Wie veroveren Stalingrad en den Kaukasus? MUZIEK IN HET DUiVELSSTEÉGJE Een interessant reheszexempel. lijden. i Textielgoederen Jarenlang rheumatiek en ischias. 27-5-',40t FEUILLETON DAMRUBRIEK. Rijksminister dr. Göbbels en Generaal- veldmaarschalk Rommel ontvingen in de woning van dr. Göbbels te Berlijn vertegenwoordigers van de Duitsche- en buitenlandsche pers. (Telefoto Transatlantic-Recla-Pax Holland m) (Van onzen Haagschen Redacteur). ER zijn nog altijd van die menschen, die precies voor kunnen rekenen, hoe enorm de verliezen van de Duitsche Weermacht wel zijn. En dan goochelen zij er vroolijk op los met de cijfers, die zij „belangeloos" van de Engelsche propaganda ter beschikking gekregen hebben. Het doel van deze rekenarijen is natuurlijk, U te bewijzen, dgt Duitsch- land bij gebrek aan manschappen wel verliezen moet. Wij zullen nu maar geen discussies heropenen over wat Duitschland, toen de oorlog begon, allemaal niet had volgens dezelfde lieden; dat zou maar pijnlijk kunnen worden. Maar wij zullen het weekblad „Storm" eens op slaan en dan lezen wij in het nummer van deze week de volgende interessante gegevens; De angstaanjagende cijfers over de Duitsche verliezen stammen niet pas van den strijd om Stalingrad. Ze begonnen in Polen. Daar vielen 10.572 Duitsche soldaten en er bleven 3.409 vermist. Deze 13.981 werden er in de Britsche bericht geving van September 1939 tot 100.000. In Noorwegen vielen 1.317 Duitsche soldaten. Bij transport overzee enel ders vielen 2.375 vermisten te betreuren. Deze 3.692 werden in een opgave die Londen in December 1940 lanceerde, tot 60.000 dooden. In Juli 1940 kon Londen al 750.000 Duitsche dooden in Frankrijk melden. Het waren er in werkélijkheid 26.743, mèt de overige krijgsgebeurte- nissen in het Westen 45.458. In dezelfde lijn werden uit de 1.754 Duitsche dooden van den Balkanveldtocht in de Londen- sche opgave van Mei 1941 75.000 dooden. Toen de strijd tegen het bolsjewisme een aanvang nam op 22 Juni 1941, waren 64.885 dappere mannen aan het Duitsche leger ontvallen. De „officieele" opgave van Londen rondde dit bedrag af tot een millioen. De getallengoochelaar Churchill raakte toen echter pas goed in zijn elemeöt. De Duitsche verliezen plegen immers mèt den Britkchen nood te stijgen, althans in Engelsche berichten. In October van het vorig jaar wist Reuter al van 4.000.800 dooden! Een globale schatting. Rï Duitsche legerleiding heeft tot w dusverre verzuimd, aan de Éngel- schen precies mede te deelen, hoeveel soldaten zij eigenlijk tegen plutocraten- dom en bolsjewisme in het veld bracht. Maar een globale schatting kan men wagen. In het algemeen immers geldt, dat een gezond volk bij volledige mobi lisatie van al zijn weerbare mannen tien procent van zijn totale bevolking Duitschland zal. geen honger De waarschuwingen van Göring. GENEVE, 6 Oct. (DNB). De Daily Mail raadt den geallieerden in een gisteren gepubliceerd hoofdartikel aan op verstandige wijze aandacht te schenken aan de vele waarschu wingen, die de Rijksmaarschalk heeft uitgesproken. Men kan er bijv. in Engeland niet aan twijfe len, dat, zooals Goering gezegd heeft1 voor het Duitsche volk het gevaar van een hongersnood niet meer be staat, De Duitschers hebben niet sechte in vollen omvang de Oekrai- ne, maap ook het Donetsbekken en de uitgestrekte graanvelden van den Don en aan den Koeban in hun be zit genomen. Wanneer Goering ver klaart, dat, wie ter yvereld overi gens ook honger zal lijden, Duitsch land in de toekomst geen honger «ebben zal, moet men in Engeland dat ook van hem gelooven. Hieruit vloeit voor Engeland voort, 'dat men tith geen verkeerde illusies mag taken over de weerstandskracht van het Duitsche volk. Wanneer er |8t middel bestaat om de Duitschers dezen oorlog op de knieën te dwingen, dan kunnen» het slechts de wapens zijn en nooit slechts een wokkade. Een zoo goedkoope over- Wmningsmogelijkheid bestaat voor 4®geland in dezen oorog niet. onder de wapens brengen kan. Dat* komt neer op ruim 8.000.000 Duitsche soldaten. Daarvan zijn er (Engeland wéét het!) tot October 1941 in alle gezamenlijke operaties 5.000.000 gesneuveld. Over de millioenen, die bleven in het winter- defensjef, zullen wij hier niet spreken, omdat de Engelsche rekening anders al te gauw in het honderd loopt. Maar de „Daily Express" geeft voor het nieuwe zomeroffensief een dagelijksch gemid delde van 18.000 man, of rond twee millioen in ^otaal. Aangezien het aantal gewonden minstens het drievoud van het aantal gesneuvelden pleegt t? bedragen, zijn er naar. heel krappe schatting 5 000.000 gewonden. Alles en alles bedragen dus de Duit sche verliezen in totaal 5.000.000 (van Oct. '41) plus 2.000.000,van dezen zomer is gelijk aan 7.000:000 dooden en 5.0006)00 gewonden, samen dus 12.000.000 man op eên effectief van 8 millioen. Gevraagd: wie veroveren nu eigenlijk Stalingrad en den Kaukasus? Zeer terecht merkt „Storm" hierbij op: Er is één ding, dat alleen maar ergerlijk is: de luchthartige wijze, waarmee Londen met (gelukkig denk beeldige) dooden omspringt. „Ich habe es verboten, mehr Menschen zu opfern als unbedingt notwendig war", zoo getuigde de Führer op 6 Oct». 1939 voor den Duitschen Rijksdag na den veldtocht in Polen. Deze gedragslijn is onverminderd geldig gebleven. Zij heeft zware en bloedige offers niet kunnen verhinderen. Maar zij liet tastbaarder legers dan het negatief van vier mil lioen over om de afrekening te voltooien met leugenaars, voor wie ook de krijgs manseer van den tegenstander niet, heilig is. Verijdelde Sovjetplannen t.a.v. Bulgarije. Turkije zou onder druk gezet worden. SOFIA, 6 October - (D.N.B.) Sora publiceert vandaag een rapport over de door den vrijheidsstrijd van Duitschland verijdelde voornemens van Sovjet-Rusland om Bulgarije in zijn levensruimte te betrekken. Hel blad publiceert verklaringen van een bolsjewistischen gevangen geno men generaal, die o.m. zegt, dat de kwestie der bezetting^lran Bulgarije door het Roode Leger reeds in den zomer van .1940 was beslist. De bolsjewieken zouden bij Warna aan land gaan, terwijl een aijder deel van het Sovjetleger door de Do- broetsja Bulgarije zou binnenruk ken. Met behulp van het bolsjewis tische leger zou dan de volledige in lijving 'van Bulgarije door Sovjet- Rusland voorbereid worden. Als hoogste lasthebber zou de rechter hand van Stalin, Sjdanow, naar Bul garije gezonden worden. Later zou men besloten hebben den Bulgaar George tiimitroff de leiding te ge ven. Het Roode Leger zou in de vijf groote stedens van Bulgarije garni zoenen leggen. Naar,het blad verder schrijft, blijkt uit de uitlatingen van den bolsjewistischen generaal, dat door dit plan ook Turkije niet zou zijn ontzien. In bijzonderheden zette de generaal in dit verband uiteen, dat men bij een zitting van den staf van het Roode Leger er over heefï gediscuteerd, of het doelmatig was ook aan de Bulgaarseh-Turksche grens garnizoenen te leggen. Het politieke bureau was echter van meening, dat men de Turken niet otmoodig voor het hoofd moest stoo» ten. Het contingent van het Roode Leger in Bulgarije zou sterk genoeg zijn om op een gegeven oogenblik Turkije ten aanzien van de Darda- nellen onder druk te kunnen zetten. Het was hem.Azoo wordt verder in dit blad geschreven, bekend, dat het politieke bureau het plan van den generalen staf ten aanzien van Tur kije had goedgekeurd. Deze onthul De nieuwe repetitie-lokalen van het Gemeentelijk Theaterbedrijf te Amsterdam "J'geheel gereed. Tfldens een instu deering in het lokaal voor opera- 69«tUie. Links: de regisseur-dirigent Den Hertog. LVNR-öe Haan-Pas Holland lingen van een bolsjewistischen gene raal vormen, zoo schrijft het Bul- g^arsche blad, eep nieuw bewijs voor de aanvalsplannen van Sovjet-Rus land jegens Bulgarije. Het Deensche volk moet zich van elke provocatie onthouden. De Rijksdag bijeen. KOPENHAGEN, 6 Oct. - (D.N.B.) De Deensche Rijksdag is hedenmid dag weer bijeengekomen. Het hoofdbestuur van de Deensche sociaal-democratische partij heeft gisteren zijn jaarvergadering gehou den. In een met algemeene stemmen aangenomen resolutie herinnert het bestuur daarbij aan den dringenden oproep van den ministerpresident tot het Deensche volk, kalm en bedaard te bljjven. Elkeen dient zich wel be wust te zijn van zijn verantwoorde lijkheid en alle pogingen van de hand te wijzen, die erop doelen, han delingen te provoceeren, _welke tot onmetelijke schade voor land en volk zouden kynnen worden. Elkeen moet het zich een plicht achten, met vertrouwen de voorschriften van de verantwoordelijke regeering te vol gen. Voorts bekrachtigt de resolutie de volledige aansluiting de sociaal democratische partij bij de politiek van nationale aaneensluiting, waar van het doel is, om op den grondslag van de volksregeering de zelfstan digheid des lands en de vrijheid des volks te schragen. Verstrekking van artikelen aan verplicht verzekerden. Het Staatstoezicht op de zieken fondsen heeft een voorloopige rege ling vastgesteld voor ,wat betreft de maximumbedragen, die door de algemeene ziekenfondsen ten be hoeve van de verplicht verzekerden worden betaald bij de verstrekking van artikeien als brillen, breukban den, buikbanden, orthopaedisch schoeisel, steunzolen; kunstledema ten, krukken enz. Tevens is bepaald, dat bedoelde artikelen in twee achtereenvolgende jaren ten hoogste eenmaal zullen worden verstrekt.. Een uitzondering hierop vormen de brillen, waarop de verzekerden, in drie achtereenvolgende jaren ten hoogste eenmaal recht kunnen doen gelden. Indien een verstrekt hulpmiddel binnen den gestelden termijn op me disch voorschrift door een nieuw moet worden vervangen of wel, in dien wijziging daarvan noodzakelijk blijkt, dan bestaat hiertoe uiteraard de mogelijkheid. De kosten vpn zulk een wijziging neemt het Algemeen Ziekenfonds voor zijn rekening, ter wijl een vernieuwing als hier be doeld alleen plaats kan vinden, in dien de medicus een voorwerp van dezelfde soort, doch van een ander model of andere samenstelling voorschrijft. Bij al deze verstrekkingen geldt echter de stelregel, dat hiervoor een recent van den behandelenden ge neesheer en 'n machtiging vanwege het- bestuur van het ziekenfonds of van den controleerenden geneesheer wordt vereischt. Tegelijk met de afgifte van de machtiging doet het" fonds mededee- ling van het maximum-bedrag, dat vanwege het fonds ten behoeve van het te verstrekken artikel beschik baar kan worden gesteld. Desggwenscht kunnen belangheb benden bij het Algemeen Zieken fonds, waarbij zij zijn aangesloten, steeds inzage verlangen van de hier voor door'het Staatstoezicht vastge stelde regelen. VRIJWILLIGE AANMELDING N.A.D. Termijn sluit 31 October. Op 4 Januari 1943 vangt de nieu we arbeidsdiensttijd aan en op dien dag zullen tienduizend jonge Neder landers zich begeven naar het op hun oproepingskaart vermelde N.A. D.-kamp, teneinde daar t/m 12 Juni 1943 in geestelijken en in materieelen zfn een eeredienst voor het Neder- landsche volk' te verrichten. Die tienduizend arbeidsmannen komen daar weliswaer met één doel, doch om verschillende redenen, want, naast een groot aantal opgeroepen arheidsdienstplichtigen, bevinden zich onder hen ook talrijke vrijwil ligers. 1 Van de redenen waarom de vrij willigers zich hebben aangemeld, moet natuurlijk in de eerste plaats „idealisme" worden genoemd, doch onmiddelijk daarop volgt de vanaf 1 Januari 1943 geleende sollicitatie- A rr.-Rechtbanh. in den Helder gestolen. Deur van café was niet op slot..,. Net als een paar kwajongens, zoo stonden Piet J. V. en Harry van 't O. daar voor de rechtbank. Hij is begonnen, zei de een. Niet waar, zeide de ander, hij! Kom daar nou maar eens uit. Echter, hoe het ook zij, beide Hel- dersche ingezetenen moesten terecht staan wegens diefstal van textielgoe deren. Het bleek, dat de deur van een der café's aldaar niet gesloten was geweest, terwijl de izaak toch ver laten was. Daar hebben de veelbe lovende heeren van geprofiteerd en stiekum zijn ze naar binnen gegaan en hebben er twee koffers met tex- tielgiederen weggenomen en den in houd later verkocht voor een 600 gulden. De koffers waren door een handelaar in het café in bewaring gegeven en -toen de rechtmatige eigenaar den volgenden morgen zijn eigendom zou terug halen, was alles verdwenen. De Officier wees er op, dat in den Helder het hek van den dam is en dat daar naar hartelust wordt ge roofd en alleen met het doel, om er financieel beter van te worden. Paal gn perk moeten gesteld worden en daarom vroeg ïpr. tegen verdachte V. een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden en tegen verdachte van 't O. een gevangenisstraf van 9 maan den. Mrs. Smal en Sluis bepleitten cle mentie. voorwaarde voor /hert, die in open baren dienst of bij het bijzonder on derwijs wenschen te worden aange steld en volgens welke de arbeids dienstplicht naar genoegen moet zijn vervuld. Hetzelfde wordt verlangd van hen, die willen studeeren of een examen afleggen aan een universi teit of hoogeschiol of die nijverheids onderwijs o.m. aan de M.T.S. wenschen te volgen. Wie zich voor den bovengenoem- den arbeidsdiensttijd als vrijwilli ger wil aanmelden, heeft hiertoe nog gelegenheid tot en met Zaterdag 31 October a.s. Dit kan geschieden bij de N.A.D.-aanmeldingsbureaux te Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gra- venhage, Groningen, 's-Hertogen- bosch en Utrecht, bij de gemeente huizen of bij de arbeidsbureaux. VERBETERING VAN AKTEN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. „'s-GRAVENHAGE, 6 Oqt. - De se- erelajis-generaal van het departe ment van justitie heeft bepaald, dat een verzoek tot verbetering of aan vulling van akten van den burger lijken stand mede door het open baar ministerie bij de arrondisse mentsrechtbank kan worden ingele verd. Kennelijke schrijf- of spelling fouten kunnen ook zonder tusschen- komst van den rechter worden" ver beterd. De verbetering geschiedt door den ambtenaar, onder wien de registers berusten, op verzoek en volgens aanwijzingen van het open baar ministerie. Dit besluit is heden in werking ge treden. Thans wear nor maal aan 't werk. De Heer E. R. te D schrijft, dd.. „Sedert jaren leed ik aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig I aan rheumatiek I en ischias, dat ik steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw O vaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de O vaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten^lechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukado 373, Amsterdam door S. BROCKHOFF. 74 Dus moest Borro verdwijnen. Hoe grondig Alex daarvoor zorgde weten we nu. Hij liet het voorkomen, dat de oude man zelfmoord had ge pleegd, maar Gerda en ik hebben direct begrepen, dat dat onmogelijk was. Bruining heeft bekend, den man eerst* met een opiumsigaret te heb ben verdoofd en hem daarna te heb ben opgehangen". De professor legde zijn breede hand op Joep's arm. „Hoe kan een menschelyk brein zoo Veel duivel- sche plannen uitdenken! Hoe jam mer, dat dergelijke rijke gaven van verstand in dienst van de misdaad werden gesteld. Hoe veel goed had hij kunnen doen, als hij ze anders ge bruikt had! Maar even verwonder lijk vind ik het hoe jij dat heele warnet ontward hebt. Dat moet je me nog vertellen": „Ik mag me niet te veel gaan ver heelden, want het toeval heeft me ve.el geholpen. Het eerste wat ik ont dekte; was de kwestie met die melk. De kat van Kampsoholte was den- zelfden EbCht gestorven, als zijn meester. En aan het zelfde gif. Dan moest ook de melk er de schuld van zijn. Maar wie had de fleschjes ver wisseld? Dat wist ik pas gistermid dag, toen ik een Bangaflesch in Borro's kamer vond. Mejuffrouw passing, de huishoudster van Kamp- scholte,' vermoedt stellig niet, dat haar kater Seppi'ons zoo dicht bij dg oplossing heeft gebracht. Ik kende dus dén moordenaar, maar ik wist niet waarom die moord gepleegd werd, al had ik een vermoeden, dat bijna zekerheid was, ook zonder direct bewijs. Ik vénd in Borro's zak een papiertje, met een adres, en dat nam slle twijfel weg. De guirlande op dat papiertje bewees mij, dat 't de achterkant was van" een programma van de „Elite". En daar speelde onze vriend Alex. Dat papiertje heeft Alex verraden. Waarom hij het den doocfe niet weer uit den zak nam, weet ik niet". „Had je al vermoedens, toen wij 's avonds die wandeling maakten?" Vroeg JGerda. „Maar natuurlijk. Dat de spion- nage in het middelpunt stond van alle gebeurtenissen, was duidelijk. De verdenking, dat het mijn vriend Alex kon zijn, wilde ik eerst met alle geweld wegdringen, maar de vermoedens waren te veel tegen hem. Hij woonde in het huis nr. 17 en wat erger was, hij loog. Hij vertelde ons, dat hij naar een ocma in Barce- kgtg seisde, taaar toen hij vertelde, BUURMEISJE ZOU EEN FIETS CADEAU KRIJGEN. Op een mooien dag in Mei kwam Sietze W. uit de Beemster even aan- loopen bij zijn broer Douwe, die als vrijgezel min of meer een kluize naarsleven leidt. Sietze had een fiets te koop en dacht, dat dit net een han deltje voor zijn broer was. Hij had niet slecht geraden, want broerlief, die al 42 jaar is, altijd vrij gezel is gebleven en alleen rond scharrelt in een huisje, zocht juist naar een fiets. Die wilde hij cadeau geven aan zijn buurmeisje, dat wel eens eten voor hem kookt, de wasch voor hem doet en het huis wat op knapt. En zoo Voor 50 gulden was hij de man en voor dien prijs kocht hij het dames rijwiel. Toen hij de fiets een paar dagen ,in huis had en Sietze weer bij hem kwam, vroege Douwe, of „het wel een eerlijke fiets was" en toen hoor de hij, dat broerlief de fiets gestolen had. U Er was toen geen sprake meer van cadeau geven en Douwe nam een penseel en schilderde de fiets op. Hij wist eigenlijk niet meer, wat hij met het vehikel moest aanvangen en als er. verder geen haan naar gekraaid had, zou de kar ten eeuwige dage op den zolder lïebben gestaan. Echter de fiets werd wel ontdekt, omdat Sietze als dief gevonden werd en nu stond Douwe dan terecht we gens heling. Hoewel de Officier geen opzet aanwezig achtte bij deze heling, meende Ifij toch, dat verdachte lang niet vrij uit ging en vroeg een ge vangenisstraf van één maand. SCHOOLJONGEN OP HET VERKEERDE PAD GEBRACHT. 1 jaar en 9 maanden geëischt tegen Bergenaar. In. Bergen heeft zich een buiten gewoon ergelijk geval van heling voorgedaan, waarvan een school jongen eigenlijk de dupe is gewor den, omdat deze verleid werd tot het plegen van een reeks van dief stallen, daarbij direct of indirect aangemoedigd door den heler, t.w. J. W. P. uit Bergen. Deze heler moest Dinsdag voor de rechtbank te Alkmaar terecht staan, doch kon niet verschijnen. Wel was de schooljongen als getuige aanwezig en bij het verhoor van dezen knaap hoorden we, wat er gebeurd is. Bij de verpleegster A. v. Vlad- racken te Bergen werd namelijk her haaldelijk ingebroken en de ver pleegster vermiste in den loop der maanden tal van kostbare voorwer pen: tweg gouden horloges, twee ringen, eenige bankbiljetten, een voorraadje koffie en thee, enz., enz. Het bleek, dat een schooljongen kans zag om met een valschen sleu tel de keukendeur van de woning van de verpleegster te openen en dat hij dan van de gelegenheid dat de zuster uithuizig was, profiteerde, om een speurtocht in de woning te on dernemen. Met als gevolg hét ver dwijnen van genoemde .voorwerpen. P. was de afnemer van de kost baarheden. Hij was kooper van al de artikelen, die de jongen vond en moedigde hem meermalen aan, zijn speurtochten te herhalen. Al met al betaalde P. den knaap zeker eenige honderden guldens uit, die op onbe grijpelijke wijze weer verdwenen. De Officier meende, dat hier da heler nog veel erger is, dan de steler en dat in dit geval zeker van opzet telijke heling gesproken moest wor den. Zeker is, dat van P. het" initia tief is uitgegaan en dat het voor het grootste deel aan P. te wijten is, dat de schooljongen op ®het verkeerde pad is gekomen. De aisch luidde 1 jaar en 9 maan den gevangenisstraf. UITSPRAKEN. J. G., J. D. en J. S., allen te Eg- mond, diefstal; een jaar gevangenis straf, door te brengen in een bizon- dere strafgevangenis. K. K. te Egmond, diefstal; ter be schikking stellen van de regeering. A. L. (Hamertje Tik) vrijspraak. D. T., Alkmaar, diefstal; 1 jaar en 6 maanden. Politierechter. PURMERENDER DEED VALSCHE AANGIFTE. Een jong arbeider uit Purmerend had met zijn moeizaam gespaarde guldentjes een handeltje opgezet en wist geleidelijk een tiental fietsen te koopen, waarvan hij er vijf weer verkocht. Op zekeren dag echter kreeg hij bezoek van de Prijzeninspectie en deze legde beslag op de nog aan wezige vijf rijwielen, vermoedelijk, omdat de jongeman de andere te duur had verkocht. Merkwaardig genoeg werd de eigenaar zef als bewaarder der in beslaggenomen rijwielen aangesteld en ziedaar de indirecte oorzaak van zijn verschijning voor den Alk- maarschen politierechter; hij ver kocht de in beslag genomen fietsen toch! Dat was zijn eerste fout, die wel dra gevolgd werd door een tweede; hij moest een verklaring hebben van de verdwijning van de fietsen en dus gaf hij de vermissing bij de politie aan! Zijn karretjes zouden zijn gestolen! Nog dienzelfden avond wilde A. B., zoo heetite de jongeman, zijn fout herstellen en dus bekende hij, dat hij een valsche aangifte had ge daan. 't Was echter te laat. Verdachte bekende, waarna de Officier een gevangenisstraf vroeg van zes weken. Nadat de verdediger er op gewe zen had, dat z.i. de grootste schuld lag bij de Prijzeninspectie, omdat deze de in beslag genomen fietsen bij den eigenaar liet, en" nadat ook meerdere gunstige factoren t. a, v. den verdachte naar voren waren ge komen, vonniste mr. KrabbeA. B. met een gevangenisstraf van een maand. Oplossing 1767 vorige rubriek. Staniv 1 Zw. 10 sch. op: 7, 8, 15, 17, 22, 23, 27, 31, 36, 37. W. 11 sch. op: 24, 25, 30, 33, 38, 39, 42, 43, 45, 46, 47. O p 1.: 1. 33—28 (zw. 22X44), 2. 46—41 (zw. 37X39), 3. 45—40 (zw. 44X35), 4. 47—42 (zw. 36X47), 5. 38—32 (zw. 47X20, 6. 32X1 (zw. 35X24), 7. 1X3Ü en wint. De voort zetting 2429 van zwart verliest door 25X14 (zw. 29—33),. wit 321 (zw. 33—39) en 21—49. Bij het doorrekenen van een slag- zet komt het wel eens vöor, dat men een zetje van de tegenpartij aan 't eind. der combinatie overziet. In den volgenden stand: Zw, 13 sch. op.: 3, 5, 6, 7^ 8, 12,. 13, 14, 19, 20, 23, 24, 29, W. 13 sch. op: 21, 22, 25, 26, 32, 33, 35, 38, 40, 42, 43, 45, 48, speede wit als volgt: 22—18, 35—30, 33X11, 43—39, 38X7 maar had één zet te weinig gerekend want zwart kon nu 2227, wit 21X12 en 27X47. Doof een fout- zet verloor zw. de partij toch, maar de combinatie was één zet te kort .bekeken. De heer Max Douwes te .Odoom in Drente is één der sterk op den voorgrond tredende problemisten van den laatsten tijd. Het_is ons een genoegen bierbij een van zijn laat ste composities aan onze lez»rs ter oplossing te kunnen aanbieden. Het vinden der fraaie ontleding zal hun niet meevallen. Ter oplossing voor deee week: Probleem 1768 van Max Douwes te Odoorn (Dr.) Zw, 11 sch. op: 1, 9, 14, 19, 20, 22, 23, 26, 28, 29, 32. W. 11 sch. op: 11, 25, 30, 31, 34, 35, 37, 40, 41, 42, 48. Correspondentie. M. D. te O. Zooals U ziet hebben wij aan uw verzoek voldaan. Dank yoor uw schrijven. Oplossing volgende rubriek. dat hij in het Lope de Vegatheater geweest was, wist ik, dat hij loog, want dat was eenige dagen tevoren afgebrand, dat had ik toevallig in de krant gelezen. Later bleek, dat hij inderdaad niet in Barcelona, maar in Madrid geweest was. Deze leugen maakte mij opmerkzaam en ik on derzocht, hoe hij zijn dagen door bacht. Hij gaf driemaal per week pianoles in Buitenkerk". „Ach ja, „bij den ouden heer in het klimophuis"- zei Gerda. „En juist op de middagen dat vader ooi lege gaf". „Juist", vervolgde Joep. „Juist op de dagen, dat hij ongestoord kon werken in je vader lab. En dat wa ren ook de dagen, dat Borro in het steegje muziek maakte. Dat was te opvallend, even opvallend als het was, dat Borro altijd het zelfde deun tje speelde, als de waker Buis nader de.',' „Maar de oude heer in het klim- cphuis bestaat toch wel, dien hebben we zelf dien dag gezien". „Natuurlijk bestond die, Alex was niet zoo dom om een geheel valsch adres te verzinnen. Maar dat er iets niet klopte met die pianolessen heb ik dien dag al gedacht. Als iemand drie maal in de week in een dorpje komt, dan moet hü er toch den weg kennen, maar Alex was er de oor zaak van, dat wij dien dcodloopen- den weg inreden. Bovendien is de pom in het klifnophuis zoo doof als een kwartel, zoodat hij niets aan pionalessen zou hebben". Joep zweeg even. „En zoo hebben wij hem dan vannacht gevangen." „En dat heb jij allemaal alleen ontdekt Joep, dat had ik nooit ge dacht." zei Gerda bewonderend. „Maar kind, jij hebt me prachtig geholpen", glimlachte Joep. „Zonder jou was je vader vandaag nog niet vrij geweest." De professor glimlachte en streek met de hand door zijn witte haren. „Mij hebben jullie terug", zei hjj toen langzaam. „Maar jullie eenigen en besten vriend hebben jullie ver loren." „De eenige?" vroeg Gerda zacht. En daarbij legde zij haar hand op Joep's arm. De jonge man streelde haar hand. „Wij zullen er samen wel over heen komen niet waar, kind1? Wij blijven nu altijd samen". Gerda keek op en knipoogde tegen haar vader. Die knikte tweemaal met het hoofd. Toen hief hij een beetje verlegen zijn theekopje op en zei hartelijk tegen Joep: „Proost, mijn jongen". De zon was reeds diep gezonken. Uit het Noorden zweefden de avond nevels aaji en legde zich over de stad daar beneden hen. Het drietal op het terras staarde droomend over het verschemerend® landschap. Zij dachten aan hun ge meenschappelijke toekomst. EINDE, AJ

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3