james Watt, STAD EN OMGEVING EiNMANSM A ALTIJD. AGENDA AUt) pijn verdwenen! Waar is Herman Warnink? Huispersoneel onder de Ziektewet. V.S.V. en Willem U's eerste nedenagen. Quick en Go ahead verliezen voor de tweede maal. Nieuwe wethouders te 's Gravenhage. Ter inleiding van het wintersei zoen heeft in verschillende plaatsen de Winterhulp Nederland, al dan niet in vereeniging met de N.S.D.A. P. of N.S.V., een eenpansmaaltijd georganiseerd. Ook in onze stad had een derge lijke maaltijd plaats. Hij verd we der, evenals den vorigen winter, ge houden in het Wapen van Heems kerk. Er heerschte daar weer een ge zellige drukte. Aan lange tafels, vroolijk versierd met bloemen, had den ongeveer 200 menschen een pldate bekomen, waaronder wij op merkten den burgemeester en zijn echtgenoote, mr. Meijer, economisch rechter en den gemeenteontvanger, den heer Schierbeek. Een groep van den Nationalen Jeugdstorm was eveneens tegenwoordig. De heer Barkman, buurtschaps- hoofd van Winterhulp, riep allen een welkom toe en meende te moe ten constateeren, dat de opkomst niet zoo groot was als voorgaande malen, doch hoopte dat dit den vol genden keer beter zal zijn. Spreker stond stil bij datgene wat tot deze eenpansmaaltijden heeft geleid. Vroeger maakte men voor de armen een pan eten klaar, thans is er een maaltijd, waaraan uit alle lagen der .bevolking wordt deelgenomen. Een maaltijd, waarbij niet gezien wordt naar rang of stand, een maaltijd, waarbij men zich één voelt. Het is een symbool van de wordende een heid van het Nederlandsche volk, een eenheid, waarvan we schijnbaar npg héél ver zijn verwijderd op dit oosrenblik. Doch alleen met dat ver schil bij vroeger, toén er van een heid ook al weinig sprake was, dat men 50 partijen telde, terwijl thans't volk in twee kampen is verdeeld. Spr. was er echter van overtuigd, dat de gewenschte eenheid eerder en sneller zal komen, dan men durft verwachten. Hij was juist Zaterdag terugge keerd uit de Ostmark. Daarbij was het hem opgevallen, dat daar de menschen in de vaste overtuiging leven dat zij den oorlog zullen win nen. juist door hun eenheid. Wanneer dan deze maaltijd als symbool van de wordende eenheid moet worden beschouwd, dan moe ten wij ons ook geborgen weten in het volk. Dat betéekent dat anderen met ons samen voelen en eerst dan zal ook de nationaal-socialistische idee voortgang .kunnen -inden. De éénpansmaaltijd beoogt vóór alles den eenvoud, want juist in den eenvoud kan de grootste eenheid worden geboren. Spr; hoopte, dat dit spoedig waar moge worden, want daardoor kan ook het werk van Winterhulp nog meer tot zijn recht komen. Vervolgens werd overgegaan tot de verdeeling der spijzen. Een heer lijk bord hutspot met vleesch en vet hébben de aanwezigen zich goed doen smaken. Het eten was bereid in de centrale keuken. De heer Barkman deelde nog mede, dat er bij dezen maaltijd bezwaren met de bonnen waren geweest. Hieraan is reeds tege moet gekomen én zoo zal de vol-» pende maaltijd geheel bonloos zijn, wat natuurlijk de deel name ten goede zal komen. VOORDRACHTAVOND WILLEM VAN CAPPELLEN. De bij welhaast iedereen als voor drachtkunstenaar bekende Willem van Cappellen is Zaterdagavond in 't Gulden Vlies opgetreden. Tegen de verwachting in was de zaal slechts matig bezet. Men begroette hem al direct met een flink applaus, een bewijs, dat mén zijn reputatie erkende en wij kunnen hier ter stond wel constateeren, dat hij in de gekoesterde hoogs verwachtingen niet heeft teleur gesteld en ten zeer ste heeft doen genieten ook door de wijze waarop hij declameerde. De avond begon met de voor dracht van het oude, maar toch altijd weer ontroerende treurspel Koning Oedipus, van Sophokles, den Griekschen dichter, die in 406 vóór Chr. overleed. Ter oriënteering gaf Willem van Cappellen vooraf een samenvatting van den inhoud, opdat men den soms moeilijken bouw van het stuk volkomen kon volgen. Wij gelooven, dat dit eigen lijk overbodig 'is geweest, want de manier waarop de verschillende per sonen sprekende ten tooneele wer den gevoerd, was zoodanig, dat ieder alles volkomen duidelijk werd. Men kan niet anders dan het geheugen en het talent bewonderen van een man, die een stpk als dit zóó weet voor te dragen. Na de pauze kwamen nog een viertal stukken, van een heel ander genre, nl. „Ouwe Japie", een ver haal met een droevig slot uit een tehuis voor oude lieden; „De ratten vanger van Hameln", de bekende geschiedenis met de moraal dat ge geven beloften moeten worden na gekomen; „Wat maakt gij van uw huwelijk?"; een praatje over opvoe ding, schoonmoeders en kokenj en „Het mirakel", waarin de kwak zalverij aan den kaak wordt gesteld. Met al deze stukken oogstte de heer van Cappellen een welverdiend suc ces. G. H. W. ter Hoeven. PAS OP DE VERDUISTERING. Gedurende de afgeloopen week he^ft de politie weer 6 processen- verbaal opgemaakt terzake van slecht- verduisteren. Een even groot aantal afsnijdingen van de licht voorziening was het gevolg. Nog steeds hebben zekere inwoners niet begrepen, dat er in het geheel geen licht, naar buiten mag dringen, m.a.w. dat men niet kan volstaan met verduisteren met lichtdoorlaten- de weefsels. Men is voldoende ge waarschuwd, zoodat men zich dan Öok niet bij de politie behoeft te beklagen over de toegepaste maat regelen. DE ^VEELEVEKING. Met de veelevering aan de Centrale was het vandaag op de markt bijzonder druk. Ruim «00 runderen en kalveren werden op da vordering van de Centrale aangevoerd, alsmede een 400 schapen, die allen, behalve de beste koeien, in consumptie worden gebracht. De beste koelen worden n.i. in de koelcellen in gevroren voor de wintervoorziening. Ter markt waren bovendien een acht tal veulens aangevoerd, die niet tot de beste soort behoorden en ongeveer 400 golden. H.L.O.-EXAMENS. De athietiek- en de wandelproe- ven voor de H. L. O.-examens zul- ien Zondag a.s. worden afgenomen. Van 9.3011.30 zullen de deelne mers op het Gemeentelijke Sport park te Alkmaar hun proeven van bekwaamheid kunnen afleggen op het gebied van hardloopen, kogel- stoo.en, baiwerpen, hoog- en. vér- springen en touwklimmen, aism. „e fietsen en des midda0s zullen de da mes en heeren hun wanaeling moe ten ondernemen, waarvoor de par- coursen reeds zijn bepaald. UITVOERING DE MASKERS. naar laatste wil. De Alkmaarsche uilettanten-too- neeivereeniging „De Maskers", gaf gisteravond voor een iét de laa-ste plaats - bezette zaal in 't Gulden Vlies haar eerste uitvoermg in dit seizoen. De keuze was ditmaal ge vallen op '„Haar laatste wil" een blijspel in arie bedrijven van H. Banker en v. a. Heyden. Dit stuk is uitmuntend .geschikt voor dilettan ten, maar het is in zijn betrekkelijken eenvoud toca nog moeilijker te spe len dan men aenk. De familiege schiedenis, die zich in vier dagen afspeelt in het huis van üe over leden tanta, tusschen de zeven erfgenamen is een aaneenschakeling van aardige tooneeltjés. De families Groen en Snetselaar, de zeeman Vierkant en de twee jongelui Tilly en Herman geven gelegenheid tot leuke typeering. Vlot samenspel en goede,, rolkennis zijn ten zeerste vereischt. Aan deze eischen werd vrij goed voldaan. De rol van den kruidenier Groen, een man, die eerst vreeselijk onder den plak zit en later kordaat tegen zijn vrouw optreedt, is de meest dankbare in het stuk en dan ook door de auteurs succesvol uitgewerkt. Wegens verhindering van één der spelers werd deze rol vervuld door den heer A. Kesselarar die er een zeer geslaagd type van maakte, dat groot succes had. De spekslager Snetselaar en zijn vrouw werden door den heer M. Smit en mevr. van 't HoffMoerbeek niet onverdienstelijk gespeeld en mevr. Vóórhaarvan Alphen als mevr. Groen, had menig man inderdaad met vrees vervuld. De heer D. Mee lis was een echte ronde zeemah. De rollen van Herman en Tilly zijn door de auteurs wat vlak gehouden, maar de heer P. Godvliet en mej. W. van 't Hoff wisten er toch nog wel iets van te maken. De heeren Dogger en Sluijs typeerden aardig de twee notarisklerken en de heer J. Jansen was een correcte notaris. Een goede vermelding verdienen nog mej. AI- derlieste als het kamermeisje en de heer v. 't Hoff als de huisknecht. Zij hebben er allen toe medegewerkt om de aanwezigen een zeer prettigen avond te bezorgen, en hét luide ap plaus bewees dat men in de zaal zeer voldaan was. Voor een bijzondere muzikale af wisseling in de pauzes zorgde het uitstekende, uit zes jongelui be staande, Musette-orkest E.W.W. uit Heiloo, terwijl het accordeon-duo de Pirelli's eveneers met diverse num mers veel suc:e- had. De heer M. Smit opende den avond met een kort welkomstwoord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst en herinner de aan de tweede opvoering over eenige dagen. Aan 't slot dankte hij het orkest uit Heiloo voor zijn me dewerking, waarna hij onder luid applaus den regisseur, den heer Vóórhaar, hulde bracht voor zijn lei ding en fraaie bloemen aanbood. G. C. van Gulik. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden 1000 1939 8932 14339 400 7178 11824 14625 18261 200 9085 12428 13339 16992 20814 100 1964 5632 6134 7628 8110 10773 12305 14109 14385 17234 17967 18485 19073 19840 21270 GEEN VERANDERING IN DE PRIJZEN. Er zal deze week geen wijziging komen in de veilingprijzen van groenten en fruit. Ook de verdee- lingspercentages .blijven ongewijzigd gehandhaafd. DIERENDAG. Ontvangen van m«j. W., Westerlicht, 1 voor het te stichten Dierenasyl. VREUGDE EN ARBEID. Woensdag 21 October zal de afdeeling Vreugde en Arbeid van het Nederland sche Arbeidsfront wederom een prach- tigen avond geven, om half acht in het Gulden Vlies. Was het de vorige maand een revue, thans wordt een blijspel gegeven en wel ,.In den Ouden Gaper". De bekende Nederlandsche actrice en filmster Jopie Koopman en tal van anderen ver- leenen hieraan hun medewerking zoo dat men dus inderdaad weer een genot vollen avond zal beleven. In verband met het feit, dat de vorige maal de zaal totaal uitverkocht was, verdient het aanbeveling zich vroeg tijdig in het bezit te stellen van kaarten bij de bekende adressen. Gaarne zou het N. A. F. zien, dat ook vele niet-leden dezen mooien avond kwamen bijwonen, omdat Vreugde en Arbeid zich op het standpunt stelt ont spanning te brengen voor al onze volks- genooten. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 u„ hoofdnum mer So endete eine Liebe (hist.-rom.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum- l-m-r Anuschka (rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Vrouw en dokter (rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer 90 minuten oponthoud (rom.- sens.) 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Woensdag 14 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „De Indringer" door gezelschap Boubrr. Ik gevoelde mij als herboren DeHeerO M tcK tchri/ft, dd. 23-1 '41- ALKMAAR. GEBOREN: Córnelis A. P., z. van Petrus M. A. de Munk en J. A. Wester. Titia A., d. van Marten Schutte en E. Hoogeveen. Ella A., d. van Hendrik Sneek en K. Kossen. OV RLEDEN: Petronella de Langen, 1 dag. „Met mijn 83 iï- ren,leedikaaneen buitengewoon ^pijnlijken aanval van ischias Niets •hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake Toen nam ik Uw Ovaaltjes- reeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaitjes van het Trineral Agentschap Deze hebben geen schadelijken invloed ophart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Jilneral agentschap HassaukaPn 313 AmstaiVair NA NEGEN JAAR TERUG. Mevr. StuifbergenDuin te Castricum vermiste negen jaar gele den haar trouwring. Alle pogingen om dien terug te vinden bleven vruchteloos. Groot was dan ook haar verbazing, toen dezer dagen bij het aardappelenrooien in den tuin bij haar woning aan de Achterlaan de verloren ring gevonden werd. Alle nasporingen tot nu toe vruchteloos. HILVERSUM, 10 Oct. - Ondanks nasporingen in grooter verband, daarbij de recherche met behulp van politiehonden ook terzijde werd gestaan door vrijwilligers, o.a. de W. A. en den Nat. Jeugdstorm, is nog geen enkel spoor gevonden van den te Hilversum vermisten 12-jdri- gen Herman David Warnink, die sinds Woensdag verdwenen is. De jongen is dien middag opde fiets uitgegaan om beukenootjes te zoe ken in het. Spanderswoud. Aange zien dit het tweede geval reeds is. dat in korten tijd te Hilversum een jongen verdwijnt, verzoekt de com missaris van politie aller medewer king. Een ieder, die den jongen op Woensdag 7 Oct. of nadien heeft ge zien, wordt verzocht ten spoedigste inlichtingen te verschaffen aan de recherche te Hilversum. AMSTEKDAMSCHE BEURS van Zaterdag 10 October 1942 STAATSLKEN1NGEN. Vor k Nederland 1941 100 4 Nederland 1941 lOO'/j 4 Nederland 1940 II 100V, 3—3", 'Nederl. 1938 9H/, 3 Ned-Indië 1937 b7u>/j6 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 132'/< Handel Mij. Cert. v. 2.50121 Koloniale Bank .120 Ned. Ind. Handelsbank 82 IND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1517/s Calvé Delft Cert. .123 Nederl. Ford .217 Lever Bres16D/« Phil. Gioeii. Gem. Bezit 258'/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A294i/s Java Cultuur .155 Ned. Ind. Suikei Unie 157 Verg. Vorstenlanden 83'/* PETROLEUM. Kon. Petr294 RUBBERS. Amsterd. Rubber .181 Deü Bat. Rubber ,129i/j Oostkust 97 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 138s/s Java-China-Japan lijn .123i/s Kon Ned. Stoomboot 165 Scheepvaart Unie .162 TABAKKEN. Deli Batavia 138'/2 Oude Deli17 Senembah 150 SPOORWEGEN. Deli Spoor 597/, Ind. Spoor 44'/s 100 100'/, 1905/g 973/18 877/8 132'/4 122 12ó 82 152 123 3Ü0 162-3 256-601 234-5-9 155 157 83 294-5-9 182-4 95 Verbeteringen in de rege ling Toor uitkeering van het z.g. bevallingsgeld. 's-GRAVENHAGE, 9 Oct. Zooals wij Zaterdag 1.1. reeds meldden zijn bij besluit van de secretaris-gene raal van de dept. van Soc. Zaken en van Financiën in de Ziektewet eenige uit sociaal oogpunt belang rijke wijzigingen aangebracht. Door deze bepaling, welke op 1 Nov. a.s. ingaat, is aan het huisper soneel thans bij ziekte een behoor lijke uitkeering van ziekengeld ver zekerd. Ook in de medische behan deling, ziekenhuis verpleging, enz. is voorzien, doordat de betrokkenen als gevolg van hun opneming in de Ziektewet tevens onder het Ziekten- fondsenbesluit komen te vallen. De betrokkenen komen in aan merking voor alle verstrekkingen, waarop het Ziekenfondsnbesluit den verplicht verzekerden recht geeft Ook voor de werkgevers moet deze regeling haar aantrekkelijke zijde hebben, daar zij thans immers te gen een vaste premie van 2 pCt. van alle risico betreffende de medische verzorging van hun huispersoneel ontheven zijn. Een tweede in de ZiekteWet aan gebrachte wijziging heeft betrek king op het bevallingsgeld van 55. Thans is bepaald, dat ook de vrou welijke verzekerden zélf in aanmer king komen voor ontvangen vajjbe- vallingsgeld. Voor ambtenaren en arbeidscon- tracljpnten, die niet onder de Ziekte wet vallen, is eveneens vastglegd, dat de bepalingen betreffende het bevallingsgeld op hen van toepas sing zijn. Overigens zijn de regelen voor de uitkeering van het bevallingsgeld nog wat nader omlijnd. Zoo is be paald, dat de echtgenoote, dochters, stief- en pleegdochters van een ver zekerde^ alleen dan recht op uitkee ring van deze geldsom hebben, in dien zij vóór de bevalling ten min ste gedurnde drie maanden met den verzekerde in gezinsverband heb ben geleefd, terwijl de verzekerde zelf in het laatste jaar vóór de be valling ten minste 156 werkdagen verplicht verzekerd moet zijn ge weest. Dit laatste geld ook voor de vrouwelijke verzekerden. Voorts is voorzien in het geval dat de bevalling plaats viridt na het ein de van de verplichte/ziekteverzeke-, ring yan den echtgenoot of vader. De nieuwe regeling komt 'pr.actisch hierop neer, dat wegens een beval ling na het eind der verplichte ziek teverzekering ook de aanspraak op de bevallingsuitkeering bestaat, indien de bevalling, al naar gèlang van den duur dei! voorafgaande ver plichte ziekteverzekering plaats vindt binnen een maand of binnen acht dagen na het einde dier verze kering. j De rechtspositie van de verzeker den heeft eenige versterking onder aan doordat de verzekerde, wien ij een beslissing van een bedrijfs- areeniging of een Raad van Arbeid iekengeld geheel of ten deele is j .eweigerd wegens overtreding der controle-voorschriften, thans aan net oordeel van den beroepsrecliter kan onderwerpen de vraag of 'de weigering evenredig is aan de ge pleegde overtreding. Ten slote i's de bevoegdheid van de Raden van Arbeid om in be paalde gevallen 'ziektewet-premie te verhoogen, verruimd doordat de woorden „met ten hoogste de helft" geschrapt zijn. HALVEEREN VAN PAKJES BOTER TOEGESTAAN. De geldende bepalingen betreffen de het uitspitten van boter en het verkoopen en afleveren van' boter zonder merk stonden niet toe, dat de leverancier een pakje boter van 250 gram doorsneed en de beide helften afzonderlijk verkocht. Daar zich gevallen kunnen voor doen, dat het aantalbonnen, dat de klant kan overleggen, doorsnijden, onvermijdelijk maakt, is thans, ngar het Pfijksbureau voor Voedselvoor ziening in Oorlogstijd mededeelt, bepaald, dat in dergelijke gevallen, in afwijkingen van de voorschriften, af levering van 125 gram boter na doorsnijden van een pakje van 250 gram is toegestaan. In een officieele publicatie kun nen belanghebbenden bijzonderhe den lezen. 139-40 123 165 163-4 138V, I681/4 149 60. 43V, In velband met het naderende St. Nico- laasfeest hebben de speelgoedfabrieken het weer zeer druk. Een trek-kar „naar maat". (Polygoon-Sagers-Pax Holland m). HET RUILEN VAN INLEGVELLEN. In afwijking van het vroeger ge publiceerde, moeten personen, die geboren zijn tusschen 4 Oct. en 8 Nov. v^n de jaren 1921, 1928 en 1938, hun inlegvellen ruilen, alvorens hun bonkaarten voor voedingsmiddelen 12e periode 1942 in ontvangst te nemen. VERZUIM KOST GELD. Stuur tijdig uw kinderbeslag- Jijst in. De Centrale Persdienst van Het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: Het blijkt, dat de arbeiders-, die voor kinderbijslag in aanmerking komen, er nog steeds niet allen van op de hoogte zijn, dat bij n i e t. tijdig indienen der betref fende lijsten het recht op den kin derbijslag komt te vervallen. Het betreffende wetsartikel be paalt, dat de bijslag verjaart, indien de lijsten niet binnen vier maanden na het kwartaal, waarvoor bijslag wordt aangevraagd, zijn ingediend. Bij de uitbetaling over het eerste kwartaal van dit jaar moest voor het eerst met deze bepaling rekening worden gehouden. Men heeft echter aangenomen, dat nog niet alle recht hebbenden hiervan op de hoogte wa ren en heeft aan velen, die met de inzending van hun lijsten te laat waren, alsnog hun bijslag uitbetaald. Bij de uitkeering over het tweede kwartaal zal meii echter de betref fende wettelijke voorschrjften streng toepassen. Op 1 November a.s, loopt de ter- SPORT EN WEDSTRIJD^ West-Frisla lijdt nederlaag *n Beverwijk. Opnieuw heeft de dag van gis teren eenige onverwachte resul taten gegeven. In 't kort sommen we ze op: de nederlaag van Quick tegen Wageningen, die van Willem II tegen PSV en dié van Leeuwar den tegen Sneek! Verder mogen genoemd worden de eerste neder laag van VSV, zij het dan ook te lgen Feijenoord, de eerste over winning van PEC (op Tubantia) en de zeer mooie overwinning van Ensch. Boys op Go ahead! In de 2e klasse mag apart ge noemd worden West-Frisia's eer ste nederlaag in Beverwijk, wat tegelijkertijd Kennemers' eerste zege beteekende. j In district 1 handhaafde ADO zich, maar de overwinning op Sparta was lang niet overtuigend. Tot de rust bleef de balans in evenwicht, daarna nam Sparta zelf de leiding, doch ten slotte zegevierde de beste techniek en won ADO yrelverdiend. EDO handhaafde zich op de tweede plaats door een kleine 1-0-zege op de Stormvogels en HDVS bleef num mer drie, omdat ze Xerxes wist te kloppen met 2-1. Met HBS is het heeiemaal mis: nu werd al weer ver loren en de club met kampioens- adspiraties staat roemloos onderaan. In district II versloeg Feijenoord op Velzer grond het sterke VSV, dat daarmee haar eerste nederlaag' kreeg. ""Binnen tien minuten hadden de Rotterdammers twee keer gedoel punt en toen de wedstrijd een half uur oud was, stond het 3-0. Van strijd was toen eigenlijk geen sprake meer. En Feijenoord gaat kampioen worden! Blauw-Wit veroverde de tweede plaats op de ranglijst door een 2-0-zege op 't Gooi, dat tot de zwakke zusjes behoort- Als we nog even wijzen op de overwinning van Ajax op Emma (4-0) en de neder laag van VUC tegen DHC (2-3) heb ben we hier het voornaamste geno teerd. In 't Oosten speelden Heracles en Enschedé een puntloos spel, waar door Enschedé de leiding behield, 't Was bovendien een goede dag voor de Sportclub,^.want Quick ver loor van Wageningen met 2-5 en Go ahead liet zich kloppen door de En- schedesche Boys met 3-1, wat wel even teleurstellend is. PEC noteerde haar eerste over winning: Tubantia werd met 4-0 ge klopt en komt dus weer in de zeer gevaarlijke zóne! In het Zuiden verloor, zooals reeds even vermeld, Willem II van PSV en oog wel met 4-1. Dat beteekent de eerste nederlaag van Willem II, dat echter de leiding behield. Want BW enEindhoven speelden tegen elkaar gelijk en bezetten nu de 2e en 3e plaats, om straks Willem II van de eerste te verdringen. Do overige uitslagen geven geen aanleiding tot eenig commentaar: ze waren vrij normaal. In het Noorden won Heerenveen met eenige moeite van GVAV, haar beroemd om zün stoom machine, baseerde zijn baanbrekende construc tie op zelfstudie. Baseert Uw toekomst op technische zelfstudie* Vraagt ons prospectus, dat U den weg wijst naar een goeée positie in de techniek. ARNHEM De burgemeester van 's-Gfraven- hage, prof. dr. H. Westra, heeft, op hét door hen daartoe gedane ver zoek, eervol ontslag verleend aan prof. ir. C. L. van der Bilt als wet houder van Onderwijs, S. L. J. M. ■Feber als wethouder van Financiën, mr. dr. S. de Vries Czn. als wethou der 'fan Gemeentebedrijven en M. Vrijenhoek als wethouder van Stads ontwikkeling en Volkshuisvesting, allen onder dankbetuiging voor de vele, gedurende tal van jaren door hen aan de. gemeente bewezen diensten. Tot wethouder van Onderwijs heeft de burgemeester benoemd dr. W. F. de Groot, directeur van de Dal- ton-H. B. S. daar ter stede en tot wethouder van Financiën mr. G. L. A. van Dijk, advocaat en belasting consulent, wonende te Wassenaar, die heden hun taak aanvaarden. In de beide overige vacatures zal binnenkort worden voorzien. Badhuis afgebrand. - De oudste badinrichting van Loosdreeht „De Driesprong" aan de Loenerveensche Plas te Loosdreeht is geheel afge brand. Een rede van den burgemeester van Amsterdam. - Burgemeester Voute heeft Vrijdagavond in de aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam voor een zeer groot aantal aanwezigen een rede gehouden over heden, verleden en toekomst van Amsterdam. mijn van indiening voor de lijsten over het tweede kwartaal van 1942 af, dus over de maanden April, Mei en Juni. Belanghebbenden dienen er dus voor te zorgen, dat de lijsten, -over het tweede kwartaal op tijd dus uiterlijk op 31 October a.s. bij het betrokken orgaan vol' ledig in- gevul zijn ingezonden. Verzuim kost hier gfeLd. DE UITSLAGEN. District i, le klasse: Xerxes-Her- mes-DVS 1-2, DFC-de Volewijckers 3-1, DWS-HBS 2-0, EDO-Stormvo- gels 1-0, ADO-Sparta 3-2. District II, le klasse:RFC-Haar- lem 3-1, 't Gooi-Blauw-Wit 0-2, Aiax -Emma 4-0, VUC-DHC 2-3, VSV- Feijenoord 1-3. District III, le klasse: PEC-Tu- bantia 4-0, NEC-AGOVV 1-0, Wage- ningen-Quick 5-2, Heracles-Ensche- de 0-0, Ensch. Boys-Go ahead 3-1. District IV, le klasse: Maurits- Spekholzerheide uitgesteld, Roer- mond-MVV 1-4, Noad-Longa 2-2 Picus-NAC 1-1, PSV-Willem II 4-1 BVV-Eindhoven 0-p. District V, le klésse: Velocitas-Be Quick 1-1, HSC-Veendam 1-1, Achil- les-LSC 2-2, Heerenveen-GVAV 4-3, Sneek-Leeuwarden 2-0. 2e klasse A: ZFC-Alkm. ^3oys 8-1, HBC-Santpoort 5-1, de Kennemers- West-Frisia 4-1, Alcmaria-RCH 3-1, QSV-KFC 0-1. 2e klasse B: Hercules-Volendam 5-1, Vriendenschaar-Hilversum 5-4, AFC-Watergraafsmeer 1-1, HVC-de Spartaan 5-2, DWV-DOS 3-4 (onder protest. - strafsch.) 3e klasse A: Zaandijk-QSC afg., HRC-DEM 4-2, Schagen-Beverwijk afg., KVV-Succes afg. 4e klasse A: Watervogels-Wierin- gerwaard afg., Nieuwe Niedorp-Te- xel afg., LSW-Atlas afg., BKC- OudesluiS 1-3. ,4e klasse B: MFC-SijbekaTspel 5-2, Sporters-St. George onb., SEW- Alw. Forward afg., Andijk-WW afg. 4e klasse C: Uitgeest-USVU 2-2, Vitesse 1922-WB afg., IEV-C^V 2-1, Bergen-ADO 1920 afg., Zeevogels- Alkmaar 7-0. Res. 2e klasse A: Alcmaria II-EDO II 0-0, Helder Il-de Kennemers II afg., RCH II-WFC II 1-0, AFC III- VSV II 5-1, Stormvogels II-HFC II 1-0. Res. 3e klasse A: Alcmaria III- Assendelft II afg., WFC III-OSV II I-1, Alkm. Boys II-HRC' II afg., QSC II-KVV II afg., ZFC Ill-Zaandijk II afg. grootste concurrent. Ze liep nóg iets uit ook, want Be Quick moest tegen Velocitas met een gelijk spel genoe gen nemen. Verrassend was hier de eerste zege van Sneek tegen Leeu warden (2-0), en aangezien HSC weer verloor, gaat het spannen in de onderste regionen. Overigens zie men de uitslagen. Tweede klasse A. De spanning in de 2e klasse A is verhoogd door eenige uitslagen, die misschien wat buiten het kader der verpachtingen lagen. Wel hadden wij er min of meer op gerekend, dat West-Frigia bij de Kennemers het heel moeilijk zou krijgen het spel der Kennemers is nu eenmaal lastig voor alle tegenstanders! —'"maar dat het 4-1 zou worden, had wel nie mand verwacht. Tegelijkertijd boek ten de Enkhuizers daarmee hun eer ste nederlaag. Verder wist KFC een uiterst nut tige zege te behalen op OSV, r.og wel in Oostzaan, wat een zeer goede prestatie genoemd mag worden. KFC gaat dus terdege meetellen, evenals ZFC, dat met 8-1 van de Alkm. Boys won. Vobrloopig gaat dus de str:jd om de hegemonie hoofdzakelijk tus schen ZFC, OSV, KFC en West- Frisia. En dus zonder RCH, dat in Alkmaar door Alcmaria geklopt werd. Kostbare verliespunten voor de Haarlemmers, kostbare winst punten voor Alcmaria, dat nog steeds min of meer in het leidende peleton kan terecht komen. HBC sloeg Sarttpoort met 5-1, zoo dat Santpoort en de Alkm. Boys de rij sluiten. In de 2e klasse B verloor DWV op eigen grond van DOS met 3-4, maar onder protest. En in dit geval zal het protest zeker worden toegewezen, want het gaat hier om een straf schop, die DOS nam. Nog vóór dat de bal de doellijn was gepasseerd, had de scheidsrechter gefloten-voor te vroeg inloopen, doch hij kende desalniettemin het doelpunt toe. DWV protesteerde en na afloop moest de strafschop opnieuw geno men worden. Ze werd.»., naast ge schoten! AFC en Watergraafsmeer deelden de punten (1-1), terwijl de overige uitslagen- groote productiviteit der voorhoedes liet zien: [Hercules over won Volendam met 541, HVC klopte de Spartaan met 5-2 en Vrienden schaar won met 5-4 van Hilversum! In de derde klasse A slechts één wedstrijd: HRC-DEM. De Heldersche wonnen den wedstrijd met 4-2 en behooren dus zeker niet tot de zwakkere clubs. In de 3e klasse B won HFC met 3-0 van Schoten, TYBB sloeg Zand- voortmeeuwen met 4-3, Kinheim klopte DTS met 5-0 en Terrasvo- gels-Bloemendaal gaf een 2-2 gelijk spel. Ook in de vierde klasse maar een paar wedstrijden. BKC kreeg op nieuw klop, nu van Oudesluis met 1-3. MFC won van Sijbekarspel meb 5-2, terwijl in de vierde klasse C Uitgeest en USVU gelijk speelden (2-2), CSV van HSV verloor en Zee vogels het bloedarme Alkmaar met 7-0 versloeg. Noemen we eindelijk nog het ge lijke spel van Alcmaria II tegen EDO II, in welke groep RCH II van WFC II won met 1-0 en AFC III met 5-1 VSV n klopte, terwijl de Storm vogels-reserves met 1-0 van HFC II wonnen. Hoofdredacteur: A. R Jonker. Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P van den Aardweg. Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland en reportage: D. A. Klomp, Bergen. Stad en Provincie: G. H. W ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman. Alk maar. Haagseh redacteur: P. E. H. M- Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2