Grondwet van den Arbeid afgekondigd. y STAD EN OMGEVING BEZUMDÜllTSüMEG 85. Geen Geld toch 'n EIGEN HUIS. SPAARKAS Yermiste jongen terecht. MARKTBERICHTEN Getuigen a décharge bieven weg! Z.F.C en Wesl-Frisia ontvaj Stamkaarten a r I DENKT OM DE VERDUISTERING. Weer elf afsnijdingen. Gedurende de afgeloopen week is bij 11 (elf) inwoners dezer gemeen te de toevoer der lichtvoorziening afgesneden, terwijl een gelijk aan tal processenverbaal is opgemaakt. Bij de gehouden controle bleek de politie dat vooral de slaapkamers slecht zijn verduisterd. INTERESSANTE LEZING. Voor het natuur- en letterkundig genootschap Solus Nemo Satis Sa- pit,, zal dr. W. E. de Mol uit Am- sterdam Dinsdag een interessante lezing houden over de opwekking van mutaties in het plantenleven door röntgen-bestraling. EEN JUBILEUM. Op 22 Oct. a.s. hoopt de heer D. Westerhof, magazijnmeester bij de Gemeente Lichtbédrij ven, den dag te herdenken van zijn 25-jarige dienstvervulling bij de gemeente. BESLUIT BURGEMEESTER. De burgemeester van Alkmaar heeft voor het tijdvak van 1 tot en met 30 September 1942 tot tijdelijk leeraar in TJuitsch aan de Handels avondschool benoemd den heer G. J. van Kesteren, alhier. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 17e trekking. Niet: 2174. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 18 Oclober is de apotheek van B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. geopend, welke in de week van 17 t.e.m. 23 October tevens den nachtdienst zal waarnemen. VOORSTELLING MARIA STUART. Het Gem. Theaterbedrijf vap Am sterdam afd. Tooneel gaf gisteravond in het Gulden Vlies'' een prachtige voorstelling van het drama Maria Stuart van F. von Schiller. Wegens plaatsgebrek moet ons verslag tot een volgend nummer, uit gesteld worden. 1STE ABONNEMENTS-CONCERT ALKM. SYMPHONIE-ORKEST. Dirigent D. de Vlieger. Precies half acht opende de voor zitter van de vereeniging, in 't Gul den Vlies, voor een talrijke schare belangstellenden (de zaal was bijna vol) dit concert met een hartelijk woord. Het orkest is opgericht in Oct. 1940, aanvankelijk met 14 leden, onder den naam „Salon-Orkest". Al spoedig bleek uitbreiding r.oodig en zoo hadden we hedenavond een flink bezet orkest op het podium. De voorzitter wenschte ons een pretti- gen .avond en een goed concert, zoo- ve: dat van dilettanten mogelijk is. Inderdaad, dit is een dilettanten concert geweest en het was zelfs een zeer goed concert. Juist dilettanten kunnen door oplettenheid en toewij ding een muzikale sfeer scheppen, die ondanks technische tekortkomin gen pakt. Opmerkingen zijn o.a. dat bezet ting van een vleugel nog .noodig was; de polsen van bijna alle violis ten moeten nog losser worden; 2e violen kunnen sterker bezet zijn en moeten nog betel' oefenen; de bla zers waren individueel goed, vooral le fluit, hobo (zeer goed), clarinet te bescheiden, le trompet uitstekend maar dikwijls te hoog; de klank kleur leed door al die zware gordij nen; natuurlijk was het niet altijd zuiver. Maar, er wordt met liefde gemusi ceerd, er is een rustig verband tus- schen dirigent en orkestleden, en daar is een gezonde vreugde, zeker ook wel op iederen repetitieavond en het publiek toonde zich voor ieder geboden nummer zeer dank baar. De dirigent gaf vóór elk num mer een korte uitlegging, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Het programma bevatte: Ouverture „Egmont" van Beethoven, yte 1 heel erg zwaar; „Alpen-scène va» Popp, fluitsolo uitstekend gespeeld door den heer L. v. d. Togt, en heel goed begeleid door het orkest; „Sympho- nie van' Schubert" verrassend goed gespeeld; „Aus Mozarts Reich" lukte minder goed, was nogal slordig, op merkelijk goed de vioblsolo van de leidster der violisten en de piccolo variatie; en „lest-best" „Suite Oriën tale" van Popy heel goed, met geest drift gespeeld. Op verzoek de „Flo- rentineo-marsch" als toegift. Al met al een concert waar dirigent, orkest leden en publiek zeker over tevre den mogen zijn. Dit orkest heeft reden van bestaan in Alkmaar, laat nu het publiek zor gen dat het kan blijven bestaan. Jac. Jansen. AGESDA Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Dijk in gevarr (rom.-dram.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.20 u., hoofdnummer Mazurka (dram.) ló jaar. Zondag van 2 uur §f doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkra. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De baas in huis (kom.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Zoölogica (hum.) Alle leeftijden. Zondag van 2 uur ai' doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Zaterdag* 17 October. 7.30 uur, 't Gilleen Vlies, vroolijke avond, dir. Bouwineester en van Tol. Zondag 18 October. 1.30 uur, sportpark Alkmaar, Lange- baandraverijen en 800 m. course. 24 uur, stedelijk museum (ingang Breedstraat), tentoonstelling Egmcnd- verznmeling. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, vroolijke avond, dir. Bouwmeester en van Tol. ^COMOMiSCHg VOOftUCHïSN&SbiÊHST 's-öa&VÊNH£GE. j. Du bibliptheek v.m den Econo- mist'hcn Voorlichtingsdienst is ij VeiHMUAiSï van ..ijnsircGt ka naar De bibliotheek is voor het publiek geopend op Werkdagen van 9 tot 17 uur; i Zaterdags van 9 tot 12.30 uur. DE HELLOGSCHE VEREENIGINGEN EN HET ZAAL-VRAAGSTUK. Dit seizoen geen uitvoeringen? Het winterseizoen, waarin vele vereenigingen zoowel op tooneel-, zang- ais muziekgebied hun kunnen toonen aan de veie donateurs en he. overige deel van de oevolking, staat weer voor de deur. Velen, die zich anders reeds bij voorbaat verheugen op den eersten avond, zullen zich nu waarschijnlijk afvragen of er dit jaar wel een uitvoering zal kunnen worden gegeven. Door de oorlogs omstandigheden is „De Rustende Ja ger" namelijk niet beschikbaar en een andere geschikte gelegenheid is -er moeilijk te vinden. Wanneer hier tegen bij de betreffende autoriteiten geen bezwaar zou bestaan, kondon de plaatselijke vereenigingen wel licht beproeven of het Brunógebouw in het komende seizoen niet voor di: doel gebezigd zou kunnen worden. Wanneer een vereeniging, die ziel" beweegt op cultureel terrein, niet naar buiten kan tireden, -niét iets kan brengen aan de bevolking, is zij gedoemd te verdwijnen. Heilco dat goede vereenigingen telt op dit gebied, is er het dorp niet naar om haar winterslaap in te gaan, integen deel, haar bevolking stelt de Runst uitingen van haar vereenigingen steeds op hoogen prijs. Moge er nog een weg of beter gezegd no een zaal gevonden worden, die to' een oplossing leidt, zoodat de Hei- looërs hun tooneel-, muziek- er zangavonden niet zullen missen. DE BIOSCOOPVERSLAGEN. Door den overvloed van copie, die geen uitstel kon dulden, moeten o.a. de bios coop verslagen tot een volgend nummer blijven wachten. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Noordscharwoude, geref. kerk, 10 uur (H. Avondm.) en 7.30 uur (nabetr.), dr. Richel. Broek op Langendijk, herv. gem 10 uur de heer 'K. Prinsen, van Am sterdam, 3.30 uur^, ds. Koole. Chr. geref. kerk, 10 en 3 uur, leés- dienst. Doopsge. gem., geen dienst. Zuidscharwoude, geen dienst. daar 'i NEBQ-financieringsplan. U-kont binnen enkele (eren In een eigen .huis wonen, zonder dat U contant geld bezil. Met het Nèbo-financieringsplan kunt U de huishuur besteden voor afbetaling. Inlichtingen «orden gaarne verstrekt I BOUW 2H,Bergerweg 141, Alkmaar FRUITTEELT-DEMONSTRATIE- BEDRIJF. Aan het verslag van het Fruitteelt- Demonstratiebedrijf van den Econo- misch-Technologiscben Dienst voor Noor<fholland te Schellinkhout over de maand September 1942 ontleenen wij het volgende: In September zijn verschillende soorten appelen en peren geplukt en voor het grootste deel ook reeds aan gevoerd aan de veiling. De laatste pruimen zijn in September geplukt; opmerkelijk was hierbij dat de Reine Victoria dit jaar zeer laat rijp was. In October wordt het winterfruit geplukt. Of dit bewaard, zal worden, is moeilijk te zeggen, daar dit afhan kelijk is van de desbetreffende bepa lingen. Als het fruit geplukt is, zullen de greppels zoo spoedig mogelijk in orde worden gemaakt om een goede afwa tering te verzekeren. De 17-jarige Victor J, van Laere uit Ankeveen die sinds 24 September vermist werd, is thans opgespoord. De jongeman was per fiets van Hilversum naar Soest gegaan en vandaar naar Maastricht, 'sNachts sliep hij bij.de boeren. Met het lossen van turf heeft hij de eerste dagen eenig geld ver diend, doch toen dit op was, verkocht hij zijn fiets. In Venlo werd hij ontdekt bij controle in de logementen. Hij was na oneenigheid met zijn vader wegge- loopen. Afdeeling 111. Reglement van het Betrieb, regeling van arbeidsvoor waarden (Tarifordnung). Artikel 8. In ieder betrieb met in den regel ten minste^ tien leden van de Ge- folgschaft moet de Betriebsführer, na overleg met den socialen voorman van het Nederlantische Arfbeids- front, een re'glement van het Betrieb uitvaardigen. Nadere bepalingen betreffende vorm en inhoud van het reglement van 't Betrieb, alsmede betreffende de wijze, waarop het zelve wordt uitgevaardigd, word'èn getroffen door den. secretaris-gene raal van het Departement van So ciale Zaken. Artikel 9. De gemachtigde voor den arbeid kan, na beraadslaging in een com missie van deskundigen, richtlijnen vaststellen voor den inhoud van de reglementen van. de Betrieben en van afzonderlijke arbeidsovereen komsten, ArtikéJ 10. Om een behoorlijke loonvorming te bereiken kan de gemachtigde voor den arbeid, na beraadslaging in een commissie van deskundigen, schriftelijk een regeling van .^"ar beidsvoorwaarden voor een Betrieb of voor een groep van Betrieben uitvaardigen. De bepalingen van de regeling van arbeidsvoorwaarden zijn als minimum-voorwaarden bin dend voor de/arbeidsverhoudingen, waaróp deze betrekking heeft. Hier mede strijdige bepalingen in regle menten van de Betrieben en afzon derlijke arbeidsovereenkomsten zijn nietig. Artikel 11. De gemachtigde voor den arbeid is bevoegd bij regeling van arbeids voorwaarden of voor afzonderlijke arbeidsverhoudingen ten opzichte van loonen en salarissen een grens naar boven bindend vast te stellen. Artikel 12.1 Richtlijnen, als bedoeld in artikel 9, en regelingen van arbeidsvoor waarden, als bedoeld in de artike len 10 en 11, worden in de Neder- landsche Staatscourant bekend ge maakt. Artikel 13. Ten aanzien van hen, die in de huisindustrie werkzaam zijn, en in den regel alleen of met hun gezins leden bn met niet meer dan twee vreemde hulpkrachten werken, is ten aanzien van de verhouding tot hun opdrachtgevers het bepaalde bij de artikelen 9 tot en met 12 van overeenkomstige toepassing. Itylet deze personen, die in de huisin dustrie werkzaam zijn, kan de se cretaris-generaal van het departe- men van sociale zaken of de ge machtigde voor den arbeid andere in de huisindustrie werkzame per sonen, tusscbenpersonen en andere met werknemers overeenkomende personen wegens hun economische onzelfstandigheid gelijkstellen. Afdeeling 4. Biizondere bepalingen. Artikel 14. De voorschriften dezer verorde ning zijn, met uitzondering van het bepaalde in de artikelen 10 fot en met 12. niet van toepassing ten aan zien van zeeschepen, luchtvaartui gen en derzelver bemanningen. Artikel 15. 1). De voorschriften dezer veror dening zijn van toepassing ten aan zien van de binnenscheepvaart, voor zoover in de leden 2 en 3 niet an ders is bepaald. 2). Binnenvaartschepen zijn die schepen, welke tot de vaart op ri- vii#en en andere binnenwateren zijn bestemd en welfce hiertoe door den eigenaar worden gebruikt. Met den eigenaar wordt degene, die een schip heeft uitgerust, gelijkgesteld. 3). De geamenli.ike binnenvaart schepen van een ondernemer vor men een Betrieb in den. zin dezer verordening. Betriebsführer is de eigenaar van de schepen. De gezag voerder (kapitein) is plaatsver vanger van den Betriebsführer, als bedoeld in artikel 3, lid 3. Artikel 16. De voorschriften dezer verorde ning zijn van toepassing ten aan zien van den overheidsdienst, voor zoover de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, in overeenstemming met den secre taris-generaal van het Departement van Algemeene Zaken en den se cretaris-genei aal van het ter zake bevoegde departement van alge meen bestuur, zulks bepaalt. Afdeeling 5. Strafbepalingen. Artikei 17. 1). Hij, die opzettelijk of door grove schuld in strijd handelt met schriftelijke beschikkingen van den gemachtigde voor den arbeid, welke deze ter uitvoering "van de hem op gedragen werkzaamheden uitvaar digt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vier jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met eemdezer straffen. 2). De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den gemachtigde voor den arbeid^' 3). De bij lid 1 strafbaar gestelde handelingen zijn misdrijven. 4). Acht de gemachtigde voor den arbeid een straf ingevolge' het bij lid 1 bepaalde niet noodig, dan kan hij een administratiefrechtelijke straf opleggen. 5). Hpt bepaalde in de leden 1 tot en met 4 is mede van toepassing ten aanzien van handelingen in strijd met het bepaalde bij artikel 7, lid 3, eersten en tweeden volzin. 6). Nadere bepalihgen betreffen de de administratiefrechtelijke straf procedure worden getroffen door den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken, in overeenstemming met den secr.-gen. van het dept. van Justitie. Afdeeling 6. Slot- en overgangsbepalingen. Artikel 18. De secr.-gen. van het dept. van Sociale Zaken vaardigt, in overeen stemming met de secretarissen-ge neraal van de ter zake bevoegde departementen van algemeen be stuur, de ter uitvoerin"" van deze verordening noodzakelijke voor schriften uit. Artikel 19. 1). Deze verordening treedt or> 1 November 1942 in werking, met uitzondering van artikel 18, hetwelk in werking treedt op den dag der afkondiging. 2). Op 1 November 1942 treden buiten werking: 1). De arbeidsgeschillenwet van 4 Mei 1923 (Staatsblad'no. 182), 2). De wet on de collectieve ar beidsovereenkomst van 94 December 1927 (Staatsblad no. 415^, 3). De wet op het algemeen ver bindend en het onverbindend ver klaren van benalingen van collec tieve arbpidsovereerkorosteri van 25 M°i 1937 (Staatsblad no. 801), 4). De verordening no. 111/1940 betreffende het verbod van verla ging v'an loonen en salarissen, 5). Dé verordening no. 217/1940 betreffende de totstandkoming van regelingen ter zake Jopnen. salaris sen en andere arbeidsvoorwaarden. 3). De overige rechtsvoorsehnif- ten. welke in striid ziin met de be nalingen van deze verordening, tge- flen bui+én werking on het dnor den secretaris-generaal van bet departe ment "an sociale zaken in overeen stemming met de secretarissen-ge- .neraal der ter zake bevoegde depar tementen van a1 gemeen bestuur -ctiestplde tjidstin. 's-GRAVENHAGE. 13 Oct, 1942. De rijkscommissaris voor het be zette Nederiandsche 'gebied,. SEYSS-INQUART. VERDUISTER GOED ZON 17 Oct. onder: 18.44 18 Oct. op: 8.08 MAAN 17 Oct. od: 15.45 onder ZON 18 Oct. onder: 18.42 19 Oct. op: 8.10 MAAN 18 Oct op: 16.25 onder: 1.03 24 October Volle Maan. De toestand in Ned.-lndië. TOKIO, 16 Oct. (DNB). - Naar Domei uit Balikpapan. op Borneo meldt, is thans het geheele eiland Borneo volkomen van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd. Een restant van 66 manschappen en officieren der Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten hadden zich terugge trokken op de Longnawan hoog vlakte, 650 km ten Noorden van Ba likpapan. Het is thans door een Ja-, pansche marineafdeeling, die het in" het binnenland had gevolgd, na een kort gevecht overweldigd. DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 17 Oct. 1942. Aanvoer 20 -stuks van kg. Kleinhandelsprijs 1.25 per V„ kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 16 Oct. 1942. Vee- mark/: 90 Stieren; 540 Vette koeien; 1502 Melk- en Kalfkoeien 305—650; 560 Pinken 210260; 1155 Graskalve ren 55120; 333 Weide schapen 75—125; 187 Lammeren 40—60; 21 Vette varkens; 150 Kleine biggen 4 tot 40; 122 Bokken en geiten; 10 Paarden, totaal aanvoer 4838 stuks. Eierhandel. Kipeieren 6,5 tot 10,75 ct. p. st. Handelsprijs 1.321.37 p. kg. Eendeneieren 7,6 tot 8,1 ct. p. st. Pluim vee. Slaehthanen f 1.502.50; Slacht- kippen 1.50—2.75; Jonge hanen 1— 2.25; Jonge duiven 0.40; Konijnen 1 per kg. Vereeniging van Zuivel- maatEchappijen. Edammer kaas 20 plus 87, 40 plus 112; Broodkaas 40 plus LI2 p. 100 k«. HEILOO. „De Laatste Eer". - De heer A. Groot, die verscheidene jaren aan spreker was van deze vereeniging, gaat onze gemeente verlaten. Naar wij vernemen, zal de heer S. Modder hem als zoodanig opvolgen. Ambtelijke mededeelingen. HEILOO In het tijdvak van 19 tot en met 23 October a.s. zullen in het café ,De Onderneming" (eig. J. van Ge- meren) de bonkaarten voor de 12e periodp worden uitgereikt. "De aandacht wordt er op geves tigd, dat een ieder op den datum zijn kaarten dient af te halen, welke op de strook van de bonkaart voor de llè periode staat vermeld. Tevens zullen op bovengenoemde data de kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid worden uitgereikt aan hen, die bij de vorige uitreiking een toeslagkaart hebben ontvangen en nog steeds arbeid verrichten waar door zij in aanmerking komen voor een der bovengenoemde kaarten. Werknemers, die woonacHtig zijn buiten de gemeente, doch in Heiloo him werkzaamheden verrichten, die nen eveneens op de vastgestelde d'ata hun kaarten af te halen. Zelfverzorgers zullen in het alge meen niet meer in aanmerking ko men voor extra rantsoenen voor landbouwwerkzaamheden. Kaarsen voor stal- en voertuig verlichting. Formulieren ter verkrijging van, bonnen voor kaarsen voor stal- en voertuigverlddhting dienen vloliledig ingevuld wedeom te worden inge leverd in de week van 1924 Octo her (behalve Woensdag en Zaterdag) op het distributiekantoor van 912.30 uur. Bij de inlevering zullen reeds bon nen voor kaarsen worden verstrekt, Formulieren voor textiel- en schoenenbonnen. Aanvraagformulieren voor textiel- en sohoenenbonnea kunnen aan bet Economische rechter En Heidersche slachfer wer,d veroordee'd. Alkmaar, Vrijdagaviond. Het zeker niet-alledaagsche ge val deed zich heden voor bij de rechtbank te Alkmaar, waar de economische rechter eerl zaak tegen een clandestienen slachter kreeg te behandelen en waar de vijf getuigen a décharge niet op kwamen. Wat tot gevolg had, dat de slachter werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van één maand preventief. En waren de vijf getuigen a dé charge wél opgekomen, dan had de verdachte alle kans gehad, te zijn vrijgesproken, zij het dan ook wegens gebrek aan. bewijs! Het was de Heidersche slachter J. Kater, die terecht stond als verdacht van het slachten van een of meer schapen. Dit zou gebeurd zijn in de boerderij van een der heerën Tesse- laar, welbekend bij de lezers van de rechtbankrubriek Op een regenachtigen Zaterdag in Juli zou verdachte uit de schuur van deze boerderij een' schaap gehaald hebben, 'dit naar de dorsch gebracht hebben en daar het dier gedood heb ben. Na het villen en het afslachten zou hij het vleesch per fiets wegge bracht hebben. Nu waren er drie getuigen, die of geheel, óf gedeeltelijk de slachting hadden «ggzien, terwijl één van die drie zelfs een handje 'geholpen had. En alle drie getuigen konden on der eede verklaren, dat de verdachte van heden de slachter van het schaap was geweest. Men zou zeggen, dat de zaak dus heel klaar was, ook al bleef verdach te alle schuld pertinent van zich af werpen. Wat echter geen wonder was, war)t er waren minstens vijf perso nen, die onder eede zouden kunnen verklaren, dat verdachte op dien be- wusten Zaterdagmorgen heelemaai niet in die boerderij geweest was, maar ergens anders in den Helder! Echter deze voor verdachte zoo be langrijke getuigen kwamen niet ter terechtzitting. Mr. Meijer, economisch rechter, ondervroeg de drie getuigen zeer uitvoerig, wees hun op de befeekenis van dén eed, wilde slechts zeer posi tieve verklaringen en wenschte geen enkele verklaring, die slechts op een waarschijnlijkheid, gróóte waar schijnlijkheid berustte. Zoodat het verhoor van de getui gen zeer nauwkeurig ging en duide lijk tot uiting kwam, dat deze getui gen zich niet vergisten. 2$ allen her kenden zeer positief den verdachte als den clandestienen slachter, met wien.zij trouwens eenige keeren ge confronteerd waren. Zij hadden ook dit werd ten overvloede nadrukkelijk vastgesteld geen enkele reden, om den. ver dachte te bezwaren en legden hun verklaringen geheel vrijwillig af. Zoo bijvoorbeeld A. Zonneveld uit St. Pancras, die zelfs een handje ge-" hoipen had bij het afslachten: Als ik twijfelde, zou ik niets zeggen, maar nu moet ik zeggen: Hij is het geweest! En getuige N. de Vries: Ik kan mij niet vergissen; ik weet het zeker, dat deze verdachte de slachter was. En getuige J. ét Vries: Vergis sen is uitgesloten; ik herken hem positief als den •slachter van het schaap. Maar de verdachte bleef ontken nen. Deze menschen moeten zich vergissen. Ik -ben niet op die boer derij geweest en heb dien heelen morgen in den Helder gewerkt. Het requisitoir. Mr. Feitsma, subs.officier, meen de? dat het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen was, on danks het ontkennen van verdachte. U, meneer de economische rech ter, hebt alle drie de getuigen er na drukkelijk op gewezen, dat hun ver klaringen van het grootste belang waren ook voor den verdachte. Maar distributiekantoor worden afgehaald uitsluitend iederen Maandag en Dins dag, met dien verstande,, dat na den 23sten der maand g^en formulieren zullen worden afgegeven. OBD AM-HENSBROEK. In verband met een nieuwe rege ling voor zelfverzorgers worden in gaand 1 Nov. a.s. als zelfverzorger beschouwd en moeten als zoodanig worden behandeld; personen die huisslachting hebben verricht; 'graan uit eigen oogst hebben; tenminste een melkkoe of 4 melkgeiten heb ben; aardappelen telen; met toe stemming van den plaatselijken' bu reauhouder graan, melk of aardap pelen betrekken. Onder deze regeling vallen alle gezinsleden, benevens het inwonend personeel, alsmede de werknemer en al diens gezinsleden. Zelfverzorgers in de gemeente Obdam worden ter registratie opge roepen 20 Oct. a.s. van 9-11.30 en van 13-18.30 uur in het lokaal van het café de Zwaan (van den heer Rus) te Heerhugowaard. Zelfverzor gers te Hensbroek 21 Oct. a.s. van 9-11.30 en van 13-18.30 uur. Voor hen die thans, dus op de oude rege ling, alleen zelfverzorger vleesch zijn en voor melk, brood of aardappelen niet onder de nieuwe regeling zul len vallen, geldt het vorenstaande niet. Zij behoeven dus aan den op roep geep gevolg te geven. Alle zelfverzorgers dienen mede te brengen: distributiestamkaart van het hoofd en van alle andere gezins leden, alsmede die van inwonend personeel. Ook de stamkaarten van werknemers en al hun gezinsleden, die onder de nieuwe regeling val len, moeten door den zelfverzorger worden overlegd; het aanvraagfor mulier voor zelfverzorger, toegezon den door den plaatselijken bureau houder. In het eigen belang wordt aange raden zelf te verschijnen voor het verstrekken van inlichtingen- al de getuigen aarzelen geen oogen- blik en twijfelen in geen enkel "op zicht. En geen van de drie heeft er belang bij, verdachte onnoodig te belasten en te betichten van een zwaar feit. Spr. vroeg zes maanden gevangenisstraf. Het pleidooi. Mr. dr. Buiskool, - verdediger meende, dat de drie getuigen zich moeten vergissen. Spr. had gehoopt vijf getuigen a décharge te kunnen oproepen, maar zij zijn niet geko men. Zij alle vijf zouden naar eer en geweten hebben kunnen verkla ren, dat verdachte op dien bewusten Zaterdagmorgen niet uTde boerderij van Tesselaar was geweest. Zij wilden echter niet komen, om dat een van hen Woensdagmorgen als verdacht van meineed in arrest is gesteld en zij nu niet hetzelfde risico wilden nemen, hoewel zij de waarheid zouden zeggen. De zaak" zelf ligt geheel anders dan thans' wordt vastgesteld, maar spr. is aan zijn ambtsgeheim gebon den en moevt daar dus verder over zwijgen. Waar dus de getuigen a décharge geen verklaringen kunnen of willen afleggen, moest spr. volstaan met de- clementie vaar den eeonomischen rechter in te roepen en hij verzoekt dan ook, de preventieve hechtenis in mindering te breuigen. Mr. Meijer ging daarna nog in het kort eens na, wat de getuigen ver klaard hadden en wees er 'op, dat hij alle drie gewezen had op de betee- kenis. van him verklaringen. De'ge tuigen a décharge hadden gerust kunnen,, komen, want zij zouden zeker niet vervolgd z^jn als verdacht varmeineed, wanneer zij de waar heid hadden gezegd. Hij veroordeelde verdachte ten slotte tot 6 maanden met aftrek van 1 maand. Geraffineerde handel in stamkaarten. Tien maanden voor een der verdachten? Alkmaar, Vrijdagavond. Tien maanden was de eisch van den Officier tegen Maria Claris sen uit Alkmaar, die e'en geraffi- neerden handel in distributiestam kaarten had gedreven. En tien maanden met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming Was het vonnis van den economische rech ter, die dergelijke diefstallen min stens even erg, zoo niet erger vond dan rijwieldiefstallen. En Maria ging, naast den marechaussee de deur uit naar een plaats, die haar van' vroeger nog wel bekend was... Maria dan vertelde, dat haar buur- vrouw haar had, bestolen en daarom had ze voor eigen rechter gespeeld en deze buurvrouw op haar beurt weer bestolen! Ze gapte een distri- butiestamkaart weg en verkocht deze aan een ander voor f 1.50. Ea omdat dit handeltje haar wel leek, verkocht 2e haar eigen stamkaart ook voor een daalder. Om daarna naar de politie te gaan, wie zij me dedeelde, dat ze haar stamkaart ver loren had! Maar een nieuwe kreeg ze niet, want voordat het zoover was, was de heele zaak al uitge lekt. Want die meneer, aan wien zij de kaarten had verkocht, probeerde dat foefje ook bij dé" politie en trachtte dus ook een duplicaat te krijgen! Wat hem wel lukte. Maar een paar dagen later vloog hij tegen de lamp. Maria vond het feit heelemaai niet erg, doch vertrok geen spier van haar gezicht, toen de Officier tien maanden eischte. En zij toonde geen moment berouw, toen het vonnis eveneens tien maanden luidde. En ge Verdween eypn nuchter en koud als ze gekomen was, in de gang, die het begin was van den weg naar de cel. De man, aan wien ze de twee stamkaarten had verkocht, werd conform den eisch tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. HANDELTJE IN DEKENS. Cornelia van Dol-Dekker uit Wer- vershoof heeft dezen wiAter een aardig handeltje gedaan: ze kocht niet minder dan 27 dekens voor haar gezin (zoo ze zei) en toen er geen geld meer in huis was, verkocht ze deze dekens met een 30 gulden winst. Niemand begreep eigenlijk, waar ze het handelsgeld vandaan had, want haar man was langen tijd werkloos geweest en verdiende thans nauwelijks genoeg voor de huishouding.* Het heele geval riekte sterk naar zwarten handel, vond de Officier, die 150 gulden of 30 dagen vroeg. De economische rechter maakte er 100 gulden of 20 dagen van. En de juffrouw scheen er best te vreden mee SCHAPENDIEF VEROORDEELD. J. Mak te Schagen heeft op 12 Augustus van dit jaar uit een weide drie lammeren gestolen en deze die ren nog dienzelfden avond geslacht, Hij deed dat' volgens zijn zeggen oni aan geld te komen, opdat hij zich in de kleeren kon steken, voordat hij naar Duitschland ging. Echter, nadat hij het lamsvleesch verkocht had, kocht hij vier polshorloges voor het geld in de hoop, deze weer met een zoet winstje van de hand te doen. Ja, zei de economische rechter, en dan voor dat .geld weer wat anders koopen en verkoopen en op die ma nier rijk worden! Niet gek bedacht. De Officier eischte hier 15 maan den gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden preventieve hechtenis. Het vonnis luidde 1 jaar met aftrek van 2 maanden. Hoofdredacteur: A R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P van den Aardweg. Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- 11 berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar. Voetbal De tweede paar uiterst den, die directl voor de bezet! plaats. Daar isf sche ontmoetiiy bij het min o| karakter ook 1 speelt, en verl waaruit kim bil laag der EnkhJ slechts een misl ZFC-OSV! Nal - thuisclub de bestf zoo heel veel zegl zaners zullen in ef woordje meesprei gronds verdedigel die rijk aan spaif zal zijn! WFC is onbereil daarin schuilt haal Frisia. Weliswaar op eigen grond nl maar het zou juiJ zijn, om juist daaL rassing te zorgen.l RCH-KFC is v[ voor beide partijl voor de thuisclub,] nederlaag tot de il Santpoort-Kennl dergesdhikt belang maarsche clubs dag. In de derde k| Noordelingen naai[ dat beteekent in lijke uitstapjes. DEM én zou bij fraaie positie nogl Een gelijk spel lijl heel mooi! QSC er echter nog juist ld ces zal tegen GV(] kunnen boeken. In de B-klasse van Kinheim kunl wijl DTS eeij kaj eigen veld Bloem a Van de 4e kla Texel-LSVV, wad favoriet is, Wierl uit welken wedstrl iets kan leerenl waarin de Alkmad hebben en CSV-Bl moeting door de tl" moet worden. I Overigens verwil Donderdag. gepub| ma. DE NOORDHC De voornaamste afd. Noordholland uit onze stad en on volgt: 1 E: LimmenJ Egmondia 2-5, Sell 4-1; 2 C: Berdos II-l Schoorl II-Limmenl AFC II 5-2; 3B: Cl 6-0; 3-E: Vrone II-l Egmoftdia III-Vitcsl Ill-Zeevogels III t III-Alcmaria VI 8- Het programma I als volgt samengesj vog. II-HRC III, HRC IV-Alcmaria 1 E: Ber3os-Schoor| men, VIOS-Koedijt HSV, Petten-Meer maar Ü-Schoorl II, Llmmen II-Alkm. II-Berdos II, Kolpl II; 2 D: Hugo Boys! II-DTS II, HOS! Dirkshorn-Winkel Zelo; 3 E: Vrone II HSV II-Ursem, St. f 3 F: Winkel III-Hel] III-Alcmaria V; 41 Vitesse III, Vrone Egmondia III-Zeev DTS IV-Berdos I\ maria VI, Kolping Boys II; 4H: HollaJ dorp III, VZV II-Di IV-DTS V; Jun. A: I a, Zilvermeeuwen al ZW b-PSCK a, a, WZ b-Bergen a.] Paarden DRAVERIJEN Tl Morgen zal het O] lijk Sportpark weer de paardensport. Er niseerendé vereeni gramma samengeste! der dan 6 nummers langebaan-draverij er is voor deze courses geloofd en de totalis zen dag weer uitget Het programma i tweejnet e'en le k verij over 2000 m course) met 17 ing Óen, waaronder Cl; beth, Bobichon, Boy De vierde klasse inschrijvingen kom nummer. Een 3e en ook 16 deelnemers, 3e kl. dr. over 232! óe le Id. course ove: voor zijn aangegevei nesse K, Wladimir, Zampa, B. Norton, C May ^Amazone G, M Scott, Neosho en L nien ziet uitstekend kortebaandraverij m vingen besluit den zeker weer groote zal, trekken. Praktijk van 1 ander soort w< Nu de laatste ja; perk is gesteld aan uitbuiterij van leen andere geldschieter categorie zich, naar tenaren van het bureau tot bestrijdi schappelijke miss laatste maanden 2ich op een nieui

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2