JSFOEELIIG C 110.000.000 310 MILLIOEN STAD EN OMGEVING Teraardebestelling A. J. C. Hoep. AGEKD\ PERSOONLIJKE ONGEVALLEN DOOR MOLEST t Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER I PUBLICATIES BURGERLIJKE STAND. TIEN JAAR W.A. OPLICHTER GEGREPEN. Besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnentandsche zaken, houdende aanvulling van het vestigingsbesluit. Besluit van den secretaris-generaal van' het departement van binnenlandsche zaken ter uitvoering van artikel 1, lid 1, onder 1, van het vestigingsbesluit. Beroepsverandering. De tweede premietrekking van Winterhulp. LAATSTE BERICHTEN. Tooneel Op de algemeene begraafplaats al hier had Zaterdagmiddag de ter aardebestelling plaats van het stof- fêlijk overschot van wijlen den heer A. J. C. Hoep, in leven machinist bij de Ned. Spoorwegen, die in de af- geloopen week bij de uitoefening van zijn dienst slachtoffer werd van een noodlottig ongeval. Wij zagen onder de aanwezigen o.a. den heer Heijligers, hoofdinge nieur v. Tractie, namens den Dienst van Tractie; insp. Berkhout, namens de directie der N.S.; den chef van het depot Alkmaar, den heer Bo gaard; den stationschef van Alk maar, den heer ^Bennema; de op zichters de hoeren Kolk en van der Wijk; namens het administratief personeel den heer Dekker; voorts remise-beambten, machinisten, on der-machinisten en leerlingen; wa genbestuurders, vertegenwoordigers van het seinwezen en van weg en werken. Vóór de begrafenisstoet op het kerkhof aankwam, was langs het station en de machineloods gereden. De kist, die gedekt- was <Joor ver schillende kransen en andere bloem stukken o.a. van het tractieperso- neel, van de directie der N.S., van het depot Alkmaar en van oud- spoorvrienden uit Hoorn werd door in hun zwart fluweelen pak gestoken machinepersoneel graf waarts gedragen. Aan de geopende groeve werd allereerst gesproken door den heer inspecteur Berkhout, namens de dir. der N. S. Hij noemde den over ledene een prachtkerel uit den dienst der spoorwegen, een man van gpoote plichtsbetrachting; dien de* directie nog graag langer in dienst had gehouden. In dit verband schetste hij de groote moeilijkheden van het bedrijf der spoorwegen in dezen tijd, die slechts ten deele kunnen worden opgeheven door de groote ambitie en liefde, welke het personeel koestert voor zijn werk. Daarin ging de overledene allen in ■zijn omgeving voor en daarom kan het voor zijn achtergebleven vrouw, zijn beide zoons en zijn overige familie een troost zijn te weten, dat hij niet tevergeefs geleefd heeft. Tot deze achtergeblevenen zei spr.: „Tracht u neer te leggen bij de raadsbesluiten van Hem, die we niet kunnen doorgronden" en de colle ga's wekte hij op om hun gevallen kameraad niet te vergeten, zooals ook de spoorwegen- hem in herinne ring zullen houden. De chef van het depót Alkmaar getuigde van groote waardeering voor den heer Hoep, die slechts vrienden had en onder zijn collega's als vriend in gedachten zal voort leven. De heer Vos, machinist, sprak namens de afd. Tractie een woord van afscheid tot hem, die getoond had een goed werker te zijn en een goede meester voor zijn leerlingen. Ook uit naam van de gewonde ka meraden, die niet aanwezig konden ziin, sprak hij een laatsten groet. De heer Brouwer, uit Amster dam, lid van den Personeelraad, wees allereerst op de groote risico van den machinist vooral in dezen tijd, die maal^t dat ingewijden groot respect hebben voor de wijze waar op de dienst der spoorwegen ook thanè nog verloopt. Spr. betuigde aan de familie de deelneming van dén Personeelraad, die gaarne bereid is om in de toekomst waar mogelijk bij te staan. Ds. Prins van Wijngaarden, herv. predikant te Alkmaar, bracht uit naam van de familie dank voor de betoonde belangstelling en voor de gesproken hartelijke woorden en hij voegde daéraan toe den troost uit het slot van den brief van Paulus aan de Romeinen, hoofdstuk 8, over de gioote liefde, Gods, welke is in Christus Je?us onzen Heere. Wij ge- looven, zei spr., dat, in den- eeuwigen zin van het woord, dit graf ledig is en dat hier gelden mag het woord: „Hij dien ge hebt lief gehad, is hier niet". Wij hebben de zekere hoop op opstanding tot eeuwig leven. De droeve plechtigheid was hier mede beëindigd en diep onder den indruk verliet de schare de begraaf plaats. CABARET-REVUE EEN VROOLIJKE AVOND. Het ensemble onder leiding van Bouwmeester en van Tol, dat Zater dag- en Zondagavond in het Gulden Vlies optrad, vond gisteravond ook weer een uitverkochte zaal. Men wil -ontspanning en voor vroolijkheid hebben de medewerkenden gezorgd. A' was de humor nu ook niet altijd van het edelste gehalte. Maar de aan wezigen hebben gelachen en dat was het hoofddoel. Verschillende schet sen, waaronder enkele bekende, vroe gen de aandacht. De revue-k'omiek Stoet Haspel had hef leeuwendeel var. het succes, bijgestaaa door Tini Visser, Jopie Rynsdorp en Emil Bu- zif.u Jr. De dwaasheid lag er in enke le scènes nog al erg dik boyen op en andere zooals „Elvira" en „mijnheer de Bruin uit Overschie" waren lang dradig en weinig geestig. Tini Visser zong ter afwisseling le vensliedjes. Jopie 'Rynsejorp speelde aardig verschillende rollen. Wim van Herk zorgde voor 'cede, cxcordeon- muziek. Het opt -eden der drie clowns v as matig. Uitstekend was echter het nummer der beide arterre-acroba- ten, dieprachtig werk lieten zien, dat het daverende applaus in alle opzich ten verdiende. „Een vroolijke avond zal het zeker voor velen w'el geweest zijn. G. C. van Gulik. De Nederlandsche Volksdienst kent men medelijden of halfhartigheid'; '-.ij kent alleen volksche plicht. DE VEEVORDERING. Voor de levering aan de Centrale werden heden een 400 runderen, w.o. een 80 pinken aangevoerd (horige week 539). Voorts werden aangevoerd een 200 schapen (vorige week 400). In de slachthuizen is men, óbk Zon dags, druk in de weer om de beste exemplaren voor de koelhuizen gereed te maken, zoodat wel voor den winter voorraad wordt gezorgd. GESLAAGD. Zaterdag werden op de x. k. school voor maatschappelijk werk te Am sterdam aan mej. G. Hofstee het diploma voor maatschappelijke werk ster, afd. kinderwetten en het gods dienstdiploma B uitgereikt. NOORDHOLLANDSCHE CONSUMPTIE-MELK- VEREENIGENG. De 4e algemeene vergadering van de Noordhollandsche Consumptie- Melkvereeniging wordt 29 October in de Harmonie alhier gehouden. In het jaarverslag wordt er aan herinnerd, dat met de intrede van het Prjjzenbesluit men overgegaan is van het stelsel van minimum- en maximuprijzen naar de z.g. vaste prijzen. Met ingang van 2 Augustus trad definitief het besluit in werking, be palende, dat de consumptiemelk op korten termijn volledig ontroomd zou worden. Slechts voor kinderen beneden 14 jaar, alsmede voor zoo- gende moeders en zieken bleef ge- 'Standariseerde melk met een vetge halte van 2,50 beschikbaar. Wij hebben ons, aldus het verslag, met kracht gekeerd tegen de classi ficatie in tal van gemeenten, welke tot. ons werkgebied, behooren en mochten als resultaat bereiken, dat een tiental gemeenten alsnog van de prijsklasse vijfde naar de vierde klasse werd overgebracht. In den loop van het vereenigings- jaar werd een contingenteerings- maatregel afgekondigd, waarbij de standarisatiebedrijven voortaan niet meer dan 80 van de in de periode Dec. 1940 t/nj Februari 1941 gemid deld afgegeven hoeveelheid melk aan den kleinhandel mochten afleveren. Bereikt werd, dat voor ons gebied als basis zou gelden de gemiddelde omzet in de maand Dec. 1941. Bij beschikking van 29 Januari 1942 wérd de Onderbedrijfsorganisa- tie voor Zuivel ingesteld, welke de regeling van het geheele gebied der zuivel op zich neemt. Vooralsnog kan onze vereeniging haar werkzaamheden ook na boven genoemde data blijven uitoefenen. Gehoopt wordt, dat de vereeniging' evenals de A.V.M., zij het wellicht in gewijzigden vorm, ingeschakeld zal blijven. Gememoreerd werd voorts de aan stelling van de controleurs tot onbe zoldigde opsporingsambtenaren van den Keuringsdienst van Waren, met welken dienst de samenwerking evenals met de N.H.C.M.V. uitste kend is. DIERENBES CHERMING. Zwervend zijn aangetroffen te Alkmaar 2 sypersche en 1 bont poesje. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Verwer, inspecteur der dieren bescherming Baanstraat, Alkmaar. LANGEDIJK. Aardappelen-smokkelaars. - De marechausse-groep Broek op. Lan- gendijk heeft dezer dagen een hoe veelheid aardappelen in beslag ge nomen, welke door een tuinbouwer buiten de veiling om werden ver kocht. Deze tuinbouwer deed aan het station Heerhugowaard een handel tje met de arbeiders uit de werkver ruiming, die daar dagelijks aanko men en vertrekken. Aangezien dit een geheel ngeoorloofde handel is, werd procesverbaal opgemaakt en de voorraad, groot 575 kg, in beslag genomen. Nog steeds worden uien-smokke- laarï betrapt. - Er worden nog steeds personen gesna'pt, die zich toeleggen op het clandestien vervoe ren van uien. Er zijn de laatste da gen al weer heel wat processenver- baal opgemaakt en verscheidene zakken met' uien in beslag genomen. AMSTERDAMSCHE BEURS van Maandag 19 October 1942. 3*A Nederland 1941 9'3/4 4 Nederland 1941 .1006/a 4 Nederland 1940 II009/J6 3—3'A Nederl. 1938 97 3 Ned.-Indië 1937 iV/t Amlterd. Bank .1325/« Hnd. Mij. Cert. v, 2.50I1W. Koloniale Bank .12"-Vs Ned. Ind. Handelsbank &ilU Alg. Kunstzijde Unie .1503/i Calvé Delft Cert. .119'/< Nederl. Ford .299 Lever Bros15S'/4 Phil, Gloeil. Gem. Bezit .261 '/j H. V. A303 Java Cultuur153 Ned. Ind. Suiker Unie .153'/4 Verg. Vorstenlanden 83l/4 Kon. Petr303'/j Amsterd. Rubber .188 Deli Bat. Rubber .135 Oostkust97 Holland-Amerika lijn .138 Java-China-Japan lijn .12CVs Kon. Ned. Stoomboot .161 Scheepvaart Unie .160T/s Deli Batavia Oude Deli Senembah Deli Spoor Ind, Spoor .138 170V, .149 59 44'/, "9'/8 1 0CS/8 100% 97 132'/, 120-2 121 81 145-51 119 249 1581/, 261 300-2 153 155 .324-3$ 302-3 187J-S 135 96 136-7 121 UT 16.. 1 1371/, 168y4 1461/, 59 2V, Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Dijk in gevatr (rom.-dram.f 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Mazurka (dram.) ló jaar. Woensdag 2.30 uur matinée: Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u„ hoofd nummer De baas in huis (kom.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Zoölogica (hum.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur jmatinée. Dinsdag 20 October. 7.15 uur. Harmonie, lezing De taal der handen, door dr. Miedema, voor de V. U. 7.30 uur, gebouw Vrijz. Herv., Heul, prop.-avond Ned. Vegetarlërsbond. 8 uur, hotel De Nachtegaal, Lange- straat, lezing dr. De Mol voor natuur- en letterkundig genootschap S.N.S.S. Woensdag 21 October. 7.30 uur, Cinema-Theater, vertoontng film Die Rothschilds. 7.30 uur, Gulden Vlies, tooneelvoor- stelling door Vreugde en Arbeid. 8 uur, café Rus, Heerhugowaard, verg. Witte Kruis. ONDERLINGE W, rVERZEKERIKÖ MAATSCHAPPIJ* CmmGD TC t-MAYOHAtt - ■truim w c. r.VAI HELDW TUCKS, Hm, «B. 1. L «JUTIW. AU. tlKtffc URUJ Administratie-adres Groot-Hertoginnelaan 1, DEN HAAG. (ook voor personeel van lucht bescherming, brandweer, politie enz.) 'Sedert 1 October j.l. (de aanvang van het nieuwe verzekeringshalfjaar) werd bijverzekerd voor GULDEN, zoodat in totaal in deze afdeeling thans verzekerd is voor een bedrag van ruinï GULDEN. Velen verzekeren hun bezit tingen teg^n molestgevaar, doch niet de gevolgen van oorlogsgeweld, die aan hen- zelve of de hunnen kunnen Overkomen. Het is toch raad zaam U ook 'tegen molest- ongevallen te verzekeren. DRANKWET (Staatsblad 1931, nr. 476). De Burgemeester van Alkmaar, waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat is ingekomen een verzoek van den heer M. TBOMP, alhier, om een VERLOF A. verlof voor den verkoop van zwakalcoholischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als vóór gebruik elders in' het perceel Spoorstraat nr. 93. Binnen twee weken na dagteeke- ning dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het- verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 19 October 1942. De Burgemeester voornoemd, B. A. VAN DER SLUIJS. De Secretaris, R. VEENDORP, Lo.-Secretaris. neer een heele stal aan ondervoeding lijdt, is er meestal ^>rake van schuld bfj den eigenaar. Zoo werd melding gemaakt van een ergerlijk geval bij een rijtuig verhuurder. Verscheidene zijner paarden moeten 's morgens met de zweep tot opstaan gedwongen of met een katrol worden opgeheschen. Een onderzoek zal hiernaar worden inge steld. De voorzitter van de afdeeling Utrecht zette aan de hand van zijn juridische practijk uiteen op welke gronden het best kan worden opge treden tegen aapjeskoetsiers, die hun dieren onophoudelijk en on- noodig met de zweep bewerken en tegen tuig, dat niet aan de ver eis chten voldoet. Het hoofdbestuur kwam tot de conclusie dat veel tengevolge der tijdsomstandigheden als onvermijde lijk moet worden aanvaard; des te meer aandacht moet worden be steed aan excessen. ALKMAAR. GEBOREN: Willem J., z. van Jacob J. van der Zei en N. Tol. Johannes H., z. van Johann W. Hoenselaar en H. Zwart. Maria A., d. van Theodorus J. Westerhof en A. van Straaten. Tini C., d. van Dirk de Geus en J. A. Muts. Emma E., d. van Franz van Berghe en A. M. van Dijk. Frede- rika J., d. van IJsbrand van Doorn en J. W. M. Schlüter. OVERLEDEN: Johanna C. van den. Leek, gehuwd met P. Teltsma, 59 jaar. Leonardus J. Roovers, gehuwd met J. C. Pennings, 63 jaar. Herman L. Oud, 7 maanden. BERGEN. (8—14 Oct.) Geboren: Wim, z. van Gerrit Tulp en Tjitske Hijlkje, Beetstra. Anna Johanna Maria, d. van Piet Winder en Guurtruida Schot ten. Ondertrouwd: Jan Over - en Dieuwertje Neeltje Groet. Mat- theus van Dijk te Alkmaar en Antje Klinger. G e t r o llw d: Paulus Verberne te Alkmaar en Maria Francisca Vink. REGELEN VOOR VEEVT?RVOER MET rAARD EN WAGEN. 9 Vooral in dezen tijd is dieren bescherming noodzakelijk. UTRECHT, 18 Oct. Binnenkort zullen door de Rijksverkeersinspec tie eenige regelen voor het 'vervoer van vee met paard en wagen worden uitgegeven, waaraan zooveel moge lijk zal moeten worden voldaan. In dien bij controle blijkt, dat de hou ders van vergunningen voor dit ver voer in te sterke mate van deze rege len afwijken, zal de vergunning kun nen worden ingetrokken. Deze mededeeling is met instem-, ming ntvangen op een bijeenkomst. Zaterdag te Utrecht gehouden door inspecteurs der Ned. ver. tot be scherming van dieren. Er moeiten weer tal van schrij nende gevallen wórden gerappor teerd, vooral bij het vervoer van vee door gelegenheidsvervoerders. In voorkomende gevallen zal voorts contact worden gezocht met de -Rijksverkeersinspectie, de vefy- voersreferenten der provinciale voedselcommissarissen, de hoofd agenten van den autobevrachtings- ""dienst en de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch. De spoorwegen verleenden alle mogelijke medewerking. Ook het vervoer per boot gaf in het alge meen geen aanleiding tot ernstige klachten. Een ander punt, dat de aandacht vroeg, was de onderbrenging gn. ver zorging van vee bestemd voor abat toirs. Bij de verzorging en behandeling van het paard werden weer tal van overtredingen geconstateerd. Wan- EEN-JARIG BESTAAN VAN HET ZONDAGMIDDAG-CABARET. AMSTERDAM 18 Oct. - Een stampvolle zaal van Krasnapolsky heeft vandaag op uitbundige wijze het feest meegevierd, dat was aan gericht ter gelegenheid van het een jarig bestaan van het Zondagmid dagcabaret van den Nederlandschen Omroep. Hier werd voor de vijftig ste maal een nieuw programma ge boden. Elke week iets nieuws, elke week drie kwartier actualiteit, het is waarlijk geen gemakkelijke taak. Maar dat dit groepje bij de vijftigste voorstelling nog frisch en vol over tuiging zijn actueele liedjes en schetsen wist te brengen en zoo in tens de aandacht wist te boeien, is wel het beste bewijs, dat het in zijn streven volkomen geslaagd "is. De Nederlandsche omroep had het cabaret-programma vooraf doen gaan door een gevarieerd muzikaal programma. Het enthousiasme bereikte échter een hoogtepunt bij het optreden van fee gezelschap van Paulus de Ruiter. Aan het slot van den feestmiddag heeft dé directeur-generaal van den Nederlandschen Omroep, dr. ir. W. A, Herweijer, dank gebracht aan alle medewerkenden van het Zondag middagcabaret en in het bijzonder aan den auteur Paulus de Ruiter. Paulus de Ruiter ontving een groote krans, terwijl de overige me dewerkenden met fruitmandjes en bloemen werden gehuldigd. Binnenkort zal het tien jaar geleden zijn, dat de leider der N.S.B. de W.A. in het leven riep. Het ligt in de bedoeling, dit feit op bijzondere wijze te herdenken. Onder meer zal op 5 achtereenvol gende Vrijdagavonden, telkens van 19,1519.30 uur, onder den titel „Hoe de W.A. groeide" worden uitgezonden: een vraaggesprek met een der eerste weermannen, een hoorspel naar aan leiding van de Kamerdebatten, die des tijds de ontbinding der W.A. inluidden, een herdendingsrede, uitgesproken door banleider J, J. v. d. Hout, een bijzondere reportage en tot slot een uitvoering door W.A.-zangers met orkestbegeleiding. Enkele weken geleden kreeg de te Hilversum wonende echt- genoote van iemand, die zich als gijzelaar in arrest bevindt, be zoek van een man, die zeide als marechaussee in dit kamp bewa kingsdienst te doen. Hij kwam de groeten van den gegijzelde brengen en een bedrag van 100 als zak geld vragen, dat hij zou meenemen. Hoewel de echtgenoote de zaak niet vertrouwde, gaf zij hem toch eén geldbedrag mee. Al spoedig bleek echter, dat hier een oplichter aan h,et werk was geweest, waarna aangifte hij de poltie volgde Don derdag herkende het dochtertje den oplichter, toen hij op het stations plein liep, waardoor hij kon wor den gearresteerd. Het is de 25-jarige Hilversumsche chauffeur E. van R., dié zie#1 naar thans blijkt, aan meer gevallen van oplichting heeft schul dig gemaakt. DE TOESLAG OP DE OUDER DOMSRENTE. Verboden, deze van het pen sioen af te houden. AMSTERDAM, 19 October. - De Centrale van het Nederlandsche Ar beidsfront schrijft ons: Bij besluit van de Secretarissen - generaal van de departementen van Sociale Zaken en Financiën is een misstand, die zich voordeed ten aan zien van de tijdelijke verhoogingen vai, bepaalde ouderdoms- en invalidi- teitsr'enten, uit de wereld geholpen. Het was namelijk voorgekomen, dat-ondernemingen met een eigen pensioenfonds, die een klein pensioen aan hun vroegeren arbeiders betaal den, daarbij de ouderdomsrente re glementair verrekenden met het pen- Op grond van par. 1 der verordening no. 23/1940 en in overeenstemming met üe par. 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied wordt be paald: Art'. 1. Vestiging in of verhuizing bin nen een gemeente in den zin van het vestigingsbesluit (nr. 85/1942) worden mede geacht te hebben plaats gehad zoodra de betrokkene langer dan acht opeenvolgende dagen of meer dan veer tien dagen in een kalendermaand in een gemeente woonruimte te zijner beschik king heeft gehad of huisvesting heeft genoten, tenzij hij deze op het tijdstip van in werkingtreding van een voor schrift, als -bedoeld in artikel 1, eerste lid, onder 1 van het vestigingsbesluit reeds te zijner beschikking had of gepoot. Art. 2. (1) Hij, die door het verschaffen van woonruimte of huisvesting gelegen heid geeft tot overtreding van een grond van artikel 1, eerste lid, van het vestigingsbesluit uitgevaardigd voor schrift, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of met geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. (2) De bij het eerste lid strafbaar ge„ stelde handelingen zijn overtredingen. Art. 3. De in een gemeente geldende verordeningen, als bedoeld in artikel 6 van het vestigingsbesluit, treden uiterlijk met ingang van den dag, waarop voor deze gemeente in werking treedt een op grond van artikel 1, eerste lid, onder 1 van het vestigingsbesluit uitgevaar digd voorschrift, buiten werking. Art. 4. Dit besluit treedt in werking met ingang van den dag zijner plaat sing in de Nederlandsche Staatscourant, 's-Gravenhage, 15 October 1942. De Secretaris-Generaal van het Depart, van Binnenl. Zaken. Op grond van artikel 1, lid 1, onder 1 van het vestigingsbesluit (no. 85/1942) zooals dat is aangevuld bij besluit- van den Secretaris-Generaal van het Der partement van Binnenlandsche Zaken van 15 October 1942 tot aanvulling van het vestigingsbesluit (Ned. St.Crt. van 16 October 1942 no. 202) en in overeen stemming met de paragrafen 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied, wordt bepaald: HetLangemarck-studium bouwt, indien'mogelijk voort op de tevoren op de school of in het beroep ver worven kennis en leidt Dij voorkeur op voor een hoogere positie in het vroeger uitgeoefende beroep. Het is echter zeer goed^s» mogelijk via de Langemarck-opleiding tot een geheel nieuwe beroepsopleiding te komen. Een jonge timmerman behoeft dus niet onvoorwaardelijk voor architect of ingenieur te studeeren, doch kan bijvoorbeeld ook de studie van on derwijzer, arts of journalist opvatten. Zoo gemakkelijk als sommigen mee- nen, gaat dit echter niet. In elk ge val moet de candidaat aannemelijk weten te maken, waarom hjj van be roep wenscht te veranderen en het moet blijken, dat hij inderdaad een klare voorstelling heeft van datgene, wat hij zou willen worden en verder, dat zijn begaafdheid ook werkelijk in deze richting gaat. Tenslotte moet zijn geheele persoonlijkheid hem stempelen tot iemand, die ais het ware voorbestemd is voor de door hem gewenschte opleiding. Aanstaande candidaten dienen dit goed te overleggen. In het algemeen biedt de levensbeschrijving, die ze bij hun aanmelding moeten inleve ren, hun de gelegenheid, de leiding van het Langemarck-studium over hun verlangens en toekomstdroomen in te lichten. Ook gedurende de schifting bestaat daartoe alle ge legenheid. Het is echter dienstig in alle gevallen, waarin twijfel bestaat, persoonlijk inlichtingen te vragen bij het bureau van het Langemarck- studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. ROTTERDAM, 18 Oct. - Een sfe.er van gezelligheid heerschte er Za terdagavond in Odeon te Rotterdam bij de tweede premietrekking van de Winterhulploterij '1942, maar vooral ook een sfeer van spanning, op welk nummer de hoofdpremie van 10.000 zou vqllen. Doch daarnaast waren er nog verschei dene premies van 100 en enkele attracties, zoodat den geheelen avond de aandacht van de talrijke bêzoekers gevestigd bleef op het wentelen der bekende Fortuna- raderen, welke op het tooneel wa ren opgesteld. Namens de Winterhulpleiding heette de heer W. J. Eckardt de aanwezigen welkom. Hierna werd met de trekking begonnen. Onder toezicht van een notaris begonnen de raderen te snorren en de eerste van de 20 pre mies van 100 was gevallen op no. 380145. De overige premies van 100 vie len op nummers: 292538, 9783o8, 120057, 754364, 25807, 592165, 460671, 316433, 27756, 70117, 22466, 385175, 938459, 693641, 184324, 344127, 505241, 785922, 513520. De premie van 10.000 viel hier na op het nummer 33168. Opnieuw kwamen er premies van 100 uit en wel op de nummers: 957286, 518951, 2^8122, 597116, 105971, 990209, 60183, 924797,208057, 852396, 30255, 104200,. 326292, 579783, 8305, 963158, 604856, S5054. 974013, 55416, 698917, 123127, 695, 470283, 732204, 95859, 990773, 342540, 878777, 207681, 427376, 73874, 416727, 916802, 520845, 305197, 75867 4723Ó0, 22479, 476209, 713803, 708940, 40688, 63707, 523, 277605, 99523, 231096, 301163, 53106. Als attractie werd tusschen de bedrijven dqor aan iederen bezoe ker een gratis Winterhuipiot uit gereikt, terwijl het Fortunarad ook nog dienst deed om de vijf geluk kigen aan te wijzen, adn wie nog maals vijf loten ter hand gesteld werden. sioen. Toen de toeslagenop de ouder domsrenten kwamen, verrekenden yele werkgevers deze ook, hetgeen niet de bedoeling is geweest. Het Nederlandsche Arbeidsfront is tegen deze handelwijze, opgekomen en het gevolg is, dat nu bovenbe doeld besluit nadsukkelijk bepaalt, dat inhouding der verhoogingen op ouderdoms- en invaliditeitspénsioe- nen, ook wanneer het pensioenregle ment anders bepaalt, niet toege staan is. Genoemd besluit heeft terug werkende kracht ot 1 Juli 1941, zoodat alle verhoogingen, welke van dien datum af zijn ingehouden, alsnog volledig uitbetaald moeten worden Art. l..(l) In de gemeenten, genoemd in de bijlage van dit besluit, is het ver boden: a. zich te vestigen, b. te verhuizen. (2) Dit verbod geldt niet: a. voor Rijksduitschers, b. voor personen, die in het bezit zijn van een door gf vanwege den directeur van het Bureau Vluchtelingenzorg, in wiens ambtsgebied de gemeente is ge. legen, verleende schriftelijke vergun- ning. Art. 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van den dag zijner plaat sing in de Nederlandsche Staatscourant en vervalt, voor zoover de Secretaris- Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken niet anders be paalt, na verloop van drie maanden na den dag van inwerkingtreding. 's-Gravenhage, 15 October 1942. De Secretaris-Generaal van het Dept. van Binnenl. Zaken, FREDERIKS. ENGELSCHE BOMMEN OIP NEDERLAND. Vijf burgers gedood. 's-GRAVENHAGE, 19 Oct. - Bij zijn vluchten boven het Neder landsche gebied op jl. Zaterdag heeft de Brit wederom doelen van zuiver burgerlijken aard met boord- wapens aangevallen. De aange richte materieele schade is gering. Daarentegen werden van de bur gerbevolking vijf personen gedood en verscheidene gewond. MARIA STUART. Een prachtige opvoering, •Dit was nu het tc_neel, dat elkeen op geregelde tijden noodig heeft, om hem tot besef der schoone tooneel- speelkunst te brengen. Een stamp volle, uitverkochte Gulden Vlies zaal met een enthousiast publiek heeft gisteravond in de grootste aan dacht de buitengewone opvoering gevolgd, die door de afd. Tooneel van het Gem. Theaterbedrijf te Amster dam werd gegeven van von Schil ler's drama: Maria Stuart. In zeven tafereelen wordt de groote strijd der beide koninginnen in felle scènes, soms spannend, soms ontroerend aan den toeschouwer voor oogen 'gesteld. Nu eens op het slot Fortheringay, dan weer in het paleis te Westminster botsen de hartstochten enkarakters tegen elkaar. Op het slot wordt Maria be waakt door den slotvoogd Paulet, die zeer streng, maar rechtvaardig is. Daartegenover staat aan het hof van Elisabeth Baron van Burleigh, een oogendienaar van de vorstin, die listig de voltrekking van het vonnis over Maria Stuart weet door te drij ven. Schitterend is de bekende park-scène (3e tafereel), waar de beide vorstinnen tegenover elkaar komen te staan en Maria een mo ment over haar- tegenstandster triom feert. Bevrijdingspogingen worden aangewend door den onstuimigen Mortimer en den geslepen hoveling Leicester, maar zij drijven Mortimer in den döod (4e tafereel) en voeren naar het dramatische afscheid van Maria van haar getrouwen voor de terechtstelling. En ten slotte blijft een eenzame Elisabeth achter. Het spel was over de geheele linie zoo goed, dat inderdaad van een prachtige opvoering mag worden ge sproken. Het publiek heeft van half acht tot elf uur meegeleefd en na elk der' tafereelen door een daverend applaus, dat meermalen tot een ova tie werd, zijn groote voldoening be tuigd over stuk en 'spel. Vera Bondam in de titelrob mag al evenzeer geroemd als Magda Jans- sens in de rol van koningin Elisa beth, die zij in schitterende costuums op voortreffelijke wijze uitbeeldde. De sterk door beide gespeelde tuin- scène mag hier nog wel afzonderlijk genoemd. Frits van Dijk schitterde als Mortimer, fel en ontstuimig. Met gloed en overtuiging stierf hij voor zijn vorstin. Een toegewijde Hanna zag men van Caroline van Domme len. Henri Eerens als Leicester in zijn dubbel spel. Louis van Gasteren als Burleigh, Johan'Elsensohn als Paulet en Anton Roemer als Melvil zorgden naast vele anderen in klei nere rollen voor een indrukwekkend geheel. Het moeilijke décorprobleem had men op zoo goed mogelijke wijze op gelost. Aan 't slot werden aan de beide vorstinnen van het tooneel onder luide toejuichingen bloemen aange boden. Een tooneelavond, die lang in her- mneping zal blijven. G. C. van Gulik. Hoofdredacteur: A. R Jonker. Alk maar. Plv hoofdred.: H. P van den Aardweg. Alkmaar. Buitenland: 'Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties- T. Bus; Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2