Historische verbondenheid MEN K «PEN tu (MCI BENÖfeMD. Naar wij verntmen is onze oud stadgenoot mr. E. Rovers ter Pro vinciale Griffie van Groningen be vorderd van hoofdcommies tot re ferendaris. De heer Rovers was destijds ambtenaar ter gemeente- secr. van Bergen en Alkmaar. OPENBARE LEESZAAL'EN BOEKERIJ. Wegens ziekte van personeel kan in de eerstvolgende dagen geen avonduitleening plaats hebben. EGMOND-VERZAMELING STEDELIJK MUSEUM. De tentoonstelling van de voor werpen opgedolven ter plaatse van het v.m. slot te Egmond a. d. Hoef, heeft j.l. Zondag een 300 bezoekers getrokken. Gezien de groote belangstelling dig* ervoor bestaat, zal deze mooie tentoonstelling voorloopig worden opengesteld iederen Woensdag -van 14^16uur en Zondag 25 Oct. en 1 Nov. van 1416 uur. VOORSTELLING DE MASKERS. Met groot succes heeft de A.T.V. De Maskers gisteravond in het Gul den Vlies haar tweede opvoering ge geven van „Haar Laatste Wil". Deze uitvoering maakte oVer het geheel sterker indruk dan de'Eerste. Enkele rollen werden vlotter vertolkt. De rol van Groen was ook nu weer één de groote lachsuccessen. De muzi kale afwisseling van het jeugdige orkest met. zijn twee accordeonnis- ten werd zeer op prijs gesteld. Aan 't slot sprak de heer Smit hartelijke woorden van dank tot den heer Kes- selaar voor zijn medewerking, tot het orkest en tot den regisseur den heer Vóórhaar. Aan het orkest en aan den heer Sluys, één der leden van de Maskers, werden bloemen aangeboden. G. C. van Gulik. NED. VOLKS DIENST. Ten gemeentehuize aan den Langendijk werd Maandagavond, on der voorzitterschap van burgemees ter Schelhaas, een openbare verga dering van den Ned. Volksdienst ge houden. De heer Kuilwal van de N.S.V. en Evers van den N.V.D. hebben de be- teekenis van den N.V.D. uiteengezet. De nadruk werd er op gelegd, dat de Ned. Volksdienst, zonder aanzien des persoons helpt waar dit noodig is, daarin bijgestaan door de N.S.V. Het sympathieke werk van den N.V.D. en van Winterhulp werd uit voerig belicht. Duidelijk werd, dat daardoor de saamhoorigheid van ons volk wordt bevorderd. Met een opwekkend woord tot aansluiting werd de\bij eenkomst ge sloten. NIEUWE PRIJZEN GROENTEN EN FRUIT. Met ingang van lieden 20 October zullen-voor eenige tuinbouwproducten nieuwe veilingprijzen gelden. De prijs voor de witte kool is verhoogd van 2.202.30 per 100 kg. Thans is ook voor de witte uien van de A-sorteering een prijs vastgesteld. Deze zullen vanaf Dinsdag a.s. aan de veilingen mogen worden aangevoerd en geveild tegen een prijs van 6 per 100 kg. Schorseneeren met 16.50 per 100 kg. De prijs voor de groene savoye kool is verhoogd van 4.20 tot 4.50 per 100 kg. Veldsla komt thans op de lijst voor met 15 per 100 kg. De boonen- prijzen zijn eveneens verhoogd. Kas- boonen van 35—38, stokprincesse- boonen van 25—28, stoksnij- en spekboonen en witte stamprincesseboo- nen zonder draad van 1820, de overige soorten van 1516 per 100 kg. Glastomaten (jonge kas) I t/m IV 22. Bonken 12, kriel en gescheurde 7, natuurtomaten 12 per 100 kg. Wit lof komt thans op de prijslijst voor met 25 per 100 kg, radijs met 2 per 100 bos. Ten aanzien van den aanvoer van kroten is bepaald, dat de teler wekelijks ten hoogste 5 van de door hem ge teelde kroten mag aanvoeren. Knolselderij boven '6 cm doorsnede mag niet meer met lof, maar dient zonder lof per kg te worden geveild. Het lof, dat gezond, voldoende groen, droog en zuiver moet.-zljn, moet afzon derlijk worden geveild. De verdeeling- en kwaliteits voorschriften voor koolrapen, gele en roode peen. Koolrapen en gele peen moeten, blijkens een circulaire van de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale voor 100 pet. voor opslag worden gele verd aan de Handelsafdeeling van de Centrale, die tevens met de vei lingen de verdere regeling inzake de verlading zal treffen. De levering dient door de telers franco aan wagon of schip te ge schieden. Alleen voor de normale verdeeling ten behoeve der directe consumptie moeten koolrapen aan de veiling worden aangevoerd en onder de huidige puntgerechtigden worSen verdeeld. De kwaliteits- eischen voor koolrapen zijn de vol gende: gezond, onvertakt, droog, ontdaan van blad en wortels, vrij van grond. Het gewicht per stuk moet dan 3/4 kg bedragen. De koolraap zal dus goed geschoond afgeleverd moeten worden. Roode peen zonder lof. Hiervan zal 50 pot. van het voor het bin nenland 'bestemd gedeelte, voor op slag aarx de handelsafdeeling der Centrale moeten worden geleverd, echter alleen aan die veilingen, waar zooveel roode peen wordt aangevoerd als noodig is om een wagon van 10.000 kg te verladen. Ook hiervan dient de levering fran co aan wagon of schip te geschie den.-De kwaliteitseischen en de sor teering blijven ongewijzigd gehand haafd. Aan personen, die vroeger kool rapen, gele en rgode peen voor het binnenland hebben verladen dient door de veiling, in overleg met den contact-commissaris van den handel en op grond van hun omzet in de jaren 1940 en 1941 een zeker aantal punten te worden toegekend, ech ter uitsluitend voor de betreffende producten, waarin zij gehandeld hebben. LEZING S.N.S.S. De lezing, die dr. W. E. Mol he denavond voor het natuur- en let terkundig genootschap zou houden, is wegens ziekte van den spreker tot' nader aankondiging uitgesteld. HET HOUDEN VAN ANGORA KONIJNEN EN HET WINNEN VAN WOL. Voor een groot aantal 'belang stellenden, w.o. eenige dames, hield de heer J. P. Ros Maandagavond voor de konijnenfokkersver. Nut en Sport in de Rustende Jager te Heiloo een causerie over het fokken van Angora-konijnen en het winnen van wol. De heer Ros wees er in zijn in leiding reeds op, dat eenige jaren geleden het houden van Angora konijnen zeer populair was. Toen echter ontbrak de leiding om te ko men tot het winnen van goede kwa liteit wol. Nu men echter via een vereeni- ging, die deze dieren uit Puitsch- land betrekt, weet wat men koopt, zal het mogelijk zijn binnenkort-, weer stallen met 20 tot 25 konijnen ir. ons land aan te treffen. Meestal ziet men op tegen het werk, dat deze dieren voor den bezitter hier van geven. Volgens spr. neemt het Angorakonijn zeer weinig tijd. De heer Ros wilde zich op deze verga dering alleen bepalen tot het hou den van konijnen om hierdoor wol te winnen. Het hok van het Angora konijn moet een ruime ruif hebben, terwijl het voedsel, dat gegeven wordt, zeer eenvoudig is, b.v. in den winter een papje van aardappel schillen en groentenafval en indien mogelijk een „weinig groenvoer. Het onderhoud neemt volgens spr. wei nig tijd, nu en dan kammen en bor stelen, terwijl men, wannesr men gaat knippen, eerst de vuiltjes én pluisjes tusschen de wol weg haalt. De wol mag namelijk niet gewas- schen worden. Als het konijn 7 maanden oud is, kan het geknipt v/orden, hetgeen om de drie maan den moet worden herhaald. Zij, die zelf over een spinnewiel de beschik king hebben, kunnen na verloop van tijd aardig wat fabriceeren van deze prachtige wol. Verkoopt men de wol, dan wordt voor goede kwa liteit dikwijls 30 per kilo betaalt; bezit men geen spinnewiel, dan kan men een zeker gedeelte van de ver kochte wol gesponnen terug verlan gen. Na deze interessante* causerie werd de agenda van de vergadering afgewerkt, waarin door den voorzit ter werd gewaarschuwd voor het aankoopen van het bonlooze voedsel, dat in de meeste gevallen waarde loos is. De heer Pater gaf nog een korte uiteenzetting van de tentoon stelling die in November a.s. zal worden .gehouden en mede door de vele goede inzendingen, wélke zijn toegezegd, een succes belooft te wor den. GEVONDEN VOORWERPEN. Politiebureau: stropdas, diverse sleu tels, paar blauwe handschoenen, lage heerenschoen, kruisje van rozenkrans, grijze dameshandschoen, paar kinder handschoentjes,-,*geele handschoen, si garenkoker, zwwt kindergymseh&entje, boodschappenboekje, kinderschoentje, koperen c- armband, portemonnaie met inhoud, versnaperingenkaart. Huiberts, Koorst.raat 6, alpinomuts; Revers, Kanisstraat 11, portemonnaie met inhoud; Bloem, Dijkgraafstraat 44, rozenkrans; Lambers, Spoorstraat 13; portemonnaie met inhoud; Dekker, Westerburgerstraat 1, leeren riem; van den Idsert, Hofstraat 23, pop;- Mool- huizen, Geesterweg 11, loupe; Bruin, Geest 9, vitte kindermuts; .Knecht, Wollebraridtstraat 7, witte kindermuts en tasch met inhoud; Fischer, Stuart- straat 44, rose popje: Boots, Popelmans- laan 31, broche; Kaandorp, Nieuw- poortslaau 18, portemonnaie Aet in houd; .chef postkantoor, zilverbon ad 1 en Don schoolvoeding; Schaaps, K. v 't Vecrstraat 17, wollen das, Kalian- see, Stationsstraat 43, dameshandschoen; Thoes, Eikelenbergstraat 24, blauw kin derschoentje; De Vrindt, Vermeerstraat 37, bruin regenkepje; Kronenburg, Laat 197, portemonnaie met inhoud; Boer winkel, Keetgracht 4, bruine hand schoen; Bremmers, Achterom 10, kinder mutsje; Bakker, Stuartstraat 77, poppen wagen; Madderom, Mie. Beetskade 4, dameshandschoen; van Zanten, Dr. Scha'epmankade 18, zilverboi. ad 2.50; Biskanter, Stuartstraat 20, halsketting; Directeur Overdekte B. en Zw. Inr., gouden medaillon; Marjot, Payglop 25, rij ./ielsleuteltje; de Boer, Doelenstraat 2, boodschappentas chDelejmarre, Hout- til, hondenpenning; Smit, Spoorstraat 2, kinderschortje; van 't Hof, St. Anna- straa 35, blazer; Kooy, St. Annastraat 15, paar bruine sandalen; de Waard, Overdiepad 44, pakje inh. versnaperin gen; de Vries, Luttik-Oudorp 74, porte monnaie met inhoud; de Vries, Achter straat 60, zwarte boodschappentasch. Amoieiijke medetiieeungen. BESCHIKBAAR STELLBN VAN SCHOENEN VOOR ARMLASTIGEN. Nu het koude en regenachtige jaargetijde wederom is aangebroken, doet het gebrek aan schoenen zich in tal van gezinnen, vooral in die van minder draagkrachtigen, in toe nemende mate gevoelen. v Al is het niet mogelijk aan het te kort op afdoende wijze tegemoet te komen, toch is met wat goeden wil nog heel wat te bereiken. Wanneer kon worden beschikt over de schoe nen, die door menigeen reeds lang zjjn afgedankt, dan zouden daarme de ongetwijfeld nog tal van gezin nen kunnen worden geholpen. In het belang van de 'meer behoef - tigen uit onze gemeente durf ik dan ook een ernstig beroep te doen op alle goedwillenden om nog eens na te gaan, of zij mogelijk nog oude schoenen bezitten die niet meer wor den gedragen, en deze ter beschik king te stellen van de schoenenruil beurs in deze "gemeente. Deze instel ling zal er voor zoj-g dragen, dat de schoenen daar komen waar zij het hardst noodig zijn. De schoenen kun nen iederen dag worden bezorgd aan het gemeentehuis en worden op ver zoek oo 1? aan huis afgehaald. Heiloo, 19 Oct. 1942. De Burgemeetser van, Heiloo, G. G. Bos. AGENDA Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Dij£ in gevarr (rom.-dram.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Mazurka (dram.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De baas in huis (kóm.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, f.30 u., hoofdnum mer Zoölogica (hum.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Dinsdag 20 October. 7.15 uur. Harmonie, lezing De taal der handen, door dr. Miédema, voor de V. U. 7.30 uur, gebouw Vrijz- Herv., Heul, prop.-avond Ned. Vegetariërsbond. Woensdag 21 October. 7.30 uur, Cinema-Theater, vertooning film Die Rothschilds. 7.30 uur, Gulden Vlies, tooneelvoor- stelling door Vreugde en Arbeid. 8 uur, café Rus, Heerhugowaard, verg. Witte Kruis. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 6 tot 13 Oct. 1942. Nieuwe inschrijvingen: Den Helder: Administratie bureau Schippers, eig. A. C. Schippers, Pol derweg 14. Hoorn: P. Kempen, Groote Oost 3, dames- en heerenkap- persbedrijf en verkoop van toilet artikelen. Spanbroek: J. Groot, Spierdijk D 33, kleinhandel in aard appelen, groenten en fruit. Win kel: firma S. Vethman en Zoon, Lut-' jewinkel B 21, handel in landbouw- prod. enz. Bestuursw ij zingen; Alkmaar: Algemeen Ziekenfonds Alkmaar en Omstreken, Nieuwlan- dersingel 44» Enkhuizen: N. V. Enkhuizer Beton Industrie. Andere wijzigingen: Alkmaar: J. van der Veen, Papa verstraat 2, zuivelproducten, eieren enz., handelsnaam gewijzigd in: „Zuivelhandel Bergerhof". Firma H. W. Holsmuller, Voordam 14-15a, Zijdam 2, grossier' in kol. waren, koffiebranderij en theehandel, be noeming procuratiehouder. Enk- huizen: Struik en Co., N.V. Zuider Boerenvaart 51, telen en doen telen van tuinbouwzaden enz., benoeming van onder-directeur. Abraham Sluis' Zaadteelt en Zaandbandel N.V.", Westerstraat, benoeming on der-directeur. R. Kramer Rzn., Drie Banen 59, aannemers-timmer mansbedrijf enz. rechtsvorm gewij zigd. Heerhugowaard: N.V. Han- delsraad „L.T.B. De Koolstreek", Verlaat 5, in- en verkoop van land en tuinbouwproducten, in liq. getre den.-Den Helder: C. T. de Boer, Schagenstraat 34, handel in verf en kwasten, overgegaan aan wed. P. C. de Bosrpijl. Wasscherij en Strij- kerij "„Aurora", Langestraat 39, uit treding vennootschap. Café de Pool, eig. A. Appelman, Keizerstraat 46, café, fil. gevestigd te Den Hel der, Spoorstraat 96. Limmen: Bloembollen kweekerij en handel voorheen J. Nuijens en Zonen N.V., Kcrkweg 21, vennootschap ontbon den. Purmereiftl: N.V. Handels- raad L.T.B. „De Beemster", handel in veevoeder en kunstmest, in liq. getreden. Schagen: Wed. H. Deu- tekomvan de Peet, 'Laagzijde B 44, winkel in zuivelprod. enz., reehts- vorln gewijzigd. Wed. J. Blaauw- boor, Markt B 7, hotel en café, over gegaan aan J. IJp'ey. N.V. Han- ctelsrard L.T.B. „Het Noorden", Laan D 5, in- en verkoop van land en tuinbouwproducten, in liq. ge- 'oden, P. Wardenaar, Loet E 191 graan- en meclhandel, opslag en transportbedrijf, rechtsvorm gewij zigd. -*■ Tejrel: Dorschbedrijf Fa. C S. en C. P. Keijser, Steeneplaats 4, "ioordorschen, uit- en toetreding ven noot. J. Kiljan, Den Burg, Voge lenzang, smids- en hoefsmidsbedrijf en slaan van Norton pompen, over gegaan aan J. Kiljan. Jr. EERGEN (1-7 Oct.) Geboren: Antonia Gerritje d. van K. J. de Groot en D. van Ewijk. Jan z. van J. Vollenga en J. de Graaf. Ondertrouwd: GeAit Coyne- lis Kossen en Anna Güddeke te Alk maar. Christiaan Willem Vermeijs te Athene (Griekenland) en Ida Rij- neke. Hendrikus Antonius Elisa- ber'cus Maria Grolman en Cornelia Johanna Vos te Amersfoort. Getrouwd: Dirk Eruin Arie Appel te de Rijp en Wilhelmina Be- rëndina Wsgtendonk. Willem Hendrik Tielrooij, wed. van A. J. Noorland, én Trijntje Primé. Jo hannes Ens te Schoorl en Annie van ZrntcEi. 5 Overleden: Willem Frederik Pot, 65 j., echtg. van W1 C. B. van den Eei-f, overl. te Alkmaar. Jo hanna Maria Loopman, 44 jaar. NIEUWE PERSPECTIEVEN. Vet trieste feit dat Indië voor ons yerloren ging, dat de rampspoed waarvoor jarenlang gewaarschuwd is, - daarmede geboren werd, doet onze gedachten gaan naar de nieu we mogelijkheden, de wijde pers pectieven, 'die voor ons volk ge opend worden door het ontsluiten van ds Oostgebieden. Landgenoot, dat ook ons volk in deze Oostgebieden een groot en rijk arbeidsterrein vinden zal, dat dan ken wij aan het feit, dat nu duizen den Nederlandsche mannen het bolsjewisme vernietigen en zoo doende voor ons een nieuwe toe komst bouwen. Nieuwe perspectie ven danken wij aan deze dappere Oostfrontstrijders. Daarom zorgen wij. voor deze mannen zooveel als in ons vermogen ligt, daarom ver sterken wij het verzorgingsfonds. Landgeno'ot, helpt dit fonds sterk maken. Zendt Uw bijdrage op giro rekening 432100 t. n. verzorgings fonds vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. Een nieuwe Bismarck-film. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Nederland en Duitschiand zijn voor alle tijden met el kaar verbonden door het feit, dat Duitschland's laatste keizer, Wilhelm II, nadat hij in November 1918 zijp toevlucht te Amerongen had - ge zocht, tot aan het einde van zijn veelbewogen leven gastvrijheid ten onzent heeft- genoten. Het ligt onder deze omstandigheden voor de hand, dat alles, wat direct of indirect met het Huis Hohenzollern iets uitstaan de heeft, onze bijzondere belangstel ling geniet en dus is het' begrijpelijk, dat een nieuwe Bismarck-film, „Die Entlassung", waarbij de jonge keizer een rol van ingrijpende beteekenis vervult, met een zekere spanning werd tegemoetgezien. In onze herin nering ligt een andere Bismarck- film van enkele jaren geleden, waarin Paul Hartmann den IJzeren Kanselier in den glanstijd van zijn politieke activjteit deed herleven, maar ditmaal gaat het om de „Ent lassung", het ontslag, kort, nédat de jonge keizer Wilhelm II door den al te vroegen en tragischen dood van zijn doodzieken vader aan het bewind was gekomen. We krijgen dus Bismarck op rijperen leeftijd te zien en Emil Jannings is ditmaal de vertolker van de hoofdrol. "LTET Duitsche woord Entlassung klinkt haast nog kouder en snijdender dan ons woord ontslag. Het lot van heel een menschenleven is er mee gemoeid. Zoo was het ook op dien 20sten, Maart 1890, twee jaar, nadat de jeugdige keizer zijn zieken vader was opgevolgd. Er wa ren toen weliswaar reeds velen, die dezen gang van zaken voorspeld, verwacht enbeïnvloed hadden, maar toch waren er ook talloozen, wier verbazing, en ontstemming geen grenzen kende. Zelfs een ervaren diplomaat als graaf Schoewaloff, de Russische gezant aan het Duitsche Hof, slaakte de verzuchting: „Dat heeft heel Europa voor ondenkbaar gehouden!" Heel Europa klinkt thans in onze ooren eenigszins over dreven, want uit tallooze mémoires, onder meer uit die van Bismarck zelf, weten we immers maar al te goed, hoe ook toen de jongere gene ratie tegen de opdere ageerde en in trigeerde, deels uit eerzucht en ja- lozie, deels uit de innerlijke over tuiging, dat de ouderen nu maar eens hun plaats rrtdesten inruimen voor anderen. Het waren deze keizerlijke raad gevers, die het wisten gedaan te krijgen, dat Wilhelm II den „Alt- reichskanzler" zijn ontslag deed toe komen. Het stuk historie, dat op deze schromelijke vergissing volgde, hebben, wij alien van betrekkelijk dichtbij kunnen volgen en het eind resultaat hgbben wij in November 1918 beleefd. Jeugdige overmoed en kinderlijke onstuimigheid, ook al gaan ze met talent en goeden wil ge paard. zijn niet toereikend om het staatsbewind te leiden en werkelijk groote mannen zijn en blijven, een zeldzaamheid, die met het lampje vrn Diogenes gezocht moet worden. VAN dit gezichtspunt uit bezien, heeft deze Tobis-film formaat. Historisch betrouwbare documenten vormen de basis. Braun en' Von Ee- kardt hebben het manuscript ge schreven en Wolfgang Lieb,eneiner behaalde met zijn tactvolle regie zulk een succes bij het ademlooze AMSTERDAMSCHE BEÜRS van Dinsdag 20 October 1942 3 Vi Nederland 1941 9 >5/1(1 4 Nederland 1941 ,lU(J»/4 4 Nederland 1940 II 605/$s 33)4 "Nederl. 193S .9 3 Ned.-Indië 1937 c77/a Amsterd. Bank .'32 Hnd. Mij. Cert. v. 2.501XV, Koloniale Bank .12 Vs Ned. Ind. Handelsbank tl Alg. Kunstzijde Unie .14'.;5/« Calvé Delft Cert. .1193/4 Nederl. Ford .2-7 Lever Bros15Ss/s Phil. Gloeil. Gem. Bezit .202 H. V. A. .30.3/, Java Cultuur .153 Ned. Ind. Suiker Unie .154 Verg. Vorstenlanden 8U/4 Kon. Petr. .30 3/4 Amsterd. Rubber .186l/2 Deli Bat. Rubber .135 Oostkust 97 #- Holland-Amerika lijn .137 Java-China-Japan lijn .IzCU/j Kon. Ned. Stoomboot IöCU/i Scheepvaart Unie .)59Vs Deli Batavia1371/s Oude DeliH'l'/s Senembah .140 Deli Spoor .59'/ Ind. Spoor 43 ll'Ot/.c 1003/, 1 9"/, 8.' 'U 1 31 120 120 80 149V, H9 297 15-1- 25.-&1 2 51-6 154 154 84 29ji/j 134 133 97 Ü4V, 120 VI 157.7 9 13' 166 146 59 2% Een scène uit de Emil Jannings-film „Die Entlassung". Onze foto toont Werner Hinz als keizer Wilhelm II. (Transatlantic-Recla-Pax Holl. m) publiek, dat Rijksminister dr. Göb- bels hem met den Duitschen film- ring voor zijn toewijding beloonde. Liebeneiner heeft het milieu dier dagen tot in de kleinste finesses be trouwbaar en boeiend weergegeven, hij maakte er geen Tendenzfikn van, maar realiseerde een stuk Duitsche historie, dat ook,voor dcri huidigen tijd nog van practische betee kenis geacht moet worden. Werner Hinz geeft ook nu den jongen, eer- zuchtigen keizer weer, wiens storm achtig .temperament tot ernstige conflictenleidt, maar die ongetwij feld ook zijn goede eigenschappen had en onder den druk der omstan digheden wellicht pas later de waar deering zal vinden, die hem toe komt. De moeilijkheden van zulk een stuk- historie liggen voor de hand. Wij staan met onze gedachten nog te dicht bij de toenmalige feiten. Bovendien is het niet gemakkelijk, de politieke spanningen en drijfvee- ren, die den doorslag gaven na te gaan aan de hand van documenten, die achter slot en grendel liggen. Bovendien gaat 't in deze om een stuk Duitsche geschiedenis, waarbij ons land toen slechts indirect werd betrokken. P MIL JANNINGS geeft den •*-' IJzeren Kanselier weer als den Vader des Vaderlands, als den schepper, die zijn levenswerk niet door jeugdige zelfoverschatting wil laten verknoeien en men voelt daar bij, dat hij niet zoozeer vooïf zich zelf, maar- voor zijn volk vecht én voor het land, dat hem lief is boven alles. Onmiddellijk daarnaast moet Werner Krauss genoemd worden in de geheimzinnige rol van geheim raad von Holstein, de intrigant van formaat, die altijd op den achter grond bleef, maar wiens invloed onbegrensd bleek te zijn. Tallooze andere vooraanstaande figuren uit die keizerlijke periode glijden langs ons heen als schaduwen en aan het eindeder voorstelling worden we ons pas bewust, dat het om een stuk geschiedenis gaat, dat van ingrijpen de beteekenis is. „Die Entlassung" is de vierde film, die tot „Film der Nation" werd ge promoveerd. Voordieè kregen „Oom Xrüger", „Heimkehr" en „De Groote •Koning" dit eervolle predicaat. De daarmee gepaard gaande filmring is toen aan Émil Jannings, Gustav Uciky en Veit Harian overhandigd. (Nadruk verboden.) Rechtszaken. GELEGENHEID tot HAZARD SPEL GEGEVEN. De Rotterdamsche gisoentenhan- delaar D. T. heeft in de"1 maanden October, November en December 1941 gelegenheid gegeven tot ha zardspel, waarvoor hij door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld is tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Hiertegen is -hij in hoo- ger beroep gekomen. Als eerste ge tuige werd voor het gerechtshof gehoord mej. M. C. A., bij wie verdachte een kamer had gehuurd. Verdachte had beweerd deze kamer noodig te hebben voor zakelijke doeleinden. Als hij kwam, zou hij tevoren opbellen, waarop mej, A. een twaalftal stoelen zou moeten klaarzetten. Volgens haar werd ieder die aanbelde toegelaten, zij had nooit meegemaakt dat iemand geweigerd werd. De 34-jarige vertegenwoordiger J. L., die zelf aan' het spel had deel genomen, i verklaarde daarentegen, dat dit een zuiver besloten karakter droeg. Het was een vriendenkring, waarbij slechts beperkte introduc tie werd toegestaan. De bank werd om beurten gehouden. Ook de andere getuigen, die tot de deelnemers hadden behoord, verklaarden uitdrukkelijk, dat geen vreemden werden toegelaten. De procureur-generaal achtte in zijn requisitoir het ten laste geleg de bewezen en vróeg bevestiging van het vpnnis. Uitspraak over 14 dagen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting van 16 Ootober. Overtreding melkbesluit: W. B. te Akersloot, 15 of 10 d. h. Overtreding b r o o d b e s 1 u i t: W'. J. K. te Uitgeest, 15 of 10 d. h. Overtreding motor- en r ij w i e 1 w e t: J. S. te Alkmaar, 2 mail 1 of 2 maal 1 d. h. M. C. te Nieuwe-Niedorp en N. B. te Akersloot 2 of 1 d. h. W. M. v. H. te Alkmaar en C. K. te Heiloo 3 of 2 d. h. H. E. te Bergen en J. V. te Sint Maartensbrug 3 plus 1 of 2 plus 1 d. h. IJ. V. te Warmenhuizen 3 plus 1 of 2 plus 1 d. h..— M. P. B. te Anna Paulowna, 4 plus 2 of 2 plus 1 d. h. Overtreding wegenver keersreglement: J. J. D. te Harenkarspel en G. de Z. te Bergen 2 o'f 1 d. h. J. K. te Heiloo 2.50 of 1 d. h, - P. J. M. H. te Bergen 3 of 1 d. h. J. M. C. te Alkmaar, A. C. en J. D. te Uitgeest en C. M. te Bakkum Boeken dienen zich aan: „De Stuurman van de Groene Leeuw". Michiel de Ruyter heeft altijd in hooge mate tot de verbeelding van. het Nederlandsche volk gesproken- hü is een toonbèeld gebleven van eenvoud, rechtschapenheid en va derlandsliefde alle eigenschappen welke de besten onder ons liefheb ben. Niettemin bestond er tot heden behalve een epkel en zeer zeker verdienstelijk, jongensboek, weinig romantische literatuur over den. vermaarden zeeheld. Wij hebben de onvolprezen biografie van Gesard Brandt, maar deze is nimmer ge meengoed! der massa geworden kón dit ook uiteraard niet. De groote, op historische gegevens gefundeerde' roman over de Ruyter moest nog geschreven worden. A. H. Lunshof heeft het onderno men. En het was inderdaad een on derneming, want het uitbeelden van een zoo grootsche historische fi guur, die door allerlei draden met de haarden van eerf bewogen tijd verbonden was, is geen kleinigheid. Reeds terstond kan gezegd worden, dat de auteur die vóórdien alleen naam had- als zeer bekv/aam jour nalist voortreffelijk geslaagd is. Hij heeft, geleid door historische documenten, de Ruyter geplaatst in het bonte décor van zijn rumoerigen tijd. Wij zien den, uit het volk voortgekomen, vlootvoogd voor onze oogen leven, in al zijn stoerheid, zijn godsvrucht, zijn eerbied voor het gezag, zijn moed, zijn doorzet tingsvermogen, zijn liefde voor land en huisgezin, zijn rechtschapenheid, en ook in al zijn teederheid. Vlot en boeiend heeft Lunshof ge- schreven; menigmaal verrast hij met een oorspronkelijk stijlbeeld, dat het geheel verlevendigt en 'n bekorend en dwingend relief verleent. Een bezwaar tegen het boek is misschien, dat het hier én daar wat rijkelijk doorspekt is met citaten. Maar bij de grootsehheid en mildheid van het bosch, willen wij een enkelen wat minder schoon gegroeiden boom gaarne gering tellen. De Uitgeversmaatschappij „Else vier" te Amsterdam gaf het boek een whardig gewaad op zijn zegetocht dcor het^Nederlandsche publiek. H. P. van den Aardweg. Een valsche levensmelodie, door Jozef Maria "Frank. (Super Steen uil-serie). Geautoriseerde vertaling van Th. van Deth. Jozef Maria Frank behandelt in twee omvangrijke deelen De negende symphonie en De caroussel de levensgeschiedenis Van dan musicus Rainer Hart. Het is geen biografie van een genie van dezen tijd, want niet alleen is Hart waarschijnlijk slechts een ge fingeerde naam, maar' bovendien heeft de schrijver dit werk het ka rakter van een roman gegeven. Hijzelf en zijn oude leermeester Sokra spelen daarin belangrijke rol len, evenals vele vrouwen, die- het levenspad van Rainer Hart hebben gekruist cf wier levens korter of iangeren tijd met het zijne- verbon den zijn geweest. Frank beschrijft de- kostschool, waarin hij den jongen Hart leerde kennen en de eigenschappen waar door deze eenzelvige, stugge natuur door zijn groote musicale gaven, en voornamelijk door zijn karaktervol optreden, de vriendschap van den schrijver heeft verworven en behou den. Uitvoerig wordt gememoreerd hoe het Rainer Hart verder gaat en bij zonder gevoelièis de zelfstrijd ge- teekend tusschen den kunstenaar, die slechts oor en oog heeft voor de schoonste séheppingen op musicaal gebied maar daarbij armoe moet lijden en de componist van zoo genaamde „Schlagers", die minder waardig werk voor groote sommen kan verkoopen. Er zijn vele vrouwen in het leven van Rainer Hart geweest, die het goede met hem vóór hadden en voor al de groote liefde tusschen hem en Kristina is gevoelvol beschreven. In een soort voorrede heeft de schrijver den inhoud van het boek uiteengezet en wie ziet hoe omvang rijk Hart's levensgeschiedenis daar na is geworden," komt tot de conclu sie, dat hij het voorstuk heel best had kunnen missen. Ondanks de fierhaling is dit werk vooral iq het 'tweede deel zeer interessant. Figuren als Rainer Hart zijn er maar wéinige en een leven van arbeid, strijd en overwinning is alleszins geschikt, er een roman over te schrijven. De vértaling laat hier en daar veel te wensehen over. De uitgave is, door de tijdsomstandigheden, zeer eenvoudig, maar keurig verzorgd. Tj. N. Adema. 3 of 2 d. h. K. K'. te Oudkarspel 4 of L d. h. Overtreding Verduiste- ingsverordening: J. S. te Alkmaar 6 of 4 d. h J. H. te Naord- scharwoude, J. P. W. en J. O. te Alk maar en W. W. te Oterleek, 8 of 4 d. h. H. N. te Alkmaar en K. K. te Oter leek 10 of 5 d. h. Overtreding identiteits plicht: G. A. T. te Schagen 2 of 1 week tuchtschool. J. H. S. te Cas- tricum 2 of 1 d. h. G. N., N. J., D. ti en D. P. te Alkmaar 3 of 2 d. h. Te laat op stra a-t: J. K. te Scha gen 4 af 2 d. h. IJ. de G. te Eg- mond aan Zee, 5 of 3 d. h, S. v. D. te Warmenhuizen 6 of 4 d. h. Overtreding spoorweg wet: H. t. te Heerhugowaard 3 of 2 d. h. Overtreding visscherij- w e t: B. \V. J. te Alkmaar 2 of 1 d. h. J. B. te de Rijp 4 of 2 d. .h. Overtreding poli. tiev e.r- ordening: A. O. te Alkmaar 2 of 1 d. h. Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Alk maar (afw.) Plv. hoofdred.: H. P. v. é- Aardweg Alkmalr. Buitenland: Tj.-N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den' Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties' T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2