DE BEESTMENSCH V. S. V. eri Feijenoord om de leiding, Een kostelooze vakopleiding KERK EN SCHOOL. AGENDA jper pak 28 ct. Zonder boni PUBLICATIES I jubileum bij eik en linden. De heer C. j. Jansen, expeditie chef bij „Eik en Linden", herdacht een dezer dagen het feit, dat hij 25 jaar bij deie firrr.a in dienst was. De heer Jansen, die als meubeftnaker bij „Eik en Linden" begon, doorliep diverse rangen, om tenslotte chef van de expeditie te worden. Op den jufcileomdag kwamen di recteur en jpersoneel den jubilaris gelukwenschen te zijnen huize. De directeur, de heer A. Jansen, bood hem na een zeer Jiartelijke toe spraak een enveloppe met inhoud aan, terwijl namens het personeel een blijvend cadeau werd aangebo den. h. l. o.-examens. In de Overdekte werden gister avond de zwemproeven afgenomen door het H.L.O.-comité te Alkmaar. Er namen 25 personen deel aan deze proeven, slechts één van hen moest worden afgewezen; de overige had den geen moeite om aan de gestelde eischen te voldoen. Dank zij de medewerking van di rectie en badpersoneel verliepen de proeven zeer vlot en was het heele examen in een uur afgeloopen. oproep. De v.v. Commissaris van Politie te Alkmaar verzoekt, in verband met een op Maandag 5 Oct. 1942 te on geveer 17 uur op den hoek, EAima- straat-Nieuwlandersingel alhier plaats gehad hebbende aanrijding tusschen twee wielrijdsters, waarbij één een beenbreuk bekwam, de on bekend gebleven wielrijdster alsme de eventueele getuigen van deze aanrijding, zich aan het Bureau van Politie, afd. Verkeer, alhier, voor het verstrekken van inlichtingen te wil len vervoegen. ONNADENKENDHEID GESTRAFT. Op 19 Maart j.l. is op ''een der veerponten te Velsett een zeer ge vaarlijke situatie ontstaan, doordat vonken uit een gasgenerator van een vrachtauto terecht kwamen op een met stroo beladen wagen, welke naast de vrachtauto stond.'Het stroo en de wagen geraakten inbrand, doch doordat de pont spoedig den wal had bereikt, kon erger worden voorkomen. De chauffeur van de vrachtauto, de 21-jarige P. J. R. uit Alkmaar, hoorde 14 dagen geleden, 500 boete tegen zich eischen, omdat hij zoo on voorzichtig was geweest, het pook- gat van den generator open te zet ten, waar gemakkelijk vonken en gloeiende stukjes kool .uit konden vallen, hetgeen dan ook op de veer pont gebeurd was. De rechtbank te Haarlem veroordeelde hem gister tot 100 boete subs. 30 dagen hechtenis. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 12e trekking van Donderdag 8 Oct. 70 2117 6459 8756 10068 14164 15876 18815 18827 Nieten 2194 2222 2226 4315 6430 6436 6440 6464 6466 6500 8792 8820 8821 14190* 15838 15846 15848 18818 dierenbescherming. Zwervend is- in de Lindelaan aan getroffen een hondje pl.m. 4 maan den oud. Signalement: wit-licht- bruin, tsef, halsbandje om. (Wordt middelmatig groot.) Ter beschikking een zwart poesje, pl.m. 3 maanden oud. Eigénaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Ver- wer, Baanstraat. Ontvangen voor het te stichten Dierenasyl van mevr. N. S. 2,50, mevr. K. 1, mevr. V 1. EETBARE PADDENSTOELEN. Niets eetbaars mag verloren gaan! Nu in dezen tijd van voedsel- schaarschte elke aanvulling van het rantsoen welkom is, vragen de eet bare paddenstoelen weer wat meer onze belangstelling. Hebben deze paddenstoelen, die voor fijnproevers een hoogelijk gewaardeerde delica tesse beteekenen, dan werkelijk voe dingswaarde? Indirect hefcben ze waarde, evenals alles, wat den eet lust opwekt, de vertering bevordert, dus het nuttig effect van onze maal tijden helpt verhoogen. Van de eigen voedingswaarde maakt men zich allicht een overdreven voorstel ling, als men bijv." leest, dat ze in fedroogden toestand 10 tot 35 iwit bevatten en betrekkelijk rijk zijn aan vitaminen. (Mager en vet rundvleesch, peulvruchten, brood, eieren bevatten resp. 19)4, 16, 25, 8 en 12 procent eiwit). Men dient hierbij echter te bedenken, dat veel ervan niet voor ons bereikbaar is: de celwanden toch bestaan grooten- deels uit chitine, een door onze maag niet te verteren stof, die o.a. ook voorkomt in de schilden van ke vers en torren. Intusschen bevatten de padden stoelen in meerdere of mindere mate stoffen, die de mensch voor zijn voe ding noodig heeft en al kunnen ze dan ook niet op één lijn geplaatst worden met ons broodkoren, onze groenten, vruchten enz., nu er niets eetbaars mag verloren gaan, nu is het toch zaak, wat méér aandacht te schenken aan de paddenstoelen. Ofschoon de Nederl. Mycologische Vereeniging door woord en geschrift het eten van paddenstoelen heeft gepropageerd, is in ons lafid het ge bruik als voedsel verre van popu lair, staat het publiek er.nog altijd wat wantrouwend tegenover. Angst voor de gïEtige soorten? Er komen inderdaad een 25-tal verdachte of giftige soorten voor in ons land, doch ze beteekenen slechts een min derheid tegenover het veel grootere aantal goede. Vrees voor vergifti ging behoeft niemand te weerhou den eens een proef te nemen. Ver schillende werkjes maken het den beginneling vrij gemakkelijk en de aanwijzingen, die de Nederl. Myco logische Vereeniging in een paar vlugschriftjes geeft, zijn wel zoo duidelijk, dat vergissing zoo goed als uitgesloten is. Bij eenige oplet tendheid is het kaf wel van het ko rén te scheiden en zijn bijv. de hier nogal veel voorkomende en door, Kenners -zoo geprezen Hanekam- ïnetjes (Cantharel) en Eekhorentjes brood wel te onderkennen. „Ik houd maar wat ik heb; dat nieuwe! 'k gruw er van!" Goed, gruw; -maar zeg, wat hebt ge dan? (P. A. de Génestet.) de shag-smokkelzaak te den helder. •Naar aanleiding van de arrestatie van eepige personen in verband met een shag-smokkelzaak in Den Hel der wordt nog gemel-d, dat het hier shag betreft, die in België onver pakt gekocht was en in Nederland werd verpakt in zwart papier, waar na men dit omwikkelde met papier, vermeldende den naam „Ascot- shag": Dit gerenommeerde merk zorgde er. voor, dat de gesmokkelde rommel een extra verleiding teweegbracht bij de rookers, zoodat men weinig moeite had om deze „Ascof'-shag aan den man te brengen. De wikkels werden apart gedrukt bij een drukkerij in de provincie. Of de drukker mede betrokken is in het complot, staat nog niet vast. Twee Eindhovensshe smokkelaars werden in deze zaak nog gearres teerd, doch zijn later vrijgelaten. Hun aandeel in de affaire staat ech ter wel vast en ook zij zullen zich voor den rechter hebben te verant woorden. Op het hoofdhhreau van politie in Den Hglder bevinden zich nog twee verdachten in arrest. De verdachte politieagent van P. is daar niet bij. RESTITUTIE VRACHTKOSTEN BlNNENLANDSCHE GROENTEN EN, FRUIT. Er zijn weer eenige producten toe gevoegd aan de lijst, waarop de vrachtkosten zijn vermeld, welke in de maximumprijzen dezer producten zijn berekend. Deze vrachtfactor is voor spruitkool geschoond en onge- schoond 1.30, prei 1.20, uien 1.20, maiskolven 1.50, ramenas 1 per 100 kg. Deze vrachtfactoren gelden vanaf z3 Sept. 1942. Van 12 Aug. af bedraagt de vrachtfactor voor pruimen (natuur) 1, 2 en 3 2.50-per 100 kg. den helder. Dief op heeterdaad betrapt. Twee politie-agenten zagen Dins dagnacht licht in de banketzaak van de Gebr. Prohk in de Keizerstraat alhier. Terstond waarschuwden zij den eigenaar, die in de Molenstraat Woont. Daarna werd het perceel af gezet, waarbij ook een Duitsche sol daat een handje hielp. Zoodra d^ afzetting geschied was, verschafte men zich toegang tot den winkel en verraste daar den inbre ker, die midden :n zijn arbeid ge stoord werd. Ontkennen hielp hier niet, aangezien er reeds verscheidene pakken met goederen klaar stonden voor het transport. Het bleek een persoon uit Limmen te zijn, een zekere S. De arrestatie volgde en vervolgens opsluiting in het hoofdbureau. Omtrent de arrestatie vernemen wij voorts nog,«dat de betrapte in den winkel binnengedrongen was via het. dak. Hij werd in het bezit gevonden van een groot aantal sleu tels. Men trof hem aan. met een zak, gëheel gevuld met geld, het welk hij uit de winkellade gehaald had. Ook de brandkast was door hem opengebroken, benevens nog een an dere kast. Tot de artikelen, die klaar ston den om meegenomen te worden, be vond zich een hoeveelheid boter en bonbons. CASTRICUM. Frauduleuse slachting. - Bij een veehouder hier ter plaatse werd door de marechaussée een geheime slachtplaats ontdekt. Een groot aan tal schapen welke reeds geslacht waren, benevens een aantal nog in leven zijnde dieren zijn in beslagge nomen. Een hoeveelheid huiden werd eveneens in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. Tarwe it beslag genomen. - Door de ambtenaren van den C.C.D. werd op den Beverwijkerstraatweg een auto aangehouden welke bij nader onderzoek 32 balen tarwe, frauduleus ver.yoerde. De geheele partij werd, in beslag genomen. Te gen den vervoerder werd proces verbaal opgemaakt. predikbeurten. zondag 11 october. alkmaar. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink; 5 uur, ds. Tuinstra. Ka- pelkerk, 10 uur, ds. Kleyne. Re- monstr. geref. gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oude gracht), 10.30 uur, ds.. Keuning. Doopsgezinde kerk, 10".30 uur, ds. Kuiper; Dinsdagav. 7.30 uur, in de kerkekamer, vierde leerdienst, ds. Kuiper. Geref. kerk, 10 en 5 uur, cand. Th. Oostra, van Wormerveer (coll. hulpbehoeyende kerken in de provincie.) Hérst. Apost. Gem., Toussaintstr., 9.30 en 4 uur, dienst. Ned.Chr. Gemeenschapsbond, 3.30 uur, jongeliedensamenkomst Houtweg 8; Donderdagavond 8 uur bijbelbespreking mannen Houtweg 8; Vrijdagavond 8 uur idem vrou wen Oudegracht 208; Zaterdagmid dag 4.30 uur bidstond Oudegracht 208. G. G. Het Leger des Heils, 10 uur heiligingsdienst, 3.30 uur dienst voor de rijpere jeugd, 7,30 uur verlossingsdienst o.l.v. mej. Doek, van Amsterdam; Donderdag avond 7.30 uur heiligingsdienst. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer So endete eine Liebe (hist.-rom.) Alle leeftijden. Zondag van. 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Anuschka (rom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Vrouw en dokter (rom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer 90 minuten oponthoud (rom.- sens.) 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Zaterdag 10 October, j 2.30 uur, Harmonie, optreden' pianiste Rucky van Mill voor de Ned.-Duitsche Kuituurgemeenschap. Ronde van Alkmaar, traject Block- hovepark, 3 uur nieuwelingen (30 km.), 4 uur amateurs (80 km.) 7.30 uur, 't Gulden Vlies, voordracht avond door Willem van Cappellen. Zondag 11 October. 7 uur, 't Gulden Vlies, opv. „Haar laatste wil" door „De Maskers". Voor het wasschen vai zuiver -wol, zijde en kunstzijde^ (niet voor katoenen en halfkatoenen stoffen) eersten dag uiteraard alleen schoe nen worden ingenomen. Het schoenenbeurs-comité wordt gevormd door: mevr. B. S. W. Holl- felderPomper, Dorpsstraat 15; mevr. Chr. MolSchrijver, Raad huisstraat 2; mevr. M. N. Stam, Meerweg 35. en de heeren L. den Das, Oude Bergerweg 9 en J. J. van Tol, Kruisweg 44. De heer F. Jonge- dijk, Karei de Grootelaan 15, zal op treden als administrateur. kring oudorp. Voor het afhalen van aanvraag formulieren ter Verkrijging van kaarsen voo stal en voertuigverlich ting dient men zich te vervoegen: in Oudorp op 14 October van 912 uur op het Distributiekantoor; in Oterleek op 13 Octobef van 35 uur in café Renses; in Schermerhorn op 14 October van 35 uur in dp bodenkamer van secretarie; ggin Usem op 15 October van 35 uur "in café Mulder. castricum. De Leider Van den distributiedienst te Castricum maakt bekend, dat voor het komende winterseizoen wederom kaarsen voor verlichting van stallen en door dieren getrokken voertuigen worden verstrekt. Kaarsen voor stal- verlichtinig dienen te worden aan gevraagd op formulier M.D. 10, welke verkrijgbaar zijn bij de distibutie- kan toren: voor voertuigverlichting op formulieren M.D. 11. De inlevering van de ingevulde en onderteekende formulieren moet plaats hebben vóór 15 October a.s. Het seizoen is verdeeld in drie perioden, n.l. 1 Oct. 30 Nov, 1 Dec.-31 Jan. en 1 Febr. 31 Maart. De uitreiking der bon nen geschiedt per periode. hinderwet. Bij besluit van 8 October 1942 is an den heer R. W. Zaadnoordijlf. vergunning verleend tot het uitbrei den van de broodbakkerij, door het plaatsen van een electromotor van IK- P-K. in het perceel Overdiepad nr. 3, alhier. Alkmaar, 9 October 1942. De Burgemeester- van Alkmaar, B. A. VAN DER SLUIJS. De Secretaris, R. VEENDORP, Lo.-S. Ambtelijke mededeelingen. uitreïkïng "bonkaarten 12e periode en aardappel- kaarten. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, .dat vanaf Maandag(L2 October 1942- een aanvang zal worden, ge maakt met de uitreiking van: 1. Bonkaarten voor voedingsmid delen voor de 12e periodee; 2. Aardappelkaarten. De bonkaarten worden alleen uit gereikt tegen .overlegging van de distributiestamkaart met inlegvel. Men ïient iych voor het afhalen der kaarten uitsluitend aan te melden op den datum, welke op de bonkaart 11e periode is afgestem peld. Ten bewijze, dat men op *den juisten datum verschijnt, moet een bonkaart van de 11e periode worden getoond. De uitreiking zal geschieden op de volgende plaatsen, t.w.: 1. In het schoolgebouw aan de Brillesteeg. In dit gebouw zal op twee plaatsen worden uitgereikt; 2. In de voormalige Keetkolk- fthool, ingang Westerkolkstraat. De inlegvellen van personen, ge boren tusschen 5 October en 1 Nov. van de jaren 1921, 1828 en 1938 moe ten ter ruiling aangeboden Worden bij het Distributiekantoor, ingang R'dderstraat tusschen 913 uur. De uitreikingslokalen zullen geo pend zijn van 9.3016 uur. De Leider voornoemd, W. WAGENAAR. Alkmaar, 9 October 1942. 'bergen. Schoenenruilbeurs. - Op Woens dag 14 October a.s. zal hier ter plaatse worden overgegaan tot het instellen van een sehoenenbeurs in een der lokalen van het gemeente lijk bureau voor Sociale Zaken, Karei de Grootelaan 15. Men zal dien dag voor het eerst -schoenen of laarzen kunnen inleveren, die in goeden staat verkeeren. Voor de ge accepteerde exemplaren zal een ont vangstbewijs worden gegeven, waar op de taxatiewaarde is vermeld. Te zijner tijd zal de houder van dit be wijs worden opgeroepen om een paar schoenen uit te zoeken, welke voor hem of één zijner gezinsleden geschikt zijn. Bij de ruiling wordt rekening gehouden met den - taxatie prijs, terwijl 10 cent administratie kosten wordt berekend. Schoenen of laarzen, welke men niet wenscht te ruilen, zullen gege ven worden aan gezinnen, die daar voor in aanmerking komen. De schoenen worden, door een ter zake deskundige getaxeerd. Hoewel vooirtaan iedere week op Woensdag van 2 tot 3K uur gelegen heid wordt gegeven schoenen - in te leveren of te ruilen, kunnen op den Vrije èv. geref. gem., Doelenstr. 15, 10.15 uur, ds. Ruys, onderwerp: „Rust en/ veiligheid" Woensdagav. 8 uur, St. Jacobstr. 22. UIT DE OMGEVING. Bergen, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds. van Minnen. Maranatha, 10.30 u., ds. Rijnders, van Hilversum. Heiloo, 10 uur, ds. Bloemhoff. Tekst Ps. 27 11. Onderwerp: „Leer mij". Nederl. Herv. Evangx Ver. a.d. Kerkl., 10 u., ds. Bremer v. Am sterdam. - Geref. kerk (in Evang.- geb.), 3 u. cand. H. Bouma, van Sas- senheim (coll. hulpbehoevende ker ken in de prov.) Ned. Chr. Ge meenschapsbond, Donderdag, nam. 3 uur, bijbelbespr. Laarmanstc. 185 knaapje at staalpillen. UTRECHT, 8 Oct. - In den loop van gisteren heeft het driejarig zoontje van den heer V., wonende in de Steénstfaat alhier een groote hoeveelheid staalpillen, ongeveer 30 stuks, gegeten in de meaning, dat het drop was. Nadat men tot deze ontdekking' gekomen was, 5s het knaapje naar het Stads- en Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Heden nacht is het echter overleden. weer een jongen te hilversum vermist. HILVERSUM,-8 Oct. - Opnieuw wordt te Hilversum een jongen ver mist. Terwijl nog geen enkel spoor is gevonden van den jeugdigen Hans van der Poel, die eenige maanden geleden verdween, v'erzoektMe com missaris van politie thans namens de ouders opsporing van den min derjarigen David Warnink, geboren te Apeldoorn, 27 Juni 1930, die sinds Woensdèfë omstreeks het middaguur vermist wordt. Hij heeft toen de ouderlijke woning aan de Orionlaan verteten. Het signalement luidt: lang plm. 1.45 m, flink postuur, dikke bolle wangen, gekleed in een geel over hemd, blauwe of bruine trui, klet- fgrvest met lederen knoopen, korte gele padvindersbroek, bruin geruite sportkousen, bruine sandalen, onder goed en overhemd gemerkt met een zwarte „W". Moeilijke wedstrijden voor Enschedé en Quick. Het ziet er naar uit, dat de leiden de ploegen in 'district I zich Zondag zónder al te veel moeite kunnen handhaven. ADO speelt n.l. thuis te gen Sparta en het is niet aan te ne men, dat de Hagenaars in moeilijk heden komen. EDO moet van het terreinvoordeel profiteeren, nu het tegen Stormvogels speelt. De Haar lemmers blijven voor dezen wed strijd favoriet. Overigens zou Xerxes voor een kleine verrassing kunnen zorgen: het bezoekende HDVS is wei geen gomakkelijke tegenstander, maar Xerxes is» op den goeden weg. De groote wedstrijd is echter in district' II: VSV-Feijenoord! Demot- terdammers hebben nog geen punt verloren en zijn dus sterk favoriet voor d? eerstd plaats. Maar VSV'is jryis'schien nog doortastender dan Feijenoord en moet op eigen veld heel' moeilijk te kloppen zijn. Hoe dan ook: VSV kan aan 'Feijenoord de eerste nederlaag toebrengen." BL- Wit moet' naar 't Gooi en dus is op passen ds boodschap. Spannend be looft ook VUC-DHC te worden; /de gasten zijn misschien iets sterker, de thuisclub speelt wellicht iets verras sender." En dat kan den doorslag ge ven. In het Oosten hebben Enschedé en Quick het heel moeilijk. Enschedé gaat naar Almelo, waar Heracles haar een hartige ontvangst gaat be reiden. Als de Sportclub daar zonder kleerscheuren vandaan komt, valt het ons mee. Quick gaat naar Wage- nip gen en dat beteekent een zeer DE GEVECHTEN AAN HET LADOGA-MEER. Het weérmachtsberichf verstelde van een nieuwen vernietigingsslag aan het Ladogameer, waarhij de vijand van Europa weer 7-divisies verloor. Zoo brengen het Duitsche leger en zijn bondgenooten Stalin slag op slag toe en zij zullen hier mede voortgaan totdat het- bolsje wisme met wortel en tak is uitge roeid, eens zal de tijd komen, dat ook de meest halsstarrige Nederlan der zal moeten erkennen, dat hij alles te danlten heeft aan de mannen, die nu hun leven inzetten om Euro pa en dus ook ons land te behoeden voor den ondergang. Gij landgenoot, die dit nu reeds weet, helpt ons, onze Oostfrontstrij ders zoo goed mogelijk te verzorgen. Maakt het ons mogelijk steeds meer pakketten naar het Oostfront*te ver zenden. Ons gironummer weet u: dat is 432108 t.n. Verzorgingsfonds Vrij willigerslegioen „Nederland", Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. ^Winterhulp Nederland Loterij 1942 béteekent: niet minder dan twee millioen prijzen. E ENIGEN tijd geleden Verscheen alhier het geschrift „De Beestmensch", de Nederlandsche bewerking van het in Duitschland verschenen geschrift „Der Unter- menschen". Deze uitgave, die in tal rijke beelden het verschil laat zien tusschen den Germaanschen mensch en zijn levensopvatting en den Sla- vischen mensch, zooals hij leefde onder hetSovejt-regime, is in alle mogelijke talen verschenen. Het blad .ziet er zeer verzorgd uit en heeft een kloek formaat. Het foto materiaal (de inhoud bestaat voor namelijk uit foto's) is uitstekend en rijkelijk. Het was een zeer juist ge ziene opzet, nu eens niet in proza, doch in sprekpnde beelden de mate rie te behandelen. Alles is dan zoo veel duidelijker, wijl zichtbaar! Vooral de foto's, die zich beizig hou den met de kinderellende in het Sov jetparadijs en die, wclkè ons het ver schil toonen in kunstopvatting, spre ken een zeer duidelijke taal. De gru welijke foto's aan het einde, die een scherp licht werpen op de ellende van de bevolking als gevolg van de heerschappij van de Gepeoe, moeten toch wel den meest verstokten be wonderaar van den communistischen heilstaat wakker schudden. Vooral als men bedenkt, dat zij nog maar een zwakke wedergave van de wer kelijkheid zijn! Het blad is verschenen bij „Storm" en dé prijs bedraagt 25 ct per exem plaar. Het is te hopen, dat velen vap den inhoud van dit geschrift kennis zullen nemen; het loont meer dan de moeite. (Peter Verberne.) Voetbal SPORT EN WEDSTRIJDEN aan middelbare vakschool oi universiteit. Vooral voor hen, die hun school- of vakopleiding in de jaren voor den oorlog genoten, is het op het oogen- blik uiterst moeilijk, hun toekomst- droomen, wat betreft een voortge zette vakstudie tè verwezenlijken. Meerendeels hebben zij efen leeftijd van plmv 20 jaar bereikt en zijn reeds geruimen tijd practisch werk zaam. tei sommige gevallen verhin dert het feit, dat ze kostwinner zijn, hen ook nog geld voor avondcursus sen of dure schriftelijke lessen uit te geven, zoodat alles bij alles het er meestal op begint te lijken, dat de jeugddroomen wel altijd onvervuld zullen blijven. Ofschoon dit levensgeluk en ar beidsvreugde niet behoeft uit te slui ten, moet'een dergelijke toestand toch als ongezond worden be schouwd. Het^komt er niet op aan, dat ieder van ons een plaats krijgt in de samenleving, doch dat ieder de plaats krijgt, waarvoor hij het best geschikt is. Daarom is de instelling van het Langemarck-studiüm als een sociale daad van den eersten rang te «ien. Alle jonge mannen van 16 tot 22 jaar die meenen, dat zij ondanks hun leeftijd en ondanks het feit, dat zij reeds min of meer op eigen beenen hebben gestaan, toch de kracht heb ben onog weer de studie op te nemen, krijgen door deze instelling de kans daartoe. Voorwaarde is slechts, dat zij bewijzen kunnen, dat ze voor een dergelijke studie over de capacitei ten beschikken en dat ze haar, wat hun persoonlijkheid betreft, waard zijn. Kunnen ze dit, dan kunnen ze de Langemarck-opleiding kosteloos vol gen. Inlichtingen hierover zijn te-ver krijgen bij het Langemarck-studium Waalsdorpersweg 12, den Haag. „VERKOOP UITSLUITEND AAN VASTE KLANTEN". 's-GRAVENHAGE, 9 Oct. - Dezer dagen is aangekondigd,4 dat aan groenten- en fruithandelaars, die ^met een wagen, voorzien van groan- ''ten en/of fruit hun klanten aan huis plegen fe bezoeken, de verplichting zal worden opgelegd, om op hun wagen op duidelijk zichtbare wijze een bord mede te voeren met het op schrift: „Verkoop uitsluitend aan vaste klanten". In de Staatscourant van 8 Oct. 1942 is een beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij afgekondigd, vyaarbij bovenbe doeld bord verplicht is gesteld met ingang van dienzelfden dag. Ter voorkoming van misverstand zij medegedeeld, dat deze verplich ting niet geldt voor wagens, bak fietsen en dergelijke, waarmede b e- stelde groenten en/of fruit aan fyiis worden bezorgd. lastige opgave. '>t Zou Quick's derde verliespunt kunnen beteekenen. ahead tenslotte kan in Enschedé van de Boys winnen en dus haar kans behouden. Im het Zuiden allereerst BW. Eindhoven. Een ontmoeting tusschen twee kampioenscandidaten! De ent housiaste Bossche ploeg kan hier beide puntjes uit. het vuur sleepen.1 NAC gaat op bezoek bij Picus en deze Endhovensche plo'eg zorgt voor zooyeel verrassingen, dat NAC met een gelijk spel t.evreden mag zijn. Zeer 'spannend belooft ook de wed strijd PSV-Willem II te worderuen het resultaat is hier uitermate moei lijk te raden. In het Noorden Heerenveen- GVAV! Dat zegt genoeg. Twee con currenten, van wie GVAV vorige week zich volkomen liet verrassen. Heerenveen is favoriet. Verder een historische ontmoeting Velocitas-Be Qui'ck! Elke uitslag is mogelijk, al is Be Quick vermoedelijk sterker. Achilles zou LSC kunnen kloppen, als de Sneekers nog niet van de des illusie bekomen zijn en daarmee zou LSC's rol voorloopig wel uitgespeeld kunnen zijn. Overigens' verwijzen we naar het programma, dat we Donderdag pu bliceerden. We merken slechts op, dat PEC-Tubantiaen Maurits-Spek- holzerheide zijn uitgesteld. Zaterdagmiddag 10 Oct. de ronde van Alkmaar. 85 deelnemers. TrajectBlockhovepark, op de grens van Alkmaar en Heiloo. Schitterend parcours. 85 renners dan den start. Start Nieuwelingen 3 u. (30 K.M.) Start Amateurs 4 u. (80 K.M.) Rijwielstalling aanwezig. Te Den Haag is gedurende eenige dagen een tennistournooi gehouden, waaraan door verschillende bekende Duitsche en Nederlandsche speelsters en spelers werd deelgenomen. De finale van het gemengd dubbelspel. Frau Westhoff en Zander ^voorgrond) tegen mej. Hooge- boom en Hughan. (Poygoon-Meijer-Pax Holland m) Wielrennen DE RONDE VAN ALKMAAR. Wij vernemen nog, dat voor de Ronde van Alkmaar, welke Zater dagmiddag gehouden zal worden, reeds door tal van bekende amateurs is ingeschreven. Zoo werden in schrijvingen ontvangen van Bijster, v. Boheemen, v. Meteren, Kuilman en anderën, terwijl van de Alkmaar- ders reeds Ekkers en PooJ. zich aan meldden. Ongetwijfeld zal het veld, dat ma ximum 45 renners mag tellen, ge heel bezet worden, evenals dat der nieuwelingen, waarvan er 40 mogen starten. Nader vernemen wij nog, dat naast plaatselijke renners als Ek kers, van Slooten, Iliemstra, o.a, Arie Vooren, die reeds tien wegwed strijden won en Dirk Mooy, weg- kampioen van Nederland 1942 en tal van andere bekende ronde-winnaars hebben ingeschreven, zoodat inder daad een geheel bezet veld verwacht mag worden. AMSTERDAMSCHE BEURS van Vrijdag 9 October 1942 STAATSLEENINGEN. Vork, 354 Nederland 1941 .10(1 4 Nederland 1941 1009/M 4 Nederland 1940 II lUOi/, 3—3VS Nederl. 1938 97 Vs 3 Nedr-lndië 1937 .S7W/16 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 132ys Handel Mij. Cert. v. 2.50 123% Koloniale Bank 1233/4 Ned. Ind. Handelsbank 83% ind. ond. binnenl. Aig. Kunstzijde Unie 1525/a Calvé Delft Cert. .12i'/4 Nederl. Hord .300 Lever Bros 157% Phil. Gloeil. Gem. Bezit 261'/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A. 2907/8 Java Cultuur .154 Ned. Ind. Suiker Unie 155 Verg. Vorstenlanden 82lA PETROLEUM. Kon. Petr. rubbers. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 1381/4 Java-China-Japan lijn 124 Kon. Ned. Stoomboot 1617/8 - 2921/4 .1797/s .129 .160 Scheepvaart Unie .160 TABAKKEN. Deli Batavia 1 '2Vs Oude Deli 170% Senembah ,150 SPOORWEGEN. Deli Spoor 59 Ind. Spoor .9.1 42% 99% 100'/s 1005/g 97% 877/s 132% 122 123 83 152H 121% 360 155-1) 257J-9 283-4 155 155 81 285 175-6 126 100 134-6 122 161'/. 156)-8 139V. I6SV4 147-1/. 58 421/, Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland, Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenlann en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alk maar. Haagsch redacteur: P. E. H. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2