tffiANW ISWM \Cb van liet jaar fi if! BESCHIKBAAR. ix DAGBLAD VOO ft M van luimige wervelwind ce gebeurtenis- \sregen van issingen, een bejubel en een :haterorkaan, OP AZIJN [STERDAM C 18 OCTOBER ,30 uur ia verijen H Ruim 500 steunpunten bestormd en genomen. Duitsche troepen drongen diep in het Naordel. stadsgebied van Stalingrad. Zeegevecht in het Kanaal. Dr. Schmidt Waarschuwt de Zwitsersche pers. Chili wenscht den vrede. Drie bonnen voor brandstof. Vestigings- eri verhuizingsverbod in de kuststreek. In onze provincie o.a. alle gemeenten benoorden het Noordzeekanaal behalve Amsterdam. Het verkeer op de Wolga. De strijd op Madagascar. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland, Lijst der betrokken gemeenten Gijzelaars gefusileerd RECHTVAARDIG. egitimatiebewijs voor leden van den Kultuurraad. Schooleursussen over den arbeidsdienst. ''it nj% TELEF. ^*V 3641. DERDAG Ing alle leeftijden. 10 uur Malinéc. van 2 uur ai. rpstheekbank xrden. De Directie. L. KOM#ER ZOON, fel 4. (Kengetal K 2200). (20 tot 21 mm. Prijs lust. Vrij boord onder rembours. son 46815T46730. lAR. nmer over 2620 M. leterdraveri}. m PRIJZEN, en dag belangrijk rone entreeprijzen fOORUIT". antwoord op Echfalon „iets beterJ^J.'.. i 1 fe ,Echi a" N. V, leen panamahoed en een Jiar stond op het trottoir en de huisdeur. Dael ver- Igeen oogenblik, dat die Irene wachtte, ik kwam ze de huisdeur ng, terwijl die. achter haai' .werd, naar de taxi en den Duidelijk hoorde Dael den iperen: ens, Ireneis me dat een [ie zoo lang te laten wach- itende basstem was op de I-dieping duidelijk verstaan- T kerel had niet eens zijn pnomen elde zijn hart ineenkrim- scheen hem, £ls wierp blik naar het balcon. geloofde niet, dat ze hem ,had. Kort en vinnig hoorde Antwoorden". „Toe, schreeuw |tegen me!" wootden stapte ze, zon- _nan de hand te reiken, 10 In. Hij steeg achter haar m, 1 portier dicht en de taxi .(Wordt vervolgd)!- Deie courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3* maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rjjk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën: t 0.10 per m.M., minimam 14 m.M. 1.40, elke 3!/2 m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de Citg. N.V. Boek- en Handeisdrnkkerjj v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgirt 37060. 144e Jaargang No. 243 4 pagina's Hoofdredacteur: A. S. JONKER, Alkmaar. Vrijdag 16 Oct. 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 15 Oct. - (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In den Kaukasus zijn Duitsche en Slowaaksche troepen in dicht beboscht fyergterrein onder ver bitterde gevechten cjoor nieuwe vijandelijke stellingen gebroken en hebben ruim 500 steunpunten en gevechtsposities stormender hand genomen. In de Tereksector werden vijandelijke strijdkrachten teruggeworpen. In Stalingrad hebben formaties infanterie en tanks den verbeten tegenstand der bolsjewisten in blokken huizen en barricadestel lingen gebroken en zijn diep in het N. stadsgebied doorgedrongen, Eskaders gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben in ach tereenvolgende aanvallen vijandelij ke bunkers en artilleriestellingen uiteengeslagen. Ontlastingsaanvallen van den ^vijand werden met zware bloedige verliezen afgeslagen. Doel treffende luchtaanvallen zijn ook gericht op transportbewegingen en overladingsplaatsen der bolsjewisten aan den benedenloop van de Wolga. Een tankboot en twee vrachtschui ten werden door brand vernietigd. Aan het front aan den Don heb ben Roemeensche troepen plaatselij ke aanvallen afgeslagen. In den centralen sector van het front hebben eigen acties van stoot troepen tot de vernietiging van tal rijke bunkers en gevechtsposities ge leid. Gevechtsvliegtuigen hebben belangrijke spoorwegtrajeeten ge bombardeerd, waarbij de vijand aan zienlijke verliezen aan rollend ma teriaal leed. In scheervluchtaanval hebben jachtvliegers een bolsjewisti sche motortorpedoboot op de Finsche golf in brand geschoten. In het hooge Noorden zijn aanval len van jachtkruisers gericht op troepenkampen tem Oosten van de Kolabocht. De Britsche luchtsteunpunten op de eilandvesting Malta zijn door ge vechtsvliegtuigen overdag en des nachts met bommen van zwaar ka liber bestookt. De ter begeleidende bescherming opgestegen Duitsche en Italiaansche jagers hebben tezamen 25 Britsche jachtvliegtuigen neerge schoten, waarvan 18 alleen door Duitsche jagers vielen. Twee eigen gevechtsvliegtuigen keerden niet terug. Bij een aanval op het convooiver- keer aan de Britschè kust hebben motortorpedobooten vier vijandelij ke koopvaar-ders van tezamen 8000 brt. in den grond geboord. Alle boo ten keerden op hun steunpunt terug. In den nacht van 13 op 14 Oct. is het in het Kanaal tot een zee gevecht gekomen tusschen Duit sche beveiligingsvaartuigen en een sterkere vijandelijke formatie, die bestond uit twee groepen torpedo- bootjagers en verscheidene flot tieljes motortorpedobooten. In een hard gevecht werden een Britsche artillerie-motortorpedoboot tot zin ken gebracht en 5 motortorpedo booten door artillerietreffers be schadigd, resp. in' brand geschoten. Een eigen vaartuig ging verloren. Patrouillebooten 'en marineafweer- geschut hebben in het Noordzeege bied 2 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Lichte Duitsche gevechts vliegtuigen hebben gisteren voor den oorlog belangrijke installaties en militaire doelen aan de Zuidkust van Engeland gebombardeerd. Bevoegde instanties moeten ingrijpen. BERLIJN, 15 Oct. - (A.N.P.) Op k heden gehouden persconferentie ran het ministerie van buitenland sche zaken heeft de leider der pers- afdeeling, gezant dr.- Schmjdt, ge sproken over de houding van een bepaald deel der Zwitsersche pers. Hij citeerde uitvoerig. Zwitsersche bladen, die zich in den loop van een enkele week mei de meest uiteenloo- Pende kwesties' der politiek en oor- logvoeringVhadden beziggehouden op een wijze, die te Berlijn als niet v,er- eenigbaar wordt beschouwd met de plichten der neutraliteit. Wanneer de pers onverstandig ge noeg is, de beginselen eener juiste neutraliteit niet te respecteeren, is het de taak van de bevoegde instan- ties, haar bladen tot de orde te roe pen. - Duischland, zoo besloot dr. Schmidt, kan op den duur niet toe laten, dat onze neutraliteit door een „ergernis gevende pers" ten nadeele van Duitschland wordt- misbruikt. Bijzonderheden over den strijd strijd in den Kaukasus. BERLIJN, 15 Oct. - (D.N.B.) Aan de successen aan'het Kaukasusfront vermeld in het weermachtbericht van heden, liggen twee vrij omvang rijke aanvalsacties der Duitsche en verbonden troepen ten grondslag. De opmarsch ten O. van Noworos sisk leidde tot de verovering van twee ruggen, van waaruit de bolsje wisten met hun zware wapens de: Duitschen oppiarschweg beheersch- ten. Terwijl de luchtmacht den vijand in zijn bergstellingen in be dwang 'hield, drongen pioniers on danks het hevige vuur op en maak ten breede openingen in de prikkel draadversperringen. Toen stormde de infanterie aan en veroverde in zware gevechten de links en, rechts van den weg gelegen gevechtsstellingen. Bij de achtervol ging van den terugti'ekkenden vijand drongen zij tot de als vestingen in gerichte fabrieksgebouwen aan den uitgang van het dal door, waar de strijd, nog woedt. Infanteristen wisten de vijandelij ke stellingen binnen te dringen, na men stormenderhand 320 kazematten en versloegen in een verbitterd handgemeen twee bolsjewistische regimenten. Verder naar het W. stonden Slo waaksche troepen schouder aan schouder met divisies Duitsche berg troepen en jagers.- Ook hier moesten eerst vijandelijke afdeelingen wor den bedwongen. Ondanks de vooraf gaande vermoeiende nachtmarschen zagen onze soldaten kans de vijan delijke stellingen op te rollen. In de vaart van hun aanval schoten zij de overblijfselen dep bolsjewisten, die zich in het rotsachtig terrein hadden vastgezet, voorbij en namen'krach tig versterkte bergruggen, ver ach ter hun doel voor dien dag gelegen. Bij de uitbreiding van een door braak vernietigden jagers alleen in den sector van hun devisies meer dan 200 vijandelijke gevechtsstel lingen. Rede van president Rios. .SANTIAGO, 15 Oct. (DNB). De uit Zuid-Chili teruggekeerde legatie van het Chileensche congres voor vrede en neutraliteit heeft met groot succes handteekeningen ver zameld voor een vredesalbum, dat aan president Rios overhandigd zal worden. Onder den kop „Nationale eensge zindheid achter de buitenlandsche politiek van den president der repu bliek" publiceert de Nacion de me- dedeeling, dat deze actie is 'uitge gaan van allerhande vooraanstaan de personen. President Rios heeft gisteren op een banket ter gelegenheid van de opening van de landbouwtentoon stelling een rede gehouden. Sprekende over de buitenlandsche politiek van Chili verklaarde Rios, dat de regeering evenals tot dusver liaar buitenlandsche politiek zal lei den in de richting van de Ameri- kaansche belangen. De incidenten die zich voordoen, zijn ongetwijfeld ontstaan door mis leidende berichten, die het raad zaam deden schijnen om de voorge nomen reis naar de V. S. en de overige Amerikaansche 'landen uit te stellen. Rios besloot zijn rede met de toe zegging, dat hij, wat betreft inci denten of commentaren, welke wor den teweeggebracht door de hou ding der regeering of van den pre sident, zijn functie met waardigheid zal uitoefenen VERDUISTER GOED l ZON 16 0,ct. onder: 18.46 17 Oct. op: 8.07- MAAN 16 Oct. op: 14'.57 onder: 23.55r 24 October Volle IVIaan. Een der belangrijkste wevkobjecten van den Nederlandschen Arbeidsdienst wordt in de „omgeving van Workum uitge voerd. 400 H.A. grond, die oorspronkelijk bij hoog water onderliep, werd door de arbeidsmannen ingedijkt. In een proef- polder is men thans bezig met het diep- spitten. De vette klei wordt naar boven gebracht, terwijl de bovenste zandlaag onder komt, waardoor' uitstekend bruik bare cultuurgrond ontstaat. (Polygoon'-Zeijlen3|dker-Pax Holland m) Gedurende het tijdvak van 16 Octöber 1942 tot en met 28 Febr. 1943 geeft elk der bonnen 06 BV, 07 BV en 08 BV van de voor het stookseizoen 1942/1943 uitgereikte brandstoffenkaart recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen.^ Het publiek wordt er ook thans in zijn eigen belang op gewezen, dat het gewenscht is bovenbedoelde bonnen aan den handelaar, bij wien men als klant staat ingeschreven alle tegelijk te overhandigen en wel zoo spoedig mogelijk. Hiermede wordt bereikt, dat *de handelaren van hun transportmiddelen een zoo econo misch mogelijk" gebruik kunnen ma ken, terwijl zij hierdoor tevens in staat worden gesteld hun herbevoo'r- radrng beter te regelen. Zie vervolg pagina 2 'o oKAVENHAGE, 16 Octo ber. - Voor de volgende week zijn ter verkrijging' van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, tabak enz. en cigaretten (ook voor de dames) aangewe zen de bonnen 53. Taptemelk is verkrijgbaar op de bonnen 1-59 en 2-59 reserve. KIEF, 15 Oct. In verband- met de militaire operaties in het Oosten wordt herhaaldelijk gewezen op de groote beteekenis van de Wolga als verkeersader van de Sovjet-Unifjf Deze rivier omvat met haar 132 zij rivieren een gebied ter grootte van Frankijk, Duitschland en Engeland, terwijl in haar stroomgebied 50 mil- lioen menschen leven. De Wolga. welke door kanalen in verbinding staat met Leningrad, Riga en Ar changel, heeft een lengte van 3 500 km. Het goederenverkeer, dal in 1926 slechts 17,3 millioen ton bedroeg, be reikte in 1938 een omvang v,an 30 millioen ton, wat evenveel is als via den Rijn in 'n geheel jaar wordt ver voerd. Ook de drie belangrijkste kanalen der wereld, n.l. het Kaiser Wilhelm Kanaal met ruim 23 mil lioen ton, het Suez-kanaalmet ruim 27 millioen ton en het Panama kanaal met bijna 20 millioen1 toa. worden nog overtroffen door het goederenverkeer op de Wolga. De economische beteekenis van de rivier blijkt uit het feit dat vóór het uitbreken van den Russischen veldtocht 7-8 millioen ton petroleum daarlangs werd vervoerd, welk cij fer in de laatste jaren waarschijn lijk nog is gestegen. Ook voor de levensmiddelenvoorziening van de Russische bevolking is het verkeer op de Wolga van vitaal belang Britsche troepen teruggeslagen. VICHY, 15 October (DNB). - Volgens de laatste op het Staatsse cretariaat van koloniën ontvangen berichten, zijn de Britsche troepen op Madagascar bij Ambositra na he- give tegenaanvallen teruggeslagen. De Engelschen, zoo wordt in de mededeeling' verder gezegd, gaan er thans toe 'over om volkomen onver sterkte en onbeteekenende plaatsen te bombardeeren om zoodoende te probeeren het verzet der verdedi gers te breken. Maarschalk Petain heeft den gou verneur-generaal van het eiland, Anet, tot commandant van het le gioen van eer benoemd en zoowel hem als d enopperbevelhebber van de Fransche troepen op het eiland, generaal GuUlement het onder- scheidingsteeken 'van het Nationale Revolutie verleend. BERLIJN, 16 Oct.-(DNB). - In den afgeloopen nacht is, naar het DNB van militaire zijde verneemt, het Rijnlanddoor Britsche vlieg tuigen aangevallen, die hun bom men lukraak en ver verspreid op verschillende plaatsen neerwierpen. De aangerichte schade is gering. Daarentegen werden den vijand op nieuw door den geconcentreerden afweer gevoelige verliezen toege bracht. Minstens 21 Britsche bom menwerpers werden neergeschoten. - De kwestie der geboeide krijgs gevangenen. - (Interinf.) Naar in welingelichte kringen verluidt, is via Zwitserland als beschermende mogendheid een Engelsche nota in de kwestie vïin de geboeide krijgs gevangenen in Berlijn overhandigd. Het schijnt hier te gaan om den door Churchill in het Lagerhuis aan- gekondigden Engelschen protest- stap, ten aanzien waarvan politieke kringen te Berlijn reeds een standpunt hebben bepaald met de verklaring, dat niet Engeland, maar Duitschland het recht heeft tot een protesactie. Omtrent de behandeling der nota verluidt vooreerst niets. 's-GRAVENHAGE, 16 October. - Men deelt ons van bevoegde zijde mede: De uitbreiding van de kustverde diging landwaarts door de Duitsche bezettingsgroepen in Nederland,^ heeft tengevolge, dat woongeleger.- heden, welke in of in de nabijheid van de verdedigingszöne gelegen zijn, binnenkort door de bevolking geheel of gedeeltelijk zullen moeten worden ontruimd. Een dergelijke ontruiming heeft natuurlijk niet al leen uit strategisch belang plaats, doch ook in b,et belang van de be volking zelf, die bij eventueele ge vechtshandelingen, zooals de erva ring in dezen oorlog steeds getoond heeft, wanneer zij in de gevechts zone blijft, daarvan in érnstige ma te de gevolgen zou ondervinden. Het is ook begrijpelijk, dat een der gelijke ontruiming, wanneer de noodzakelijkheid daarvan eenmaal erkend is, rustig voorbereid moet worden, teneinde overhaaste maat regelen bij den aanvang van de ge vechtshandelingen te vermijden. Hier in Nederland moeten derhal ve de belangen va» de door de noodzakelijke evacuatiemaatreèelen getroffen bevolking van het kustge bied zoo goed mogelijk behartigd en een ordelijk verloop van de ontrui ming en de onderbrenging naar el ders onder alle omstandigheden veilig gesteld worden. De uitvoering, der betreffende maatregelen is zoo veel mogelijk in handen van de Ne- derlandsche bestuursnrganenen ge legd en wel in die van de commissie burgerbevolking, die ook bij het uit breken van den oorlog de noodige evacuatiemaatregelen in het belang van de bevolking ten uitvoer ge bracht heeft. Het Nederlandsche be stuursapparaat moet zich bij zijn maatregelen natuurlijk naar de aan wijzingen van de, weermacht richten en heelt het uiteraard niet in de hand,-in evacuatiemaatregelen, die de weermacht als noodzakelijk be schouwt, wijzigingen te brengen. Stelselmatige, Welgeordende arbeid van de bestuursorganen is echter slechts mogelijk, wanneer him werk zaamheden niet <iqor eigenmachtig en „wild" handelen van enkelingen bemoeilijkt of, erger nog, doorkruist worden. Teneinde dit onder alle om standigheden te vermijden, heeft de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsehe zaken heden twee hesluiten uit gevaardigd, waarbij de vesti ging, het verhuizen of het huren of ook het op andere wijze voor zich reserveeren van woningen cf gedeelten van woningen in het kustgebied en in de onmid dellijke omgeving' daarvan in beginsel tijdelijk verboden wordt. Op grond van deze besluiten zijn uitzonderingen op het bovenstaande slechts met bijzondere toestemming- van het betreffende bureau vluchte lingenzorg mogelijk. De namen der gemeentènj voor welke deze besluiten gel den, zijn heden in de „Neder landsche Staatscourant"- bekend gemaakt. Deze gemeenten om vatten niet alleen die, welke eventueel voor ontruiming in aanmerking komen, doch voor alles en wel voor het meeren- deel die gemeenten, waar een ongecontroleerde toevloed van elders vermeden moet worden. Verzoeken tot het verleenen van speciale toestemming kunnen uit sluitend schriftelijk geschieden en moeten aan de volgende inslanties gericht worden: 1. Voor Zeeland: bureau Vluchte lingenzorg Zeeland, Middelburg, Gortstraat 30.' 2. Voor Zuid-Holland: bureau Vluchtelingenzorg Zuid-Holland, 'Gravenhage, Jan van Nassaustr. 80, 3. Voor Noord-Holland: bureau Vluchtelingenzorg Noord-Holland. Alkmaar, St. Laurensstraat 3. Vanzelfsprekend bestaat alleen bij dringend gemotiveerde verzoeken de mogelijkheid van inwilliging. In de bijlage,' beho.orende bij het besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnen landsehe zaken van .15 Oct. 1942, Ne derlandsche Staatscourant van 16 October 1942, no. 202). Worden de namen der betrokken gemeenten ge noemd, n.l. de volgende: 9 1. provincie Zeeland: alle gemeen ten. 2. Provincie Zuid-Holland: a 's-Gravenhage, 's-Gravenzande, Hillegom, Katwijk, Leidschen- dam, de Lier, Lisse, Monster, Naaldwijk, Noordwijk, Noordwij kerhout, Oegstgeest, Rotterdam, voorzooveel betreft Hoek van Holland, Rijnsburg, Rijswijk, Sas senheim, Valkenburg, Voorburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar, Wateringen; - b) alle gemeenten, gelegen op de eilanden Goeree en Overflakkee, Voorne en Putten en Rozenburg, 3. Provincie Noord-Holland: a) alle gemeenten, gelegen ten noor den van het Noordzeekanaal met uitzondering van Amsterdam. b) Bennebroek, Bh emendaal, Heem stede, Velsen, Zandvoort. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Daar er de laatste dagen her haaldelijk daden van sabotage in het bezette Nederlandsche ge bied zijn gepleegd, zijn heden de volgende personen daarvoor als gijzelaars verantwoordelijk ge steld en gefusileerd: 1. Dirk Bannink, geb. 22 Nov. 1914, uit Deventer. 2. Albert Jan Gerritsen, geb. 9 Maart 1890, uit Deventer. 3. Jan Cornelis Endeveld, geb. 14 Dec. 1914, uit Apeldoorn. 4. Wilhelmus Ewijk, geb. 28 April 1900, uit Deventer. 5. Daniel van der Meulen, geb. 4 Febr. 1896, uit Deventer. 6. Pieter Adrianus van Heij- ningen, geb. 18 Juli 1903, uit Amsterdam. 7. Johannes Hendrikus Roebers, geb. 7 Sept. 1886, uit Deven ter. 8. Jacobus van Veen, geh, 26 Sept. 1900, nit Enschede. 9. Jacobus Kors, geb, 21 Mei 1909, uit Amsterdam. 10. Evert Ooijevaar, geb. 19 Mei 1897, uit Amsterdam. 11. Jacobus van der Kerkhoff, geb. 10 Oct. 1898, uit Zwolle. 12. Jan Haantjes, geb. 1 Sept. 1886, uit Enschede. 13. Heinrich Wilhelm Vrind, geb. 2 Juni 1913, uit Almelo. 14. Aaldert Jacob "Jmkers, geb. 31 Juli 1896, uit den Haag. 15. Hendrik van Dam, geb. 26 Sept. 1889, uit Wageningen. De Höhere SS en Polizeiführer Nord-West, get. RAUTER, SS Grüppenführer en luitenant- generaal der politie. Een deel van de Nederlandsche burgerbevolking werd dezer dagen door een Engelsche luchtaanval getroffen. De Nederlandsche Volksdienst heeft onmid dellijk z(jn schouders onder het werk gezet, om alen nood der slachtoffers te lenigen. Het gratis uitreiken van warm eten door den Nederlandschen Vólks- dienst. t (Polygoon-Sagers-Pax Holland m) De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft in zijn kort geleden te Arnhem gehouden groote rede ook het voedselprobleem aan een beschouwing onderworpen. In Duitschland zijn de rantsoenen verhoogd; in Nederland zijn zij dit niet. Velen hebben dit een harden maatregel gevonden. Zoo ,op het eerste gezicht hadden zij ihisschien geen ongelijk, maar een wat dieper doordringen deed het spoedig anders inzien en de gedragslijn als strikt rechtvaardig erkennen dit temeer waar de voor Nederland geldende rantsoenen weliswaar niet verhoogd zijn, doch ook voor den komenden winter gehandhaafd zullen blij ven. Het had ongunstiger kunnen zijn! Er was een beginsel, dat, wat de voedselvoorziening betreft, de Ne derlanders op voet van' gelijkheid met de Duitschers behandeld moes ten worden. Dit is nu teniet gedaan en zij, die den thans in het leven ge- rpepéh maatregel veroordeelen, be zigen dit vroeger uitgegeven princi pe als argument. De Rijkscommissaris heeft, zooala ook ten aanzien van andere feiten, voor deze grief begrip getoond en getracht de noodzakelijkheid, en vooral ook de rechtvaardigheid, van het genomen voedselbesluit in het licht te stellen. Het aanvankelijk opgestelde beginsel, heeft dr. Seyss- Inquart gezegd, moet thans achter staan bij het gezichtspunt der pres tatie. Geen redelijk denkend mensch zal dit kunnen bestrijden, war.t met het verbitterde voortschrijden van den oorlog dient elk bestaand stand punt wel aan wijziging onderhevig geacht te worden. Het Duitsche volk draagt van den geweldigen strijd voor de beveiliging van Europa en zijn kuituurwaarden de zwaarste lasten. Duitschland heeft reeds vele maanden lang als inzet zijn beste en meest belovende bloed gegeven. Dagelijks offeren Duitsche ouders hun kinderen en Duitsche vrouwen hun echtgenooten en verloofden. Dat kan geen sterve ling ontkennen. En evenmin kan men het den Rijkscommissaris euvel duiden wanneer hij betoogt, dat het nu niet zoo héél erg is warkieer de voornaamste offers, welke de Neder landers voor een menschwaardig bestaan brengen, gevormd worden door wat minder aardappelen, boter en kolen! Dan is voorwaar de bij drage der Duitsche bevolking schrijnender. Het is dus rechtvaar dig uit -zuiver menschelijk oog punt zelfs gebiedend dat z(j daarvoor, zoodra zich de mogelijk heid aandiende, althans eenigermate schadeloos gesteld werd. De wil tot een rechtvaardige be handeling dgr Nederlanders blijkt ook duidelijk uit de omstandigheid, dat de bloedverwanten der Neder landsche vrijwilligers, die aan het Oostfront staan, gelijkgesteld zullen worden aan de Duitschers ijl Duitschland t.a.v. de distributie van levensmiddelen en steenkolen. Wie dit alles bedenkt en van eer lijken wille is, zal de rechtvaardig heid der nieuwe bepalingen moeten erkennen en ruimschoots tevreden zijn met de handhaving der Nederl. rantsoenen. v. d. A. In de Nederlandsche Staatscourant van 7 Octöber 1942 no. 195 is een besluit opgenomen van den president van den Nederlandschen Kuituur- raad betreffende een voor de leden van den Nederlandschen Kuituur- raad ingesteld .legitimatiebewijs, dat den houder het recht geeft bij alles wat op kultureel gebied wordt ge organiseerd en voor het publiek toe gankelijk is, aanwezig te zijn. 's-GRAVENHAGE, 15 Oct. - Naar wij vernemen, zal gedurende het loopende cursusjaar voor de leerlin gen van de .hoogste twee klassen der scholen voor middelbaar en hooger onderwijs een uiteenzetting worden gegeven over doel en wezen van den Nederlandschen Arbeidsdienst. In elke gemeente zal kunnen worden' volstaan met het organiseeren van één lezing voor alle léerlingen, die daarvoor in aanmerking komen, te zamen. BUITENGEWOON GROOTE DIAMANT GEVONDEN. MADRID, 16 Oct. (D.N.B.) - Naar uit Caracas wordt gemeld, zou op de diamantvelden van Gran Sabana in de buurt van Santa Elena een buitengewoon groote diamant gevonden zijn. De diamant van 145 karaat zou zeer zuiver zijn en een waarde heb ben van 100.000 dollar. De dia mant is gevonden door een armen diamantzoeker, die voor eigen rekening wérkt. Rede van generaal Smuts voor het Britsche parlement. - (D.N.B.) Churchill, heeft, naar de Britsche bé- ichtendienst meldt, gister in het Lagerhuis medegedeeld, dat generaal Smuts binnenkort voor beide huizen van het 'parlement het woord zal voeren. Plaats en tijd zullen het La- erhuis in een geheime bijeenkomst orden bekend gemaakt. ;f. •fBi 5'J ifU itllj 1 v,"f

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1