Geraffineerde sluikhandel. ST4D EN OMGEVING De teelt van tuinbouw gewassen in 1943. AGENDA Kunst. De groenteboer en de prijzen. Bonkaarten 12e periode Uitreiking van distributiebescheiden. PUBLICATIES BURGERLIJKE STAND. Onderaardsche strijd aan Oos elijke jront. (Vervolg van pag. 1.) Hoe er gewerkt werd. Uit de verdere verhooren bleek, dat een viertal postc&nducteurs dat zijn leden van het P.T.T.-perso- neel, die in het postrijtuig in de treinen dienst doen de verschil lende artikelen op het platteland, vooral in Warmenhuizen, kochten, in de postzakken van P.T.T. laadden'en in het postrijtuig mee naar Alkmaar namen. Aan het station alhier wer den deze postzakker! op de handkar ren van P.T.T. geladen en naar het postkantoor gebracht, waar de buit verdeeld werd. Uiteraard speculeerden de bestel lers er op, dat de poststukken nim mer door de politie gecontroleerd worden, in de eerste plaats omdat men de moeilijkheden van P.T.T. in dezen tijd begrijpt en den dienst niet noodeloos extra vertragen wil en voorts natuurlijk wijl men niet ten onrechte mag veronderstellen, dat P.T.T. zich niet zal inlaten met deze en dergelijke knoeierijen en daar middels controleurs zelf we) nauwgezet toezicht op zal houden. Onvoldoende controle P.T.T. bij Het schromelijk misbruik van dit vrijdom doet zien; dat het ver trouwen dat de politie in deze heeft gesteld, misplaatst is ge weest, maar bovendien dat con trole bij het P.T.T.-apparaat ook anderszins onvoldoende is ge weest, daar men anders toch op het postkantoor hier ter stede of elders reeds lang de vermissing van zoo'n groot aantal postzakken ha.d moeten opvallen. Ter illustra tie diene, dat bij één man niet minder dan 21 postzakken werden aangetroffen. De politie hier en na het be kend worden van deze zaak ook in andere plaatsen zal in den vervolge zeker wel een andere houding aan- remen tegenover het P.T.T.-bedrijf, dan de tegemoetkoming, welke tot dusverre betoond is. Streng ingrijpen gewenscht. Bij den ernst van deze zaak dient door de bevoegde instanties, in af wachting van. die strenge gerechte lijke strafmaatregelen, die ongetwij feld zullen volgen, terdege te wor den overwogen of deze menschen, die misbruik maakten van hun posi tie b*j een bedrijf, dat als- officieel lichaam het vertrouwen van een ieder bezit en moet blijven genieten, in hun functie gehandhaafd kunnen blijven. De winter staat voor de deur en dan wil een ieder wel graag een goeden voorraad aanleggen. Als deze mensehen op een wijze als hier ge schetst is, al daarmede beginner., wat moet het dan straks worden met cnze voedselvoorziening. Hier dient een voorbeeld gesteld. Nu kon in totaal al minstens een partij van minstens 5000 kilo aard appelen achterhaald worden, maar hoeveel is er in de voorgaande zes weken verhandeld? Een duidelijker bewijs hoezeer do'or de gewetenlooze zwarte handelaren de distributie en daardoor de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk wórdt be dreigd, is wellicht nog nimmer ge leverd. Politiecorps te klein. Helaas is in deze zaak weer eens aan het licht getreden, dat de Alk- .maarsche politie die zeer actief is m den gtrijd tegen den zwarten han del en zonder aanzien der personen ingrijpt, zooals nog deze week weer gebleken is over veel te weinig politiemannen de beschikking heeft. Het corps is overbelast met werk en kan tal van zaken niet zoo aanpak ken, als zij dat wel zou willen. Het corps is véél te kein voor al het werk dat hier te verrichten valt Tientallen wakkere menschen zou den hier verdienstelijk werk voor het grijpen vinden en wij durven te beweren, dat als het Alkmaarsche politiecorps eens gebracht zou wor den op de sterkte, die het, gelet op de bijzondere positie van deze ge meente, eigenlijk moet hebben èn op hetgeen met het onderbezette corps in den loop van den tijd is ge presteerd, de zwarte handel in dit deel van Noord-Holland geen schijn van kans zou hebben. VERDUISTERING BIJ DEN LUCHTBESCHERMINGSDIENST TE HEILOO. Een hoofd van den luchtbescher mingsdienst, dat zijn taak goed be grijpt, dient nauwlettend toe te zien, dat er door de burgers van de onder hem ressorteerende gemeente goed wordt verduisterd. Hij dient althans na te gaan of de woningen behoorlijk zijn verduisterd. Met andere verduiste ringen behoeft hij zich niet in laten. Wanneer nij echter behalve zijn wo ning (hetgeen veroorloofd, ja zelfs wettelijk verplicht is) ook nog roeren de goederen, welk^ het eigendom zijn van de gemeente, gaat verduisteren, dan is hij strafbaar. Het voormalig hoofd van den Luchtbeschermings dienst te Heiloo, de heer D,, heeft goe deren, welke aan'de gemeente toebe hoorden en die in gebruik waren bij den luchtbeschermingsdienst, verduis terd en naar het schijnt aan derden verkocht. Wij spraken hier van een voormalig hoofd van den Lbd., want het spreekt vanzelf, dat de heer D. door den burgemeester op staanden voet is ontslagen en na aan een nader verhoor te zijA onderwérpen, Zaterdag naar het huis van bewaring te Alkmaar is overgebracht. Hoewel de grootte van de verduistering .niet bekend is, blijft het toch een droevig geval en een slecht voorbeeld, temeer daar dé heer D. in zijn functie van hoofd van den Lbd, op gezette tijden meestal bij oefeningen moest controleeren of de aan zijn- manschappen in bruikleen af gegeven goederen nog aanwezig wa ren. HET CADEAU VOOR- DEN HEER BRUUL, Mooi doek van Koos Stikvoort. Het door vele vrienden en naaste medewerkers van den heer Bruul bij diens' afscheid als gemeentesecretaris van Heiloo aangeboden schilderij is thans voltooid en was Woensdagmid dag in de raadszaal aldaar geëxposeerd Velen hadden van de gelegenheid ge bruik gemaakr^om het te bezichtigen en nog eens een praatje te maken met den vitalen oud-secretaris. Het schil derij, dat werd vervaardigd door den bekenden kunstschilder Koos Stik voort, stelt voor een groep boomen in het Heilooërbosch op een zonnigen zo mermiddag. Koos Stikvoort, die zich bij voor keur beweegt in het pittoreske wij denken hier aan het zeer mooie doek ,,De Kooltuin" heeft van de opgave „een stukje Heilooërbosch" iets aparts gemaakt. Het is geen zonver)icht be kende plek geworden, waarvan men bij aanschouwen direct zegt: „O, dat is daar", doch de ingang van een smal laantje, waarin een oude beuk, even belicht door de middagzon, de rustige compositie beheerscht. Ongetwijfeld zal de heer Bruul bij het aanschouwen van dit kunstwerk nog menigmaal denken aan het vele ■werk, dat hij voor het behoud van het mooie bosch in zijn ambtsperiode heeft gedaan, STAATSLOTERIJ. 5e klasse, lie trekking van 7 Oct. 1000 2487 6024 13359 13473 15720 16475 17887 f 400 1734 9092 9552 18079 19191 200 1806 18621 100 1098 2424 3271 8635 11149 11266 13647 14155 19691 20087 Voorts vielen hier en in onze om? geving nog de volgende prijzen en nieten: f 70 2264 4317 8806 9950 13528 14186 Nieten 2165 2209 2213 2221 4310 6446 6480 6485 8830 15845 mm 17920 18.653. 18808 13111 v EXAMEN MACHINESCHRIJVEN. Voor het te Amsterdam gehouden examen machineschrijven slaagden o.a. de heeren: C. S. van de Hoek te Alk maar, met 343 aanslagen per minuut en J. Stam te Warmenhuizen met 195 aanslagen. OPVOERING VAN BOEFJE. Voor een totaal uitverkochte ^aal had gisteravond in het Gulden Vlies wederom een opvoering plaats van „Boefje" naar het boek van M. J. Brusse. Het is opnieuw een groot succes geworden, niet het minst door het buitengewone spel van An nie van Ees in de titelrol. Maar ook de andere medewerkenden speelden uitstekend, waardoor een geheel werd verkregen, dat groote voldoe ning schonk. Na elk der bedrijven klonk een langdurig enthousiast applaus. ONS NIEUWE FEUILLETON. „Je vraagt me naar het groote geheim, hofe je met vrouwen moet omgaan. Ik wil het zeggen: met ge loof en vertrouwen Op het goede oogentolik teerhartig en op zijn', tijd met vastheid". Deze uitspraak van een der hoofdpersonen uit ons nieu we feuilleton kenmerkt de sfeer, waarin zich het verhaal van deze on gewone maar toch zoo menschelijke gebeurtenissen afspeelt. Fred Andreas heeft in dit verhaal niet alleen op treffende wijze de diepe zielsconflicten geschilderd, waaraan een jong meisje ten prooi is, dat zich haar innige liefde ziet ontglippen, hij heeft ook door den verrassenden gang der gebeurtenis sen een spannend verhaal geschapen, dat tot het einde toe den lezer ge boeid houdt. Een meisje heeft zich zelf in een moeilijke positie gebracht uit geldgebrek, doch ze behoudt haar trots en weet ook in deze moeilijke positie haar rfine liefde te bewaren. Haar moeilijkheden eindigen niet, wanneer de poort van het Huis van Bewaring, waarin zij als verdacht van moord was opgesloten, zich wepr voor haar opent. Haar liefde is ge broken en zij dreigt ten onder te gaan, wanneer er geen beslissende wending komt. Tenslotte komt deze ook inderdaad, doch niet dan na tal van wederwaardigheden. En als dan eindelijk voor haar de zon opgaat, beteekent dat tevens het einde van- wat haaf bedrukte en zelfs een oogenblik den ondergang dreigde te worden, van Irene Keller's dubbele leven. NOOKDSCHARWOUDE. Aren van de schooven gesneden. - Een tuinbouwer alhier, die dezer dagen z'n tarwe van het land haalde om het te laten dorschen, kwam tot de onaan gename ontdekking, dat onbekende „helpers" hem reeds vóór waren ge weest. Van een groot aantal schooven waren de aren afgesneden. Ten aanzien van de teelt van tuinbouwgewassen in 1943 vermeldt de Tu.nderij o.m. de volgende bijzondere voorschriften, welke de regeeringscom- missaris voor de bodemproductie heeft vastgesteld. Voor de teelt van groenten en fruit onder glas blijven alle teeltvergun ningen, welke in 1942 geldig waren, in 1943 van kracht. J Voor het verwarmen van een tuinbouwbedrijf moet de teler in het bezit zijn van een vergunning, af te geven door den rijkstuinbouwconsulent, binnen wiens ambtsgebied het bedrijf is gelegen. In alle kassen en warenhuizen, uitgezonderd speciale komkommerkas- sen, moet vóór het hoofdgewas een voorteelt san, daarvoor te aaBffiétJSM Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Ave Maria (rom.) 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Kameraden op zee (rom.-sen.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Twee in een wereldstad (komedie). Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.30 li., hoofdnummer De vrouw met den blauwvos (rom.) 18 jaar). Zaterdag 10 October.1 2.30 uur, Harmonie, optreden pianiste Rucky van Mill voor de Ned.-Duitschê Kuituurgemeenschap. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, voordracht avond door Willem van Cappellen. Zondag 11 October. 7 uur, 't Gulden Vlies, opv. „Haar laatste wil" door „De Maskers". komende groencengewassen worden ge- tèeld. Het telen van aardappelen onder glas is verboden, tenzij in bepaalde gevallen ip verband met cultuur-tech nische omstandigheden de inspecteur van de tuinbouw op voorstel van den rijks tuinbouwconsulent vergunning voor deze teelt heeft verleend. Het telen vén plantmateriaal onder glas wordt met -eèn voorteelt gelijk gesteld. Met het uitplanten van i omaten onder glas mag niet worden begonnen vóór 15 Maart 1943. Met het zaaien van komkommers mag niet worden begonnen vóór 30 Jan. 1943. Alle vergunningen voor het telen van groenten en/of vroege aard appelen in den vollen grond, welke in 1942 geldig waren, blijven in 1943 van kracht. Aangeslotenen bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale en hij de Ned. Sierteelt centrale, alsmede landbouwers, aange sloten bij de Landbouw Crisis-organisa tie, kunnen bij de afdeeling Tuinbouw van de L.C.O. een aanvrage indienen om een teeltvergunning voor: a. groen- tengewassen in den vollen grond; b. vroege aardappelen met of zonder na- teelt van groenten. Bovendien kunnen landbouwers aangesloten bij de L.C.O, bij de afd. Tuinbouw een aanvrage in dienen om een vergunning voor het telen van groentengewassen, als nateelt r.a een landbouwgewas, dat vroegtijdig wordt geoogst of is mislukt. Ten aanzien van de teelt van fruit in den vollen grond is bepaald, dat op de oppervlakte, welke rechtmatig wordt gebruikt voer het telen van fruit in den vollen grond, voor zoover zulks moge lijk is, in 1943 groentegewassen mogen worden geteeld. De met groenten be- teelde oppervlakte moet zoo spoedig mogelijk aan de N.G.F.C. worden mede gedeeld. Het voor 1942 uitgevaardigde verbod van het inzaaien van gronden in boomgaarden met gras blijft voor 1943 van kracht. De teler is verplicht, op de gronden in boomgaarden, voor zoover zulks naar het oordeel van den rijks tuinbouwconsulent mogelijk is, land- of tuinbouwgewassen te telen. ORGELBESPELING IN DE GEREF. KERK TE ALKMAAR. Meesterlijk spel van Feike Asxna. Dit was nu een concert dat door en door gezond was," zoowel in op zet als muzikaal. Al dadelijk bij het binnentreden van het kerkgebouw kwamen wij onder den indruk. Een mooi gebouw, rustig, stijlvol en stemmig. Verrassend waren vooral twee din gen.- Een aandachtige groote schare toehoorders, waaronder opmerkelijk veel jonge menschen, en blijkbaar menschen die muziek weten te waar- deeren. Asma heeft succes in Alkmaar en dat is in alle opzichten welverdiend. Hij toont zich op het mooie orgel, met veel mogelijkheden, een mees ter. Gezond mannelijk is zijn opvat ting, met zekere stevigheid weet hij in de toetsen te grijpen, toch vol ge voel- en teerderheid. Dit zijn concerten waar wijding en opvoeding van uitgaat en vooral de zalige rust, die we zoozeer behoeven. Het programma begon met een praeludium over. psalm 89 van Bram Bruin. Een forsch, muzikaal stuk muziek, niet direct nieuwe klanken, maar zonnig'en vol vreug de. Virtuoos gespeeld. Van Handel twee stukken. Een basso cstinato, geniaal, en geniaal gespeeld, hoewel ik het tempo nog 'iets strakker wensehte; en concerto in C in drie deelen, vol orchestrale effecten, het tweede deel zangrijk op een basso ostinato. Van Bach twee Choral vorspiele, waarin ik in het eerste graag een lichter hobogeluid had gehoord, 't Klonk nu wat zwaar; in het twee de klonken prachtig'de zestienden in de fluitstemmen en achtsten in lichte fagotten. Drie deelen uit de eerste Sym- phonie van Widor zijn a.h.w. een doorloopende pastorale stemming. Fransch muziek, weer mooi op eigen wijee. Van den zeer begaafden Ned. com ponist Hendrik Andriessen een Toc cata, grootsch, meestal geweldig, veel techniek eischend van den uit voerder. Tot slot een praeludium over psalm 42 van den concertgever, een stuk vol warmte en liefde. De kunstenaar heeft ons veel ge bracht en zeer dankbaar zijn we heengegaan, verlangende naar het volgende concert. Jac. Jansen. Strenge straffen te Rotterdam. 's-GRAVENHAGE, 8 October. - Er blijken bij elke controle opnieuw groemtenhand'elareh te zijn, die mee- nen onbemerkt en ongestraft de klanten of indien het grossiers betreft, de kleinhandelaren prij zen te kunnen berekenen, welke de toegestane vaak vérre overschrij - den. Het gevolg van deze wijze van handelen is, dat het niet kapitaal krachtige deel van de bevolking den winkel of kar voorbij moet gaan of slecht^ een kléinere hoeveelheid kan kóopenp dan in verband met de al- gemeëne voedselpositie mogelijk ware. Dat door de prijsbeheersehing hiertegen Jachtig wordt opgetre- 's-GRAVENHAGE, 8 Oct. - De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tijdvak van 11 tot en met 31 October 1942 tegen overleg ging van de distributiestamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „voedingsmiddelen 12e periode 1942" alsmede nieuwe aardappelkaarten uitreiken. Ook ditmaal zal weer on derscheid gemaakt worden tusschen stad- en landkaarten. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K109 en twee aardappelkaarten N109; aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K209 en drie aardappelkaarten N109; aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K309 en twee aardappelkaarten N109; aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K409 en één aardappelkaart N109; houders van L-inlegvellen ontvan gen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen N209. Bij de vorige uitreiking moest het publiek in een aantal gemeenten een formulier MD32 invullen ter verkrijging van een aardappelkaart. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men een dergelijke verklaring betreffende de hoeveelheid aardap pelen, welke men in voorraad heeft, ditmaal niet behoeft af te leggen. Van volkstuinders zullen de dien sten in verband hiermede ook in het productiegebied geen aardap pelbonnen meer inhouden. Voor -zelf- verzorgers, d.z. in de eerste plaats al diegenen, die meer dan 5 are klei grond, of 10 are zand- of veengrond met aardappelen bebqjiwen, geldt deze regeling uiteraard niet. De distributiediensten zullen derhalve van zelfverzorgers voor aardappe len de verschuldigde aardappelbon nen en van zelfverzorgers voor brood en vleesch onderscheidenlijk de brood- of de vleeschbqnnen in houden. 1 Van melkveehouders zullen de bonnen voor taptemelk en van kin deren van melkveehouders de bon nen voor melk worden ingehouden. Zij, die geboren zijn tusschen 5 Oct. en 1 Nov. van de jaren 1921, 1928 en 1938, moeten hun inlegvel len ruilen alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat men zijn kaarten uitsluitend kan afhalen bij den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor schippers, woonwagen bewoners, gedetacheerde marechaus sees, de vaste bevolking van kost scholen e.d. e.d. en voor hen, dié ten gevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Voorts wordt er op gewezen, dat bij uitreiking van de bonkaarten het vakje K5 van de distributie'stam- kaart zal worden afgekruist, terwijl van het inlegvel die bon zal worden verwijderd, waarvan het nummer overeenstemt met het nummer der uitgereikte bonkaart voor voedings middelen. Het verdient aanbeveling, dat men terstond bij het in ontvangst nemen der kaarten nagaat, of men alia be scheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aangezien latere re clames uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen, VRUCHTEN DER LONDENSCHE PROPAGANDA. 's-GRAVENHAGE, 8 October. - Hedenavond om 19.00 spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum I in de serie Brandende kwesties over het onderwerp „Vruchten der Londensche propaganda". TURFPRIJZEN. 's-GRAVENHAGE, 8 Oct. In de Staatscourant van 7 Oct. 1942 zijn aan vullingsbeschikkingen opgenomen van de prijzenbeschikking turf no. 2 en 3. In beide beschikkingen is een bepa ling opgenomen volgens welke de di recteur van het Rijkskolenbureau ge machtigd wordt toe te staan, dat in bijzondere gevallen, in overeenstem ming met den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en den gemach tigde voor de prijzen, van de in de ge noemde prijzenbeschikkingen vastge- gelegde maximumprijzen wordt alge- weken. In de prijzenbeschikking turf no, 3 wordt een prijs vastgesteld voor fa- brieksturf van het product 1942. bleken. Talloos zijn de vonnissen, die tegen prijsovertredende handelaren zijn gelezen. In verschillende ge vallen hebben de veroordeelden leering uit. „de straf getrokken en nadien de prijsvoorschriften stipt nageleefd. Soms echter is zelfs feen tweede veroordeeling niet in staat hen het onjuiste van hun handel wijze te doen inzien. Dat dan tot de strengste maatregelen wordt over gegaan, moesten de volgende Rot- terdamsche groentenhandelaren on dervinden: D. Doomdiuin, Hardtdraverstraal, 2, J. Hoogenfeoom, Waleniburgerweg 84a, C. Vromen, Aegidiuss-traat 917 a en P. Hagen, Werffstraat 34 b. Zij allen hadden zich reeds een of meer dere Stalen aan ongeoorloofde prijs- verhooging schuldig gemaakt en wa len daarvoor beboet. Toen bij hen evenwel na eenigen tijd wederom prijsovertredingen werden gecon stateerd, aarzelde de inspecteur voor de prijsbeheersehing te 's-Graven- hage niet de betrokken zaken te sluiten en de handelaren te verbie den gedurende den tijd van drie tot zes maanden het beroep van groen- tenboer uit te oefenen. Slechts Vro men kan nog blijven doorwerken, doch kreeg 500 boete. In alle ge vallen werd bovendien openbaar making van het vonnis bevolen. Ten slotte veroordeelde de inspec teur nog een zevental groentenhan delaren te Rotterdam tot boeten, AANMELDINGSVERORDENING. De v.v. Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat inge volge de beschikking van den Secretaris-Generaal van hét 'De partement van Binnenlandsche Za ken inzake uitbreiding -wan den aanmeldingsplicht het volgende wordt bepaald: De aanmeldingsformulieren, be doeld in artikel 1, 4e lid, van Ver ordening no. 83/1940 (formulier waarop door de houders van onder nemingen als hotels, logementen, pensions, kosthuizen enz., de per sonen aan wie nachtverblijf, of huisvesting wordt verstrekt, moeten worden gemeld) zijn tegen betaling van 1 cent per stuk aan het Bureau van Politie, afd. Administratie, kamer 10, alhier, verkrijgbaar. Gebruik van andere modellen, dan die welke van Rijkswege of met toestemming van het hoofd der Rijksinspectie van de Bevolkings registers door derden worden uit gegeven tegen een door dat hoofd te bepalen prijs per stuk, is verboden. De invulling in drievoud van het aanmeldingsformulier geschiedt met inkt. Invulling met gebmiikmaking van carbonpapier door ijiddél van doorschrijven met hard anilinepot- lood is toegestaan, mits de gegevens, voorkomende op de deelen A, B en C van het formulier, duidelijk leesbaar zijn. UIT KAF VAN BLAUWMAANZAAD ZAL MORPHINE WORDEN BEREID. 's-GRAVENHAGE, 7 Oct. - In de geneeskunde wordt als pijnstillend middel morphine gebruikt, dat als zoodanig onovertroffen is en door de artsen als onvervangbaar wordt be schouwd. Het voornemen bestaat om thans ook in ons land morphine te bereiden uit het kaf van het blauwmaanzaad. Dey eigenaar van de onderneming zorgt, dat de aanmeldingsformulie ren, alvorens deze in gebruikworden genomen, aan den bovenrand van deel A, achter No., worden voorzien van een dooi loopend volgnummer te beginnen met 1, welk volgnum mer wordt herhaald op de j deelen B en C van. elk formulier. Deel A wordt dooi dein eigenaar var. de onderneming behouden m client hem als „Vreemdelingenre gister", bedoeld in artikel 5 der Aanmelidingsverorden ingmits de afzonderlijke deelen A in volgorde der nummers zorgvuldig worden bewaard in een klemband of in een ordner. Deel'B van elk aanmeldingsfor mulier wordt, 'overeenkomstig de voorschriften, ingeleverd op het Bureau van Politie, Kerkplein, al- Kier. Deel C wordt op den dag van ver trek of bij opneming in het Bevol kingsregister der gemeente voor zien van den datum van dat ver trek of van die opneming en ter stond toegezonden aan het Bureau van Politie, alhier. Alkmaar, 8 October 1942. De vv. Commissaris van Politie voornoemd, MAARLEVELD. De ervaringen van vroegere oorlogen. BERLIJN, 7 Oct. '- (DNB). Tijdens den Veldtocht in het Oosten is' er een menigte nieuwe strijdmiddelen in ge bruik genomen, Daarnaast heeft men echter ook het nut der ervaringen van vroegere oorlogen niet vergeten. Tot dusver speelden zich de gevech ten af op de aarde en in de lucht. Vol gens de jongste berichten van het op perbevel der weermacht is th'ans ook de onderaardsche strijd begonnen. Voor het eerst aan het Oostelijke front hebben de Sovjets op 5 Oct. ten Z.-O. van Orel geprobeerd, om door onder mijning en explosies wiggen te drij ven in belangrijke Duitsche heuvelstel lingen. Gebruikmakend van de erva ringen van den vorigen oorlog, vond men aan Duitsche zijde evenwel een doeltreffende tactiek om dê bedoe lingen van de Sovjets te doorkruisen: Het bedreigde terrein werd ontruimd en vervolgens stelden zich achter de in gevaar gebrachte zone twee Ne- dersaksische compagnieën infanterie voor den tegenaanval op. Na een hevig vuurgevecht kwam de explosie, die de ontruimde Duitsche heuvelstelling deed ineenstorten. Terstond daarop viel de Sovjet-infanterie aan. Tevens drongen echter ook de Duitsche com pagnieën op. Aan den rand en in de diepte van den reusachtigen trechter, ontstaan door de explosie, kwam het tot een verbitterd gevecht op korten afstand, dat voortduurde totdat de vij and verdreven en het geheele terrein weer stevig in Duitsch bezit was. Aan het bruggehoofd van de Wol- chof is het na felle gevechten, die ze ven weken geduurd" hebben rustiger geworden. Zeven weken lang hielden de hier opgestelde Oost-Pruisische troepen stand tegen de aanvallen der Sovjets, die het Duitsche bruggehoofd wilden opruimen. Met verscheidene honderdén pantserwagens, gevechts vliegtuigen en een massale hoeveelheid infanterie meenden de Sovjets de stel lingen der Duitschers te kunnen in drukken. 81 maal vielen de Sovjets, aan, maar alles was vergeefsch. De vijand bereikte niets anders dan onbe- teekenende plaatselijke terreinwin sten, die hij bij tegenaanvallen weer kwijt raakte. Drie ^ovjetdivisies ti railleurs en een brigade tirailleurs Werden in deze gevechten volkomen in de pan gehakt, terwijl bovendien 95 pantserwagens werden vernietigd. Grootste Sovjet-Russische trac- torfabriek vernield. - (D.N.B.) Van militaire zijde verluidt, dat de groote traetorfabriek Dzjerszjinsky, de grootste in de Sovjet-Unie, door voortdurende beschieting door de Duitsche artillerie in een puinhoop is veranderd. De Engelsche aanval op Osna- brück. - (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is in een offi cieel bericht van het Britsche mi nisterie van luchtvaart toegegeven, dat de Britsche luchtmacht bij haar aanval op Osnabrück zes vliegtuigen beeft verloren. Interventie voor Indië gezocht. - (D.N.B.) Volgens een Reuter-be- richt uit New-Delhi zou een spéciale delegatie van de Hindoe Mahasabma aan president Roosevelt en generaal Tsjang Kai Sjek om interventie ver zocht hebben in den vorm van een goedkeuring van deze beide staats lieden o\ci een nationale ihgeering in Indië im vormen. In haar telegram men verzoekt de Hindoe Mahasabma om de ondersteuning van Roosevelt en Tsjang Kai Sjek voor het ver krijgen van een 'onafhankelijkheids verklaring voor Indië. 1082 Britsche bommenwerpers in 9 maanden vergaan. - (D.N.B.) -Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de minister van lucht vaart, Sinclair, Woensdag in het lagerhuis erkend, dat in dé eerste negen maanden van dit jaar 1082 Britsche bommenwerpers boven Duitschland en Noord-Europa zijn .o; ALKMAAR. GEBOREN: Petronella, d. van Willem de Langen en J: Schotten. GETROUWD: Dirk van der Sluijs en Hermina C. Reek. Simon Krom en Hiltje Grondsma. Johannes H. Blaauw en Maria A. Knook. Geert D. Dilling en Geertje van der Klooster. CASTRICUM. Geboren: Johannes Jacóbus Nicolaas, z. v. Willem Briefjes en Elisabeth Anna Hoehe. Jac'obert, z. v. Jacob van Sijtveld en Egberta Hendrina Schrijver. Louisa Geer- truida Maria, d. v. Petrus Johannes Nagengast en Catharina Maria Louisa Henselmans. Johanna Ma ria Cornelia, d. v. Cornells IJpelaan en Maria Gourica Houtenbos. SINT PANCRAS (Sept.) Geboren: Willem z. van W. Verkuil en A. M. van Harten. Getrouwd: Cornells Burger en Dirkje Rezelman. Matthijs de Ruig en Maria Elisabeth Boode. Overleden: Neeltje van der Molen, wed. van K. Dirkmaat. Ambtelijke mededeelingen. ALKMAAR. Eénpansmaaltijden Winterhulp. Gedurende den aanstaanden win ter zullen wederom zes eénpansmaal tijden worden gehouden in het Wapen van Heemskerk alhier. De eerste éénpansmaaltijd zal plaats vinden op Zondag 11 Oct, a.s,, aan vang 1 uur n.m. Zij, die hieraan wen- schen deel 'te nemen, kunnen kaarten koopen op het kantoor Winterhulp Langestr. 87, uiterlijk tot Vrijdag 9 October 12 uur. Een vleeschbon B meebrengen. De prijs der kaarten is 50 ct. voor volwassenen, 20 ct. voor kinderen. Een beperkt aantal kaarten kan gratis worden uitgereikt aan hen, die in het afgeloopen jaar steun, van Winterhulp hebben ontvangen, OUDORP. De na-üitreiking van bonkaarten voedingsmiddelen 11e periode, kaar ten bijzondere arbeid en extra zeep- bonnen voor vuilen arbeid en zal plaats vinden voor de gemeente Oudorp op 9 Oct. van 1012 uur in café Morsch, voor de gemeenten Schermerhorn, Ursem en Oterleek op 9 Oct. van 24 uur in café Renses te Stompetoren. HEILOO. Schoenenruilbeurs. - lederen Vrijdag van 25 uur kunnen op de schoenen ruilbeurs ten gemeentehuize schoenen, welke men niet meer gebruikt en die nog in goeden staat verkeeren, inge leverd worden. Men kijke kast en zolder nog eens terdege na. AMSTERDAMSCHE BEURS van Donderdag 8 October 1942, STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3<A Nederland 1941 IOO'/ks 100 4 Nederland 1941 100?/16 1P0% 4 Nederland 1940 II l00>/8 1001/, 3—3'/, Neder1. 1938 975/e 975/s 3 Ned.-lndië 1937 88 87'/„ BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .133 1J21/, Handel Mij. Cert. v. 2.50 124 125 Koloniale Bank Tl 125 125 Ned. Ind. Handelsbank 83'/. 84 IND. OND. BINNENL. Alg, Kunstzijde Unie .1523/, 153 Calvé Delft Cert. .122 122'/, NederL Ford 294 - Lever Bros1607/s 161-2 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 264V4 261-2 CULTUUR MAATSCH. H. V. A.2951/s Java Cultuur .155 Ned. Ind. Suiker Unie 155i/s Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor 841/4 2953/, 1813/4 .125 .100 141 127 1643/, 173.1/j .lW/2 Hl 154'/, 593/, .433/, 295-6 156-7 160 S2V. 294-5 181-2 125 102 140 125 164 162-3 1441/, 173 153 60 43 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P, van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klcmp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk/ maar. Haagsch redacteur: P. E. H. Mi Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties. 3J. Bus, Alkmaar,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2