaar moet het gestormd hebben, want hij, behoorende tot de geadelden van het volk, was tot de vernedering van den aalmoes ge doemd. De kunstenaar, de, oogappel van God, zooals men hem genoemd heeft, moest Zijn rug krommen voor en dank betuigingen stamelen aan hen, wier eenige prestatie gewoonlijk daarin be stond, dat zij de rijksdaalders in hun -sak konden doen Tinkelen. De kunste naar, in zijn verbeeldingen en extases een paleis bewonend, was in de werke- 1 lijkheid der wereld een havelooze en kreeg, ojn te bestaan, een krot toege wezen. Want voor hem kwam het er minder op aan. De man met zijn lange haren, zijn flodderdas en zijn zorgen- gezicht, behoorde niet tot de nette, geordende samenleving, die haar steun punten vond in hooge dividenden, schoone boorden, en een, vaak fari- zeeschen, kerkgang op Zondagochtend met een verstolen geworpen vierduit- stuk of een knoop in het fluweelen zakje van den collectant. "pr is de laatste halve eeuw in Ne- derland bijna geen kunstenaar geweest, die niet met een benauwend gevoel om zijn hart den ouden dag heeft zien naderén, die hem een spook- beeld was. Verjaardagen en andere herdenkingen werden aangegrepen om geld bij elkaar, te zamelen neen, te bedelen! omdat er toch iets aan contanten moest zijn, al was het alleen maar om den kunstenaar straks niet van de armen te laten begraven. Louis Bouwmeester en dit zal te eeuwigen dage het afschrikwekkende voorbeeld blijvenkreeg een jaargeld toegewe zen, toen hij vrijwel op sterven lag en zijn zuster, Theo Mann, werd de ver- nedering niet bespaard, om elk jaar opnieuw haar hand te moeten op houden. Dit alles is nu voorbij. De kunstenaar zal voortaan geborgen zijn in de ge meenschap; hem zal de plaats worden gegeven, waarop hij recht heeft. De Staat met zijn machtsapparaten zal achter hem staan. De Kultuurkamer, als bundeling van alle kunstenaars, streeft hier naar; zij beoogt de vakkun dige' en sociaal-economische belangen van de kuituurwerkers te behartigen; hen te bevrijden van een angst, die hen jarenlang achtervolgd heeft, Over deze Kultuurkamer bestaat, ook bij belanghebbenden, nog veel mis verstand. Er zijn kunstenaars die in trouwe gelooven, dat de Kultuurkamer hun gaat voorschrijven wat zij schilde, ren, schrijven, beeldhouwen en compo- neexen moeten. Dit is een fatale mis vatting. In de brochure „Waarom eea Nederlandsche Kultuurkamer?", waar van dezer dagen de tweede druk is verschenen, staat dan ook duidelijk, dat de Kultuurkamer niet de kunst gaat prganiseeren, doch de k u n s t e- naars. En dat is geheel wat anders, In het bewustzijn van ons volk moet besef van verantwoordelijkheid gewekt worden jegens den kunstenaar, die niet langer, als een verschoppeling, in een hoek mag worden geduwd. Er dient gewisseld te worden. Niet de kunstenaar moet zijn hoed afnei en voor het volk, maar het volk moet het doen voor zijn kunstenaars. H. P. van den Aardweg. RUCKY VAN MILL. Chopin-concert in de Harmonie. Zaterdagmiddag 10 October a.s. zal om half drie in de kleine zaal van De Har monie de pianiste Rucky van Mill een Chopin-concert ten gehoore brengen. Deze jonge kunstenares behoort on getwijfeld tot de meest talentvolle muci- siennes van ons land. Na beëindiging van haar studies aan het Amsterdam- sche Conservatorium genoot zij haar verdere opleiding in de Meisterklasse van Professor Claudio Arrau en ten slotte bij Lilly Kraus. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd be gon zij in binnen- en buitenland te con- certeeren; bij herhaling trad zij op voor den Nederlandschen Omroep. Op'uitnoodlging van den Beauftragte van den Rijkscommissaris in N.-Holland werd dezer dagen in 't Haar lemsche Concertgebouw een bije komst gehouden, waar het woord wel^ gevoerd door gezant Werner Daitz u' Berlijn over het momenteel weer zeer actueele onderwerp „Die Wiederge- buhr Europas aus dem Lebensgezetz der Europaischen Völkefamilie". Nadat gezant Daitz door Presse- dezernent Eggert hartelijk welkom was geheeten, ving hij zijn betoog aan, wat ongeveer anderhalf uur in be rg nam. Spr. wees er k priori pp, dat het uit het beloop der dingen logisch te ver klaren is dat de wereldrevolutie, die thans woedt, in Duitschland rijn oor sprong gevonden heeft. Waar elders in de wereld was de nood hooger, was de moreele plicht tot devolutie intenser aanwezig dan juist in Duitschland, welk rijk zoowel de joden als de Anglo- Amerikanen systematisch trachtten datgene te onthouden, wat het als eerste levenseisch noodig had. Werner Daitz gaf dan een gedocu menteerd historisch overzicht, waaruit blijkt op welke wijze het huidige we reldbeeld ontstaan is en de grondoor zaken daarvan. Nadat de volkeren der wereld aanvankelijk min of meer onge stoord leefden, elk in de begrenzing van de eigen, natuurlijke en biologisch ontstane levensruimte, werd omstreeks het jaar 1500 de nieuwe zeeweg naar Indië gevonden en Amerika ontdekt, Het waren deze ontdekkingen die een radicale wijziging teweeg zouden bren gen in het wereldbeeld, wijzigingen die de meest rampspoedige gevolgen met zich zouden voeren. Wij zien bijv. vanuit ,het Engelsche eiland talloozen emigréeren naar „de nieuwe wereld" en in Noord-, midden en Zuid-Amerika komen nieuwe volke ren tot ontstaan. Deze nieuwe volken waren het die aldra een positie inna men, welke groote onrust deed ontstaan in de „oudewereld. Het begin van een uiterst ongewenschten en op den duur onhoudbaren toestand was ge schapen. Onhoudbaar, zoowel in econo misch als politiek opzicht. Met cijfers en tal van voorbeelden schetste spr. hoe de zelfstandig-making der nieuwe volkeren gepaard ging - met biologi- schen, politieken en economischen drük der anderen. Wele oorlogen zijn 't gevolg geweest en wederom staan thans de le gers der wereld tegenover elkaar. Eindelijk za). deze strijd thans definitief zichten gelijkenis vertoont, met die voor de verkoopen van griendhout te velde. De biezenverordening 1942 is vrij wel geheel analoog aan de rietver- ordening 1942. De aandacht van belanghebbenden mogen wij vestigen op de publicatie, waarin de nadere verplichtingen welke de verordeningen met zich brengen, zijn vermeld. uitgevochten worden, en het zal het nieuwe Duitsche rijk zijn dat uit dezen strijd als overwinnaar te voorschijn zal komen. Dit zal dan te danken zijn aan Eet feit dat de Voorzienigheid aan Duitschland den Führer, Adolf Hitler, Schonk. De Führer zal het zijn, die de orde in Europa wéder zal grondvesten volgens de natuurlijke eischen der volkeren, volgens de wetten van biolo gische noodza,ak, Met vele voorbeelden schetste Wer ner Daitz de positie van Engeland in Europa na 1500, den drang om als imperium een volkomen, alleeh-heer- schende plaats in het bestel der volke ren in te nemen. Hij vertelde hoe dit alles geschiedde, niet volgens de wet ten der humaniteit en noodzakelijkheid, doch, integendeel, door egoïsme en eigenbelang, door winstbejag en machtswellust, In het Duitsche rijk van hellen wordt beseft wat biologische samen hang beteekent. „Bloed en Bodem" zijn geen woorden, het is geen theorie, doch levensechte werkelijkheid. Enge land propageerde door de eeuwen heen de idee: de mensch op zichzelf is volkomen vrij, doch interpreteerde dit principe op de eigen wijze. Naar éigen inzicht. Er zijn thans andere principes aan de orde: en het voor naamste daarvan is, dat het Europee- sche belang maatgevend is. Het belang van Europa als eenheid gaat ver uit boven het belang van dén enkeling. Gezant Daitz gaf voorts beelden van het typréch-Engelsche leven," en hij schetste dit met zijn society, zijn Oxford-beweging, zijn „Round Tabel" en zijn Volkenbond. Dit alles evenwel belette niet, dat het Engeland was, dat als wereld-onderdrukker als nummer één genoemd moet worden en door het zelfde Engeland tallooze volken op onduldbare wijze gekneveld en onder drukt werden en worden. Doch ook Hiervan is het einde thans in zicht. Engeland gaat ten gronde, alle tee kenen wijzen er op. Het einde van een wereldrijk staat voor de deur en zooals eens het vermaarde Atlantis van den aardbodem weggevaagd werd, zoo zal in de nabije toekomst het Britsche rijk, het „nieuwe Atlantis", als grootheid weggevaagd worden. Spr. Het zien hoe de nationaal-socia- listische revolutie kwam als logisch gevolg van de Anglo-Amerikaansche onderdrukking. Als dam werd zij opge worpen om ails Europeesche volksge meenschap stand, te kunnen houden tegen den drang uit het westen. Ten behoud van de groote Europeesche volksfamilie werd de revolutie levend en als zoodanig zal zij overwinnen. En dat zal geschieden zonder een Volken bond en zonder een z.g. „Pan-Europa". Het zal geschieden uit historische roe ping en plicht jegens de volken. Dit, Europa zal niet gedrongen wor den m een eng keurslijf, doch het. zal zich vrij bewegen in de oorspronkelijk gegeven levensruimte. Men zal er net zoo vrij kunnen zijn als de andere vol ken in hun levensruimten.. Maar er. zal geen overheersching meer zijn vaa buiten af en ;een systematisch terug dringen van de Europeesche volken. O cherp hekelde spr. naast de anglo- Amerik. politiek ook de mone taire en economische politiek dier laiff den. In het bijzonder over de crediet- politiek wist hij interessante cijfers te geven, waaruit bleek op welke wijze men zich steeds weer wenschte te ver rijken aan het meest eigene bezit van andere landenVDit alles draagt, aldus spr., steeds weer dat ééne, altijd terug- keerende kenmerk: eigenbelang. Het eeuwige anglo-Amerikaansche prin cipe! Gelukkigde revolutie zal zegevieren. Niets zal haar vermogen* tegen te houden. De Führer was de man die Europa de nieuwe politiek wees, die zelf de banier daarvan voor-droeg. Hij wees den weg en zal hem ook in de toekomst blijven wijzen. Adolf Hitler geeft daarbij geen theorie-politiek, doch. politiek, ont leend aan de meest nuchtere werkelijk heid. Hij belooft daarbij geen paradijs op aarde, doch wel een mensch- waardig bestaan vqor iedereen in de eigen levensruimte. Met enorme opofferingen werd nu reeds datgene bereikt wat bereikt kon worden. Grondstoffen en levensruimte zijn op enorme wijze toegenomen en ze zullen blijven. Niemand behoeft te verwachten dat het Duitsche rijk, zooals eens, nog eens zal capitulee- ren. Nooit zal dit gebeuren. e thans gevoerde economie is wel de beste garantie voor het winnen van den oorlog. Met vele sprekende voorbeelden illustreerde spr. dit. Hij had gelegenheid daarbij te wijzen op de „waarschuwingen", die het buitenland steeds weer meende te moeten geven omtrent de in Duitschland gevoerde politiek, economie en monetaire maat regelen. Duitschland zou vernietigd worden Duitschland zou het nooit allemaal kunnen betalenDuitsch land zou aan de eigen foutieve econo mische inzichten ten onder gaan Maar de werkelijkheid laat een ander beeld zien. Het liep NIET mis en de nieuwe economische en monetaire structuur zal BLIJVEN bestaan. Met cijfers werd dan aangegeven het ont zaglijk bezit van Duitschland, ,en de verschillen van nu met 1932. Het merkwaardigste daarbij is de toename van het nationale inkomen, ondanks den oorlog. De nieuwe orde zal voor goed gegrondvest worden in Europa. riep Werner Daitz uit, de orde van „bloed en bodem". En deze orde zal ten gevolge hebben dat de volkeren rustig kunnen leven, zonder" vrees voor andere volkeren, die het op hun levensgebied voorzien hebben. De oude orde is onherroepelijk voorbij en keert nooit weder. Dat garandeert ons het genie van den grootsten Europeaan van dezen tijd; Adolf Hitler, de Eührer! Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T, Bus, Alkmaag.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2