Wie veroveren Sm Groots partij aardappelen STAD EN OMGEVING Voor zuiver wol, zijde èn kunstzijde De fokveekeuring te Barsingerhorn. gliRGFRLIJKE STAND Boeken dienen zich aan: Een ini( Duifschlartd zal. geen lijden. in beslag genomen. Bij den Alkmaarder de R. is dezer dagen een partij aardappe len van ruim 2000 kg in beslag genomen en door de bevoegde instances in de normale distri butie teruggebracht. Tegen den eigenaar van deze partij, ^en zekeren M. uit den Schermer* is prOces-verbaal opgemaakt. Het was ambtenaren van den C. C. D. ter oore gekomen dat in een schuur van den Alkmaarder de R. een groote partij aardappelen lag opgeslagen, welke clandes den in deze gemeente waren ingevoerd. Na een eerste onderzoek konden geen voldoende feiten verzameld worden om tot maatregelen over te gaan, doch enkele dagen later werd da Alkmaarsche politie in deze zaak ge moeid, waarna vaststond dat er in derdaad met deze partij aardappe len iets niet in orde was. In de eerste plaats bleek, dat de eigenaar van de partij, M., aan het Landbouwhuis .was geweest om een vergunning tot het vervoeren van zijn aardappeloogst van zijn land (productiegebied) naar Alkmaar (ccnsump'.degebied) te verkrijgen, ocm de geheele partij groot 25.000 kg hier op te slaan. Daar een en ander den betreffen- den ambtenaren te verdacht voor kwam, werd dezevergunning niet verleend. Niettemin bracht M. toen een partij van ongeveer 4200 kg aardappelen in de schuur van de R. De R. v 1 aanvankelijk door de amb'jenar ran den C. C. D. aan gehouden, uoch na diens verkla ringen weer op vrije voeten gesteld. Hij beweerde nl. dat M. zijn pak huis had gehuurd voor het opslaan van aardappelen, waartoe M. ver gunning zeide te hebben. Zijn huur der zou trouwens reeds ongeveer de helft van de partij weer weggehaald hebben. Na onderzoek in de schuur wa ren inderdaad nog slechts ongeveer 2000 kg aardappelen aanwezig. M. werd aan den tand gevoeld en ver klaarde de weggehaalde partij reeds over de veiling te hebben verkocht, waartoe hij ook ditmaal beweepde vergunning te hebben gekregen, zij het ook mondeling. Tot dusver kon de juistheid van deze verklaring niet geconstateerd worden. Ofschoon het geheele geval 'den politiemannen uiterst verdacht voor komt en men het stellige vermoe den heeft, dat bij M. de bedoeling voorgezeten heeft zijn aardappelen in den'zwarten handel te brengen, kon den man thans nieti anders dan verboden vervoer worden ten laste gelegd. Deswege werd hij geverba liseerd en de nog voorhanden zijn de partij aardappelen in beslag ge- nomep. Deze partij van ruim 2000 kg is top normale wijze in de distri butie teruggebracht. Zoo hier dus inderdaad van zwar ten handel spraken mocht zijn, dan hebben politie en C. C. D. nog bij tijds ingegrepen en voorkomen dat de geheele oogst in verkeerde han den terecht kwam. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 4e .trekking. In onze omgeving vielen gister de volgende prijzen van 70 en nieten: f 70 2257 8778 8846 8862 14142 14160 15858 18Ö99 Nieten 2218 6476 6469 6475 6482 6494 6499 8795 8823 8829 13509 15839 15844 18653 18817 18835 Trekking van heden. 1000 4288 9608 10935 11694 17505 400 1284 4906 7518 9673 14522 17398 18266 21111 200 7269 15164 16122 20962 21370 3 100 2092 2582 5402 10713 11201 17329 17613 17884 17962 18780 19284 19945 INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER VAN 22 SEPT.-29 SEPT. 1942. Opgegevenwijzigingen: Alk maar: fa. B. G. Godijn, Handelskade, puddingfabriek, benoeming procura tiehouders. K. Verwer, Voormeer 18, logement, overgegaan aan G. J. Klein Woud. Assurantiekantoor A. Kommer Zoon, Koningsweg 14, rechtsvorm gewijzigd. Van Dijk's Agenturenhandel, Oudegracht 291, handelszaak verplaatst naar Ren- kum, Dorpsstraat 169. N.V. v.h. J. J. Bak Co., Noorderkade 411, groothandel en epxort van wol, hui den enz., in liq. getreden. Bedrijf wordt voortgezet door de firma J. J. Bak Co. Woningbureau West- Friesland v.h. B. W. H. Klein-, schmidt, Geestersirigel 17, uit- en toetreding vennoot. Egmond aan Èee: N.V. Mij. tot Expl. v. Onroe rende Goederen „Egmond a. Zee Vooruit", Voorstraat 84, in liq. ge treden. Enkhuizen: J. Th. Kroeb, Torenstraat 7, slagerij, overgegaan aan J. Kroeb. K. van Keulen, Breedstraat 146, kuiperij en vaten- handel, rechtsvorm gewijzigd. N.V. Enkhuizer. Stoombootdienst, Dijk 14, benoeming directeur. Den Helder: Alg. Assurantiekantoor J. J. Dito, Plantsoenstraat 3, filiaal geves tigd te Allernaar, Westerweg 310. J. R. Otten, frof. Zeemanstraat 2, melkhandel, overgegaan aan A. Meijnen. Langedijk: G. Nijman, Dorpsstraat A11, Noordscharwoude, ljandel in manufacturen enz., rechts vorm gewijzigd. Texel: J. C. Roe per, Weverstraat 96, schilder, enz., gedeeltelijke overgang bedrijf. K. Mantje, Hoogerstraat 6, handel in goud, enz. en schoenhandel, gedeel- j^lijke overgang bedrijf. Fa. J. J. van Wessem Zoon, Parkstraat 26, £)en Burg, timmerbedrijf, rechts vorm gewijzigd. Venhuizen: N.V. Stoomzuivelfabriek „Venhuizen", Buurt V172, in liq. getreden. Bedrijf vooijgej^t dqsiï de Coop, Zuivelfa- AUTO IN TRAND. Er was gistermiddag heel wat op schudding aan de'Pudegracht in de buurt van de „Stadswerf". Een ledi ge vrachtauto van den »heer Schip per, kolenhandelaar in die buurt, was in brand gevlogen en, hoewel er hard gewerkt werd met blusch- apparaten, was het vuur niet te doo- ven. Ten einde raad werd de auto in de gracht gereden, waar het water den strijd tegen het vuur natuurlijk spoedig gewonnen had. Het op den wal halen van den uit- gebranden wagen trok vanmorgen natuurlijk ook yrear de belangstel ling van jong en oud. Biosccpen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd- Pimmer Ave Maria (rom.) 18 jaar. Harmonie-Th sater, 7^30 u., hoofdnum mer Kameraden op zee (rom.-sen.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Twee in een wereldstad (komedie). Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer De vrouw met den' blauwvos (rom) 18 jaar. Woens^g 7 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Boefje, met Annie van Ees. Zaterdag 10 October. 2.30 uur, Harmonie, optreden pianiste Rucky van Mill voor de Ned.-Duitsche Kuituurgemeenschap. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, voordracht avond door Willem van Cappellen. AARDAPPELSCHANDAALTJE TE HOORN. Knoeierij met volkstuintjes. Er 'heeft zich te Hoorn een vrij ernstige knoeierij met volkstumtjes voorgedaan, hetgeen tot gevolg heeft gehad dat tegen,niet minder dan een tiental ingezetenen proces-verbaal is opgemaakt, terwijl bij hen partijen aardappelen in beslag zijn genomen. Hoofdschuldige in deze aangele genheid is.een zekere v. d. S., Wo nende aan den Koepoortsweg, die een aan de Tweebocmlaan gelegen perceel grond aan diverse personen verhuurde als volkstuin, met dien verstande, dat de bewerking van den grond enz. mede aan v. d. S. werd overgelaten. Waarschijnlijk uit hoof de van het feit, dat v. d. S. meer perceeltjes heeft verhuurd dan er - rond beschikbaar was, heeft hij het kwantum aardappelen, dat hij aan zijn huurders) moest afleveren aan gevuld' met aardapcelen, welke el ders buiten .de veiling om waren aangekocht. Toen dit de politie tpr oore kwam, is niet alleen tegen v. d. S., doch ook tegen zijn afnemer? procesverbaal opgemaakt wegéns aardapneivervoer zonder de daartoe vereischte vergunning en wegens het niet voldoen aan de voorwaar den, welke voor volkrtuinders zijn gesteld. Onder hen zijn er geweest, die met den gang ven zaken op dc hoogte waren en zelfs waren er, die hun aardapnelformulieren voor de distributie nog invulden en die niet wisten, waar hun eigen volkstuintje was gelegen. AARDAPPELEN ZONDER /iON. Tn den nacht van Maandag op Dinsdag..zijn ten nadeele van den heer B. te Noordscharwoude een twintigtal zakken aardappelen ge stolen. De heer B. had deze aardap pelen op zijn akker „om de West' laten staan, afgedekt met een aantal kleeden. Toen hij den volgenden morgen bij zijn akker aankwam om met rooien verder te gaan, bemerkte bij, dat ongeveer 650 kg aardappelen was gestolen. Een aantal lèdige zak ken en een zakkenkleed worden eveneens vermist. AGENDA DE EXPOPRTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. In de exportheffingen en bijdra gen komen met ingang van Dinsdag 6 October de navolgende wijzigin gen: De exportheffingen voor kas- kommers, verpakt in E-kisten, zijn voor II 0.50, en voor III 1.90 per 100 st. Voor ptetglaskomkommers, los verladen Ia 19.40, LI 15.90, II 14.40, III 13.60. Platglaskommers verpakt in E-kisten: Ia 17.90, I 14.60, II 13.30, III 12.60 per 100 stuks; Stek los verl. f 3.40 per 100 kg. De exportbïjdragen, welke met ingang van dien datum veranderen zijn: Roode kool 1.20, .savoyekoql 1 en witte kool f 1.10 per 100 kg. Tomaten, verpakt in 12% kg-kisten 1.60 per 100 kg bruto. Toegevoegd zijn kaskommers I, verpakt in E- kisten 2.70 per 100 stuks. VERDEELING VAN DEN AANVOER AAN DE VEILINGEN. In aansluiting op ons bericht van eenige dagen geleden over de aan stelling van vertrouwensmannen aan de veilingen, vermelden wij hier wat de taak van dezen vertrouwensman is. Zijn taak is, in overleg met de veiling een zoo billijk mogelijke ver- üeeling der aangevoerde producten te helpen bevorderen. Op grond daarvan dient de veiling den con tact-commissaris inzage te verschaf fen van de bij haar bestaande pun- tenüjst, alsmede van de wijze, waar-' op deze is tot stand gekomen. Voorts hem bij de dagelijksche verdeeling der producten volgens de bestaande puntenlijst te raadplegen ingeval van afwijkingen. Daar de contact-commissaris; ver trouwensman vanden handel is, moeten klachten van individueele handelaren door hem worden be handeld. Ook hierbij is overleg van de zijde der veiling geboden. Voor- loopig wordt in de aan iedere veiling bestaande puntenlijst geen wijziging aangebracht. Het bedrijfschap zal daaromtrent nog nieuwe richtlijnen bekend maken. Indien op grond van deze nieuwe richtlijnen wijzigingen zouden kunnen of moeten worden aangebracht, kan een contact-com missaris dit met de veiling behande len. Het aanbrengen van wijzigingen moet echter eerst aan de goedkeu ring van de Centrale worden onder worpen. De veiling blijft verantwoordelijk voor de verdeeling. De contact-com missaris neemt deze verantwoorde lijkheid niet op zich. (niet voor kaïoencn en half katoenen stoflen) Pas* pak 28 et. Zender boni briek Venhuizen G.A. Warmen- huizen: Jac. van Langen, Oudewal 6, slagerij, overgegaan aan C. A. H. Ruiter. Opheffingen: Alkmaar: Comm. Venn. Kunstnijverheidsate- lier „Oudt Alcmaer", Brillesteeg 10. ,Den Helder: J. S. Godschalk, Ko ningstraat 58-60, damesconfectie, enz. en fil. te Castricum, Dorpsstr. 39. Purmerend: N.V. Bouw Mij. „CesUia", Hugq de Grootstraat .74, DE INLEVERING VAN 3 SLUÏTKOOLZAAD. H Telers van sluitkoolzaad, die voor de teelt van dit zaad een con tract hebben afgesloten met een er kenden zaadhandelaar, moeten dit zaad ten spoedigste, doch uiterlijk 15 October afleveren aan den be trokken handelaar-contractant. Do z.g. vrij geteelde sluitkoolza- den moeten worden afgeleverd aan een door den directeur van de Ned. Greenten- en Fruit Centrale aan te wijzen erkenden zaadhandelaar. De aflevering van sluitkoolzaad door den handel, onverschillig of dit zaad op contract dan wel zoogenaamd'vrij geteeld is, blijft verboden. «4 .1 BERGEN. Opvoering Baron Kneut. - De bekende komiek Siem Nieuwenhuij- zen en zijn „Vroolijke Spelers" machten Maandagavond in de Rus tende Jager een blijspel ten tooheele, waarvan de simpele titel „Baron Kneut" niet deed vermoeden, dat men in een stuk zooveel dwazen on zin bij elkaar kon halen. Om de malle overdreven situaties is onbedaarlijk gelachen. Hengelsport. - Zondag en Maan dag trokken de leden van de hen- gelsportvereeniging ,De Karper" er weer op uit om bij Schoorldam hun geluk te beproeven. De heer D Bergsma wist een 12-tal baarzen te verschalken met een. gezamelijke lengte van 191 cm en verwierf daar mede den eersten prijs. Tweedfe prijs winnaar werd op den eersten dag de heer C. Dekker met 11 baarzen met een gezamelijke lengte van 180 cm; derde werd P. Druiven (7 baarzen B8V2 lengte) en vierde R. Bos (6 baarzen ^9% cm lengte). Op den tweeden dag werden in totaal drie baarzen gevangen en dan nog onder de maat. Winnaars waren de heeren W. v. d. Eem met 2 baarzen en C. Bruist met 1 baars. Van deze verleden- week ge houden keuring zendt) de heer ir. L. de Vries, rijkslandbouw- consulent, ons het volgende offi cieel verslag: De Rundveefokvereeniging Barsinger- hornSchagen houdt sedert eenige jaren een najaarskeuring, evenals die te Wieringerwaard. Wij betreuren het, dat riet meerdere fokkers, dit voorbeeld volgen. Dergelijke plaatselijke keu ringen behooren tot de onmisbare maat regelen in het kader der veeverbetering. Het bestuur en de leden van Barsin- gerhornSchagen kunnen met voldoe ning terugzien op den dag van 3 October j.l. In vrijwel alle rubrieken was de kwaliteit van het ingezonden fokmate- naal overeenkomstig onze verwachtin gen en deze waren hoog gespannen, gezien het succes op de L. T. M. te Hoorn. Deze vereeniging bezit een behoor lijke kern van enthousiaste fokkers, fokkers, die hup vak verstaan en wier streven met succes bekroond is. Telken jare zijn wij hier getuige van op de voorjaars-stierenkeuring te Schagen en de najaarskeuring te Barsingerhorn. De kwaliteit van het'ingezonden fok- materiaal is van dien aard, dat een groote belangstelling uit zustervereni gingen volkomen voor de hand zou liggen. Dat zulks nog te wenschen overlaat, pleit niet voor een overeen- komsjjge belangstelling in de fokkerij elders. Wij hopen, dat zulks in de toe komst zal veranderen. Een van de fok- vereen. welke in dezen steeds een gun stige uitzondering maakt, is de Duin streek. Qpvallend in den catalogus zijn de bui tengewoon beste productiecijfers, zoo wel wat betreft kg melk als vetgehalte. Zoolang N.H. zulke beste melkkoeien heeft, met zulke beste productiecijfers, zij men met import van stieren van el ders uitermate voorzichtig. Thans ter zóke. De stierkalveren waren verdeeld over twee rubrieken, geb. voor en na 1 Maart. De rubriek van de jongste kalveren was als geheel opvallend beter dan die der oudere. Beste kalveren in de rubriek geb. voor 1 Maart waren een jonge Frans 257 van Groenhoven (eig. K. Reijne), een goed gelijnd, .typisch kalf, dat wellicht iets dieper had gekund; én een kalf uit een gekochte F.R.S. moeder (eig. P. N. Spaans), een best, gezonken ruim kalf, iets zondigende bij de staartinplanting. De klasse van de jonge stierkalveren was uitstekend. 10 stuks werden be kroond, waaronder 4 van Frans 257 van Groenhoven (n.l. la, lb, lc en 2b). Het viertal met een eerste prijs bekroonde kalveren was zeer uniform, fraai van type, goed geribd en gespierd en ruim en plat van achterstel, met goed been- werk. Bij de kui- of vaarskalveren was de waprdeeitBB juist andersom, Wet w.a» de klasse der .oudere kalveren nogal wat beter dan die der jongere. De rubriek der oudere kalveren was goed uniform, typische, goed gelijnde, ruime kalveren met goede melkteekens la. was een best kalf van Frans 247 van Groenhoven (eig. J. A. Schenk), lb een kalf van Friesche origine (eig. P. N. Spaans) Voorts waren 'er nog een paar goedsoortige kalveren van Frans 247 van Groenhoven. In de rubriek der jongere kuikalveren zagen wij nog een paar typische kalveren van dezen stier, overigens vertoonden de kalveren in deze rubriek onvoldoende uniformiteit en ruimte. De klasse van de hokkelingen was zeer uniform, buitengewoon beste, zeer goed ontwikkelde, ruime, sterk gelijnde, goed behangen dieren, waaronder meerdere met uitzonderlijk beste melkteekens. De jury bekroonde 10 stuks, waarvan 3 in de eerste klasse van één eigenaar (K. Reijne). Beste typische dieren, waarin oók de jonge Frans 247 van Groenhoven van H Nobel. De rubriek melkvaarzen was uitste kend, alhoewel nog al eenig verschil, in type. Eenerzijds de iets grootere, ruime, iets matig gespierde typische N.H. melk vaarzen met veel adel, met prima melk teekens, anderzijds de iets beknoptere, gesloten, behoorlijk gespierde en gezon ken, iets minder ruime vaarzen van Friesch type met in doorsnede iets be knoptere uiers. Dit maakt de keuring altijd moeilijk en geeft steeds aanleiding bij het publ'ek tot veel discussie. la. een jonge Frans 208 van Groen hoven (eig. A. Koopmans) is een uitzon derlijk breede, zware, diepe mek vaars met best uier; lb. een fraaie vaars vqn Athleet 38 (eig. Jb. Broersma); lc. een jonge Tarzan (eig. P. N. Spaans) Ook de als tweede en derde kla;se be kroonde -dieren waren beste melkvaar zen, waarvan de tweede klassers den -overgang naar het F.R.S. type vertoon den en de 3de klasse het meer zuivere type dus iets beknopter, doch evenredig, gesloten en recht. Zgn. „op stand" impo- neeren de iets forschere en ruimere N Hollandsche toch altijd even meer al thans bekeken door een N.H. bril, de Friezen zijn ook* wel eens tets te be knopt. De klasse der twenters was uitermate uniform, hetgeen mede verklaarbaar is als men weet,.dat hier 8 dochters bij waren van Frans 208 van Groenhoven (w.o. la, lb). Bekroond werden 12 dieren, waarva^ 4 in de eerste klasse. De 4 ëerste klassers waren typische, ruime, gezonken, fraaie melkkoeien, me: veel adel en prima melkteekens, fraaie kop en horens. De grootste rubriek, oudere melk koeien, was van buitengewone kw-üiteit en uniformiteit en kostte heel wat moeite en tijd om de bekronenswaardige dieren eenigszins redelijk in volgorde naar type en kwaliteit te plaatsen Men verlangt dit nu eenmaal van de jury. v Tenslotte werden er 7 stuks in de eerste klasse geplaatst, 6 in de tweede en in de derde klasse, zoodat 19 melk koeien bekronenswaardig werden ge acht, la. werd Bosma 29, een 11-jar. buiten gewoon imponeerende koe van Ffieschë origine .van K. Reijne. Het meerendeel der dieren muntte uit in type, ruimte, melkteekens en adel. Het slot van den dag was de keuring van de eigenaarsgroepen, waaraan door niet minder dan 10 groepen werd deel genomen, waarvan 8 groepen bekroond zijn. Eerste werd geplaatst' een groep van K. Reijne Kz., een groep met stuk voor stuk eerste Jdasse melkkoeien, één koe, iets aan den grooten kant, ver stoorde de uniformiteit eenigermate en desondanks welverdiend le prijs. Met een tweeden prijs werden bekroond een zeer uniform 4-tal van Jn. Bakker Cz., de uniformiteit was hier inderdaad zeer groot, de kwaliteit der koeien wa9 o.i. van dien aard, dat de plaatsing iets aan den hoogen kant was. Vervolgens P. N. Spaans, een groep van 6 stuks overwe gend jonge koeien van klasse, op de uni formiteit was eenige aanmerking te maken; Jb. Swaan, eveneens een groep van 6 stuks, behoorlijk uniform, met goedsoortige melkkoeien; A. Koopmans, een 4-tal beste melkkoeien, op de uni formiteit kon een kleine bemerking gemaakt worden. De met een derden prijs bekroonde groepen waren achtereenvolgens van H. Nobel, Jb. Brdersma en J. A. Schenk, groepen, die o.i. evengoed in de' tweede klasse geplaatst hadden kunnen worden, omdat de verschillen naar onze mee ning te gering waren om klasse-onder scheid te maken. De fokvereeniging Barsingerhorn— Schagen kan met groote voldoening op een zeer goed geslaagde najaarskeuring 1942 terug zien. De Rijksveeteelt-consulent, L. DE VRIES. RADIOPROGRAMMA ZWARE EISCH TEGEN RIJWIELDIEF. ARNHEM, 6 October. De 'officier van justitie bij de rechtbank te Arn hem, mr. Hustinx, heeft heden drie jaar gevangenisstraf geëischt tegen den 18-jarigen W. H. v, d. L. uit Ob- hemert, die in een tijdsverloop van enkele dagen 7 rijwielen had gesto len, welke vóór het postkantoor en het distributiekantoor te Ophemert waren neergezet. De rechtbank zaL 20 October a.s. uitspraak doen. UITKEERINGEN VAN HET N.A.F. De Centrale Persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: Van Maandag 5 October af wor den uit, de werkloozenkas van het Nederlandsche Arbeidsfront, ook bij gedeeltelijke werkloosheid, uitkee- ringen verstrekt voor hen, die werk zaam zijn als diamantbewerker, kleermaker, meubelmaker, metaalbe werker, arbeider in een voedings- of genotmiddelenbedrijf, sigarenmaker, textielarbeider, technicus, werk meester of opzichthouder, dan wel als fabrieksarbeider in een Einder beroep of bedrijf dan de hier ge noemde. Bedoelde personen komen voor uitkeering in aanmerking, wanneer bij inkrimping van den normalen wekelijkschen werktijd, het aantal werkuren in een werkweek met ten minste een vierde wordt verkort. Met inkrimping zullen voor het verkrijgen van uitkeering ,4e vol gende gevallen worden gelijkge steld: Ten eerste het geval dat een tot bovenstaande groep arbeiders be- hoorend lid van het Nederlandsche Arbeidsfront zonder te zijn ontsla gen, door zijn werkgever voor on be paalden tijd. is weggezonden- Ten tweede het geval, dat een lid, zonder te zijn ontslagen door zijn werkgever, voor onbepaalden tijd is weggezonden, doch zijn werkloosheid bininen het tijdvak van een werk week valt ei} in totaal niet langer dan 5 dagen duurt. De hoogte van de uitkeering is af hankelijk van het aantal uren, waar mede de normale werkweek is ver kort. Een verkorting van den werk tijd, welke een vierde van den nor malen wekelijkschen werktijd be draagt, zal hierbij met een halven dag gelijk worden gesteld, terwijl voor elke verdere verkorting, welke ten volle een vierentwintigste deel van den normalen wekelijkschen werktijd bedraagt, een uitkeering verstrekt wordt gelijk aan die van een, kwart dag werkloosheid, DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Die fünf Gesang Gitarristen (gr.) 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 De vToegte wint (gr 8 30 BNO: Nieuwsber.' 8.40 Europa's Geest. 8.50 Pianovoordr. (gr.) 9.Och tendklanken (gr.) (9.309.40 Spiegel van den dag opn.) 10.— Orkest Willy Kok 10.30 „In en om Winschoten, hoofdstad van 't Oldambt en Westerwolde", klank- bee'denreeks. 10.45 Orkest Willy Kok. 11.15 Symphonieconcert 'gr i 12.- Al manak. 12.05 Piet van Dijk en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zake lijke bcr. yl3.Om- en O n-p 'Ogr. 14.— Vocaal en instrumentaal proer 14 30 Gr.pl. 15.— „Daar boven in de bergen", voordr. 15.15 Pastorale muziek (gr.) 1C.45 BNO: Nieuws-, zakelijke cn beursber 17.Otto Hendriks en zijn oricest 17 45 Amusementsorkest en soliste 13.15 Uit oe mond der dwazen, luisterspel. 19.— Brandende kwesties, eau serie. 19.15 Het Omroep-Harmon'e-orkest. 1930 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO. De Wereidmee- ning uit vreemde kranten. 18.50 Cmtoep- Harmonie-orkest. 20.15 Piano en viool (gr.) 20.40 Concertgebouworkest, 21.25 Zang en piano (gr.) 21 45 BNO. \"3U.„. ber. 22.— Spaansche zang 'gr Pusztaklanken zonder zigeuners (gr.) BRITSCHE BOMMEN OP NEDERLAND. s-GRAVENHAGE, 7 Oct. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben opnieuw Britsche vliegtui gen boven Nederlandsch gebied ge vlogen. Lukraak werden er bommen uitgeworpen, die slechts geringe materieele schade aanrichtten. Een burger werd gedood, een ander ern stig en vprscheidenen licht gewond. 23.24.Dansmuziék en zang (gr) HILVERSUM n, 301,5 M. 7.15 -7.40 2i. Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek 7.50 BNO: Gespróken binnenl. overz (cpn.) 8.— Lezing „Het boerenleven Zeeland". 8.15 Qrkeshoncert (gr.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Beroemde orgel, composities (gr.) 9.— Groot Operette orkeet (gr.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Omroeporkest (opn.) 10.Godsd. u)t2 10.30 Trioconcert (gr.) 11.— Voor de vrouw. 11.20 Liederen van Catharina van Rennès (gr.) 11.30 De Melodisten, soliste en pianospel. 12.30 Programma-overz. 12.35 Berl. Opera orkest (gr.) 12.45 BNO: Nieuws- 'en zakelijke ber. 13.Kleine tuinbouw. 13.15 Piano- en zangvoor dracht. 14.Godsd. uitz. 14.30 Strijk orkest. 15.30 En hier is de koffergramo- foon. 16.Zang en piano. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17 Kinderkoor van den Ned. Omroep. 17.30 Viool en cello. 18.A. J. van Hoek ver telt óver het spel der 64 velden. 18.15 Marschmuziek (gr.) 18.30 BNO: Nieuws ber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Wat Nederland' schrijft. 19.— Zang en piano (gr.) 19.15 Concertge bouworkest en solist. 20.15 Zang en orgel. 20.45 Salonorkest, een volksmu- ziekkwartet en een jeugdkoor (opn.) 21.25 Musette-orkest en solist (opn.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.20—24. Zie Hilversum I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. Ambtelijke mededeelingen. 10 Schipbreukelingen van Bree- dijk te Lissabon. - (D.N.B.) Met het Portugeesche schip Cübóngo, dat uit de Afrikaansche koloniën kwam, ar riveerden 28 schipbreukelingen, die in de nabijheid der kust van Liberia warén aangetroffen. Achttien hunner behoorden thuis op het Engelsche schip Trevelley en de overige 10 waren schepelingen van het Neder landsche schip Breedijk. Neem dooit meer bonnen mee dan V noodig hebt. VUat U verliest wordt niet vervangen LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat schilders, die volgens hun Bewijs' van Inschrijving van het Rijksbureau voor Verf in October voor lijnolie in aanmerking komen, een aanvraagformulier moeten af- halen_ aan het kantoor Ridderstraat. Deze 'formulieren moeten vóór 15 October a.s., wederom bij dit kan toor worden ingeleverd. Alkmaar, 7 Octber 1942. De Leider*woornoemd, W. C. v. LIDTH DE JEUDE, Plv. NA-UITREIKING DIVERSE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, maakt be kend, dat zij, die verzuimd hebben hun bonkaarten 11e perione en aard- appelkaarten op den daarvoor ge stelden datum af te halen, deze als nog in ontvangst kunnen nemen op, Donderdag 8 October 1942 tusschen 8.30 en 16 uur in het schoolgebouw aan d5 Brillesteeg". Alkmaar, 7 October 1942. De Leider voornoemd, W..F. C. v. LITH DE JEUDE, Plv. HEILOO (3—17 Sept.) G e bo r n: Anna Maria Catha rina, d. v. P. Spmbroek en A, M. Wessel. Catharina Maria Johanna, d. v. A. C. Voorn en C. H. IJpelaan. Johannes Petrus Maria, d. v. H. J. Blanke^daal en J. J. Dirkson. Teunis, z. v. F. Hieminga en T. Wol zak. Willibrordus Cornells, z. v. A. J. Sengers en W. de Wit. Ondertrouwd: Jan Cornells Slagter en Maria Kanjzs Getrouwd: Johahnes Cornells Zoon en Maria Roet. Overleden: Catharina Mooij, 52 jaar, echtg. v. Pieter van Boden graven, overl. te Alkmaar. Nico- laas Quast, 87 jaar, wed. v. Petro- nella Captein, overl. te Alkmaar. Lambertus Johannes van den Boo- gert, 22 jaar. Theodorus Adrianus Looze, 35 jaar. Wilhelmus Rutten, 68 jaar, echtgen. v. Sibbilla Mechtil- de Joosten. 1 BERGEN (17-23 Sept.) Geboren: Robbie z. van J. de Jong en N. Molenaar. Johannes Jacobus z. van J. J. de Waard en G. Mors. Theodora Petronella d. van L. Th. Koopman en A. A. Rietveld. Overleden: Maria Anna Chris tina Schmidt, 30 j., echtg. van G. J. Stockman (overl. te Alkmaar.) Maria Gerdina Poot, 72 j. (overl. te Alkmaar.) Cornelia 'Paulina Nieu- wenhuis, 62 j. Ondertrouwd: Dirk Bruin Arie Appel te de Rijp en Wilhelmi- na Berendina Wagtendonk. Wil lem Hendrik Tielrooij en Trijntje Primé. Johannes Ens te Schoorl en Annie van Zanten. 1 BERGEN (24 t/m 30 Sept.) O n d e ift r o u-w d: Paulus Verberne te Alkmaar en Maria Francisca Vink. Sietze Gertsma te Heemstede en Jorina Wilhelmina Leegwater. Oveir leden: Eduard Franz Carl Albert Lagrange, echtgen. van Wilhel mina Cornelia van Didden, 69 jaar. Hendrika Cornelia Hilkemeijer, echtgen. van Anthonius Aloisius Timp, 78 jaar. Nieuw leven op het gemeenschappelijk landbouwbedrijf Spitki, ongeveer 80 K.M. van Kiew verwijderd. Terugkeer van het veld TranMti9ntie-RecUhP««.MoJI<iin!d m „SALTO1 MORTALE", door J. Bremer. In het kermisleven zit fleur en kleur; daarom mag het verbazen, dat onze romanciers zich zoo weinig met dit rijke onderwerp bezig ge houden hebben. Voor en na Leo Ott, die met zijn „Menschen onder schijn werpers" een prachtig en klemmend boek schreef, dat geheel teh onrech te veel te weinig bekend werd, is ei eigenlijk op dit gebied niets van be- teekenis meer verschenen. Thans komt J. Bremer met „Salto Mortale'V het leven van de drie Co- dona's. Voor de ouderen heropent deze naam beminde en ook wel adembenemende perspectieven. Want eenmaal hadden de Codona's met hun doodentoer aan de trapeze een Europeesche faam; en ook in Ne derland oogstten zij roem. De schrijver verstaat zijn vak; hij verhaalt ons boeiend en vlot het ro mantische bestaan dezer drie acro baten. Het is echter niet in staat ons „Menschen onder schijnwerpers" te doen vergeten. Voor het boek, dat door de Uitge versmaatschappij Strengholt uitge- gegeven werd, schreef de heer Alex Wunnink, directeur van Carré te Amsterdam, een voorwoord. Jeanne Bieruma Oosting voorzag het van 'een teekening, die foei-leelijk is. H. P. van den Aardweg. AMSTERDAMSCHE BEURS van Woensdag 7 October 1942 STAATSLEEN1NGEN. Vor k. 3Nederland 19-fl 4 Nederland 1941 IOOV16 4 Nederland 1940 II lOO'/s 33V, Nederi. 1938 97i/4 3 Ned.-Indië 1937 87% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .133 Handel Mij. Cert. v. f 2.50 1221/a Koloniale Bank .123 Ned. Ind. Handelsbank 83i/j IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie - 1523/4 Calvé Delft Cert. .121 Nederi. Ford .290 Lever Bros - - -157 Phil. Gloeii. Gem. Bezit 2567/g CULTUUR MAATSCH. H. V. A290l/s Java Cultuur .151 Ned. Ind. Suiker Unie 1521/, Verg. Vorstenlanden 83!/6 PETROLEUM. Kon. Petr. 2873/. RUBBERS. Amsterd. Rubber 173% Deli Bat. Rubber .125 Oostkust 90 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 1381/» Java-China-Japan lijn 124 Kon Ned. Stoomboot 16z% Scheepvaart Unie 156% TABAKKEN. Deli Batavia .113 Oude Deli171 Senembah .144 SPOORWEGEN. Deli Spoor 59 Ind. Spoor 421/k; 100 1007/,, 1001/s 979/,, 87% 1331/, 125 125 83 154 123 292 160 26C-1 295 152 153 83 292'/, 180 125 93 139 163V, 161 142V, 171V» i5oy, 59 43 Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. H. M- Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk I, Rus. Alkffiaas, Rijksminister dr. Göbbels c, de woning van dr. Göbbels f buitenlandsche pers. (Van onzen Haagschen Rd ER zijn nog altijd van dij die precies voor kunnf hoe enorm de verliezen van Weermacht wel zijn. En danl zij er vroolljk op los met del zij „belangeloos" van de propaganda ter beschikking hebben. Het doel van deze rel natuurlijk, U te bewijzen, dif land bij gebrek aan manschj verliezen moet. Wij zullen nu maar geenl heropenen over wat Duitschl de oorlog begon, allemaal volgens dezelfde lieden; dat pijnlijk kunnen worden, zullen het weekblad „Storm'l slaan en dan lezen wij in hl van deze week de volgende 'i| gegevens: De angstaanjagende cijfer^ Duitsche verliezen stammen i den strijd om Stalingrad. ZeJ in Polen. Daar vielen 10.573 soldaten en er bleven 3.409 ve| 13.981 werden er in de Britscl geving van September 1939 tj In Noorwegen vielen 1.317T soldaten. Bij transport overzJ ders vielen 2.375 vermisten tel Deze 3.692 werden in een ol Londen in December 1940 ianl 60.000 dooden. In Juli 1940 kl al 750.000 Duitsche dooden inl melden. Het waren er in wel 26.743, mét de overige krijg nissen in het Westen 45.458. 1 lijn werden uit de 1.754 Duitsq van den Balkanveldtocht in sche opgave van Mei 1941 75.ü| Toen de strijd tegen het bolsje aanvang nam op 22 Juni i9| 64.885 dappere mannen aan ha leger ontvallen. De „officieelJ van Londen rondde dit bedrag! millioen. De getallengoochelaaif raakte toen echter pas goeq element. De Duitsche verlieq immers mét den Britschen stijgen, althans in Engelsche I In October van het vorig I Reuter al van 4.000.800 doodeil Een globale P) E Duitsche legerleiding dusverre verzuimd, aan schen precies mede te deelen soldaten zij eigenlijk tegen pil dom en bolsjewisme in het vef Maar een globale schatting wagen. In het algemeen immd dat een gezond volk bij vollecL lisatie van al zijn weerbare! tien procent van zijn totale De waarschi van Göring. GENEVE, 6 Oct. (DNB). - Mail raadt den geallieerden gisteren gepubliceerd hoo aan op verstandige wijze fe schenken aan de vele w wïngen, die de Rijksma heeft uitgesproken. Men hijv. in Engeland niet aan len, dat, zooals Goering geze voor het Duitsche volk het van een hongersnood niet 1 staat. De Duitschers hebb sechts in vollen omvang de Re, maaf ook het Donetsbe de uitgestrekte graanvelden Don en aan den Koeban in ?it genomen. Wanneer Goer klaart, dat, wie ter -yverelc gens ook honger zal lijden, land in de toekomst geen hebben zal, moeti men in E saj ook van hem gelooven. vloeit voor Engeland voort, zich geen verkeerde illusi rtaken over de weerstani van het Duitsche volk. War 6en middel bestaat om de Di dezen oorlog op de kn: 0Wingen, dan kunnen- het ?.e wapens zijn en nooit slee Rtokkade. Een zoo goedkooj; Wiriningsmogelijkheid bestaa ■f^Rgeland in dezen oorog nie De nieuwe repetitie-lokalen va "R geheel gereed. Tijdens1 fcBtUie. Links: de regisseur

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2